Czy da się żyć bez Boga?

Głupie pytanie. Oczywiście, że się da. Skoro mi się to udawało i to wiele razy, to czemu inni nie mieliby być do tego zdolni? Właściwie to nic trudnego, to wręcz naturalne, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę Boga chrześcijan. Nie od rzeczy Nietzsche zauważył, że to Bóg ludzi słabych i przegranych. Jest jakaś prawda w tym jego stwierdzeniu. Ta sama prawda wyrażana polskim przysłowiem "Jak trwoga, to do Boga". A jak trwogi brak?

Ale jest też w tezie Nietzschego inna prawda. Taka oto, że Bóg chrześcijan zawsze staje po stronie słabych i krzywdzonych. Nie identyfikuje się z potężnymi i tymi z sukcesami, choć przecież ich nie odrzuca. Sam w osobie Syna, zdecydował się na słabość i cierpienie. To zwrócenie się do 'słabości', do ludzkiego bólu, do cierpienia, to postawienie tego w centrum uwagi wyrażające się poprzez znak i znaczenie krzyża (jakże chętnie usuwanego z przestrzeni publicznej), jest może tym, co dla nas będzie jedyne, gdy sami, miotami prądami życia, znajdziemy się w takiej sytuacji. Ale póki co, świat ma dla nas recepty na powodzenie.

Więc.. da się żyć bez Boga. Bóg nie jest do niczego potrzebny, gdy wszystko idzie w miarę jako tako. Już zupełnie zbędny się staje i przeszkadza, gdy odnosimy tak zwany sukces. Gdy mamy wiele, władzy, zasobów, dobrych relacji, przyjemności, seksu, miłości od ludzi. Gdy nasza pozycja wśród innych zaczyna nas wynosić w górę. Gdy - życie nam udaje się.

I gramy w grę Jordana Petersona, to jest zbiór zasad "jak być powinno" sformułowany świadomie lub nieświadomie do ostatniego szczegółu i tak długo, jak bilans tego, co powinno i tego, co jest, wypada pozytywnie, tak długo cierpienie jest pomijalne i da się żyć - samemu, to znaczy, bez Boga.

Maps of meaning

Ale na czym właściwie miałoby polegać "życie z Bogiem"? Na czym polega chrześcijaństwo? Ten zbiór odpowiedzi - że na chrzcie, chodzeniu na nabożeństwa, na intelektualnym przyjęciu za prawdziwe stwierdzenia, że Bóg w trzech osobach istnieje - możemy odłożyć na półkę z etykietą "to za mało". No bo czy takie "życie z Bogiem" rzeczywiście zmienia człowieka? Czy go jakoś zabezpiecza? Przed tragedią krzywdzenia innych? Przed tragedią krzywdzenia siebie? Choćby uzależnieniem czy samobójstwem? Przecież nie.

Więc życie z Bogiem polega być może na powiedzeniu: "Wiesz co, Panie Boże, ja mam już dość. Zostawiam i oddaję Tobie całe swoje życie. Wszystko co mam, czym jestem. Ty mną kieruj w każdej decyzji, w każdym aspekcie. Ty mną 'rządź'. Chcę tylko robić to, co Ty chcesz. Oddaję Ci siebie".

No ale takie stwierdzenie brzmi trochę głupio. Wynika bowiem z niego, że człowiek czyni się niewolnikiem, może bardziej robotem, narzędziem, bo przecież nie podmiotem, samostanowiącym o swoim działaniu, o swojej drodze, o swoich wyborach. Nie sposób nie przytoczyć tu słów Jezusa z Nazaretu "Syn nie mógłby niczego czynić sam od siebie, gdyby nie widział Ojca czyniącego".

Jest zatem robotyzacją człowieka i niewolnictwem całkowita rezygnacja z własnych motywacji, z własnych uczuć, z siebie samego na rzecz - być może wyimaginowanego, a może prawdziwego - Boga? Przecież tak - odpowiemy. Przecież nie - możemy odpowiedzieć. Bo... czym jest wolność?

- Wolność to wolność od ograniczeń - odpowie ktoś. Ale czy będzie wolna ryba na trawniku przed naszym domem? Nie będzie. Ryba do wolności potrzebuje rzeki, jeziora, oceanu. A czy będzie wolny ptak, gdy go umieścimy głęboko w tym oceanie? Też nie będzie. Ptak do swojej wolności potrzebuje bezmiaru nieba, powietrza, no i od czasu do czasu miejsca by przysiąść i odpocząć. Do wolności zawsze potrzebujemy czegoś. Tej "materii", w której możemy być wolni. Bez niej, bez tej przestrzeni, otoczenia, środowiska wolność umożliwiającego, brak ograniczeń nie jest żadną wolnością. Żadną wolnością. Żadną wolnością.

Więc duży plakat na przystanku w moim mieście "Nie dajemy wiary. Dajemy Wolność" - kłamie. Bo reklamuje wolność OD religii. Ale co to za wolność? Oni nic nie dają. Oni chcą zabrać. Co? Być może to, co wolność podtrzymuje. Bo tym, co jest dla ludzkiej wolności powietrzem, oceanem, ziemią, które ją podtrzymują jest... - "razem". Może materią wolności człowieka jest właśnie "razem" z Bogiem? No ale to by trzeba jakoś sprawdzić, nie da się "policzyć".

W pierwszym podejściu jest to jednak "razem" z ludźmi. Przestrzenią wolności dla dziecka jest jego matka i ojciec. To dzięki nim i ich miłości dziecko jest wolne, choć przecież ta miłość nakłada też szereg ograniczeń. Ale te ograniczenia, jeśli pochodzą z miłości, są zawsze formułowane w jednym celu i kierunku, by dziecko wzrastało, było silne i szczęśliwe.

Później zakres "razem" się poszerza, o kolegów i koleżanki, współpracowników, sąsiadów, znajomych. Rozciąga się z czasem na społeczność lokalną albo nawet szerzej. Za każdym razem będąc tym samym - środowiskiem umożliwiającym nam życie lub krępującym je. Sprzyjającym nam lub nam zagrażającym. Poszerzającym lub umniejszającym wolność.

Mamy do czynienia z "razem" w rodzinie i społeczności albo mamy do czynienia z "oddzielnie" lub "jedno przeciw drugiemu". Czy nie tak czasem wygląda nasza rzeczywistość społeczna? Czy rosnąca liczba rozwodów i malejąca trwalszych małżeństw nie sugeruje, że "oddzielnie" zwane fachowo atomizacją społeczeństwa potężnieje i wypycha "razem"? Czy powszedniejące konflikty w społeczeństwie nie wskazują na więcej "oddzielnie" i mniej "razem"?

Ale z wiarą w Boga nie jest tak łatwo. Bo najbardziej oddaleni od niego są nie ci, do których udawał się Chrystus. Tak zwani "grzesznicy". Złodzieje, cwaniacy, ladacznice czy pomniejsi, chciałoby się powiedzieć po prostu, ludzie. Jest jeszcze jedna grupa. To ci, co formalnie wierzą. Co więcej, biorą często imię Pana Boga i używają je. Do czego? Do wszystkiego. Są przekonani, że mają do tego prawo. Są wierzący. Przecież to wierzący najbardziej, saduceusze i faryzeusze, skazali Jezusa na śmierć. Pijaczki, łaziki i grzesznicy, mamy prawo się domyślać, tego by nie zrobili. Więc to jest niebezpieczeństwo, wypowiadać się "w imieniu Pana Boga". Bo można zejść na straszne manowce. Powiadają - zgrzeszyć przeciw Duchowi Świętemu, a to... problem.

Więc tak długo, jak długo nam "idzie", możemy żyć bez Boga. Jak długo nam idzie jako księdzu, jako żonie, jako politykowi, jako zwykłemu człowiekowi. "Dajemy radę". Z życiem. Więc, szczerze..., po co nam Bóg? Do czego? Możemy odrzucić jego ofertę "razem", możemy od Niego "oddzielnie", sami.

Dlatego właśnie nie można przekonać niewierzącego. Bo choć można argumentować racjonalnie, to bycie "z Bogiem" nie jest kwestią intelektualną. Jest, trochę mistyczną, osobistą decyzją i płynącym z owej decyzji doświadczeniem życiowym. Ponieważ jednak "mamy wiele" jak ten młodzieniec, co się pytał Jezusa, co ma czynić, nie możemy być chrześcijanami. Nie możemy, bo to oznacza utratę. Tego co "mamy" sami. Tak naprawdę wszystkiego. Siebie przede wszystkim, choć może na końcu. Dlatego młody i bogaty odszedł zasmucony. I "Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez 'ucho igielne' w murze miasta, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego" - głosił Nauczyciel. No bo łatwiej.

Ale wcześniej przytoczona gra, bo to jest podejście do życia nas wszystkich, czasem zaczyna iść źle. I zabiera nam, Bóg, los, otoczenie lub ludzie, to, co mamy. Pozbawia nas wszystkiego, co nam jest potrzebne. I na końcu zostajemy sami. To znaczy, znajdujemy się w "otchłani". I Robin Williams przerzucił sznur, włożył głowę w pętlę i kopnął krzesło. Podobnie postąpił wikary z małej polskiej wioski. Sześć tysięcy ludzi w Polsce, co roku, udanie przerywa swoje życie. Więcej udaje się uratować lub umiera wskutek dokonanej próby parę dni później. Czy możemy sobie wyobrazić tą liczbę? Szcześciotysięczne miasteczko. Wszyscy nie żyją, po roku.

Usuwamy sobie sprzed oczu rozmiar możliwej tragedii, bo to psuje nastrój. A tymczasem, może właśnie dla tych ludzi, życie BEZ Boga, życie jako osobiste i w istocie samotne mierzenie się z otaczającą rzeczywistością, stało się już - niemożliwe. Więc, gdy tracimy, nie narzekajmy. Dostrzeżmy w tym szansę. Na "wariacką" decyzję. Może to "odciążenie", które nas ścieśnia, tak iż możemy wejść, przez owo ucho igielne. Do miasta, do Boga, do wolności, którą daje to najbardziej pierwotne "razem". Razem z Bogiem. Bo On sam, wcale nie chce zrobić z nas robotów. Ująć nam naszej podmiotowości. Dokładnie odwrotnie. Jego intencją jest wielość i niezależność, która prowadzi do "razem". Bo "razem" podtrzymujące wszystkich, możliwe jest wskutek wolnych decyzji.

Więc nie znikamy my, rezygnując całkiem z siebie na rzecz Jego, co przecież wyrażamy w kółko, mówiąc: "Bądź wola twoja". Ale myślimy "Bądź wola moja". Odrzucamy "razem" z Bogiem, troszcząc się o siebie i siebie pragnąć zachować. Ale "kto chce zachować swoje życie, straci je". Więc może można zrobić taki eksperyment. Na własny rachunek. Zaryzykować na jakiś czas. Zobaczyć. Może zaczniemy głębiej oddychać? A może wcale nie. Paradygmat podejścia naukowego zaprasza do eksperymentów. Tych z dotychczasowym podejściem zrobiliśmy pewnie sporo. Może warto spróbować albo choćby pamiętać, że istnieje opcja, by... "żyć z Bogiem". Nie do końca przekładalna na język racjonalnej komunikacji. Niczego nie gwarantująca, w tym sensie, w jakim Pan Jezus wypowiedział "Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?". Ale jest, szansą i możliwością.

Bo życie z Bogiem to tak naprawdę, najsampierw, zwykła decyzja. Decyzja wbrew wszystkiemu, łącznie z samym sobą ("niech się zaprze samego siebie"). Decyzja, która utrzymuje nas "na torze i na ścieżce" bez względu na okoliczności. W ślad za tą decyzją idzie owo "razem", nieco szaleńcza - bo Bóg jest niewidzialny, niesłyszalny - relacja z Bogiem, której efekty we własnym życiu możemy obserwować. Więc może warto spróbować... żyć z Bogiem. Potestować - jak to jest, co się z tym wiąże. Jakie są wyniki.
Potem... będziemy odchodzić od tej relacji. I wracać. I możemy nawet zanucić "Cichy zapada zmrok", piosenkę która kończy się słowami:

Racz wysłuchać i strzec, moich nocy i dni.
Racz wysłuchać i strzec, wiernych powrotów mych.

Może warto, zaeksperymentować z owym "razem" z Nieskończonością, Miłością, Wiecznością... :)

 

Link do bloga pielgrzymkowego {TUTAJ}

Niżej jedna z piękniejszych piosenek-modlitw...

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-04-2021 [07:26] - wielkopolskizdzichu | Link:

Zamiast tego przydługawego elaboratu, nie lepiej napisać wprost:
Na kolana przed purpuratami i kłaść na tace bo inaczej będziecie się w piekle smażyć.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

08-04-2021 [09:25] - Zbyszek_S | Link:

"Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta"

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-04-2021 [23:59] - Tomaszek | Link:

Pewnie to piekło i ciebie Źdźichu dosięgło . Dla tego cię Bóg odebraniem rozumu ukarał . Nawet ja wierzę że kiedyś coś miałeś w tym bąblu na końcu szyi . A nawet Stalin w twoją nację nie wierzył i ustawowo uznał was za debili . Nie dasz rady inaczej , to chodź rzuć na tacę .

Obrazek użytkownika ruisdael

08-04-2021 [07:31] - ruisdael | Link:

Nie przyszło mi do głowy wiele lat temu ( kiedy PiS był w opozycji), że tak wielu jego członków jest ateistami.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

08-04-2021 [09:26] - Zbyszek_S | Link:

A cóż to ma do rzeczy?

Obrazek użytkownika ruisdael

08-04-2021 [14:14] - ruisdael | Link:

Co to ma do rzeczy? Głosując na nich myślałem ,że będą stanowić prawo oparte na cywilizacji łacińskiej (co obiecywali). Mam jeszcze coś tłumaczyć?

Obrazek użytkownika sake3

08-04-2021 [11:24] - sake3 | Link:

,,Czy da się żyć bez Boga?''.....Wygląda na to że tak sądząc z biernej postawy samych katolików na wszelkie objawy atakowania Kościoła,Krzyża ,ich samych.Każdy dzień przynosi jakieś informacje o aktach wandalizmu,podpalaniu kościołów,wyśmiewa się wiarę i wierzących przy braku jakiegokolwiek sprzeciwu.Agresja narasta .Działania pani Lempart czy Seneszyn pokazują ,że tu już nie chodzi o aborcję ale o fizyczną likwidację kościołów i przejęcie mienia kościelnego.Dzisiejszy przykład agresji wśród młodzieży-na portalu Tik tak mlody człowiek wrzucił filmik pokazujący ja depcze po krzyżu a potem wrzuca go do ubikacji.Sprawa ma być zgłoszona do prokuratora,ale zapewne okaże się że to wyraz ekspresji artystycznej.Dlaczego katolicy milczą i przechodzą obojętnie?Czy nie trzeba zbierać dowody wandalizmu czy innych działań wymierzonych w wiarę zamiast pieknie brzmiących słów,retorycznych pytań ?

  

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-04-2021 [12:06] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Dlaczego katolicy milczą i przechodzą obojętnie?"
Może dlatego iż w większości nie identyfikują się z tym co  dotychczas funkcjonowało jako wiara w Jezusa Chrystusa.
Efekty sojuszu ołtarza z władzą zawsze opłakane są dla wiary. Przykład Hiszpanii, Irlandii, Włoch, Brazylii, Argentyny, Chile.

Kościoły w Polsce to miejsce oddawania czci rządzącej Partii, co mnie obchodzi jej interes?
https://www.youtube.com/watch?...
https://buzz.gazeta.pl/buzz/7,...

Obrazek użytkownika sake3

08-04-2021 [12:44] - sake3 | Link:

@wielkopolskizdzichu....Pan to jeden z tych co bezmyślnie powtarzają stereotypy o sojuszu władzy z tronem.Katolicy są obojętni  bo nauczono ich nadstawiac drugi policzek,choć teraz katolik powinien się odwinąć.No ale przecież nie na darmo pracują Hartmany,Lemparty,Wielgusy utwierdzające na każdym kroku katolików,że są czymś gorszym,niedouczonym,propolskim skołtuniałym elementem na tle ich światłych,wykształconych i pięknych.Utwierdza ich też w tym UE milczeniem przechodząca wobec zabóstw chrzescijan w świecie.Na odcinku ,,młodzież'' rózni młodzi gniewni za pieniądze z ośrodków antyklerykalnych wykonują obsceniczne gesty majace ośmieszyć wiarę.

Obrazek użytkownika Centrystka

08-04-2021 [13:14] - Centrystka | Link:

Sake kompromituje się niewiedzą o tym co to znaczy sojusz ołtarza z tronem,bo pewnie  uważa,że skoro w Polsce nie ma monarchii,to skąd ten tron - bidula...
 

Obrazek użytkownika sake3

08-04-2021 [15:23] - sake3 | Link:

@Centrystka......Ależ się skompromitowałam i to w oczach pani Centrystki.Chyba przyjdzie mi popełnić seppuku.Ystarczy żebyś poszukała paniusiu gdzieś indiej niż tylko w GW i TVN a dowiesz się o pobiciach duchownych(jeden zabity),z łatwościa znajdziesz na Tik-tak filmik chłystka i jego zabawy z krzyżem i próbach podpalania (nie pisałam o spaleniu) kościołów.Dodam też o rozbijaniu figur i kapliczek w tym zabytkowych.

Obrazek użytkownika Centrystka

08-04-2021 [13:06] - Centrystka | Link:

@Sake
Ja wprawdzie nie widziałam płonących kościołów lub deptanych krzyży,ale Sake zapewne tak, i to na protestach kobiet,bo po co by to pisała? A prześladowania chrześcijan u nas nie ma? Zabijania, wypędzania,palenia w kościołach - nie? Dziwne... Ale Sake już się postara o takie wstrząsające opisy makabrycznych scen na ulicach polskich miast i miasteczek.

Obrazek użytkownika Centrystka

08-04-2021 [13:09] - Centrystka | Link:

@Sake
Ja wprawdzie nie widziałam płonących kościołów lub deptanych krzyży,ale Sake zapewne tak, i to na protestach kobiet,bo po co by to pisała? A prześladowania chrześcijan u nas nie ma? Zabijania, wypędzania,palenia w kościołach - nie? Dziwne... Ale Sake już się postara o takie wstrząsające opisy makabrycznych scen na ulicach polskich miast i miasteczek.

Obrazek użytkownika sake3

08-04-2021 [15:03] - sake3 | Link:

@Centrystka.....Aż podwojony wpis dla pokazania siły słowa i ironii pani Centrystki ? Czym sobie tak skromna osoba jak ja zasłużyła na taki zaszczyt? Czyżby liczyła Pani,że Sok z buraka dostrzeże i doceni tę zjadliwość i rzuci ofertę?.Tam właśnie takich jak Pani potrzebują 

Obrazek użytkownika tricolour

08-04-2021 [16:25] - tricolour | Link:

@Sake

Wielu osobom przypadkowo przeszły - niechcący - dwa jednakowe posty. Robienie z tego pośmiewiska i szyderstwa (jako jedynej treści swej wypowiedzi) nie świadczy o Pani za dobrze.  Tym bardziej, że w okolichach Wielkanocy zarzekała sie Pani, jak to nikomu żadnej krzywdy nie robi, nie wyśmiewa i nie obraża. Kwiaty przed Panią rzucać w trakcie procesji... na pewno nie mniejszy hołd się należał, wedle Pani samej o sobie.

Więc proszę dosięgać standardów, które potrafi Pani o sobie napisać, a których nie potrafi dotrzymać.

Obrazek użytkownika sake3

08-04-2021 [16:51] - sake3 | Link:

@tricolour....Ale szyderstwa pani Centrystki wobec mnie stanowiące jedyny punkt jej twórczości dozwolone?Jaką to krzywdę tej paniusi wyrzadziłam,czym obraziłam?

Obrazek użytkownika Centrystka

08-04-2021 [18:46] - Centrystka | Link:

Paniusia Centrystka wyraża ogromny podziw dla  niezwykłej kultury i delikatności zawartych we wszystkich komentarzach japońskiej wódeczki nr 3 !

Obrazek użytkownika Guildenstern

08-04-2021 [22:08] - Guildenstern | Link:

@sake
Tric to koleś biorący zakładników. Podstawi Ci nogę albo wbije szpilę a potem założy okulary i będzie wytykał palcami, że bijesz okularnika. Przy okazji każdych Świąt udaje spoko gościa a kolejne osoby nabierają się na to. To jest specjalista od bicia kijem po prętach klatki by następnie wyśmiać Cię, że się wściekasz i przykleić łatkę oszołoma. Co do centrystki to nie jest upośledzona tylko zacietrzewiona podobnie jak zdzichu. O zamordowaniu ks. prałata Myszkowskiego pisała nawet wyborcza, więc nie wierzę, że @łasica jest nieświadoma efektów lemparcich seansów nienawiści. Były napaści, dewastacje. Problem w tym, że dla terrorystów jak zwykle zarówno grupy, w których imieniu się samozwańczo wypowiadają jak również ich właśni followerzy to tylko żywe tarcze, tak jak dla komunistów chłopi, robotnicy czy chociażby anarchiści, których potrafili tracić setkami tysięcy. I ważna sprawa. Dla takich osób jak tric czy @zdzichu można mieć tylko pogardę. Jak mówią dzisiejsi 20-latkowie: "Oni są skończeni". I nie chodzi o brak możliwości robienia kariery tylko zaprzedanie się fałszywej idei. Brną w ślepą uliczkę tylko zamiast ściany jest naprzeciwko ten ekran z orwellowskich godzin nienawiści. To są zombie po prostu. Chce pani dyskutować z zombiakiem?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-04-2021 [22:37] - wielkopolskizdzichu | Link:

"O zamordowaniu ks. prałata Myszkowskiego"

Abstrahując od tego czy Lempart ma ,czy nie ma rację.

Proszę o wykazanie związku pomiędzy działaniem podpitego i nierozważonego  kościelnego, który zabił swego pracodawcę, a produkowaniem się Lempart Marty.

Obrazek użytkownika tricolour

08-04-2021 [22:41] - tricolour | Link:

No widzisz kolego, możesz się bardzo cieszyć, że jesteś jedyny normalny, a reszta upośledzona, choć biorąc pod uwagę fakt, że nie masz odwagi zwrócić się do mnie, a masz odwagę mówić o mnie, to jest dokładnie odwrotnie.

Bo człowiek dojrzały dobrze wie, że mowa nie do kogoś, a o kimś, to prymitywna forma agresji. Do tego stopnia, że zajęcze serce nie ma odwagi napisac wprost i chce cos uzyskać manipulacją. Tym traktujesz Sake jak upośledzoną, której trzeba wytłumaczyć co i jak, bo sama nie wie jak rozmawiać. Tymczasem też jest dokładnie odwrotnie i pani Sake, z którą sie nie zgadzam w większości spraw, to jednak nie obgaduję jej na boku, tak jak ty mnie.

A na sam koniec wyjaśnię ci, że pogarda i brak szacunku są zerojedynkowe. Oznacza to, że gardzisz ludźmi wyłącznie dlatego, że czujesz to wobec siebie, nawet w sposób nieświadomy. Zastanów się więc lepiej nad sobą, bo w tej swojej krótkiej wypowiedzi okazałeś się z bardzo niedojrzałej strony.

Obrazek użytkownika Guildenstern

09-04-2021 [20:56] - Guildenstern | Link:

@Tric
To raczej nie jest kwestia braku odwagi, bo niby czym miałbyś mi kolego, zaszkodzić. Chodzi raczej o głęboką niechęć. Napisałeś kiedyś słowo pokraka i ja o tym pamiętam i nie zamierzam każdemu z osobna tłumaczyć powodów mojej niechęci. Więc wyjeżdżanie mi z psychologizmami o pogardzie to w Twoim przypadku miecz obosieczny raczej. Nie podejmuję również dyskusji bo sam nie ujawniasz własnego stanowiska a zazwyczaj krytykujesz lub wyśmiewasz cudze. Jakie Ty w ogóle masz poglądy o ile je masz? Zarzut agresji. Naprawdę, nic sobie na tej płaszczyźnie nie masz do zarzucenia? - mam na myśli to forum. Cóż, jeśli tak to gratuluję mechanizmów obronnych. Jeśli mają wpływ na fizykę wokół Ciebie to jesteś pewnie domorosłym Jedi. BTW Imputowanie mi projekcji nie jest już zbytnio błyskotliwe w świetle oklepanego schematu, iż np. homofobami są nieświadomi homoseksualisci. Rzekłbym, że ta nomen omen pałka dosyć się już zużyła. Zarzut manipulacji niemal mnie rozczulił. Niemal.

@zdzichu Neguje pan lemparcią Kristallnacht co jest analogiczne do negowania innych zbrodni z nienawiści. Zamordowano katolickiego kapłana po kampanii nienawiści wobec Kościoła. Proszę sobie w to miejsce podstawić np. rabina i antysemityzm - jaki byłby krzyk. To, że sprawca był pijany to w Pana środowisku czynnik usprawiedliwiający? Cóż, jeśli pogarda to niechęć połączona z poczuciem wyższości, to ja czuję pogardę wobec prezentowanej przez pana postawy, tak mniej więcej od czasu jak umieścił Pan ten filmik z hienami. Zawistnik z pana i frustrat, co nie znaczy, że odmówiłbym Panu szklanki wody czy talerza zupy w potrzebie. To samo się tyczy @centrystki. Na talerz zupy zawsze możecie u mnie liczyć ;)

Obrazek użytkownika Centrystka

09-04-2021 [00:31] - Centrystka | Link:

@Guild......
Wspaniały, wręcz klasyczny popis nienawiści i pogardy dla kogoś,kogo się w życiu na oczy nie widziało,ale  nie jest  "z naszych",więc trza go zgnoić ile wlezie i ile wytrzyma Admin,żeby nie zbanować za obrażanie.Jakież to typowe dla niektórych "komentatorów", którzy poza hejtem nie mają nic merytorycznego do powiedzenia.

Obrazek użytkownika tricolour

08-04-2021 [22:31] - tricolour | Link:

@Sake

Ale rozmowa nie polega na tym, że gdy ktoś nam wytknie potknięcie, to musimy szukać sposobu, by mu odwinąć. Można podziekować, że dostało się takie swoiste sprzeżenie zwrotne i przyjąc krytykę jako coś dobrego, na co się samemu nie zwróciło uwagi. To jest dojrzałe widzenie samego siebie.

Więc jeśli Centrystka zrobiła coś niestosownego - w Pani ocenie - to można jej to uświadomić i to będziee bardziej dosadne od szukania sposoby do walnięcia.

Obrazek użytkownika Pers

08-04-2021 [13:35] - Pers | Link:

Podporządkowanie hierarchii katolickiej
Wreszcie wiemy - i to jest z pewnością najbardziej szokujący aspekt - że część katolickiej hierarchii jest również obecna w tym planie, który w Jorge Mario Bergoglio znajduje posłusznego kaznodzieję pandemicznej narracji i głównego sponsora szczepionek, co zrobił nie wahając się przed zdefiniowaniem szczepienia jako „obowiązku moralnego” pomimo bardzo poważnych etycznych i religijnych zastrzeżeń, jakie się z tego wynikają. Bergoglio odbył rozmowę z watykańskim ekspertem Domenico Agasso, w rozmowie zebranej w książce zatytułowanej "Bóg i świat, który nadejdzie", aby zalecić masom podanie terapii genowej i zapewnić autorytatywne i niefortunne poparcie dla ideologii globalizmu.
Od marca ubiegłego roku Stolica Apostolska okazała się doskonale dostosowana do planu globalizmu, nakazując zamknięcie kościołów, zawieszenie celebracji i udzielania sakramentów. Gdyby tak się naprawdę nie stało i rzeczywiście usłyszano zdecydowane potępienie tego antyludzkiego i antychrześcijańskiego projektu, przywódcom Kościoła katolickiego trudno byłoby zgodzić się na poddanie tłumów absurdalnym ograniczeniom natury wolności, w imię nie tylko ideologicznego zniewolenia, ale oczywiście także ekonomicznego i społecznego.
Nie zapominajmy, że jako odpowiednik utraty wiernych w kościołach i wynikającej z tego drastycznej redukcji ofert na Konferencje Episkopatów, koniecznie musi istnieć alternatywna forma finansowania, której nie będziemy długo odkrywać. Myślę, że nie jest niczym zaskakującym, że w tej operacji nie brakuje ani komunistycznych Chiny, ani de Rothschild, ani Billa i Melindy Gates (którzy, jak dowiedzieliśmy się z autorytatywnego źródła, otworzyli konta w IOR), ani sieci samozwańczych partii i ruchów demokratycznych oraz są międzynarodowej lewicy - posłusznej ideologii globalistycznej.
Z drugiej strony, Wielki Reset przewiduje ustanowienie powszechnej, ekumenicznej, ekologicznej i maltuzjańskiej religii, która postrzega Bergoglio jako swojego naturalnego przywódcę, co zostało niedawno uznane przez masonerię. Adoracja pachamamy w Watykanie, porozumienie z Abu Zabi, Encyklika Bracia i nadchodzący szabat w Astanie - wszystko to idzie w tym kierunku, kończąc ten nieubłagany proces rozpadu Kościoła, który rozpoczął się od Soboru Watykańskiego II.
http://xn--niepodlegy-i0b.pl/#...

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-04-2021 [14:44] - Pani Anna | Link:

@Pers
Jak długo  istnieje chrześcijaństwo, tak zawsze ludziec szukali pociechy i schronienia w Kościele, tak było w czasach wojen, czy zarazy - takiej prawdziwej, a nie "plandemii". Odkąd rok temu Bergoglio pozamykał  kościoły  i ograniczył  dostęp  do liturgii i sakramentów okazało  się, że  wiara to jest wlasciwie taki sobie event, rodzaj hobby, bez którego  można się  doskonale  obejść. Dla mnie to było  jak cios obuchem, to i postawa purpuratów  straszących  wiernych  piątym  przykazaniem, którego złamaniem  okazało  się  być  uczestnictwo we mszy. To, czego dokonać na przestrzeni wieków  nie udało  się  nikomu, tego w rok dokonał  konserwtywny rząd  PIS przy pomocy kleru. Dziwić  może  tylko, jak łatwo  to poszło...

Obrazek użytkownika Pers

08-04-2021 [15:42] - Pers | Link:

Pani Anna
"tego w rok dokonał  konserwtywny rząd  PIS przy pomocy kleru."

Rząd PiS to tylko jeden z wykonawców globalnej doktryny. Inne rządy robią to samo.
Gdyby rządziła PO byłoby dokładnie to samo. Może byliby nawet bardziej gorliwi, kto wie?
Mam nadzieję, że przeczytałaś linkowany tekst Abp. Vigano'. Daje nadzieję.

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-04-2021 [17:19] - Pani Anna | Link:

@Pers
Totez zapomniałam  słowo  "konserwatywny" ująć  w cudzysłowów,  bo pisałam  to słowo z ironią. 

Obrazek użytkownika Pers

08-04-2021 [17:29] - Pers | Link:

Pani Anna
" zapomniałam  słowo  "konserwatywny" ująć  w cudzysłowów"
Teraz wszystko jasne :)
 

Obrazek użytkownika sake3

08-04-2021 [16:06] - sake3 | Link:

@Pers.....W częsci dotyczącej globalizmu zgadzam się z Panem choć mam wątpliwości dlaczego Kosciół tak gładko na tę pozycję przeszedł.Czy to znaki czasu,bo nic nie stoi w miejscu i podlega zmianom czy też bezradność wynikająca z niemocy.Już abdykacja papieza Benekykta XVI-go była sygnałem a ekumenizm tak lansowany jest błędem.W takiej konfiguracji kazda z religii zechce być wiodaca.

Obrazek użytkownika Pers

08-04-2021 [16:49] - Pers | Link:

sake3

"choć mam wątpliwości dlaczego Kosciół tak gładko na tę pozycję przeszedł."

Ja nie mam żadnych wątpliwości dlaczego.
Ponad 10 lat temu napisałem notkę, która bardzo dużo wyjaśnia i jak widać, to co napisałem sprawdza się.
Polecam, dużo się dowiesz http://spiritolibero.neon24.pl...

PS. I proszę nie mówić mi "pan". W blogosferze te formy nie obowiązują.

 

Obrazek użytkownika Centrystka

08-04-2021 [19:16] - Centrystka | Link:

Te przydługi perski wywód przypomina mi dziwnie  moja kuzynkę (dr hab.,pracownik naukowy),która również z zapałem godnym lepszej sprawy wszystkich poucza, że nie ma żadnej pandemii,a tylko "oni" (po długich naleganiach kto to są ci "oni",stwierdziła,że globaliści) chcą zapanować nad światem. Otóż w tym celu oni globaliści muszą zniszczyć doszczętnie najpierw gospodarkę światową,a potem ludzkość. Tylko czym będą wtedy rządzić? I ten fenomen: niechby nawet przez tysiąc szaleńców dały się ogłupić wszystkie rządy świata i 7 miliardów ludzi ? Oraz Watykan na czele z tym Antychrystem Francesco, który przyszedł z piekieł,żeby zniszczyć Kościół. Ale Kościół przez te 2 tysiące lat przeżył o wiele gorsze ataki - schizmy, antypapieży etc., i jakoś trwa. Mądry ks.Tischner dawno temu już stwierdził,że zguba dla Kościoła nie przyjdzie z zewnątrz,ona zacznie się w samym jego łonie.Tym trudniej więc będzie ją zwalczać.

Obrazek użytkownika Pers

08-04-2021 [19:46] - Pers | Link:

Ten "przydługi wywód" to nie mój.
To mały fragment listu  arcybiskupa Carlo Maria Viganò.
Polecam całość na mojej stronce  http://xn--niepodlegy-i0b.pl/#...

Obrazek użytkownika J z L

08-04-2021 [21:42] - J z L | Link:

Za kazdym razem jak próbuję wejść na www.upodlony.pl wyskakuje mi komunikat że mogę wejść na to szambo ale na własne ryzyko
Też tak macie?

Obrazek użytkownika Pers

08-04-2021 [22:56] - Pers | Link:

husky
"Upodlony" to ty jesteś. Przez Astrę, Oparę, Gavrylienkę.
Mało ci?

Obrazek użytkownika Centrystka

08-04-2021 [22:15] - Centrystka | Link:

Czy ten arcybiskup aby Cię nie niepokoi...? A jeśli nawet  przyjaźnił się z nim św.JP2, to pamiętajmy,że w  swojej świętej dobroci uważał On,że wszyscy ludzie są tacy,jak On: dobrzy,uczciwi,prawi.Stąd tyle jego zdjęć gdy trzyma w objęciach różnych Degolado,kard.McCormików i innych zbrodniarzy w purpurach i fioletach.

Obrazek użytkownika Pers

08-04-2021 [22:33] - Pers | Link:

Centrystka
"Czy ten arcybiskup aby Cię nie niepokoi..."
On nie ale to co pisze bardzo.

"gdy trzyma w objęciach różnych Degolado,kard.McCormików i innych zbrodniarzy w purpurach i fioletach."
Porównujesz Vigano' do pedofila? Przecież to właśnie Vigano' napisał słynny list, w którym go demaskował.

Rozumiem, tezy są dla ciebie nie do przyjęcia więc zaczynasz kwestionować moralność Autora.

Jak tam twoje wi-fi między mózgiem a telewizorem?

Obrazek użytkownika Centrystka

09-04-2021 [17:28] - Centrystka | Link:

@Pers
Dzięki za troskę,ale myślę, że mają się lepiej od Twoich.

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-04-2021 [19:58] - Pani Anna | Link:

@Centrystka
Istota sprawy tkwi  w tym, że  ta cała  pandemii polega na wierze właśnie, a z wiarą, a zwłaszcza  z fanatykami się  nie dyskutuje. To się nazywa siła sekty.

Obrazek użytkownika Centrystka

08-04-2021 [22:08] - Centrystka | Link:

@PaniAnna
Wiara w co: że żadnej pandemii nie ma, to zwykła ściema (czyja?),żeby zawładnąć naszym wspaniałym światem? A szczepionki są po to,żeby nas wszystkich prędzej wykończyć? Czy wiara w cuda; jest pandemia,ale Miłosierny Bóg nas przecież uratuje. Jeżeli to pierwsze, to skąd się wzięły te setki milionów, a właściwie ju miliardy  fanatyków wierzących w nieistniejącą.pandemię? A do tego jeszcze rządy wszystkich państw świata,Kościół Katolicki i inne Kościoły. Znałaś taki przypadek w historii ludzkości, żeby jej 95 % dało się omamić jakiejś bzdurnej bajce? Tylko, błagam: nie mów,że przecież internet,cała elektronika w służbie rozpowszechniania wiadomości, informatyka i t.p.

Obrazek użytkownika Pers

08-04-2021 [22:52] - Pers | Link:

Centrystka

A kto ci powiedział, że 95% ludzkości wierzy w tę "pandemię"?

Obrazek użytkownika Centrystka

09-04-2021 [17:50] - Centrystka | Link:

Faktycznie: chyba się pomyliłam  o jakieś 2 - 3 procent, sorrki!

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-04-2021 [23:19] - Pani Anna | Link:

@Centrystka
Roznie bywało  w historii. Od kapłanów w starożytnym Egipcie "wywołujących " zaćmienie, przez "rewolucje pastuszków " i "tancerzy" w Średniowieczu, audycje radiową Orsona Wellsa "Wojna Swiatow"  w 1938r, ktora po raz pierwszy uzmysłowiła  jaka siłę  wpływania  na umysły ludzkie mają  media. Ta audycja wywołała  taką  panikę,  że  ludzie uciekali, gromadzili się  w Kościołach, a nawet odnotowano przypadki samobojstw. Ludzie uwierzą  we wszystko, jeżeli  jest to odpowiednio podane, a ci, którzy nie wierzą,  to i tak z różnych  względów  się  podporządkują, dla świętego spokoju, ze strachu lub dla korzyści wynikających z plyniecia  z prądem. Generalnie ludzkość  jako gromada niewiele się  różni  od stada, taka prawda. 
Rzadza tak naprawde wielkie korporacje, a właściwie ci, ktorzy za nimi stoją, a nie rządy  poszczególnych  państw,  a już  z pewnością  nie nasz. To są  tylko wykonawcy. Zadaj sobie pytanie cui bono na pandemii, a znajdziesz odpowiedź  na swoje pytania. Zapewniam cię, że  mocni wyjdą  jeszcze mocniejsi, a słabi  znikną - mówię  tu o sferze gospodarczej. Co będzie z ludźmi  wyszczepionymi badziewiem wyklepanym na kolanie w 3miesiace, to dopiero się  okaże. Nie wiem, czy nas wykończą, ale wiem, ze dłużej trwa atestowanie syropu na kaszel dla dzieci niż  trwaly badania czegoś  przeznaczonego do wstrzykiwania ludziom na taką  skalę.  To musi dawać  do myślenia, czyż  nie?

Obrazek użytkownika Centrystka

09-04-2021 [18:07] - Centrystka | Link:

@PaniAnna
Cui bono? - no właśnie - a Ty znasz odpowiedź? Chętnie się z nią zapoznam.Ale już bez wykładu o sprawach dobrze znanych z historii  czy socjologii, bo te akurat jako tako,ale jednak znam. A przy okazji: do jakiego stada ludzkiego się zaliczasz w konkretnej pandemicznej (w każdym razie obecnej nienormalnej) sytuacji?  Niedawno wspomniałam tu o mojej uczonej kuzynce antyszczepionkowej z jej teorią zbliżoną do Twojej. Ale mam jeszcze kuzyna literata (tak,tak!), który lansuje  teorię o teorii spiskowej dziejów, że nic na świecie nie powstałoby i nie działa, gdyby nie teoria spiskowa dziejów. Fajną mam tę rodzinkę - co?

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-04-2021 [19:03] - Pani Anna | Link:

@Centrysta
Twój  kuzyn ma rację, cala historia ludzkosci jest historią  spisków - spiskowano  przeciwko władcom, truto ich i zabijano, powstawały  dziwne przymierza, każdy  kazdego zdradzał... dlugo by pisać, ale skoro znasz historię, to nie ma potrzeby. Korzystają  ci co zawsze, wielka finansjera, a właściwie kilka rodzin, które stoja za korporacjami, które  jako jedyne ten kryzys przetrwają  nie tylko bez szwanku, ale jeszcze wzmocnione. Upadną małe  i średnie  biznesy, które  zostaną  przejęte przez wielkie sieci, gdzie czlowiek się  nie liczy i ma być  tylko maleńkim  trybikiem. Przyjdzie czas na wykupywanie za psi pieniadz  hoteli, restauracji, silowni. Prywatni właściciele z niezależnych i w miare wolnych ludzi  stana się niewolnikami zap... za miskę  ryzu. To już  się  dzieje. Ci sami stali za Rewolucją  Francuska, za Rewolucją  Październikową, za obydwiema Wojnami.  Ci sami sa faktycznymi właścicielami Hollywood  i pilnują, by caly przemysl rozrywkowy służył im i ich celom, czyli deprawacji. Jesteśmy świadkami nowej wojny prowadzonej nie za pomocą  armat, tylko ludzkiego strachu i mediów. I jak w każdej  wielkiej wojnie zawsze chodzi o to samo - niewolników,  nowe rynki zbytu dla wlasnych towarów, a także,  co najmniej od Rewolucji Francuskiej o zniszczenie religi katolickiej i pozbawienie czlowieka  duchowości.

Obrazek użytkownika Centrystka

10-04-2021 [00:54] - Centrystka | Link:

@PaniAnna
  Czyli nastąpi nowy ład, bo gotuje się nam, przynajmniej w  Polsce, jakby nowa Dobra Zmiana - daj Boże wytrzymać! To,że w całej historii naszego wspaniałego gatunku bywały spiski,pucze,zamachy stanu, przewroty i to niektóre faktycznie zmieniające tę historię przynajmniej na czas jakiś i to w jednym na ogół kraju, nie znaczy,że wszystko jest zbudowane na takich spiskach.Wizja po pandemii (czy - jeśli w nią nie wierzysz - po czymś, co nas teraz  zabija),jaką roztaczasz jest wielce prawdopodobna,ale tylko częściowo; to jeszcze nie wielokrotnie w dziejach świata zapowiadany jego koniec,podobnie jak i Kościoła, pomimo setek na niego ataków w całej jego historii. A przykład krwawych dyktatur czy wręcz tyranii, jak rewolucje bolszewicka czy francuska wydają się nietrafionym przykładem na to,że dzięki nim bogaci się bogacili,a biedota biedniała.
P.S. Mam nadzieję,że w związku z dzisiejszą rocznicą katastrofy smoleńskiej, która była autentyczną wielką tragedią narodową,nie będziemy sięgać do teorii spisowych - zgadzasz się ze mną?

Obrazek użytkownika Pers

10-04-2021 [07:17] - Pers | Link:

Centrystka
"związku z dzisiejszą rocznicą katastrofy smoleńskiej,"
To to nie był jednak zamach???
Tusk z Putinem odetchną.

Obrazek użytkownika Centrystka

10-04-2021 [18:13] - Centrystka | Link:

Mnie się,mądralo,pytasz? Ja twierdziłam kiedykolwiek i gdziekolwiek,że to był zamach? Wybacz,ale do głoszenia takich spiskowych teorii wobec oczywistych faktów wyjaśnionych już w w kilkanaście miesięcy po katastrofie, to ja się nie zniżam. Ale tobie oczywiście wolno,nikt ci nie broni, a jeszcze zyskasz poklask niektórych.

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-04-2021 [08:57] - Pani Anna | Link:

@Centrystka
Sprawa Smoleńska  już  na zawsze pozostanie niewyjaśniona. Wiele zrobiono dla ośmieszenia  i zdeprecjonowania  tematu. Tymczasem w kazdym poważnym kraju, jeżeli  w jakiejkolwiek katastrofie giną  ludzie z samego  wierzchołka  polityki najpierw prowadzi się  dochodzenie właśnie  pod kątem  zamachu. Chyba wiesz o tym? Tymczasem u nas już  10 min po katastrofie były komunikaty, że  to był  wypadek. Z pewnością  wiesz również, jak bada się  katastrofy lotnicze, choćby  z filmów  na Discovery - zbiera się  i dokładnie  analizuje wszystkie  najdrobniejsze szczątki. To, co zrobiono w tej sprawie uraga wszystkiemu, a wnioski wyciągnij sama, bo ja mam szacunek dla ludzkiego rozumu i resztki naiwnej wiary w jego istnienie.

Obrazek użytkownika Centrystka

10-04-2021 [18:01] - Centrystka | Link:

Nie zgadzam się oczywiście z Twoją tezą,jakoby "sprawa smoleńska" - jak słusznie nazywasz to, co nastąpiło potem i trwa aż do dzisiaj -  została niewyjaśniona,ale wiem przecież na jakim blogu dyskutujemy. Zgadzam się natomiast całkowicie, że wiele zrobiono i nadal się robi, żeby zdeprecjonować ,a wręcz chwilami ośmieszyć tę wielką tragedię narodową i chyba Ty również dobrze wiesz kto to zrobił i nadal robi, kto tak nikczemnie gra politycznie tą tragedią już od 11 lat, kto uczynił z niej kanwę i główny nurt uprawiania polityki dzielenia narodu i rządzenia według rzymskiej zasady divide et impera, co mu się niestety udaje. Nie znajduję także żadnych konkretów w Twoim twierdzeniu,że "To, co zrobiono w tej sprawie uraga wszystkiemu" - czyli konkretnie jakim to zasadom badania wypadków lotniczych, np.z badań znanych Ci z filmów Discovery? Rozumiem, ze Twoje stanowisk wynika z oglądania i lektur mediów  prorządowych zwanych szumnie "narodowymi",albo od środowiska Rydzyka,gdy Nasz Dziennik przez lata wypisywał tony bzdur o tej sprawie. I wybacz, ale zarzut,iż już w 10 minut po informacji o katastrofie podano,że był to wypadek - nie wytrzymuje krytyki. Czyli miano podać,że to był zamach spowodowany prze Putina w zmowie z Tuskiem? Tylko jak uzasadnić powody dokonania takiej masowej zbrodni na własnym (rosyjskim) terytorium i to na oczach całego świata - wiesz może? Chyba, że zgadzasz się z takim mega  kuriozalnym twierdzeniem w/w mediów,że Putin w ten sposób zemścił się na polskim prezydencie za to, iż ten optował za Gruzją przeciwko Rosji,która tę Gruzję zaatakowała - taki to bezdennie durnyj był ten Putin,prawda?A Tusk mu pomagał, bo nienawidził Lecha Kaczyńskiego - ot i cała prawda o zamachu i jego powodach. A co powiesz o przesławnej i coraz droższej w wydatkach (nierozliczonych!)na jej członków, podkomisji Macierewicza i jego wciąż zmieniających się rewelacjach przyczynach rozbicia się samolotu (a to sztuczna mgła,a to silne elektromagnezy przyciągające samolot,a to eksplozja w powietrzu)? A co powiesz o składzie tej podkomisji i jej żmudnych doświadczeniach z wybuchającymi parówkami, o tym że nigdy nie pojawili się ci "eksperci"  na miejscu, z których żaden nigdy nie badał katastrof lotniczych katastrofy, by zbadać choćby pobieżnie wrak,że obecna władza wbrew buńczucznym zapowiedziom wcale nie stara się o zwrot wraku?
 I wreszcie jak Ci się podobają te polityczne wiece posługujące się tragedią smoleńską, zwane "miesięcznicami"?
Chyba niepotrzebnie zadaję tyle pytań, bo nauczona krótkim doświadczeniem na NB, powinnam się spodziewać,że ten mój tekst jako mocno nieprawomyślny i sprzeczny z linią polityczną NB zostanie zatrzymany przez cenzurę tzw. Strefy WOLNEGO Słowa - i do Ciebie nigdy nie dotrze.  

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-04-2021 [19:22] - Pani Anna | Link:

@nie wiem dlaczego mnie tak przepytujesz, ale ok.
10min po upadku należało  podac informacje, że  doszlo do wypadku, tyle i aż  tyle. Przypomnij sobie katastrofe samolotu malezyjskich linii lotniczych z załoga holenderska w 2014r czy Holendrzy odpuścili śledztwo? No i co się okazało,  samolot został  zestrzelony przez  Rosjan. Czy ktoś się śmiał  z tego sledztwa? Czy ktoś  zarzucał polityczną  gre, albo ze powstaje "sekta", albo że  tworzy się jakieś  niestworzone teorie spiskowe? Powołano komisję międzynarodową, pozbierano i przebadano wszystkie szczątki, mimo, że  zostały rozrzucone na przestrzeni 35km2, a nie kilkuset metrów. Wszystkie szczątki  ludzkie, które  odnaleziono zostały przebadane genetycznie i należycie pochowane. Mam Ci przypominać  jak to odbyło  się  w Smoleńsku? O "przekopywaniu na metr w głąb "? O zniszczenie wraku, który  jest  najważniejszym dowodem? O tym co najgorsze i co najbardziej boli czyli o profanacj zwłok, 2 głowach, 3 rękach, 2 miednicach zmieszanych ze śmieciami w jednej trumnie  i to po tym, jak Kopacz oświadczyła, że  uczestniczyła  przy sekcjach? Słyszałaś kiedyś  o takich "standardach "? Nie trzeba być  śledczym  lotniczym, zeby jasnym było, że  to uraga nie tylko wszelkim zasadom prowadzenia sledztwa, ale zasadom cywilizacyjnym? Jezeli nie bylo  nic do ukrycia, to po co to było? Może  po to, żeby  pokazać nam "oto czym dla nas jesteście, gdzie was mamy. Możemy  zrobić  z wami co nam się  podoba i co nam zrobicie?" Nie takie zbrodnie popełniano na oczach swiata, a swiat milczał.  To nie jest żaden  argument. A zamachy mozna popełniać  na wiele sposobów, nie tylko poprzez bomby. Również  poprzez dywersje, zaniedbania, wprowadzenie w błąd... cokolwiek by to było,  to my jako państwo  nie możemy nic - patrz powyzszy przykład  Holandi, która  zrobiła  wszystko jak należy, a Rosja przyznala się  do winy, a winnych postawiono przed sądem.

Obrazek użytkownika Centrystka

10-04-2021 [21:07] - Centrystka | Link:

Podobno dyskutujemy,i to jak na tutejsze standardy całkiem kulturalnie,a nie przepytujemy się. Śledztwo w tej sprawie prowadziła i nadal prowadzi prokuratura polska, a ustalenia co do przyczyn katastrofy wykonała samodzielnie polska komisja badania wypadków lotniczych, która z raportem rosyjskim (Anodiny )w wielu miejscach się nie zgadza,widząc główną przyczynę katastrofy w pracy obsługi naziemnej lotniska Sjewiernyj. Niestety,wyszły też na jaw naciski natury politycznej na załogę samolotu,do czego PiS i jego wyznawcy nigdy się nie przyznają, a tylko będą zarzucać odrębne wizyty w Katyniu Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska,zapominając,że ową feralną  wizytę organizowała Kancelaria Prezydenta RP,w której wówczas pracował również obecny prezydent RP. Co do bałaganu na miejscu katastrofy i koszmarnego potraktowania zwłok ofiar, miej pretensję do Rosjan, oni zawsze potrafią zrobić "bardach" w każdej sytuacji.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

09-04-2021 [06:14] - Zbyszek_S | Link:

"Znałaś taki przypadek w historii ludzkości, żeby jej 95 % dało się omamić jakiejś bzdurnej bajce?"
1. Ziemia jest płaska.
2. Słońce krąży wokół ziemi.
3. Eugenika jest dobra.
4. Margaryna jest zdrowa na serce.

Można znaleźć nie jeden, ale wiele mylnych poglądów o światowym zasięgu i powszechności w swoim czasie. Człowiek, który otrzymał edukację wie, że wnioskowanie z powszechności występowania jakiegoś poglądu, jest jednym z najsłabszych możliwych argumentów i jeśli nie jest poparte innymi, jest bezwartościowe z punktu widzenia ustalenia stanu faktycznego.

Pozwolę sobie zwrócić Pani uwagę, że przynajmniej środowisko naukowe jest bardzo silnie podzielone pod względem zapatrywań na "wandemię". Możemy znaleć naukowców o wysokiej pozycji i autorytecie, którzy zarówno optują za podejmowanymi przez większość państw działaniami, jak i naukowców o wysokiej pozycji i autorytecie negujących sens tych działań i wskazujących na ich szkodliwość.

Zaś kwestionowanie roli mediów w kształtowaniu myślenia ludzi na temat "wandemii" to już otwarty zabobon i odlot od realności.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

08-04-2021 [14:47] - Roz Sądek | Link:

Po ciężkim wypadku leżałem na urazówce. Miałem okazję, jedyną w swoim rodzaju - zaobserwowania wiekopolskichzdzichów. Z każdym dniem, regularnie, progresywnie, przybywało nawróconych. Niekiedy nawrócenie powodowały już pierwsze wyniki badań, a niekiedy dopiero kolejne, oznajmiające brak poprawy. Cuda. Kiedy już mogłem doturlać się do szpitalnej kaplicy, mogłem zobaczyć metamorfozę tych, którzy na wejście kapłana do pokoju - jak mogli, odwracali się bokiem, albo udawali sen.
@wielkopolskizdzichu, musiałeś to słyszeć - wiara to dar od Boga. Nie znam powodów Twojego zacietrzewienia i nic mnie to nie obchodzi, ale jakaś klapka w Ci głowie szwankuje. Weź chłopie zeszyt i ołówek i tam sobie wypisuj swoje frustracje. Czego tu na NB oczekujesz, że Cię wyleczymy? Abo nawrócimy?

 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-04-2021 [15:38] - wielkopolskizdzichu | Link:

"wiara to dar od Boga"
Z tym się mogę zgodzić, ale co ma wiara wspólnego z całym zastępem cwaniaków odzianych w szaty liturgiczne, robiących deal życia na sprzedaży produktu, którego istnienia, ani jakości nikt nie sprawdził.

Obrazek użytkownika sake3

08-04-2021 [15:45] - sake3 | Link:

@Roz Sądek.....Dołaczę z moim wspomnienie.Leżałam w Ochojcu,nie byłam ciężko chora ,przeprowadzono koronografię oraz inne badania serca.W niedzielę przyszedł ksiądz ,panie przygotowały się do Komunii i spytały czy ja też chcę skorzystać.Po chwilowym popłochu i tłumaczeniu że nie byłam u spowiedzi okazało się,że mogę się wyspowiadaćna szpitalnym łóżku.Przyznaję -ja wierząca ale raczej okazjonalnie praktykujaca byłam pod wrażeniem spowiedzi gdzie polowy grzechów zapomniałam ,Komuni św.i niezwykłej kultury tego kapelana,jego słów ,podejścia.To nawet nie była tradycyjna spowiedź ale rozmowa serdeczna i ciepła,oraz wspólna modlitwa.Do dziś pamiętam.Dlatego myślę,że ci co tak atakują kościół i doprowadzą do jego eliminacji najbardziej uderzą w takich własnie kapłanów.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

09-04-2021 [00:51] - Zbyszek_S | Link:

Dobry komentarz

Obrazek użytkownika EsaurGappa

08-04-2021 [18:46] - EsaurGappa | Link:

Dziś można wszystko,ale czy wszystko przynosi korzyść?Chrystus nie zmartwychwstał byśmy żyli tylko dniem doczesnym,on żyje byśmy my mieli oczy duszy wpatrzone tam daleko za horyzontem marzeń,ale jeśli  w tym życiu żyłeś bez Boga i dałeś radę,to po śmierci też będziesz miał szansę tak żyć ;-)
 

Obrazek użytkownika HenrykH.

08-04-2021 [21:43] - HenrykH. | Link:

Jasne że można ,90% komentarzy o tym świadczy.Można też żyć na obczyźnie i święta spędzać na Kanarach .Można też przeżyć cały ten czas na ziemi tylko dla siebie ,nie martwiąc się nawet o najbliższych ..A na koniec ,a cóż tam .Człowiek radziecki (homo sovieticus) nie martwi się na zapas ,umysł wchłonął taką porcję leku (jadu ,nienawiści ) podlanego bimbrem że spotkanie współczucia i sumienia to cud .Jak w Kanie .
Acha, ten cud w Kanie Galilejskiej to jedyny który owi ludzie ogarniają.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

09-04-2021 [00:50] - Zbyszek_S | Link:

:)

Obrazek użytkownika Ptr

09-04-2021 [00:26] - Ptr | Link:

Czytam pierwsze kilka zdań i od razu nasuwają mi się wątpliwości czy to co czytam jest prawdą. Czy na pewno tak jest ? "Bóg zdecydował się na słabość i cierpienie". - nie wiadomo mi o kimś silniejszym wolą i duchem niż Chrystus. Siła wielkich jest złudzeniem wynikającym z obdarzenia władzą, ale bez władzy oni sami z siebie są dużo mniejsi. 
"Bóg ludzi słabych i przegranych" - I tak i nie. Bo przez wieki stworzyli cywilizację bogatych ( cywilizację europejską ) i dążacych do doskonałości czego wyrazem była sztuka, obyczaje, elity. (A bogiem słabych i przegranych miał być czerwony sztandar , a Marks jego prorokiem.)  A więc słabi pierwotnie chrześcijanie mieli coś ważnego, a więc im dano - ewangeliczna zasada. Oni mieli nie orientowac się na rzeczy doczesne, ale poświecać się dla innych i dla Boga. Mieli obumrzeć jak ziarno , aby przynieść plon. Nie mieli szukać pełni w swoim życiu , ale w życiu przyszłym. I dopóki poświęcali się było im dawane to czego nie pragnęli najbardziej. To dla dzisiejszej cywilizacji konsumpcyjnej niezrozumiałe, bo ona nie stawia na przyszłość. Ona mechanicznie buduje przyszłość generując wzrost gospodarczy, ale nie generuje wzrostu duchowego, a widac ,że konsumpcja gasi potrzeby duchowe i narasta zniewolenie. 
Czy Bóg jest Bogiem słabości i cierpienia ? Owszem można odnieść takie wrażenie, bo jak jest cierpienie i śmierć tam jest obrządek religijny. Przyjmuje się ,że ludzie nauki i ludzie religii nie rozumieją się wzajemnie budując przeciwne obozy. A jednak jeżeli ktoś coś wie o fizyce powinien uznać , że stworzenie jest dziełem wręcz nie z tego świata. Stworzenie jest bardziej złożone niż ludzkie wyobrażenia mogłyby wytworzyć. 
Bóg słabości ? Bóg od słabości ? Bóg od cierpienia ? Jesteśmy na granicy bluźnierstwa z takim podejściem.
 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

09-04-2021 [11:13] - Zbyszek_S | Link:

"Bóg słabości ? Bóg od słabości ? Bóg od cierpienia ? Jesteśmy na granicy bluźnierstwa z takim podejściem"
Brawo za czujność i danie jej wyrazu.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

09-04-2021 [00:41] - Kazimierz Kozio... | Link:

na pytanie tytulowe odpowiedz jest oczywista: tak da sie tylko po co. po co sie meczyc bez celu?
bez deliberownia zagadnien filozoficznych tez da sie zyc szczesliwie dopoki zdrowie dopisuje a ulotna pamiec nie doskwiera szczegolami.  
niestety wielu dyskutantow miesza pojecia, byc moze swiadomie, Boga i grzesznych czlonkow Kosciola, ktory notabene sklada sie wylacznie z grzesznikow. zreszta ci ktorym sie wydaje ze Bog jest hipoteza do szczescia niepotrzebna - maja szereg swoich bozkow niezaleznie od tego co w tym przedmiocie deklaruja.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

09-04-2021 [09:42] - Zygmunt Korus | Link:

Po sensownym wpisie @sake taka zaczepka:
"08-04-2021 [13:14] - Centrystka | Link: Sake kompromituje się
Sake kompromituje się niewiedzą o tym co to znaczy sojusz ołtarza z tronem,bo pewnie  uważa,że skoro w Polsce nie ma monarchii,to skąd ten tron - bidula..."
I co tu komentować...? Dalej to tylko wezwani do raportu "popychacze"... Nie reagować!!! Niech se wachlują swoje zasmradzane powietrze!
 

Obrazek użytkownika sake3

09-04-2021 [10:06] - sake3 | Link:

@Zygmunt Korus....Zastosuję się do rady,faktycznie nie warto wdawać się w taką przepychankę z panią która mnie stale atakuje.

Obrazek użytkownika Centrystka

09-04-2021 [17:47] - Centrystka | Link:

@Sake
Trzymam za słowo! Ale czy warto..?

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-04-2021 [23:51] - Tomaszek | Link:

@Sake
A z jaką panią ty wdawałaś się w przepychankę ? Pierwsze czytam i nie widzę żadnej pani .

Obrazek użytkownika Centrystka

09-04-2021 [17:44] - Centrystka | Link:

Ależ owszem,ależ tak! Sake swoją działalnością komentatorską w mądrości swej niemal dorównuje panu Zygmuntowi K., który tak obfitą zamieścił  biografię na swoim profilu.W pewnych komentach nawet go przewyższa gdy charakteryzuje  niektórych polityków,a zwłaszcza ich fizys.

Obrazek użytkownika J z L

10-04-2021 [21:27] - J z L | Link:

Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. Przecież nie możemy nie mówić tego, jakie są nasze wartości i w co wierzymy

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

11-04-2021 [09:51] - Zbyszek_S | Link:

Tak