Krakowskie media: Zamiast dziennikarstwa teksty sponsorowane

   W ostatnich dniach można odnieść wrażenie, że ze strony krakowskich mediów roztaczany jest swoisty parasol ochronny nad popieranym przez PO postkomunistą Jackiem Majchrowskim, podczas gdy równocześnie mamy do czynienia z ewidentnym szczuciem przeciwko kandydatowi Markowi Lasocie.
   Warto zwrócić uwagę, że w tym samym czasie po raz kolejny mamy do czynienia z falą artykułów sponsorowanych, które, jak wiadomo, stanowią zastrzyk gotówki dla lokalnych redakcji.
   Czy pomiędzy powyższymi faktami istnieje związek przyczynowy, czy też mamy do czynienia jedynie z przypadkową zbieżnością faktów, akurat w czasie kampanii wyborczej przed drugą turą?

   Poniżej: przykład sponsorowanego przez Krakowski Holding Komunalny materiału w Dzienniku Polskim (print screen).
.

.
   Swoją drogą, reklamowanie i kształtowanie ekologicznego wizerunku powstającej spalarni śmieci przy ul. Giedroycia, będącej jedną ze sztandarowych inwestycji obecnych władz Krakowa, jest interesujące o tyle, że kontrowersje związane z inwestycją są jednym z największych tematów tabu w Krakowie i w krakowskich mediach.
   No, ale czy gazeta, otrzymująca środki za drukowanie materiałów przekazanych przez sponsora, będzie patrzeć temu sponsorowi na ręce?

  Przypomnę, że:
  Kilka lat temu według entuzjastycznej propagandy, na peryferiach Krakowa miała powstać ekospalarnia za pieniądze unijne. Tymczasem:
  - Według danych podawanych przez władze miasta w 2008 r. spalarnia kosztować miała 550 mln zł, z czego z funduszy UE pochodzić miało 85%.
  - Według danych podawanych obecnie spalarnia kosztować ma 826 mln zł, zaś dofinansowanie unijne wynieść ma jedynie 46%.
  - Czyli mieliśmy wyłożyć 82 mln, wyłożymy 455 mln!
  Spalarnia budowana jest na terenach zagrożonych powodzią (w tej sprawie władze miasta wprowadzały mieszkańców przez kilka lat w błąd), co może skutkować koniecznością zwrotu dotacji unijnej w przypadku stwierdzenia naruszenia unijnego prawa.

*  *  *

   Spalarnia to nie jedyny taki temat. Dziennikarze lokalnych mediów w nieoficjalnych rozmowach z aktywistami społecznymi przyznają nieraz, że pewnych tematów raczej podejmować nie mogą. Ot, postkomunistyczno-platformiany krakówek...

   O grożącym nam niebezpieczeństwie zwrotu unijnej dotacji do spalarni - tekst na portalu Interia:
Unia policzy i każe oddać miliony euro.

   O kontrowersjach związanych z krakowską spalarnią śmieci pisałem m.in. na niniejszym blogu:
Radosna twórczość krakówka. SPALARNIA NA TERENIE POWODZIOWYM

Mieliśmy dać 82 mln., Unia 468 mln. A teraz my damy 455 mln!

Czy śledczy OLAF uwierzą w brednie urzędników Majchrowskiego

Mieliśmy dać 82 mln, wiadomo że damy 455. Czy dopłacimy 371?

"Sukces" Majchrowskiego. Zapłacimy 5 x więcej za spalarnię

Władze Krakowa w akcji. Obniżamy koszta. A koszta... wzrastają

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

23-11-2014 [15:01] - Czesław2 | Link:

Swego czasu byłem sluchaczem jednej ze stacji radiowych powstałych ok 10 lat temu. Grali fajnie, nie wdawali się w politykę ( w miarę neutralni). Do momentu, gdy pojawily się reklamy GDDiA. Natychmiast stacja z neutralnej zmienila sie w prorzadową.