Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
ARCHITEKT, PATRIOTA, ANTYKOMUNISTA - IMRE MAKOVECZ
Wysłane przez Paweł Chojecki w 27-01-2014 [02:52]
ARCHITEKT, PATRIOTA, ANTYKOMUNISTA - IMRE MAKOVECZ
Rok 2014 ogłoszono na Węgrzech rokiem pamięci o Imre Makoveczu (1935-2011). Jako pierwsi przedstawiamy sylwetkę i dokonania tego wybitnego Węgra oraz wywiad z jego synem Palem, który pielęgnuje pamięć o ojcu - styczniowy numer miesięcznika "idź POD PRĄD" już w kioskach RUCH, EMPiK i GARMOND.
W numerze oprócz rubryk stałych i felietonów Mariana Kowalskiego i Bartka Podolskiego znajdą Państwo: mój tekst "JAK ZBUDZIĆ DUCHA W NARODZIE", "PROJEKT VENUS - CZAS WIELKICH ZMIAN CZY KOLEJNA UTOPIA" Grzegorza Malca oraz biblijną odpowiedź na pytanie "CZY ISTNIEJE ŻYCIE POZAZIEMSKIE?" Marty Cuberbiller.
Tu link do wersji internetowej numeru poprzedniego:
http://podprad.org/index.php/component/k2/item/60-spis-tresci-grudzien-2013
Nowości na kanale video idź POD PRĄD:
YouTube:
Komentarze
27-01-2014 [15:33] - osoba człowiek | Link: jeszcze tego nru nie mam, ale to dobre:
"Rok 2014 ogłoszono na Węgrzech rokiem pamięci o Imre Makoveczu"
- miesięcznik "szybszy niż dziennik" i tygodnik ;)
pozdrawiam!
27-01-2014 [16:05] - Paweł Chojecki | Link: Bóg dał
Bóg dał, że się udało!
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
27-01-2014 [19:43] - kolo003 | Link: Okładka!
Robi wrażenie! Już zaczęłam czytać wywiad Państwa Chojeckich - dziś muszę dokończyć, trafiliście w temat!:)
29-01-2014 [00:22] - Paweł Chojecki | Link: Rzeczywistość
To tylko zdjęcia - wrażenie robi rzeczywistość!
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
27-01-2014 [20:54] - Ela K. | Link: Wywiad z Palem Makoveczem
Ciekawy wywiad z synem wielkiego węgierskiego architekta I.Makovecza zainspirował mnie do poszukania więcej informacji o tej postaci.
Natknęłam się na następujący artykuł p.Agaty Chinowskiej http://www.obieg.pl/teksty/28163, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje na temt Makovecza.
Oczywiście artykuł jest tendencyjny, a autorka wylewa łzy nad polityką rządu Orbana dotyczącą kultury .
O Makoveczu jest tu mowa w kontekście
Węgierskiej Akademii Artystycznej (Magyar Művészeti Akademia). MMA została stworzona jako organizacja prywatna, powstała z inicjatywy Imre Makovecza, znanego na Węgrzech architekta, sympatyzującego z Fidesz od momentu jej powstania pod koniec lat 80 i rzekomo sukcesywnie przejmuje kontrolę nad życiem kulturalno - artystycznym na Węgrzech.
Na temat relacji Orban Makovecz można tam przeczytać : "Nie jest tajemnicą, że premier Orbán i Imre Makovecz pozostawali w bardzo dobrych stosunkach. Głośno mówi się także o obietnicy Orbána, że po wygranych wyborach w 2010 MMA dostanie decydujący głos w sprawach kultury (Makovecz zmarł w roku 2011). Jak widać, obietnica ta jest systematycznie wcielana w życie, świadczy o tym coraz większy wpływ Akademii Makovecza na kształt kultury na Węgrzech."
A co tak przeraża autorkę w działalności MMA ? Ano to "Sytuacja jest o tyle przerażająca, że wpływ MMA na życie artystyczno-kulturalne nie ogranicza się do zmian prawnych czy administracyjnych. MMA próbuje wprowadzić doktrynę, którą można by określić jako sztuka narodowa czy może raczej sztuka o narodzie. Zjawisko sztuki krążącej wokół węgierskości, historii narodu, jego korzeni, dotychczas marginalne, zostaje podniesione do rangi sztuki instytucjonalnej, mało tego: oficjalnej i obowiązującej!" Straszne ! No nie? A oto wypowiedź jednego z członków MMA , który wstrząsnął autorką.
„Nie potrzeba nam rzeczy obscenicznych, okropnych, nie potrzeba nam hańbienia Kościoła, nie potrzebne są nam skandale i prowokacje – nie jest to zadaniem nowej sztuki narodowej” – powiedział jeden z członków MMA.
W wywiadzie syn Makovecza powiedział, że partia Fidesz nie ma realnej strategii polityki kulturalnej i zostawia kulturę na pastwę liberałom. Chyba jednak nie do końca, a przynajmniej robi to w takim stopniu, o jakim Polacy wyznający tradycyjne wartości mogą tylko pomarzyć.
29-01-2014 [00:21] - Paweł Chojecki | Link: "To straszne"
Kultura narodowa? "To straszne"...
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
27-01-2014 [21:19] - pst | Link: Tak mało, tak wiele
Wezwanie do unikania obsceniczności i ataków na wiarę już wywołuje oburzenie "artystów", a ten fakt mówi o nich bardzo wiele.
27-01-2014 [22:56] - m. | Link: Długo Pan nie pisał
Makovecz
Niezwykłe budowle - czy one rzeczywiście stoją? Nieruchomo?
Wywiad z synem architekta chętnie poczytam, informacje z pierwszej ręki. Pozostałe artykuły pewnie jak zwykle - ciekawe i na poziomie.
Czekam z niecierpliwością, kiedy iPP pojawi się w skrzynce pocztowej.
Pozdrawiam
29-01-2014 [00:19] - Paweł Chojecki | Link: Na prowincji
Można je spotkać głównie na prowincji i wtedy szczególnie dziwią - wyrastają z szarej, normalnej architektury jak żywe stwory. Polecam miasteczko Mako nieopodal serbskiej i rumuńskiej granicy.
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki
29-01-2014 [21:39] - pst | Link: Budynki oddziaływują na nas
Ten artykuł uprzytomnił mi, że architektura wpływa na życie pojedynczych ludzi i ludzkich społeczności. Przez większą część naszego życia przebywamy w budynkach lub przy nich. Wpływają one na nasze myśli i działanie, choć najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy.
30-01-2014 [11:07] - Paweł Chojecki | Link: Katedry
Mieli tego pełną świadomość np. budowniczowie gotyckich katedr, ale także twórcy "popularnego" na wschodzie stylu radzieckiego...
Pozdrawiam,
Paweł Chojecki