Déjà vu, czyli to wszystko już było

„ Gdy wchodzą do miasta Tatarzy nie pytaj czy pies trębacza jest szczepiony”.

To nowa wersja starego przysłowia, którą zaprezentował mi podczas dyskusji zaprzyjaźniony Ukrainiec. Podaje ją nieudolnie przetłumaczoną, bo czytelnicy stanowczo zabronili mi pisania w obcych językach. Może dlatego, że robię szkolne błędy.

W Polsce mamy obecnie jedność światopoglądową - od prawa do lewa. Jak za I Solidarności, albo za okrągłego stołu i przed pierwszymi, „ wolnymi tylko częściowo” wyborami.

Taka jedność musi być mistyfikacją, bo interesy ludzkie są sprzeczne.

Zadawałam kiedyś rozmówcom proste pytanie: „ jak Michnik może pisać i wydawać książki w więzieniu w sytuacji, gdy szeregowy więzień ma kłopoty z przekazaniem rodzinie kilku słów grypsu?”. Trudno przytaczać głupstwa, które słyszałam w odpowiedzi. Na przykład, że Michnik ma tak wielki charyzmat, że klękają przed nim strażnicy więzienni i mu pokornie służą. Najczęściej byłam jednak za to proste pytanie odsądzana od czci i wiary.

„ Gdybym miał tak spaczony obraz świata jak pani, popełniłbym samobójstwo” - powiedział mi pewien pan z arystokratycznej zubożałej rodziny, który nigdy Michnika na oczy nie widział i nie miał nic wspólnego z polityką, a przede wszystkim ze stalinowską grupą interesu w Polsce.

On jeden gorąco mnie przeprosił gdy Michnik kazał odp... się od Jaruzelskiego i nazwał Kiszczaka człowiekiem honoru. Starszy pan w przeciwieństwie do innych rozmówców przeprosił mnie, bo był po prostu dobrze wychowany.

Nie twierdzę, że nie należało współpracować z Geremkiem i Michnikiem w czasach gdy- jak mówiliśmy - „było nam po drodze”. Być może należało współpracować na zasadzie „brać od wszystkich- nikomu nie kwitować”. Okazało się jednak, że to nie my- to kto inny brał bez opamiętania i nie kwitował, my tylko dawaliśmy.

Przede wszystkim należało jednak pilnować, żeby stalinowska grupa interesu w Polsce nie przechwyciła steru i nie obróciła go o 180 stopni. Nie wiem czy to było możliwe. Ustalenie tego to zadanie historyków. Skrajną głupotą było jednak wierzyć, że przedstawiciele tej stalinowskiej grupy interesu zrobią cokolwiek dla sztandarowych robotników „ bronionych” przez KOR czy dla entuzjastycznych ciotek rewolucji zbierających dla nich pieniądze i roznoszących bohatersko ulotki.

Pamiętam ,że za czasów I Solidarności epatowano ludzi daczami byłych prominentów nad Zalewem Zegrzyńskim, podobnie jak pozwolono teraz prostym Ukraińcom gorszyć się złotymi sedesami w pałacach Janukowycza. . Podobno kilka tych prominenckich pałaców w Polsce zburzyli sami właściciele. Chyba tylko po to, żeby za kilka lat przejąć na własność cały kraj.

Niewygodne pytania na przykład: „ kto płaci za toalety typu toy toy na Majdanie?” automatycznie stawiają pytającego w szeregu zwolenników Putina. To bardzo komfortowa psychicznie sytuacja- nigdy nie zadawać niewygodnych pytań i zawsze stawać po dobrej stronie mocy. A potem płakać: ” oszukał nas wróg, jak on tak mógł?”.

Za czasów pomarańczowej rewolucji na Ukrainie na Majdan pojechały dzieci z katolickiego gimnazjum, do którego uczęszczała moja córka. Miały machać pomarańczowymi szmatami, za co zapewniono im nocleg i wikt ( catering) oraz gwarancję bezpieczeństwa. Kiedy zapytałam na szkolnym zebraniu:” kto daje takie gwarancje?” zostałam dosłownie zadziobana. Nie było świństwa którego by mi nie przypisywano. Córka oczywiście nie pojechała, a jej koleżanki bawiły się wyśmienicie. Jak na prywatce. Miały poza tym poczucie, że zanurzyły stopę w głównym nurcie historii. Wszelki meandry tego nurtu nic ich nie obchodziły, może ich nawet nie rejestrowały.

Nic mnie tak nie przeraża jak jedność światopoglądowa. Gdy Kiszczak zaczął mówić tym samym głosem co Michnik, Bujak i miliony klakierów pomyślałam sobie;: „ to się źle skończy”.

Czy oznacza to,że życzyłam przegranej naszej, oddolnej solidarnościowej rewolcie? Nigdy w życiu, ale dopiero wtedy zrozumiałam, że nie ma ona szans, a my wszyscy, jej mięso armatnie, zostaniemy przeżuci i wypluci. Tak się też stało.

Niewygodne pytania w sprawie Ukrainy, na przykład: „dlaczego akceptowana jest jako ich rzecznik oligarcha, która okradła ich na miliardy dolarów?”, świadczą tylko, że pytający bardziej się martwi o prostych Ukraińców, którzy są mięsem armatnim tej rewolty niż oni sami.

Nie chodzi tu o racje geopolityczne, o pełzające rewolucje, które dowodzą , że Świat w niebezpieczny sposób dojrzewa do zmiany sojuszy i granic. Nie chodzi o jarzyny do sprzedania Rosjanom, ani o fascynację Putinem.

Chodzi tylko o tych ludzi na Majdanie. Żeby jak my nie zostali przeżuci i wypluci.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

07-03-2014 [13:43] - NASZ_HENRY | Link:

Są racje geopolityczne i r(el)acje genealogiczne.
Jak się nie rozumie tego to trzeba się zapoznawać z racjami żywnościowymi ;-)

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2014 [13:52] - izabela | Link:

Oby okazał się Pan złym prorokiem. Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika jazgdyni

07-03-2014 [13:48] - jazgdyni | Link:

Witaj

jak to dobrze, że się szczerze martwisz o prostych ludzi z Majdanu.
Bo ja też tylko o nich się martwię.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2014 [13:58] - izabela | Link:

Jak się o nich nie martwić? Przecież my to już przeżyliśmy. " Nie o taką Polskę walczyliśmy" - to zdanie się powtarza w różnych środowiskach. Jest to naturalne, bo interesy ludzki są z natury sprzeczne. Ale ci ludzie przelali krew. Czy zauważyłeś, że liczba ofiar stanu wojennego pokrywa się w przybliżeniu z liczbą ofiar na Majdanie? Tyle, że świat nie nazwał  sprawców śmierci ofiar stanu wojennego " ludobójcami". Wręcz przeciwnie, niektórzy uważają ich za ludzi honoru.

Obrazek użytkownika jazgdyni

07-03-2014 [14:48] - jazgdyni | Link:

Widziałaś, jak się teraz kończą walki bokserskie?
Dwóch facetów się okłada po gębach, a gdy skończą na ring wchodzi chyba ze dwadzieścia osób. To wszyscy, co się przy tej walce grzeją i dowartościowują.
Tak też jest z narodami, czy choćby tłumem. Zaraz ktoś piecze swoją pieczeń. A z tyłu w cieniu macherzy wymieniają forsę z zakładów.

Obrazek użytkownika cyborg59

07-03-2014 [14:46] - cyborg59 | Link:

Cała Europa usiłuje odegrać spektakl starym zestawem aktorów, w starych dekoracjach. Czasami jednak, znajomy
scenariusz się wali, skok motorówką przez płot był już zgrany, blond ikona z warkoczem nie uwiodła ludu. Nerwówka !
" Albo zaakceptujecie przedstawicieli których wam wyznaczymy, albo was wszystkich zabijemy! Wszystkich!
Demokracja przedstawicielska.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika stokolesny

07-03-2014 [21:41] - stokolesny | Link:

Szanowna Pani Izabelo!!!
Wdzięczny, po raz kolejny dziękuję Pani, za te wspaniałe "pisane słowa": o pamięci i przestrodze, o szacunku i godności człowieka "sprzedanego" na pastwę oprawcom.
Chcę przywołać datę 21 lutego 2014 r. trzej sygnatariusze porozumienia w Kijowie z UE tj.: MSZ Polski, MSZ Francuski i MSZ Niemiecki, to porozumienie to zdrada Ukrainy, która dała Janukowyczowi zachowanie praw, czas na ucieczkę i poproszenie o pomoc militarną Rosję ?
z wyrazami szacunku
stokolesny

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

07-03-2014 [22:19] - zdzichu z Polski | Link:

jak na razie rozwój wypadków wskazuje że "zwycięstwo" majdanu - pogonienie Janukowicza - jest zwycięstwem Rosji.

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2014 [22:30] - izabela | Link:

Nic nie pisałam o zwycięzcach, raczej o zwyciężonych.

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

07-03-2014 [22:47] - zdzichu z Polski | Link:

Oni już są sprzedani ci tz. prości ludzie. Aczkolwiek ich los, kompletnie mi zwisa. Po prostu nie mam ochoty się upajać, ani czyimś, ani swoim męczeństwem. Jak staną czołgi ruskie to moim zdaniem trzeba będzie wypuścić komitet powitalny z chlebem solą , wódka i dziewczętami i w try miga dostarczyć im niskopowozówki oraz lory aby co jak najszybciej umożliwić im usadowienie się w okolicach Renu. Mam w dupie wielkie miasteczka..... miasteczka.

Obrazek użytkownika Magdalena

07-03-2014 [23:48] - Magdalena | Link:

oni czekają na to od lat ....

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2014 [22:28] - izabela | Link:

Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika RobertJerzy

07-03-2014 [21:50] - RobertJerzy | Link:

Dawno już nic tak przemyślanego i mądrego nie przeczytałem. Chapeau bas!

Obrazek użytkownika izabela

07-03-2014 [22:25] - izabela | Link:

Dziękuję

Obrazek użytkownika goral

08-03-2014 [02:11] - goral | Link:

Ktos ciekawie to ujal ..: jak im sie przypomni,ze to byt okresla swiadomosc,to brak pokory natychmiast im z lebka paruje...:
Koltun..koltun szanowna pani jest obowiazujacym wspolnym "swiatopogladem" wsrod Polakow..
Nzywaja to "grilowaniem i pywkiem" czy "gadzetami" ..niezaleznie czy to "prawica" czy "lewica"..
Nazrec sie szybko i bez trudu..najlepiej na czyjs koszt,(srodki na to niekoniecznie musza byc legalne)..to narodowa religia Polakow..
Pani i pani tutaj podobni sa wyjatkiem ,ktory jest waskim marginesem..

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-03-2014 [09:43] - Marek1taki | Link:

Z przysłowia wnioskuję, że Ukraińcy są dobrze zorientowani w tym co ich czeka w Unii Europejskiej. Zawierucha może ich jednak nie pytać o zdanie. Nas też nie.
Nawiązując do czcicieli Michnika, Mazowieckiego i Geremka podzielam Pani doświadczenia z odsądzaniem od czci i wiary, gdy nie brak wiedzy i logiki był przeszkodą w ocenie sytuacji lecz emocjonalna obrona okopów świętego spokoju.
Opisała Pani wycieczkę na Majdan. Przypomniało mi się opowiadanie science fiction o wycieczce w czasoprzestrzeni na ukrzyżowanie Chrystusa. Jeden z turystów na końcu orientuje się, że Żydzi siedzą w domu a ukrzyżowania dokonali ciekawscy podróżnicy w szatach stosownych do epoki. Podróżników zostawmy w świecie wirtualnym. W świecie realnym znane są czyny, których dokonali faryzeusze i Rzymianie. Czyż faryzeusze nie znajdują ciągle nowych Rzymian?

Obrazek użytkownika izabela

08-03-2014 [13:16] - izabela | Link:

Obawiam się , że nie wszyscy Ukraińcy wiedzą jak może się skończyć ich wejście do UE. Na pewno tak zwani oligarchowie dawno są mentalnie i finansowo w jej strukturach i chętnie zajmą się prywatyzacją Ukrainy. Natomiast zwykli ludzie boją się, że kapitał założycielski zostanie u nich (jak u nas ) rozdany pod stołem. Potem się powie, że nie poradzili sobie w warunkach konkurencji,  jako gorsi czy głupsi.  Ta obawa tłumaczy poparcie dla Łukaszenki na Białorusi. To nie stalinowcy go popierają lecz zwykli szarzy ludzie, których doświadczenie nauczyło, że- jak mówią - "zawsze może być gorzej".
Bardzo mnie ujmuje, że Białorusini przezwyciężyli resentyment do " pańskiej Polski".  "Dawaj briuki, pany priechali"  (daj spodnie) - krzyczał do żony pastuch w naszej wsi. Oczywiście żartował-  potem zapraszał nas serdecznie do obejrzenia tego co zostało z majątku ( praktycznie nic) . Nie przeszkodziło mu to oświadczyć, że pod Łukaszenką jest im bardzo dobrze i nie ma dla nas powrotu. Rozmawialiśmy serdecznie, ponad wszelkimi podziałami. To podziałało na mnie jak balsam. Życzę im szczerze pomyślności i bałabym się bardziej o ich los w UE niż pod tyranem Łukaszenką.