Wołyń: Odpowiedzialność zbiorowa. Odpowiedzialność państw.


Niepojęte jest milczenie o dwu okolicznościach związanych ze zbrodniami, jakich na Wołyniu dokonała część Ukraińskiej Powstańczej Armii.
 
Po pierwsze: podmiotami prawa międzynarodowego w pewnym sensie przypominającymi „zbiorowości” są nie „narody”, a byty konkretne, jakimi są państwa. Zgodnie z prawem międzynarodowym i logiką, za terytorium odpowiada ten, kto je kontroluje. Zlekceważenie tej zasady tylko zachęcałoby państwa do pozorowania „spontanicznych aktów ludności miejscowej” tak jak to czyni Rosja, organizując np. rzekome „rebelie” rzekomych „separatystów” - i w ten sposób prób uniknięcia odpowiedzialności za swe działania. Choć sprawcami bezpośrednimi zbrodni części UPA byli Ukraińcy (gdy wygodnie – dla kogo? - pomijać przebierańców z partyzantki sowieckiej), dokonano ich na terytoriach w roku 1943 okupowanych przez Niemcy, więc zgodnie z prawem międzynarodowym są to „niemieckie zbrodnie wojenne” - tak jak niemiecką zbrodnią wojenną była zbrodnia w Jedwabnem.
 
Gdy jedno państwo zajmuje terytoria innego, to odpowiada za to, co się tam dzieje. Ma zwłaszcza obowiązek utrzymania tam „prawa i porządku”, jakkolwiek nie brzmiałoby to absurdalnie w odniesieniu do Niemiec hitlerowskich. Gdyby nie okupacja niemiecka, zbrodni na Wołyniu by nie było. Dalej: podmiotem prawa międzynarodowego nie jest każde „państwo”, a jedynie to, które zostaje za takie uznane przez społeczność międzynarodową. Państwami nie są więc do dziś tzw. „Turecka Republika Cypru Północnego”, od 1983 r. do dziś uważana za terytorium okupowane przez Turcję[1]; i tzw. „Naddniestrzańska Republika Mołdawska”, nie uznana przez żadne państwo[2], a od 1990 r. uważana za terytorium kontrolowane przez Rosję (co zresztą Rosja przyznaje via facti, np. uczestnicząc w procesach o naruszenia tam praw człowieka[3]), i inne. Państwem, nawet nieuznanym, nie była UPA, a tym bardziej jej część. O określonej przez prawo międzynarodowe odpowiedzialności państw pisałem sporo w związku z niemiecką zbrodnią wojenną w Jedwabnem[4].
 
Powtórzmy. Polacy nie mają powodu „przepraszać” za „Jedwabne”. Ogromna większość z nas nigdy tam nawet nie była, a gdyby nawet przyjąć, że dzieci (wnuki itd.) odpowiadają za ojców (dziadków itd.) - to i nasi tym bardziej nigdy tam nie byli. W sensie prawa międzynarodowego, miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką i dlatego zbrodnia w Jedwabnem to niemiecka zbrodnia wojenna, nawet jeśli pomogło jej dokonać kilku Polaków. Polska Podziemna, prawowite państwo polskie, za takie zbrodnie karała śmiercią; a i PRL, obce państwo komunistyczne, ukarało za nią grupę dziesięciu oskarżonych. Nie wiemy czy tych co trzeba. A dopóki się nie dowiemy, temat jest zamknięty – i to od 1949 r.
 
To zrozumiałe, że ofiary i rodziny ofiar niewiele obchodzi, jakie państwo odpowiada za ich krzywdę. Ani Polsce, ani tym bardziej Ukrainie opacznie pojęta poprawność polityczna widać nie pozwala mówić o odpowiedzialności, jaką w rozumieniu prawa międzynarodowego za zbrodnie na Wołyniu ponosi państwo niemieckie. Ale zaskakuje mnie, że na ten aspekt zbrodni na Wołyniu uwagę zwracam znów tylko ja.
 
 
Po drugie, indywidualizacja winy. I w Polsce, i na Ukrainie działają odpowiednie instytucje, takie jak pion śledczy IPN, powołane m.in. do ścigania zbrodni wojennych, a te - zgodnie z prawem - nie podlegają przedawnieniu. Należy zebrać i przedstawić dowody winy, oskarżyć, ewentualnie skazać i ukarać za konkretne zbrodnie osoby z imienia i nazwiska znane, konkretne; indywidualnie; a nie oskarżać ogólnikowo o bliżej nieokreślone zbrodnie nie mniej ogólnikowo ujętą zbiorowość. Indywidualizacja odpowiedzialności to odwrotność odpowiedzialności zbiorowej, o której pisałem niedawno[5]. Odpowiedzialności plemion stepowych; odpowiedzialności trybalistycznej. Odpowiedzialność zbiorowa – w znanej nam z czasów wojny formie np. rozstrzeliwania zakładników przez Niemców - to barbarzyństwo wyraźnie zakazane przez jakkolwiek rozumiane prawo.
 
Jeśli już opłaceni przez Moskwę samozwańczy pseudokresowiacy tak lubią odpowiedzialność zbiorową, to do którego pokolenia?
 
Piąte wystarczy? Czy do dziesiątego?
 
A może do tego pokolenia, do którego Sowietom wystarczy na jurgielt?
 
 
Polecam te dwa wynalazki prawa europejskiego, jakimi są zasada indywidualizacji i odpowiedzialność międzynarodowa państw, jako najbliższych „zbiorowościom”. Oba wynalazki ułatwiają życie, zapobiegając nie kończącym się przez dziesięciolecia i stulecia sporom i kłótniom, urazom, obrazom i poczuciu krzywd wielkich zbiorowości.
 
Mariusz Cysewski
 
Kontakt: tel. 511 060 559
ppraworzadnosc@gmail.com
https://www.facebook.com/groups/517163485099279
https://sites.google.com/site/wolnyczyn
http://www.youtube.com/user/WolnyCzyn  
http://mariuszcysewski.blogspot.com
http://www.facebook.com/cysewski1
 
Zobacz też:
http://naszeblogi.pl/55241-ksiadz-isakowicz-zaleski-paluje-w-onecie-kolejna-falszywka
http://naszeblogi.pl/54440-ksiadz-isakowicz-zaleski-rusza-do-boju-o-komsomolska-prawde
http://naszeblogi.pl/55053-v-kolumna-anna-wiejak-gwalci-prezydenta-andrzeja-dude
http://naszeblogi.pl/55227-kupie-czolg-od-zalogi-rosyjskiej-za-1000000-dolarow
http://naszeblogi.pl/54742-polak-i-francuz-w-walkach-o-mariupol-za-wolnosc-naszawasza
http://naszeblogi.pl/45493-polski-banderowiec-z-bardzo-bardzo-wschodniej-polski
http://naszeblogi.pl/44921-wolny-czyn-z-kijowa-ukraina-na-barykadach
http://naszeblogi.pl/44997-jak-zwyciezylo-powstanie-na-ukrainie-film-z-majdanu
http://naszeblogi.pl/44973-za-wolnosc-nasza-i-wasza-na-majdanie-z-czarnymi-kozakami
http://naszeblogi.pl/55170-ranny-polski-czolgista-trafil-do-szpitala-w-winnicy
http://naszeblogi.pl/44854-do-broni
http://naszeblogi.pl/46856-ukrainska-pozyczka-wojenna
http://naszeblogi.pl/45583-slomka-o-znaczeniu-powstania-ukrainskiego-dla-polski
http://naszeblogi.pl/52839-adam-slomka-kandydat-na-prezydenta-sprzedajmy-bron-ukrainie
http://naszeblogi.pl/45851-polska-majdan-ukraina-konferencja-w-zabrzu-kwk-guido
http://naszeblogi.pl/47415-kozacka-slawa-wyzwanie-tyranii-moskwy
http://naszeblogi.pl/53511-ukrainska-historia-wojenna-z-kresow-jak-z-sienkiewicza
http://naszeblogi.pl/53650-ukrainski-ruch-oporu-na-terenach-okupowanych
http://naszeblogi.pl/52337-propaganda-moskwy-stare-lajdactwa-starych-lajdakow
http://naszeblogi.pl/52858-kociol-debalcewski
http://naszeblogi.pl/52387-rosyjskie-zbrodnie-wojenne-wolnowacha
http://naszeblogi.pl/52406-rosyjskie-zbrodnie-wojenne-mariupol
http://naszeblogi.pl/52447-rosyjskie-zbrodnie-wojenne-tortury-i-egzekucje-jencow
http://naszeblogi.pl/52815-rosyjskie-zbrodnie-wojenne-egzekucje-i-bezczeszczenie-zwlok
http://naszeblogi.pl/53600-wiec-choc-sie-speka-swiat-i-zadrzy-slonce-rodziny-jencow
http://naszeblogi.pl/52836-jency-obroncy-lotniska-w-doniecku-pomoc-dla-rodzin-pilne

[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Cypr_P%C3%B3%C5%82nocny [2] Prócz „Abchazji” i „Osetii Południowej”, które wszakże też nie są państwami uznanymi. [3] Zob. np. wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Ilaşcu i Inni przeciw Mołdawii i Rosji (48787/99, 8.07.2004). [4] http://naszeblogi.pl/41094-kto-przeprasza-za-jedwabne a jeśli tekst jest nieczytelny po ostatnich zmianach skryptu w Naszych Blogach to tutaj: https://sites.google.com/site/wolnyczyn/aktualnosci/akt-oskarzenia-autorow-przekroju-o-zniewazenie-narodu-polskiego [5] http://naszeblogi.pl/53849-represje-za-pomnik-w-nowym-saczu-nkwd-sciga-dziennikarzy

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Deidara

07-06-2015 [11:23] - Deidara | Link:

Nieprawda. Liczy się świadomość i odpowiedzialność. W Polsce nikomu nie przyszłoby do głowy, aby w parlamencie oddawać hołd tym, którzy mordowali Żydów w Jedwabnem. Na Ukrainie rezunom z UPA parlament taki hołd złożył. I tu tkwi fundamentalna różnica. Kraje zachodu mają świadomość, że nie są aniołami bez skazy i zmazy. Kraje wschodu wychodzą z założenia, że nawet jeśli ich przedstawiciele popełniali zbrodnie, to wszystkie te zbrodnie są do usprawiedliwienia.

Obrazek użytkownika Mariusz Cysewski

07-06-2015 [12:35] - Mariusz Cysewski | Link:

Kłamie pan.
Parlament ukraiński oddał hołd bohaterskim żołnierzom UPA, a nie "rezunom".
I "fundamentalna różnica" jest ta, że pan został sformatowany przez bajki Milicji Obywatelskiej. KBW i SB.
I niewolnikiem tych bajek pan pozostanie, nawet na poziomie języka, którym się pan posługuje.
Jak pan już od dawna wie, tego się nie da pogodzić z polską historią, ani polską racją stanu.

Obrazek użytkownika Deidara

07-06-2015 [13:19] - Deidara | Link:

Równie dobrze mógłby pan mówić o "bohaterskich żołnierzach Waffen SS" i złych "ss-manach".
Rzeź wołyńska jest faktem. Udział UPOwców w niej jest faktem. Gdzie tu bajki?
I nie, nie da się zbudować zgody na kłamstwie. To, że dziś Francja i Niemcy współpracują ze sobą zgodnie wynika m.in. z faktu, że Niemcy uznały swoją winę za druga wojnę światową i nie próbują oddawać hołdów "bohaterom z SS". Nie stawia się tam pomników Himmlerowi, Haidrichowi, Dietrichowi czy Peiperowi. Bo wiedzą, że świat by na to zareagował odpowiednio. A Ukraińcy działają teraz jak Sowieci "Może i popełniali zbrodnie, ale w sumie zabijali tych, których nie lubimy, więc bohaterowie, a nie zbrodniarze".

Obrazek użytkownika Mariusz Cysewski

07-06-2015 [17:32] - Mariusz Cysewski | Link:

"Gdzie tu bajki"?

Ano powtórzę: zastąpienie skomplikowanego świata przez jakichś "rezunów". To jest kłamstwo.

To dokładnie to samo, co robi Gross wobec Polaków. I Gross, i pan kłamiecie. Za winy 10 Polaków Gross wini wszystkich Polaków. Pana argument jest tyleż warty. Jest też, sory, głupkowaty, jak to w milicji/SB. Świat jest bardziej skomplikowany niż wasze urojenia, dużo też ciekawszy.

Zresztą... myślę że pan ma nawyk kłamstwa ;-)) Z pierwszego kłamstwa wywodzi pan porównania ukraińskich bohaterów do niemieckich zbrodniarzy. Pana sprawa, ale i pana problem, bo... waść machasz jak cepem ;-))

Urojeniem jest też, że ktoś tu usiłuje "budować zgodę". Niby kto? Ja? ;-)) A co to znaczy "budować zgodę"? To oczywiste że nawet pan tego nie usiłuje. Usiłuje pan wręcz przeciwnie - siać nienawiść i wrogość, w tym celu powielając kłamstwa.

Kłamców nie warto przekonywać, a za to warto ich ośmieszyć i zmarginalizować. Do tego służy ten blog często, choć w tym artykule chodzi o dwa instrumenty kłamców, jakimi są odpowiedzialność zbiorowa i dziedzina i plemienność, trybalizm zamiast państwowości.

Obrazek użytkownika Deidara

07-06-2015 [18:13] - Deidara | Link:

Czyli co, UPA to była armia szlachetnych rycerzy, którzy nie splamili sobie nigdy rąk krwią Polaków, poza może garstką, która nie miała z UPA nic wspólnego? No cudownie, bardziej antypolskiej narracji dawno nie słyszałem. Ale niektórzy niemieccy historycy też twierdzili, że nie wolno winić wszystkich niemieckich żołnierzy za zbrodnie III Rzeszy, bo to garstka SS-manów mordowała, a Whermacht był szlachetny i rycerski.
Porównanie UPOwców do SS jest jak najbardziej uzasadnione - jedni i drudzy w ciągu ostatniej wojny mordowali Polaków tylko dlatego, że ci byli Polakami - podobnie jak Żydów zresztą. To nie była jakaś wojna itd, ale po prostu ludobójstwo na masową skalę. Dla Polaka tryzub, swastyka i sierp i młot w czasie II wojny światowej znaczyły to samo - śmierć.
Ja dla mnie to, co pan wypisuje, podchodzi już pod agenturę wpływu. I dlatego uważam za stosowne demaskować pańskie manipulacje i mity o szlachetnych wojownikach z UPA.

Obrazek użytkownika Domasuł

07-06-2015 [19:40] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Człowieku, powiedz mi jedno, co chcesz osiągnąć przez antagonizowanie Polaków i Ukraińców? Jaka jest twoja wizja na relacje między tymi narodami i państwami? Dlaczego chcesz dokopać Ukraińcom teraz, kiedy oni zmagają się z naszym wrogiem nr 1? Jaką masz wizję, człowieku?

Obrazek użytkownika Mariusz Cysewski

07-06-2015 [19:43] - Mariusz Cysewski | Link:

UPA była różna.

"niektórzy niemieccy historycy też twierdzili, że nie wolno winić wszystkich niemieckich żołnierzy"...

"Niektórzy"?

Chce pan winić WSZYSTKICH niemieckich żołnierzy?

Naprawdę? :))

Pan jest śmieszny.

Obrazek użytkownika wilniuk

07-06-2015 [19:47] - wilniuk | Link:

No to pożegnamy się, ukrainscy piewcy banderowskich zbrodniarzy !!!

Obrazek użytkownika Domasuł

07-06-2015 [20:18] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Panie Wilniuk, a co pan myślisz o Litwinach? A jak pan myślisz, jak zachowałby się Piłsudski w stosunku do Ukrainy teraz? Nie rzucaj się pan tak z tym swoim świętym oburzeniem, tylko napisz pan coś konstruktywnego, jeśli jeszcze pan potrafisz. Bo czuć od pana tylko nienawiść.

Obrazek użytkownika wilniuk

07-06-2015 [21:00] - wilniuk | Link:

Nienawiści nie czuję do sprawców naszych nieszcześć, wtedy, gdy do ich sprawstwa się przyznają, gdy za nie przeproszą, ale nie wtedy, gdy stawiają pomniki zbrodniarzom i powołują ich na bohaterów narodowych. Jak byśmy reagowali na pomnik Hitlera w Berlinie?. Walczę także o prawdę w Ponarach, jak zawsze z oporem, jak zawsze było stawianie przeszkód Pani Ś.p. Pasierbskiej - bo Litwini to nasi "przyjaciele". mogliby nimi być, ale nie chcieli i nie chcą do dziś. Ich sprawa, ale miłości od nas niech nie oczekują.

Obrazek użytkownika wilniuk

07-06-2015 [19:54] - wilniuk | Link:

WON CYSEWSKIEGO Z NASZYCH BLOGÓW !!!!!!!!!!!!!!!

Obrazek użytkownika Domasuł

07-06-2015 [19:42] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Jedna rzecz jest dla mnie bezwzględna. Komuś bardzo zależy na tym, żeby poróżnić Polaków i Ukraińców właśnie teraz. Najlepszy dowód: było mnóstwo czasu, żeby kwestie zbrodni wołyńskiej wyjaśnić już dawno temu. Tymczasem ta zbrodnia nie istniała w świadomości ludzi w Polsce do teraz. Jakoś nikomu wcześniej to nie przeszkadzało. To co, niby Ukraińcy wcześniej potępiali tę zbrodnię, a teraz zaczęli czcić zbrodniarzy? Nagle zapałali miłością do tych, którzy mordowali Polaków? Teraz kiedy sympatia ze strony Polski przydałaby im się? Teraz chcą Polakom dokopać? Bo jeśli tak jest to zasługują na naganę i głupotę, ale jakieś to nielogiczne.

Obrazek użytkownika Pawban

07-06-2015 [19:37] - Pawban | Link:

zalogowałem się tylko po to żeby napisać panu że piszę pan bre
dnie. Dodaje do tego że nie jestem ruskim agentem wpływu.

Obrazek użytkownika kaztur

07-06-2015 [21:37] - kaztur | Link:

W tej calej dyskusji zapominamy o jednej waznej sprawie, a mianowicie: Bardzo duza liczba Ukraincow ma polskie korzenie. Popatrzcie jak na Ukrainie jest wiele polskich nazwisk, ktore maja tylko ukrainska koncowke. Ukraincy jest to narod z ktorym jestesmy najbardziej etnicznie zwiazani. Jestesmy w pewnym sensie jak narodami-siostrami, ktore czasami sie bardo mocno konfliktuja. W naszym Kraju, jak I na Ukrainie sa ludzie, ktorzy chca rozpalic jeszcze wiekszy konflikt, ale wiekszasc chce pokojowego I przyjacielskiego wspolzycia. Jezeli przez ta analogie popatrzymy na konflikt miedzy Nami I Ukraincami, to przynosimy sobie wstyd I zgorszenie, bo w chrzescijanskiej kulturze stosunki wewnatrz rodziny powinne byc przyjacielskie. Jako Chrzescijanie powinnismy dazyc do wytworzenia przyjacielskich stosunkow miedzy naszymi narodami.

Obrazek użytkownika Mariusz Cysewski

07-06-2015 [22:18] - Mariusz Cysewski | Link:

Pełna zgoda, a jeszcze trzeba dodać jedno. Na Ukrainie praktycznie nie ma wystąpień antypolskich, bo natychmiast byśmy o tym wiedzieli z polskojęzycznych merdiów putinowskich. Natychmiast nagłaśniane są wszystkie wydarzenia, które można sprzedać łatwowiernym Polakom jako restrykcje administracyjne itp. jak zakaz wjazdu dla polskojęzycznego oddziału Nocnych Hien itp. albo zakaz wywozu drewna i tak dalej. Ale nie ma palenia polskich flag, niszczenia polskich grobów itp.

Co warto porównać z antyukraińskimi ekscesami polskojęzycznych matołów - z niszczeniem flag i nagrobków włącznie. Nie ma żadnej symetrii wrogości, przez polskojęzycznych matołów Polska prowadzi bardzo wyraźnie.

Filmy z imprez tych matołów bez trudu można znaleźć na YouTube. Organizacje putinowskie działają zupełnie swobodnie. To oczywiście margines, ale Rosja będzie go nagłaśniać dokładnie tak jak "pogrom kielecki".