Przegląd Wiadomości. Warto przeczytać! Warto wiedzieć! Nr 10

Przegląd Wiadomości. Warto przeczytać! Warto wiedzieć!  Nr 10 - 31/01/2016 r. 

***

Historia skrajnej manipulacji… Opozycja rozpętała kuriozalną histerię wokół ustawy dot. „inwigilacji”, ośmieszając siebie i podważając swoją wiarygodność, 31/01/2016 r., autor: Stanisław Żaryn

„Sprawa ustawy dotyczącej inwigilacji, jak opozycja i część mediów prezentują zmiany w ustawie o Policji i innych służbach, do dziś jest wykorzystywana do atakowania rządu i prezentowania działań PiS-u, jako wymierzonych w demokrację i standardy państwa prawa. Opozycja, w szczególności PO, rozpętała w ten sprawie kuriozalną histerię, która ośmieszyła polityków opozycji. Anatomia manipulacji, jakiej poddano Polaków, pokazuje dokładnie z czym możemy mieć do czynienia w najbliższym czasie. Uzmysławia również , jak ważne dla prawidłowego odbioru polityki, są rzetelne i uczciwe media. (…)”

Więcej:
http://wpolityce.pl/polityka/2...

***

Ruszają spotkania polityków PiS z Polakami. Prof. Żaryn: Mamy w kraju stan wojny z rządem, wojny permanentnej. Chcemy to tłumaczyć rodakom. NASZ WYWIAD, 31/01/2016 r.,  Not. Wrp, autor: Zespół wPolityce.pl

„wPolityce.pl: PiS rusza w Polskę i planuje spotkania z Polakami. W całym kraju działacze mają tłumaczyć posunięcia rządu. Czy Polacy mogą mieć wątpliwości dotyczące ostatnich działań?

Prof. Jan Żaryn, senator PiS: Akcja, którą PiS organizuje pod hasłem: „Chcemy dla Was pracować. Ale żeby realizować dobrą zmianę, potrzebny jest spokój”, ma kilka celów. Posłowie i senatorowie na początku lutego mają się spotykać z wyborcami. Będą odpowiadać na pytania, rozwiewać wątpliwości itd. Chcemy się spotykać. Od 25 października minęło trochę czasu, działo się wiele. Jednym z celów naszej akcji jest kontakt z wyborcami. PiS bowiem, niezależnie od tego, że korzysta z innych środków przekazu, jest zainteresowany bezpośrednim kontaktem z ludźmi, którzy PiS-owi zawierzyli, a dziś mają prawo mówić raz na jakiś czas: „sprawdzam”.

Akcja PiS-u trafia na moment, w którym trwa w mediach ostra walka. PiS próbuje obejść medialną krytykę?
Rzeczywiście, nasza akcja wynika także z poczucia, że w debacie publicznej nasze argumenty w fundamentalnym sporze, jaki widać w Polsce, nie wybrzmiały w sposób, na jakim partii zależało. Mamy obecnie do czynienia z pewnego rodzaju stanem permanentnej wojny, która toczy się w Polsce. (…)”

Więcej:
http://wpolityce.pl/polityka/2...

***

Imigrantów powinno się zastrzelić, jeśli to konieczne – twierdzi niemiecka polityk, 31-01-2016

„Prawicowa niemiecka polityk Frauke Petry twierdzi, że imigranci powinni być zastrzeleni przez policję, jeśli będzie taka potrzeba.
Liderka prawicowego ugrupowania Alternative for Germany podzieliła się swoją kontrowersyjną opinią w sprawie imigrantów z niemiecką gazetą „Mannheimer Morgen”. Według Petry Niemcy powinny znacząco zredukować napływ imigrantów wraz z sąsiadującą Austrią oraz wzmocnić ochronę granic.(…)”

Więcej:
http://www.polishexpress.co.uk...

***

Tego wywiadu Petru nie udostępni osi czasu - "Mogą Pana odbierać jak niepoważnego człowieka, niby poważny facet niby ekonomista nawet nie doktor" Szczegóły,Tomasz Węgrzyn/eSerwis.info; fot: TVN24/x-news.Nadrzędna kategoria: Wiadomości krajowe.Kategoria: Kraj polityka.Utworzono: 30 styczeń 2016
 
„To nie było miłe spotkanie Ryszarda Petru lidera „Nowoczesnej” z dziennikarzem Konradem Piaseckim prowadzącym program „Piaskiem po oczach” w TVN24. Polityk musiał mocno przygryzać zęby z każdym kolejnym pytaniem dziennikarza. 
 Na pytanie jak zamierza zmienić wartę o czym mówi od jakiegoś czasu publicznie Ryszard Petru, który najchętniej zorganizowałby wybory parlamentarne jeszcze w styczniu, polityk odpowiedział, że  muszą być spełnione pewne czynniki w tym:
 - „rozłam w PiS-ie i spadające sondaże”. 
 Zdaniem jednak Konrada Piaseckiego:
 - „nic na razie z tego nie jest faktem (..) Zastanawiam się jak Pan mając 29 posłów z taką lekkością mówi o zmianie warty o nowym rządzie, o przyspieszeniu wyborów, o rozwiązaniu parlamentu”.
 Zdaniem dziennikarza opinia publiczna może stwierdzić że Ryszard Petru to „niepoważny człowiek” :  
 - „Mogą Pana odbierać jak niepoważnego człowieka”- dopowiada Konrad Piasecki.(…)”

Więcej:
http://eserwis.info/wiadomosci...

***

PILNE! Manifestacje KOD zwiększają poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości! by Darek Matecki - Styczeń 29, 2016

„Im więcej Komitet Obrony Demokracji organizuje wieców przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości, tym więcej w kolejnych sondażach, rząd zdobywa punktów poparcia. Im więcej Tomasz Lis, Adam Michnik i Ryszard Petru donoszą na Polskę w zagranicznych mediach i u zagranicznych polityków, tym bardziej Polacy stoją murem za Beatą Szydło, Andrzejem Dudą czy Jarosławem Kaczyńskim.  

Adam Michnik kolejny raz załamuje ręce i zapewne dzwoni do brata mordercy, pożalić się na Polaków, którzy ponownie pokazują, że wykuwana przez rodzinę Michników Polska bez wartości, Polska jako sługa, odchodzi do historii, a Naród Polski wstaje z kolan.

Tzw. Komitet Obrony Demokracji powstały przy szerokim wsparciu dziennikarzy „Gazety Wyborczej” popiera coraz mniejsza liczba osób, coraz mniej osób przychodzi na demonstracje.

KOD stał się dzisiaj symbolem politycznej żenady, tak jak niegdyś prezydent Bronisław Komorowski. Jest również jednym z głównych wrogów polskiego Internetu.

Oto przykłady nagłówków z portalu Wykop, serwisu, w którym internauci decydują jakie newsy są najważniejsze:

„Obrońcy demokracji” mają Polską flagę w dupie i są z tego dumni.”

„Młody student obnażył hipokryzję manifestacji KOD i został wygwizdany!”

„Marsz KOD – odklejenie od rzeczywistości bije kolejne rekordy”

„Kijowski doszczętnie upokorzony podczas wywiadu z Robertem Mazurkiem!” (…)”

Więcej:
http://prawicowyinternet.pl/pi...

***

KOD Sp. z o.o. & przyjaciele 
https://pl.pinterest.com/roman...

***

Jerzy Owsiak Story
https://pl.pinterest.com/roman...

***
TW BOLEK
https://pl.pinterest.com/roman...

***
George Orwell  FOLWARK ZWIERZĘCY

http://www.rodaknet.com/ksiazk...
http://magdalipiec.pl/wp-conte...
http://doci.pl/tyfon/orwell-ge...
https://drive.google.com/folde...

***

WOLNELEKTURY.PL

Pomóż uwolnić książkę!   4370 darmowych utworów do których masz prawo

http://wolnelektury.pl/katalog...
http://wolnelektury.pl/katalog...

Wolne Lektury to projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. Reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską z egzemplarzy pochodzących ze zbiorów BN, BŚ i BE. Hosting: ICM.

Fundacja Nowoczesna Polska, 00-514 Warszawa, ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125, tel/fax: (22) 621-30-17, e-mail: fundacja@nowoczesnapolska.org.pl

https://nowoczesnapolska.org.pl/
http://www.bn.org.pl/
http://artatech.pl/
http://edudu.pl/
http://www.nina.gov.pl/
http://www.sbc.org.pl/dlibra
http://www.wilnoteka.lt/
http://www.pol.org.pl/
http://sppwarszawa.pl/
http://www.instytutksiazki.pl/
http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmus...
http://www.bibliotekaelblaska.pl/
http://kurierwilenski.lt/
http://zw.lt/
http://ossolineum.pl/

Nowa strona biblioteki Wolne Lektury powstała dzięki środkom otrzymanym w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Senatu RP (zadanie realizowane w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 r.) oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach programu Dziedzictwo Cyfrowe.

***

WYJEDŹ ZE MNĄ GDZIEKOLWIEK

Wyjedź ze mną gdziekolwiek
Może być i do nikąd
By odnaleźć na nowo
Wśród pól bożą serc dzikość
*
Spać będziemy na łąkach
Albo czasem pod mostem
Nie będziemy się bali
Wszystko stanie się proste
*
W dzień będziemy wędrować
Wśród pól i łąk pasteli
Przed snem w nocy się kochać
W gwiazd groszkowej pościeli
*
A im mniej mieć będziemy
Tym będziemy mieć więcej
Wyjedź ze mną gdziekolwiek
Znaleźć dzikie w nas serce

29.01.2016 L.Talar

https://www.facebook.com/talar...
https://www.facebook.com/photo...

***

XXV Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka – Wyniki!
22 października 2015 roku w klubokawiarni Mleczarnia (Wrocław, ul Włodkowica 5) odbyła się XXV, jubileuszowa edycja Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka, organizowanego tradycyjnie od 1990 roku przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 

W konkursowym jury zasiadł Bogusław Kierc, Jacek Bierut i Gabriel Leonard Kamiński. Sędziowie wysłuchali wierszy 37 autorów.

Nagrody otrzymali: I. (1000 zł) Piotr Przybyła, dwie równorzędne II. (po 500 zł) Kamil Zając i Monika Dubiel, dwie równorzędne III. (po 300 zł) Adam Pietryga i Anna Micińka. Przewodniczący jury, Bogusław Kierc, w wygłoszonym po turnieju podsumowaniu podkreślił wysoki poziom artystyczny wyróżnionych utworów.

Przed turniejem odbyła się dyskusja panelowa pod tytułem „Rafał Wojaczek – nasz współczesny?” z udziałem twórców zaproszonych do sędziowania konkursu. Imprezę prowadził Jacek Inglot.

TEKSTY NAGRODZONE

Piotr Przybyła (I nagroda)

01472 I TO WSZYTKO W NAWIASIE KWADRATOWYM
*
jestem w Giżycku, albo magnetowidem zwierza mi
się ślimak w jednym z tych snów, gdzie jestem w Giżycku,
*
albo magnetowidem, albo inaczej: śni mi się żyrafa
pod tytułem Grażynka, która, dajmy na to, ucieka z Syrii, a
*
jest wrzesień i dajmy na to, jestem w Giżycku, bo czemuż
by nie, albo magnetowidem, takoż, a ona do mnie: wyjdź
*
z siebie i z magnetowidu, z Giżycka i ze ślimaka, ze snu
wyjdź na melanż w środku nocy, poznaj, co to tęsknota
*
i niech ci wypłynie z twarzy żyrafa pod tytułem Grażynka,
i niech ci wypłynie, kap, kap, kap, z nosa, na dżinsy.
*

Monika Dubiel (II nagroda)

MODLITWA POETY
*
boże ześlij wojnę
zarazę albo pogrom
niech popłynie krew
ulicami mojego miasta
niech płonie 10 wieków kultury
w ofierze całopalnej
dla mojego talentu.
Boże, spraw by legł w gruzach mój dom .
by zgwałcono mi siostrę
a z łona matki
wypruto mi nienarodzonego brata
jak niepotrzebną już tarczę z rękawa.
I pozwól mi
Rzucać się pod czołgi
ze słowami na szyi.
Boże, oddaj władze
w ręce krwawych tyranów
Bym imiona przyjaciół
musiał wypowiadać szeptem
oglądając się przez ramię;
Boże, spraw bym wiersze swoje musiał rzęzić
z gardła zdławionego
ciężką łapą cenzury.
Bym mógł je zapisywać
na ścianie celi
atramentem płynącym mi z ust
stawiając wybite zęby
zamiast przecinków i kropek;
Boże, niech połamią mi palce
bym nie mogąc utrzymać pióra
uczył współwięźniów
swoich wierszy na pamięć
tak by po wyjściu na wolność
mogli je spisać.
i schować do szuflady potomnych
Boże! Daj mi zostać prawdziwym poetą.
*

Kamil Zając (II nagroda)

NO FUTURE
*
Damy ci, ci, kredycik.
Specjalnie dla ciebie, ciebie
dedykowany debecik.
*
Podżyruje tobie, tobie Pan Krecik.
Z podziemny uśmieszkiem gratis.
Kiedyś punk. Teraz wyłącznie bank, bank.
*
Ludzie posiadają coraz mniej wartości.
Państwo na lewo pozbawia nas własności.
Nikt nie ma prawa do naszej godności.

*

Adam Pietryga (III nagroda)

KOBIETA MOŻE SIĘ PODOBAĆ
*
Kobieta może się podobać
gdy ją widać i gdy jej nie widać
*
kobieta może się podobać
gdy potrafi czytać i gdy nie potrafi czytać
*
kobieta może się podobać
gdy czyta nekrologi i gdy nie czyta nekrologów
*
lecz nie spodoba się już tobie
gdy czyta nekrolog twój
*

Anna Maria Micińska (III nagroda)
NIE TY

*
Teraz
Gdy już głośno
Umiem mówić cicho
to wykrzyczę
*
żeby mniejsza połowa świata słyszała
jak to nie
Bardzo Cię znoszę
*
Lubię, gdy mówisz
nic
I kiedy nie
Rozmawiamy
Uwielbiam nie
Oglądać Ciebie
*
Najbardziej na świecie Kocham Cię
za to, że nie istniejesz.

http://pisarze.wroclaw.pl/

***

Warto znać:

Mapa świata - baza ponad 135000 obiektów geograficznych
http://mapa-swiata.pl/

Portal geoinformacyjny
http://gisplay.pl/

***

Główny Urząd Geodezji i Kartografii
ul. Wspólna 2, 00-926 Warszawa
tel. +48 22 532 25 31
geoportal@geoportal.gov.pl
http://www.geoportal.gov.pl/
http://www.geoportal.gov.pl/o-...

***

Zebrał i opracował: Roman Andrzej Śniady, Wrocław, 31/01/2016 r.

© NOS - Niezależny, Obywatelski, Społeczny Monitoring Środowiska Politycznego, Społecznego, Ekonomicznego, Naukowego, Medycznego, Przyrodniczego, Rolniczego, Rolno-Spożywczego oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce

***
 „Naród, który nie ma siły i woli powiedzieć łotrom, że łotry, nie wart być narodem” - Hrabia Aleksander Fredro herbu Bończa
„Nasze życie zaczyna się kończyć wtedy, kiedy zaczynamy milczeć w ważnych sprawach”- Martin Luther King
„Kto milczy, ten przyzwala” - Mikołaj Rej
„Kto zła nie karze, każe je czynić”- Leonardo da Vinci

***
Jeśli czytasz Drogi Czytelniku te informacje, wyszukane i zebrane przeze mnie w jednym miejscu, żeby Ci było łatwiej poznać problem/temat/sprawę i uznasz, że warto, to prosiłbym gorąco o wpłatę darowizny na konto:

Roman Andrzej Śniady – Wrocław
mBank 48 1140 2004 0000 3302 5407 4944

za którą już teraz dziękuję!