Walerij Szirajew: Prokrustowe kłamstwa

Jak zneutralizować agresywną propagandę państwową. Praktyczny przewodnik

"Studiowanie doświadczeń propagandy wojskowej w wojnach ostatnich trzydziestu lat przekonuje mnie, że lawina informacji propagandowych dotyczących operacji specjalnej armii rosyjskiej na Ukrainie (kampania masowa rozpoczęła się na długo przed 24 lutego), mechanizmy jej dystrybucji, zakres metod tworzenia i przetwarzania newsów oraz zasięg odbiorców - są bezprecedensowe. Niczego takiego dotychczas nie było. Media elektroniczne i sieci społecznościowe zyskały niesamowitą siłę i stały się potężnym narzędziem propagandy państwowej na całym świecie. Oczywiście interesuje nas przede wszystkim nasz kraj."

Петр Саруханов / «Новая газета» Nowaja Gazeta

Jak chronić świadomość przed zniekształconym obrazem świata? Jak zachować umiejętność adekwatnej oceny zdarzeń?

Każda kampania propagandowa jest przez nas postrzegana jako coś nowego, zagłębiamy się w jej argumenty, nie podejrzewając, że podstawowe zasady takich kampanii nie zmieniły się przez ostatnich dwieście lat. Prace naukowców dają na to przekonujące dowody. Uważam, że niezwykle pożyteczne jest mieć w głowie krótką listę zasad, na których opiera się „narracja propagandowa”. Oferujemy je naszym czytelnikom.

Główne tezy uzasadnienia wywodzą się z ideologii nacjonalizmu, który uwielbia mówić o prawach historycznych na terytorium i pokrewieństwie etnicznym (zasada „obszaru i ziemi”) (принцип «земли и почвы»).

Podstawowe tezy uzasadniające:
 

“ Jeśli wasza okolica należała do nas przez 500 lat, a stała się waszą dopiero w ciągu ostatnich 50 lat, jesteście okupantem.”

“Jeśli terytorium jest wasze od 500 lat, a nasze od 50 lat, powinno należeć do nas – granice nie powinny być zmieniane.”

“Jeśli region należał do nas 500 lat temu, a potem już nigdy nie należał, powinien należeć do nas jako kolebki narodu.”

“ Jeśli mieszka tam większość naszych ludzi, to region powinien należeć do nas – ludzie powinni mieć prawo do samostanowienia.”

“Jeśli na jakimkolwiek obszarze jest żyje mniejszość naszego narodu, to powinna ona należeć do nas - bo nasza mniejszość - powinna być chroniona przed uciskiem.”

“ Wszystkie powyższe zasady dotyczą tylko nas, - nigdy was.”

“Nasze marzenie o wielkości jest historyczną koniecznością. Wasze marzenia o wielkości to faszyzm.”
 

Oczywiście nauczyliście się tych argumentów, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy słyszeliście je setki razy od oficieli, czytaliście je w sieciach społecznościowych.

Myślicie, że chodzi o operację specjalną na Ukrainie?  - Ależ nie!

Powyzsze “zasady” sformułowano na podstawie badań doświadczeń propagandowych podczas konfliktów na Bałkanach końca XIX i początku XX wieku, a także długiej historii sporu między Francją a Niemcami o Alzację i Lotaryngię. W tej formie formuły nacjonalizmu zostały zawarte w książce Stuarta Kaufmana z 2001 roku “Modern Hate: The Symbolic Politics of Ethnic War”. Opierają się one również na bogatym doświadczeniu Norweskiej Rady ds. Uchodźców (Norweskiej Rady ds. Uchodźców), w dokumentach których występują wielokrotnie.

Studiując doświadczenia propagandy i kontrpropagandy Ententy i Trójprzymierza podczas I wojny światowej, lord Arthur Ponsonby (1871-1946) napisał książkę FALSEHOOD IN WAR-TIME:
Propaganda Lies of the First World War (Fałsz w czasie wojny)
. Jako pierwszy tak jasno i wyczerpująco przedstawił i zilustrował konkretnymi przykładami i tak już znacznie szersze zasady propagandy wojskowej. Zainspirowana jego twórczością, Anna Morelli, belgijska historyczka włoskiego pochodzenia, usystematyzowała je i przedstawiła w nowoczesny sposób.

Zdjęcie: Кирилл Кухмарь / TASS

W swojej dysertacji Zasady propagandy wojskowej (Principes élémentaires de propagande de guerre), Morelli przeanalizowała doświadczenia wszystkich wojen i konfliktów kolonialnych XX i obecnego stulecia

Poznaj zasady Morelli a zrozumiesz wszystko !

Zasady propagandy Anny Morelli

1.”My nie chcemy wojny”

 - Oznacza to, że wrogowie nas nienawidzą i chcą zaatakować jako pierwsi.

2. “Za wszystko odpowiada druga strona”

- Nawet jeśli zaatakowaliśmy pierwsi,  - doprowadziły do ​​tego pewne kroki wroga.

3. “Przywódca przeciwnego kraju, to prawdziwy diabeł”

-  Najważniejszym zadaniem jest personifikacja wizerunku wroga w oczach obywateli.

4. “Walczymy o szlachetne cele, a nie o własne interesy”.

 - Oznacza to, że nie działamy we własnym interesie.

5. “Wróg celowo popełnia okrucieństwa, my - tylko przez przypadek”

-  Opowieści o kalekich dzieciach, obozach koncentracyjnych, niszczeniu dzieł sztuki, nawoływaniu do przemocy wobec bezbronnych - w armii wroga, dowodzą jego barbarzyństwa wynikającego z wrodzonych skłonności.

6. “Wróg używa zabronionej broni”

7.” Nasze straty są niewielkie, a straty wroga ogromne”

-  O realnych stratach stron zadecyduje żmudna praca historyków, dziennikarzy i społeczeństwa obywatelskiego po zakończeniu konfliktu.

8. “Przedstawiciele kultury, sztuki i intelektualiści wspierają naszą sprawę”

9. “Nasza misja jest święta”

10. “Zdrajcą jest każdy, kto kwestionuje nasze doniesienia medialne”.

Propaganda nie powinna budzić wątpliwości. W tym celu wszelkie środki są dobre, aż do blokowania sieci społecznościowych, blokowania kanałów telewizyjnych.

1 *. Prokrustes, zwany także Polypemon, Damastes lub Procoptas, w greckiej legendzie, zbójca mieszkający gdzieś w Attyce – w niektórych wersjach w sąsiedztwie Eleusis. Jego ojcem był Posejdon. Prokrustes miał żelazne łóżko (lub, według niektórych relacji, dwa łóżka), na które kładł swoje ofiary. Jeśli ofiara była krótsza niż łóżko, rozciągał ją, uderzając młotkiem lub szarpiąc ciało, aby dopasować. Ewentualnie, jeśli ofiara była dłuższa niż łóżko, odcinał nogi, aby dopasować ciało do długości łóżka. W każdym razie ofiara ginęła. Ostatecznie Prokrustes został zabity własną metodą przez młodego attyckiego bohatera Tezeusza, który jako młody człowiek zabijał rabusiów i potwory, które napotkał podczas podróży z Trozen do Aten.

„Łóżko prokrustowskie” lub „łóżko prokrustowe” stało się przysłowiowe dla arbitralnego – i być może bezwzględnego – zmuszania kogoś lub czegoś do dopasowania się do nienaturalnego schematu lub wzoru.

https://novayagazeta.ru/articles/2022/03/26/prokrustova-lozh
"Прокрустова ложь"
Как нейтрализовать агрессивную госпропаганду. Практическое пособие

Валерий Ширяев
27.03.2022

wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam - bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [06:39] - bezmetki | Link:

Jakieś światłe skojarzenia?  ;-))

Obrazek użytkownika Tezeusz

09-04-2022 [07:26] - Tezeusz | Link:

"Studiowanie doświadczeń propagandy wojskowej w wojnach ostatnich trzydziestu lat przekonuje mnie, że lawina informacji propagandowych dotyczących operacji specjalnej armii rosyjskiej na Ukrainiy.."
Nawet w przypadku cytowania tekstów innych autorów lub ich tłumaczenia, trzeba bardzo dobrze znać problematykę i materiał  omawianego przedmiotu szczególnie napisane w innych językach.

Przechwałki autorze jak zwykle czy profesjonalizm, jak to drugie to doświadczenie proszę pokazać na zasadzie konkretów. Inaczej to jak zwykle bajki..
Tylko bez bluzgów proszę jak to zwyczaju  stosujesz autorze np pod materiałem o świętym JP2 napisałeś cytuję :
"Obłudna, świętojebliwa - BLADŹ"

 

Obrazek użytkownika Czesław2

09-04-2022 [07:03] - Czesław2 | Link:

@bezmetki Nie wiem, czy światłe, przypomina mi się tylko wypowiedź Clausewitza, że wojna to kontynuacja polityki innymi środkami. Przyłóżmy do tego propagandę w Polsce przed wybuchem wojny na Ukrainie..

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [07:51] - bezmetki | Link:

"Przyłóżmy do tego propagandę w Polsce przed wybuchem wojny na Ukrainie.."
_ Nie śledziłem tematu. Czy mogę prosić o lapidarne przypomnienie....

Obrazek użytkownika Czesław2

09-04-2022 [08:14] - Czesław2 | Link:

To nie temat, ogólna dygresja na temat propagandy, niekoniecznie wojennej. Ja przecież nie jestem w stanie patrzeć na massmedia od dłuższego czasu, czyli od zawsze. Proszę wziąść cokolwiek do ręki wcześniej i teraz i zastanowić się , o czym nadają "wolne" media. Czy oprócz propagandy i prognozy pogody ( też często w formie propagandy) jest coś jeszcze?. Politycy i dziennikarze są na sznurku drukarzy kasy i wykonują polecenia. Tylko i wyłącznie.

Obrazek użytkownika u2

09-04-2022 [06:44] - u2 | Link:

Przywódca przeciwnego kraju

No nie wiem, czy najlepsze tłumaczenie zdania "Лидер противоборствующей страны". Nie widać "борствующей страны", czyli wojującego kraju. "Lider wojującego z nami kraju" brzmi lepiej.

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [06:52] - bezmetki | Link:

Zgoda. - Tylko tyle?

Obrazek użytkownika u2

09-04-2022 [07:11] - u2 | Link:

Zgoda. - Tylko tyle?

Ewentualnie "Lider wrogiego kraju".

Co do wojennej propagandy to pierwsze skojarzenie miałem Putina z Hitlerem, stąd powstał Putler. Hitler miał swoich wróżbitów, Putler ma swoich. Dlatego podejrzenie o związki z "diabłem" niebezpodstawne. :-)

Jak już pisałem żyjesz w zombirowanym społeczeństwie, które pójdzie za Putlerem w ogień. W Rosji 30% ludzi ma paszporty. Jeszcze mniej wyjeżdżało za granicę. Nie macie dobrych wzorców. Nie wiecie jak dobrze żyć. Uważacie zachód za wroga.
 

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [07:34] - bezmetki | Link:

"Jak już pisałem żyjesz w zombirowanym społeczeństwie, które pójdzie za Putlerem w ogień. W Rosji 30% ludzi ma paszporty. Jeszcze mniej wyjeżdżało za granicę. Nie macie dobrych wzorców. Nie wiecie jak dobrze żyć. Uważacie zachód za wroga."

- ?????????????

Obrazek użytkownika Pers

09-04-2022 [07:29] - Pers | Link:

@u-bocik
Rosyjskojęzyczny.
I wszystko jasne :))

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [07:06] - bezmetki | Link:


Autor:
Валерий Ширяев
https://novayagazeta.ru/articl...(link is external)
"Прокрустова ложь"
Как нейтрализовать агрессивную госпропаганду. Практическое пособие

 

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [07:31] - bezmetki | Link:

Z radością informuuuuję,że :
Moje tłumaczenie tekstu “Czy i jak Zachód odpowie, jeśli Putin użyje broni jądrowej?”
- bez szczególnej poczytności na N.B., :-(( w Salonie24. dla odmiany, doczekało się jak dotychczas przeszło 6554 czytelników a odsłony wciąż rosną… Licznik im się zepuł ?
 https://m.salon24.pl/eed0386d5...

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [07:46] - bezmetki | Link:

Ten tekst znakomicie się sprawdza jako "razwiedka bojem - kto jest kto,  IQ - test  ( fosfór, zjedzone łebki od śledzi - te rzeczy...) i na jakość obiektywizmu czytelnika, "inner integrity"

Obrazek użytkownika u2

09-04-2022 [07:52] - u2 | Link:

razwiedka bojem - kto jest kto

Jesteś tutaj w celu wytypowania osób do zlikwidowania jak Ja. Rus.  ? :-)

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [08:07] - bezmetki | Link:

A ortopeda też chora?  Muj boshe . nienszszenszcza chadzajom parami...a taka feina patriota :-(((

Obrazek użytkownika u2

09-04-2022 [08:11] - u2 | Link:

Muj boshe . nienszszenszcza chadzajom parami

Jesteś na polskim forum, zaanonsował ciebie JzL cytując twoje teksty. Nie spodziewaj się jednak, że będą same laurki dla ciebie. Jak sam wiesz jest u was zasada : dawieriaj no prawieriaj. Rażą ciebie teksty Tezeusza ? Mogłeś dać temu wyraz w sposób kulturalny. Ale po kiego grzyba zaatakowałeś przy okazji JP2 ? Bez sensu :-)

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [08:41] - bezmetki | Link:

"po kiego grzyba zaatakowałeś przy okazji JP2"
- Przeczytaj uważnie tekst, który mi zarzucasz. W przypadku recydywy, przypomnę "bajkę o wężu"

Obrazek użytkownika u2

09-04-2022 [12:07] - u2 | Link:

Przeczytaj uważnie tekst, który mi zarzucasz.

Zrozumiałe, że jezyk polski nie jest twoim ojczystym językiem. Wytarłeś sobie buzię JP2 i tyle w tym temacie. Tak odebrali to Polacy. Przyznanie się do błędu nic nie kosztuje, ale jako wielkorus nigdy się nie przyznasz do błędu :-)

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [12:28] - bezmetki | Link:

Koniec przekomarzania. Bye , bye!

Obrazek użytkownika u2

09-04-2022 [12:28] - u2 | Link:

Koniec przekomarzania.

Po polsku : koniec przekomarzania się :-)

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [09:07] - bezmetki | Link:

A jaka pogoda  w Tel Aviv ?

Obrazek użytkownika u2

09-04-2022 [12:05] - u2 | Link:

A jaka pogoda  w Tel Aviv ?

https://pogoda.interia.pl/prog...

Obrazek użytkownika Tezeusz

09-04-2022 [08:15] - Tezeusz | Link:

@bez metki
Jak czytam twoje nerwowe komentarze na pytania blogerów najlepiej na NB wychodzi tobie... obrażanie innych zacząłeś od JP2. Moje gratulacje...głupoty. Gdzie kultura, merytoryka dalej wolisz bluzgi.. Uwielbiasz rosyjski, jak pokazujesz, a to raczej domena NEonka, nie pomyliłeś portali tak grzecznie pytam ?

Obrazek użytkownika Czesław2

09-04-2022 [08:06] - Czesław2 | Link:

We Francji wybierają dzisiaj między zwolennikiem Putina, a zwolenniczką Putina. Wziąwszy pod uwagę, że KTOŚ tych ludzi wystawił i zrobił kampanie reklamowe, ktoś ma w ręku media, to wygląda to dziwnie. Putin ma w łapach pół Europy? Może, ale widzę tu drugie dno. Jaki interes ma w tym naród handlowy mający 70% majątku światowego w rękach?

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [10:13] - bezmetki | Link:

“We Francji wybierają dzisiaj między zwolennikiem Putina, a zwolenniczką Putina. Wziąwszy pod uwagę, że KTOŚ tych ludzi wystawił i zrobił kampanie reklamowe, ktoś ma w ręku media, to wygląda to dziwnie. Putin ma w łapach pół Europy? Może, ale widzę tu drugie dno. Jaki interes ma w tym naród handlowy mający 70% majątku światowego w rękach?”

- Bobrując w rosyjsko- i anglojęzycznym necie, co i rusz natykam się na prokremlowskie wtyki w tym – a jakże, “high-brow intellectuals”. Ukrainy oni albo nie dostrzegają, albo kompletnie fałszują , wbrew logice i wiarygodności, pod putinowskie libretto. Wcześniejsze interesy przeważają. Stoją okoniem - sabotując obowiązującą linię natowsko-amerykańską.
Ciekawe czy się zwekslują pod wływem rozwoju wydarzeń.
A propos wydarzeń : wcześniej, kilka godzin temu, przeczytałem, że jest przewidywane utworzenie i wysłanie do Rosji ochotniczych oddziałów dywersyjnych. - Teraz nie mogę znaleźć tej informacji...

Obrazek użytkownika Czesław2

09-04-2022 [08:51] - Czesław2 | Link:

Wziąwszy pod uwagę stopień militaryzacji Rosji, nie wiem, czy takie grupy dywersyjne mają sens.

Obrazek użytkownika bezmetki

10-04-2022 [02:29] - bezmetki | Link:

"kilka godzin temu, przeczytałem, że jest przewidywane utworzenie i wysłanie do Rosji ochotniczych oddziałów dywersyjnych. - Teraz nie mogę znaleźć tej informacji..."

-Właśnie odnalazłem:
https://censoru.net/2022/04/08...

Obrazek użytkownika Jabe

09-04-2022 [08:37] - Jabe | Link:

Wiele z tego pasuje jak ulał do naszej domowej wojenki.

Obrazek użytkownika Ijontichy

09-04-2022 [09:10] - Ijontichy | Link:

Pod moim komentarzem do ostatniej notki,dodałeś takie coś:https://naszeblogi.pl/comment/...
Czyli licznik wejść i komentarzy z NB,S24 i innych, nazwijmy,portali.
Do mojego komentarza to pasuje jak garbaty do ściany,ale mam deja vu...Echo24,ktory zawsze placze,że go "zwinęli pod dywan" i dlatego ma mało..wszystkiego,zwłaszcza rozumu.

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [09:18] - bezmetki | Link:

- od moim komentarzem do ostatniej notki,dodałeś takie coś:https://naszeblogi.pl/comment/...
- Sprawdziłem. Nie zauważyłem. A gdyby nawet- to co - grzech, czy możliwe przeoczenie?

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [09:21] - bezmetki | Link:

Jutro  powtórka z rozrywki. Radocha - co nie?
"A chleb dalej po osiem?"

Obrazek użytkownika Tezeusz

09-04-2022 [09:37] - Tezeusz | Link:

@bez....metki
""A chleb dalej po osiem?"

A razowy po szesnaście - cztery kilo !

Obrazek użytkownika sake3

09-04-2022 [10:19] - sake3 | Link:

@bezmetki.......Moje skojarzenia nie wiem czy światłe do wpisu-jak zneutralizować agresywną propagandę państwową,praktyczny przewodnik proponuję odneść do przyjrzenia się rosyjskiej propagandzie państwowej.Znajdzie sie tu mnóstwo przykładów jak wygląda propaganda państwowa a stąd tylko krok do wysuwania wniosków na temat skali manpulacji.Nie trzeba nawet sięgać do poradnika. Ostatni przykładzik-rozważania pijanej pani Marii Zacharowej komentatorki i dziennikarki całą gębą rosyjskich państwowych mediów na temat barszczyku.Nie sądziłam,że barszczyk ukraiński za którym specjalnie nie przepadam stanie się tu problemem państwowym ,powodem oskarżenia Ukrainy o skrajny ekstremizm i nazizm.Przypuszczam że z powodu oburzenia pani Zacharowej wojna potrwa dłużej ,przynajmniej do czasu aż UKraińcy zmienią w książce kucharskiej nazwę na ,,rosyjski''.

Obrazek użytkownika bezmetki

09-04-2022 [12:53] - bezmetki | Link:

Lista osób które na tym Portalu ignoruję:
Tezeusz, U2, Ula Ujejska, Pers, Sake3.
Na zaczepki nie odpowiadam!
“przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, wrogów - poszukam sobie sam”
Ktoś chce dołączyć? - Nie ma problemu! :-))
“Już taki jestem zimny drań”…
Z szacunkiem wobec Przyzwoitych!
 

Obrazek użytkownika sake3

09-04-2022 [13:14] - sake3 | Link:

@bezmetki....A cóż nieprzyzwoitego znalazł Pan w moim komentarzu? Oczywiście nie czekam na odpowiedź,bo rozumiem,że o propagandzie rosyjskiej można mówić tylko dobrze albo wcale.

Obrazek użytkownika u2

09-04-2022 [13:16] - u2 | Link:

Lista osób które na tym Portalu ignoruję

Typowy trolling, czyli uroczyste wsadzanie do KF-a :-)

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

* ceremonialne używanie filtrów (np. killfile’a) – troll uroczyście obwieszcza, że jego oponent ma znaleźć się w filtrze trolla, przy czym bardzo często i tak tego nie robi i dalej czyta wypowiedzi oponenta,
 

Obrazek użytkownika sake3

09-04-2022 [14:23] - sake3 | Link:

@u2.......Ignorowanie zapowiedziane przez pana blogera w stosunku do ,,nieprzyzwoitych'' komentatorów to chyba nie filtr ale wyniosła ignorancja i dawanie delikwentowi do zrozumienia że nie jest mile widziany.Właściwie należałoby spytać jak ma wyglądać jakakolwiek dyskusja,bo zapewne potwierdzeniem miłymi słowami tekstu pana blogera bez żadnych uwag.Jest to też sygnał że wpisy rzeczowe o prawdziwych faktach nie są tu mile widziane. Szkoda,bo wypowiedź rosyjskiej dziennikarki jest dobitnym potwierdzeniem rosyjskiej propagandy dotyczącej mitycznego ukrańskego nazizmu.No cóż myślę ,że jakoś to przeżyję,tym bardziej,że pan bloger chyba dodatkowo oprócz uznania mojego wpisu za nieprzywoity ma do mnie urazę,że poprzednio wzięłam w obronę pana Tezeusza. Wtedy pan bloger tez nie popisał się przyzwoitymi słowami.. .

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

09-04-2022 [13:46] - Tezeusz | Link:

@bez majtek jak ciebie nazwał @Pers.
Podajcie sobie ręce.
Piszesz cytuję :
"Lista osób które na tym Portalu ignoruję:
Tezeusz, U2, Ula Ujejska, Pers, Sake3."
Ignorować innych czyli dawać świadectwa swojej pysze, głupoty, zakłamaniu czyli to ty przyzwoity nie jesteś.
Nikt ciebie nie zmusza do pisania na NB tym bardziej obrażania blogerów nie mówiąc o JP2.

Bez szacunku !