Leśne korytarze Rosjan. Skąd Codzienna wzięła te brednie…

   Rosjanie wycinają drzewa przy granicy z Polską. Powstają korytarze prowadzące na terytorium RP… (całość tekstu tutaj).
   Takich idiotyzmów to naprawdę dawno nie czytałem… Plotka została zresztą puszczona w obieg. I jak to plotka… Wystarczy pogooglować, aby zapoznać się z jej kolejnymi wersjami.
   Rosjanie wycinają drzewa w kierunku polskiej granicy. Cele wojskowe? – wybija w tytule Wpolityce.pl.
   Zdaniem niektórych dziennikarzy może to świadczyć między innymi o tym, że rosyjska armia przygotowuje się do inwazji na Polskę. – takie z kolei rewelacje znalazły się w portalu zmianynaziemi.pl.
   Czy to przygotowanie do działań wojennych? – takim oto pytaniem okrasiła rzeczonego newsa Fronda.

   Zastanawiam się, kto podrzucił tego rodzaju kaczkę Gazecie Polskiej Codziennie. Czy jest to dowcipna (czy może raczej wyrachowana i profesjonalnie obmyślana) wrzutka służb rosyjskich? Nie wiem. Zastanawiam się natomiast, dlaczego nikt, ani w tejże gazecie, ani w redakcjach przedrukowujących sensacyjny materiał, nie pokusił się choćby o chwile pomyślunku i rzut okiem na powszechnie dostępne dane, które można bez problemu znaleźć w Internecie. Tak czy inaczej wrzutki, kaczki dziennikarskie, plotki, fałszywe alarmy to chyba ostatnie rzeczy potrzebne nam akurat w tym momencie.
   Sprawa zresztą wydaje się być poważniejsza. Nie wiem bowiem, co mam myśleć o stanie naszych służb, które działają tak dyskretnie i profesjonalnie, że cała Polska może przeczytać, jak to agenci wywiadu  rozpytują przy granicy z obwodem kaliningradzkim, m.in. w nadleśnictwach, o drzewa, jakie po rosyjskiej stronie granicy wycinają Rosjanie. Nie wiem wreszcie, co myśleć o kilku osobach, także z tytułami naukowymi, które jako specjaliści, z poważnymi minami, udzielają w całej sprawie niby to eksperckich komentarzy.
   Czytając idiotyzmy o korytarzach służących potencjalnej inwazji zadałem sobie trud dokonania ot tak na własną rękę, małej akcji szpiegowskiej, obejmującej tereny obwodu kaliningradzkiego. W ramach podjętych przez siebie działań wywiadowczych, trwających kilka minut, wykorzystałem… powszechnie odstępne zasoby Internetu. Internet jest naprawdę źródłem wielu cennych, przydatnych informacji, przy tym łatwych do zdobycia, czego jednak – jak sugeruje lektura newsów o wycinaniu lasu, zdają się nie wiedzieć ludzie ze służb, ani z mediów. Uzyskane dane skonfrontowałem z doniesieniami medialnymi.
   Czytam taką oto niby sensacyjną informację:
   Według naszych informacji wycinki drzew szczególnie intensywnie prowadzone są na wysokości Gołdapi.
   Otóż, wystarczy spojrzeć na mapę lub zdjęcie satelitarne, aby zauważyć, że granica polsko rosyjska, licząca sobie na lądzie przeszło 200 km, przebiega przeważnie terenem otwartym, a jedyny większy kompleks leśny, zwany zresztą Puszczą Romincką, znajduje się właśnie w rejonie Gołdapi. Wycinka lasu, intensywna bądź nieintensywna, może być prowadzona tam, gdzie po prostu jest las. A więc przede wszystkim właśnie tam.
   Jak podano, wycinka ma miejsce pięć kilometrów od granicy. Jeżeli ktokolwiek z którejkolwiek redakcji wklepując tego rodzaju informację zadał sobie trud spojrzenia na powszechnie dostępna w Internecie mapę czy zdjęcie satelitarne, dostrzegł zapewne, że cały kompleks leśny kończy się 5, 7 najdalej 10 km od granicy. Więc właściwie tną na północnych skrajach Puszczy Rominckiej.
 

Print screen z Google Earth. Zalesienie w obwodzie kaliningradzkim. Jedyny większy kompleks leśny w rejonie granicy polsko-rosyjskiej to Puszcza Romincka na wysokości Gołdapi.

   Obwód kalinigradzki oraz rejon granicy polsko-rosyjskiej obejrzeć można w Internecie na zdjęciach satelitarnych, i to w naprawdę wystarczająco dużym zbliżeniu. Otwierając choćby Google Earth, Zumi, czy któryś z kilku innych serwisów, zapoznać możemy się nie tylko z tak czytelnymi danymi, jak charakter zabudowy, przebieg dróg, z tym czy dany teren jest otwarty, czy zalesiony, itp, ale także zdobyć wiele innych szczegółowych danych.
   Jeśli chodzi o obszary leśne, oglądając ich zdjęcia satelitarne czy lotnicze oraz klikając na stosowny plusik jesteśmy w stanie wyczytać naprawdę bardzo dużo. Z takiej internetowej lustracji, szczególnie, gdy zdjęcia danego terenu dostępne są w odpowiednim powiększeniu, możemy choćby dowiedzieć się wiele o prowadzonej gospodarce leśnej. W jaki sposób gospodaruje się lasem, jaki jest charakter wyrębów (czy jest to gospodarka o charakterze intensywnym, rabunkowym, czy może bardziej ekologiczna, czy dokonuje się tzw. rębni zupełnych, czy może częściowych), gdzie rosną młodniki, a gdzie drzewostan jest starszy, itp.
   Zaznaczam, że moja wiedza w tym przypadku jest wiedzą, nazwijmy to, amatorsko-krajoznawczą czy amatorsko-przyrodniczą. Zawodowy przyrodnik czy leśnik wyczyta z dostępnych danych zapewne znacznie więcej. Tak czy inaczej, elementarna wiedza i umiejętności związane z czytaniem zdjęć satelitarnych powinny być chyba obowiązkowym przedmiotem na uczelniach wojskowych i w przygotowaniu ludzi ze służb specjalnych. Nie czytalibyśmy wówczas kompromitujących te służby tekstów o tym, jak to dyskretni funkcjonariusze wywiadu rozpytują ludzi o drzewa.
   Prostopadle do granicy mają powstawać szerokie korytarze leśne, których wcześniej nie było. Co to może oznaczać? – takie oto rewelacje kolportowały nasze media.
   Jeżeli zdjęcia satelitarne terenów obwodu kaliningradzkiego przy granicy z Polską sobie powiększymy, to zobaczymy, że w tamtym rejonie las wycina się i sadzi w pasach przebiegających w kierunku północ – południe, południkowo, a więc prostopadle do równoleżnikowej linii granicy. Nie jest specjalnym odkryciem zauważenie, że takie leśne korytarze przy tym prostopadłe do granicy, powstają po prostu cyklicznie w ramach dokonywanych wyrębów.


Print screen z Zumi.pl. Standardowa gospodarka leśna po rosyjskiej stronie Puszczy Rominckiej. Widoczna szeroka droga leśna oraz południkowo, pasami zasadzone drzewostany (analogicznie wyglądają lokalizacje obecnych wyrębów).
 

*  *  *

   Spróbujmy jednak założyć (polskie służby powinny oczywiście taki hipotetyczny wariant przeanalizować), że istotnie w lasach po rosyjskiej stronie granicy na wysokości Gołdapi wycina się korytarze służące potencjalnemu przerzutowi wojsk.
   Otóż, wynikałoby stąd, że Rosjanie są idiotami kompletnymi i mając od dyspozycji ze 200 km granicy z Polską, przebiegającej przeważnie terenem otwartym, na miejsce ewentualnej inwazji wybrali akurat jeden z niewielu większych kompleksów leśnych które w tym rejonie można odnaleźć. Umyślili sobie przy tym, że nie skorzystają z istniejącej i dość gęstej zresztą sieci dróg i przecinek leśnych, ale wyrąbią sobie przez las nowe korytarze, licząc przy tym, że w obecnych czasach będzie to możliwe do ukrycia. No, chyba że akurat granica polska z obwodem kaliningradzkim chroniona jest przez jakieś nieprzebyte systemy umocnień, których akurat zabrakło w rejonie Puszczy (jednak nic o tym nie wiadomo).
   Jeśli nawet ciężka technika wojskowa miałaby być przemieszczona na granicę na jej lesistym odcinku, to jak taka akcja miałaby wyglądać dalej? Warto zauważyć, że polska część Puszczy Rominckiej jest nieco bardziej dzika niż intensywnie eksploatowana gospodarczo część rosyjska, obfituje też w podmokłe uroczyska, morenowe wały, piaski, strumienie, bagniska, oczka wodne i inne przeszkody terenowe.

*  *  *

    O ile nonsens został przedrukowany przez kilka innych mediów, to szczególnie oryginalnie news o korytarzach leśnych brzmi na Kresach.pl. Jest o tyle godzien odnotowania, że na tym portalu nie wymawiają nazwy „Gazeta Polska Codziennie” (piszą po prostu „jeden z dzienników”). Na Kresach.pl znaleźć można także osobliwe zdanie, wypowiedziane ponoć przez byłego szefa ABW, Bogdana Święczkowskiego, objawiające przedziwne związki łączące gospodarkę leśną z małym ruchem granicznym.
   Sama wycinka drzew w pasie przygranicznym nie jest niczym nowym, tym bardziej, że jak wiemy, minister Sikorski podpisał umowę o małym ruchu granicznym.
   Naprawdę nie wiem, co autor miał na myśli (jeżeli istotnie, coś takiego powiedział).

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika takijeden

12-09-2014 [10:54] - takijeden | Link:

Bardzo dobre spostrzezenie.. i dobry tekst
Od jakigos czasu odnosze wrazenie ze tzw niezalezne portale ..a przynajmniej niektore ich dzialy
zyja jakby swoim zyciem. ( delikatnie okreslajac)

Od czasu kiedy poinformowano nas ze każdy obywatel Korei Północnej bedzie musiał wybierać swoje uczesanie z listy fryzur zatwierdzonej przez władze

albo ze na terenie Federacji Rosyjskiej zabrania sie produkcji , sprzedazy i noszenia butow na obcasie
zaczynam czytac wylacznie teksty sygnowane przez konkretne osoby .

Ostatnio mamy na niezaleznych jakby "wysyp" takich niesamowitosci ... do tego dochodza paranoje
o niemieckich szyldach drogowych z napisem Breslau ..

Czekam jeszcze na antypolskie nastroje w Cieszynie a moze Slowacy zaczna kwestionowac polskosc Janosika ??

I do tego swiadomosc tych rakiet atomowych wymierzonych na Warszawe ..
----
"że cała Polska może przeczytać, jak to agenci wywiadu rozpytują przy granicy z obwodem kaliningradzkim, m.in. w nadleśnictwach, o drzewa, jakie po rosyjskiej stronie granicy wycinają Rosjanie. "
----

: )) Genialne ; )) Nie zdziwil bym sie gdyby sie okazalo ze za sprawa wycinki stoi ...IKEA

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

26-09-2014 [11:26] - Teresa Bochwic | Link:

W Albanii można było dostac karę śmierci za posiadanie kury, w Kambodży zabrano kilku milionom ludzi obuwie, żeby zbudować nowe społeczeństwa. To są wiadomości prawdziwe. Nic dziwnego, ze nietrudno uwierzyć w spis dopuszczalnych fryzur w Korei Płn.
Co do korytarzy lesnych, jak wynikało z docierajacych info, raczej nie chodziło o drogę dla inwazji rosyjskiej, tylko o zbudowanie na siłę szosy przez Suwalszczyznę, której budowy odmowila kiedys Polska. Szosę Rosjanie reklamowali hasłem "korytarz". Być może od początku był to humbug, by zdenerwować Polaków.
Niezależna ma za duże audytorium. Trzeba to koniecznie zmniejszyc.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

12-09-2014 [11:18] - NASZ_HENRY | Link:

Kaczka leśna dziennikarska ;-)

Obrazek użytkownika Rapax

12-09-2014 [11:47] - Rapax | Link:

Świetny i ciekawy tekst. Cieszy mnie, że ktoś podejmuje walkę z szerzącą się bezmyślnością. Wszystkie takie teksty wywołać mają wrażenie napięcia tam gdzie go nie ma, tymczasem prawdziwie wstrząsające informacje przechodzą bez echa.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

12-09-2014 [12:08] - Chatar Leon | Link:

Wstrząsające informacje właściwie giną.
W mediach ukraińskich wyczytałem wczoraj o kilkunastu przypadkach śmierci głodowej starszych samotnych inwalidów na terenach zajętych przez Rosjan, gdzie nie działają służby ani nie wypłaca się emerytur.

Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Rapax

12-09-2014 [14:05] - Rapax | Link:

Właśnie o to mi chodzi. Sama "obserwuję" sytuację na Ukrainie i takie informacje, oraz te o ostrzeliwaniu szpitali, zmuszaniu ludzi do opuszczania domów, potwornym atawizmie sił prorosyjskich i rosyjskich (Swołocz jak dawnej mówiono) na nikim nie robią wrażenia. Dlatego tak denerwują mnie te korytarze czy inne dyrdymały. Czemu to ma służyć? Może to po prostu część bełkotu jaki leje się ze wszystkich portali internetowych. Coraz ciężej wyłowić ważne informacje pośród bzdur, reklam, celebrytów i takich kaczek dziennikarskich. Sami redaktorzy niestety często nie wiedzą o czym piszą. Również pozdrawiam serdecznie!

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

12-09-2014 [20:37] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

Boże... kolejny ruski agent na Naszych Blogach... a tak się maskował! :-D

Obrazek użytkownika Chatar Leon

12-09-2014 [21:34] - Chatar Leon | Link:

Pozdrawiam, pozdrawiam.;))))

Obrazek użytkownika re1

13-09-2014 [09:29] - re1 | Link:

Co do zasady analizy, to się zgadzam.
Już do wniosków, nie.
Przecież to jest manewr oskrzydlający, chcą się przebić na ulicę Warszawską w Gołdapi - blietzkrieg.
A może się mylę? chcą pobalować na Zalewem.
Pozdrawiam