Wybór subiektywnie racjonalny...

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (1992), Gary Becker jest jednym z przedstawicieli tzw.: ekonomii  behawioralnej badającej -  ogólnie - wpływ pozaekonomicznych czynników na podejmowane przez poszczególne osoby i grupy osób decyzje (zachowania), które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na ich ekonomiczną sferę życia.

Na pewnym etapie swojej pracy naukowej doszedł on m.in. też do takiego wniosku, że tak naprawdę wszystkie zachowania ludzkie są dla indywidualnego człowieka racjonalne, bowiem subiektywnie odczuwana użyteczność (krańcowa) realizacji owych decyzji przewyższa subiektywnie odczuwane i wyobrażane koszty (krańcowe)  jej niepodjęcia.   Dla przykładu: brak rzucenia przez palacza papierosów subiektywnie dla niego może być racjonalne (pomimo obiektywnej nieracjonalności palenia) ponieważ uważa, że koszty związane z rzuceniem palenia w danym momencie  przewyższają użyteczność z porzucenia palenia.

G. Becker był przedstawicielem tzw. Szkoły Chicagowskiej, która została oparta na trzech filarach neoklasycznych: neoklasyczna teoria cen pozwala wyjaśnić postępowanie podmiotów gospodarczych i gospodarstw domowych, mechanizm wolnego rynku efektywnie alokuje zasoby oraz - co za tym idzie - należy ograniczyć rola dla państwa.

Analizując w latach 50. problemy dyskryminacji społecznej i rasowej przewidział ekonomiczną konieczność upadku apartheidu w Republice Południowej Afryki. Wprowadził do ekonomii pojęcie inwestycji w człowieka i wykazał opłacalność pomocy państwa w kształceniu bezrobotnych. Stworzył także nową dyscyplinę operującą na pograniczu polityki, prawa, psychologii, socjologii i kryminologii – ekonomiczną teorię przestępstw [1]. Stworzył tym samym nową teorię ekonomii, która w niektórych kręgach jest popularna do dziś.

Wydaje się jednak, że jego badania i jego prace dziś są dalekie od realnej rzeczywistości, która się bardzo zmieniła na przestrzeni szczególnie ostatnich 10 lat.

Tak naprawdę neoklasyczna teoria cen dziś już nie ma żadnego znaczenia, bo jednak kapitał ma narodowość i niemal wszystkie kraje stosują protekcjonistyczną politykę wobec własnych firm czy gospodarstw domowych. Tak więc wolny rynek w przeważającej części nie przyczynia się do efektywnej alokacji zasobów, tym niemniej Szkoła Chicagowska dała podwaliny do innego spojrzenia na ekonomię jako naukę interdyscyplinarną, która może czerpać swobodnie z innych naukowych dziedzin.

Mnie najbardziej jednak interesuje subiektywne poczucie racjonalności poszczególnych ludzi i ich grup oraz gospodarstw domowych.

Co to wszystko ma wspólnego z obecną kampanią wyborczą? Otóż ma bo dochodzimy do tak zwanego dysonansu poznawczego (powyborczego), który jest szczególnie widoczny  wśród wyborców PO. Ci ludzie po prostu z ich punktu widzenia postępują subiektywnie racjonalnie bowiem charakteryzują się tym, że jednak użyteczność krańcowa trwania przy PO przewyższa koszty krańcowe przeżywania owego dysonansu poznawczego, o którym pisałem wielokrotnie [2].

Bardzo wiele osób dziwi się, że - pomimo, iż PiS uczynił i dla nich wiele dobrego - poparcie dla PO dalej utrzymuje się na poziomie 25-30%. Oni po prostu z ich punktu widzenia postępują naprawdę racjonalnie czemu nie można się dziwić i chociaż PO przegrała wybory to strach i dyskomfort związany ze zmianą poglądów paraliżuje ludzi, bo nikt nie lubi przyznawać się do błędu a ten ich błąd trwał przez całą III RP.  Tych ludzi już nic nie zmieni, pozostaną dalej wyznawcami PO, bo wedle nich to jest bardziej strawne niż odczuwanie poczucia dysonansu poznawczego (powyborczego). Oni trwać będą dalej i dalej będą li tylko i wyłącznie anty-pisem, wedle nich jedynym racjonalnie dla nich poglądem.

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/...
[2] Na przykład w poście: https://krzysztofjaw.blogspot....

Pozdrawiam
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-09-2019 [08:38] - Marek1taki | Link:

"Tak naprawdę neoklasyczna teoria cen dziś już nie ma żadnego znaczenia, bo jednak kapitał ma narodowość i niemal wszystkie kraje stosują protekcjonistyczną politykę wobec własnych firm czy gospodarstw domowych. Tak więc wolny rynek w przeważającej części nie przyczynia się do efektywnej alokacji zasobów"
Z faktu, że postawimy ciężarek na stołku nie wynika, że znieśliśmy siłę grawitacji.
Wcześniej pisze Pan o
"ekonomii  behawioralnej badającej -  ogólnie - wpływ pozaekonomicznych czynników na podejmowane przez poszczególne osoby i grupy osób decyzje (zachowania), które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na ich ekonomiczną sferę życia."
uzasadniając rolę narodowości kapitału na decyzje ekonomiczne.

Obrazek użytkownika xena2012

14-09-2019 [10:15] - xena2012 | Link:

,,Oni po prostu z ich punktu widzenia postępują racjonalnie''......Nieprawda,oni nawet nie silą sie na żaden racjonalizm, bo doskonale wiedzą,że to nic im nie daje.Wybrali drogę siłowego zachowania przez organizację protestów,puczy,chamskich demonstracji i wypowiedzi posługując się coraz częściej kłamstwem..Tak dosadnie to mozna określić,że ,,wpierają dziecko w brzuch''.Przecież na każdym kroku odczua się uderzenia-a to gospodarka nie taka jak za ich czasów,każda inwestycja robiona nie przez nich nietrafiona,pieniądze w budżecie źle.Zastanawiam się jakby wyglądała gospodarka i finanse gdyby wygrali wybory? Gospodarkę żeby się nie przemęczać zbytnio scedowaliby na UE,a finanse rozdysponowali między siebie.

Obrazek użytkownika tricolour

14-09-2019 [10:29] - tricolour | Link:

A o jakich inwestycjach koleżanka pisze? Proszę choć dwie wymienić...

Obrazek użytkownika xena2012

14-09-2019 [13:56] - xena2012 | Link:

A czemu szanowny kolega mnie się pyta? Przecież wystarczy zainteresować się przebiegiem i tematami na 29-ym Forum Ekonomicznym w Krynicy.Farmy wiatrowe na Bałtyku,przekop Mierzei Wiślanej,program Kolej+, memorandum Polska-USA,Ukraina w sprawie dostaw gazu ziemnego dla zredukowania zalezności od rosyjskiego gazu,planowane 6 reaktorów jadrowych do 2033 roku,fotowoltaika i ułatwienia z nia zwiazane,w planie powstanie Centralnego Parku Inwestycyjnego w Dżwierznie k/Torunia dla dużych inwestorów,uruchomienie kolejnego połączenia do Azji(Delhi) i doprowadzenie upadającego LOT-u do kwtnącej kondycji,autostrady.To mało?A przecież sięgnęłam tylko do kilku przykładów.

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2019 [15:03] - Jabe | Link:

To mierzeję przekopano? Wie Pani może, jak tam się mają auta na baterie?

Obrazek użytkownika xena2012

14-09-2019 [18:19] - xena2012 | Link:

Każda inwestycja musi swój początek i nie realizuje jej się w 5 minut.Znacznie łatwiej jest wybrzydzac i narzekać jak wy to robicie.

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2019 [18:56] - Jabe | Link:

To może opowie Pani, jak państwu idzie budowa domów?

Proszę się do mnie nie zwracać w liczbie mnogiej.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

14-09-2019 [20:33] - maks jamnicki | Link:

xena2012 : Autor napisał chyba trafny tekst.  Niech Pani niech  nie traktuje poważnie ludzi którzy tutaj są specjalnie od tego, by wykonywać zadanie sypania pisaku w tryby. Te odcinki są podzielone planowo. Jedni, tam wyżej są od tego by blokować administracyjnie i przy pomocy ruskich i niemieckich w PE /Niemcy mają oczywiście "podwykonawców", np Holendrów i Belgów/ realne działania np. przekop mierzei,  mieszkanie+, reformę sądownictwa, wszelkie działania pozytywne dla Polski. Inni jak te mróweczki mają na forach szydzić, krytykować, "zadawać pytania" itd. A Pani odpowiada  szczerze i ufnie w ramach poważnej  polemiki :). Pani próbuje odpowiadać polemiką  na  "judzenie". Szkoda czasu, trzeba sobie z tego zdać sprawę i  i nie brać poważnie tego co powinno rozśmieszać, że  tak bardzo się starają. Pozdrawiam serdecznie i podziwiam za cierpliwość, :) 

Obrazek użytkownika tricolour

14-09-2019 [21:18] - tricolour | Link:

@maks

Nie wiem ile Pan ma lat, ale mój nieżyjący dziadek wszędzie widział zły, imperialny zachód gdy miał pod setkę, gdy tracił rozum, a jedyne, co pozostało to emocje.

Więc poinformuję Pana - nie licząc jednak zbytnio na zrozumienie - że nie wykonuję żadnego zadania, a i o odcinkach, na których ma być wykonywana praca (komunę wspomina Pan dobrze, co?) sypania piasku w tryby - nic nie wiem.

Jedyny napęd, jaki mam, by tu pisać - to zwykła chęć. Może to dla Pana obce, ale warto wiedzieć, że są ludzie, którym się zwyczajnie czegoś chce. Bo żyją.

Obrazek użytkownika xena2012

14-09-2019 [18:23] - xena2012 | Link:

Będzie przekopana wbrew naszym wspaniałym ekologom i pani Rusin która pewnie na znak protestu sie rozbierze,No chyba,że ktoś doniesie jak zwykle do Brukseli a ta wstrzyma inwestycję na prośbę polskiej Targowicy.

Obrazek użytkownika tricolour

14-09-2019 [15:21] - tricolour | Link:

@xena

Farm wiatrowych na Bałtyku nie ma. Przekopu mierzei nie ma. Kolej+ cały czas od 10 lat wozi tyle samo, za to więcej wożą po Polsce koleje czeskie i Deutsche Bahn. Memorandum jest z definicji na papierze wiec nic innego nie ma. Planowanie reaktorów jest planowane, a żadnego nie ma. Fotowoltaika jest dla amatorów wariatów, co wezmą pięć tysięcy gdy wybulą dwadzieścia pięć. Autostrady? Proszę wprost ze strony GDDKiA: "od 2017 r. nie oddano do użytku w Polsce ani kilometra autostrady".

Proszę o DWA konkrety.

Obrazek użytkownika maxilampus

14-09-2019 [16:35] - maxilampus | Link:

rwe: xenia..
To nie jest wlasciwa pora na opowiadanie bajek dla dzieci  przed snem Sa rowniez one niekompletne..Brakuje w nich zapowiedzianego ladowania Zlotego Ksiecia na Ksiezycu i na Marsie..gdzie czeka na niego Marsjanska ksiezniczka zamieniona w zabe..Kanal laczacy Baltyk ma sluzyc do atomowych lodzi podwodnych ktore maja wozic zolnierzy biegiem Wisly z Gdanska do Zakopanego..Mowi sie ,ze bedzie rowniez wykorzystany dla turystyki rowerow wodnych..
Te elktrownie Atomowe maja sluzyc do wzbogacania uranu ktory bedzie uzywany jako paliwo do tych rakiet miedzy galaktycznych..
Tak wiec jak opowiadasz dzieciom bajki to opowiadaj w calosci..

Obrazek użytkownika maxilampus

14-09-2019 [16:37] - maxilampus | Link:

re: xenia..
Kaczynski obiecywal nam ,ze poznamy zawartosc Aneksu..Moze by zaczac od realizacji obietnic wyborczych z przeszlosci ?

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2019 [10:36] - Jabe | Link:

Tak więc wolny rynek w przeważającej części nie przyczynia się do efektywnej alokacji zasobów, bo kraje stosują protekcjonistyczną politykę, przez co jest go mało. Od dawna powiadam, że wolny rynek najbardziej zawiódł w Sowietach. Tam protekcjonistyczna polityka była zupełna.

pomimo, iż PiS uczynił i dla nich wiele dobrego – Co mianowicie? Może o to właśnie chodzi, że Pańskie subiektywne wyobrażenia nie przystają do rzeczywistości. Przedawkowanie propagandy sukcesu.

Obrazek użytkownika tricolour

14-09-2019 [13:25] - tricolour | Link:

Dlatego gadki są w stylu "wiele dobrego" lub inne "pędząca gospodarka" mnóstwo inwestycji.

Gdy pytasz o konkrety to milczą jak zakleci.

Obrazek użytkownika xena2012

14-09-2019 [13:58] - xena2012 | Link:

Więc proszę nadal żyć w sferze sukcesów SLD i osmioletnich rządów Tuska,tylko proszę mieć lupę ze sobą.

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2019 [14:55] - Jabe | Link:

Gdy opozycji zabraknie, nie będzie Pani miała o czym mówić.

Obrazek użytkownika xena2012

14-09-2019 [15:31] - xena2012 | Link:

To będę z rozrzewnieniem wspominać Pana jako relikt opozycji.

Obrazek użytkownika tricolour

14-09-2019 [15:03] - tricolour | Link:

@xena

Czy ja na NB powiedziałem choć jedno słowo dobrego na temat PO? Nie, nie powiedziałem i nie ulegam partyjnej propagandzie. Pani zaś partyjna wazelina wylewa się wręcz uszami, a gdy zapytać o konkrety, to buzia w ciup i odwoływanie się do złego PO, jak TVP każe.

I co? Ukradli 500 miliardów i nawet jednego złodzieja nie ma?

Obrazek użytkownika xena2012

14-09-2019 [15:27] - xena2012 | Link:

Pytał Pan o konkretne inwestycje-odpowiedziałam zgodnie z moją wiedzą.A jakich inwestycji Pan oczekuje? Że sfinansujemy ekspedycje na Marsa?Więc co z tą buzią w ciup? I co mnie obchodzi jakie Pan glosi slowa o PO.

Obrazek użytkownika tricolour

14-09-2019 [16:40] - tricolour | Link:

#xena

To nie sa inwestycje. To sa plany jak podboj Msrsa.

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2019 [18:00] - Jabe | Link:

Plany, bo to gospodarka planowa.

Obrazek użytkownika tricolour

14-09-2019 [21:07] - tricolour | Link:

@xena

Jakich inwestycje ja oczekuję? Żadnych. Mam wszystko, co generalnie można mieć...

Ale młodzi ludzie oczekują na przykład mieszkań, których miało być trzysta tysięcy rocznie wedle PIS. I co?
Proszę, za PFR Nieruchomości S.A, cytuję wprost ze strony:

Wybudowano 867 mieszkań;
W budowie jest 663 mieszkań;
W mieszkaniach z programu zamieszkało dotychczas 1500 najemców
W trakcie projektowania jest 16 tys. mieszkań;
30 tys. ma zatwierdzone finansowanie;
113 tys. – tyle potencjalnie można wybudować mieszkań na gruntach przeznaczonych na realizację programu.

Takie ma Pani inwestycje i to te najważniejsze, bo w ludzi. 1500 mieszkań w cztery lata... PRL budował dziesięć razy więcej.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-09-2019 [14:49] - Imć Waszeć | Link:

@Jabe, nie chodzi o żaden tego rodzaju fałszywy dualizm jak "protekcjonizm-wolny rynek", zresztą z szeregu innych zaślepień ideologii liberalnej. Chodzi o bardzo poważną rzecz, czyli o skutki dla gospodarki złej alokacji kapitału. "Capital misallocation" albo "capital reallocation" to pojęcia badane właśnie w związku z kryzysami od lat 90-tych. Zamiast protekcjonizmu w sensie wódz wie lepiej, bo to tego rodzaju konotacja występuje u liberałów, trzeba zastanowić się nad mechanizmem sterującym (teoria sterowania), żeby ludzie nie tracili majątków z powodu szybkich zmian technologicznych. Dlaczego ludzie tracą kapitał na chybione inwestycje? Bo są głupi? Nie, mają po prostu ograniczone pole widzenia całości gospodarki, stąd ograniczone możliwości działania oraz zwiększone ryzyko związane z podejmowaniem działań rynkowych w stosunku np, do korporacji. Mają też ograniczona wiedzę na skutek postępów w edukacji na studiach i np. ci finansiści, którzy kończyli studia 20 lat temu, nie maja pojęcia, że dziś stosuje się tam procesy stochastyczne i miary fraktalne, a pogadanki wychowanków Hilarego Minca. Nie mówimy tu też o zakładaniu punktu fotograficznego, trzech paneli fotowoltaicznych na dachu w celu prosumentowania se pod strzechą, budki z hotdogami, piekarni, zakładu strzyżenia psów, czy warsztatu szewskiego do przybijania cholewek, jak to widzą całą gospodarkę typowi "wolnorybkowcy" wychowani na Cywilizacji, Kolonizacji, Settlersach i pogadankach pod prezentację w PowerPoincie z kolorowymi obrazkami. Chodzi o poważniejsze sprawy.

http://www.crei.cat/wp-content...
https://sites.google.com/site/...

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2019 [15:01] - Jabe | Link:

Autor napisał, że wolny rynek nie przyczynia się do efektywnej alokacji zasobów i nieuważny czytelnik mógł odnieść mylne wrażenie, żo oto odkryto jakąś nową wadę wolnego rynku. Tymczasem wada jest ciągle ta sama – wolny rynek nie działa tam, gdzie go nie ma. Taki feler.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-09-2019 [18:38] - Imć Waszeć | Link:

Wolny rynek jest pojęciem abstrakcyjnym, które posiada własność puchatkową. Gdyby ktoś ogłosił, że gdzieś w dalekim kraju powstał wolny rynek, to im bardziej byśmy się mu przyglądali, tym mniej by go było. Na przykład gdyby jeden z piekarzy uparł się robić bułki z drewna, zaś sprzedawca mieszał je dla zysku z normalnymi kajzerkami, to wkrótce cała Kwiatowa i pół Mokotowa wpieprzyło by cwaniakom w jakiejś bramie do wiwatu. Nie ma fizycznej możliwości, żeby dało się zrealizować dowolną czyjąś partykularną wolność, na przykład chęci wciskania bubli lub podróby klientom, w ramach choćby najwolniejszego rynku. To jest utopia.

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2019 [18:53] - Jabe | Link:

Niektórzy sądzą, że wolny rynek właśnie na wciskaniu bubli polega. (Tak, dziwne to w kraju, który doświadczył PRL-u). Miło mi, że Pan uważa inaczej.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-09-2019 [20:57] - Imć Waszeć | Link:

No bo dlaczego ktoś miałby się wysilać z produkcją smakowitej kiełbasy, skoro może ją wyprodukować z łoju i papieru toaletowego, zaś do weryfikacji jakości jego "produktu" służyć ma nieokreślony wolny rynek z jedyną sankcją polegającą tylko na zakończeniu funkcjonowania firmy, a nie policja oraz sądy i murowana odsiadka? Różnica pomiędzy liberałami a konserwatystami polega na tym, że ci drudzy wiedzą, iż na samonaprawę ludzi nie można liczyć, ludzie są niereformowalni, nieprzewidywalni, nieetyczni lub po prostu za głupi, i dlatego najlepiej jest ich zawczasu wziąć za mordę zanim naszkodzą innym. :]

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2019 [21:27] - Jabe | Link:

Pan polemizuje z własnymi wyobrażeniami.