Zrozumieć świat. Czy pieniądz rządzi światem? Cz. 1

Podtytuł: "Zrozumieć świat. Fundusze Inwestycyjne, światowe korporacje i ich najcenniejsze marki oraz najbogatsi ludzie na świecie!"

Podobno światem rządzi pieniądz i "jeżeli nie wiemy o co chodzi to chodzi o pieniądze". Nie w pełni się z tymi sformułowaniami zgadzam, ale faktycznie pieniądz odgrywa bardzo dużą rolę w czasach współczesnych, ale w ogóle w całej historii ludzkości. Kiedyś hołdowano wymianie barterowej, później pojawiły się tzw. płacidła, czyli wybrane towary pełniące funkcję środka płatniczego a teraz obracamy już pieniądzem fiducjarnym a wraz z upływem lat i postępem techniczno-technologicznym pojawiły się też: pieniądz bezgotówkowy i elektroniczny.  [1]. 

Swego czasu podejmowałem już ten temat w notce sprzed lat zatytułowanej: "Klęska naszych czasów - tzw. kapitalizm państwowo-korporacyjny! [2]". 

Od tego czasu jednak przeczytałem wiele książek na ten temat i moje poglądy częściowo zmieniły się jednoznacznie ku stwierdzeniu, iż klęską naszych czasów jest nie tyle kapitalizm państwowo-korporacyjny, ale władza kilku wielkich korporacji inwestycyjnych (funduszy) nad poszczególnymi narodami i ogólnie nami, ludźmi. Nie oznacza to jednak, że dane korporacje nie współpracują z poszczególnymi władzami określonych państw, ale to Globalistyczne Fundusze Inwestycyjne dyktują warunki tej współpracy.

A tak naprawdę panują nad ogólnymi finansami, co jest jednoznaczne z wpływami na całość światowej gospodarki. I to one zarządzają światem wpływając na każde rządy poszczególnych krajów i na niemal każdą dużą firmę, też na międzynarodowe koncerny i ich światowe marki.  

Do tych funduszy należą: 


Jedenaście największych firm zarządzających funduszami inwestycyjnymi na świecie zarządza aktywami o wartości 47,27 bilionów dolarów. Stanowi to około 43% wszystkich zarządzanych aktywów, które wynoszą około 110 bilionów dolarów. Ośmiu z pierwszej jedenastki największych graczy na rynku pochodzi z USA. Do 2025 roku prognozuje się, że globalne aktywa pod zarządzaniem (AUM) wzrosną do 145,4 biliona dolarów amerykańskich [3].

W skrócie przestawię charakterystyki tych funduszy [4]:

Miejsce 11. Goldman Sachs Asset Management (Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/...)

Goldman Sachs Asset Management (GSAM) jest jednym z największych zarządzających aktywami na świecie, dysponującym łącznym AUM w wysokości 2,39 bln dolarów. GSAM wyróżnia się rygorystycznym i zdyscyplinowanym procesem badań i selekcji aktywów. Dąży do osiągania doskonałości, innowacji i budowania długoterminowych relacji z klientami. Bezpieczeństwo inwestycji jest dla niego priorytetem strategicznym.

Oto niektóre z funduszy inwestycyjnych oferowanych przez Goldman Sachs AM:

Goldman Sachs Global Environmental Impact Equity Portfolio
Goldman Sachs Global High Yield Portfolio
Goldman Sachs Emerging Markets Equity Portfolio
Goldman Sachs Strategic Income Fund

Miejsce 10. Capital Group (https://en.wikipedia.org/wiki/...)

Capital Group jest jednym z wiodących zarządzających funduszami na świecie, zajmującym pozycję numer 10 w rankingu najlepszych zarządzających aktywami. Jego globalne AUM przekracza 2,70 bln dolarów. Firma została założona w 1931 roku w Los Angeles i posiada biura w wielu kluczowych lokalizacjach europejskich, takich jak Zurych, Mediolan, Londyn, Luksemburg, Madryt, Amsterdam, Genewa i Frankfurt.

Menedżerowie Capital Group są wynagradzani na podstawie wyników, a nie tylko wielkości zarządzanych aktywów.

Oto niektóre z funduszy inwestycyjnych oferowanych przez Capital Group:

Capital Group Global Allocation
Capital Group New Perspective

Miejsce 9. Allianz (https://en.wikipedia.org/wiki/...)

Grupa Allianz to międzynarodowa firma świadcząca usługi finansowe z siedzibą w Monachium, Niemcy. Założona w 1890 roku, jest obecna w ponad 70 krajach na pięciu kontynentach. Zatrudnia 144 000 pracowników różnych narodowości i obsługuje ponad 78 milionów klientów.

Allianz jest wiodącą marką ubezpieczeniową na świecie. Ponadto, jako jeden z największych menedżerów aktywów na świecie, Grupa Allianz zarządza aktywami o wartości 2,76 bln dolarów poprzez swoje spółki zależne, takie jak Allianz Global Investors i kalifornijski gigant obligacji, Pimco.

Oto niektóre z funduszy inwestycyjnych Grupy Allianz:

Allianz Global Artificial Intelligence
Allianz Pet and Animal Wellbeing

Miejsce 8. Crédit Agricole (https://en.wikipedia.org/wiki/...)

Crédit Agricole to jedna z największych instytucji finansowych we Francji. Jest to francuska spółka, która oferuje szeroki zakres usług bankowych i finansowych, w tym zarządzanie aktywami. Crédit Agricole działa na poziomie krajowym i międzynarodowym, obsługując zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych.

Oto dwa z największych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Crédit Agricole:

Crédit Agricole Nord Midi-Pyrénées
Crédit Agricole S.A.

Miejsce 7. J.P. Morgan Asset Management (https://en.wikipedia.org/wiki/...)

J.P. Morgan Asset Management zajmuje pozycję numer 7 w rankingu największych zarządzających funduszami na świecie. Firma zarządza aktywami o wartości 2,96 bln dolarów. Firma posiada rozbudowaną infrastrukturę, która obejmuje globalną sieć specjalistów ds. inwestycji. Jej strategia opiera się na dogłębnej analizie i szukaniu okazji inwestycyjnych.

Z ponad 150-letnim doświadczeniem w branży, J.P. Morgan Asset Management dostarcza rozwiązania dla różnych typów klientów, zarówno osób fizycznych, jak i instytucji finansowych, w tym pośredników. 

Oto niektóre z funduszy inwestycyjnych oferowanych przez J.P. Morgan Asset Management:

JPMorgan Funds US Technology Fund
JPM Global Macro Opps A (acc) EUR

Miejsce 6. Morgan Stanley (https://en.wikipedia.org/wiki/...)

Morgan Stanley zajmuje szóste miejsce w rankingu największych zarządzających aktywami na świecie, zarządzając aktywami o wartości 3,23 bln dolarów.

Firma została założona w 1935 roku i ma swoją siedzibę w Nowym Jorku. Obecnie jest jednym z 500 najlepszych przedsiębiorstw w USA według listy Forbesa.

Dzięki ponad trzydziestoletniemu doświadczeniu w zarządzaniu aktywami, Morgan Stanley oferuje różnorodne strategie inwestycyjne uwzględniające zwroty skorygowane o ryzyko, różne style inwestycyjne i klasy aktywów. Wśród głównych produktów oferowanych przez firmę znajdują się fundusze multi-asset, fundusze akcyjne, fundusze o stałym dochodzie oraz fundusze alternatywne.

Oto niektóre z funduszy inwestycyjnych oferowanych przez Morgan Stanley:

Morgan Stanley Global Brands
Morgan Stanley Asia Opportunity Fund

Miejsce 5. State Street Global Advisors (https://en.wikipedia.org/wiki/...)

State Street Global Advisors zajmuje piąte miejsce pod względem wielkości zarządzanych aktywów na świecie, które przekraczają wartość 4,02 biliona dolarów.

Jest to wiodący globalny zarządca aktywów instytucjonalnych, założony w 1978 roku. Firma jest również jednym z czołowych dostawców funduszy indeksowych na świecie. State Street Global Advisors koncentruje się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań i prowadzeniu badań, które stanowią kluczowe elementy ich strategii inwestycyjnej.

Oto niektóre z funduszy inwestycyjnych oferowanych przez State Street Global Advisors:

State Street Euro Core Treasury Bond Index Fund
State Street EMU Government Bond Index Fund

Miejsce 4. Grupa UBS (https://en.wikipedia.org/wiki/UBS)

UBS AG to szwajcarska firma świadcząca usługi finansowe z siedzibą w Zurychu. Jest to zarówno bank prywatny, jak i bank inwestycyjny. Zajmuje czwarte miejsce pod względem wielkości zarządzanych aktywów, które wynoszą 4,38 bln dolarów, co czyni go największym zarządzającym aktywami w Europie.

Firma UBS jest obecna w ponad 50 krajach poprzez swoje oddziały, zatrudniając 3700 specjalistów. Główne biura znajdują się w Chicago, Frankfurcie, Hartford, Hongkongu, Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Singapurze, Sydney, Tokio i Zurychu.

Oto niektóre z funduszy inwestycyjnych oferowanych przez Grupę UBS:

UBS (Lux) Equity Fund – Tech Opportunity
UBS (Lux) Equity Fund – Greater China

Miejsce 3. Fidelity Investments (https://en.wikipedia.org/wiki/...)

Fidelity to jedna z największych firm w branży, zarządzająca aktywami o wartości 4,28 biliona dolarów.

Fidelity jest globalnym zarządcą aktywów, który dostarcza produkty i wsparcie zarówno klientom prywatnym, jak i instytucjonalnym. 

Dzięki aktywnej dystrybucji funduszy i usługom doradczym, firma jest powszechnie uznawana za jednego z najlepszych zarządzających funduszami.

Jej zaangażowanie, w połączeniu z umiejętnościami analitycznymi i zaawansowaną platformą technologiczną, stanowi mocne atuty.

Oto niektóre z funduszy inwestycyjnych oferowanych przez Fidelity Investments:

Fidelity Iberia
Fidelity Global Technology

Miejsce 2. Vanguard Asset Management (https://en.wikipedia.org/wiki/...)

Vanguard jest wiodącym zarządcą funduszy indeksowych i zajmuje drugie miejsce z aktywami pod zarządzaniem o wartości 8,10 biliona dolarów, co znacznie przewyższa UBS.

Od momentu powstania w 1976 roku, Vanguard konsekwentnie realizuje swoje wyraźne idee. Jest znany ze swojego silnego, pasywnego podejścia do zarządzania funduszami. Firma została założona przez Bogle'a, twórcę pierwszego funduszu indeksowego, w 1975 roku. Jego następcy rozszerzyli ofertę produktową, obejmując zarówno ETF-y, jak i aktywnie zarządzane fundusze.

W odróżnieniu od innych zarządców funduszy, Vanguard nie jest notowany na giełdzie ani nie jest własnością grupy partnerów. Jest to spółdzielnia, której właścicielami są inwestorzy posiadający jednostki uczestnictwa w funduszach. Innymi słowy, interesy zarządzającego funduszem są ściśle powiązane z interesami klientów.

Oto niektóre z funduszy inwestycyjnych oferowanych przez Vanguard:

Vanguard Global Short-Term Bond Index Fund
Vanguard Global Stock Index

Miejsce 1. BlackRock (https://en.wikipedia.org/wiki/...)

Największy fundusz inwestycyjny na świecie nadal utrzymujący swoją dominującą pozycję i znów znajdujący się na pierwszym miejscu w rankingu największych zarządzających funduszami na świecie w 2023 roku. Jego aktywa pod zarządzaniem wynoszą imponujące 9,57 bln dolarów.

Jest to jedna z najbardziej wpływowych grup finansowych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. BlackRock posiada tak wielką siłę, że jego dział konsultingowy wygrał kontrakt na zarządzanie programem stymulacyjnym Rezerwy Federalnej w USA i to w kwietniu 2020 roku, w trakcie pandemii COVID-19. 

BlackRock jest również znany z posiadania platformy iShares, która jest wiodącym dostawcą funduszy ETF na świecie. Platforma iShares oferuje ponad 700 funduszy ETF na całym świecie i zarządza aktywami o wartości ponad bilion dolarów.

Oto kilka przykładów funduszy inwestycyjnych oferowanych przez BlackRock:

BGF Global Multi Asset Income Fund
BGF World Technology A2 EUR

Warto zwrócić uwagę na Vanguard Asset Management, który jako jedyny z tych największych nie jest notowany na giełdzie ani nie jest własnością grupy partnerów a jest spółdzielnią, której właścicielami są inwestorzy posiadający jednostki uczestnictwa w funduszach. Jest to specyficzna forma własnościowa, ale dzięki niej płaca menedżerów kierujących funduszem nie jest uzależniona od krótkookresowego wzrostu cen akcji a to pozwala na działania w pespektywie długookresowej, strategicznej. 

Omówione powyżej fundusze inwestycyjne wraz z kilkoma pomniejszymi tak naprawdę zarządzają całością obiegu pieniężnego na świecie i kontrolują największe firmy międzynarodowe, które też skupione są w rękach nielicznych.

Warto tedy co jakiś czas sprawdzać jaka jest kondycja największych firm na świecie. Polecam tutaj stronę https://companiesmarketcap.com/, gdzie można to zobaczyć i to ze względu na różne kryteria, m.in.: zysku, kapitalizacji, liczby zatrudnianych, osiąganych przychodów czy sektorów reprezentowanych przez określone firmy. 

Ranking największych firm ze względu na kapitalizację (iloczyn aktualnej ceny akcji i liczby akcji w obrocie)  wygląda następująco:

Ciekawe jest też historyczne spojrzenie na pierwszą dwudziestkę największych firm pod względem kapitalizacji w lutym 2024 roku i w 1975 roku:

Źródło: https://www.wiatrak.nl/9864/na...

"W ciągu 50 lat, jeszcze tylko dwie firmy nadal stoją w top 20 największych firm na świecie: Exxon Mobil (spółka paliwowa) oraz mniej znane Eli Lilly (przedsiębiorstwo farmaceutyczne, produkującego głownie leki z zakresu depresji, zdrowia psychicznego, cukrzycy, chorób układu krążenia, onkologii i osteoporozy)" [5]. 

Polski ORLEN zajmuje na dzień 05.03.2024 roku 1007 pozycję z kapitalizacją wynoszącą 18 mld USD i trzeba zauważyć, że w połowie 2021 roku ORLEN kapitalizowany był na kwotę tylko około 2 mld USD, co oznacza, że od roku 2021 zwiększył swoją wartość o 900%! 

Warto więc zapytać. Komu przeszkadza tak szybko rozwijający się polski koncern? Na pewno nie Polsce i Polakom więc szukajmy winnych po naszej granicy zachodniej (Niemcy) i wschodniej (Rosja) oraz ich przedstawicieli rządzących obecnie naszym krajem. 

Ciekawym jest też fakt, że na tzw. pandemii Covid-19 najwięcej zarobił Microsoft Corp (dziecko Bill'a Gates'a) i prześcigną dotychczasowego długoletniego lidera rankingu - firmę Apple Inc (dziecko nieżyjącego już Steve'a Jobs'a). 

W tym miejscu należy wspomnieć, że Covid-19 spowodował też niesamowity wzrost wartości spółek biotechnologicznych i farmaceutycznych. 


    Źródło: Opracowanie własne (krzysztofjaw) na podstawie:  https://companiesmarketcap.com/

Ogólnie zaś największymi producentami szczepionek są w kolejności od pierwszego miejsca w dół [6]:  

1. Pfizer + alians z firmą BioNTech
Przychody ze szczepionek w 2021 r.: 42,63 mld dolarów
Przychody ze szczepionek w pierwszej połowie 2022 r .: 25,40 mld dolarów

2. BioNTech + alians z firmą Pfizer
Przychody ze szczepionek w 2021 r.: 22,48 mld dolarów
Przychody ze szczepionek w pierwszej połowie 2022 r.: 10,3 mld dolarów

3. Sinovac
Przychody ze szczepionek w 2021 r.: 19,37 mld dolarów
Przychody ze szczepionek w pierwszej połowie 2022 r.: nie ujawniono

4. Moderna
Przychody ze szczepionek w 2021 r.: 17,67 mld dolarów
Przychody ze szczepionek w pierwszej połowie 2022 r.: 10,82 mld dolarów

5. Merck & Co.
Przychody ze szczepionek w 2021 r.: 9,69 mld dolarów
Przychody ze szczepionek w pierwszej połowie 2022 r.: 4,97 mld dolarów

6. GSK
Przychody ze szczepionek w 2021 r.: 9,32 mld dolarów
Przychody ze szczepionek w pierwszej połowie 2022 r.: 4,22 mld dolarów

7. Sanofi
Przychody ze szczepionek w 2021 r.: 7,45 mld dolarów
Przychody ze szczepionek w pierwszej połowie 2022 r.: 2,32 mld dolarów

8. Zhifei
Przychody ze szczepionek w 2021 r.: 4,75 mld dolarów
Przychody ze szczepionek w pierwszej połowie 2022 r.: 2,56 mld dolarów

9. AstraZeneca
Przychody ze szczepionek w 2021 r.: 3,98 mld dolarów
Przychody ze szczepionek w pierwszej połowie 2022 r.: 1,6 mld dolarów

10. Johnson & Johnson
Przychody ze szczepionek w 2021 r .: 2,39 mld dolarów
Przychody ze szczepionek w pierwszej połowie 2022 r.: 1 mld dolarów

Kryterium obiektywnie bardziej szerokim a nie tylko uwzględniającym kapitalizację firmy jest ocena wartości marek dokonywana rokrocznie przez amerykańską firmę konsultingową Interbrand, która od ponad dwóch dekad bada i analizuje najcenniejsze marki na świecie. 

"100 najlepszych jest uwzględnianych w corocznym badaniu „Best Global Brands”, które ocenia i klasyfikuje wszystkich kandydatów według trzech kryteriów: „Wyniki finansowe produktów lub usług marki”, „Rola marki w procesie podejmowania decyzji zakupowych” oraz „Siła marki w odniesieniu do „Zabezpieczenia przyszłych zysków przedsiębiorstwa” [7]. 

Interbrand był pierwszą firmą, która opracowała metodę oceny marki, która została certyfikowana zgodnie z normą ISO 10668. Międzynarodowa norma wyznacza standardy oceny i spełnia wymagania dotyczące precyzyjnej klasyfikacji marki pieniężnej. W zestawieniu 100 najcenniejszych marek na świecie dominują firmy z sektora nowoczesnych technologii i motoryzacji [8].

Według tego zestawienia to na dzień 23.11.2023 roku ranking 20-tki najlepszych i najcenniejszych marek wyglądał następująco: 

1. Apple
2. Microsoft
3. Amazon
4. Google
5. Samsung
6. Toyota
7. Mercedes
8. Coca-Cola
9. Nike
10. BMW
11. McDonald`s
12. Tesla
13. Disney
14. Louis Vuitton
15. Cisco
16. Instagram
17. Adobe
18. IBM
19. Oracle
20. SAP

Uzupełniając te wszystkie rankingi należy też spojrzeć na klasyfikację najbogatszych rodzin i ludzi na świecie. Według top 11 najbogatszych rodzin świata za rok 2023 przygotowanego przez agencję Bloomberga są to od miejsca 11 w górę [10]:

11. Cargillowie – 63,3 mld dol. Cargill od ponad 150 lat specjalizuje się w handlu produktami rolnymi (Getty, Christinne Muschi). Potomkowie Williama W. Cargilla kontrolują giganta przemysłu rolno-spożywczego Cargill. Spółka specjalizująca się w handlu produktami rolnymi obecnie może pochwalić się 176,7 mld dol. rocznego przychodu. Wszystko zaczęło się od decyzji Williama W. Cargilla, by w 1865 r. zakupić spichlerz. 

10. Thomsonowie – 71,1 mld dol. Thomson Reuters to jedna z najbardziej znanych agencji prasowych na świecie (Getty, SOPA Images). Potomkowie założyciela agencji Thomson Reuters dalej posiadają dwie trzecie udziałów w jego imperium finansowym, a ich majątek wyceniany jest na około 71,1 mld dol. Peter Thomson, przedstawiciel trzeciej generacji Thomsonów, sam wyceniany jest przez agencję Bloomberga na blisko 10 mld dol., a swój majątek aktywnie inwestuje, posiadając udziały w blisko 100 startupach. Rodzina ma pochodzenie kanadyjskie.

9. Wertheimerowie – 89,9 mld dol. Alain i Gerard Wertheimer to wnuki Pierre'a Wertheimera, partnera biznesowego Coco Chanel. Oprócz domu mody Chanel posiadają m.in. konie wyścigowe i winnice. Źródłem ich fortuny jest marka Coco Chanel, którą to projektantkę finansował och dziadek w Paryżu lat dwudziestych XX wieku. Ich rodzina jest właścicielem ściśle powiązanego domu mody, który wprowadził na świat „małą czarną sukienkę” i osiągnął przychody w wysokości 17,2 miliarda dolarów w 2022 roku. Rodzina ma pochodzenie francuskie.

8. Rodzina Ambani – ok. 90 mld dol. Konglomerat zarządzany przez indyjskich potomków Dhirubhaia Ambaniego, na którego czele stoi obecnie jego syn Mukesh, ma wartość ok. 90 mld dol. W jego skład wchodzi m.in. największa na świecie rafineria ropy naftowej. Mukesh mieszka w 27-piętrowej rezydencji, która została okrzyknięta najdroższą prywatną rezydencją na świecie.

7. Saudowie – ok. 112 mld dol. Następca tronu i faktycznie sprawujący obecnie władzę w Arabii Saudyjskiej książę Muhammad ibn Salman (Getty, LEON NEAL). Arabia Saudyjska to mająca 90 lat monarchia absolutna, którą niepodzielnie rządzi rodzina Saudów. 105 mld dol. to bardzo ostrożny szacunek stanu jej posiadania, który agencja Bloomberga wyliczyła na podstawie oficjalnych wypłat z tytułu piastowania urzędów państwowych w ciągu ostatnich 50 lat. Całkowity majątek kontrolowany przez szacunkowo 15 000 rozszerzonych członków jest prawdopodobnie znacznie wyższy. Wielu członków rodziny królewskiej zarobiło pieniądze, pośrednicząc w kontraktach rządowych i transakcjach dotyczących gruntów oraz zakładając firmy obsługujące spółki państwowe, takie jak Saudi Aramco. Suwerenny fundusz majątkowy królestwa PIF ma aktywa o wartości ponad 700 miliardów dolarów. Książę koronny Mohammed bin Salman osobiście kontroluje aktywa o wartości ponad 1 miliarda dolarów.

6. Rodzina Koch – 127,3 mld dol. Fred Koch założył rafinerię ropy naftowej w 1940 r. Po latach rozwoju spółka stała się podwaliną Koch Industries. Konglomeratem mającym 125 mld dol. rocznego przychodu wciąż zarządzają bezpośredni potomkowie Freda. Bracia Frederick, Charles, David i William odziedziczyli firmę naftową ojca Freda. Braterski spór o kontrolę nad firmą na początku lat 80. doprowadził Fredericka i Williama do opuszczenia rodzinnego biznesu, podczas gdy Charles i David pozostali. Rozrosła się do Koch Industries, konglomeratu z siedzibą w Wichita w stanie Kansas, którego roczne przychody wynoszą około 125 miliardów dolarów. Rodzina zarządza częścią swojego majątku za pośrednictwem biura rodzinnego 1888 Management.

5. Rodzina Al Thani - 133 mld dol. Rodzina królewska Kataru. Szejk Hamad bin Khalifa Al Thani w ciągu 18 lat swojej władzy uczynił z Kataru główną potęgę światową. Oprócz dochodów uzyskanych z ropy i gazu szejk Hamad zainwestował miliardy dolarów w przedsiębiorstwa, w tym w Volkswagen, Total, Sainsbury's i Barclays. W 2018 roku szejk Hamad zrzekł się tronu na rzecz swojego czwartego syna, szejka Tamina bin Hamada al Thaniego. Ropę naftową odkryto około 1940 r., ale dopiero decyzja o wydobyciu jej ogromnych przybrzeżnych złóż gazowych naprawdę zmieniła kraj i wyniosła jego władców na najwyższe szczeble światowego bogactwa. Członkowie rodziny zajmują liczne stanowiska polityczne i dominują w lokalnej gospodarce, będąc właścicielami firm, od hoteli, ubezpieczycieli i wykonawców, a także cennych zagranicznych aktywów, takich jak domy w londyńskiej dzielnicy Mayfair, stadniny koni i marka odzieżowa Valentino. Liczba członków rodziny Al Thani liczy się w tysiącach, choć władza skupia się w kilku kluczowych gałęziach. Jak wynika z badań Harvardu, w pewnym momencie stanowili oni prawie połowę obywateli małego Kataru.

4. Rodzina Mars – 141,9 mld dol. Za rodziną batoników Mars stoi rodzina Mars. To potomkowie Franka Marsa, który zaczął handlować cukierkami z melasą w 1902 r., gdy miał 19 lat. Biznes, który założył, jest najbardziej znany z batonów M&Ms, Milky Way i Snickers, chociaż produkty do pielęgnacji zwierząt domowych stanowią ponad połowę z prawie 47 miliardów dolarów przychodów firmy przychód. 

3. Hermes – 150,9 mld dol. Już szósta z kolei generacja francuskiej rodziny Hermes zarządza firmą założoną w 1835 r. przez Thierry'ego Hermes'a. Koncernem, który słynie z produkcji wartych nawet po kilkaset tysięcy dolarów za sztukę luksusowych torebek Kelly, obecnie zarządza prapraprawnuk Thierry'ego Axel Dumas.

2. Waltonowie – 259,7 mld dol. Waltonowie są spadkobiercami założyciela amerykańskiej sieci supermarketów Walmart. Walmart jest największym na świecie sprzedawcą detalicznym pod względem przychodów — w ostatnim roku finansowym wyniósł 611,3 miliarda dolarów z ponad 10 500 sklepów na całym świecie. Rodzina Waltonów jest właścicielem 46% sprzedawcy detalicznego z siedzibą w Bentonville w stanie Arkansas, co stanowi podstawę największej fortuny Ameryki. Waltonowie, którzy wspólnie prowadzą rodzinny biznes, w 2022 r. kupili zespół NFL Denver Broncos za rekordowe 4,65 mld dol.

1. Rodzina Al Nahyan - ok. 305 miliardów dolarów. Przywódca rodziny, szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, jest władcą Abu Zabi i prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Gospodarka Zjednoczonych Emiratów Arabskich (oraz finanse jego władców i rodzin królewskich) została przekształcona przez ogromne zasoby ropy naftowej w tym kraju. Abu Zabi to jeden z najbogatszych emiratów, a szczególnie bogaty w ropę naftową. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego ZEA, szejk Tahnoon, nadzoruje aktywa – zarówno fundusze osobiste, jak i państwowe – o wartości prawie 1,5 biliona dolarów.

Przeglądając takie zestawienia, należy zawsze pamiętać, że są one obarczone błędem. Zwykle takie zestawienia w ogóle nie uwzględniają rodzin, które z różnych powodów ukrywają swój rzeczywisty stan posiadania przed widokiem publicznym. Przykładem może tu być najbliższe otoczenie Władimira Putina, ale chyba największą niewiadomą jest wielkość bogactwa rodziny niemieckich Żydów Rothschild'ów, bo jej założyciel Mayer Amschel Rothschild nakazał członkom swojej rodziny nieujawnianie publicznie swego majątku i ta zasada jest hołdowana do dzisiaj. Wielu uważa, że właśnie Rothschild'owie są rodziną najbogatszą na świecie, która nie tylko jest najbogatsza, ale też najbardziej wpływowa i wokół niej powstało wiele tzw. teorii spiskowych, w których wini się ich o dążenie do światowych rządów (NWO).  Podobnie, choć mniej restrykcyjnie postępuje inna bajońsko bogata rodzina Rockefeller'ów. 

No i na koniec tej wyliczanki 10-tka najbogatszych ludzi na świecie według Forbes'a, począwszy od miejsce pierwszego (stan na dzień 09.03.2024 roku) [11]:

1. Bernard Arnault (wiek - 74 lata) z rodziną - majątek netto 211 miliardów dolarów. Bernard Arnault nadzoruje imperium LVMH składające się z 75 marek modowych i kosmetycznych, w tym Louis Vuitton i Sephora. W 2021 roku firma LVMH przejęła amerykańską firmę jubilerską Tiffany & Co za 15,8 miliarda dolarów, co uważa się za największe przejęcie marki luksusowej w historii. Spółka holdingowa Arnault, Agache, wspiera firmę venture capital Aglaé Ventures, która inwestuje w takie firmy jak ByteDance, spółka macierzysta Netflix i TikTok. Jego ojciec dorobił się małej fortuny na budowie; Arnault zaczynał od przekazania 15 milionów dolarów z tej firmy na zakup Christiana Diora w 1984 roku. Pięcioro dzieci Arnaulta pracuje w LVMH; w lipcu 2022 r. zaproponował reorganizację swojego holdingu Agache w celu zapewnienia im równych udziałów. Cytat Bernarda Arnault'a: "Postrzegam siebie jako ambasadora francuskiego dziedzictwa i kultury francuskiej. To, co tworzymy, jest emblematyczne. Jest powiązany z Wersalem i Marią Antoniną".

2. Elon Musk (wiek - 52) - majątek netto 180 miliardów dolarów. Elon Musk był współzałożycielem sześciu firm, w tym producenta samochodów elektrycznych Tesla, producenta rakiet SpaceX i startupu zajmującego się drążeniem tuneli Boring Company. Jest właścicielem około 21% Tesli, zarówno akcji, jak i opcji, ale ponad połowę swoich akcji zastawił jako zabezpieczenie pożyczek osobistych o wartości do 3,5 miliarda dolarów. Założona w 2002 roku firma SpaceX jest warta prawie 150 miliardów dolarów po przetargu o wartości 750 milionów dolarów z czerwca 2023 roku; w ciągu czterech lat niemal pięciokrotnie zwiększył swoją wartość. Firma Boring Company, której celem jest powstrzymanie ruchu ulicznego, zebrała w kwietniu 2022 r. 675 mln dolarów przy wycenie 5,7 mld dolarów. Zarząd Twittera zgodził się sprzedać firmę Muskowi za 44 miliardy dolarów w kwietniu 2022 roku, po tym, jak ujawnił on 9,1% udziałów i zagroził wrogim przejęciem. Transakcja została sfinalizowana w październiku 2022 r., po tym jak Musk próbował się wycofać, a Twitter pozwał. Musk jest właścicielem około 74% firmy, która obecnie nazywa się X. Musk ma dziesięcioro dzieci z trzema kobietami, w tym trojaczki i dwie pary bliźniaków. Musk, który twierdzi, że martwi się załamaniem demograficznym, ma dziesięcioro dzieci z trzema kobietami, w tym trojaczki i dwie pary bliźniaków.
Jako dziecko w Republice Południowej Afryki Musk nauczył się kodować; sprzedał swoją pierwszą grę, Blastar, za około 500 dolarów.

3. Jeff Bezos (wiek - 60 ) - majątek netto 114 miliardów dolarów. Jeff Bezos założył giganta handlu elektronicznego Amazon w 1994 roku w swoim garażu w Seattle. Bezos ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego, aby w 2021 r. zostać prezesem wykonawczym. Posiada nieco mniej niż 10% udziałów w firmie. On i jego żona MacKenzie rozwiedli się w 2019 roku po 25 latach małżeństwa i przekazał jej jedną czwartą swoich wówczas 16% udziałów w Amazonie. W 2022 roku Bezos przekazał organizacjom non-profit akcje o wartości ponad 400 milionów dolarów, choć nie jest jasne, które organizacje otrzymały te akcje. Jest właścicielem The Washington Post i Blue Origin, firmy lotniczej opracowującej rakiety; w jednym z nich na krótko poleciał w kosmos w lipcu 2021 r. W wywiadzie dla CNN z listopada 2022 r. Bezos powiedział, że planuje rozdać w ciągu swojego życia większość swojego majątku, nie ujawniając żadnych szczegółów. Bezos poznał założycieli Google, Larry'ego Page'a i Sergeya Brina w 1998 roku, i udało mu się zostać jednym z pierwszych aniołów biznesu firmy, inwestując szacunkowo 250 000 dolarów. Dorastając, Bezos pracował latem na ranczu swojego dziadka, naprawiając traktory Caterpillar.

4. Larry Ellison (wiek - 79) - majątek netto 107 miliardów dolarów. Larry Ellison jest prezesem, dyrektorem ds. technologii i współzałożycielem giganta oprogramowania Oracle, w którym posiada niecałe 40%. Z funkcji dyrektora generalnego Oracle zrezygnował w 2014 roku, po 37 latach na stanowisku kierowniczym. Oracle rozwijał się częściowo dzięki stałym przejęciom firm zajmujących się oprogramowaniem: największe w 2021 r. wyniosło 28,3 miliarda dolarów w przypadku firmy Cerner zajmującej się elektroniczną dokumentacją medyczną. W 2020 roku Ellison przeniósł się na stałe na hawajską wyspę Lanai, którą kupił prawie w całości w 2012 roku za 300 milionów dolarów.
Ellison zasiadał w zarządzie Tesli od grudnia 2018 r. do sierpnia 2022 r. Nadal posiada około 15 mln akcji producenta samochodów elektrycznych. Ellison nigdy nie ukończył college'u. Zaczął od tworzenia baz danych dla CIA. Córka Megan sfinansowała takie filmy jak Zero Dark Thirty i American Hustle; syn David był producentem filmów głównego nurtu, takich jak Terminator i Mission: Impossible. Cytat: "Kiedy ludzie zaczną Ci mówić, że zwariowałeś, być może właśnie wprowadzasz najważniejszą innowację w swoim życiu".

5. Warren Edward Buffett  (wiek - 103) - majątek netto 106 miliardów dolarów. Znany jako „Wyrocznia z Omaha” Warren Buffett jest jednym z inwestorów odnoszących największe sukcesy wszechczasów. Buffett prowadzi Berkshire Hathaway, do którego należy kilkadziesiąt firm, w tym ubezpieczyciel Geico, producent baterii Duracell i sieć restauracji Dairy Queen. Syn amerykańskiego kongresmana, po raz pierwszy kupił akcje w wieku 11 lat, a podatki złożył w wieku 13 lat. Obiecał przekazać na rzecz fundacji ponad 99% swojego majątku. Do tej pory przekazał ponad 56 miliardów dolarów, głównie za pośrednictwem Fundacji Gatesów i fundacji swoich dzieci. W 2010 roku on i Bill Gates uruchomili akcję Giving Pledge, prosząc innych miliarderów o zobowiązanie się do przekazania co najmniej połowy swojej fortuny na cele charytatywne. Buffett nadal mieszka w tym samym domu w Omaha w Nebrasce, który kupił w 1958 roku za 31 500 dolarów. Buffett został odrzucony z Harvard Business School; zamiast tego uzyskał tytuł magistra ekonomii na Uniwersytecie Columbia. Cytat: "Racjonalni ludzie nie ryzykują tego, co mają, i nie potrzebują tego, czego nie mają i nie potrzebują".

6. Bill Gates (wiek - 68) - majątek netto 104 miliardy dolarów. Bill Gates przekształcił swoją fortunę z firmy programistycznej Microsoft w zdywersyfikowane udziały, w tym inwestycje w firmy energetyczne o zerowej emisji dwutlenku węgla W maju 2021 roku Bill i Melinda Gatesowie ogłosili na Twitterze, że po 27 latach kończą swoje małżeństwo. Nadal współprzewodniczą charytatywnej Fundacji Gatesów. Gates, który wraz z Paulem Allenem (zm. 2018) założył Microsoft w 1975 r., w ramach ugody rozwodowej przekazał Melindzie akcje spółek publicznych o wartości co najmniej 6 miliardów dolarów. W marcu 2020 r., kiedy Gates ustąpił ze stanowiska w zarządzie Microsoftu, posiadał około 1,3% udziałów w firmie zajmującej się oprogramowaniem i komputerami.
Zainwestował w dziesiątki firm, w tym Republic Services i Deere & Co., i jest jednym z największych właścicieli gruntów rolnych w USA. Do tej pory Gates przekazał Fundacji Gatesa ponad 59 miliardów dolarów, w tym darowiznę o wartości 20 miliardów dolarów ogłoszoną w lipcu 2022 r. Większość jego wczesnych darowizn stanowiły prezenty w postaci akcji firmy Microsoft. Kiedy Gates był dzieckiem, spędzał tyle czasu na czytaniu, że rodzice w końcu zabronili mu przynosić książki na stół. W ostatniej klasie szkoły średniej Gates zrobił sobie przerwę w zajęciach, aby zająć się programowaniem ze swoim przyjacielem Paulem Allenem w elektrowni w North Bonneville w stanie Waszyngton. Cytat: "Pieniądze nie mają dla mnie żadnej użyteczności poza pewnym punktem. Jego użyteczność polega wyłącznie na budowaniu organizacji i przekazywaniu zasobów najbiedniejszym na świecie".

7. Michael Bloomberg (wiek - 82) - majątek netto 94,5 miliarda dolarów. Michael Bloomberg był współzałożycielem firmy zajmującej się informacjami finansowymi i mediami Bloomberg LP w 1981 roku. Zainwestował w kapitał zalążkowy dla firmy i obecnie jest właścicielem 88% firmy, której szacunkowe przychody przekraczają 12 miliardów dolarów. Bloomberg rozpoczął karierę na Wall Street w 1966 roku, od pracy na stanowisku podstawowym w banku inwestycyjnym Salomon Brothers. Został zwolniony 15 lat później. Jako główny filantrop przekazał ponad 14,4 miliarda dolarów na kontrolę broni, zmianę klimatu i inne cele. Zobowiązał się do przekazania swoich udziałów w Bloomberg LP organizacji Bloomberg Philanthropies po swojej śmierci, jeśli nie wcześniej. Bloomberg był burmistrzem Nowego Jorku przez 12 lat, od 2002 do 2013 roku, i rozpoczął nieudaną kampanię prezydencką w wyścigu o fotel prezydenta w 2020 roku. W 2018 roku Bloomberg przekazał 1,8 miliarda dolarów Uniwersytetowi Johnsa Hopkinsa, swojej macierzystej uczelni, dodając do tego 1,5 miliarda dolarów, które już przekazał szkole. Jako nastolatek Bloomberg pracował w firmie elektronicznej w Cambridge w stanie Massachusetts. Cytat: "Organizacje opierają się innowacjom, a te, które to robią, nieuchronnie ponoszą porażkę, ponieważ ludzie czują się bardziej komfortowo z tym, co wiedzą, niż z tym, czego nie wiedzą".

8. Carlos Slim Helú (wiek - 84) - majątek netto 93 miliardy dolarów. Najbogatszy człowiek Meksyku, syn emigrantów z Libanu. Carlos Slim Helú i jego rodzina kontrolują América Móvil, największą firmę z branży telefonii komórkowej w Ameryce Łacińskiej. Wraz z zagranicznymi partnerami telekomunikacyjnymi Slim kupił w 1990 roku udziały w Telmex, jedynej firmie telekomunikacyjnej w Meksyku. Telmex jest obecnie częścią América Móvil. Jest także właścicielem udziałów w meksykańskich firmach z branży budowlanej, dóbr konsumpcyjnych, górniczych i nieruchomości. Wcześniej posiadał 17% udziałów w The New York Times. Jego zięć Fernando Romero zaprojektował Muzeum Soumaya w Meksyku, w którym znajduje się obszerna, eklektyczna kolekcja dzieł Slima. Slim i jego rodzina są właścicielami 76% Grupo Carso, jednego z największych konglomeratów w Ameryce Łacińskiej. W każdą niedzielę ojciec Slima dawał mu 5 peso kieszonkowego i wymagał od niego zapisywania zakupów w księgach rachunkowych. W każdą niedzielę ojciec Slima dawał mu 5 peso kieszonkowego i wymagał od niego zapisywania zakupów w księgach rachunkowych. Przed założeniem biznesu Slim wykładał algebrę na uniwersytecie UNAM w Meksyku. Cytat: "Kiedy żyjesz dla opinii innych, jesteś martwy. Nie chcę żyć myśląc o tym, jak zostanę zapamiętany".

9. Mukesh Ambani (wiek - 66) - majątek netto 83,4 miliardy dolarów. Mukesh Ambani ma obywatelstwo indyjskie i  przewodniczy oraz prowadzi firmę Reliance Industries o wartości 110 miliardów dolarów (przychody), która ma udziały w przemyśle petrochemicznym, ropie i gazie, telekomunikacji, handlu detalicznym i usługach finansowych. Firma Reliance została założona przez jego zmarłego ojca Dhirubhai Ambani, handlarza przędzą, w 1966 roku jako mały producent tekstyliów. Po śmierci ojca w 2002 roku Ambani i jego młodsze rodzeństwo Anil podzielili rodzinne imperium. Usługa telekomunikacyjna i szerokopasmowa Jio firmy Reliance ma ponad 470 milionów abonentów. W sierpniu 2023 r. firma Reliance umieściła na giełdzie swoje ramię finansowe, Jio Financial Services. Ambani przekształca Reliance w zieloną energię. W ciągu najbliższych 10-15 lat firma zainwestuje 80 miliardów dolarów w energię odnawialną i wybuduje nowy kompleks obok rafinerii. Trójka dzieci Ambani dołączyła do zarządu Reliance w 2023 r. Syn Akash stoi na czele Jio; córka Isha nadzoruje usługi detaliczne i finansowe; i młodszy syn Anant działają w branży energetycznej. Podczas blokady związanej z Covid-19 Ambani zebrała ponad 20 miliardów dolarów, sprzedając jedną trzecią Jio szeregowi inwestorów, takich jak Facebook i Google. Reliance jest właścicielem Network18, licencjobiorcy Forbes Media. Małżeństwo córki Ambani, wykształconej w USA, Ishy z synem innego miliardera Ajaya Piramala, które odbyło się w grudniu 2018 r., przyciągnęło 10 000 gości, w tym Hillary Clinton. Reliance Industries kupiło hotel Mandarin Oriental w Nowym Jorku za 98 milionów dolarów. Gala przedślubna syna Ambaniego, Ananta, trwała trzy dni w Jamnagar w stanie Gujarat w marcu 2024 r. i zgromadziła 1600 gości, w tym Billa Gatesa, Marka Zuckerberga i Ivankę Trump. Cytat: "Wszystko, co może stać się cyfrowe, staje się cyfrowe. Indie nie mogą sobie pozwolić na pozostawanie w tyle".

10. Steve Ballmer (wiek - 67) - majątek netto 80,7 miliarda dolarów. Steve Ballmer to wpływowy były dyrektor generalny Microsoft, który kierował firmą od 2000 do 2014 roku. Dołączył do Microsoftu w 1980 roku jako pracownik nr 30, po tym, jak porzucił program MBA na Uniwersytecie Stanforda. Ballmer kierował firmą Microsoft jako dyrektor generalny po pierwszym krachu internetowym i starając się dogonić Google pod względem możliwości wyszukiwania i Apple w telefonach komórkowych. W 2014 roku, kiedy odszedł z Microsoftu, kupił drużynę NBA Los Angeles Clippers za 2 miliardy dolarów; Forbes wycenia obecnie zespół na 4,65 miliarda dolarów. Od 2014 r. zwiększył swoją działalność filantropijną, przekazując ponad 2 miliardy dolarów na fundusz doradzany przez darczyńców, skupiający się na mobilności gospodarczej; do tej pory Ballmersowie przekazali prawie 3,5 miliarda dolarów. W 2022 roku on i jego żona Connie przekazali około 425 milionów dolarów Uniwersytetowi w Oregonie na utworzenie instytutu zajmującego się potrzebami dzieci w stanie w zakresie zdrowia behawioralnego i psychicznego. Ballmer i współzałożyciel Microsoftu Bill Gates byli kolegami z klasy na Harvardzie. Ballmer stworzył stronę internetową o nazwie USAFacts.org, aby ludzie mogli sprawdzić, na co rząd wydaje pieniądze i dowiedzieć się, na co. Cytat: "Informatyka jest systemem operacyjnym dla wszelkich innowacji".

W dalszej kolejności na miejscach od 11 do 16 znajdują się: 

11. Francoise Bettencourt Meyers, wnuczka założyciela L'Oreal, jest najbogatszą kobietą na świecie. Majątek netto - 80,5 miliarda dolarów.

12. Larry Page, współzałożyciel Google. Majątek netto  - 79,2 miliarda dolarów. 

13. Amancio Ortega z Hiszpanii to jeden z najbogatszych sprzedawców odzieży na świecie. Pionier szybkiej mody. W 1975 roku wraz ze swoją byłą żoną Rosalią Merą (zm. 2013) założył Inditex, znaną z sieci modowej Zara. Majątek netto - 77,3 miliarda dolarów.

14. Sergey Brin, współzałożyciel Google. Majątek netto - 76 miliarda dolarów.

15. Zhong Shanshan. Jest założycielem i prezesem Nongfu Spring, firmy produkującej wodę butelkowaną, która we wrześniu 2020 r. notowała swoje akcje w Hongkongu. Majątek netto - 68 miliardów dolarów.

16. Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka. Majątek netto - 64,4 miliarda dolarów.

Przez stulecia wytworzyła się pewna grupa bardzo bogatych przedsiębiorców i ich rodzin, która właścicielsko kontroluje niemal 80% całego światowego kapitału gospodarczo-finansowego. Nastąpiła centralizacja i koncentracja tegoż kapitału w rękach bardzo wąskiej grupy ludzi, która kontroluje tysiące firm rozsianych w każdym zakątku świata. W ich rękach jest niemal całość handlu, produkcji i usług (w tym finansowych - banki!), czyli wszystko to, co jest tzw. realną gospodarką.
Ogólne zasady i prawa funkcjonowania wolnego rynku głoszone przez przedstawicieli ekonomii klasycznej i neoklasycznej są obecnie fikcją i tak naprawdę były realne przez bardzo krótki czas, o ile w ogóle.

(w drugiej części będzie mniej cyferek, ale opowiem, co to zagarnięcie realnej gospodarki przez wielkich oznacza dla nas wszystkich - maluczkich)
[1] Więcej o historii pieniądza: https://krzysztofjaw.blogspot....
[2] https://krzysztofjaw.blogspot....
[3] https://eurocapitalresearch.co...
[4] https://rankia.pl/fundusze-inw... https://www.analizy.pl/tylko-u.... Uwaga! W podanych źródłach często mylono miarę wartości liczbowych i napisano "mld" w standardzie amerykańskim zamiast "bln" w standardzie europejskim.  W miarę zauważenia pomyłki, to ją skorygowałem: chodzi o biliony USD!
[5] Podaję odnośniki do angielskiej wersji Wikipedii, bo jest bardziej rozszerzona i rzetelna niż jej wersja polska.
[6] https://www.fiercepharma.com/p... https://pulsmedycyny.pl/10-naj... 
[7] https://www.wiatrak.nl/9864/na...
[8] https://biznestuba.pl/wiadomos...
[9] https://interbrand.com/best-gl... - polecam tą autorską stronę internetową firmy Interbrand
[10] https://www.money.pl/gospodark... https://www.investopedia.com/a... https://www.bloomberg.com/feat...
[11] https://www.forbes.com/billion...
[12] http://krzysztofjaw.blogspot.c...
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję! 
Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 
Paypal: paypal.me/kjahog

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-03-2024 [19:09] - NASZ_HENRY | Link:

  
 

TAK jakby przypadkiem 8 z 10 najlepszych UNIWERSYTETÓW też pochodzi z USA 😉   
 
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

10-03-2024 [21:41] - krzysztofjaw | Link:

 @ NASZ_HENRY

Ja się nie dziwię, że tak jest. Studiowanie na renomowanych uczelniach w USA kosztuje fortunę. Stąd dzieci bogaczy tam lądują. Wśród maluczkich tylko nieliczni, którzy mogą uzyskać miejsce na uczelni w postaci stypendium indywidualnego, np. ze względu na szczególne umiejętności. I tak to wygląda z pokolenia na pokolenie. 

Pzdr

Obrazek użytkownika juur

10-03-2024 [19:39] - juur | Link:

Proponuję zmienić tytuł na:
"Czyj pieniądz rządzi światem?"
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

10-03-2024 [22:29] - krzysztofjaw | Link:

@  juur

Ludzie, którzy mają mnóstwo pieniędzy są w jakiejś bańce. W ich umysłach zakwita jakiś mesjanizm lub potrzeba zbawienia ludzkości. To pewnego rodzaju niemal choroba tożsamościowa, ale nie można ich lekceważyć. Wymyślają jakieś aberracyjne idee i chcą je realizować. Klimatyzm czy ograniczenie populacji ludzkości to tylko przykłady. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Marek Michalski

11-03-2024 [08:35] - Marek Michalski | Link:

Opisał Pan w cz.1 wystającą część góry lodowej.
W dzisiejszej publikacji Pan Jacek Matysiak wskazał gdzie reszta:
"Biden doprowadził poziom zadłużenia do $35 trylionów (po polsku bilionów), roczna spłata długów kosztuje już ponad  $1 tryl. Aby utrzymać poziom rozdętego budżetu US pożycza ponad $1 tryl, jak długo tak można gospodarzyć"
1.000.000.000.000$ rocznie to dochód systemu kreacji pieniądza. Jego właściciele nie figurują wśród najbogatszych w rankingach magazynów.
Jest też aspekt podatku dochodowego i systemu fundacji wprowadzonego dla sfinansowania przez USA I WŚ. Dlatego zwykli ludzie płacą podatki a najbogatsi mają majątek wprowadzony  do fundacji którymi zarządzają. Stąd ich "filantropia". Piszę z głowy ale na pewno można to doprecyzować.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

11-03-2024 [12:06] - krzysztofjaw | Link:

@ Marek Michalski 

Oczywiście, że opisałem tylko to, co mogłem uzyskać, bo majątki najbogatszych są prawdopodobnie dużo większe a wielu tak unika ujawniania swoich dochodów, że w ogóle nie widnieją w żadnych rankingach. Ja jako przykład tego zjawiska wymieniłem takich graczy jak Rothschild'owie czy Rockefeller'owie oraz majątek wokół W. Putina. 

Inną sprawą są te fundacje. To chyba jeden z największych przekrętów podatkowych na świecie i korzystają z tego najbogatsi. Owe fundacje to de facto pralnie pieniędzy a wszystkie one są niby "filantropijne". 

A zadłużenie USA? Jego wysokość sprawia, że USA stoją na glinianych nogach a największy procent ich zagranicznych długów posiadają... Chińczycy. Chiny od lat skupują dług USA oraz chcą doprowadzić do sytuacji, gdzie dolar ma zniknąć jako międzynarodowa waluta rozliczeniowa. Stąd USA są na krawędzi wojny z Chinam.

Pzdr