Zgoda buduje, niezgoda...

Przełom stycznia i lutego przyniósł dwa rozstrzygnięcia, które kończą spory z naszymi sąsiadami: wielotygodniowy (jak w przypadku tranzytu polskich pociągów towarowych przez Ukrainę) i wielomiesięczny (konflikt z Czechami o Turów).
Po raz kolejny okazało się, że w tego typu sytuacjach cierpliwe, choć nierzadko długotrwałe negocjacje - i to możliwie na najwyższym stopniu - są najlepszym rozwiązaniem. Tym bardziej, gdy takim sprawom towarzyszy szerszy kontekst międzynarodowy.
W przypadku blokady kolejowych przewozów towarowych przez naszego wschodniego sąsiada konflikt o dostęp do ukraińskich torów odbywa się w cieniu potencjalnej (jak na razie - i oby tak pozostało) wojny, którą grozi Wielki (rosyjski) Brat. Z kolei konfliktowi z Czechami w związku z negatywnymi skutkami eksploatacji polskiej kopalni węgla brunatnego i elektrowni Turów dla czeskich mieszkańców okolicznych miejscowości, towarzyszyło wniesienie przez Pragę skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. A miało to przy okazji negatywny dla nas kontekst finansowy: groźbę kar - i to liczonych w milionach euro.
Na szczęście wygląda na to, że obie sprawy kończą się happy endem.
W przypadku sprawy ukraińskiej 31 stycznia z inicjatywy prezydentów: Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego odbyło się spotkanie ministrów infrastruktury obu krajów: Andrzeja Adamczyka i Oleksandra Kubrakowa. Obie strony podpisały wspólne, kilkupunktowe oświadczenie. Co najważniejsze to fakt, że „strony doszły do porozumienia w sprawie jak najszybszego zniesienia ograniczeń tranzytowych towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski. Ukraińcy mają wkrótce poinformować stronę polską o konkretnym terminie wznowienia tranzytu kolejowego przez terytorium Ukrainy. 
Jednocześnie obie strony doszły do porozumienia w sprawie znacznego zwiększenia zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych z uwzględnieniem potrzeb polskich i ukraińskich przewoźników drogowych”.
Ponadto do jutra obie strony powinny ustalić datę posiedzenia komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych, która powinna ustalić terminy przekazania oraz ilość dodatkowych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych. 
To nie wszystko, bowiem przy okazji tego porozumienia spółki PGNIG i PKN Orlen wyraziły zainteresowanie inwestycjami w ukraiński sektor petrochemiczny oraz porozumiały się co do wspierania ich współpracy z NAK Naftohaz Ukraina. Z kolei KGHM wyraził gotowość do rozpoczęcia rozmów o wspólnej eksploatacji złóż metali kolorowych.
W odniesieniu do konfliktu z Czechami o Turów w Pradze podpisano umowę, która go zakończyła. To, co dla nas najważniejsze to jednoczesne zobowiązanie Czech do wycofania swojej skargi w tej sprawie, którą złożyły do TSUE. Dzięki porozumieniu kopalnia i elektrownia Turów będą mogły więc działać dalej.
Według naszego rządu „co ważne, porozumienie wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego jest dla Polski dużo korzystniejsze niż pierwotna wersja umowy zaproponowana przez Czechy”. Polska minister klimatu środowiska Anna Moskwa zwróciła przy tym uwagę, że „polska oferta zawiera konkretne kwoty, które zostaną przeznaczone na realizację projektów w Kraju Libereckim. Przedstawiliśmy w niej również propozycję naszych zobowiązań do wzmocnienia monitorowania środowiskowego funkcjonowania KWB Turów. Zaoferowaliśmy też zacieśnienie współpracy właściwych służb obydwu państw w tym zakresie oraz ustalenie ścieżki działania w przypadku stwierdzenia przekroczeń obowiązujących norm”.
Dla polskiej strony podpisana umowa zakłada konieczność poniesienia wynegocjowanych kosztów. Polska ma zapłacić 35 mln euro rekompensaty, natomiast Fundacja PGE ma przekazać kolejne 10 mln euro krajowi (województwu) libereckiemu. Ponadto umowa przewiduje dokończenie budowy bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych, wału ziemnego, monitoring środowiskowy oraz fundusz na projekty lokalne.
Gdyby tak jeszcze udało się doprowadzić do rozwiązania kolejnego konfliktu: odblokowania blokowanych dotąd przez Brukselę należnych nam funduszy z Krajowego Planu Odbudowy przyniosłoby to konkretne i przeliczalne dla naszej gospodarki korzyści. Ma to ułatwić propozycja projektu ustawy zaproponowana przez prezydenta Dudę, przewidująca m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak pytany przez mnie w wywiadzie dla portalu filarybiznesu.pl o znaczenie KPO powiedział m.in., że jego przyjęcie: - przełoży się m.in. na wzrost PKB w skali rocznej o 1% w przyszłym roku. To także tysiące nowych miejsc pracy, wyższe wynagrodzenia. Jak również polepszenie warunków życia w Polsce. Te pieniądze są naprawdę bardzo istotne z punktu widzenia modernizacji polskiej gospodarki, także dostosowywania się do tych ambitnych celów klimatycznych UE. Więc byłoby szkoda z tych pieniędzy nie skorzystać.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

04-02-2022 [21:10] - tricolour | Link:

Cytuję: "Polska i Czechy dogadały się w sprawie Turowa. W efekcie na czeskie konta przelana została kwota 45 milionów euro. Do tego mamy zapłacić przynajmniej 68 milionów euro kary zasądzonej przez TSUE. W sumie ponad 500 milionów złotych, czyli 150 proc. więcej, niż gdyby udało się porozumieć z Czechami bez interwencji KE. Pozostaje jednak pytanie, czy nie można było dogadać się jeszcze wcześniej, gdy w grę wchodziła kwota 10 milionów złotych"

Klawo, jak cholera.

Obrazek użytkownika u2

04-02-2022 [21:27] - u2 | Link:

Ma to ułatwić propozycja projektu ustawy zaproponowana przez prezydenta Dudę, przewidująca m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

PAD ma rację, że ID działa dysfunkcjonalnie, bo nie moze wyegzekwować swoich orzeczeń i postanowień od SN. Ale to wskazuje na dysfunkcjonalne działanie SN, który kryje "swoich", nawet podejrzanych o zbrodnie komunistyczne.

Co do KPO to ja się tak tym nie napalam, bo to zwykła pożyczka jest. A pożyczki trzeba spłacać. A Polska żyruje tę pożyczkę pozostałym krajom tak jak wszystkie kraje żyrują tę pożyczkę innym krajom, a bankierzy tylko zacierają rączki :-)

Obrazek użytkownika Jan1797

05-02-2022 [15:23] - Jan1797 | Link:

Szanowny Autorze i u2,
„W przypadku blokady kolejowych przewozów towarowych przez naszego wschodniego sąsiada konflikt o dostęp do ukraińskich torów" odbywa się w cieniu poparcia przez Chiny Rosyjskich warunków dla Europy (być może i NATO), co w obliczu zagrożenia wojną było dla Ukrainy (a dla Nas) nie bez znaczenia. Tak więc totalni tu wielokrotnie mijają się z rozumem, jadąc do Niemiec po benzynę.
"wniesienie przez Pragę skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. A miało to przy okazji negatywny dla nas kontekst finansowy: groźbę kar-i to liczonych w milionach euro. Na szczęście wygląda na to, że obie sprawy kończą się happy endem."
Ciekaw jestem czy ktokolwiek z Dolnego Śląska wie o obietnicach zamknięcia Turowa mniej więcej około 2013 roku, wychodzących od polityków lub samorządowców? Czy wie skąd, się wziął dyktat TSUE zamknięcia Turowa(wyłącznie z Czech?)? Gość, który jeździ tramwajem, może nie wiedzieć, po ile jest benzyna, więc dopowiem politlokalsom, po pierwsze https://forsal.pl/swiat/aktual...
i drugie; do 2044 roku przedłużony jest żywot zespołu kopalni i elektrowni Turów. Martwi poziom intelektualny współczesnych faryzeuszy, dzisiaj zapomnieli, że Czesi wczoraj wycofali wniosek z TSUE i kolej teraz na naszych prawników w UE. Ktoś zapyta; a rozsądek polityków opozycji, ba...a wiedza?
Gdy czytam Trzaskowskiego i powielaczy jego z grona wyborców Konfy, trafna jest opinia człowieka, który podsumował ich wielokrotnie trafnie. Tylko co oni z tego zrozumieją, musieliby zapytać turystę na Krakowskim rynku, o co chodzi. Skarga strony czeskiej do instytucji europejskich została wycofana natychmiast a świadoma część, wie o okresie obowiązywania umowy i jej kontekście; https://twitter.com/jakubiak_m...
Brawo rządy Polski i Czech.

Obrazek użytkownika u2

05-02-2022 [17:27] - u2 | Link:

Brawo rządy Polski i Czech.

Premier Babisz to agenciak komunistycznej czeskiej bezpieki. Dlatego ja, jako wyznawca teorii spiskowych, wiedziałem, że dopóki pan premier Babisz jest premierem Czech to nie może być porozumienia Polski i Czech. Spiski to naturalna rzecz w polityce. Zawsze politycy, zwłaszcza zwerbowani, będą zaprzeczać takim spiskom. Ale życie, czyli bieg wydarzeń, mówi co innego.

Obrazek użytkownika Jabe

04-02-2022 [21:53] - Jabe | Link:

Pamiętacie Państwo, jak to wstawaliśmy z kolan?

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

05-02-2022 [06:57] - Zbyszek_S | Link:

Tak. Zgoda buduje, konflikt rujnuje. Pytanie czy to zgoda czy ustępstwa. Jeśli ustępstwa, to czy ustępstwa budują? No ale czasem ustępować trzeba. Ale dlaczego trzeba? Dlaczego hasło "zgoda buduje, niezgoda rujnuje" jest promowane, ale już nie w relacjach międzyludzkich i społecznych w Polsce? Tutaj, jakby brak wdrożenia tej mądrej maksymy.