Pasterz zostawił swoje owce i gdzieś polazł..w imię jedności

Czytając komentarze pod jednym z artykułów na niezależnej natrafiłam na słowa:

,,Sprawiedliwość jest to stała i niezłomna wola oddawania każdemu tego, co mu się należy".

Miały one odnosić się do jutrzejszego/dzisiejszego marszu, żołnierzy niezłomnych i ich katów..., ale kiedy w chwilę później czytałam ten haniebny list, w którym rzecznik episkopatu informuje, że biskupi wycofali się z Marszu, poczułam rozczarowanie, gniew i poczucie braku ...sprawiedliwości. Oto pasterze, w chwili krzywdy narodu stają po jego stronie i deklarują swoje duchowe wsparcie. Media głównego ścieku od razu ruszyły na nich ze swoją krytyką. Od rana do wieczora wałkowano temat mieszania się Kościoła w sprawy świeckie. Zlinczowano medialnie tych biskupów.

Po ludzku nawet rozumiem, bo jestem w stanie ogarnąć słabość człowieka w chwili dla niego trudnej, kiedy wokół zbiorą się szakale i wyją, wyją... człowiek chce uciec. Tak, tak mogę postąpić ja - szarak; wycofać się i zaszyć w swojej izdebce. Nie wolno jednak tak postąpić tym, których Bóg wybrał, by prowadzili Jego Lud. I nie ma tłumaczenia, że Bogu co Boże a cezarowi, co cezara, że to właśnie jest sprawiedliwość. Bo oni oddali cezarowi wszystko. Łącznie ze swoją przyzwoitością. Zastanawia mnie jednak, co stanowi te trzydzieści srebrników.

Niestety, w episkopacie wciąż zbyt wielu jest (jeszcze) jest tych, którzy zaprzedali się Złu. I nie ma co łagodzić. Ja wiem, Miłosierdzie Jego idzie przed Sprawiedliwością. Tylko, że warunkiem dostąpienia Miłosierdzia jest nawrócenie.... Jeśli było Imperium Zła, to czemu zaprzedali się ci, co to podpisywali lojalki i donosili, współpracowali i ...nadal współpracują? Bo, jeśli III RP jest wprost kontynuacją PRL, tylko w innych retoryce i opakowaniu, to czym jest popieranie rządów, ludzi PO czy wcześniej SLD? Czym było udzielanie ślubu Tuskowi (ciekawe jak go unieważnią, gdy np. zechce teraz związać się np. z Bieńkowską) pod publiczkę?

"Gdzie dwaj albo trzej gromadzą się w imię Moje, tam Ja jestem pośród nich", księża biskupi. I wyjaśniam, że to słowa Chrystusa. tego samego, którego używacie jako parawanu, na którym budujecie swoją glorię i którego słów używacie przewrotnie tłumacząc własne błędy i wypaczenia.

On jest tam, gdzie tłumy gromadzą się broniąc Jego krzyża, bo w imię Chrystusa i krzyża się tam zebrali. On jest tam, gdzie tłumy zanoszą modły za zamordowanych. On stoi po stronie tych, którzy krzyża bronią, łączą się w krucjacie różańcowej za Ojczyznę i jednoczą się na modlitwie i On jest z tymi, którzy jutro pójdą w obronie - nie partii politycznej, ale uczciwości, prawdy, wolności, sprawiedliwości...

Imperium Zła nie upadło. Zły ma się póki co dobrze i wydziera dusze. Najwięcej właśnie teraz. Kłamstwo, manipulacje, oszustwa, morderstwa i - przepraszam za wyrażenie - zwyczajne kurestwo oraz zboczenia - to wszystko dzieło Złego. Zły stoi za Imperium Zła. Imperium Zła, źródło nieszczęść, zniewolenia współczesnego świata... - termin Jana Pawła II. A może już wam i z nim nie po drodze?

Pamiętam to sławetne, głośne nawet na sprzedajne media, kazanie jasnogórskie bp. Dydycza. Taki propolski był. Tylu ludzi mu zaufało. I co teraz? Cisza. Co ważniejsze się stało od tej Prawdy, od której każda inna pochodzi i ku której każda inna zmierza, od uczciwości, od przyzwoitości? Co okazało się większym dobrem Kościoła? Tym dobrem zasłaniacie się coś często. I dość rzadko jest ono widoczne lub zrozumiałe dla niewtajemniczonych.

Czuję się oszukana i zdradzona. I sądzę, że wielu tak się czuje. I tak Kościół traci wiarygodność i autorytet. "Bramy piekielne go nie przemogą", zgoda, tylko, czy wy, drodzy biskupi, jeszcze macie coś z nim wspólnego? Lud nie odrywa się od Kościoła, nie zrywa związków z Rzymem. ba, za łaskę poczytuje sobie to papiestwo - wzór gorącego naśladownictwa wypływającego z żywej wiary w to, co się głosi, Ewangelii. To papiestwo przeciw - przeciw lojalkom wobec zła, manipulacjom i korupcji, wynaturzeniom i kolesiostwu. To papiestwo nastawione na zbawienie, na pociąganie ku Chrystusowi, na Miłosierdzie. Jest to jednak Miłosierdzie powiązane ze Sprawiedliwością, której jest w pełni świadome.

Nie sądźmy a nie będziemy sądzeni. Toteż i ja was, biskupi nie osądzam. Jeśli mam jednak za wami kroczyć, chcę wiedzieć za kim idę. Jak papież postępuje widzę i widzę to jako konsekwencję jego nauczania zakorzenionego w Ewangelii. Odpowiedzialność za swoje zbawienie jest jednak rzeczą ważną, ba, jest to rzecz najważniejsza. I ta odpowiedzialność każe mi szukać drogi i zrozumienia. Nie potrafię dziś jednak zrozumieć, jak pasterze mogą opuścić swój lud w imię jedności! To jest taka sytuacja, że jesteś w jedności z jedną lub z drugą stroną. Tu nie ma wątpliwości, co jest złem a co dobrem, co należy odrzucić a co pochwalić, czego szukać...

Jan Paweł II stał w obronie człowieka zniewolonego przez patologię komunizmu. Nie wahał się krzyczeć przeciwko niemu. On nie podpisywał lojalek, nie bał się krytyki, nie słuchał mediów i nie sugerował ich oczekiwaniami, szczególnie, Że były to oczekiwania władzy ludowej. Wojtyła szedł ze swoim ludem, stał po stronie jego praw. Po stronie jakich praw wy stoicie? Wzniosłych, enigmatycznych, oczywistych...? Które to są?

Prawda, dobro i piękno. Kalokagathia. Pewnie są i tacy, co nie wiedzą, co to jest... i tacy, co nie widzą związku.

Chrystus jest Drogą Prawdą i Życiem. On jest jedynie Dobry. I w Nim jest źródło wszelkiego Piękna. Owe piękno jest immanentnie związane z Jego naturą, z tym, że jest właśnie Dobry i że jest Prawdą. Nie ma prawdy, która miałaby inne źródło niż On sam. Nie ma prawdy, która byłaby na tyle mało ważna, by ją zdradzić, pominąć. Nie ma takiego czynu, myśli, słowa, które mogłyby pominąć, przemilczeć prawdę, obejść czy odsunąć na bok (choćby chwilowo) dobro i jednocześnie zachować piękno. Chrześcijaństwo skupia w osobie Chrystusa kalokagathię. Tym żyje, to jest wskazówka, to jest miernik... Wy zaś stoicie na świeczniku, jesteście solą ziemi..., od was będzie wiele wymagane. Co jest w waszej decyzji piękne, dobre? Gdzie w tym jest prawda? Jaka jest prawda o was? Chrystus ostrzegał przed wilkami w owczej skórze. Kim jesteście? Myśmy wam zaufali. Pytam, bo już nie wiem. Nie było was, kiedy broniono krzyża. I został usunięty, podobnie jak dziś wy się odsuwacie - dla świętego spokoju.

III RP czyli PRL bis trwa. Te same klany, prominenci, interesy, zobowiązania. I to dotyczy tez Kościoła. Ci biskupi, którzy nie dokonali publicznej ekspiacji za grzech podporządkowania się Złu i jemu służenia, są zakładnikami tego systemu i będą nimi do końca. Tak już będzie zawsze: jeden telefon: morda w kubeł, bo... Póki życia, da się to uciszyć, zamieść pod ten ruszający się już dywan, ale potem..., niestety. I potem, nie da się już niczego wyjaśnić.
Nie pojmuję. Ludzie czują się oszukani, okradzeni z podstawowej wolności - wolności wyboru, z najbardziej osobistego aktu woli - głosu wyboru... Rzesze czują się skrzywdzone. Idą ulicą, by powiedzieć: nie, nie zgadzam się na to. Biskupi nie idą. Gdyby nie deklarowali niczego... Ot, stoją i patrzą się z boku - jak zwykle. Widać limit wsparcia ze strony Kościoła społeczeństwo wykorzystało. A może przegięło po Vatikanum Secundum, kiedy zachciało im się aktywności świeckiej i mącenia w sprawach wewnętrznych... Tylko, że deklaracja padła. Jej cofnięcie oznacza sprzeciw. Oto w moim rozumieniu biskupi cofają swoje poparcie dla marszu w solidarności ze skrzywdzonymi, przeciw tyranom, oszustom, złodziejom, w imię prawdy, wolności, uczciwości...

Nie pojmuję.

Gdzie dwaj albo trzej gromadzą się w imię moje... Zaręczam, że będą tam rzesze, które za kilka godzin wyruszą autokarami z modlitwą na ustach, po porannej mszy św. I będą szli z tymi różańcami. I pewnie spotkają się z agresją i prowokacjami a następnie doświadcza represji i poniżenia. Media ich oszkalują i sponiewierają. Politycy władzy oplują i napiętnują. Policja może aresztować lub spałować. Oni nie boją się. Z biskupami czy bez, pójdą. Nikogo nie chcą zestrzelić, wyrżnąć czy dorżnąć. Nikogo nie chcą linczować. Chcą tylko zdmuchnąć to światełko fałszywej solidarności, które wygląda w oknie dość upiornie, bo przywodzi na myśl zjawy pomordowanych a zaraz za tym ich oprawców. Oni chcą wolności. Chcą szacunku dla swojej godności, respektowania swoich praw. Nie idą strzelać. Nie wiozą furmanki gnoju, aby zrobić nową - nomen omen- premierę Chłopów.

Czego zaś chcą biskupi? Z kim chcą utrzymać jedność? Co to za Kościół? Jeden? Święty? Powszechny? i ... apostolski? A kim byli jego apostołowie? Co nauczali? Co jest ich biblią? I ku czemu zmierzają? Nie wiedzę w tym biblijnej mądrości. Nie widzę konkretu Ewangelii: bądź zimny albo gorący,; niech mowa wasza będzie tak-tak, nie-nie...; nie warto na drogę tę sandałów ni płaszcza zabierać; wy dajcie im jeść...

Oto pasterz zostawił swoje owce i poszedł. Nikt nie wie dokąd, za kim i dlaczego. Nie wiadomo nawet, czy wróci. Może okazać się, że te owce są beeee, baranami przeznaczonymi na stracenie.

Ciekawe, czy ci biskupi myśleli kiedyś o swojej odpowiedzialności za życie pomordowanych. Czy zastanawiali się nad wpływem swojego poparcia dla oprawców i swojej z nimi współpracy przeciw ich ofiarom? O swojej odpowiedzialności za stopień uczciwości i solidarności naszego narodu. To nie Palikot jest odpowiedzialny za zarazę zepsucia. Winni są ci, co winni dawać świadectwo a nie dają, co mają głosić a milczą, co maja prowadzić a chowają się po kątach, co mają mężnie znosić prześladowania a tchórzą. Ci, co mają mówić prawdę a milczą lub kłamią. Ci co mają bronić a uciekają.

Marsz nie jest marszem Kaczyńskiego. To marsz Polaków, w dużej części to marsz Polski zaprzysiężonej Maryi. To marsz w obronie Prawdy Dobra i Piękna. I marsz bez hierarchów Kościoła, którym wygodniej nie narażać się obecnej władzy, nic nie tracić, coś zyskać, mieć święty spokój.

Jeśli jednak oni się wycofali, strach pomyśleć, co jutro będzie się działo...

"Sprawiedliwość to stała i niezłomna wola oddawania każdemu tego, co mu się należy"

Polakom należy się prawda. Owieczkom - dobrzy Pasterze a ich solidarność jest rzeczą piękną.

Solidarność jest niezłomną i stałą wolą stania przy drugim człowieku w jego słusznej sprawie. Powinniśmy sprawiedliwi w solidarności, ale i być solidarni w sprawiedliwości. Przynajmniej, jeśli oczekujemy Miłosierdzia.

Ps. Co do oddania mają kapłani, biskupi cezarowi? Podatki, respektowanie godziwego prawa... Nic po za tym chyba. Poza tym winni być ze swoim ludem. Choćby po to, by go bezpiecznie przeprowadzić, żeby nikt się nie zgubił, pogubił... a jak się pogubił, żeby wyciągnąć z krzaczorów. Olali nas? I, czy tylko nas?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Lech Zborowski

13-12-2014 [02:56] - Lech Zborowski | Link:

Pisze Pani: "olali nas". To okreslenie byloby wlasciwe gdyby sie do marszu zwyczajnie nie przylaczyli. W tej chwili to zwyczajnie perfidna zdrada czy jak ktos juz wczesniej napisal - prowokacja.
Podzielam Pani rozczarowanie.
Lech Zborowski

Obrazek użytkownika Adam

13-12-2014 [09:08] - Adam | Link:

100/100 Trzeba przestac laczyc inters buskupow ktorzy jedyne o co dabaja to o swoj status majatkowy .z interesem narodu czyli wiernyc. Czy kogos nie zastanowilo dlaczego KK przegrywa we wszytkich krajach ??? To dziwne w czasach chaosu gdy "soft power" odgrywa tak wazna role kosciol przegrywa... odpowiedz jest prosta kosciol wcale nie jest zainteresowany gloszniem slowa bozego a jedynie zapewnieniem odpowiedniego status materialnego swoim "ksiazetom " Ktos po prostu postraszyl naszych "judaszkow" ze strumien srebrnikow zastanie przykrecony I od razu zawarli kompromis miedzy mowieniem prawdy a klamstwem zaczeli mowic polprawdy...

Obrazek użytkownika Celarent

15-12-2014 [16:39] - Celarent | Link:

Ja nie oceniam tak surowo całego Kościoła. Znam wspaniałych Kapłanów (nie - księży jedynie)i oni odwalają kawał dobrej roboty. Są tam, gdzie trzeba. O nich jednak rzadko się słyszy z imienia. Oni są POKORNI. Oni są cisi, nie dbają splendory, nie pchają się łokciami, nie szaleją w rozgrywkach personalnych. Czasem - chłopcy do bicia. Gdyby Popiełuszko był młodszy i żył dzisiaj taki właśnie by był i tak by skończył: na jakiejś pipidówce. Bóg jednak dał nam Popiełuszkę wcześniej a Popiełuszce dał innych przełożonych. On też odwalił za nich brudną robotę i za nich poniósł konsekwencje. Tak to wygląda. Bo niby nie dało siędla niego nic zrobić bo on nie chciał. A jak miał chcieć? Miał zrezygnować z głoszenia Chrystusa, móienia Prawdy, walczenia dobrem ze złem? Dla wielu - jeszcze żujących biskupów - to nie do pomyślenia. On był wihrzycielem! Nazwijmy to po imieniu. Takich się tempi już w seminariach i upycha po prowincjach, albo sami uciekają - na misje. Ryba psuje sięod głowy. Tylko, proszę pamiętać - tu optymistycznie bardzo!!! - my jesteśmy członkami a oni głową nie są - głową jest Chrystus. Nawet szyją nie są, bo nią jest papież. Mają być rękoma. A ręce sa po to by dawać nie brać, podnosić a nie przyduszać, wspierać i tulić a nie bić bez opamiętania... Mogą czynić dobrze i źle. Jak je wychowamy... Dajmy tym satrym sięzestarzeć a w tym czasie wychowajmy młodych - świętych, mądrych, dobrych i czystych a przede wszystkim - przyzwoitych.

Obrazek użytkownika Celarent

15-12-2014 [11:26] - Celarent | Link:

Tak właśnie poczuli się ludzie. Teraz poczują się jeszcze gorzej, bo okaże się, ze nikt nic nie obiecywał a komuś coś się wydało i w ogóle winny wszystkiemu jest ...PiS. Nic nowego w Polsce, ale rola Kościoła bezsprzecznie pozytywna - dla ekipy rządzącej. I dostateczne świadectwo, kim są hierarchowie i po któej stronie stali, kiedy przestrzeń publiczną dzieliło ZOMO... Teraz to kunktatorstwo. To będzie dopiero zdada.

kunktatorstwo: asekuranctwo, powściągliwość, ostrożność, bojaźliwość, zwlekanie, kalkulacja, bierność, przezorność, zręczność, kondotierstwo, odwlekanie, ostrożniactwo, pasywność.

KUNKTATORSTWO świadome, powolne działanie; zwlekanie z czymś, by przypadkiem nie dać kroku za daleko, skąd nie ma powrotu, byle się nie narazić, nic nie stracić, nie oberwać... Posądzili ich o angażowanie się w politykę a ci dali sięzastraszyć i wyrwać kawał przestrzeni publicznej, w któej winni być - jako PASTERZE! To był ich, zas...y obowiązek. Tak byli ludzie, któzy na nich czekali i liczyli, szli w imię Prawdy, dobra, przyzwoitości i tego ostatniego im zabrakło, ale tak to jest, kiedy ktoś ulega poprawności politycznej. Od dawna czyłam, że punktujący jaKościół najlepiej jednak w niej się czuje. Tylko, czy to nie Ewangelia winna wytyczać granice? Im granice wyznaczają wyznaczeni przez resort i resortowe dzieci. Tylko kogo to dziwi. Dziś okazuje się, że nikogo. Z kim nie rozmawiam - nikogo. Jedna starsza i dość powściągliwa Pani rzekłą po powrocie z marszu: "obesrali się, teraz będą pewnie bryzgać". Zobaczymy, komu sięoberwie.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

13-12-2014 [09:37] - Andrzej W. | Link:

"W czwartek z Komitetu Honorowego marszu 13 grudnia wycofał się bp Wacław Depo. "Z powodu wielkiego upolitycznienia faktu poparcia przez kilku biskupów idei Marszu abp Wacław Depo jest zmuszony wycofać swój akces z Komitetu Honorowego Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów" .

Apel Jasnogórski, kilka dni temu. Prowadzący Ojciec tłumaczy Abp-a Depo z jego decyzji o poparciu dla Marszu. Mówi, że każdy biskup ma do tego prawo, oraz gratuluje Arcybiskupowi jego odwagi :) :) :)
A teraz ?  Oni po prostu nawet wstydu już nie mają, dokładnie tak samo, jak rządząca sitwa.
I nie ma już co mówić, że ""niektórzy biskupi. Wszyscy. Niektórzy po prostu mają odgrywać rolę patriotów. I tyle.
Proszę sobie przypomnieć, podpisanie lojalki wobec Cyryla. Bez żadnego głosu sprzeciwu.
A "patriotyczny " Dydycz w RM powiedział wtedy : " ja chciałbym ten dokument oklaskiwać z każdej strony".

A teraz jeszcze dwa cytaty z "naszego " Depo, z Apeli Jasnogórskich :
"Prośmy o prawdziwą odzyskaną wolność, bo ją trzeba na nowo zdobywać."
" Jedności nie buduje się poza prawdą".

Naprawdę wstydu już nawet nie mają.

Obrazek użytkownika mada

13-12-2014 [11:49] - mada | Link:

Teraz powinien zostać wyklęty ks. Popiełuszko za mieszanie się do polityki.

Obrazek użytkownika Celarent

15-12-2014 [11:12] - Celarent | Link:

To chyba najlepszy komentarz do całej sytuacji i powinien być nagłośniony długo przed marszem. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Celarent

13-12-2014 [12:24] - Celarent | Link:

Panowie purpuraci - nigdy nie myślałąm, że tak nazwę swoich hierarchów - wzorem rodzimych politykó idą śladem korzyści, poprawności politycznej... co niekoniecznie pokrywa się z autentyzmem Ewangelii. Zapomnieli jednak, że "stałeś sięodpowiedzialny za wszystko, co oswoiłeś..."

Obrazek użytkownika Kamila

13-12-2014 [11:17] - Kamila | Link:

Jedności?
Władze nie chce żadnej jedności. Obecna władza, polskie"elity" celebryci, większość polskiej hierarchii żądają zaakceptowania ich kłamstw, oszust, manipulacji. Żądają pozbycia się przez nas naszych praw obywatelskich, żądają pełnej akceptacji ich bezkarności, prawa do okradania nas, pełnego posłuszeństwa.Mało tego, domagają się już nie tylko milczenia wobec ich poczynań ale chwalenia, ich , składania im hołdów.Żądają takich samych aktów posłuszeństwa, nazywania zła dobrem , takiego wielbienia władzy jak w państwach totalitarnych.
Nuncjusz przecież w imię "jedności" z narodem niczego nie zażądał od władzy, ani poszanowania praw obywatelskich, ani działania na korzyść reszty społeczeństwa,ograniczenia korupcji, ani jej odpowiedzialności ani działania na rzecz również biednych , ani szanowania godności przeciwników politycznych, praw praw opozycji. Zażądał od ofiar znoszenia władzy nadużywającej władzy, skutków ich działania szkodliwego , etc.W Polsce nie toczy się walka między partiami o programy. W Polsce jest walka o podstawowe zasady.
Czy duchowny bez względu na zajmowane miejsce w hierarchii, może oczekiwać od kogokolwiek aprobaty kłamstwa albo milczenia wobec kłamstwa i oszustwa? Czy takie oczekiwanie ma cokolwiek wspólnego z Ewangelią?
Czy odwrotnie , jest obowiązkiem katolika w tym szczególnie duchownego,Nuncjusza reagowanie na kłamstwo a nie uprawiania"polityki" nie drażnienia władzy.

Obrazek użytkownika Celarent

13-12-2014 [12:11] - Celarent | Link:

Boże! A ja bałam się artykułowania swoich poglądów jako przesiąkniętych krytycyzmem i może mało obiektywnyc, bo nacechowanych osobistym żalem a tu okazuje się, że nie tylko ja zadaję takie pytania i tak widzę nasz - nasz!!! - Kościół. I co ja mam Pani, Kamilo, odpowiedzieć? Nie jesteśmy też doskonali, ale mimo ich słabych bąź co bądź wzorcó: Trzeba być dobrym, czystym, przyzwoitym... I trzeba im pomóc się zmienić. Nasza pobłażliwość i milczenie są przyzwoleniem, ale bodźcem do utwierdzania, powielania takich wzorcó i postaw. To nie Bóg ma grzmieć. My, my nie mamy prawa na to się godzić. To poważny, publiczny grzech - cudzy grzech i do tego zwielokrotniony każdorazowym przemilczeniem, popełnieniem go przez tych samych i innych, utwierdzeniem w przekonaniu, poczuciem zgorszenia, pluciem na Kościół jakotaki... wiele jest pochodnych od tego rodzajów zła.

Obrazek użytkownika xena2012

13-12-2014 [11:59] - xena2012 | Link:

Nasi biskupi po odejściu Jana Pawła II sami zaczęli się zachowywać jak owce pozbawieni pasterza.Tyle lat dumni jak pawie swiecili blaskiem Jego wielkości i grzali się w jej promieniach.Co dzisiaj z tego zostało,a co przybyło? Homilie napuszone i ociekające patosem,piękne wzniosłe słowa ,równie patetyczne kazania w których forma przewyższa treść.Słowa,słowa,słowa o narodzie,o miłości, o Polsce i tylko słowa.Ale nawet tych zabrakło gdy rosła w siłę mienawiść i przemysł pogardy.Czy któryś z hierarchów stanął w obronie szykanowanego Lecha Kaczyńskiego,czy potępił i zwrócił uwagę na niewłaściwość zachowań?Ileż było takich sytuacji i czy słyszelismy głos Kościoła nawoływający do rozsądku, umiarkowania i jedności,którą wczoraj przywoływał w oswiadczeniu Rzecznik Episkopatu?

Obrazek użytkownika Celarent

15-12-2014 [11:11] - Celarent | Link:

Przecież oni tak w imię jedności właśnie... Proszę Pani, problem był od dawna, ale osoba JPII tłumiłą pewne postawy i jakiś kierunek nadawała, któemu trudno było się sprzeciwić. Mam wrażenie, szczeólnie teraz, że nikt bardziej nie wykorzystał imienia Wojtyły jak hierarchowie do partykularnych interesów. Zabrakło Papieża, obecny jest niewygodnym oszołomem, któy wywraca ustalony porządek do góry nogami i cała nadzieja niektóych w tym, że ten pontyfikat nie potrwa długo a potem wszystko wróci do "normy". Niestety. Coraz częściej słyszę, ze ludzie są sami. Nie mają pasterzy, mają zarządców, sędziów, ekonomó i pisarzy-oratorów. Ci, któzy autentycznie sieją i niosą snopy jest sporo, ale oni za robotą nie mają czasu na karierę i słabo o nich słychać. Absenca biskupów na pokojowym marszu, gdzie ludzie modlili się też na różańcu w intencji ofiar Jaruzelskiego i spółki oraz o wolną Polskę, o uczciwość, demokrację..., świadczy dobitnie o nastawieniu tychże hierarchów i ich troskach. Nie jestem pewna czy rzeczywiścoie troszczą się o ludzi i szukają jedności - z nimi i w Bogu. Niech mowa wasza będzie tak-tak, nie -nie. Mostowicz napisał "Kiwony": tik-tak, tik-tak...wystarczyło pasnąć w główkę. Wożę takiego w samochodzie macha łbem równo na naszych polskich wertepach zwanych szumnie drogami. Tak samo biskupów szumnie zwie się hierarchami, pastrerzami. To -jak widać - zwykli ludzie, niektózy nawet lemingi.

Obrazek użytkownika Kamila

13-12-2014 [12:42] - Kamila | Link:

Czy Pani, nie rozważała wysłania tego tekstu do Episkopatu? Bo ja wysłałam e maila do Nuncjusza, bardzo grzecznego w formie ale postawiłam zasadnicze pytania, które zrodził u mnie jego list. Podobnie postąpiłam przy pogrzebie Jaruzelskiego. Wysłałam do Biskupa Polowego, na adres Katedry Wojska Polskiego. Otrzymałam odpowiedź, wprawdzie dopiero po upomnieniu się i przypomnieniu,ze nawet Papież odpowiada na listy, ale jednak. Otrzymałam obszerne wyjaśnienie, w części podzielające moje wątpliwości.
Nie ma rady , trzeba reagować, pisać , dzielić się wątpliwościami, zmuszać do zastanowienia i odpowiedzi. Ludzie piszą do Watykanu o rożnych patologiach nie tylko w sprawie pedofilii , wątpliwościach co do poczynań duchownych i o dziwo otrzymują odpowiedzi. Ostatnio bardzo znana sprawa w Hiszpanii. Watykan zareagował zdecydowania na list człowieka wskazującego na patologiczne zachowania w tym pedofilii ale nie tylko grupy duchownych w Walencji.
Nowy biskup Madrytu w każdym miesiącu w odprawia mszę świętą dla młodzieży a po mszy młodzież ma prawo zadawać pytania, wszelkie, bez jakiekolwiek cenzury.
Jesteśmy współodpowiedzialni za kościół ,tak jak duchowni za nas.

Obrazek użytkownika Celarent

15-12-2014 [10:57] - Celarent | Link:

Proszę dać sobie spokój, to nic nie da.Poza pani nieprzyjemnościami. Głową muru nie przebijesz. Tam dociera jedynie huk pani dobijania się, co jest odbierane jako atak a więc pani - jako wróg. Bardzo mi przykro. Ks. Rydzyk skończyłby na głuchej prowincji, ale za późno się zorientowali a teraz nie mogą. Jeśli uważa Pani, że to pomoże proszę pisać do Watykanu, tu raczej nic Pani nie wskóra a tam... nie wiem. Może uzyskać Pani odpowiedź, że to sprawa polityczna i wszystko.

Obrazek użytkownika Zofia

13-12-2014 [18:56] - Zofia | Link:

Pięknie to Pani ujęła. Musiał nadejść 13.12.2014 r.abym zrozumiała zakłamanie biskupów.Do tej pory pokładałam w nich moją nadzieję przez duże N.To wszystko prysło. Zaczęło się od Krakowskiego Przedmieścia, poprzez pogrzeb Jaruzelskiego a zakończyło się dziś na manifestacji.
Manifestacja, przy całej próbie zohydzenia, była imponująca i wlała w moje serce malutką nadzieję.Oczywiście , oglądałam na TV Trwam.Od czasu do czasu "luknęłam "do TV Info , ale nie było na czym oka zawiesić.
Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika Celarent

15-12-2014 [10:02] - Celarent | Link:

Niech żywi nie tracą Nadziei. Tylko pokładajmy ją raczej w Bogu niż w ludziach. Bo zawsze człowiekiem jest się tylko - szarakiem i robakiem. Bez względu na stanowisko i wytarmoszone splendory.

Na info nie było nic widać ale i słychać - oni jak mantrę powtarzali i podkreślali, że są, że relacjonują, że nie ukrywają, że są na bieżąco. Tylko nie potrafili (zdobyć się na to by) podać liczbę demonstrantów. W kółko: organizatorzy zapowiedzieli, podali liczbę 30 tysięcy. Podkreślali swoją bezstronność i medialne zaangażowanie. Farsa.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

15-12-2014 [11:48] - Teresa Bochwic | Link:

Biskupi powiedzieli wyraźnie: tak-tak, władzo.
Myślę, że Franciszek o tym nie ma pojęcia, inni tam macherzy za niego decydują.
Polecam powieść Volkoffa (tego od "Montażu") pt. "Gość papieża". Sporo można zrozumieć z tego, co się dzieje.

Obrazek użytkownika Celarent

15-12-2014 [16:30] - Celarent | Link:

Dziękuję, uwielbiam czytać mądre rzeczy. Też uważam, ze papież niekoniecznie wie, jak sprawy się mają. Gdyby tak nie było dawno coś by napomknął o sytuacji w Polsce. Tymczasem Władzia chwalamui się papieską szlachetną paczką, któej ideę chce zawłaszczyć w biały dzień a nuncjusz paraduje jak bohater programu "Gwiazdy tańczą na lodzie". W kontekście tego, z czym mamy do czynienia to jest niebywałe! Nie wierzę, że ten skromny paież to wszystko wie. No, nie wierzę.

Obrazek użytkownika Celarent

15-12-2014 [23:13] - Celarent | Link:

jakkolwiek widzę, że narracja PO się zmienia i tu: to podobno sam Watykan interweniował... Borusewicz to wypuścił u Lisa.