Strach 2020

Sprawa nie traci na aktualności, więc poniższy krótki tekst jest niejako uzupełnieniem mojego poprzedniego wpisu.
Co by nie mówić - nadeszły czasy, gdy czarownice okazały się realne, a Czerwony Kapturek jest bliski upieczenia.                                                                                                                     
                                                                                                                                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                                                                                                       

Strach 2020

Bałem się Hitlera, bałem się Stalina,
bałem się Gomułki i Cyrankiewicza,
Gierka, Jaruzelskiego,  Zmian.

Nie zadawałem pytań,
wykonywałem polecenia.
Żyłem dobrze.

Teraz mam problem;
boję się bardziej niż przedtem,
bo nie wiem kogo się boję.

Wyeliminowałem znajomych,
nie spotykam się z dziećmi,
unikam żony,
zasłoniłem twarz,
nie wychodzę z domu
i...
boję się coraz bardziej.

Wiem, że kiedyś umrę.
Śmierci się nie boję
ale, na litość Boską,
jeszcze nie teraz !

Mam dopiero 85 lat.

Błagam o pomoc!
...najlepiej finansową.
Numer konta poniżej.

kmeehow Maj 2020

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

15-05-2020 [21:13] - Imć Waszeć | Link:

"Rower" to nawiązanie do wykładu naczelnego rabina Chabad Lubawicz o Istocie Boga.
Wiry na rzece zostały wykorzystane do objaśnienia rzeczywistości w czasie, gdy ludzie zachwycali się holizmem. Np. w książce Fritjofa Capry, gdzie rozważał on m.in. problem parametrów ukrytych w mechanice kwantowej. Oprócz wielu błędnych myśli, przedstawił w niej całkiem sporo interesujących idei. Na mnie kiedyś największe wrażenie wywarła myśl o odrzuceniu paradygmatu kartezjańskiego, czyli "nie każde zjawisko można poznawać częściami, co pozwoliłoby na zrozumienie całości procesu".
Ad gry w kości. Po pierwsze Istota Doskonała nie zna hazardu i nie ma chceń ani rojeń. Te cechy wykluczają bowiem boskość. Wtedy "bogiem" mógłby się obwołać każdy z nas, a to przecież jest bez sensu. Dlatego właśnie moja teza niezmiennie brzmi "żydzi nakłamali w swoich książkach aż niemiło", po prostu obraziliby śmiertelnie Boga, gdyby Bóg był taki jak oni tam postulują, czyli zawistny i przeczulony na swoim punkcie. Absurd jak paragraf 22. Najwyraźniej tak nie jest skoro jeszcze mogą gromadzić szmal bez sensu i wymyślać narzędzia depopulacji ;)
Sztywność systemu, który stanowi genetyka jest rzeczywiście zastanawiająca. Wszystkie organizmy, które kiedykolwiek żyły na Ziemi, z ich genami stanowią tylko kropkę na oceanie innych genetycznych możliwości ułożenia aminokwasów. Stąd pojawia się naturalne pytanie, czy nie może być innych takich kropek. A przy okazji błądzenie przypadkowe w tak szerokiej przestrzeni możliwości raczej nie doprowadziłoby do znalezienia tej kropki w ciągu całego życia Wszechświata. Więc o co tu chodzi? Coś redukuje wymiarowość problemu przeszukiwania tej przestrzeni. Możemy się spierać o "dziadka z brodą", ale przecież taka odpowiedź ma dokładnie taki sam sens jak brak odpowiedzi, czyli nie daje żadnych nowych informacji. Ja mówiłem o stereochemi, która powoduje, że pewne kombinacje łańcuchów aminokwasów (słowa) ładnie się zwijają w kłębki, rozwijają na życzenie i powielają, a inne nie, łapią błędy zapisu i się rozpadają, są genetycznie niestabilne. Nadal jednak pozostaje pytanie jak to się stało u zarania, bo że to jest Projekt, to nie mam żadnych złudzeń. Lecz nie taki jak bredzą kreacjoniści. Tamtym to po prostu odbiło i ciągi hebrajskich wersetów utożsamili z samym Stwórcą i jeszcze chcą, żeby On te bzdury osobiście parafował ;)) Na przykład to, że "Pi równa się 3".

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-05-2020 [21:37] - Marek1taki | Link:

Chyba dał nam wolną wolę aby się "hazardować" z szatanem. Zna wynik, ale kusy nie więc zabawa jest.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

15-05-2020 [23:00] - Imć Waszeć | Link:

Myślę, Panie Marku, że problem tkwi trochę głębiej. Głębiej niż "kusi" i "wolne wole". Warto zauważyć, że pojedynczy egzemplarz danego gatunku nie ma sensu. Muszą istnieć też jakieś inne osobniki, żeby cała zabawa miała sens. To samo dotyczy człowieka. Nie ma on sensu z definicji, gdy jest pojedynczy, choćby nawet miał wolę sprawczą i strzelał laserami z oczu ;)

Kiedyś czytałem taką starusieńką książeczkę z biologii, gdzie opisany był gatunek czegoś w rodzaju ameb, które żyją w lasach na północy i w momencie, gdy zbliża się zima zaczyna przygotowania do przetrwania gatunku. Pomimo tego, że są to jednokomórkowce, to pierwszy, który zwietrzy zimę puszcza sygnał chemiczny. Każdy osobnik, który ten sygnał odbierze, puszcza identyczny sygnał w przeciwnym kierunku i pełznie w kierunku, z której odebrał sygnał. Gdy już w jednym miejscu zbierze się dostatecznie dużo osobników, wtedy cześć z nich tworzy powłokę wokół pozostałych na kształt grzybów lub porostów. Osobniki z powłoki obumierają i twardnieją z powodu chłodu. Całą zimę stoi tam taka dziwna gałązka. Na wiosnę, gdy jakieś zwierzę potrąci tę dziwną grupę Laokoona, to łodyżka się łamie i ze środka wypełzają "ozdrowieńcy". No i gdzie tu jest miejsce dla "wolnej woli" oraz indywidualizmu? ;)

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-05-2020 [23:18] - Marek1taki | Link:

W świecie ludzi z Bożej łaski cuda się zdarzają.
Dziękuję za kołysankę. Bardzo cyfrowa.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-05-2020 [11:57] - Imć Waszeć | Link:

No i widzi Pan? Przy mnie polubił Pan nawet hiphopa :)))
A tak przy okazji to ostatnio różni ludzie rapują sobie w sieci, nie tylko Duda. Taki konkurs jest #hot16chellenge. Na przykład Korwin został raperem:
https://www.youtube.com/watch?...
Bardzo ciekawa jest też myśl przewodnia Wojciecha Manna:
https://www.youtube.com/watch?...
"Wyszło trochę łagodnie, a w rapie trzeba bluzgnąć, więc może jeszcze dodam...." :)))))

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-05-2020 [12:19] - Marek1taki | Link:

Zabawne. Robi się pandemia hiphopowa. Znam ostro zakażonych. Usłyszałem też Karpiela Bułeckę - gra na dudzie
https://www.youtube.com/watch?...
ale to dwuznaczne jakieś.
Kozidrak na to do taktu
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2020 [11:07] - sake3 | Link:

Miło znów Pana widzieć na NB.

Obrazek użytkownika kmeehow

14-05-2020 [12:28] - kmeehow | Link:

Dla takich komentarzy warto tu być.
Dziękuję

Obrazek użytkownika maxilampus

14-05-2020 [11:22] - maxilampus | Link:

Wielka ulga ,ze Waszec jestes znowu tutaj..Ulga ,ze wciagle jestes..
.."ale nie ma co wpadać w rozpacz. Jeszcze jakoś żyjemy"..
Niemniej trzeba przyznac,ze samo "bycie: tutaj jest troche inne od tego czego oczekiwalismy w dziecinstwie i naszych  marzeniach  o przyszlosci.."tutaj i teraz" odbiegaja daleko od mozliwosci i potencjalu "tego kraju"
Hamulcowy to glowny Zawod w Polsce wykonywany przez wiekszosc spleczenstwa  i sowicie oplacany przez internacjonalistycznych pracodawcow..
Tak wiec wlasne aspiracje i marzenia wielu z nas zmuszonych zostalo do realizacji poza Polska..
Od dluzszego czasu zastanawiam sie po co mi ta "Polska" ? 
Utazsamiam ja z przemoca Instytucji panstwa wobec mojej skromnej osoby..Proby zrobienia ze mnie Kryminalisty przez roznego rodzaju Policje,Prokuratury,Sady,Lokalna Administracje wrecz tytaniczne..ale bezskuteczne..Zgadzam sie pokornie kiedy dobry Bog pragnie mnie ukorzyc..ale bandyta Policjant czy skorumpowany Prokurator nie zrobia ze mnie Meczennika mimo ich wielkich staran..Zjawisko zastraszania obywateli,kryminalizowania  i odbierania im godnosci obserwuje WSZEDZIE w Polsce..Mialem zludzenia ,ze "dobra zmiana" w jakis sposob rozwiaze ta przemoc ale juz sie ich pozbylem.Zajmuja sie tak jak ich pprzednicy tylko "dorzucaniem wegla do tego pieca".. Pzdr.
 

Obrazek użytkownika admin

14-05-2020 [12:23] - admin | Link:

Dobrze, że jesteś Imć Waszeciu. Cóż to się działo, że Waszecia nie było?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-05-2020 [23:33] - Imć Waszeć | Link:

Drogi Adminie, naprawdę nic strasznego się nie działo, poza tym, że zajmowałem się cztery miesiące gotowaniem dla całej rodziny i noszeniem mamy ze złamaną nogą po doktorach w dobie pandemii ;) Musiałem odetchnąć i odreagować psychicznie.
Ponadto maj, ogródek, a w przerwach matematyka zabiera jednak sporo czasu. Zwłaszcza temat efektywnych algorytmów faktoryzacji. Nie zaintrygowało Cię przypadkiem nagłe wycofanie wszystkich nagród (30 - 200 tys $) za złamanie różnych kluczy RSA (gru-lis 2019)? No właśnie... :)))

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Cóś tam się dzieje za kulisami, co warto obadać :]

Obrazek użytkownika admin

15-05-2020 [15:47] - admin | Link:

Imć - Usprawiedliwiony :). Zdrowia dla Mamy!

Obrazek użytkownika angela

14-05-2020 [11:58] - angela | Link:

Niestety ludzie boją się samych siebie, bo wg siebie czują obawy, nie zawsze uzasadnionae. 

Obrazek użytkownika kmeehow

14-05-2020 [12:44] - kmeehow | Link:

Racja. Boją się bo są nadzy. Nie mają pancerza ani nawet pałatki, pod którą mogliby się schować w wypadku zagrożenia.
 

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2020 [12:21] - sake3 | Link:

Czy przeciętny obywatel to taki zajączek przycupnięty pod miedzą?W życiu każdego człowieka od narodzin z do śmierci nigdy nie ma raju,zawsze są problemy,choroby.Tyle,że Bóg wyposażył nas w rozum,wolę,talenty,predyspozycje,zainteresowania a nawet marzenia.Czy mając tak wiele nie możemy z siebie wykrzesać choć odrobiny optymizmu?Ludzie przetrzymywali wojny,okupację,obozy i zsyłki mając nadzieję,my teraz potrafimy tylko jęczeć.

Obrazek użytkownika kmeehow

14-05-2020 [13:33] - kmeehow | Link:

@ Sake3
No tak, ale trzeba w Niego uwierzyć.
Wtedy wszystko "samo się rozwiązuje" i życie ma sens.
pozdrawiam

Obrazek użytkownika maxilampus

14-05-2020 [14:29] - maxilampus | Link:

Obywatel,Czlowiek, Wierzacy Chrzescianin... to sa 3 odmienne stany rzeczywistosci..do ktorych z nich to pytanie jest kierowane ?

Obrazek użytkownika sake3

14-05-2020 [17:10] - sake3 | Link:

@maxilampus.....Bóg nie pyta czy jesteśmy wierzący czy nie bo kocha nas wszystkich.To od nas zależy jak wykorzystamy wartości którymi nas obdarował.Po to abyśmy mogli godnie i bez strachu przejść przez życie mamy Dekalog.

Obrazek użytkownika maxilampus

14-05-2020 [19:24] - maxilampus | Link:

..."Bóg nie pyta czy jesteśmy wierzący czy nie bo kocha nas wszystkich"..Skad takie przekonanie ?..
Jak pamietam nie zawachal sie wymazac z powierzchni Ziemi owych wszystkich "ukochanych" ludzi...poza Noe i jego Rodzina..a nie byli oni wcale inni w postepowaniu niz my. obecnie.Uwazal bym z formulowaniem twierdzen bez pokrycia szczegolnie kedy fakty mowia o czyms innym..
Byl Aniol i inne anioly ktore kochal co nie powstrzymalo Go na zeslanie ich na Wieczne Potepienie w czelusci Piekielne..
Boza Milosc jest udzielana na jego Boskich warunkach i nie jest bezwarunkowa i bezkondycyjna..Jak nie jest bezwarunkowe osiadniecie przez nas Zbawienia i Zycia Wiecznego..
Lansowanie podobnych Gnostycznych tez jak tutaj jest szkodliwe bowiem moze prowadzic do zatracenia Duszy w Herezje a co za tym idzie do Wiecznego Potepienia..Prosze wiec uwazac co wyplywa z pani ust i czyim sie  one moga stac narzedziem..
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

14-05-2020 [12:31] - rolnik z mazur | Link:

Świetne. Nic dodać nic ująć. Pzdr

Obrazek użytkownika kmeehow

14-05-2020 [13:22] - kmeehow | Link:

Miło powitać wybitnego rolnika z Mazur na moim blogu.
Obawiałem się, że Pan zniknął.
Cieszę się, że Pan jest, czekam na Pańskie wpisy i pozdrawiam.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

14-05-2020 [14:39] - rolnik z mazur | Link:

Dzięki. Raczej sądzę że wątpię. Ale czytać mądrych ludzi chyba nie zabronią
 Pzdr

Obrazek użytkownika kmeehow

14-05-2020 [15:46] - kmeehow | Link:

Namawiam, jeśli mi wolno.
Jesteś Pan tutaj potrzebny i basta!
 

Obrazek użytkownika maxilampus

14-05-2020 [14:37] - maxilampus | Link:

Witam pana Waldemarze.. i ciesze sie ,ze pan nie zniknal..czekam na nowe pana refleksje na panskim blogu..Pzdr
ps. i prosze w niej unikac jezykowych doslownosci :-)) bowiem jak poprzednia moze sie nie ukazac. i rozpetac burze wzajemnych pretensji .:-))

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

14-05-2020 [15:54] - rolnik z mazur | Link:

Witam maxilampusa, a więc mamy sie bawić w dyplomację ?  To blogi a nie literatura piękna. Pożyjemy zobaczymy. Pzdr

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

15-05-2020 [09:53] - Kazimierz Kozio... | Link:

jest oczywisty dylemat byc albo nie byc obecnym ze swoim zdaniem w przestrzeni publicznej. niech admin i blogerzy maja na uwadze ze blogosfera jak kazda struktura napedzana zywa rzeczywistscia podlega rozkwitowi, degradacji i zaniknie bez doplywu ozywczego fermentu. wydaje sie NB wyewoluowaly na skraj przezywalnosci, zeby trzymac poziom to najpierw trzeba utrzymac forum dyskusyjne w ogole. odejscie kolejnych kontrowersyjnych blogerow coraz bardziej redukuje NB do niszy, a chyba nie tego chcieliby uczestnicy i gospodarze forum

Obrazek użytkownika maxilampus

15-05-2020 [12:46] - maxilampus | Link:

To byla moja "licentia poetica" mala przesada :-)) Nie mam najmniejszego zamiaru sugerowac tobie jakich form jezykowych  masz uzywac..
Z wlasnej praktyki :-)) wiem ,ze owe dosadnosci jezykowe sa badziej sexi gdy sa wymawiane  gdzies na boczku i wiatr natychmiast rozwiewa je w powietrzu..
Gdy zaistnieja w formie pisemnej sytuacja jest diametralnie inna..Trwaly ich slad na lata..zwielokrotniony zasieg do tysiecy,,no i wieczna Trauma tych ktorzy nie znaja ich znaczenia :-))..nie mowiac o Cenzorach..Ten tutaj jest w miare przyzwoity..moze by i je przepuscil,,ale wiesz jak naczalstwo moze zareagowc..Po co wiec stawiac go pod pregierzem ??
Wykopia go ,przyjdzie inny.. Niemniej czekam na nowy post..Pzdr

Obrazek użytkownika kmeehow

15-05-2020 [14:31] - kmeehow | Link:

@ Maxilimpus, Kazimierz Koziorowski

Mam nadzieję, że nasz drogi rolnik z mazur da się przekonać.
Nie pamiętam dokładnie, ale ktoś na blogu pana Waldemara
napisał dowcipnie: „ jeśli pan i tacy jak pan odejdą, to kto zostanie -
Pan Czarnecki i Kuźmiuk?” Mnogość opinii, różnorodność spojrzeń daje życie portalom takim jak ten - jak to słusznie zauważył pan Koziorowski.
Nawet najbardziej słuszne i potrzebne opinie i informacje są bez znaczenia, gdy ludzie je głoszący odejdą.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

15-05-2020 [22:38] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Autor
Wiersz ciekawy, ale... mając na myśli Polskę
nie uwzględnia faktu, że strach przychodzi zawsze, gdy przestaje się rozumieć czym jest ODWAGA. Gorszy jest inny, intelektualny, a więc ten, który wynika ze znajomości historii. Proszę wziąć pod uwagę tę informację i napisać nowy wiersz. Będę czekał.
Pozdrawiam i gratuluję.

Obrazek użytkownika kmeehow

15-05-2020 [23:39] - kmeehow | Link:

Przyznam, że o tym nie pomyślałem, poza tym jestem Polakiem PRL -owskich czasów, więc lubię narzekać. Inna sprawa, że każdy boi się inaczej - na swoją miarę. Strach intelektualny nie ogarnia wszystkich, tak jak ten, o którym piszę, nie jest „dla wszystkich”. W kategorii pokrewnych emocji i postaw Odwaga jest bardzo elitarną sprawą i staje się coraz bardziej elitarną.
Ma Pan rację. Trzeba do niej wrócić właśnie z perspektywą historyczną, ale tu dotykamy sprawy podstawowej edukacji i odwołania się do wartości Nadrzędnych, co nie będzie łatwe.
Dopóki piłka w grze nie wszystko stracone.
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie.
Będę się starał.

Obrazek użytkownika maxilampus

16-05-2020 [17:32] - maxilampus | Link:

Strach i Odwaga..Jakze piekny Symbolizm Czlowieczenstwa i ludzkiej kondycji Pan tutaj przywoluje..
Ta panska Paralea natychmiast stawia przed moimi oczami UKRZYZOWANIE Czlowieka w osobie Jezusa Chrystusa na Krzyzu..i dwoje Lotrow po bokach.
Odwaga ktora zwyciezyla Strach i Smierc..Jakze wymowny i inspirujacy przyklad..w slad ktorego szli Swieci z Maxymilianem KolbeHelenka, Błażusiakówna, i Jerzym Popieluszko na czele..
ODWAGA..czyli umiejetnosc i osobista postawa wobec niebezpieczeństwa charakteryzująca się umiejętnością przezwyciężania strachu z nim związanego; śmiałość, męstwo.
Tak dwa rozne swiaty..Swiat Boga i Swiat Szatana..i to wszystko dzieke sie z kazdym z nas..Kosmiczna walka..

Obrazek użytkownika maxilampus

18-05-2020 [18:36] - maxilampus | Link:

Dzieki za link ! Otwarlem i rowniez sie w nim zatrace na pare dni ;-)) Cenie sobie opinie Autorki..Znam inne jej prace.. Dobrej lektury zycze bo ciekawa !

Strony