ARCHITEKT, PATRIOTA, ANTYKOMUNISTA - IMRE MAKOVECZ

ARCHITEKT, PATRIOTA, ANTYKOMUNISTA - IMRE MAKOVECZ

Ipp 114

Rok 2014 ogłoszono na Węgrzech rokiem pamięci o Imre Makoveczu (1935-2011). Jako pierwsi przedstawiamy sylwetkę i dokonania tego wybitnego Węgra oraz wywiad z jego synem Palem, który pielęgnuje pamięć o ojcu - styczniowy numer miesięcznika "idź POD PRĄD" już w kioskach RUCH, EMPiK i GARMOND.
 

W numerze oprócz rubryk stałych i felietonów Mariana Kowalskiego i Bartka Podolskiego znajdą Państwo: mój tekst "JAK ZBUDZIĆ DUCHA W NARODZIE", "PROJEKT VENUS - CZAS WIELKICH ZMIAN CZY KOLEJNA UTOPIA" Grzegorza Malca oraz biblijną odpowiedź na pytanie "CZY ISTNIEJE ŻYCIE POZAZIEMSKIE?" Marty Cuberbiller.

Tu link do wersji internetowej numeru poprzedniego:
http://podprad.org/index.php/component/k2/item/60-spis-tresci-grudzien-2013

Nowości na kanale video idź POD PRĄD:

ZA LINIĄ WROGA

DLACZEGO JESZCZE NIE JESTEŚ W NIEBIE?
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika osoba człowiek

27-01-2014 [15:33] - osoba człowiek | Link:

"Rok 2014 ogłoszono na Węgrzech rokiem pamięci o Imre Makoveczu"

- miesięcznik "szybszy niż dziennik" i tygodnik ;)

pozdrawiam!

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

27-01-2014 [16:05] - Paweł Chojecki | Link:

Bóg dał, że się udało!

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika kolo003

27-01-2014 [19:43] - kolo003 | Link:

Robi wrażenie! Już zaczęłam czytać wywiad Państwa Chojeckich - dziś muszę dokończyć, trafiliście w temat!:)

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

29-01-2014 [00:22] - Paweł Chojecki | Link:

To tylko zdjęcia - wrażenie robi rzeczywistość!

Pozdrawiam,
​Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Ela K.

27-01-2014 [20:54] - Ela K. | Link:

Ciekawy wywiad z synem wielkiego węgierskiego architekta I.Makovecza zainspirował mnie do poszukania więcej informacji o tej postaci.
Natknęłam się na następujący artykuł p.Agaty Chinowskiej http://www.obieg.pl/teksty/28163, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje na temt Makovecza.
Oczywiście artykuł jest tendencyjny, a autorka wylewa łzy nad polityką rządu Orbana dotyczącą kultury .
O Makoveczu jest tu mowa w kontekście
Węgierskiej Akademii Artystycznej (Magyar Művészeti Akademia). MMA została stworzona jako organizacja prywatna, powstała z inicjatywy Imre Makovecza, znanego na Węgrzech architekta, sympatyzującego z Fidesz od momentu jej powstania pod koniec lat 80 i rzekomo sukcesywnie przejmuje kontrolę nad życiem kulturalno - artystycznym na Węgrzech.
Na temat relacji Orban Makovecz można tam przeczytać : "Nie jest tajemnicą, że premier Orbán i Imre Makovecz pozostawali w bardzo dobrych stosunkach. Głośno mówi się także o obietnicy Orbána, że po wygranych wyborach w 2010 MMA dostanie decydujący głos w sprawach kultury (Makovecz zmarł w roku 2011). Jak widać, obietnica ta jest systematycznie wcielana w życie, świadczy o tym coraz większy wpływ Akademii Makovecza na kształt kultury na Węgrzech."
A co tak przeraża autorkę w działalności MMA ? Ano to "Sytuacja jest o tyle przerażająca, że wpływ MMA na życie artystyczno-kulturalne nie ogranicza się do zmian prawnych czy administracyjnych. MMA próbuje wprowadzić doktrynę, którą można by określić jako sztuka narodowa czy może raczej sztuka o narodzie. Zjawisko sztuki krążącej wokół węgierskości, historii narodu, jego korzeni, dotychczas marginalne, zostaje podniesione do rangi sztuki instytucjonalnej, mało tego: oficjalnej i obowiązującej!" Straszne ! No nie? A oto wypowiedź jednego z członków MMA , który wstrząsnął autorką.
„Nie potrzeba nam rzeczy obscenicznych, okropnych, nie potrzeba nam hańbienia Kościoła, nie potrzebne są nam skandale i prowokacje – nie jest to zadaniem nowej sztuki narodowej” – powiedział jeden z członków MMA.
W wywiadzie syn Makovecza powiedział, że partia Fidesz nie ma realnej strategii polityki kulturalnej i zostawia kulturę na pastwę liberałom. Chyba jednak nie do końca, a przynajmniej robi to w takim stopniu, o jakim Polacy wyznający tradycyjne wartości mogą tylko pomarzyć.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

29-01-2014 [00:21] - Paweł Chojecki | Link:

Kultura narodowa? "To straszne"...

Pozdrawiam,
​Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika pst

27-01-2014 [21:19] - pst | Link:

Wezwanie do unikania obsceniczności i ataków na wiarę już wywołuje oburzenie "artystów", a ten fakt mówi o nich bardzo wiele.

Obrazek użytkownika m.

27-01-2014 [22:56] - m. | Link:

Makovecz
Niezwykłe budowle - czy one rzeczywiście stoją? Nieruchomo?
Wywiad z synem architekta chętnie poczytam, informacje z pierwszej ręki. Pozostałe artykuły pewnie jak zwykle - ciekawe i na poziomie.
Czekam z niecierpliwością, kiedy iPP pojawi się w skrzynce pocztowej.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

29-01-2014 [00:19] - Paweł Chojecki | Link:

Można je spotkać głównie na prowincji i wtedy szczególnie dziwią - wyrastają z szarej, normalnej architektury jak żywe stwory. Polecam miasteczko Mako nieopodal serbskiej i rumuńskiej granicy.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika pst

29-01-2014 [21:39] - pst | Link:

Ten artykuł uprzytomnił mi, że architektura wpływa na życie pojedynczych ludzi i ludzkich społeczności. Przez większą część naszego życia przebywamy w budynkach lub przy nich. Wpływają one na nasze myśli i działanie, choć najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

30-01-2014 [11:07] - Paweł Chojecki | Link:

Mieli tego pełną świadomość np. budowniczowie gotyckich katedr, ale także twórcy "popularnego" na wschodzie stylu radzieckiego...

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki