Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Nasz Głos w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Cz.IV
Wysłane przez Roman Andrzej Śniady w 30-08-2014 [14:58]
Nasz Głos w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Ratujmy UPWr przed likwidacją.
Cz.IV
Wrocław, dnia 30/08/2014 r.
1.Społeczna Inicjatywa Obywatelska "Nasz Głos w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu” – „Ratujmy UPWr przed likwidacją” nie może dopatrzyć się, żeby w „Sprawozdaniu Rektora UPWr z działalności uczelni w 2013 roku” można było przeczytać o Ocenie nauczycieli akademickich za okres 2009-2012, która została przeprowadzona w 2013 roku.
http://www.up.wroc.pl/akty_pra...
http://www.up.wroc.pl/p/bip/ak...
Fot.:R.A.Śniady
2.Społeczna Inicjatywa Obywatelska stwierdza, że Senat UPWr przyjął w dniu 23/06/2014 r. "Sprawozdanie rektora UPWr z działalności Uczelni za rok 2013 " (prawdopodobnie wersja druku z 12/06/2014 r.), a Rada Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt przyjęła Sprawozdanie Dziekana za rok 2013 dopiero w dniu 26/06/2014 r.
Należy uznać zatem, że prawdopodobnie "Sprawozdanie rektora UPWr z działalności uczelni za rok 2013 ", nie może być uznane za ważne, i że zostało przyjęte niezgodnie z prawem oraz niezgodnie z Kodeksem DOBRE PRAKTYKI W SZKOŁACH WYŻSZYCH opracowanym przez Fundację Rektorów Polskich, a uchwalonym przez Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich 26 kwietnia 2007 r.
http://www.up.wroc.pl/bip_old/...
W Informacji z posiedzenia Rady Wydziału z dnia 26 czerwca 2014 roku czytamy:
„Pierwszej części posiedzenia RW przewodniczyła prof. dr hab. Stefania Kinal. Po przedstawieniu przez Dziekana sprawozdania i dyskusji Rada Wydziału jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania dziekana za 2012 rok. „
Na pewno chodziło tutaj o sprawozdanie za rok 2013 – uwaga autora.
http://www.bihz.up.wroc.pl/fil...
http://www.bihz.up.wroc.pl/wyd...
3.Społeczna Inicjatywa Obywatelska stwierdza, że w sprawozdaniu rocznym Dziekana Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwesytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za rok 2013, nie mówi się o Ocenie nauczycieli akademickich Wydziału P-T za okres 2009-2012.
Sprawozdanie Dziekana Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za rok 2013
Źródło:
http://www.wpt.up.wroc.pl/?pag...
Fot.: R.A.Śniady
4.Senat UPWr w okresie czerwiec 2013 - październik 2013 r. zajął się oceną nauczycieli akademickich za okres 2009-2012 r. Społeczna Inicjatywa Obywatelska posiada projekt uchwały Senatu UPWr w tej sprawie, której treść, być może została ujęta w nieujawnionym sprawozdaniu przyjętym uchwałą Senatu w dniu 25/10/2013 r.
Uchwała nr 97/2013 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 25 października 2013 roku w sprawie przyjęcia sprawozdania z okresowej oceny nauczycieli akademickich za lata 2009-2012
http://www.up.wroc.pl/akty_pra...
W imieniu pracowników naukowo-dydaktycznych UPWr domagamy się od władz UPWr ujawnienia tego sprawozdania w całości!!!
5.Społeczna Inicjatywa Obywatelska twierdzi, że 9% („Prof. Bożena Obmińska Mrukowicz zaznaczyła, że przykrym jest fakt, iż ponad 9% pracowników dostało oceny negatywne...”) negatywnie ocenionych pracowników naukowo-dydaktycznych, zostało skrzywdzonych przez władze UPWr i potraktowanych niezgodnie z obowiązującymi w tym okresie przepisami prawnymi.
Ocena nauczycieli akademickich za okres 2009-2012 r. była bowiem wprowadzona i przeprowadzona z naurszeniem przepisów prawa, a zwłaszcza Prawa o szkolnictwie wyższym i Statutu UPWr.
Fot.:R.A.Śniady
Czerwcowe posiedzenie Senatu. 21 czerwca 2013 roku
(...)
Wyniki oceny nauczycieli akademickich
Wyniki oceny nauczycieli akademickich Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, opracowane na podstawie wyników elektronicznego arkusza oceny za lata 2009-2012 – przedstawił prof. Józef Szlachta, pełnomocnik rektora do spraw oceny nauczycieli akademickich.
Prezentując wyniki podkreślił, że brak nam jednoznacznie sprecyzowanych procedur. Przykładem takiej luki jest sytuacja pracowników, którzy nie podlegają ocenie (pracownik nie jest oceniany, gdy nie przepracował 12 miesięcy).
Prof. Bernard Kontny podkreślił, że operowanie wskaźnikami bibliometrycznymi w ocenie tak odległych dziedzin jest nieuzasadnione. Prof. Józefa Chrzanowska wskazała na sytuację, gdzie zasłużony pracownik realizuje projekt, w którym trzeba najpierw patentować, a potem publikować i taka osoba we wskazanym okresie nie mogła otrzymać odpowiedniej liczby punktów za publikacje, mimo ogromu włożonej pracy, co jest niesprawiedliwe i krzywdzące.
Prof. Bożena Obmińska Mrukowicz zaznaczyła, że przykrym jest fakt, iż ponad 9% pracowników dostało oceny negatywne.
Gdy to znajdzie przełożenie w wynagrodzeniach, wówczas zaczną się kontrowersje. Prof. Adam Szewczuk przypomniał, że następna ocena odbędzie się już za dwa lata, ale nie mamy odpowiednich procedur, i może się okazać, że będziemy musieli wówczas zwalniać pracowników, którzy po raz drugi otrzymają ocenę negatywną - dodał. Prof. Tadeusz Trziszka zaznaczył, że musimy pochylić się nad oceną finalną, zaś materiał opracowany przez prof. Józefa Szlachtę stanowi doskonały materiał wyjściowy w tym zakresie.
W wyniku dyskusji uznano, że uchwała w sprawie przyjęcia sprawozdania z okresowej oceny nauczycieli akademickich za lata 2009–2012 zostanie podjęta na następnym posiedzeniu senatu.
(...)
http://www.up.wroc.pl/aktualno...
Fot.:R.A.Śniady
Październikowe posiedzenie senatu. 25 października 2013 roku
(...)
Zmiany w statucie
Przewodniczący Senackiej Komisji Statutowej prof. Józef Weber omówił proponowane zmiany w statucie UPW. W paragrafach 48 i 74 oraz 75 wprowadzono zmiany porządkowe związane z numeracją. Natomiast w paragrafach 79 i 81 wprowadzone zmiany dotyczą pierwszego zatrudnienia nauczyciela akademickiego i jego przedłużenia. Nowy zapis ma umożliwić zatrudnienie na czas do końca roku akademickiego, w którym nauczyciel akademicki ukończy 67. rok życia. Zmiany umożliwiają swobodę władzom w zatrudnieniu, gdyż zapisy w statucie nie powinny być aż tak szczegółowe. Prof. Andrzej Drabiński, prorektor do spraw rozwoju uczelni, zauważył, że podstawa prawna w omawianym dokumencie również powinna zostać zaktualizowana. Zaproponował także poprawki językowe w paragrafie 79. W wyniku głosowania uchwała senatu w sprawie wprowadzenia zmian do statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu została przyjęta jednomyślnie (36 głosów za).
Sprawozdanie z okresowej oceny pracowników
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z okresowej oceny nauczycieli akademickich za lata 2009-2012 omówił prof. Tadeusz Trziszka. Zaznaczył, że spełnione zostały wszelkie wymogi formalne związane z oceną akademicką nauczycieli. Szczegóły oceny przedstawił podczas czerwcowego posiedzenia senatu prof. Józef Szlachta. Uchwała w proponowanej formie została przyjęta jednogłośnie.
Prof. Jerzy Sobota zapytał o rozwiązanie systemowe związane z funkcjonowaniem oceny parametrycznej w wersji multimedialnej.
Prof. Józef Szlachta poinformował członków senatu, że prace nad tym systemem są już na ukończeniu i w krótkim czasie będzie udostępniony. Prof. Antoni Golachowski podkreślił, że w przypadku rozwiązań systemowych, duże znaczenie ma informacja dotycząca dokumentowania osiągnięć naukowych i przekazywania publikacji do Biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rektor prof. Roman Kołacz zaznaczył, że działanie to powinno być rozwiązane poprzez transmisje danych w systemie.
(...)
http://www.up.wroc.pl/aktualno......
6.Społeczna Inicjatywa Obywatelska "Nasz Głos w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu” – „Ratujmy UPWr przed likwidacją” zauważa także, że brakuje na stronie www Uczelni Sprawozdania dziekana za rok 2013 w przypadku:
- Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji,
http://www.aqua.up.wroc.pl/o_w...
- Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt,
http://www.bihz.up.wroc.pl/wyd...
- Wydziału Medycyny Weterynaryjnej,
http://www.wet.up.wroc.pl/inde...
- Wydziału Nauk o Żywności.
http://wnoz.up.wroc.pl/wnoz/wy...
7.Społeczna Inicjatywa Obywatelska "Nasz Głos w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu” – „Ratujmy UPWr przed likwidacją” domaga się pełnej przejrzystości działania organów jednoosobowych i kolegialnych, domaga się ujawnienia na stronie uczelni wszystkich protokołów z posiedzeń Senatu UPWr, Rad Wydziałów, Komisji Rektorskich, Senackich i Wydziałowych i nie zgadza się, żeby w uczelni państwowej stosowano takie praktyki, jak opisano poniżej:
Grudniowe posiedzenie senatu. 20 grudnia 2013 roku
(...)
Zmiany w statucie
Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do statutu oraz do regulaminu senatu omówił przewodniczący Senackiej Komisji Statutowej prof. Jerzy Weber.
Zaznaczył, że drobne poprawki w statucie dotyczą zmiany dotychczas używanego skrótu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z UPW na UPWr.
(…) Prof. Jerzy Weber wprowadził autopoprawkę i wykreślił punkt dotyczący umieszczania protokołu z posiedzeń senatu na stronie BIP.
W dyskusji zwracano uwagę na to, że inne uczelnie przewidziały różne formy upowszechnienia informacji. Rektor prof. Roman Kołacz podkreślił, że informacje te w przyszłości powinny znaleźć się w uczelnianym Intranecie. W wyniku głosowania przyjęto proponowane zmiany wraz z autopoprawką (36 głosów za, tj. 80 proc. wszystkich uprawnionych).
(...)
http://www.up.wroc.pl/aktualno...
Fot.:R.A.Śniady
8.Społeczna Inicjatywa Obywatelska "Nasz Głos w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu” – „Ratujmy UPWr przed likwidacją” przypomina, że zgodnie z Art. 61.ust.1 i Art. 63. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Tekst uchwalony w dniu 2 kwietnia 1997 r. przez Zgromadzenie Narodowe):
- Art. 61. ust. 1.:
„Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.”
- Art.63:
„Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg określa ustawa.”,
9.Piśmiennictwo
http://naszeblogi.pl/49072-nas...
http://naszeblogi.pl/48894-nas...
http://naszeblogi.pl/48719-nas...
http://naszeblogi.pl/48464-kom...
http://naszeblogi.pl/47234-pry...
http://naszeblogi.pl/45454-pry...
W imieniu Społecznej Inicjatywy Obywatelskiej „Nasz Głos w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu” – „Ratujmy UPWr przed likwidacją”
Roman Andrzej Śniady, dr inż.
Wrocław, dnia 30/08/2014 r.
„W czasach powszechnego oszustwa mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym” - George Orwell
„Naród, który nie ma siły i woli powiedzieć łotrom, że łotry, nie wart być narodem”- Hrabia Aleksander Fredro herbu Bończa
„Nasze życie zaczyna się kończyć wtedy, kiedy zaczynamy milczeć w ważnych sprawach” - Martin Luther King
„Kto milczy, ten przyzwala” - Mikołaj Rej
„Kto zła nie karze, każe je czynić” - Leonardo da Vinci