Lekcja żydowskiego myślenia...

...w kontekście napaści na Ukrainę i okupacji Palestyny

"Rabin Lazar jest uważany za bliskiego rosyjskiemu prezydentowi Putinowi, co oznacza, że  "musi robić uniki między kroplami deszczu" ("to dodge between the raindrops") ."Jews do best staying out of politics,"
„Nie wchodzimy w pytanie, kto ma rację, a kto się myli” – wyjaśnia naczelny rabin.
„W Izraelu jest takie powiedzenie: "NIE MIEJ RACJI - BĄDŹ MĄDRY „.

- Tyle asekuracyjnych pereł mądrości gospodina rabina na grząskim moskiewskim gruncie....
https://www.israelnationalnews.com/news/324962

--- * * *  ---

...Tymczasem w Izraelu mają poważniejsze problemy...

"Na jednym froncie z Ukrainą"

Eksperci ostrzegają: wojna na Ukrainie może osłabić pozycję Izraela w wojnie informacyjnej. W mediach i mediach społecznościowych Palestyńczycy już zaczęli identyfikować się z Ukrainą i ta tendencja może rozprzestrzenić się na świat. Choć odległe, istnieją przecież pewne podobieństwa: potężny sąsiad z bronią jądrową atakuje mieszkańców mniejszego obszaru. Świat nie ma pojęcia, kto ma rację, ale staje po stronie, która zdoła go przekonać o swojej słuszności.

Dlaczego takie paralele są niebezpieczne dla Izraela?

Wraz z kolejną eskalacją, świat"rozhuśtany" i "rozgrzany" w czasie wojny na Ukrainie, będzie o wiele bardziej aktywny w opowiadaniu się za „wolną Palestyną”- niż wcześniej. Nawet ogniowe riposty Izraela będą postrzegane jako agresja – świat jest zirytowany i wzburzony. Jednocześnie wywierana będzie presja na polityków, a od nich z kolei, będą zależeć decyzje w sprawie rezolucji z potępieniem; sankcje; bojkoty produktów wytwarzanych poza „zieloną linią”*1.; przyznanie lub odmowa pomocy finansowej Izraelowi itp.

Dzisiaj, kiedy USA są gotowe do zawarcia umowy nuklearnej z Iranem, jeszcze groźniejszej niż poprzednia, Izrael może znaleźć się w ”PiaRowym potępieniu". Za jego niechęć do prowadzenia agresywnej kampanii antyrosyjskiej, Jerozolimę można postawić na równi z Kremlem. To znaczy przedstawienie Izraela,jako kraj„ekstremalny”, z którego interesami można się nie liczyć.

Innymi słowy, poparcie lub odrzucenie Izraela na świecie ,przekłada się bezpośrednio i pośrednio na jego bezpieczeństwo, militarne i finansowe.

Niestety sytuację komplikuje stanowisko samej Ukrainy, która wielokrotnie krytykowała Izrael z powodu niewystarczającego wsparcia. Problem uchodźców, możliwość odwołania ruchu bezwizowego, niewystarczająca presja na Rosję – lista roszczeń jest długa. Teraz Ukraina jest jednym z kluczowych I wpływowych „opiniodawców” w najpilniejszej agendzie. Jeśli nie zacząć teraz budować kampanii PR, wina za „niepowstrzymywanie” Rosji przez państwo żydowskie będzie zawyżona. Wszystkie psy będą wieszane na Izraelu. -Nie na umownej Turcji, dostarczającej drony Bayraktar na Ukrainę i wyzywająco „nie wyrzekającej się” Rosji - a właśnie, na Izraelu.

W wojnach informacyjnych nasz kraj przegrywa bitwę za bitwą. Do następnej rundy musimy się dobrze przygotować. Nie naruszając kwestii dyplomacji, oto zasady, według których należy prowadzić izraelską kampanię PR:

1. Przestawienie akcentów

Zarówno wojna na Ukrainie, jak i konflikt arabsko-izraelski postrzegane są jako wojna "silnego ze słabym". „Silny” jest domyślnie potępiany, a sympatie skierowane do „słabego”, tj. Palestyny. Aby uniknąć skojarzeń z Rosją, Izrael powinien budować swoją kampanię PR utożsamiając się z Ukrainą w następujących punktach:

- "Wojna światów". W obu konfliktach nie jest to wojna między „silnymi” a „słabymi”, ale w istocie wojna cywilizacji. „Kraje o zachodnich wartościach - przeciw uzbrojonym dzikusom”. Potrzebna jest wyraźna linia podziału: jest blok Rosja/Hamas i jest Izrael/Ukraina/Europa/USA. Hamas, Hezbollah i inni terroryści są mile widzianymi gośćmi w rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Rosja wykorzystuje syryjskich najemników do walki na Ukrainie, Moskwa i Teheran wzmacniają swoje partnerstwo, Chamenai obwinia za wojnę Waszyngton, a nie Moskwę; Arabowie izraelscy prowadzą działania wspierające Rosję itp. Sojusznicy Ukrainy i Izraela stanowią jeden „blok cywilizacyjny”. Izrael domyślnie jest „po stronie prawdy”.

- „Cywile pod ostrzałem”. Rosja prowadzi wojnę w barbarzyński sposób, podobnie jak Hamas, ostrzeliwując domy i obiekty cywilne. Izrael ma do czynienia z podobnym przeciwnikiem, podczas gdy sam przeprowadza jedynie ukierunkowane eliminacje.

- Fejkomioty”. Zarówno Hamas, Iran, jak i Rosja ustanowiły w swoich krajach reżimy autokracji informacyjnej. Obywatele, zarówno Ukrainy, jak i Izraela, mają dostęp do prawdziwych informacji.

„Oni są zaborcami”. Rosja, podobnie jak Palestyna, wysuwa wobec drugiej strony, bezpodstawne roszczenia terytorialne.

- "Jeden przeciwko wszystkim". W całej swojej historii Izrael zwyciężał armie, które go przewyższały liczebnie i pod względem wojskowo-technicznym. Podobnie sytuacja wygląda dzisiaj na Ukrainie. Jedyna różnica polega na tym, że Izrael ma znacznie mniej sojuszników.

- „Wojna o pokój”. Rosja rzekomo zaatakowała Ukrainę, aby zabezpieczyć swoje granice. Ale w rzeczywistości , nie było zagrożenia, podczas gdy Izrael, jeśli wykonywał uderzenia wyprzedzające, to jedynie w obliczu rzeczywistej mobilizacji sił koalicji arabskiej.

- "My was rozumiemy." Izrael zmaga się z agresją militarną nie od kilku tygodni, ale od momentu swego powstania.

Maksymalne informacyjne odstronienie od Rosji przez Izrael, paralele z Ukrainą zmniejszą szkody spowodowane próbami utożsamienia się Palestyńczyków z Ukrainą.

2. „Pojedynczy rejestr”
jedna z podstawowych zasad PR brzmi: „jeśli o wydarzeniu nie mówiono, to znaczy, że go nie było”. Niezbędne jest prowadzenie listy działań wspierających Ukrainę przez Izrael; od zbiórki leków przez obywateli - po działania i oświadczenia dyplomatyczne. Powinien to być jeden dokument, rodzaj podręcznika zawierającego liczby, fakty, historie wolontariuszy, materiały fotograficzne i wideo. Ten dokument przyda się w przyszłości. Wszystkie informacje
powinny być zbierane w jednym ośrodku. Ważne jest, aby jak najwięcej mówić o pozytywach, ponieważ przy pierwezej okazji, przypomną nam o złych sprawach . Nawiasem mówiąc, Stany Zjednoczone np. już ogłaszają wielkość swojej pomocy.

3. „Poznawanie w porównaniu
Wojna zbliżyła Ukrainę do członkostwa w UE i NATO, ale nie zapewniła wejścia. Unia Europejska i Pentagon odmówiły dostaw samolotów bojowych na Ukrainę. Zachód jest gotów spełniać - daleko nie wszystkie wymagania Kijowa. Czego więc można żądać od Izraela?
„Robimy więcej niż maksimum”. Ważne jest, aby wyjaśnić, dlaczego poparcie Izraela dla Ukrainy jest w obecnych warunkach maksymalne. Dotyczy to wszystkich „kontrowersyjnych” kwestii. Nie szukać wymówek - wyjaśniać

4. Pytać i wymagać
Nie wahajmy się przypomnieć światu, że podczas wojny z Rosją ogromna liczba Izraelczyków udekorowała swoje awatary ukraińskimi flagami, chodziła na wiece i zbierała pomoc humanitarną. Trzeba przypomnieć na wszystkich poziomach: od sieci społecznościowych po aparat państwowy. Trzeba domagać się wzajemnego wsparcia z takim samym uporem, z jakim dziś Ukraina żąda go od Izraela. A także przypomnieć, że Żydzi wspierają Ukraińców, pomimo więcej niż realnych i konkretnych gróźb militarnych przeciwko nim.

5. Postawa proaktywna
Nie czekać na okazje informacyjne i agendy, w które można się wpasować, ale twórzmy je sami i już teraz.
Ta kampania powinna być skierowana do różnych grup docelowych - od głów państw po zwykłych Ukraińców, którzy komentują w mediach społecznościowych i piszą reposty. Dotyczy to opiniowładnych liderów, znanych osób, dziennikarzy, polityków, dyplomatów, organizacje praw człowieka, prawników itp. Jak budować i realizować agendę świata publicznego, jakimi kanałami i kiedy - to nie tylko temat na osobny artykuł, ale na osobną strategię. To niezwykle nietrywialne i kosztowne zadanie. Ale prędzej czy później będziemy musieli zająć się jego realizacją.

---------------------------------------------
1.*. „„bojkot produktów wytwarzanych poza „zieloną linią” - linia oddzielająca Izrael od Zachodniego Brzegu. Boycott, Divestment and Sanctions (BDS) .
Ruch BDS promuje bojkot produktów "made in Israel" na całym świecie, bojkotuje izraelskich artystów i naukowców, a nawet lobbuje za oficjalnymi sankcjami wobec państwa Izrael przez obce rządy i organy międzynarodowe
https://www.brookings.edu/blog/order-from-chaos/2018/01/26/how-much-does-bds-threaten-israels-economy/

https://www.9tv.co.il/item/42083
autor: Лиора Шварц , dziennikarz i prezenter telewizyjny
журналистка и телеведущая
18 марта 2022

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam - bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia

Trzy filmy tego samego producenta i tylko jednego! Trzy różne orientacje w każdym z filmów.. Znamienne!

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika bezmetki

13-04-2022 [08:40] - bezmetki | Link:

"Razwiedka bojem". Ktoś - się wychyli?  ;-))

Obrazek użytkownika Czesław2

13-04-2022 [08:49] - Czesław2 | Link:

Jak się mamy przygotować do wojny informacyjnej, skoro np Czernecki nazywa Le Pen prawicową. Nie ma danych, internet to generalnie ściek.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

13-04-2022 [10:24] - Chatar Leon | Link:

Skoro mistrzowie propagandy pracują nad mistrzowską propagandą, trudno się dziwić, że ta mistrzowska propaganda jest skuteczna.
Jakieś wnioski? Tymczasem taka Polska nie ma nawet żadnej wypracowanej sensownej narracji o historii najnowszej, żadnych aktywnych działań w tej mierze, ani też sensownej koncepcji przeciwdziałania kłamstwom historycznym. "Strategią" jest pisanie sprostowań, których nikt nie zamieszcza a jak zamieszcza, to nie czyta, a prezydent nie wie nawet do końca, co odpowiedzieć pierwszej lepszej bezczelnej cipci z CNN, oskarżającej Polaków o II wojnę.
 

Obrazek użytkownika bezmetki

13-04-2022 [12:39] - bezmetki | Link:

Widzi mi się, że aktywistów dziś nie dowieźli. - Ani "gówna ani onucy". Jak żyć? -  Sam smutek. :-((

Obrazek użytkownika Czesław2

13-04-2022 [12:21] - Czesław2 | Link:

Mają swoje artykuły. To obieg zamknięty

Obrazek użytkownika bezmetki

13-04-2022 [12:31] - bezmetki | Link:

-Raczej znają rozmiar wybiegu i kochają zażarcie ...

Obrazek użytkownika sake3

13-04-2022 [12:26] - sake3 | Link:

@bezmetki.....Przecież nie kto inny jak Pan wykluczył ich z grona osób dostępujących zaszczytu komentowania na Pańskich blogach. Zrobił Pan to nawet imiennie,cóż to pamięc zawodzi?

Obrazek użytkownika Czesław2

13-04-2022 [12:32] - Czesław2 | Link:

Ma Pani odpowiedź piętro wyżej

Obrazek użytkownika Tezeusz

16-04-2022 [10:44] - Tezeusz | Link:

@ bez majtek
Lubisz jak czytamy obrazać JP2 i blogerów, uwielbiasz info prosto z..Moskwy. To tam wracaj ! NEonek czeka