Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Komentarz do: "O życiowych wyborach niepolitycznie" :)

Zbyszek, 01.08.2022

Autorka komentowanego tekstu pyta: Dlaczego ludzie dokonują niekorzystnych wyborów w życiu? Dlaczego powtarzają takie wybory?
Wyjaśniam:
1. Każdy wybór lub decyzja jest pochodną:
a) odczuć
b) namysłu
Rolę decydującą, przeważającą i ostateczną powodują ODCZUCIA. Namysł, umysł, rozum pełni rolę modyfikującą, korygującą owe ODCZUCIA, jednak w ostateczności KAŻDA decyzja jest efektem impulsu emocjonalnego. To zostało już zweryfikowane przez naukę, bo osoby posiadające wadę w mózgu, polegającą na niezdolności odczuwania, nie potrafią podejmować ŻADNEJ decyzji. Nie potrafią jej podjąć mimo, iż intelektualnie są w pełni sprawne. Dlaczego? Dlatego, że liczba danych wejściowych, które można brać pod uwagę i proces ustalania możliwych konsekwencji decyzji, którą chce się podjąć są - nieskończone. Musi zaistnieć impuls emocjonalny, generowany w mózgu, aby człowiek podjął decyzję, musi on CZUĆ, że tak, to tę decyzję chce podjąć.
Rozum, namysł, umysł, choć sam z siebie nie może być wyznacznikiem decyzji, to może i powinien korygować te odczucia, w wyniku których decyzja jest podejmowana. Stopień i skala korygowania sfery emocjonalnej przez sferę racjonalną jest różna dla każdego człowieka i nie istnieje u zwierząt. W sensie ilościowym jest to wpływ marginalny, bo w dominującej liczbie decyzji rozum nie uczestniczy. W sensie krytycznym, wpływ rozumu jest marginalny, bo wystarczająco silne emocje zwyciężą w człowieku racjonalne jego postanowienie w danym, konkretnym, momencie. Stąd ten o ten wpływ rozumu należy dbać, gdyż jest on "wyprzedzający", jest "kształtujący", sferę emocji, zanim ona wygeneruje decyzje.
2. Odczucia człowieka są pochodną:
a) doświadczeń jakie były jego udziałem w życiu, w szczególności do 6 roku życia
b) wpływu innych ludzi (szczególnie rodziców)
c) posiadanych - często nieświadomie - przekonań na temat siebie, ludzi, rzeczywistości
d) posiadanych - często nieświadomie - wartości, tj. tego, co dla człowieka jest ważne, z czym wiąże swój stan emocjonalny
e) posiadanej sieci połączeń neuronów, która powstaje dzięki neuropalstyczności mózgu, a która zawiera system preferowanych ciągów: percepcja->interpretacja->emocja->działanie
f) równowagi i poziomu neuroprzekaźników: dopamina, kortyzol, serotonina, oksytocyna itd.
Kwestie biologiczne (ścieżki neuronowe oraz przepływ neurotransmiterów) pozostają we wzajemnej relacji z kwestiami mentalnymi tj. przekonaniami, wartościami, interpretacjami rzeczywistości. Tzn. jedne odziaływują na drugie i odwrotnie. Z obrazu świata i siebie wynikają kwestie chemiczno-biologiczne. Ze zmiany kwestii biologiczno-chemicznych mogą wynikać zmiany obrazu świata i siebie.
3. Konkretne decyzje należałoby rozpatrywać w konkretnych kontekstach. Dlaczego alkoholik ponawia decyzję o sięgnięciu po butelkę? Skąd są zachowania autodestrukcyjne? Skąd są agresywne? Skąd są krzywdzące innych lub siebie? Są pochodną wyżej wspomnianych przyczyn. W każdym przypadku ODCZUCIE występujące w MOMENCIE decyzji, tę decyzję uzasadnia. Nie mają znaczenia odczucia późniejsze, bo są... późniejsze :)
Stąd tak kluczowa dla ludzkości i każdego człowieka jest zdolność patrzenia na życie w perspektywie, zdolność przewidywania w długim horyzoncie skutków decyzji, zdolność korygowania swojego systemu emocji za pomocą rozumu, co jednak jest trudne, ale jednocześnie nie - nie możliwe. Tu się kłania kora mózgowa, myślenie racjonalne i dłuższe doświadczenie życiowe, którego wartość była przyczyną szacunku, jakim dawniej obdarzano osoby starsze. Tu się kłania też szkodliwość współczesnego behemota medialnego, który wszystko sprowadza do "tu i teraz", liczy się tylko "dzisiaj", i tylko to, co teraz jest "nowością".
4. Nasze decyzje są ostatecznie pochodną tego JACY JESTEŚMY.
A że jesteśmy, jak to religia powiada, grzeszni, to i nasze decyzje bywają dla nas niekorzystne. Ameryki tu nie odkrywamy :)
-----------------------------------------------

Polecam swój BLOG pielgrzymkowy, wpisy nt. DIETY, na blogu ogólnym oraz książkę :)

  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 1391
Teofila77

Filovera

01.08.2022 10:59

Dziękuję za tak obszerny komentarz do mojego wpisu i podjęcie dyskusji. Sądzę, że poruszył Pan w niej ważny aspekt, mianowicie: "zdolność patrzenia na życie w perspektywie, zdolność przewidywania w długim horyzoncie skutków decyzji, zdolność korygowania swojego systemu emocji za pomocą rozumu", jako przesłanka podejmowania właściwych decyzji. Odnosząc się do tego, mam wrażenie, że odkąd upowszechniły się w naszym życiu przedmioty jednorazowego użytku, odkąd wszystko w prosty sposób można wymienić na nowy model, a "stary" (choćby nawet taki nie był) wyrzucić, zamienić, zmienić, bez naprawiania, to tak też zaczęliśmy traktować swoje życie w jego części nie przedmiotowej, a odnośnie relacji, pracy itd. Po co cokolwiek naprawiać, starać się budować, skoro można zerwać, zmienić, zamienić, wymienić itd. Po co myśleć, co będzie za 5-10 lat, skoro świat tak szybko się zmienia, że nie wiemy, co będzie za rok, po co coś budować wytrwale, skoro świat tyle oferuje nam możliwości, a że są to możliwości "z kartonu", to nie ważne, liczy się emocja, liczy się tu i teraz. Ale zadam teraz trochę przewrotne pytanie, czy to źle? A może ten etap, na którym jesteśmy, jako ludzkość, etap nietrwałości, jednorazowości, jest potrzebny, abyśmy zrozumieli, że wszystko, co buduje człowiek na tej ziemi, jest w rzeczywistości nietrwałe, a jedyny cel, jaki mamy to własne zbawienie? Przyznam, że sama mam wiele różnych wątpliwości, co do przyjęcia właściwej perspektywy...
A co do Pana książki, to tematyka mnie zainteresowała, zamierzałam w 2020 roku wybrać się na taką pielgrzymkę, samotnie, przeszkodziła mi w tym pandemia, a dokładniej wprowadzone obostrzenia. Nadal jednak o takiej pielgrzymce myślę. Serdecznie pozdrawiam.
Zbyszek_S

Zbyszek

01.08.2022 11:54

Dodane przez Teofila77 w odpowiedzi na Dziękuję za tak obszerny

"Ale zadam teraz trochę przewrotne pytanie, czy to źle?"
Pojęcia "dobrze" i "źle" są pojęciami względnymi więc to nie jest pytanie przewrotne, czy to źle, że liczy się "tu i teraz", a nie perspektywa i potem.
"Dobrze" i "źle" są pojęciami istniejącymi wyłącznie w odniesieniu do CELU. Pytanie co jest tym celem. To co służy realizacji celu jest "dobrze", to co utrudnia jego osiągnięcie to "źle".
Jeśli celem jest doświadczenie przyjemności tu i teraz, to szereg zachowań nie zakwalifikujemy jako złe, bo przyczyniają się do realizacji tego celu.
Jeśli będziemy dążyć do celu wymagającego długiego i owocnego życia, np. dobre wychowanie dzieci, wnuków, zostawienie czegoś istotnego potomnym, to te same zachowania co uprzednio, mogą osiągnięcie tego celu utrudniać, więc będziemy je postrzegać jako "złe".
Oczywiście, życie nie jest zero-jedynkowe i matematyczne. Ale generalnie te zasady funkcjonują i doraźność, gdy zaczyna dominować, utrudnia realizację celów odłożonych w czasie.
Książa jest dostępna do pobrania w celu wysłuchania lub przeczytania, bez konieczności ponoszenia opłat {TUTAJ}
Tezeusz

Tezeusz

02.08.2022 09:20

Autorze a czego ten materiał ma dotyczyć ? piszesz o ludzkości o biologi, odczuciach wielkie frazesy itp...a o rocznicy wybuchu PW zapomniałeś ? widocznie ten temat nie jest dla ciebie ważny - dlaczego ? taki temat przyziemny ale chyba ważny, ale czy dla wszystkich ? tak się pytam..
A ja " Drogę I cz.1" i " Drogę II cz2" przeczytałem.. Tym się różnimy !
Zbyszek_S

Zbyszek

02.08.2022 10:21

Dodane przez Tezeusz w odpowiedzi na Autorze a czego ten materiał

Zachęcam do używania form kultury europejskiej Pan/Pani wobec osób postronnych.
Wycieczki i oceny  osobiste, zarzuty i oskarżenia, proszę zachować dla siebie.
Lektury gratuluję.
Tezeusz

Tezeusz

02.08.2022 10:46

Dodane przez Zbyszek_S w odpowiedzi na Zachęcam do używania form

Słuszna uwaga.Choć zwrot " Panie literacie " czy autorze " to bardziej nobilitacja ...
Co do " osobistych wycieczek " tylko vice versa" nic poza tym..
EsaurGappa

EsaurGappa

02.08.2022 18:43

Życiowe wybóry są tylko jednym z setek codziennych kluczy do otwarcia tych samych drzwi przyszłości.Ludzki interkosmos zawężony do pętli jądra ewolucji,staje się siecią wzajemnych gonitw ucieczek i snu,symbioza z systemem ponad wierność własnych marzeń rodzi bezwolność wyborów,kto żył w Metropoli i stał się jej członkiem ten budował sieć wzajemnej adoracji żródła mocy,postępu, nowoczesności.
Nierzadko zdarza się też stać w miejscu,a nawet się cofnąć zatrzymać puls rozumu  i można zanurkować w werbalno-towarzyską ascezę,istnieją decyzje które są ponad naszą świadomością są ogniwem między sprzecznościami a logiką. 
Powinność wobec rodziny i jej wszechmogącą  pętla miłości czyni ludzkkie wybory oczywistymi,jest jednak na jej drugim biegunie egzystencji samotność która skrywa klucze do władzy absolutnej samotnej śmiertelnej.
Zbyszek
Nazwa bloga:
W drodze
Zawód:
wolny
Miasto:
Lublin

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 656
Liczba wyświetleń: 947,038
Liczba komentarzy: 4,831

Ostatnie wpisy blogera

  • MŚ w piłce - bardzo ładne zawody
  • Google, mój blog i wolność słowa
  • #6 AI: Ludzie, wzorce i PRAWDA

Moje ostatnie komentarze

  • "niezdolności części prawicy do zrozumienia, że wybory wygrywa się nie tylko racją, ale również wiarygodnością. A wiarygodność zaczyna się tam, gdzie kończy się plemienna ślepota."Nie. Wybory wygrywa…
  • "Dlatego nie wierzę ani w całkowicie scentralizowaną energetykę, ani w całkowicie rozproszoną. Przyszłość wg mnie będzie wyglądała inaczej."Polegać na wiedzy i racjonalnej argumentacji, zamiast wiary…
  • Św Michał Archanioł jest - może szczególnie dzisiaj - postacią nieco frapującą. Oto bowiem chrześcijaństwo stało się - pokojowe, to znaczy hierarchia indukuje w ludzie postawy uległości, poddaństwa,…

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Czy da się żyć bez Boga?
  • Prawda o nas - głupi, nieodpowiedzialni i źli
  • Pożegnanie roku 2021 i powitanie 2022 w 6 punktach

Ostatnio komentowane

  • r102, 5. Czarni Afrykanie proszę pisać.  W Afryce mieszka z 200 milionów białych ludzi.Jeden z białych Afrykanów - Elon Musk nawet jest najbogatszym człowiekiem świata - jego autor tekstu chyba…
  • Ijontichy, Mecz Francja vs.Senegal...tylko strojami sie różnią...wsio czornyje!
  • Mrówka, Cyt: "chęć kształtowania odbiorców poprzez dobór treści dostarczanych przez wyszukiwarkę, prawdopodobne na 5%"Wg mnie to kształtowanie odbiorców poprzez dobór treści przekracza solennie 50%.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności