Lutowa koniunktura stabilna - tylko „nieco mniej” kiepska

Co prawda, jak zapewnia GUS, w lutym br. publikowane wskaźniki z większości sektorów wskazują na stabilizację koniunktury w gospodarce.
Jednak ogólny klimat koniunktury w większości prezentowanych branż jest oceniany tylko „nieco mniej” niekorzystnie niż w styczniu br. Przy czym najczęściej wymienianą barierą, która utrudnia firmom inwestowanie pozostają wysokie koszty realizacji inwestycji. Mówią o nich opracowania GUS: „Koniunktura gospodarcza (2000–2025) - luty 2025” oraz koniunktura gospodarcza luty (Raport wojewódzki 2025).
Co ciekawe z dość kiepskimi nastrojami wśród przedsiębiorców korespondują takież nastroje wśród konsumentów.
Wracając do ocen koniunktury przez naszych przedsiębiorców, to z ostatniego wymienionego raportu wynika, że w lutym 2025 r. w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz handlu detalicznym i hurtowym, dominowały negatywne oceny koniunktury, co odzwierciedlały ujemne wartości regionalnego wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury (R-BCI) w większości województw. Jednocześnie lepsze oceny koniunktury zaobserwowano wśród przedsiębiorstw prowadzących działalność w usługach, szczególnie w informacji i komunikacji.
Według tej analizy GUS główną barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej pozostają rosnące koszty zatrudnienia. Są one wskazywane przez przedsiębiorców we wszystkich województwach. Przy czym bariera ta była szczególnie istotna dla firm prowadzących działalność w branży zakwaterowanie i gastronomia, gdzie odsetek przedsiębiorstw zgłaszających to ograniczenie wahał się od ponad 7% do prawie 93%, w zależności od województwa.
Analiza GUS wskazuje również na fakt, iż duże wyzwanie dla przedsiębiorców stanowiła także niepewność sytuacji gospodarczej, szczególnie dla firm zajmujących się handlem hurtowym oraz transportem i gospodarką magazynową. Zaś wysokie obciążenia na rzecz budżetu były najbardziej uciążliwe dla firm budowlanych oraz zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią.
W porównaniu ze styczniem nieznaczna poprawa koniunktury w lutym wystąpiła w handlu detalicznym, przetwórstwie przemysłowym oraz transporcie i gospodarce magazynowej. A jednocześnie, tak jak od początku bieżącej dekady, nawet w trudnych latach COVID, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają koniunkturę najbardziej korzystnie.
Zaś z drugiej strony najbardziej pesymistyczne oceny formułują firmy z branży przetwórstwa przemysłowego.
Z powyższymi informacjami nt. lutowej koniunktury - ocenianej przez przedsiębiorców, widzianą generalnie jako nienajlepszą, bądź wręcz złą, korespondują również lutowe wskaźniki koniunktury konsumenckiej. Co prawda wskaźnik ufności konsumenckiej, opisujący bieżące tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się w porównaniu z ze styczniem, jednak wskaźnik informujący o oczekiwanych tendencjach uległ pogorszeniu - poinformował GUS
Przy czym mniej niekorzystne niż w styczniu br. są oceny dotyczące m.in. obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów, a bardziej negatywne ‒ przewidywania m.in. w zakresie poziomu bezrobocia. Jak podkreśla GUS „w opinii respondentów wzrost cen konsumpcyjnych utrzyma się”.
Otóż na ogólne opinie i postawy konsumentów wpływają ich obawy związane z zagrożeniem, jakie może stwarzać wojna Rosji na terytorium Ukrainy. Obawy te są „przeważnie nieco większe lub zbliżone do sygnalizowanych w styczniu br.”. GUS zwraca uwagę, że, podobnie jak w styczniu „w opinii 28% respondentów konflikt w Ukrainie stanowi duże zagrożenie dla suwerenności i niepodległości Polski, a według 25% – dla polskiej gospodarki (wobec 26%)”.
Wojna ta ma faktycznie duży wpływ na nastroje polskich konsumentów. Bowiem zdaniem 9% badanych przez GUS stanowi ona duże zagrożenie „dla ich osobistej sytuacji finansowej (wobec 7% w styczniu br.)”. Zaś utraty pracy, lub zaprzestania prowadzenia własnej działalności z powodu wojny zdecydowanie obawia się 3% respondentów (wobec 2% w styczniu), a 8% dostrzega możliwość zaistnienia takiej sytuacji (wobec 7%).
Nic zatem dziwnego, że oba wskaźnik ufności konsumenckiej: bieżący (BWUK) oraz wyprzedzający (WWUK) odnotowują wartości ujemne: odpowiednio -14,8 oraz -10,8.