Wciąż za mało innowacyjności

Jednym z wydarzeń zakończonego niedawno Forum Ekonomicznego w Krynicy stało się wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który przedstawił zarys programu gospodarczego PiS.
Większość mediów skupiła się na jego projektach nadzwyczajnych ustaw zwiększających obciążenia podatkowe najbogatszych grup społecznych. Nie dostrzeżono innego - nie mniej ważnego - aspektu wizji Kaczyńskiego wychodzenia Polski z kryzysu. Szef PiS położył bowiem też nacisk na konieczne pobudzenie inwestycji, zwłaszcza innowacyjnych. Ich rozwój stanowi wręcz wg Kaczyńskiego jeden z koniecznych warunków znaczącego wzrostu gospodarczego. Tymczasem stanowią one wciąż margines podejmowanych inwestycji - mówił szef PiS. - W Polsce popyt na innowacje jest niski, bo nie ma nimi zainteresowania. Musimy to zmienić, by zachęcać do inwestycji proinnowacyjnych. Może to stać się jednym z impulsów do przeprowadzenia koniecznej reindustrializacji naszego kraju - tłumaczył w Krynicy Kaczyński. Jego zdaniem, dolegliwość podwyższonych (czasowo, np. na pięć lat) podatków, mogłaby być niwelowana. Wprowadzono by możliwość odpisów od nich w razie podejmowania inwestycji innowacyjnych. - Chodzi o zachęcanie do inwestowania - a nie konsumpcji dóbr luksusowych. To dzięki inwestycjom prowadzi droga do wyjścia z kryzysu - mówił Kaczyński.
Co ciekawe, następnego dnia po wystąpieniu Kaczyńskiego, NIK ogłosiła raport, potwierdzający marginalny wciąż popyt na innowacje. „Budżet państwa wydaje setki milionów złotych na projekty badawcze i innowacje. Jednak efekty tych działań nie mają większego wpływu na poprawę innowacyjności polskiej gospodarki” – twierdzi NIK. Swoje wnioski podparła ona konkretnymi liczbami. „W latach 2010-2012 skontrolowane uczelnie wyższe ukończyły prawie 5 tys. projektów badawczych (o wartości niemal 730 mln zł) i uzyskały 906 patentów i praw ochronnych. Tylko ok. 6 proc. projektów (283) dotyczyło badań rozwojowych, celowych i zamawianych, czyli takich, których wyniki w przyszłości powinny nadawać się do praktycznych zastosowań. Z całej puli projektów badawczych do gospodarki przekazano wyniki zaledwie 95 badań i prac rozwojowych. Blisko 2/3 wdrożeń to zasługa dwóch z 16. skontrolowanych uczelni (Politechniki Gdańskiej i Poznańskiej).
Swoje spostrzeżenia NIK podparła zewnętrznymi statystykami. „Nie dziwią wyniki rankingu innowacyjności krajów UE, opublikowane przez Komisję Europejską. Polska zajmuje w nim odległe 24. miejsce, przed Łotwą, Rumunią i Bułgarią. Nasze słabe strony to właśnie współpraca nauki i biznesu oraz spadek - z ponad 17 proc. do 14 proc. - liczby małych i średnich przedsiębiorstw wprowadzających innowacje, podczas gdy średnia w UE wynosi w tym obszarze ponad 38 proc.”.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Daf

07-09-2013 [08:28] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

W krajach demokratycznych i dobrze zorganizowanych znacznym zrodlem dochodu narodowego sa male i srednie przedsiebiorstwa, rodzime przedsiebiorstwa.
Prawo podatkowe, przepisy dot. zakladania i prowadzenia przedsiebiorstwa w Polsce sa niewlasciwe, powinny byc takie, jakie obowiazuja w innych krajach. We wszystkich krajach Europy Zachodniej przepisy te sa bardzo podobne.
Uwazam, ze rozwoj gospodarczy w Polsce jest w znacznej mierze uzalezniony od zmiany prawa podatkowego oraz przepisow dot. zakladania i prowadzenia przedsiebiorstw.

Prawo patentowe w Polsce jest szczegolnie korzystne dla tworcy/autora patentu. Patent wdrozony do produkcji przynosi duzy zysk autorowi. Wiem o czym tu pisze, jestem autorka takiego patentu, wdrozonego do produkcji, produkt jest stosowany powszechnie w Polsce a ja otrzymalam swego czasu nalezne mi wynagrodzenie.

A wiec oplacalne jest prowadzenie badan zmierzajacych do konkretnego celu, inowacyjnych.

Obrazek użytkownika Strabon - Herodot

08-09-2013 [06:58] - Strabon - Herodot | Link:

mogą pojawiać się tam, gdzie jest na nie zbyt, a jak nie ma zbytu, to nikt w nie nie zainwestuje.

Jednym słowem. Za innowacje trzeba zapłacić, trzeba mieć infrastrukturę techniczną, ale i .... mentalną, aby innowacje przyjąć!

Obrazek użytkownika Daf

08-09-2013 [07:36] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

Znam wiele konkretnych przykladow z Austrii, Szwajcarii, Niemiec, gdzie wytwarzanie roznych produktow zaczynalo sie w warunkach bardzo skromnych (np. garaz) i potem przeksztalcalo sie w dobrze funkcjonujace przedsiebiorstwa.
Ja tez w podobny sposob organizowalam moje przedsiebiorstwo....

Podstawa takich przesiewziec jest dobry pomysl i dobra organizacja panstwa, o czym tutaj pisalam (prawo podatkowe, przepisy dot. zakladania i prowadzenia przedsiebiorstw) - tego w Polsce NIE MA.

ZBYT to termin pochodzacy z PRL-u. Towaru NIKT sie nie pozbywa, a sprzedaz w kazdym przedsiebiorstwie to najbardziej precyzyjny i wrazliwy punkt.
W Polsce potrzebna jest takze zmiana mentalnosci Polakow.