Miłosierdzie gminy

Byłam kiedyś na seminarium w kręgach liberalnych, powiedziałabym libertariańskich.
Pewien mówca, prywatny przedsiębiorca, najpierw długo opowiadał o swoich finansowych sukcesach, potem równie długo nakłaniał, żeby zlikwidować wszelkie zasiłki i programy pomocowe, żeby eksmitować ( dla ich własnego dobra oczywiście) ubogich na ulicę, a ich mieszkania sprzedawać bogatym, którzy poradzą sobie z doprowadzeniem ich do porządku i z podatkiem katastralnym. Postulował również, żeby szkolnictwo i lecznictwo były płatne, a wszystkie lasy jeziora i góry trafiły jak najszybciej w ręce prywatne.  Ubodzy powinni jego zdaniem zdać się na Opatrzność i indywidualna filantropię.

„Ja osobiście zawsze pamiętam, że miedzy kieszeniami mam serce”- zakończył patetycznie.
Ponieważ mnie rozjuszył poprosiłam o głos.
„Chyba trochę zapomniałam anatomii człowieka, ale wydaje mi się, że to, co ten pan ma między kieszeniami nie nazywa się serce”- powiedziałam.
Zmęczona sala zareagowała wybuchem histerycznego śmiechu.

Pan zaczepił mnie w kuluarach: „Dlaczego pani mi to zrobiła?”- zapytał bardzo rozżalony. „Dla dowcipu, unieważniła pani moją wypowiedź”.
„Dokładnie o ten efekt mi chodziło”- odparłam.

Oparcie pomocy dla ludzi w potrzebie wyłącznie na chrześcijańskim miłosierdziu jest jedną ze szkodliwych liberalnych utopii. Prywatna filantropia nie jest z różnych przyczyn w stanie rozwiązać problemów ludzi chorych, ubogich, niepełnosprawnych.

Nie chodzi mi o hasła lecz o realia. Trzeba zrozumieć, że pozorne oszczędności obciążają czasami o wiele poważniej system niż z nich rezygnacja.
Posłużę się przykładem. W większości szpitali pacjent cierpiący na zespół stopy cukrzycowej jest „leczony” przez amputację. Przyczyna jest bardzo prosta. Amputacja kosztuje około 4 tysięcy, natomiast leczenie zachowawcze około12. Tak w każdym razie twierdzi ordynator oddziału stopy cukrzycowej dr Karnafel ze szpitala przy ulicy Banacha. Szkopuł w tym, że oddział ma 4 łóżka szpitalne i większość pacjentów nie dożywa swojej kolejki, albo musi zdecydować się na amputację.

Spróbujmy obliczyć na jakie koszty naraża podatnika oszczędność szpitala amputującego pacjentowi stopę, albo dwie. Człowiek ten automatycznie staje się inwalidą. Zamiast pracować przejdzie na rentę. Jeżeli jest samotny będzie wymagał opieki. Jeżeli jest ubogi otrzyma ją bezpłatnie. Renta nie wystarczy mu na czynsz. Otrzyma z opieki społecznej dodatek mieszkaniowy. Ponieważ taki dodatek przyznaje się na określony czas, będzie musiał wielokrotnie się o niego ubiegać, zatrudniając armię urzędników kontrolujących jego sytuację i podejmujących decyzje w oparciu o stosy papierków.

Obliczmy sobie ( nazywa się to rachunek ciągniony) na jakie koszty narazi podatnika ewentualna eksmisja jego niewydolnej ekonomicznie rodziny (powiedzmy, że ma dwójkę dzieci) z mieszkania za nie płacenie 400 zł czynszu. ( Nie mówcie – to niemożliwe, niedawno usiłowano wyeksmitować matkę z niepełnosprawnym dzieckiem). Po eksmisji na bruk, którą zafundowała społeczeństwu miłościwie nam panująca PO, dzieci oczywiście wylądują w domu dziecka. Utrzymanie dziecka w zakładzie opiekuńczym to około 3 tysięcy. Idąc dalej. Ojciec trafi do domu opieki. Jego utrzymanie to minimum 2 tysiące. Zatem zyskując 400 złotych tracimy 8 tysięcy miesięcznie. Dzieci z domów dziecka statystycznie częściej cierpią na syndrom wyuczonej bezradności i z dużym prawdopodobieństwem też będą skazane na miłosierdzie gminy. Tej samej gminy, która ich bezmyślnie wyeksmitowała.

Zaciekawił mnie bardzo komentarz pana Marka Kajdasa pod tekstem „samobójstwo z biedy”. Ucieszyło mnie, że są w Polsce ludzie, którzy rozumieją, że choć trzeba zlikwidować istniejący obecnie system opieki społecznej, wyjątkowo niewydolny, kosztowny i dla korzystających z tej opieki upokarzający, trzeba go przecież czymś zastąpić.
Pewnym rozwiązaniem byłby szeroko i od lat dyskutowany na świecie projekt, który można nazwać dywidenda obywatelską. Podaję linki do zarówno do tekstu źródłowego na ten temat jak i komentarza pana Marka.
http://de.wikipedia.org/wiki/B...
http://baltowcom.nowyekran.pl/....

W wielkim uproszczeniu. Projekt ten tak się ma do systemu opieki społecznej jak podatek pogłówny do zwykłego systemu podatkowego.  Zakłada, że każdemu z tytułu przynależności do wspólnoty zwanej państwem przysługuje od tego państwa minimalne zaopatrzenie. Za to niepotrzebna jest armia urzędników sterujących strumieniem pieniądza, który dociera do potrzebujących okrojony o koszty utrzymania tej bezproduktywnej armii, ale w rachunku ciągnionym jest taki sam, albo większy.
Wprowadzenie podatku pogłównego natomiast zlikwidowałoby armię urzędników skarbowych, a co najważniejsze sprawiłoby, że ludzie zajęliby się pracą zamiast zbierać rachunki pod kątem ulg podatkowych, albo co gorsza wymyślać sposoby zarabiania na nie przysługujących im ulgach.

Nie chcę nikogo znudzić. Jeżeli okaże się, że temat jest interesujący spróbuję w następnej notce streścić to co się na ten temat pisze na świecie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Gość

10-12-2011 [00:08] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Bardzo ciekawy wpis. Dziękuję.

Obrazek użytkownika Gość

10-12-2011 [00:11] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Mnie się wydaje, że ekonomia to zbiór w kształcie kuli o sumie zerowej. Wszystko dzieje się wewnątrz kuli i podlega prawu zachowania energii.
Jeżeli urzędnik opieki społecznej dostanie 1800 na rękę, za pół etatu plus ZUS i podatki, to kupując na raty samochód francuski reno laguna za 70 000 złotych, zaimportuje bezrobocie w takiej wielkości minus koszty obsługi serwisu, salonu sprzedaży. Kierowcy ciężarówek, którzy przywiozą te samochody, a w większości są nimi Polacy (300 000 ludzi z Polski żyje z przewożenia towarów w EU, dlatego będą musieli mieć bazy, nawet dla 1 ciężarówki, kupujemy najwięcej nowych ciężarówek w EU)bo są bezkonkurencyjni (naprawiają swoje ciężarówki w trasie bez pomocy serwisów, bo są w 90% z wykształcenia mechatronikami), trzeba IM podnieść koszty.
Jeżeli urzędnik opieki społecznej dostanie 1800 na rękę, za pół etatu plus zUS i podatki, i pobawiony kompleksów zacznie myśleć i kupi używanego FIATA TIPO za 1900 zł z trzeciej ręki, wyprodukowanego w Polsce to wyeksportuje kryzys do 27 państw EU. Tego myślenia życzę wszystkim Polakom inteligentnym inaczej, a Szanownej Pani życzę, żebym został najbogatszym Polakiem.

Obrazek użytkownika izabela

10-12-2011 [11:11] - izabela | Link:

Ja też tego Panu szczerze życzę.

Obrazek użytkownika piotr slaboszewski

14-12-2011 [01:14] - piotr slaboszewski (niezweryfikowany) | Link:

Czy chcialby Pan jezdzic uzywanym Fiatem Tipo z trzeciej reki? Fiaty, zwykle zawodza juz w posiadaniu pierwszej reki. Zgodze sie z Panem, ze ktos, kto zarabia 1800 netto nie powinien kupowac samochodu za 70000 (zwlaszcza Renault); jesli juz nie moze sie oprzec, za te pieniadze moze kupic dobre (uzywane, ale w tym przypadku, to nie skaza) niemieckie lub japonskie auto.

PS Pani Izabelo, przepraszam - brak czasu - ze nie pisze do Pani. Kwestia "sprawiedliwosci spolecznej" zaprzata mnie od pewnego czasu (raczej z punktu widzenia "okupu" acz nie do konca). Mam nadzieje, ze bedzie okazja wrocic do sprawy. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Cimcirymcim

16-12-2011 [00:39] - Cimcirymcim (niezweryfikowany) | Link:

bo miał skorodowaną "kołyskę" (tak to określali fachowcy), to groziło rozkraczeniem auta. Zakupiłem za 130 złotych od złomiarza w idealnym stanie takową, i serwis za 500 złotych dokonał reszty. Auto w idealnym stanie. Dla mnie pracownik opieki społecznej zarabiający 1800 netto za pół etatu był, jest i będzie importerem bezrobocia (po programie NFI czyli skorumpowanej prywatyzacji, brak posiadania środków produkcji, własnych, ale zajechało Marksem, hej). Model francuski i niemiecki polegające na tym że służby specjalne (w Austrii firma zatrudniająca powyżej 100 osób ma przydzielonego łącznika służb specjalnych), armia, eksport broni, banki zarabiają w podbitych koloniach krocie i finansują socjal własnego społeczeństwa, nie jest możliwy do zrealizowania w Polsce. Elektrociepłownia Łęg w Krakowie jest w imię prywatyzacji oddana na własność przez premieru Cimoszewiczu(Gmina Kraków przegrała w staraniach, he he, eh) gminie Paryż (Paryż to stolica Francji, to dla tych, którzy piszą swoje imię z małej litery) Piotrze słabo rozumu-jesz teksty kończące się na -ski.

Obrazek użytkownika piotr slaboszewski

16-12-2011 [22:54] - piotr slaboszewski (niezweryfikowany) | Link:

Dziekuje za przypomnienie, ze "Paris est la capital de la France". C'est tout.

Obrazek użytkownika izabela

16-12-2011 [18:12] - izabela | Link:

Serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Piotr

10-12-2011 [00:17] - Piotr (niezweryfikowany) | Link:

Proszę o kolejny artykuł na ten temat.

Obrazek użytkownika gorzki

10-12-2011 [10:15] - gorzki (niezweryfikowany) | Link:

niech Pani pisze o tym w dalszym ciągu. W końcu wyraźnie widać, że obecny system pada i trzeba przygotować argumenty, gdy przyjdzie czas zmiany.
Pozdrawiam Panią

Obrazek użytkownika Gość Vho is Vho?

10-12-2011 [12:23] - Gość Vho is Vho? (niezweryfikowany) | Link:

Moja kolezanka wraz z 2giem dzieci 3y i 9cio letnimi wraz z matka reńcistka zostały weksmitowane na bruk,zdziwiła mnie szybkośc wydania decyzji 1XII Rozprawa i wyrok exmisji ,7XII,exmisja,Najgorsze jest w tym ze S.M nie chciała iśc na ugodę w spłacie zadłuzenia,a okrucieństwem jest to ze UM nie dał lokalu Socjalnego zastepczego..To faszyzm..nie sorry to tyrania i okrucieństwo Państwa wobec najsłabszych Obywateli.Co jest najgorsze moze spotkac to kazdego z nas,Gdybym miał AK47 sam poszedł bym do bióra PO i pokazał im co myslę na temat ich hasła by zyło się lepiej...Magazynek z AK 47 potwierdził by ich hasło ze ołów zyje najlepiej.Amen

Obrazek użytkownika izabela

10-12-2011 [19:53] - izabela | Link:

No właśnie. A wiele osób mówi - to martwy przepis. PO przygotowała sobie grunt pod zrabowanie ludziom wszystkiego co jeszcze mają.

Obrazek użytkownika Irvandir

11-12-2011 [02:12] - Irvandir (niezweryfikowany) | Link:

Ciekawe jak to się dzieje. Rodziny, które dotknęło nieszczęście eksmitowane są natychmiast na bruk, a znajomi od trzech lat nie mogą wywalczyć eksmisji rodziny (cztery dorosłe osoby nigdzie nie pracujące), która notorycznie zakłóca ciszę nocną, stosuje groźby karalne w stosunku do innych lokatorów, niszczy własność współną, a co najgorsze jeden z członków rodziny jest prawdopodobnie piromanem, ponieważ dwukrotnie podpalał windę, śmietnik, a po jednym razie strych i piwnicę. Wbrew pozorom, to historia na ten sam temat - nieuwzględnianie tego, że taniej jest zapobiegać niż leczyć. Jak dom spłonie, trzeba będzie znaleźć mieszkania dla wszystkich, a nie tylko dla jednej rodziny. A trzech czwartych przypadków stopy cukrzycowej by nie było, gdyby chorzy mieli dostęp do insulin odpowiedniej jakości, tzn. gdyby były one refundowane. Powikłań związanych z cukrzycą będzie zresztą coraz więcej, bo podobno na liście leków refundowanych zabrakło miejsca na paski do glukometru, a jedynym sposobem uniknięcia powikłań w cukrzycy jest nieustanna kontrola poziomu cukru. Zresztą podobny efekt przynosi oszczędzanie na rehabilitacji - płacimy renty ludziom, którzy mogli być sprawni, gdyby wcześniej objęto ich właściwym leczeniem.

Obrazek użytkownika izabela

11-12-2011 [13:46] - izabela | Link:

Oczywiście racja. Do powikłań cukrzycy nie powinno si dopuszczać, a jeżeli wystąpią nie leczyć amputacją. Tak był leczony sąsiad. Już nie żyje. Ordynator oddziału leczenia zachowawczego na Banacha powiedział, że odmówił nawet premierowi. Nie pytałam już czego, Sąsiad był 189 na liście. Miejsc jest cztery na całą Polskę.

Obrazek użytkownika W.J.

10-12-2011 [20:36] - W.J. (niezweryfikowany) | Link:

Z propozycją dywidendy dla każdego obywatela od kołyski do staruszka miałem okazję zapoznać się w audycji radia Maryja jakieś 10 lat temu. Dywidenda opisana jest w książce „GLOBALNE OSZUSTWO I DROGI WYJŚCIA”. Zachęcam wszystkich do jej przeczytania a szczególnie polityków, którzy mają nastawienie pro społeczne. Będą mogli rzeczywiście coś dobrego zrobić dla ludzkości. Bo jak do tej pory tuczą się na ciągłych obiecankach, że jak tylko dojdą do władzy to zlikwidują bezrobocie i takie tam inne banialuki dla naiwnych. Nasza Ziemia zasobna jest we wszystko co człowiekowi potrzeba do życia, bo zanim pojawiliśmy się na niej, o wszystkim pomyślał Stwórca. Zatem, nikt nie powinien być głodny i bezdomnym. A, że człowiek nie gospodarzy jak Bóg przykazał to mamy wojny, nieszczęścia i łzy. Jak długo jeszcze ?