Dyktatura ciemniaków czyli liber idiotorum

      
„Liber generationis plebeanorum” czyli „Księga rodów plebejskich”, zwana „Liber Chamorum”, to dzieło Waleriana Nekandy Trepki zachowane w rękopisie pochodzącym z 1626 roku. Wydane drukiem po raz pierwszy w 1963. Księga ma na celu ośmieszenie fałszywej szlachty czyli podszywających się pod cudze nazwiska i herby samozwańców. Wyliczono alfabetycznie 2534 nazwisk osób bezpodstawnie przypisujących sobie przynależność do stanu szlacheckiego. Poczet ten otwiera Abramowicz, furman z Biecza, a zamyka Żyznański szewc z Chęcin. Dzieło Trepki poza kompromitowaniem samozwańczych, rzekomych arystokratów i ziemian ma spore walory literackie.
Furman z Biecza ( swoją drogą to piękne miasteczko w Beskidzie Niskim) miał pełne prawo do swojej plebejskiej godności i powinien w tej kwestii brać przykład z dumnych tatrzańskich górali. Ośmieszał się jednak przypisując sobie arystokratyczne pochodzenie. Podobnie szewc z Chęcin. Nie bez przyczyny mawiało się w Polsce: „ pilnuj szewcze kopyta” co oznacza: „ rób to co potrafisz i nie podszywaj się bez sensu pod cudze herby”.
Po wdrożeniu w Polsce sowieckiego ładu nasi walczący o demokrację socjalistyczną notable i wysławiający ten ład literaci jak jeden mąż powinni być wpisani do współczesnej im „Liber Chamorum”. Nie dlatego, że nie mieli arystokratycznego pochodzenia lecz dlatego, że upodobali sobie cudze mieszkania, cudze dwory i pałace, cudze meble i fortepiany. Zadawali szyku w tak zwanych „domach pracy twórczej”- w będącym własnością Radziwiłłów Nieborowie, w należących do Potulickich Oborach a nawet w zamku Niedzicy gdzie utworzono dom pracy twórczej historyków sztuki.  Zajmowali ukradzione przez dekret Bieruta cudze wielopokojowe mieszkania podczas gdy prawowici właściciele tych mieszkań gnieździli się w suterynach. Egalitaryzm komunistycznych notabli od początku był tylko pretekstem do rabunku, a ich „twórczość” (częściej twórczość ich żon) sposobem usankcjonowania tego rabunku. Któż dziś pamięta te wszystkie „ Pamiątki z celulozy” i podobne im socrealistyczne brednie. Kto chciałby zachwycać się obrazem Aleksandra Kobzdeja pod tytułem: „ Podaj cegłę”. Wśród  „demokratów” wkrótce zapanowała moda na doszukiwanie się arystokratycznych czy ziemiańskich przodków i popisywanie się serwisami i sztućcami przydzielonymi im przez władze czyli przez ich kumpli z komunistycznych jaczejek. Wiele obrazów zrabowanych w pałacach i dworach, podobno w celu umieszczenia ich w Muzeum Narodowym, zostało oddanych komunistycznym notablom w depozyt, a księga depozytów dziwnym trafem zaginęła. Wprawdzie przy rekrutacji na studia dzieci komuchów powoływały się na plebejskie pochodzenie ich  rodziców, lecz w sytuacjach towarzyskich starały się o tym szybko zapomnieć. Nie ma w tym nic niezwykłego. Podobno w USA liczba osób twierdzących że są potomkami osadników, którzy  16 września 1620 roku, przybyli do Ameryki na małym kupieckim galeonie „Mayflower" sięga obecnie kilkunastu milionów, a podróżników było tylko około stu. Potrzeba podszywania się jest jak widać ponadczasowa.
W naszych trudnych czasach podszywanie się pod arystokrację jest już właściwie passé, ważniejsze, bo przynoszące większe szkody społeczeństwu jest podszywanie się idiotów pod ludzi rozumu.
Czas więc na współczesną „Liber idiotorum”

  1. Paulina Henning- Kloska minister klimatu i środowiska powiedziała : „ energię będziemy produkować z prądu”. Ustawę o wiatrakach musiał pisać jej lobbysta i musiał jej pilnować na sali sejmowej ,żeby się nie zbłaźniła referując  tę ustawę.
  2. Ewę Kopacz warto zacytować dosłownie: „Przypomnę strasznie dawne czasy. Wtedy, kiedy jeszcze były dinozaury, a ludzie nie mieli jeszcze żadnych strzelb, nie mieli broni nowoczesnej, która pozwoliłaby im je zabić. Wie pani, co robili? Rzucali kamieniami w tego dinozaura. Wiadomo, że od jednego rzucenia tym kamieniem na pewno dinozaur nie padł. Ale jeśli przez miesiąc, dwa miesiące rzucali tymi kamieniami, to go na tyle osłabili, że mogli go pokonać” – mówiła Ewa Kopacz w programie "Fakty Opinie". Pomyliła się o 60 milionów lat gdyż dinozaury wyginęły około 60 milionów lat przed pojawieniem się człowieka.
  3. Urszula Zielińska zadeklarowała szybką redukcję emisji CO2  o 90%. Raczej nie umie liczyć procentów.
  4. W czasie swojej kariery politycznej Ryszard Petru, zasłynął licznymi wpadkami i przejęzyczeniami.

O sędzim Igorze Tulei Petru powiedział "". Mówił również o dokonywaniu aborcji w ". Zresztą oba pojęcia "ciąży" i "aborcji" też zdarzało mu się traktować jako synonimy, gdy w rozmowie z dziennikarzami opowiadał o ". Kilka lat temu podczas konferencji prasowej mówiąc o systemie edukacji ówczesny lider „Nowoczesnej” oznajmił przed kamerami: „Po świętach, przypomnę, jest 

  1.  Józefaciuk dyrektor szkoły, nauczyciel, poseł na Sejm, nie zna i nie potrafi się nauczyć od dziennikarzy zasad trójpodziału władzy. Kilka razy stwierdził w czasie wywiadu, że władzę wykonawczą sprawuje Sejm.
  2. Katarzyna Kotula, minister do spraw równości, życzy nam na Wielkanoc „widzialności transpłciowości”.
  3.  Anna Orawiec, nota bene lekarz położnik, podczas debaty prowadzonej przez Roberta Mazurka odpowiadając na pytanie jednego z widzów stwierdza: „Z punktu widzenia biologii pasożytnictwo to jest sytuacja, w której jedna oso.. jeden organizm zabiera od drugiego i nie daje nic w zamian. I ciąża w pewien sposób jest taką sytuacją, ponieważ płód nie odżywia w żaden sposób kobiety. Więc jest pasożytem, ale większość kobiet jednak na to pasożytnictwo się decyduje i jest szczęśliwe z tego pasożyta, który jest w środku”.
  4. „Skoro natura nie zrobiła tego przekopu, to wydaje mi się, że to nie ma sensu. Gdyby natura chciała, żeby był tam przekop, to by był” - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z dziennikarzem programu śledczego Anity Gargas na temat przekopu Mierzei Wiślanej.

Gdyby natura chciała, żeby oni wszyscy mieli rozum to by mieli.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika r102

18-05-2024 [07:39] - r102 | Link:

No ja np "Pamiątkę z celulozy"  bardzo mile wspominam - wersję i książkową i filmową. Piękny obraz czasów które minęły - flisactwa drewna i ręcznej jego obróbki, potem rzemiosła stolarskiego itp - bo wtedy jeszcze wszyscy pamiętali jak to wyglądało.
Obraz "Podaj cegłę" też jest ładny.

A tak na poważniej - Pani Izabela to taka rozsądna osoba /sądząc po tekstach/ - a jednak uwierzyła w  oficjalne naukowe datowanie. Datowanie w skali geologicznej - to naprawdę jest z sufitu brane od ponad 100 lat tak żeby pasowało  do teorii - np z tymi 60 milionami...

Obrazek użytkownika izabela

18-05-2024 [08:17] - izabela | Link:

@ r102
60 milionów czy 20 milionów- to drobiazg. Tak czy owak ludzie nie zabijali dinozaurów kamieniami. Obróbka drewna też ciekawa. Ale bez wkładki ideologicznej. Ja pamiętam że w drobnym dzieciństwie podobała mi się książka "На берегу Севана" o sowieckich pionierach. Usprawiedliwia mnie że byłam w jednej z młodszych klas podstawówki, a mój rocznik miał 9 lat rosyjskiego, więc chcąc nie chcąc operuję swobodnie tym językiem. 

Obrazek użytkownika Ijontichy

18-05-2024 [07:41] - Ijontichy | Link:

A może Natura właśnie tak chciała?
--Kochanie! Czy płazy mają mózg?
--Nie żabciu...nie mają!

Obrazek użytkownika Adam66

19-05-2024 [14:15] - Adam66 | Link:

@Ijontichy
Prawie 20 lat temu, nakręcono film pt. "Idiocracy", który miał być komedią a okazuje się być proroctwem, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie "genialne" pomysły idiotki sprawującej funkcję ministra, o pardon, ministry oświaty w Polsce.  Nie wiem czy to jest jakieś pocieszenie ale ten trend do takich "genialnych" pomysłów przyszedł do Polski z tzw. zachodu, gdzie produkcja analfabetów z dyplomamimi idzie pełną parą już od wielu lat...  Poniżej, adres do zwiastunu tego filmu i nawet to krótkie wideo wystarczy żeby się zorientować w którą stronę to wszystko zmierza.
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Darek65

20-05-2024 [07:54] - Darek65 | Link:

Wiele filmów, które kiedyś nakręcono, jako komedie lub SF okazały się prorocze :) Jeszcze kilka lat, a nie będzie miał kto naprawić samochodu, położyć dachu na domu. Sami Niemcy alarmują, że brakuje im tysiące fachowców. W moim mieście ma powstać stanowisko doradcy klimatycznego. Ci ludzie mają uświadamiać mieszkańców regionu o racjonalnej postawie klimatycznej, itp. Wielu ludzi zastanawia się, dlaczego rodzi się tak mało dzieci. Według mnie nasze postawy podobne są do zachowań zwierząt. Jeśli warunki nie sprzyjają, to zwierzęta rezygnują z potomstwa lub nawet, jak ptaki, wyrzucają z gniazda nadmiar młodych.

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

18-05-2024 [08:14] - SilentiumUniversi | Link:

Mam wrażenie, że edytor tekstu dokonał w cytatach p. Petru i p. Orawiec drobnych poprawek ... Może da się skorygować. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika izabela

18-05-2024 [08:20] - izabela | Link:

@ SilentiumUniversi
Jeżeli nawet tak nie było w mojej intencji przekłamywanie. Nie będę jednak szukać u źródeł. To nie tekst kanoniczny. Ja też serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

18-05-2024 [08:29] - SilentiumUniversi | Link:

To nie edytor tj. program, którym wpisujemy tekst? Przepraszam

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

18-05-2024 [09:34] - SilentiumUniversi | Link:

Niestety, moje wyjaśnienie jest jeszcze bardziej niejasne niż nieudany zarzut. Podejrzewałem, że w obu wymienionych przeze mnie przypadkach program edytora tekstów, a dokładnie jego autokorektor dokonał samowolnych poprawek, na co chciałem zwrócić uwagę Autorki bloga. A wyszło tak jak wyszło. Przepraszam

Obrazek użytkownika Jabe

18-05-2024 [08:28] - Jabe | Link:

Podobno w centralnej Azji chromo­somy Y pod­szywające się pod chromo­som Y Czyngis-chana liczy się w milio­nach, choć on był tylko jeden.

Obrazek użytkownika r102

18-05-2024 [08:50] - r102 | Link:

To jak najbardziej możliwe.

Chłop był przebojowy /największy znany nam zdobywca - stworzył z niczego  imperium od Chin do Rusi/  -  zapewne był też bardzo witalny nazwijmy to tak.   Mógł mieć i z 1000-2000 dzieci - ich połowa mężczyźni zostali pomniejszymi wodzami - i tak dalej to poszło jak  tzw. łańcuszek św. Antoniego czy piramida finansowa tyle że geny zostały nie wyparowały jak pieniądze :-)

Obrazek użytkownika Jabe

18-05-2024 [11:38] - Jabe | Link:

Autorka bardzo już nie­zdarnie pro­kuruje argu­menty pod za­daną tezę.

Obrazek użytkownika izabela

19-05-2024 [23:20] - izabela | Link:

@ Jabe ( 11.38) 
Rozumiem ,że też Pana zdaniem ludzie wytępili dinozaury kamieniami ? . Chyba grozi Wam Nobel. 

Obrazek użytkownika Marek Kudła

18-05-2024 [09:04] - Marek Kudła | Link:

Bronisław Komorowski – potwór, odrażająca i obrzydliwa postać.  Prezydent złodziej ! Okłamał cały naród o jego rzekomym szlacheckim pochodzeniu, pamiętacie jak szczycił się herbem ???  Dziadek Osip Szczynukowicz  zbiegł z polskiej niewoli ( do której trafił po bitwie pod Niemnem w 1920 r. -   zachowała się jego kartoteka jeńca wojennego ) i schronił się na Litwie w Kowaliszkach u polskiej szlachty o nazwisku Komorowscy. Właściciele majątku wkrótce zginęli z rąk Rosjan do których doniósł mieszkający u nich Osip Szczynukowicz.  Osip przywłaszczył sobie ich nazwisko w celach agenturalnych. Tam w roku 1925 narodził się Zygmunt Komorowski, ojciec Bronisława.  Zygmunt Komorowski działał zawsze na szkodę Państwa Polskiego będąc oficerem LWP przyczynił się do mordowania żołnierzy AK na Podlasiu, był także sowieckim agentem.  Bronek, pseudonim „Litwin” zna się prywatnie z wieloma oficerami GRU ( radzieckie służby specjalne ).  Kto z Was wie o tajemniczych jego spotkaniach na terenie Rosji i Armenii czy nawet Szwajcarii z przedstawicielami GRU i FSB oraz właścicielem zakładów w Samarze remontujących przed zamachem prezydenckiego Tupolewa.  Obecna żona Anna pochodzi z rodziny UB. Jej rodzice  zmieniali 3 razy nazwisko najpierw matka nazywała się Hanna Rojer później zmieniła na Józefa Deptuła a gdy Anna miała 2 lata zmienili nazwisko na Dembowscy-pracowali czynnie w PZPR i byli rosyjskimi szpiegami. 
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2024 [10:39] - rolnik z mazur | Link:

@ kudłaty 
No i co z tego wynika? 

Obrazek użytkownika u2

18-05-2024 [17:20] - u2 | Link:

@rolnik z mazur

***co z tego wynika? ***

Że to stara mośkowa agientura, która weszła w zmowę ze starą niemiecką agentur jak ty i chce rządzić bezprawnie w Bolanda jak za Bismarcka, znanego polakożercy :-)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2024 [17:35] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
Rozumiem, ze ty to moskowa agientura. Żoną Bismarcka była Polka. On miał Polaków głęboko w d..i uważał ich za durni. Historia pokazuje, ze się zbytnio nie mylił.
 

Obrazek użytkownika u2

18-05-2024 [17:47] - u2 | Link:

@rolnik z mazur

***Żoną Bismarcka była Polka. On miał Polaków głęboko w d..i uważał ich za durni.***

Nie chcę ciebie wyprowadzać z tego błędu, który popełnił Bismarck. Rozumiem, że tobie dobrze jest jak jest. Ja podziwiam Polaków, zwłaszcza za tę ich akcję przyjmowania Ukrów bez tworzenia żadnych obozów przejściowych. Z kolejowego dworca od razu do domu. Wielki szacun dla Polaków od rusina z Suwalszczyzny:-)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2024 [18:35] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
Rozumiem, ze ty to moskowa agientura. Żoną Bismarcka była Polka. On miał Polaków głęboko w d..i uważał ich za durni. Historia pokazuje, ze się zbytnio nie mylił.
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2024 [18:40] - rolnik z mazur | Link:

@ ubot
Taki z ciebie Rusin jak ze mnie albański chłop. To nie Polacy są durnie tylko wybierają durni do rządzenia nimi. Nie wiem z czego to wynika. To jakiś chyba syndrom sztokholmski.

Obrazek użytkownika u2

18-05-2024 [18:51] - u2 | Link:

@rolnik z mazur

***Polacy są durnie***

Baju, baju. Po odzyskaniu wolności w 1989 roku Polska szachowo wystrzeliła, może nie poza kosmos, ale w podróż intergalaktyczną. Tylu szachowych utalentowanych graczy nie widziałem w PRL-u. Włodzimierz Schmidt wiele lat rządził w PRL-u. Zdobył pierwsze arcymistrzowskie szlify w latach 70-tych. Dobrze mu się powodziło i w 3RP. Zagrałem z nim dwa razy. Pierwszy raz zaskoczyłem go Debiutem Birda w woj. poznańskim, albo bydgoskim, raczej bydgoskim, i był remis, choć chciałem wygrać. Druga partia rozegrana na Zamku Krzyżackim w Malborku, to była obrona francuska w wykonaniu Włodka. To był mój błąd. Włodek miał perfekt opanowane klasyczne otwarcia i partię przegrałem. Słabość na c3 zadecydowała. A Włodek jak rasowy z pochodzenia Niemiec skomasował siły i nie miałem szans. Włodek, byłeś świetnym szachistą!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2024 [19:01] - rolnik z mazur | Link:

@ubot
Taki z ciebie szachista jak z koziej d... trąba. Polaków już dawno nie ma. Są tylko tubylcy między Bugiem i Odrą. I tego się trzeba trzymać 

Obrazek użytkownika u2

18-05-2024 [19:14] - u2 | Link:

@rolnik z mazur

***Polaków już dawno nie ma***

Chciałbyś. Dream on oder Schlaf ruhig weiter :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2024 [21:09] - rolnik z mazur | Link:

@ubot
Wolę wierzyć, że Polaków nie ma. Jakim trzeba być debilem żeby głosować na Tuska. 

Obrazek użytkownika u2

18-05-2024 [21:16] - u2 | Link:

@rolnik z mazur

***głosować na Tuska***

Też się bardzo dziwię, mógł pójść na emeryturkę już dawno, ale nie chce, musi walczyć z Kaczyńskim, co oznacza, że rzeczywiście jest tym kim jest. Taki Bismarckowski, antypolski  typek.
 

Obrazek użytkownika Swisspola

19-05-2024 [10:15] - Swisspola | Link:

@rolnik z mazur
Oni nie głosują na Tuska, w znacznej mierze oni głosują przeciw Kaczyńskiemu. Tak samo wiele głosów oddanych na Kaczyńskiego wcale nie jest jego poparciem, to są glosy protestu przeciw Tuskowi. Nie poprą nikogo innego, bo boją się zmarnować głosu co mogłoby skutkować, że wygra ten s...wiel którego nienawidzą. Za to, żeby nie wygrał ten którego nienawidzą, są gotowi nawet uszy sobie odmrozić, i są świecie przekonani, że to dla dobra Polski. Uwierzą w każdą bzdurę byle była przeciw niemilej opcji, to miod dla ich odmrożonych uszu.  Wcale nie są takimi idiotami jakby mogło się po wynikach wyborów zdawać. Są tylko ślepi z nienawiści, którą to te łajzy polityczne skutecznie podsycają. Łajzy polityczne obu stron konfliktu! Szkodzi to bardziej Polsce niż nawet kilka chybionych decyzji rzędu!
 

Obrazek użytkownika Darek65

20-05-2024 [07:55] - Darek65 | Link:

Człowiek ma taką cechę, że stara się wybierać ludzi, otaczać ludźmi na swój wzór i podobieństwo.

Obrazek użytkownika u2

18-05-2024 [09:33] - u2 | Link:

„Liber idiotorum”

Minister Kołodziejczak zapytany przez dziennikarza o Zgromadzenie Narodowe rozbrajająco przyznał się, że nie wie co to jest, bo nie musi wszystkiego wiedzieć :-) :-) :-)

https://www.wprost.pl/polityka/11451292/zaskakujacy-brak-politycznej-wiedzy-michala-kolodziejczaka-rozbrajajaca-szczerosc.html

Michał Kołodziejczak chciałby postawienia Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu. Poseł-elekt KO przyznał jednak, że nie wie, co to jest Zgromadzenie Narodowe i jaki jest wpływ na decyzje.
 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

18-05-2024 [09:51] - RinoCeronte | Link:

Stało się. Teraz musimy to znosić...

Obrazek użytkownika u2

18-05-2024 [10:10] - u2 | Link:

***musimy to znosić...***

E nie. Jak widzę tych i*iotów w TV to od razu przełączam kanał. No chyba że to program satyryczny "Piachem w tryby" albo "Polityka na deser" :-)

Obrazek użytkownika izabela

19-05-2024 [23:29] - izabela | Link:

@ u2 ( 09.33) 
No właśnie. Kolejny inteligentny inaczej. Gdyby tylko pisał poematy o  UE czy Tusku jak Szymborska o Stalinie. To przetrzymalibyśmy. Ale biegając za rolnikami czy przeciw rolnikom dobiega się wreszcie jakiegoś stanowiska decyzyjnego. I zaczną się schody.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

18-05-2024 [09:57] - Zbyszek_S | Link:

1. Nie jest dobrze, ilustrować głupotę czy brak wiedzy w sposób polityczny, tj. odwołujący się do przykładów z jednej strony politycznej, bo w ten sposób, pod znakiem zapytania staje "mądrość" i charakter przekazu. Chyba nie ma sensu się licytować na głupoty, zwłaszcza szkodliwe dla ludzi, których autorów można znaleźć po naprawdę wszystkich stronach, a nie tylko jednej.

2. Pani minister Kopacz za swoją postawę w trakcie odpalenia plandemii grypy, zasłużyła sobie ma pozytywne miejsce w historii, miejsce prawdziwego faceta w spódnicy, gdy większość facetów w spodniach nosi mentalnie spódnice.

3. Wyśmiewanie się z chłopów, że podszywali się pod szlachtę nie jest rozsądne z dwóch powodów:
a) wynika z tego, że istniały wzorce, role do których ludzie aspirowali - to akurat dobrze
b) wyśmiewać należało praktykowane przekonanie, że z powodu urodzenia, jedni ludzie są inni od drugich, lepsi, szlachetni itd.

W istocie istnienie warstw "wyższych" w Europie i niższych, w szczególności chłopstwa, było praktykowaniem pewnej formy niewolnictwa, narzuconego ludziom siłą. Tytułowanie się na dodatek przez tych ludzi, którzy inny pół-niewolnictwo narzucali  "szlachetnymi", bo takimi się urodzili, wydaje się niemądre.

Obrazek użytkownika izabela

19-05-2024 [23:48] - izabela | Link:

@ Zbyszek_S (08.57)
 Głupota faktycznie nie wybiera strony politycznej. Groźna dla nas jest jednak głupota sprawujących władzę. Co do podszywania się- nie chciałby Pan żeby operował Pana ktoś kto podszywa się pod chirurga . Prawda? Nie chciałby Pan żeby elektrownią jądrową zarządzał ktoś kto podszywa się pod inżyniera? Podszywanie się jest faktycznie ponadczasowe lecz jest nie tylko śmieszne lecz bywa groźne w skutkach. Pamiętam, że pani Kopacz kiedyś nie kupiła szczepionek  przeciw grypie. Chyba przez pomyłkę lecz chwała jej za to. Lecz jej rola w badaniu katastrofy  smoleńskiej nie przynosi już chwały. Nie ma sensu odgrzebywać tu tego tematu zakopanego na metr w głąb ziemi, bo w opinii wielu jest ona za to pogrzebana głębiej niż na metr.  . 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

20-05-2024 [05:54] - Zbyszek_S | Link:

@izabela: Nie, nie "przez pomyłkę". To pani "Chyba przez pomyłkę" jest wybitnie krzywdzące dla postawy i zachowania Kopacz w tamtym okresie, ale każdy ma swoje motywy.
"Groźna dla nas jest jednak głupota sprawujących władzę." Tak, to prawda. Czasem, to nie jest głupota, tylko działanie na własną korzyść i na szkodę tych niżej.

Obrazek użytkownika spike

18-05-2024 [10:48] - spike | Link:

"Księga ma na celu ośmieszenie fałszywej szlachty czyli podszywających się pod cudze nazwiska i herby samozwańców."

Nie wiem jak to wygląda na "zachodzie", w Polsce nie tylko podszywano się pod rody szlacheckie, ale je także zdobywano na różne sposoby, choćby przez ożenek, czy kupowano, a głównie chodziło o polskie nazwisko, np. Ziemia Obiecana to pokazuje.
W powojennej Polsce było szczególne zapotrzebowanie na polskie nazwiska, nie z racji sentymentów, a ukrycia swojej tożsamości, jaskrawy przykład mieliśmy w sejmie, po skandalu z chanukowymi świecami:
"Uderz w trawę by wypłoszyć węża" -Sun Tzu
no i węże poseł Braun wypłoszył, a nieoficjalna wężowa lista jest dość długa, 'nie ma skutku bez przyczyny", czym jest motywowana ta konspiracja, najczęściej przeszłość UBecka, a ta dalej skutecznie zwalcza polskość.

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

18-05-2024 [11:42] - SilentiumUniversi | Link:

Szlachectwo w Polsce można było uzyskać za zasługi dla kraju - pełne prawa uzyskiwało co prawda następne pokolenie. Tej praktyki poza Polską, o ile wiem, nie było. Tam faktycznie tytuły trzeba było kupić lub wżenić się. A co do nieszczęsnej doli chłopa - czym różni się "niewolnik" pana od "niewolnika" korporacji? Jest tu jakiś postęp?

Obrazek użytkownika spike

18-05-2024 [12:12] - spike | Link:

niewolnik pańszczyźniany nie miał żadnych praw, a tym bardziej możliwości, bo gdzie pójdzie, jak jest biedakiem, z niewoli do niewoli, owszem niewola może być "przyjemna", jak pan jest sprawiedliwy, a niewolnik korporacyjny może w każdej chwili odejść z pracy, jeżeli potrafi zrezygnować z zarobków.

Co do szlachectwa, jakby nie patrzeć, to twór sztuczny, ktoś to wymyślił, najczęściej z posiadanego majątku i tak to potem leciało.

Obrazek użytkownika r102

18-05-2024 [12:25] - r102 | Link:

"ktoś to wymyślił"... Nie myślałem że poziom szkolnictwa aż tak upada...

Nikt tego nie wymyślił - tylko warstwa wojowników otrzymywała od największego w okolicy zakapiora - władcy - ziemię żeby mieć co jeść, hodować konie i być gotowym do walki w każdym momencie  itp -  i tak z czasem wykształcił się stan szlachecki...
Jak i wszystko po kilkuset latach nastąpiła mocna degeneracja części szlachty, choć wcale nie całej - bo któż to np zgłaszał się  jako kandydat na kawalerzystę w 1914 roku do Legionów z swoim koniem jak nie szlachcic-ziemianin  bo raczej nie miastowy urzędas czy rzemieślnik  :-)

Jak dla przykładu   niejaki Henryk Dobrzański  /znany też z następnej wojny jako "Hubal"/...

Obrazek użytkownika spike

18-05-2024 [15:43] - spike | Link:

@r1
"Nie myślałem że poziom szkolnictwa aż tak upada..."

też to zauważyłem, bo nie wiedziałem, że dzięki posiadaniu kawałka ziemi i kilku koni, może się cokolwiek wykształcić, a szczególnie szlachecki stan, teraz to chyba każdy rolnik mający 100 hektarów i kilka koni jest szlachcicem pełną gębą :)))))

By być kawalerzystą, to trzeba było być odpowiednio zamożny, a im wyżej w hierarchii wojskowej, tym bogatszy, chłopi czy inni urzędasy takimi nie byli, jedynie do piechoty, gdzie dostawali co potrzeba.

Obrazek użytkownika r102

18-05-2024 [17:48] - r102 | Link:

Jednak upada - spike nic dalej nie kojarzy.

Żeby być zamożnym ziemianinem szlachcicem  - pierwszy tworzący ród musiał być właśnie kawalerzystą no wtedy to się rycerz nazywało.
A potem przez setki lat to już prosta akumulacja kapitału

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

18-05-2024 [13:54] - SilentiumUniversi | Link:

Problem w tym, że pomimo obecnie obowiązującej narracji miał prawa. Był zobowiązany do odpracowania na rzecz pana pewnej liczby dni w tygodniu, proporcjonalnie do posiadanego areału ziemi. Nie dotyczył go obowiązek obrony kraju. Zwykle nie mógł bez ugody z panem opuścić go. Za to w pewnym zakresie mógł korzystać z jego majątku. Nie było to oczywiście idealne, ale co może zrobić pracownik korporacji oprócz zwolnienia się? Wziąć kredyt? Nie dysponuje w znacznym zakresie swoją własnością, patrz wymagania na posiadany dom czy samochód, cały czas rosnące. Wiele prywatnych poglądów staje się niedozwolonych. Podatki znacznie przekraczają te feudalne. Jest inaczej, ale czy o wiele lepiej?

Obrazek użytkownika spike

18-05-2024 [17:13] - spike | Link:

@silentium
prawa to nie obowiązek, ziemię posiadali tylko nieliczni chłopi, pozostali pracowali u  bogatego chłopa, albo na pańskiej, za co dostawali pewną część plonów, korzystanie z pańskiego majątku nie było prawem, a przywilejem, to pewien rodzaj dzierżawy.
Kiedyś wartość majątku ziemskiego liczyło się ilością dusz, które były przypisane do danego majątku.
Jak pan nie był łotrem i hulaką, to on i chłopi się bogacili.

 

Obrazek użytkownika izabela

19-05-2024 [23:54] - izabela | Link:

@ spike ( 12.12)
A niewolnik banku który już dwa razy spłacił wartość swego mieszkanka spłacając tylko odsetki? Jeżeli nie spłaci kilku rat bank zlicytuje mu mieszkanie lecz dług pozostanie gdziekolwiek by nie poszedł. Są różne sposoby nakładania ludziom chomąta na kark. 

Obrazek użytkownika Ijontichy

18-05-2024 [12:07] - Ijontichy | Link:

Napisałem Pani komentarz około 8 rano...moze dojdzie w tym tygodniu? Policja Myśli nie śpi...:-))

Obrazek użytkownika Swisspola

18-05-2024 [12:38] - Swisspola | Link:

Moim zdaniem brakuje tutaj przykładu wypowiedzi pani Magdaleny Środy: "Tymczasem nie mamy ani jednej cechy, ani genetycznej, ani fizjologicznej, ani medycznej, która by jednoznacznie decydowała kto jest kobieta a kto jest mężczyzną." Naprawdę mistrzostwo Świata, a smaczku tej TRAGEDII dodaje fakt, że wypowiedziała to prof. Uniwersytetu Warszawskiego i profesor etyki wydziału filozofii. Sokrates, ojciec etyki, w grobie się przewraca, jak ideologia ogłupia ludzi! Wypada się tylko wstydzić, że miałem takiego wykładowcę. Jako puentę powtórzę za Kobuszewskim: "Pani zobaczy jakim szmondakom tera dyplomy dają!". Ba nawet profesorskie! Najwyraźniej pani profesor prostata dokucza!
 

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2024 [12:46] - sake3 | Link:

@Swisspola.....Pani prof.Płatek jednak ją przebija-w małżeństwach homoseksualnych rodzi się więcej dzieci.Pani Żukowskiej z Lewicy można wybaczyć jej określenie,że męzczyzna może rodzić dzieci bo ona chociaż nie jest profesorem.

Obrazek użytkownika Swisspola

18-05-2024 [13:01] - Swisspola | Link:

Wychodzi na to, że idiota pozostanie idiotą mimo profesorskich tytułów czy politycznych stanowisk. Tylko strasznie smuci i martwi mnie poziom społeczeństwa, które takich idiotów wybiera bądź awansuje opluwając się nawzajem! Tzn. ze chyba cały system jest chory na czele z demokracją!

 

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2024 [13:19] - sake3 | Link:

@Swisspola......A nie smuci Pana zachowanie naszych europarlamentarzystów w Brukseli? Nie zastanawia dlaczego tacy jak Miller,Cimoszewicz,Thun Lewandowski Biedroń czy Spurek jawnie głosujących przeciw Polsce,dowściągający się sankcji i kar są wybierani ? Trudno uwierzyć że dziś kiedy są media i informacje docierają do każdego Polacy głosują na najbardziej skompromitowanych ,aferałów, bezkarnych rozjeżdżaczy rowerzystek i takich co nie mają tam nic do powiedzenia. Jestem gotowa się załozyć że tacy durnie jak Joński czy Szczerba,,,bobasek'' Kierwiński czy Sienkiewicz też tam trafią.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-05-2024 [14:58] - rolnik z mazur | Link:

@ sake 
No i co z tego wynika? Każde społeczeństwo ma takich polityków na jakich zasługuje. 

Obrazek użytkownika Swisspola

18-05-2024 [15:41] - Swisspola | Link:

Smuci mnie zachowanie nie tylko europarlamentarzystów, których pani wymieniła, ale również takich jak komisarz Wojciechowski czy pan Czarnecki, który kompletnie nic dla Polski nie zrobił będąc w PE 20 lat.  Ale przede wszystkim smuci mnie postepowanie naszych premierów, którzy działali i działają na szkodę Polski. Ten aktualny, to nie muszę dawać przykładów, ale i ten poprzedni zrobił sobie granice poglądów na Odrze. To co popierał na zachód od Odry, to krytykował i przeciw temu protestował na wschód od Odry np. zielony ład, podatki unijne itp. Sam nie wiem która postawa bardziej szkodliwa, czy zdrada Tuska czy hipokryzja Morawieckiego. Obie są bardzo szkodliwe dla Polski i legitymują szkodliwe działania przeciwnika i następców. Czyli równia pochyla w dół, jak to demokracje określił Platon w dialogu "Państwo". Bez szans na poprawę, bo od dawna wiadomo, że PE to miejsce największej korupcji europejskiej i hospicjum dla konających polityków! Im najczęściej już nie zależy na pozytywnych opiniach w kraju ich pochodzenia. Oni poszli tam jeszcze dla kasy, aby dorobić do emerytury mając już i tak „przechlapane” w kraju!
 

Obrazek użytkownika juur

20-05-2024 [16:26] - juur | Link:

Dawno, dawno temu kolega na swoim, pedantycznie utrzymanym biurku (na politechnice) trzymał jako gadżet radiator do lamp. Jest to cylinder o średnicy ok 30mm zasklepiony z jedne strony a z drugiej otwór, miejsce na lampę. Przez ten otwór widać było niezliczoną ilość błyszczących, miękkich, cienkich, blaszek ułożonych jak choinka w głąb cylindra, łatwo się wkłada, trudniej wyciąga.
Radiator ten leżał na biurku od strony gościa na kartce z napisem: "Uwaga, proszę nie wkładać palca do radiatora" i tylko pojedyncze osoby zastosowały się do ostrzeżenia i nie włożyły tam palca. Samo wkładanie, można powiedzieć, że jest przyjemne ale wyjęcie bez poważnych obrażeń byłoby niemożliwe. Kolega miał w szufladzie odpowiednio przygotowany kawałek folii, który pozwalał ma uwolnienie delikwenta bez przykrych następstw. Odbywało się to zawsze podobnie. Najpierw oglądanie i pytanie co to jest. Następnie próby jak przyjemnie uginają się blaszki i ostrożne wkładanie i wyjmowanie palca do momentu gdy palec znajdzie się w pułapce. Nie można powiedzieć, że byli to ludzie o niskim IQ czy bez wyobraźni, ale nie potrafili się oprzeć chociaż zdawali sobie sprawę potencjalnych następstw, nie wiedzieli, że kolega potrafi ich uwolnić.

Obrazek użytkownika izabela

20-05-2024 [00:04] - izabela | Link:

@ Swisspola (12.38) 
Mawiało się kiedyś noblesse oblige. Oczywiście nie wszyscy "szlachetnie urodzeni" przestrzegali tej zasady dlatego ta zasada była właściwie pouczeniem. Dyplom profesorski też powinien zobowiązywać do nie opowiadania jawnych bzdur. Niezależnie od poglądów politycznych. W historii mamy jednak dość przykładów "zdrady klerków".  W naszej niedawnej historii również. Pan Kobierzycki wydał kiedyś książkę " Liber Lizusorym" Dowcip językowy ściągnęłam od niego. 

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2024 [12:40] - sake3 | Link:

No jeśli już o szlachectwie mowa to warto wspomnieć pana na Chobielinie.Nawet trzeba było stworzyć ,,Chobielin-Dwór' i nanosić go na mapy.'W swoim pałacyku powiesił portret Władysława Sikorskiego mający sugerować ,ze on też ,,z tych'' Sikorskich.No i jak prawdziwy arystokrata ma pole golfowe  z wózkiem.Nic więc dziwnego ,że w rozmowach cedzi z namaszczeniem słówka robiąc przy tym zabawny pyszczek.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

18-05-2024 [12:51] - Alina@Warszawa | Link:

Przykłady kompromitacji znanych polityków powinny u każdego wywołać refleksję jak to jest, że tak wielka, dyskwalifikująca kompromitacja nie wykluczyła tych ludzi z przestrzeni publicznej?
Mało tego, taki Polsat stworzył dla skompromitowanych premierów specjalny program, z którego jakiś czas temu zniknął były PiS-owski premier-kompromitacja Kaziu Marcinkiewicz. Przed powołaniem na urząd był wzorowym katolikiem, mężem ojcem gromadki dzieci (choć mi nie wyglądał), a skończył jako nielojalny członek PiS, podwójny rozwodnik niepłacący alimentów. Na urząd premiera awansował bezpośrednio z funkcji nauczyciela bodajże matematyki. W programie wciąż brylują (czytaj kompromitują się swobodnie) i Bronisław Komorowski, którego nikt nie pyta o zmiany nazwiska w rodzinie jego, ani jego żony, i Leszek Miller - PZPR, i Waldemar Pawlak - ZSL, PSL, wszyscy bardzo zadowoleni i dumni z siebie.

Petru po kompromitacji z wylotem na Maderę z ówczesną kochanką, a teraźniejszą żoną, po kompromitacji z niespłaconym kredytem w banku PKO z czasów, kiedy wziął kredyt na potrzeby jego partii "Nowoczesna", nie powinien pojawiać się w żadnych wyborach. A mamy tego człowieka w sejmie (każdego innego można było nazwać po prostu "idiota i oszust"). Kim jest i skąd pochodzi R. Petru? Jedyną prywatną informacją, którą usłyszałam o jego rodzinie, to że jego ojciec miał być obrzezany w Tarnowie.
Pani Kopacz - inna członkini PO, partii ludzi inteligentnych we własnym mniemaniu, po wielu kompromitacjach nie powinna być już używana jako kandydatka, a jest ... 

Z podanych przykładów skompromitowanych polityków wielokrotnego użytku, wyłania się bardzo logiczna konstrukcja (części?) naszych elit politycznych - to pomiotła różnych służb specjalnych, aktorzy służący utrzymaniu bezwzględnej władzy nad Polakami. Nie odzyskaliśmy żadnej wolności, o czym świadczy chociażby system wyborczy. Każdy powiat powinien mieć własnego posła w sejmie - a nie ma takiej możliwości, bo w wyborach do sejmu nie ma jednomandatowych powiatowych okręgów wyborczych. 
Wygrywają "partyjni" okrzyczani kandydaci, spadochroniarze z W-wy na Podlasiu, Kielecczyźnie, czy w podobnych przypadkach. 
Pamiętam przypadek kiedy działacz związkowy z Ursusa startował z Podkarpacia i dostał się do Sejmu dzięki RM, choć gdyby startował w swoim okręgu dostałby może 900 głosów? W ten sam sposób promowani są teraz tacy ludzie jak Petru, Kopacz, Kierwiński, Trzaskowski, Sienkiewicz, Budka.
Rządzące teraz służby mają prawie całą telewizję i wykorzystają to w najbliższych wyborach do PE. Zdania "odmienne" od obowiązującej narracji mogą się tam zdarzyć tylko chyba przez nieuwagę oficerów obsługujących transmisje telewizyjne, które i tak są puszczane "bezpośrednio" z opóźnieniem min. 7 sek.
Chyba nie muszę dodawać w czyim bezpośrednim zarządzie są główne media, niezależnie od formy własności? 

Obrazek użytkownika r102

18-05-2024 [13:40] - r102 | Link:

No p. Petru ma w życiorysie ciekawy fragment -  jako nastolatek w latach 1984-86  mieszkał 2 lata w Dubnej koło Moskwy - tam jego rodzice pracowali w sowieckim Instytucie Badań Jądrowych.
Raczej byle kogo i niezaufanego tam nie wpuszczano :-)

Obrazek użytkownika Marek Michalski

18-05-2024 [13:45] - Marek Michalski | Link:

"wyłania się bardzo logiczna konstrukcja (części?) naszych elit politycznych - to pomiotła różnych służb specjalnych, aktorzy służący utrzymaniu bezwzględnej władzy nad Polakami" Samo sedno. Ciemniactwo, zwłaszcza rozparte na pozorach wiedzy i prawa, jest zmorą, ale awangardą są ludzie świadomi rzeczywistości, cyniczni, jak wymieni przez Panią. Z innych Balcerowicz i Szumowski, Tusk i Morawiecki.

Obrazek użytkownika tricolour

18-05-2024 [17:57] - tricolour | Link:

@alina

Opóźnienie cyfrowego sygnału telewizyjnego wynika z konieczności obróbki tego sygnału,  jego buforowania, detekcji i korekcji błędów, konieczności synchronizacji audio oraz wygenerowania obrazu w samym odbiorniku.

W przypadku transmisji satelitarnej jest to kilka sekund. Oczywiście zwolennicy teorii spiskowych, ci bez szkół, wietrzą w tym podstęp.

😛

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

18-05-2024 [19:14] - Alina@Warszawa | Link:

Nieprawda, mówię o dodatkowym opóźnieniu celowo wprowadzonym, żeby w razie treści niedopuszczalnych, był czas na wyłączenie, zagłuszenie sygnału. To robią wszyscy, po to chociażby, żeby treści w typie "8*" nie trafiły bezpośrednio na wizję, i fonię.

Obrazek użytkownika izabela

20-05-2024 [00:12] - izabela | Link:

@ Alina@ Warszawa ( 12.61)
Marcinkiewicz obecnie i od dłuższego czasu robi szkody tylko sobie. Nie rządzi już nami więc niech sobie robi co che. Jego miłosne perypetie nie interesują już nawet przysłowiowych kucharek. Groźni są którzy nami rządzą. Ale generalnie zgoda.

Obrazek użytkownika izabela

18-05-2024 [15:27] - izabela | Link:

@@@ Nie chodzi mi  bynajmniej o naśmiewanie się z chłopów pańszczyźnianych ani o wywyższanie się arystokratów. Nie chodzi również o sam fenomen podszywania się choć jest on ponadczasowy . Chodzi o to, że gdy rządzą ludzie  powiedzmy elegancko "mądrzy inaczej" społeczeństwo jest zagrożone. Można powiedzieć  "sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało". Wybraliście to macie i będziecie mieli. Lepiej jednak otrzeźwieć na tyle, żeby pomyśleć jak z tego wybrnąć.  Czy naprawdę akceptujemy pigułkę PO dla dzieci. Czy chcemy podlegać penalizacji " mowy nienawiści" czyli cenzurze? Czy chcemy przerywać wiodące inwestycje? Tu nie chodzi o lapsus, który może wyrwać się każdemu. Jeżeli ktoś mówi że energię będziemy produkować z prądu - ręce opadają i włos się jeży. 

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2024 [17:03] - sake3 | Link:

@Izabela...Może pani Henning-Kloska jest badaczem albo odkrywcą i opracowała takową metodę.Skoro pani Terenia w rządzie Ewy Kopacz mówiła o samolotach bez głowy to pewno była prekursorką dronów,więc nie dziwmy się paniusi Henning-Klosce tylko spytajmy skąd ten prąd ma zamiar wytwarzać.

Obrazek użytkownika izabela

20-05-2024 [00:23] - izabela | Link:

@ sake 3 ( 17.08)
Ci którzy wysadzili Czarnobyl też byli odkrywcami . I prekursorami Fukushimy . Ja wiem - tsunami itd. Ale błąd był już w projekcie. Nie było właściwego awaryjnego systemu chłodzenia.  Strzeżmy się takich odkrywców. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-05-2024 [01:53] - wielkopolskizdzichu | Link:

Pani Izabela realizuje a NB  politykę swej pisowskiej kasty. Liczmy cudze diabły na główce szpilki, naszych nie tykajmy.

Obrazek użytkownika Jan1797

19-05-2024 [12:23] - Jan1797 | Link:

@izabela,
Muszę przyznać, że i mnie zastanawia ta domena warszawska już w Czterdziestolatku zawarta. Nie w jednym, a w dwóch odcinkach z licznymi później wzmiankami. To był moment awansu Stefana. Po wtóre nie wiem, dlaczego przeprowadzając się do Warszawy z wyzwolonej GG pozostawiano portrety przodków zdjęcia i dokumenty świadczące o zacnym niekiedy pochodzeniu. Po trzecie pomijając zacnych wspomnieć trzeba o „Jajecach”, ci najbardziej potrzebowali w latach przełomu legendowania. Bardzo dobrze opisywał to sąsiad mój urzędnik w starostwie od przedwojny. Człowiek bez prawa nie do awansu, to norma PRL-u, ale i do nagrody jakiejkolwiek. On to wspominał jak po drugim powrocie zmieniającego nazwisko, ktoś obok zauważył jak historia przyspieszyła. Po uwadze nieroztropnej zawód zmienić musiał. Po czwarte konstatując, to wiem od najbliższej mi osoby ci prawdziwi po przekroczeniu granicy ZSRR z III Reszą u nas, przeważnie nie mieli nic lub kompletnie zniszczone.  Wdzięczność tych pozostała do dzisiaj. Jest jeszcze kwestia  archiwów w liczbie kilkunastu wagonów, które ponoć wywieziono do Niemiec. Prawda to czy czeski film?
 

Obrazek użytkownika izabela

20-05-2024 [00:29] - izabela | Link:

@ Jan 1797 ( 12.23)
 Mnie też interesuje gdzie są dokumenty. Obecna ekipa chce niszczyć archiwa IPN lecz jak wiem tworzy własne archiwa. Przeszukując w bezprawny sposób domy dawno nie żyjących ludzi. Ciekawe co chcą podłożyć.? Bo w znanym mi przypadku , o którym nie mogę pisać bez zgody rodziny, nic znaleźć nie mogli.

Obrazek użytkownika Jan1797

21-05-2024 [12:14] - Jan1797 | Link:

@izabela (00:29),
!00/100, 
Dziękuje i pozdrawiam.

 

Obrazek użytkownika Marek Michalski

19-05-2024 [17:07] - Marek Michalski | Link:

@ Izabela Szlachectwo nie w modzie najwyraźniej a przecież to tej elicie Polska zawdzięczała swoją wielowiekową świetność. Nie mam rodowodu szlacheckiego ale gdybym miał to bym się nim chlubił. Elita to z natury ponadprzeciętność a tego się dzisiaj nie znosi. Dominuje urawniłowka i jest w tym metoda by nie było klasy średniej.

Obrazek użytkownika izabela

20-05-2024 [00:32] - izabela | Link:

@ Marek Michalski Zgadzam się z Panem. Tyle że obecnie podszywanie się pod cudze nazwiska jest raczej zabawne niż groźne. Natomiast groźna jest głupota rządzących. Każdych rządzących. 

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

18-05-2024 [16:36] - Lech Makowiecki | Link:

Pani Izabelo,
z tym szlachectwem to bym się nie wychylał...
Ponieważ  moi dziadkowie nie zostawili mi po sobie żadnych pamiątek, albumów, herbarzy -  (Teofil i Helena Makowieccy nie przeżyli wojny, a po ich domu nie został kamień na kamieniu) - nie mam żadnych dowodów na moje szlacheckie pochodzenie. I mało się tym przejmuję. :)))
Mój śp. ojciec był zbyt mały, żeby coś zapamiętać. I nawet nie znam imion moich pradziadków...
Po kądzieli jestem za to wnukiem wiejskiego kowala, więc tu sprawa jest jasna...
Z drugiej strony - jak pomyślę o prawnuku Henryka Sienkiewicza - myślę, że gdyby to było możliwe - zostałby przez swego przodka wydziedziczony.

W tomiku "Ja tu zostaję" (2015r) skomentowałem to (w puencie wierszyka "Ku pokrzepieniu serc")

(...) Wszystkich, co plotą bzdury, radzę (wzorem Piastów)
Wytarzać w smole z pierzem! I pogonić z miasta!
Jest wybór: Kuklinowski lub droga Kmicica...
Szlachectwo trza wysłużyć! A nie odziedziczyć...”

I drugi wierszyk z tego samego tomiku:

             NOBLESSE OBLIGE...*

Nikt nie może się stawiać ponad wszelkim prawem –
Choćby żył w wielkiej glorii i u szczytu sławy...

Nie można – za zasługi – żądać bezkarności!
Przeszłość nigdy nie zwalnia od przyzwoitości...

Zdarza się, że gdy starzec robić zacznie świństwa,
Immunitet dostaje za czyny z dzieciństwa...

„Wycierpiałem, więc teraz wolno mi tu więcej!”
To są słowa niegodne... Lecz słychać je wszędzie!

Iluż niszczy legendę, miast być przyzwoitym?
Ilu kupczy przeszłością? Ciągnie z niej profity?

Żal, gdy autorytety szmacą się bez granic;
Za garść eurosrebrników honor mają za nic...

Nigdy nie jest za późno naprawić złe czyny...
(Kmicica wszelkie winy odkupił Babinicz!)

Morał z tej wierszowanki każdy niech pamięta:
Noblesse oblige, herosie! Zawsze! Nie od święta!

* noblesse oblige (łac.) – szlachectwo zobowiązuje

 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

18-05-2024 [17:06] - Alina@Warszawa | Link:

"Z drugiej strony - jak pomyślę o prawnuku Henryka Sienkiewicza - myślę, że gdyby to było możliwe - zostałby przez swego przodka wydziedziczony." 

E...tam, ten cwaniak nie dałby się wydziedziczyć. Noblista Henryk musiałby go "wygenować", albo 'odgenować" a to się nie da. No chyba, że po drodze geny noblisty podmienił jakiś dobiegacz, który pozostanie tajemnicą alkowy. Tylko kto to sprawdzi? Ale załóżmy, że ktoś zrobiłby takie badanie. I gdyby się okazało, że Bartłomiej Sienkiewicz nie ma żadnych wspólnych genów ze swoim pradziadkiem Henrykiem, to cała Polska miałaby ubaw po pachy.

Strony