Do broni


Barykada w Kijowie przy ul. Kościelnej (jedna z ulic wylotowych Majdanu); sobota 1 marca po południu. Fot. Wolny Czyn

Ukraina to najbardziej ludne i największe terytorialnie państwo Rzeczpospolitej Sześciu Narodów, dawnej i przyszłej, wspólnoty połączonej historią, geografią, podobnym rozumieniem wartości. Zarazem jest Ukraina najbardziej zagrożona najazdem Moskwy, ale i zdeterminowana w walce o wolność, dając piękny przykład pozostałym narodom Rzpltej, Polakom zwłaszcza, i światu. Sceny jakie widzieliśmy w czasie obrony Majdanu w Kijowie przeszły do powszechnej wyobraźni i stały definicją postaw obywatelskich i republikańskich, na nowo odkrywanych pojęć dawnych, takich jak odwaga, waleczność, bohaterstwo, wiara i wspólnota. Nam Polakom tych wartości bardzo trzeba.  

Najezdniczy rząd moskiewski prowadzi swą cyniczną ludobójczą rachubę zysków i strat jak i rozpoznanie walką – mnożąc testy determinacji obrońców - a obecną względną i kruchą równowagę zawdzięczamy tylko temu, że perspektywa strat dotąd przeważa dlań zyski. Moskwa najlepiej rozumie, że za napad na wolną Ukrainę przyjdzie jej płacić; powstrzymać ją może tylko świadomość, że cena agresji może okazać się za wysoka. Też dlatego, że rozbicie regularnej armii ukraińskiej niewiele jej da wobec perspektywy wojny partyzanckiej i powszechnego ruchu oporu. O wyniku obecnej „dziwnej wojny” - a dalej o przyszłości Ukrainy, a więc i całej Rzpltej - zdecyduje głównie stanowczość i odwaga obrońców. W Polsce jak wszędzie organizowane były i będą wiece poparcia Ukrainy, były i będą akcje bardziej konkretnego wsparcia humanitarnego, ale warto pamiętać o różnej cenie słów i czynów.

Nie reprezentuję w tej sprawie nikogo, nawet mojego środowiska, jednak apeluję do państwa o wstępowanie w szeregi wojska ukraińskiego. Masowy, a nawet i bardziej liczny udział Polaków może być kłopotliwy politycznie dla rządu Ukrainy, a na marionetkowy rząd w Polsce wręcz szkoda słów. Dlatego nie ma widoków na formowanie na Ukrainie zwartych oddziałów polskich, legionów, zresztą ich wyszkolenie musi potrwać. Raczej nie trafią też państwo do wojsk ukraińskich regularnych. Są jednak na Ukrainie formacje ochotnicze, na przykład kozackie – kontynuujące chlubne tradycje armii atamana Petlury i wspólnego polsko-ukraińskiego wyzwolenia Kijowa w 1920 r. Od jednego z nich w Kijowie usłyszałem: Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy… Rola formacji ochotniczych - i szerzej:  powszechnej na Ukrainie gotowości do oporu wobec najeźdźcy - już jest ogromna, a może jeszcze wzrosnąć.

W roku 1939 i później, gdy nasi oficerowie i żołnierze zmierzali do Francji a potem Anglii, określano nas jako „turystów generała Sikorskiego”. Kontynuując tę tradycję udajemy się na Ukrainę grupkami jako turyści. Języka znać nie musimy, bo podobny do polskiego – a gdy musimy i niepodobny to szybko się nauczymy. Ukraina chce wojny uniknąć i choć stanowczo odrzuca urojenia Moskwy jak tamte o „korytarzu”, to – jak Polska w 1939 r. - sama walki nie rozpocznie; trudno więc sobie wyobrazić, by zapraszała nas jako żołnierzy. Możemy jechać kierując się własnym rozeznaniem i na własny wyłącznie rachunek. Na Ukrainie powszechna jest sympatia dla Polaków, ale warto pamiętać o wektorach dezinformacji Moskwy i tym, że nasza obecność może utrudnić już i tak skomplikowaną sytuację rządu ukraińskiego. By tego uniknąć, samodzielnie szukamy formacji ochotniczych w Kijowie lub Lwowie, a z obecnością nie afiszujemy się do czasu gdy pozwolą dowódcy. Dowódców rozkazy wykonujemy. Potrzeba przede wszystkim osób z przeszkoleniem wojskowym, ale wszystkie inne szybko się nauczą. Potrzeba też osób innych, które nie będą uczestniczyć w walce, bo wydarzenia na Majdanie wykazały ogromne znaczenie oporu cywilnego. Wojny najprawdopodobniej nie będzie, bo ukraińskie powstanie już zwyciężyło zrzucając kajdany i nie padając na kolana wobec gróźb Azjaty; lecz moskiewska satrapia nie jest obliczalna i lepiej patrzeć bestii w oczy z zawczasu gotową bronią niż z choćby najlepszymi nawet chęciami.

Dość gadania. Do broni.

Mariusz Cysewski

 
Kontakt: tel. 511 060 559
ppraworzadnosc@gmail.com
https://sites.google.com/site/wolnyczyn
http://www.youtube.com/user/WolnyCzyn
http://mariuszcysewski.blogspot.com 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

06-03-2014 [06:07] - Leszek Witkowski | Link:

Przepraszam, ale chcialbym wiedziec, kiedy PAN sie wybiera na Ukraine, by zaciagnac sie do ukrainskiego wojska ?
I czy odbyl Pan juz sluzbe w POLSKIM wojsku ?

Obrazek użytkownika Jan Własnowolny

06-03-2014 [10:54] - Jan Własnowolny | Link:

Psychopata broniąc się atakuje Polaków za Majdan.
Taka to już soviecka metoda.
Najlepszą obroną atak.

Te szczątki wraku samolotu Polska powinna im podarować
jako SYMBOL WYBUCHU NARODU gdy przyjdzie na to czas.

Wezwijmy państwa byłego "bloku sovieckiego" które przeżyły
komunistyczne upodlenie, żeby w imię własnego poczucia bezpieczeństwa
--------------------------------------------ZJEDNOCZYŁY SIĘ.

UTWÓRZCIE LEGIĘ ANTYSOVIECKĄ ! PÓKI JESZCZE CZAS ! ! !

TYLKO ZJEDNOCZENIE TYCH WSZYSTKICH NARODÓW,
MOŻE BYĆ GWARANCJĄ OBRONY PRZED AGRESOREM..