Rosja przed katastrofą

35 z moich 70-ciu, czyli połowę życia, w najlepszych, kolorowych latach, oddałem zmianom. Wyrosłem na dyrektora generalnego zjednoczenia produkcyjnego i czym ja się nie zajmowałem: schematmi sterowania rakietowego, systemami cięcia metali,  systemami zarządzania energią w dużych zakładach, sterowaniem numerycznym obrabiarek i robotów, chromatografami i spektrometrami atomowymi, odrestaurowaniem i obsługą  koparki wielonaczyniowej , systemem kontrolnym na rozwiniętej fermie drobiu, wszystkiego - nie spamiętać.

Ogólnie rzecz biorąc, z pierwszej ręki, jestem zaznajomiony z inżynierią, technologią, ekonomią i zarządzaniem cyfrowym. I dlatego z przerażeniem śledzę to, co dzieje się w Rosji. Wspominając,  po wizycie w 1920 roku, Herbert Wells, w książce „Rosja w ciemnościach”, sceptycznie oceniał perspektywy budowy nowego społeczeństwa.

I niestety się mylił. Bolszewikom udało się jeszcze stworzyć homo sovieticus’a,  a Putin stał się apofigą.1*. “sowka”(совка) - w triumfie, niszczącym własny kraj. Wygląda, że to koniec.

 

Sto lat później Rosja znów jest we mgle. Skala katastrofy, która ją spotkała, nie jest jeszcze uświadamiana przez ludność i przywódców, ale przypomina  śmierć imperium. Niewypłacalność 1998 roku, która wstrząsnęła systemem finansowym i gospodarką oraz cofnęła kraj o lata, będzie wydawała się powiewem majowego wietrzyka! Podobnie jak w 1917 r.,  upadnie gospodarka, upadnie system finansowy, a sam kraj będzie na skraju załamania.

Czy  to przypadek, czy intrygi wrogów?

Nie, sama Rosja kopała sobie dołek, dziko odgryzając sią od tych, którzy starali się ją powstrzymać od tej samobójczej głupoty I w końcu przekroczyła ostatnią linię.

https://www.youtube.com/watch?...

Wyczerpała cierpliwość świata i otrzymała w odpowiedzi bezprecedensową międzynarodową izolację i sankcje, jakich nigdy w historii nie widziano.

Czy ludność je odczuła? Wielu wciąż niestety orzeźwia mówienie, że wszystko w porządku, na ulicy dużo samochodów a w sklepach pełne półki. Ale oni są albo przebiegli, albo boją się przyznać przed sobą, że jest źle. Chociaż pierwsze oznaki upadku dobrze odżywionego i zamożnego świata, do którego wielu Rosjan przyzwyczaiło się w ciągu ostatnich dwudziestu lat, pojawiły się bardzo szybko: wyjazdy do Europy, wakacje w Turcji i Egipcie, stały się niedostępne na wiele lat

Trzeba o nich zapomnieć nie tylko dlatego, że firmy leasingowe wycofują swoje samoloty z Rosji, a loty za granicę wstrzymują z powodu aresztów liniowców.  - Ale także dlatego, że Zachód zamknął niebo dla rosyjskich linii lotniczych , zablokował międzynarodowe karty, a opiekuńcza ojczyzna, zabroniła wypłacania z kont bankowych kwot wyższych niż 10 tys. dolarów gotówki i ich wywozu.

Co za kurorty, jeśli linie lotnicze porzuciły za granicą około 160 000 rodaków! W rezultacie nawet ci, którzy mają pieniądze w szafce nocnej, nie mogą nigdzie wyjechać i narasta poczucie, że lepiej oszczędzać na "deszczowy dzień".

Oczywiście jest znacznie więcej innych Rosjan, takich, których w zasadzie, nie było stać na wyjazd gdzieś na odpoczynek, no  może z wyjątkiem najbliższego lasu lub rzeki; oni już dotychczas borykali się z ograniczeniami przy zakupie podstawowych produktów (kaszy gryczanej, cukru, mąki), a  teraz ceny skoczyły.

Ale to jeszcze nie katastrofa. Ona zacznie się  za kilka miesięcy i nie da się jej zapobiec. W całej Rosji, produkcja nie tylko firm zachodnich, ale także lokalnych,  jest masowo wstrzymywana z powodu problemów z komponentami i częściami zamiennymi. Tak więc od wprowadzenia pierwszych sankcji, nie minęły nawet trzy tygodnie, a większość fabryk samochodów już stanąła.

Wprawdzie samochody nie zatrzymają się od razu, ale  jeść trzeba zawsze.  Weźmy za przykład holding spożywczy Makfa /"Макфа". Mający siedzibę w Czelabińsku i produkujący w ogromnych ilościach mąkę, makarony, paszę dla zwierząt i wyroby piekarnicze.

Cały proces technologiczny od przetwórstwa zboża do wytwarzania wyrobów gotowych, oparty jest na technologiach i liniach  produkcyjnych: włoskich i szwajcarskich. Jeśli jutro w magazynach skończą się komponenty do naprawy tych linii, to cały proces się zatrzyma.

Awaria jakiegokolwiek łożyska w młynie walcowym, będzie katastrofalna i spowoduje zatrzymanie całego łańcucha produkcyjnego. Dlatego chleb i makaron „Makfa” będą w sklepach tylko tak długo, jak długo w holdingu będą części zamienne. a one wkrótce znikną, i dostawy zostaną wstrzymane.

I kolejny szczegół. Używają sztucznego glutenu, aby poprawić jakość mąki, ale kupują go,  podobnie jak inne dodatki smakowe, konserwujące itp. w Szwajcarii. Jakiej jakości będzie domowa mąka i chleb - bez tych dodatków?

Albo jajka. Na początku lat 80-tych miałem okazję pracować w dużej fermie drobiu – już wtedy całe wyposażenie było sprowadzane; nasze własne nie wytrzymywało krytyki. Nawiasem mówiąc, kurczęta również musiały być importowane.

Teraz w Rosji, wyposażenie kurników w ogóle nie jest produkowane, a mnie chce się kręcić kółka palcem na skroni,

widząc zdjęcia z jakuckiej fermy drobiu: tam, oprócz standardowego oznakowania, jej jaja , mają napis  -"Za Rosję!"

Tutaj, krótkowzroczny idiotyzm patriotyczny, zostaje doprowadzony do absolutu: taca na jajka jest wykonana na importowanym sprzęcie, naniesione na nią oznakowanie, wyposażenie kurnika też jest obce, a jeśli się zepsuje, po prostu nie będzie jak naprawiać. To samo ze wszystkim innym, bo
nie ma nic  - własnego.

I taki obraz jest teraz w całym sektorze spożywczym: mięso, mleko, kiełbasa, konserwy. Wszystkie przedsiębiorstwa już wkrótce albo całkowicie się zatrzymają, albo drastycznie zmniejszą produkcję i jakość.

A jak Rosja przeprowadzi akcję siewną? W końcu John Deere wstrzymał dostawy sprzętu i komponentów, ale to jeszcze pół biedy

Kłopot polega na tym, że materiał siewny (40% nasion i 90% ziemniaków) jest importowany i jesienią nie będzie zbiorów. A to tylko sektor rolniczy, a problemy systemowe ujawnią się i w innych dziedzinach.

To samo dotyczy kluczowego dla Rosji przemysłu naftowego i gazowego: wszystkie zastosowane w nim technologie i wyposażenie są zachodnie. I tak, we wszystkich innych branżach. Wyobraźcie sobie, ile osób jest w nich zatrudnionych i co się stanie, gdy co najmniej jedna czwarta straci pracę. Jak dotąd, personel w przedsiębiorstwach ze wstrzymaną produkcją, urlopuje się za częściowym wynagrodzeniem, ale jest to środek tymczasowy.

Za miesiąc lub dwa, wszyscy zostaną zwolnieni, a masowe bezrobocie obejmie cały kraj. W rezultacie odejścia dużych sieci handlowych, takich  jak Inditex, H&M - tysiące ludzi  straciło  prace, a  to tylko wisienka na torcie –  bo bezrobotni nie mają pieniędzy na zakupy.

A to nie wszystko. Nie tylko, prawie wszystkie firmy, wstrzymują dostawy towarów do Rosji, ale także największy morski przewoźnik kontenerowy, duńska firma Maersk, wstrzymała rejsy . Oznacza to, że wkrótce zabraknie prawie wszystkich towarów.

A to nie tylko sprzęt RTV i AGD, ale także żywność, Rosja też dużo jej importuje.

Mięso, owoce, warzywa – to wszystko, w większości sprowadzane jest ciężarówkami i kontenerami. Przed nami niedobory i gwałtowny wzrost cen, co w połączeniu z wymienionymi wyżej konsekwencjami izolacji międzynarodowej, oznacza już nie kryzys systemowy, ale nieuchronny upadek systemu, czyli reżimu i najwyraźniej kraju.

Upadek jest tym bardziej nieunikniony, że przywódcy tego kraju, robią dosłownie wszystko, aby go przyspieszyć i zbliżyć!

Pierwszym krokiem, była odmowa zwrotu wydzierżawionych samolotów, czyli banalna kradzież, której w biznesie nie wybaczą.

Drugim krokiem, będzie nacjonalizacja majątku firm, które przestały działać w Rosji, krok nie mniej głupi, bo nie dający żadnych korzyści, poza wieloma problemami.

A trzecim, dosłownie samobójczym krokiem, będzie bezczelna odmowa spłaty długów, w szczególności, denominacji długu państwowego, w walutach obcych.

W związku z tym, że zachodnie sankcje zablokowały Rosji dostęp do większości zasobów złota i walut obcych, kraj ma problemy z wywiązywaniem się z zobowiązań, w tym zadłużenia. Dlatego, zamierza płacić za nie w rublach, dopóki rezerwy nie zostaną odmrożone.

„Musimy opłacać krytycznie ważny import. Żywność, lekarstwa, szereg innych podstawowych towarów. Ale – powtarzam raz jeszcze – długi, które musimy spłacić krajom nieprzyjaznym Federacji Rosyjskiej I które nałożyły ograniczenia na wykorzystanie złota i rezerw walutowych - tym kraju, będziemy spłacać w rublach - powiedział rosyjski minister finansów Siluanow/ Силуанов.

To gorsze, niż zbrodnia czy pomyłka, to rażąca głupota w stylu zarządzania jakucką fermą drobiu! Nic dziwnego, że mówią, że "kiedy Bóg chce niszczyć, pozbawia rozumu".

Po pierwsze, nie będzie importu krytycznego, a także możliwości płacenia za niego.

Po drugie, rozwiązuje to Zachodowi  ręce w odniesieniu do rosyjskiej własności za granicą – można ją skonfiskować - w celu spłaty długów.

Po trzecie, same rezerwy złota FR za granicą, mogą  pozwolić na taką spłatę i - co najważniejsze dla Ukrainy - na odbudowę gospodarki i zrekompensowanie szkód wyrządzonych przez agresora. To, według wstępnych szacunków, będzie wymagało około 120 miliardów dolarów, a rachunek nadal rośnie.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że perspektywy dla Rosji są jak najbardziej ponure, że czekają ją wielkie wstrząsy w najbliższej przyszłości i będę bardzo zaskoczony, jeśli uda się jej zachować integralność.

Mieszkańcom tego szalonego, agresywnego kraju, długo trzeba będzie współczuć (?).

Minimum 10-15 lat. Jeśli na świecie znajdą się ludzie o miękkich sercach, w co wątpię.

Jurij Kirpiczew

*1. apophyge: rzeczownik Architektura - mały, wklęsły, zewnętrzny łuk, łączący trzon kolumny, - zwłaszcza kolumny klasycznej - z jej podstawą. Zwany także hipofigą. - podobna krzywa łącząca wał kolumny z jej podstawą.

https://censoru.net/2022/03/15...(link is external)
“Россия перед катастрофой”
Юрий Кирпичев
15.03.2022   

Uzupełniając temat:

El Murid. Jasna przyszłość dla Rosji
➡ Źródło: https://publizist.ru/blogs/113683/42400/-
19 marca, 2022

Bez względu na wynik operacji specjalnej na Ukrainie (i zgodnie z obecnymi trendami, może ona mieć dwa główne skutki – przejście do pozycyjnego, niekończącego się stanu ni-wojny-ni-pokoju na osiągniętych granicach lub zawarcie pewnego rodzaju porozumienia i wycofanie wojsk przy jednoczesnym utrzymaniu okupowanych terytoriów w Donbasie i kontynuacji ni-wojny-bez pokoju), nikt nie zniesie sankcji.
Wzmacniać - może, ale strzelać - zdecydowanie nie. Co w praktyce będzie oznaczać katastrofę gospodarczą do lata.

Nadzieje, że Chiny nam pomogą, nie wyglądają na bardzo dobrze ugruntowane. Proste pytanie - bo niby, dlaczego? Inna kwestia: Chiny to dobra konsumpcyjne. Nie zastąpią utraconych technologii i komponentów, materiałów eksploatacyjnych i surowców dla tych technologii.

Aby zrozumieć, o czym mówimy: na terytorium Krasnodaru 90% gospodarstw mlecznych inseminuje krowy nasieniem amerykańskim z WWS, Alta Genetics, Genex, Genus, ABS Stgenetics. Udział importowanych sadzeniaków na rynku rosyjskim wynosi około 80%, udział nasion buraków cukrowych dostarczanych z zagranicy to 95-97%. Jaja wylęgowe i żywe kurczęta do hodowli rosyjskich brojlerów i niosek są w całości importowane (w 2019 r. import stanowił nawet 98% materiału hodowlanego). Eksporterzy: niemiecki Aviagen i amerykański Cobb-Vantress.

Chiny nie zastąpią tutaj ani jednej pozycji.

W przemyśle maszynowym sytuacja jest podobna. Nawet  budownictwo i branża budowlana - nie ma się dużo lepiej. Chyba nie ma sensu mówić o branżach technologicznych, takich jak transport i komunikacja. Ruch lotniczy zostanie zamknięty za około rok - i dotyczyć to będzie prawie całej Dalekiej Północy i większości Dalekiego Wschodu.
Zapasy magazynowe są obiektywnie obliczane na okres od dwóch do trzech miesięcy. Z reguły wyczerpują się wcześniej. Według wszystkich wskaźników. do połowy maja, załamanie obejmie prawie wszystkie branże.

Tutaj trzeba zrozumieć jeszcze jedną rzecz: Rosja uczestniczy we współpracy międzynarodowej nie tylko w zakresie dostaw węglowodorów. Rosyjskie przedsiębiorstwa są osadzone w około 70-80 globalnych łańcuchach wartości, w tym dość zaawansowanych technologicznie. Nie w najlepszej pozycji, ale jednak. Teraz są one rozdzierane siłą (co oczywiście stwarza trudności także dla partnerów zagranicznych, ale partnerzy mogą zastąpić rosyjskie przedsiębiorstwa, ale rosyjskie przedsiębiorstwa nie mają gdzie się zintegrować).

To, co zostało powiedziane,: obejmie wszystkich. Nikt nie wyjdzie cało. Będzie źle dla wszystkich. Niech ekonomiści policzą straty, ale już teraz są przybliżone szacunki: w 2022 r. spadek gospodarki może sięgnąć 20-25 proc. W latach 2023-25 ​​spadek będzie mniejszy . Całkowite załamanie za 3-4 lata może osiągnąć 40 proc.. To oczywiście nieładnie i według najbardziej pesymistycznego scenariusza, ale ten optymistyczny też nie wygląda tak gorąco. Co to oznacza w rzeczywistości? Bezrobocie, gwałtowny spadek dochodów (nie ma sensu mówić o poziomie życia), jednoznaczny głód i przejście do dystrybucji racjonowanej.

Tłumy głodnych ludzi będą musiały się  gdzieś podziać. Tak więc wojna staje się jedynym sposobem na pozbycie się niepotrzebnego kontyngentu. Nieważne z kim, nieważne gdzie, a tym bardziej z jakim rezultatem. Dlatego tryb „wrogowie wokół” staje się trwały z perspektywą ekspansji. Oczywiście terror. Po prostu dlatego, że nawet ci, którzy są zadowoleni z życia i dobrobytu, muszą być utrzymywani w stanie ciągłego strachu.

Dlatego myślę, że natychmiast po technicznym zakończeniu „niewojny” na Ukrainie (wstępnie do maja), reżim bez pauzy, przejdzie na terror wewnętrzny. Uderzą wszystkich - szlachtę, smerdy, siły bezpieczeństwa. Ta fascynująca historia może być kontynuowana przez długi czas. Jest dość obiektywny scenariusz, ponieważ reżim zbankrutował i po prostu nie ma innych opcji na przetrwanie. Innego niż przedłużenie obecnego nieżycia.

Pytanie jest dość oczywiste: na ile wystarczy utrzymanie wymaganego poziomu przemocy, skoro trzeba ją będzie stale zwiększać?

wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam - bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tomaszek

26-03-2022 [23:47] - Tomaszek | Link:

Ot i spróbował znać się na technice i gosodarce . Elvis żyje . nawet dyrektorem zjednoczenia był . Pewnie najmądrzejszy z nadania najsłuszniejszej i przewodniej i tak mu już zostało . Już od samego blogowania Rosję obalił . Zuch chłopak . Analizując dochodzimy do konkluzji ... Trzecia notka i i kolejne ględzenie na temat . Następna chyba będzie na kolejny temat o którym nie masz pojęcia i poględzić chcesz . Proponuję tradycyjnie o Elvisie . przynajmniej Lwowa nie będziesz odbijał . Choć kto wie ?

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-03-2022 [10:23] - Tezeusz | Link:

@ Tomaszek kim jest ?
ZERO materiałów na NP przez 3 lata - kużwa ale sukces ?, za to wiele chamstwa w komentarzach, wiele sowiecko komunistycznej propagandy. Takie to zero ścierwoneonowe. Ale innych rozlicza biedaczek, a prosiłem jak się nawalisz nie pisz bo dalej pokazujesz chamie kim jesteś ? Delikatnie i grzecznie pisząc bo dzisiaj niedziela i msza była.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

27-03-2022 [10:26] - RinoCeronte | Link:

Niewierny Tomaszek! Zazdrość przez Pana przemawia... A tu jeszcze trochę i wszyscy będziemy równi. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

27-03-2022 [10:55] - Tomaszek | Link:

Kulturalny Tezeusz . Budki z piwem zamknęli , to rozwija się  na NB . Tylko mu się "trochę " pomyliło UPA z żołnierzami wyklętymi .i SS Galizien z Dywizjonem 303 ostatnio . Dla niego Rzeź Wołyńska to powstanie narodowe facetów i bab z widelcem w herbie. Wielu na tym forum uważa to za różnicę zdań . Wiesz Rino oni mają "dorobek" , szczególnie we wklejaniu sobie podobnych .

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-03-2022 [15:44] - Tezeusz | Link:

@ Tomaszek z Moskwy
to,ze jesteś trzepnięty i to zdrowo wiadomo już dawno, ze lizesz osrane dupsko putkowi - od niedawna ale dobitnie.Cóż można dyskutować z osranym idiotą @ Tomaszkiem

Obrazek użytkownika Tomaszek

27-03-2022 [13:45] - Tomaszek | Link:

Bezmetki kombinator edytuje i wkleja duperele . To taka gierka na nabicie odsłon . Nie robiłby tego gdyby się licznik odwiedzin zerował . Wczorajsze komentarze do dzisiejszej notki . Chyba że to Elvis z zaświatów . Czego jeszcze pozazdrościć ? . Cienki Bolek kombinator . Tyle tej zazdrości . Więcej to mi kindersztuba nie pozwala a i Admin może nie puścić .
To była taka sobie uwaga .

Obrazek użytkownika admin

27-03-2022 [16:18] - admin | Link:

@Tomaszek Nie czepiaj się bo to Admin kombinuje. Ze zdjęciami (skoro się nie pokazywały) i z czasem publikacji notki bo tylko w ten sposób mogę promować dłużej notkę na górze strony głównej portalu. Robię tak także z notkami innych blogerów. Niektórym poprawiam nawet błędy w treści. 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

27-03-2022 [01:14] - Ula Ujejska | Link:

Znam wielu Rosjan, takich co kiedyś przyjeżdżali do męża w interesach. Przy wódce często rozwiązywały się języki. Ja zapamiętałam z tych dyskusji jedno: Bogato żyje się w Rosji wyłącznie w dużych miastach, a na prowincji jeśli jest samogon i ziemniaki, to jest dobrobyt. Tak twierdzili Rosjanie. Jeden z nich opowiadał o swojej rodzinie która mieszka gdzieś na zadupiu i żyje wyłącznie z tego co on im przyśle. Pokazywał zdjęcia swojego rodzinnego domu - bida galicyjska, tak bym to określiła. Natomiast jego dom w Moskwie, to był już ruski luksus. Zapytałam go dlaczego nie sprowadzi resztę swojaków do Moskwy? Odpowiedział krótko: władza nie pozwoli. Tam ktoś musi orać i siać. Zapytałam jak jemu się udało osiągnąc taki status. Wania z uśmiechem odpowiedział że odsłużył w armii 10 lat. Rosja to dziwny kraj.

Obrazek użytkownika bezmetki

27-03-2022 [05:56] - bezmetki | Link:

ad.> "Miałam na myśli dodanie do wywiadu polskich napisów - przetłumaczenie wywiadu."
Dodać do filmu polskich napisów - nie potrafię. Ze słuchu - nie wszystko. Rosyjskie napisy - generowane automatycznie i z błędami.
Zajęcie czasochłonne - ale spróbuję podłubać.  Dam znać niezadługo. Za rezultat-  w 100%- nie gwarantuję .

Obrazek użytkownika RinoCeronte

27-03-2022 [14:25] - RinoCeronte | Link:

Święta prawda!  Spotkałem przed laty profesora MGU, który mówił o Ukrainie z całkowitym lekceważeniem "Wźcie sobie ten Lwów, Rosja i tak będzie miała całą resztę..."  Profesor a nie facet z meliny alkoholowej.

Obrazek użytkownika bezmetki

27-03-2022 [06:27] - bezmetki | Link:

Chińskie banki przystępują do sankcji wobec Rosji

https://www.finanz.ru/novosti/...

Nadzieje Kremla na pomoc Chin w przezwyciężeniu izolacji od zachodniego systemu finansowego wydają się gasnąć.

Dwa największe chińskie banki państwowe przestały obsługiwać transakcje zakupu towarów w Federacji Rosyjskiej, donosi Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione z sytuacją.

https://www.bloombergquint.com...

Oddziały offshore Industrial & Commercial Bank of China (ICBC), po bankach zachodnich, zaprzestały wystawiania akredytyw na pokrycie transakcji z rosyjskimi eksporterami towarów. Bank całkowicie przestał obsługiwać dostawy w dolarach, ale w niektórych przypadkach wystawia akredytywy na transakcje w juanach. Każda taka decyzja wymaga zgody wyższego kierownictwa.

Bank of China ograniczył również finansowanie zakupów rosyjskich surowców - decyzją własnego zarządzania ryzykiem. Według źródeł Bloomberga, bank czeka na szczegółowe zalecenia krajowego regulatora.

W przeszłości, największe chińskie banki stosowały się do sankcji wobec Iranu, Korei Północnej, a nawet urzędników Hongkongu, jak powiedziano, z obawy, że zostaną objęte drugorzędnymi środkami Departamentu Skarbu USA.

„Chińskie instytucje finansowe poważnie traktują przestrzeganie sankcji”, powiedział Ben Kosterzeva, konsultant w Hogan Lovells w Hongkongu. „Sami nie chcą zostać sankcjonowani i stracić dostęp do transakcji dolarowych”.

W czwartek okazało się, że zachodnie banki zaczęły odmawiać wystawiania akredytyw na dostawy rosyjskiej ropy. Co najmniej trzy z największych europejskich firm energetycznych nie sfinalizowały transakcji.

W rezultacie, cena rosyjskiego Uralu, spadła w porównaniu z innymi gatunkami: każda baryłka kosztuje o 11,25 USD mniej niż Brent i jest to rekordowy rabat w historii.

Popyt na spotowe dostawy Uralu spadł do zera, powiedziały Argusowi źródła rynkowe. Właściciele statków również niechętnie wysyłają tankowce do rosyjskich portów bałtyckich, ze względu na potencjalne ryzyko sankcji.. W ten sposób koszt transportu morskiego ropy "Ural" o wadze 100 000 ton z Primorska do północno-zachodniej Europy w czwartek wzrósł od razu o 200 punktów,w skali międzynarodowego frachtu Worldscale (WS), do WS300, maksymalnego poziomu od 27 grudnia 2006 r.

Obrazek użytkownika Adam66

27-03-2022 [06:16] - Adam66 | Link:

Wszystko idzie według dawno rozpisanego scenariusza:Zaraza, Wojna, Głód i Śmierć...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

27-03-2022 [10:59] - rolnik z mazur | Link:

@ Adam
Dokładnie
 Pzdr

Obrazek użytkownika Czesław2

27-03-2022 [08:25] - Czesław2 | Link:

@autor "To samo ze wszystkim innym, bo nie ma nic - własnego."
Wypisz, wymaluj Polska. Wyobraźmy teraz sobie sankcje na Polskę za niepraworządność. Polacy to przedsiębiorczy naród, i od razu rzucił się na produkcję części do wszystkiego, co sprowadzano. Ale tam też myślą, i do napraw gwarancyjnych już to jest niemożliwe. A i łańcuchy produkcji podzespołów, logistyka, magazyny dla gigantów są pomału przejmowane od Polaków. Cały handel, telekomunikacja w obcych rękach. Są jakieś próby obrony prze zalewającą nas drukowaną kasą, ale tylko w sektorze paliw. W sektorze Hi tech jesteśmy bezbronni, bo nawet genialna, ale mała firma jest bez szans. Czy ktoś na przykład na bazie zbrojeniówki spróbuje takie firmy wziąść pod skrzydła i stworzyć coś na kształt francuskiego giganta Schneidera?

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-03-2022 [10:26] - Tezeusz | Link:

"Historia narodu pokazuje kim on był i czym jest obecnie" - to nie moje słowa ale jednego z Prezydentów Stanów Zjednoczonych. I w tym jednym zadaniu jak na dłoni widzimy ZSRR i Rosję dzisiaj. Piszę o tym niemal codziennie posiłkując się faktami historycznymi, wspomnieniami tych co widzieli i przeżyli.......
"Rosja to stan umysłu" - jak pisze wielu,a ja dodam i historii...

Czy sankcje coś zmienią ? w mentalności zwykłego rosyjskiego kołchożnika - nic, oligarchów pewno też nic ? więc  co może przynieść  zmianę mentalności rosjan ? Myślę, że ilość worków z trupami - to na pewno.

Ukraina posiada dzisiaj armie prawie 250 tys, wyposażaną i doposażaną w najnowocześniejszy sprzęt ppanc, plot, systemy dowodzenia, naprowadzania i komunikacji. Za chwile dostana sprzęt cieżki transportery, czołgi posowieckie, może samoloty ale rakiety średniego zasięgu na pewno. To także idealny poligon doświadczalny dla nowoczesnego zachodniego uzbrojenia : Tureckie drony, Polskie Pioruny, amerykańskie rakiety robią prawdziwą " furorę". Zbrojenia to potęga a przemysł zbrojeniowy w USA decyduje o wszystkim i kasa się kręci.

Rosja przegra tę wojnę, militarnie, wizerunkowo- już przegrała. Zwykły rosjanin postrzegany jest obecnie na świecie jak bandyta, morderca i gwałaciciel.... i o to chodziło putinowi ? Sowiecka dżuma rozlewa sie po świecie- świat odrzuca rosję ! to koniec jej mitu, pozostała prawda.

A Ukraina ? za ogromne pieniądze świata odbuduje swój kraj z pożogi wojennej, jak kiedyś Niemcy po IIWŚ, jako nowoczesne państwo wchodzące w skład UE i NATO. Może straci na chwilę Krym i kilka miast wokół. Ale poligon doświadczalny dla broni i partyzantów Ukrainy będzie tam trwać dopóki ostatni roSSyjsi żołnierz nie wyjedzie w worku.

A wojna atomowa ? może roSSja marzy o życiu po życiu ?

AMEN !

Obrazek użytkownika RinoCeronte

27-03-2022 [10:31] - RinoCeronte | Link:

A ja bym jeszcze zapytał: czy Angela Merkel rzeczywiście nie wiedziała przy jakim interesie majstruje? Hoch soll Sie leben dreimal hoch!

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

27-03-2022 [11:08] - Ula Ujejska | Link:

RinoCeronte
Ależ wiedziała. Przecież przez lata mówiła, że rury to biznes a nie polityka. W rzeczywistości to był plan rusko niemiecki na nowy podział Europy... gdyby nie ta niepokorna Polska i waleczna Ukraina. Cały misterny plan legł w gruzach - i dlatego wycie ruskich dupowałazów.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

27-03-2022 [16:51] - RinoCeronte | Link:

Prywatny biznes... jednakże bez happy endu. Niech teraz coś zrobi DDR-owska małpa.

Obrazek użytkownika angela

27-03-2022 [18:08] - angela | Link:

Jednak Pan Bóg  czuwa nad nami, w ostatniej chwili wyrwalismy się  z szykowanego  nam jarzma rusko,niemieckiego.
Juz byli butni, juz robili z Polską co tylko chcieli, lamali traktaty i wcale się z tym nie kryli, ale za szybko uwierzyli we własne zwyciestwo, a putlerek zgłupiał, pycha go topi.
Nasz PREMIER Mateusz Morawiecki mial racje, Ukraina walczy również i o nas, o nowe rozdanie w Europie, tylko bez Niemiec i Rosji, dwoch odwiecznych wspierajacych sie bandytow.
Nie wiadomo co przegranemu mordercy strzeli do łba, oczywiście lepiej zeby sam sobie strzelił, ale Polska nie powinna odpuścić, dobić gada, żeby nie siał więcej smierci i pożogi, zeby ruski potwór nigdy się nie podniósł.