BROŃ PALNA - JAK ZDOBYĆ POZWOLENIE? KROK PO KROKU!

Kilkakrotnie już pisałem o związku prawa do posiadania broni palnej z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego ("CZEGO BRAKUJE POLAKOM - BIBLII I PISTOLETU!" , "CO NAM OBCA PRZEMOC WZIĘŁA, CZYM ODBIERZEMY?" , "KOŚCIÓŁ A BROŃ"). Tym razem czas na kroki praktyczne. Wbrew powszechnej opinii polskie ustawodawstwo w zakresie dostępu do broni jest całkiem rozsądne. Dysponując kwotą ok. trzech tysięcy złotych na konieczne opłaty, badania oraz szafę pancerną (oraz pewną dozą cierpliwości do wystania w odpowiednich kolejkach do lekarza itp.) każdy dorosły, praworządny i zdrowy na umyśle obywatel III RP może stać się legalnym posiadaczem broni palnej.

Biblia

Jak to być może!? Otóż w Polsce rzeczywiście bardzo, bardzo trudno zdobyć pozwolenie na broń do obrony osobistej, ale to nie jedyny rodzaj pozwoleń, o jakie można się starać. By sprawę wyjaśnić praktycznie i szczegółowo, poprosiłem zaprzyjaźnionego z redakcją "idź POD PRĄD" prawnika, by to nam opisał. Pierwsza cześć jego porad dostępna jest tu:

JAK ZDOBYĆ POZWOLENIE NA BROŃ CZ.1

Odcinek drugi znajdziesz w majowym wydaniu miesięcznika "idź POD PRĄD" dostępnym od najbliższego poniedziałku w kioskach RUCH, EMPiK, GARMOND w cenie 3 zł oraz w prenumeracie (także elektronicznej).

Tu Autor porad zapowiada swój cykl:

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

23-05-2013 [18:01] - Paweł Chojecki | Link:

Jeśli rekruci, czyli "stare konie" nie umieją obchodzić się z bronią, to zawalili ich ojcowie...
U mnie strzelają nawet córki.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

23-05-2013 [20:02] - Leszek Witkowski | Link:

"Wraz z podaniem o pozwolenie na broń należy złożyć orzeczenie lekarskie oraz orzeczenie psychologiczne."
Ten przepis uwlacza ludzkiej przyzwoitosci. Godzi w godnosc czlowieka.
Jest bezprawny.
Na jego podstawie, powinno sie poddac badaniom psychiatrycznym wszystkich policjantow i zolnierzy - a przede wszystkim autora tego pomyslu.
Powszechny dostep do broni jest naturalna zdobycza wolnego czlowieka.
To prawo jest wpisane w Konstytucje USA i w prawa wielu innych krajow. Powinno byc w wpisane w Konstytucje Polski. Tylko kraje totalitarne ograniczaja obywatelom dostep do broni.
W Kanadie to prawo tez podlega wielu ograniczeniom, jednak moze byc pewnym wzorem, kiedy przyjdzie czas sanacji przepisow.
W Kanadzie bron dzieli sie na trzy grupy:
1. Non-restricted. - Nie trzeba meldowac policji o jej posiadaniu. Jest dostepna w wolnym handlu. Jest to bron mysliwska - strzelby sztucery i karabiny. Wlacznie z bronia samopowtarzalna.
2. Restricted. - Bron krotka. Trzeba ja zarejestrowac na policji.
3. Prohibited. - Bron zakazana na terenie Kanady.
Zeby stac sie posiadaczem kazdego z tych trzech rodzai broni trzeba zdac odpowiednie kursy.
1. Na bron dluga wystarczy kurs na temat bezpiecznego uzywania, transportu i przechowywania broni.
Jezeli chce sie polowac, nalezy zdac jeszcz jeden kurs z zakresu bezpieczenstwa w czasie polowania.
Poluje sie indywidualnie, bez zadnych nagonek itp.
2. Aby posiadac bron krotka, oprocz powyzszego kursu nalezy przejsc i zdac nastepny - wlasnie o broni krotkiej.
Zeby kupic pistolet, czy rewolwer, trzeba wykazac sie czlonkostwem klubu strzeleckiego.
3. Aby stac sie posiadaczem broni zakazanej, to znaczy broni maszynowej, na proch dymny, granatnikow czolgow itd.
Trzeba odbyc jeszce jeden nastepny kurs dla kolekcjonerow.
Wszystkie z podanych klas broni posiadaja rozne ograniczenia, ktorych zlamanie karane jest przewaznie jedna tylko kara, to znaczy trzech lat wiezienia. Dotyczy to rowniez transportu i przechowywania broni.
Jezeli ktos ma jakies szczegolowe pytania - chetnie odpowiem.

Obrazek użytkownika goral

23-05-2013 [22:50] - goral | Link:

Wielce szanowna madam Daf.Jak plotki glosza wladze Austriackie proponuja Wszystkie nie-austriackie swistaki deportowac do ich krajow ojczystych.Ponoc przygotowuja ustawe ,ze tylko Austriackie swistaki moga pobierac Social.Czy to rowniez prawda,ze swistakom ktore nie mowia po niemiecko nie sprzedaja sreberek do owijania sie ? Bardzo prosze rozwiac te watpliwosci.Goral

Obrazek użytkownika antoniusz

23-05-2013 [22:59] - antoniusz | Link:

Pastorze Chojecki na czym wjechał Pan Jezus do Jerozolimy? Na koniu, czy na źrebięciu osła? Znamy z historii takich co w jednej kieszeni mieli Biblię, a w drugiej strzelbę. Jak to odnieść do nadstawienia drugiego policzka? Jakoś nie przeczytalem 'bój się obywateli, bo miecze noszą' ale czytam "bój się wladzy, bo nie na próżno miecz nosi.....".
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

23-05-2013 [23:27] - Paweł Chojecki | Link:

Czytając Biblię trzeba trochę myśleć. Przykładowo - czy nastawianie drugiego policzka ma jakieś ograniczenia czy nie? Co do władzy - czy z faktu, że żołnierze rzymscy mieli miecze wypływa wniosek, że nie mogli ich mieć inni obywatele? Ciekawych odkryć życzę!

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika goral

23-05-2013 [23:34] - goral | Link:

Absolutnie sie panem zgadzam,ze potrzeba myslenia jest pryncypialna!!!..Ale jak myslec?? prosze o przyklad?

Obrazek użytkownika gorylisko

24-05-2013 [05:55] - gorylisko | Link:

w tamtym czasie ustanowili prawo, że dosiadać konia mogli tylko żołnierze rzymscy...pod rygorem kary śmierci... w tamtym czasie, palestyna była krajem bardzo niespokojnym stąd owa regulacja...większość a własciwie wszelkie ruchy przeciw  rzymianom miały podbudowe religijną...no i najczęściej zwlaczały się wzajemnie... kulminacją było onlężenie Jerozolimy która była podzielona na kilka kwartałów kontrolowanych każdy przez innego wodza...do piero kiedy rzymianie podpalili światynię greckim ogniem...zaczęli walczyć razem i gasić poża razem...było jednak za późno

Obrazek użytkownika Witold Kaczmarek

30-07-2014 [14:07] - Witold Kaczmarek | Link:

Gdybym wierzył w to, że ludzie są rozsądni i racjonalni - to jak najbardziej. Na szczęście nie wierzę.

Strony