Lepszy sposób na dostatnią starość?

Dane publikowane przez ZUS mówią gorzką prawdę o tym, jak wygląda materialna strona jesieni życia w naszym kraju. Według nich ok. 54 proc. spośród ponad 5 milionowej armii emerytów otrzymuje świadczenia w wysokości poniżej 2 tys. zł brutto (tj. „na rękę” mniej niż ok. 1,7 tys.) miesięcznie, przy czym poniżej 1400 zł („na rękę” do 1,2 tys.) - ok. 20 proc.
Oznacza to, że duża część polskich seniorów, nierzadko samotnych, ledwo wiąże koniec z końcem. Zwłaszcza, że pokaźne kwoty musi przeznaczać na leczenie chorób pojawiających się w starszym wieku.
Według ubiegłorocznej „Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce” ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, „gospodarstwa domowe wyłącznie z osobami w wieku 60 lat i więcej, w porównaniu z gospodarstwami bez osób starszych, rzadziej oceniały swoją sytuację materialną jako bardzo dobrą lub dobrą, a częściej jako przeciętną i raczej złą lub złą. Szczególnie negatywnie swoją sytuację materialną oceniały osoby w wieku 60. lat i więcej, zamieszkujące samotnie na wsi – 27,7 proc. z nich oceniła swoją sytuację jako raczej złą lub złą”.
Jednocześnie 80 proc. seniorów posiada własną nieruchomość: mieszkanie lub dom czy gospodarstwo na wsi. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach, w populacji 65+, rośnie popularność oddawania mieszkań w zamian za rentę dożywotnią.
Jak ujawnił najnowszy, sierpniowy raport Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF), powołując się na dane ministerstwa sprawiedliwości, w ciągu ostatnich dziesięciu lat podpisano łącznie ponad 75 tys. umów o dożywocie dotyczących nieruchomości. Zaś większość z nich, bo około 99 proc. zawarły osoby prywatne. Jedynie kilkaset takich umów zawarto z tzw. funduszami hipotecznymi.
Dożywotnia renta w zamian za przekazanie nieruchomości może okazać się poważnym źródłem dodatkowego comiesięcznego dochodu dla emeryta. Według danych KPF, jej średnia wysokość to 1000 zł miesięcznie. Przy czym w Warszawie, Gdańsku i kilku innych dużych miastach renty wynoszą nawet 2500-6000 zł.
Dane resortu sprawiedliwości wskazują, że wśród zawartych w latach 2008-2017 w Polsce 75.254 umów o dożywocie dotyczących nieruchomości ponad 55 tys. stanowiły nieruchomości nierolnicze, pozostałe niespełna 20 tys. to domy i gospodarstwa na wsi. Co interesujące dynamika przyrostu umów o dożywocie, w ostatnich dziesięciu latach, przekracza średniorocznie 15 proc. Zatem ten sposób na powiększanie sobie emerytury zyskuje wyraźnie na popularności.
Ze wspomnianego raportu KPF dowiadujemy się także, iż średni metraż mieszkania przekazywanego przez starsze osoby w zamian za dożywotnią, comiesięczną rentę plasowała się w 2011 r. na poziomie 42,3 mkw., a w 2017 r. wzrosła do 49 mkw. Z kolei średnia wartość przekazywanej nieruchomości obecnie wynosi 255 tys. zł. Przy czym średni wiek klientów funduszy hipotecznych w momencie podpisywania umowy wynosił 75-79 lat, a ok. 56 proc. zarządzanych przez nie nieruchomości znajduje się w trzech województwach: mazowieckim, pomorskim i śląskim.
Dla unikania nadużyć przy sporządzaniu umów o renty dożywotnie ten stale rosnący segment rynku finansowego wymaga odpowiedniego „obudowania” prawnego. - Wzywanie o uregulowanie rynku oraz nadużycia w obszarze umów renty oferowanych przez osoby prywatne spowodowały, że wielu seniorów ma duże trudności w rzetelnej ocenie i wyborze wiarygodnego usługodawcy. W ostatnich latach seniorzy wykazują się dużo większą ostrożnością, a cały rynek – łącznie z nami – czeka na ustawę o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, której wciąż nie ma – komentuje Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

13-08-2018 [15:31] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Autor

A wie Pan dlaczego w Polsce występuje masowo wstydliwy problem katastrofalnej sytuacji ludzi starych? Bo rządzący naszym krajem mają "mentalność kromki chleba cukrem posypanej". A tu opis tejże post-komuszej mentalności - vide: https://www.salon24.pl/u/salon...

Dziękuję za bardzo potrzebną notkę i pozdrawiam Pana,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Lektor

14-08-2018 [11:57] - Lektor | Link:

Pan, panie Krzyśku pieprzysz to co na mózg przyjdzie, bez żadnego zastanowienia się. To samo zresztą robisz pan w tej pańskiej notce „Mentalność kromki chleba cukrem posypanej”.
 Pan albo nigdy nie był na zachodzie, albo rżnie pan głupa. Zadzwoniłem do mojego znajomego Mate, który od lat żyje w Niemczech. Mate mówi, że zwykły robotnik płacący regularnie przez 40-45 lat dostanie ok. 1000 € renty miesięcznie, i nic więcej. Jeśli emeryt policzy miesięczne koszty, to wynosi to m.in.: mieszkanie 400€, ogrzewanie- prąd-woda 260€, składki na szital i opiekę100€, telefon i internet 50€, Ubezpieczenie i podatek drogowy 30€, opąata za radiio i telewizor i odbiór śmieci 35€, inne 25€, co stanowi ogółem 900€. Reszta tzn. 100€ musi starczyć na żywność, ubiory, benzynę i inne !!!  Panie dobre czasy lat 60-70 już dawno w Niemczech się skończyły, a pan i inni dalej o tych czasach opowiadacie. Dzisiaj niemiecki  emeryt ma gorzej niż polski emeryt.
Oczywiście nie piszę o tych, którzy zarabiali dobrze przez cały okres pracy (budżetówka, przedsiębiorcy, inżynierowie itd), i o tych którzy przez min. 20-30 lat płacili sobie na dodatkowe renty. Ci mają godziwe renty, ale jest ich znakomita mniejszość.
No, Krzyśku, i nie wciskaj głupot czytelnikom ! 
To, że emerytów gnębił rząd, to trzeba powiedzieć o rządzących debilach z PO i PSL. Ci zamiast podwyższyć renty – podwyższyli wiek emerytalny !
Już to co dotychczas zrobił rząd PIS od 2015 roku: obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie minimalnych  rent, darmowe leki, obniżenie uprzywilejowanych wysokich rent ES-beckich do średniej krajowej i przeznaczenie tych pieniędzy na dodatki dla opozycjonistów o b. niskich rentach, zapowiadane prze Morawieckiego podwyżki rent i emerytur w marcu 2019, udowadnia, że jest to pierwszy normalny rząd od 1945 roku, a może i wcześniej !
I pamiętaj krzyśku – to nie jest katastrofa jak piszesz, bo katastrofą jest to że ty potrafisz pisać same głupoty !!!
 

Obrazek użytkownika Zunrin

13-08-2018 [20:06] - Zunrin | Link:

Hmm patrząc na osoby wypowiadające się w artykule, to widzę, że chyba dalej nie ma przepisów regulujących odwróconą hipotekę.

Obrazek użytkownika kornel

14-08-2018 [11:03] - kornel | Link:

Ładna bajka, Pytanie co z długami ZUS. Jest zbyt mało rąk do pracy. W 2020 na jednego emeryta będzie pracować 1,5. obywatela. Kiedyś pracowało nawet 4obywateli na jedną emeryturę. Te emerytury będą nędzne 

Obrazek użytkownika Lektor

14-08-2018 [12:15] - Lektor | Link:

kornel, dlaczego ty się tak boisz długu ?!  Zerknij sobie do internetu i poczytaj jaka jest różnica pomiędzy twoim długiem w banku, a długiem państwowym. Przecież złodzieje z PO i PSL dojechali do granicy 1 BLN długu publicznego za czasów ich rządów – i Polska dalej prosperuje (żadna kamieni kupa), i co najdziwniejsze – ok. jedna czwarta „Polaków” chce nadal głosować na tych złodziei, zdrajców i kłamców.  To niebywałe ?!
A więc kornel, głowa do góry ! Jak będziesz emerytem – dostaniesz swoje pieniądze – to pewne !
P.S. jak piszesz, kiedyś pracowało 4 (ty kornel – emeryt to też obywatel) robotników na jedną emeryturę. Tak kornel, ale to było 4-ech z łopatami. Radziłbym ci zwiedzić np. fabrykę samochodów, a przekonasz się ile pracy wykonują roboty zamiast robotników. Może wtedy zrozumiesz jak świat się zmienia.
 

Obrazek użytkownika Irek

14-08-2018 [12:43] - Irek | Link:

No niestety, sytuacja jest bardzo trudna, starsi ludzie pozostają bez wyjścia, a firmy tego typu na tym korzystają. Nie wiem, czy rząd jest ślepy? Robią wszystko aby utrzymać się przy władzy, dosłownie: kupują wyborców, szkoda,że nie zdają sobie sprawy jakim kosztem... i ile jeszcze? Rozumiem, że część Polaków cieszy się z otrzymanych pieniędzy, ale rozdawnictwem rząd nic nie ugra, ponieważ to w przyszłości nie ma najmniejszego sensu.

Obrazek użytkownika Lektor

14-08-2018 [16:08] - Lektor | Link:

Oj Irek, jakiś ty głupiutki .......... piszesz,  że sytuacja jest bardzo trudna – błąd ! ZUS zamknął ostatni rok dużą nadwyżką przychodów in plus, a jak mu braknie to Irek NBP dodrukuje forsy. Czemu ty się tak boisz o te papierowe świstki papieru ?! Dalej piszesz „ludzie pozostają bez wyjścia”, bo „rząd jest ślepy”.... oj Irek powiedz no czy to ty nie jesteś ślepy ? Każdy w swoim życiu ma setki wyjść i ludzie to robią. No chyba tylko ty uważasz, że ludzie są bez wyjścia. Irek – opamiętaj się !
Już to co dotychczas zrobił rząd PIS od 2015 roku: obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie minimalnych  rent, darmowe leki, obniżenie uprzywilejowanych wysokich rent ES-beckich do średniej krajowej i przeznaczenie tych pieniędzy na dodatki dla opozycjonistów o b. niskich rentach, zapowiadane prze Morawieckiego podwyżki rent i emerytur w marcu 2019, udowadnia, że jest to pierwszy normalny rząd od 1945 roku, a może i wcześniej !
I jeszcze jedno Irek, Program 500+ to nie jest żadne rozdawnictwo. Powtarzasz to słowo po totalnej opozycji, która zamiast coś dać ludziom – okradała ich. Irek, to jest program pro-rodziny demograficzny. Ty sobie chłopie nawet nie wyobrażasz jak ciężka jest praca przy wychowywaniu dziecka. To jest pomoc rządu dla dzieci i kobiet, a także program pro-rozwojowy, aby w Polsce rodzuiło się więcej dzieci i żebyśmy w przyszłości nie musieli sprowadzać imigrantów muzułmańskich do Polski z uwagi na brak rąk do pracy. Irek, o to 500 zł powinien więcej zarobić mąż w każdej rodzinie, ale pewnie zrozumiesz, że jest to obecnie nierealne i żaden pracodawca tego nie zrobi i nikt ich do tego nie zmusi. Wyrównanie zarobków w Polsce w porównaniu z zachodem jeszcze potrwa, stąd ta pomoc rządu jest szczególnie dla rodzin biedniejszych i wielodzietnych. Irek – kapito ?!!
P.S. Jeśli ci idzie Irek o koszty, to wynoszą one zero !  Są to pieniądze odebrane mafiom watowskim grasującym w czasie rządów PO i PSL dzięki uszczelnieniu podatkowemu obecnego rządu..
 

Obrazek użytkownika Daniel Kowalczyk

14-08-2018 [12:52] - Daniel Kowalczyk | Link:

Te porażające dane pokazują jasno że system emerytalny jest niesprawiedliwy i do DUPY, a wyprzedawanie mieszkań za jałmużnę do przeżycia i regulacje tegoż zjawiska  nie są rozwiązaniem dla "szarych" Emerytów czyli też i dla nas w przyszłości,Równe Emerytury Zależne Od Przepracowanych Lat - to jest słuszne wyjście,w końcu każdy jest potrzebnym trybikiem państwa i godna starość każdemu się należy,tu rząd powinien szukać regulacji-pensja prokuratora wojskowego i wielu im podobnych kilka lub kilkanaście tysięcy? Ci co całe życie mieli z czego odkładać nie potrzebują wielkich emerytur,Równość to Szlachetne podejście do Ludzi.   

Obrazek użytkownika Jan Sobolewski

14-08-2018 [13:15] - Jan Sobolewski | Link:

ZUS w jakim stanie jest, każdy widzi. Samotni emeryci wyprzedają mieszkania za dodatkowe środki do życia, ci którzy mają rodziny chcieliby im zostawić mieszkania. I co wtedy? A co będzie za lat 25 to dopiero zagadka

Obrazek użytkownika Lektor

14-08-2018 [16:21] - Lektor | Link:

Janie, piszesz, że samotni emeryci wyprzedają mieszkania ...  no i dobrze Janie !  A co, mają sobie te mieszkania zabrać do grobów ?! Jeśli zaś inni emeryci chcą zostawić mieszkania swoim bliskim, no to chłopie ci bliscy powinni też coś czynić, a przynajmniej otoczyć opieką swoich rodziców. Nie wyobrażasz sobie, że ci młodsi siedzą na pupach i czekają kiedy wreszcie dostaną mieszkanie za fryko ?!
P.S. Program „Mieszkanie+” rozpędza się coraz szybciej. Jeśli tak będzie nadal, to za parę lat problem mieszkaniowy w Polsce zostanie rozładowany.
 

Obrazek użytkownika Alicja P.

20-08-2018 [17:16] - Alicja P. | Link:

Bez odpowiednich uregulowań prawnych nigdy bym się nie odważyła na podpisanie takiej umowy.