Prawda o nas - głupi, nieodpowiedzialni i źli

Jesteśmy głupi. Gdyby pozwolić, iżby docierały do nas informacje produkowane przez ruskich, to mając do dyspozycji nasze własne źródła informacji o tym, co się dzieje na Ukrainie, wierzylibyśmy ruskiej propagandzie. Co więcej, w większości podjęlibyśmy działania przeciw własnym interesom, pod wpływem tej propagandy. Bo... jesteśmy głupi. Żeby temu zapobiec władze muszą stosować cenzurę. Dla naszego własnego dobra.

Jesteśmy nieodpowiedzialni. Gdyby zezwolić na wygłaszanie opinii nt. plandemii każdemu lekarzowi tak, żeby mógł mówić, co o tym myśli, to mając do dyspozycji z jednej strony wiedzę medyczną podawaną nieustannie w głównych mediach przez dostojnego ministra Niedzielskiego - wizjonera służby zdrowia 2022r. - opinie 99% medyków oraz opinie jakichś pojedynczych w sumie lekarzy z drugiej strony, to moglibyśmy sobie i innym zrobić krzywdę, dając posłuch tym całkowicie mniejszościowym zdaniom i zgodnie z nimi postępować. Dlatego trzeba karać lekarzy, którzy wyrażają zdanie, wskutek którego ludzie mogliby przyjąć postawy, które by im zaszkodziły, bo... jesteśmy głupi i nieodpowiedzialni.

Jesteśmy źli. Dlatego, jak to opisał bloger GPS, słusznie sądy RP wsparły decyzję właścicieli i zarządu firmy IKEA, że należy zwolnić z pracy pracownika, który zamieścił w wewnętrznym strumieniu informacji cytat z Biblii. Cytaty z Biblii są podżeganiem do przemocy, w tym mogą powodować występowanie mikroagresji. Gdybyśmy byli dobrzy, to Biblia z jej cytatami skłaniałaby nas do miłości wobec ludzi, do troski o nich. Ponieważ jednak jesteśmy źli, głupi i nieodpowiedzialni, to cytaty z Biblii pobudzić nas mogą do popełniania agresji wobec innych. Aby nas chronić, pozbawiono z pracy tego człowieka, zaś samą Biblię najlepiej by było umieścić w bibliotece, ze wstępem tylko po odpowiednich testach.

Tacy jesteśmy, w oczach władzy. Nieodpowiedzialni, głupi i źli. Dlatego właśnie władza musi nas traktować jak nie do końca sprawne psychicznie, zepsute dzieci. Opiekować się nami, dla naszego dobra poprzez odpowiednie kary, ograniczanie wolności, ograniczanie informacji, do takich, które nam - zdaniem dorosłych - będą służyć. Gdybyśmy byli rozsądni, odpowiedzialni i dobrzy - nikt by nas tak nie traktował. Ale... wystarczy poczytać komentarze w internecie,  żeby przekonać się, że tak nie jest.

Całe szczęście, że mądrzy i dojrzalsi o nas dbają, poprzez edukację, media, cenzurę, karanie i pobudzanie odpowiednich emocji, tak żeby każdy powiedział "chcę to mieć" - jak informował minister Pinkas. Co chcemy mieć?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

08-12-2022 [07:15] - AŁTORYDET | Link:

Tyle z tego, co z zebrania partyjnego. Tekst od czapy. Na każdą Pańską tezę, można znaleźć tuziny przykładów. Potwierdzających i zaprzeczających. Ciekawe, zrelaksował się Pan, czy zirytował?

Obrazek użytkownika u2

08-12-2022 [07:31] - u2 | Link:

Taka typowa pedagogika wstydu, widać że autor ma wielkie kompleksy :-)

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

08-12-2022 [10:04] - Zbyszek_S | Link:

"widać że autor ma wielkie kompleksy"
Każdy widzi tak, jakie ma oczy. Albo te no... okulary.
Moc pozdrowień!

Obrazek użytkownika Czesław2

08-12-2022 [08:13] - Czesław2 | Link:

Ciąg dalszy tematów zastępczych. Opozycja przejęła sejmik na Śląsku i natychmiast pojawił się Timmermans z 5 mld euro na zasypanie kopalń i wyłączenie elektrowni. Morawiecki się z tego cieszy. Śmierdzi to g... pod niebo.
https://wgospodarce.pl/informa...
Jakieś wnioski komentujących?

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

08-12-2022 [10:06] - Zbyszek_S | Link:

"Ciąg dalszy tematów zastępczych"
To prawda, że poruszane przeze mnie tematy mogą być odbierane jako "zastępcze", bo ludzi interesują żywo różne kwestie. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Czesław2

08-12-2022 [11:29] - Czesław2 | Link:

@Zbyszek_S Może trochę przesadziłem, miałem na myśli covid, którego nie było, tylko we Włoszech przez 100 dni umierało po 1000 osób dziennie.

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-12-2022 [11:45] - Pani Anna | Link:

Taa... 
Wziąwszy pod uwagę jak ichniejsza "służba" zdrowia spier... uciekała, zostastawiajac leżących podopiecznych bez opieki, to dziw bierze, że tylko 1000 dziennie umierało.  Leżąc w łóżku 2 tygodnie bez jedzenia i picia, umierali na covid oczywiście. 

Obrazek użytkownika Czesław2

08-12-2022 [11:57] - Czesław2 | Link:

Już raz pisałem, że jest pani zwykłą gnidą.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

08-12-2022 [10:03] - Zbyszek_S | Link:

Dziękuję za udany komentarz.
Z ciekawością to pan trochę przesadza.

Obrazek użytkownika Ijontichy

08-12-2022 [08:32] - Ijontichy | Link:

Autor każdą swoją notkę pisze ironicznie...tylko jest pytanie,kto to odczyta na poważnie kto "skuma czaczę"?
Władza nie jest całkiem głupia...też umie czytać socjologów,socjotechnikę,filozofów lewicowych i prawicowych ...tak zwanych...lewicowych i prawicowych.
Kaczyński wywalił Hofmana...i teraz pewnie się wstydzi ...może zasięga u niego rady? 

Każde społeczeństwo ma jakiś iloraz głupoty...nazwijmy to inteligencją  ...od tego ilorazu...na przełomie wieku XIX i XX pewien socjolog,i psycholog Risse opracował wzór 
na badanie sumaryczne pewnego Zbioru...nazwijmy ten Zbiór społeczeństwem.

IQ Z = IQ n(Z) /x (Z)  ułamki tu nie wchodzą...czyli na NB.

Już tłumacze: IQ Zbioru Z badanego = IQ najgłupszego osobnika w Zbiorze,podzielone przez ilość osobników w tym Zbiorze.

Jak łatwo się zorientować im większy mianownik...tym IQ (Z) dązy do ...zera! 

KAZDA MASA LUDZKA...podlega temu wzorowi....stąd @Zbyszek....niechcący lub chcący trafił z tymi przymiotnikami...jesteśmy idiotami i każda władza wie jak to traktować.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

08-12-2022 [10:01] - Zbyszek_S | Link:

Ciekawy wzór!

Obrazek użytkownika Ijontichy

08-12-2022 [11:05] - Ijontichy | Link:

Widzisz...ja twierdziłem,że w tym przypadku...im większy mianownik,czyli im wiecej badanych osób,.tym bardziej IQ (Z) dąży do minus nieskończoności...ale koledzy matematycy 
stwierdzili...że się nie dzieli przez zero [mianownik] tym bardziej przez minus nieskończoność ...jak zaczęli mętnie gadać...zaprosiłem wszystkich na piwo...i po temacie :-)))

Obrazek użytkownika spike

08-12-2022 [11:30] - spike | Link:

Poziom IQ społeczeństwa widać wyraźnie z dwóch źródeł, jednym z nich to zachowanie pieszych na przejściach przez ulicę, jakoś sobie ubzdurali, że mogą sobie przechodzić w dowolnym momencie, niezależnie czy przed samochodem, czy wchodząc wprost na niego, ON ma pierwszeństwo, choćby zapłacił za to zdrowiem czy życiem, kolejne źródło to polityka, poparcie mają politycy którzy otwarcie głoszą antypolskie tezy, jak też otwarcie działają przeciw Polsce, czego skutkiem są niekorzystne dla Polski decyzje UE, które nie są objęte traktatem na mocy którego jesteśmy członkiem UE, jak zamykanie kopalń, czy ostatnio kopalni i elektrowni Turów, albo uzależnienie wypłaty należnych pieniędzy z UE, jeżeli obecny rząd zostanie odsunięty od władzy, co już miało swoje "echo" względem innych państw. Widział ktoś polityka innego kraju, który w e-parlamencie głosuje przeci swojemu krajowi ?

Obrazek użytkownika Czesław2

08-12-2022 [11:36] - Czesław2 | Link:

Mają pierwszeństwo  nawet tam, gdzie nie ma przejść dla pieszych. To nie poziom IQ, tylko poziom skur.....

Obrazek użytkownika smieciu

08-12-2022 [11:42] - smieciu | Link:

Haha. Uwielbiam tą zmianę w kodeksie. Władza wprowadza pewien debilizm. Kolejny, jeden z tysięcy.
Co z tego wyniknie?
a) Ludzie będą to ignorować wykazując się własnym rozsądkiem
b) Ludzie zaczną się dostosowywać posłusznie jak cielęta.

Teoretycznie jest jeszcze opcja c) - do ludzi zacznie docierać absurd działań władzy.
Ale wiadomo że to nigdy nie nastąpi. Bo w TV pokażą mordę Tuska lub Putina i tłum, jak zawsze, gremialnie ruszy z poparciem dla władzy plując na każdego kto będzie chcieć inaczej!
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

08-12-2022 [12:52] - Edeldreda z Ely | Link:

@Ijon
Mnie tam tylko uczyli (nadal tak aktualnego): pamiętaj, cholero, nie dziel przez Zero 😎
 

Obrazek użytkownika u2

08-12-2022 [14:54] - u2 | Link:

nie dziel przez Zero

To zależy, czy w danej algebrze są dzielniki zera, czy ich nie ma. W analizie matematycznej oblicza się granice, kiedy mianownik dąży do zera i wcale nie wychodzi nieskończoność, tylko wartość skończona. To są proste sprawy, ale nie dla humanistów :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

08-12-2022 [15:39] - Edeldreda z Ely | Link:

@u2
Dzieki, Młokosie 😊
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [17:02] - Imć Waszeć | Link:

No nie. Tylko sobie zrobię wolne, a tu już pojawia się dezinformacja ;)
Dzielniki zera są to elementy pierścienia R (zbiór z działaniem dodawania, mnożenia, 1, 0; który stanowi grupę ze względu na + i 0, jest łączny i z 1 dla *, z własnością rozdzielności mnożenia względem dodawania), spełniające warunek: a, b z R różne od zera, ale ab=0. Wystarczy wziąć pierścień reszt z dzielenia przez m, Z/mZ, gdzie m jest liczba złożoną; tu dzielnikami zera są....skonkretyzujmy R={0,1,2,3,4,5}, m=6, 2*3=0, 3*4=0.... czyli 2,3,4. Dzielniki zera tworzą ideały w pierścieniach (wystarczy takie x przemnożyć przez dowolny element z R i widać, że wyjdzie też 0 dla pewnego elementu y zerującego z definicji x), a ponieważ ciało nie ma ideałów różnych od {0} (jest przykładem algebry z dzieleniem), to dalsze awanse w kierunku analizy rzeczywistej lub zespolonej nie mają już sensu. Pierścienie to także tzw. algebry, czyli (hehe ta wieloznaczność też mnie dobija;) algebry o wielu nośnikach (zbiorach elementów i operacji).... skonkretyzujmy: np. przestrzeń wektorowa V (pierwszy zbiór/nośnik) nad ciałem R (drugi zbiór) z dodatkowym działaniem nawias Liego na elementach V. W skrócie: to wyżej nie jest owych "dzieleniem przez zero".
Zdaję sobie sprawę, że wyjaśnienie kapie jak deszcz po parasolu, ale wyrazić to trzeba. Oczywiście warto w tym przypadku zastanowić się nad tym: jakie jest ciało ułamków, a także ciało algebraicznie zamknięte dla ciała Galois z p elementami, gdzie p liczba pierwsza. Konkretyzując: Tabliczka mnożenia w GF(4) jest oparta na wielomianie nierozkładalnym o współczynnikach {0,1} z ciała GF(2), P(x)=x^2+x+1, czyli działamy na resztach z dzielenia przez ten wielomian GF(4)=GF(2)[x]/P(x). Mamy więc zbiór {0,1,a,a+1}, gdzie a jest pierwiastkiem ale nie należącym do GF(2) (taka niewymierność). Więcej tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [17:05] - u2 | Link:

Dzielniki zera są to elementy pierścienia

No nie. Arcymistrz brydżowy Julian Klukowski nauczał na wykładach z Al-gebry, że dzielniki zera występują w różnych algebrach. Podawał przykłady. Niekoniecznie to muszą być pierścienie :-)

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [17:12] - Imć Waszeć | Link:

Podstawą dla algebr są przeważnie pierścienie, czyli albo ciała, albo dziedziny, albo coś skoszonego jak kwaterniony, reszta to albo półpierścienie i takie tam "osłabienia", albo jakieś pierścienie w kratach (zob. alg. Stone'a). Tu nie ma nic mitycznego. Dwa działania + i *, 0 i łączność + i rozdzielność, za to reszta opcjonalna. Do tego rdzenia dodajemy inne działania i nośniki tworząc algebry, takie jak w analizie funkcjonalnej czy zewnętrzne, Cayleya, Jordana, Liego albo tensorowe....

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [17:17] - u2 | Link:

Podstawą dla algebr są przeważnie pierścienie, czyli albo ciała, albo dziedziny, albo coś skoszonego jak kwaterniony

Ale, ale, przed pierścieniami są jeszcze np. grupy. Są jeszcze prymitywniejsze algebry. I wszędzie występują dzielniki  zera :-)

 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [17:40] - Imć Waszeć | Link:

Wszystko się kiełbasi, kiedy nie liczymy dokładnie działań ;)
Algebra uniwersalna (A,S,Q) ma jeden zbiór/nośnik A, jedną sygnaturę, czyli symbole dla operacji (funkcji) i ewentualnie relacji, oraz zbiór równości Q.
Grupa jest taka właśnie algebrą (G,{*,-,1},Q), gdzie sygnatura S={*,-,1}, arności działań (2,1,0), równości z Q to łączność * i opis elementu odwrotnego oraz neutralnego 1. Przed grupami jest jeszcze multum innych "prostszych" grupoidów (magma), np. półgrupy i monoidy (półgrupa z 1) to temat poruszany w pierścieniach dla operacji mnożenia. Inne algebry (algebry w szerokim sensie;) mogą być oparte na loopach, quasigrupach, ...
1. Dzielniki zera odpowiadają dokładnie teorii dla półgrup lub monoidów. Kiedyś wspominałem, że rozumienie pojęcia produktu półprostego w grupach należy zaczynać od tegoż w półgrupach i od prac Reesa o rozkładzie.
2. Dzielniki zera nie są wszędzie. Większość teorii pierścieni wykłada się bez dzielników zera. Mówimy wtedy o dziedzinach całkowitości. Mówimy o dziedzinach Dedekinda, ogólniej dziedzinach Krulla,... W skrócie dla związków teorii pierścieni i geometrii algebraicznej dzielniki zera to jest patologia.
3. W pierścieniu R[X], gdzie R nie ma dzielników zera, też ich nie będzie. Weźmy za R pierścień liczb całkowitych Z. Tutaj mamy 3 klasy ideałów pierwszych: te z Z (dla każdej liczby pierwszej p), czyli główne pZ, dla wielomianów w(X) nierozkładalnych (popatrzmy też na dzielenie przez wielomian postaci aX+b), albo ideały o dwóch generatorach (p,f(X)), gdzie f(X) jest nierozkładalny i nierozkładalny po redukcji modulo p (redukcji współczynników). Dla pierścieni wielomianów wyższych rzędów mamy już rekurencję R{X,Y]=R[X][Y], R[X,Y,Z]=R[X,Y][Z],... Stąd struktura ideałów pierwszych z każdym krokiem tej konstrukcji staje się o 1 głębsza (o jeden generator więcej). W pierścieniach Krulla (bo to jest to właśnie) jest pojęcie wysokości ideału, albo wymiaru Krulla (najdłuższy taki łańcuch): dla R=A[X,Y,Z] dimR = dimA + 3, po 1 dla każdej zmiennej.
4. Wracamy do Z[X], ideał (p,f(X)) to jest po prostu redukcja współczynników modulo p i operacje na resztach z dzielenia przez zredukowany modulo p wielomian nierozkładalny f(X). Tak więc ciała Galois to są właśnie Z[X]/(p,f(X)), dla odpowiednich f(X), bo wymiar Krulla jest tu 2, czyli (p,f(X)) jest nie tylko pierwszy, ale też maksymalny, zaś pierścień przez wielomian maksymalny daje ciało. KaPeWu? :D
5. Odpowiednikiem przestrzeni wektorowych dla pierścieni są moduły. Bez pojęcia iloczynu tensorowego modułów nie wchodzi w grę konstrukcja grupy klas ideałów (albo grupy Picarda; moduły odwracalne, alternatywnie dywizory, które zmniejszają liczbę tych pierwszych w konstrukcji ilorazowej) w klasie ogólniejszej niż dziedziny Dedekinda (ideały odwracalne).

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [18:22] - u2 | Link:

Przed grupami jest jeszcze multum innych "prostszych" grupoidów (magma), np. półgrupy i monoidy (półgrupa z 1)

First things first.

Oczywiście wszystko co prawisz to prawda, ale aby rozszyfrować taką Enigmę wystarczy użyć teorię grup permutacji. Dla inżyniera nie ma prawdy absolutnej, jest zadanie stworzenia konkretnego urządzenia spełniającego określone wymagania :-)

PS. Maszyna Turinga to najprymitywniejszy komputer na świecie. Dlatego jest dzisiaj podstawą sztucznej inteligencji i nie tylko :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [19:48] - Imć Waszeć | Link:

Kody oparte na zbiorach różnicowych i konfiguracjach raczej mają mało wspólnego z grupami. Podobnie jak krzywe eliptyczne albo chociażby wspomniane algebry (w sensie np. algebry tensorowej). W każdym razie inżynier powinien wiedzieć, że zegarków to się młotkiem nie naprawia ;)
No ale od tego właśnie jestem tu ja i ja pilnuję porządku w miarę możliwości :))))

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

10-12-2022 [20:00] - Edeldreda z Ely | Link:

Przepraszam, ale Kolega u2 już dawno mówił, że On jest inżynierem nie od naprawy, ale od niepsucia i utrzymywania w funkcjonowaniu tego, co już hula 😎

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [20:07] - u2 | Link:

On jest inżynierem nie od naprawy, ale od niepsucia i utrzymywania w funkcjonowaniu tego, co już hula

Źle to zrozumiałaś, droga Ely, nie jestem wielkim szpecem od projektowania, ale do naprawy systemów jak najbardziej się nadaję :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

10-12-2022 [20:19] - Edeldreda z Ely | Link:

Droczę się tylko 😉✌️

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [20:23] - u2 | Link:

Droczę się

Cała przyjemność po mojej stronie :-)

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [20:01] - u2 | Link:

Kody oparte na zbiorach różnicowych i konfiguracjach raczej mają mało wspólnego z grupami.

No ja mam inne zdanie, na podstawie lektury książek nt. Enigmy, m.in. Jerzego Kozakiewicza "Tajemnica Enigmy".

Co do krzywych eliptycznych to ostatnio czytałem książkę J-P Aumassona na ten temat pt "Nowoczesna kryptografia". Świetna dla laików takich jak ja.

PS. Zanim zacząłem studia czytałem o całkach eliptycznych, na szczęście nie miałem ich na egzaminie z RR na PW :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [20:54] - Imć Waszeć | Link:

Nie docenia Pan problemów jakie sprawiają niektóre, a w zasadzie prawie wszystkie "ładne definicje i opisy" obiektów matematycznych. One są ładne ale zazwyczaj niepraktyczne w użyciu. I ja się temu wcale nie dziwię, bo też na to przed laty chorowałem. Przykładowo weźmy na początek te biedne grupy:
1) Grupa Monster też ma tabelkę działania jak wszystkie grupy skończone, czyli opis za pomocą tych wspomnianych przez Pana permutacji (w wierszach i kolumnach tabelki). Ale proszę spróbować ją narysować ;) Nie koniecznie samemu, sąkomputery ;))
Tylko tyle będzie elementów w każdym wierszu i kolumnie: 808017424794512875886459904961710757005754368000000000 ~ 8*10^{53}
2) Po tym ćwiczeniu wstępnym proszę zająć się liczeniem/rysowaniem tabelek działania w ciałach Galois. Też można zwalić to na komputer ;)
Przykładowo w zagadnieniu wydobywania Bitcoina stosuje się ciało GF(2^256), to jest nie tylko ciało skończone ale nawet przestrzeń wektorowa nad GF(2)={0,1}. Owo p w nazwie krzywej Koblitza oznacza liczbę pierwszą w zapisie szesnastkowym p = 0xFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFEFFFFFC2F = = 2^{256}-2^{32}-2^9-2^8-2^7-2^6-2^4-1. Pozostałe parametry krzywej są równie wesołe :) A potem obliczyć grupę punktów wymiernych tej krzywej. Jest to coś kompletnie innego niż pierwsze dwie grupy dla + i * w ciele GF(2^256).
Dodam, że ta krzywa jest źle wybrana i ma dziesiątki dziur. Dużo odporniejsza jest X25519 vel Ed25519.
3) Zadanie trzy będzie polegało na znalezieniu grupy Cremony (patrz Wiki). Skoro starczą tu tylko permutacje, to do dzieła :D
4) Na koniec coś bardziej swojskiego. Skoro biorąc pierwiastek wielomianu nierozkładalnego nad Z możemy sobie rozszerzać krokami pierścień liczb całkowitych Z o nowe liczby algebraiczne całkowite nad Z, a proces ten niechybnie na każdym prowadzi nas ku ciału ułamków tego pierścienia, czyli do jakiejś grupy ze względu na mnożenie (każda będzie inna), to proszę policzyć grupę klas ideałów Cl(R) dla każdego pierścienia na drodze tej konstrukcji. Wieści niosą, że każda grupa abelowa może zostać w ten deseń zrealizowana LOL. No to skoro mamy już grupy w małym paluszku.....

PS: Pierścień jest grupą abelową ze względu na + (dowolną), zaś ze względu na * będzie monoidem. Zera przy mnożeniu nie uwzględniamy (chociaż możemy, bo są "grupy z zerem" jako półgrupy). Wspomniane wyżej rozszerzenie do ciała ułamków mówi nam, że każdy taki monoid możemy rozszerzać do grupy, oczywiście grupa z + zmienia się przy tym, puchnie. Teraz uwaga: dla wybranej grupy z + można czasem znaleźć więcej niż jedno działanie * tworzące pierścień. No to będziemy mieli tu homomorfizmy pierścieni jako jednoczesne homomorfizmy grup i monoidów. Stąd wynika moja uwaga wyżej o produkcie półprostym (uogól. kartezjańskiego), bo to jest właśnie alternatywny opis homomorfizmu grup albo półgrup: w obu przypadkach jedna z grup, jako podgrupa produktu musi być normalna. Resztę załatwia mieszanie warstw wg drugiej (pod)grupy (automorfizm).

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [21:24] - u2 | Link:

Resztę załatwia mieszanie warstw wg drugiej (pod)grupy (automorfizm).

Fragment dotyczący q-bitów z książki J-P Aumassona pt. "Nowoczesna kryptografia" :

Rezultat jest taki, że różne kubity mogą zachowywać się podobnie dla obserwatora (z tym samym prawdopodobieństwem zobaczenia 0 dla obu kubitów), a mają różne amplitudy. To mówi nam, że rzeczywiste prawdopodobieństwa zobaczenia 0 lub 1 tylko częściowo charakteryzuje kubit. Podobnie jak podczas obserwacji cienia obiektu na ścianie, kształt cienia da nam pojęcie na temat szerokości i wysokości obiektu, ale nie jego głębokości. W przypadku kubitów ten ukryty wymiar jest wartością jego amplitudy: czy jest dodatni, czy ujemny? Czy jest to liczba rzeczywista, czy urojona?

PS. Postronni obserwatorzy uznają nas obu za ... wariatów :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

10-12-2022 [21:38] - Edeldreda z Ely | Link:

Postronni obserwatorzy, jeśli mają ciut oleum w głowie będą wiedzieli, że należy korzystać z rady, którą kiedyś jeden filozof dał drugiemu: "nie sądź, że wszystko, czego nie zrozumiesz jest głupstwem"... 

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [21:40] - u2 | Link:

"nie sądź, że wszystko, czego nie zrozumiesz jest głupstwem"

Aby znowu się z nami nie droczysz, droga Ely ? :-)

PS. Wiadomo, żeś niegłupia kobieta :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

10-12-2022 [21:51] - Edeldreda z Ely | Link:

No co Ty - w tym przypadku, pokornie występuję w roli li tylko  postronnego obserwatora 😊 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [21:40] - Imć Waszeć | Link:

To proszę zacząć oglądać właściwe kanały na YT, a nie tylko ideologię. Wtedy nie będzie wariatów tylko specjaliści ;)
Jedną z plag krajów postkomunistycznych jest tworzenie wąskich gardeł kastowych. Przykładowo gdyby w Polsce na mechanice kwantowej bardzo dobrze znało się 5 wyselekcjonowanych przez parszywych komuchów osób, a wiedza ta była kluczowa do obsługi elektrowni i badań zaawansowanych technologii, to sabotaż w celu rozwalenia państwa polegałby na wysłaniu przez rusków lub Niemców paru trolli z pałkami lub z polonem, żeby pozbawić Polskę zdolności i bazy wykładowej na pokolenia. Można też jak dotąd robili ryżelcy rozgonić fachowców po świecie, a potem prosić się Hindusów, żeby przysłali kilku magistrów, ale takich co umieją czaczę ;). Wtedy jednak tacy migranci mogą jeszcze wrócić jak Nowaczyk i Binienda i namieszać w kraju. Dlatego lepiej jest jak na czymś ważnym i trudnym zna się cały tłum, niż gdy wszyscy jeżdżą na kombajnach lub zbierają szparagi. Niebawem ruskim ten problem zacznie zaglądać w przekrwione ślepia, to zobaczymy praktyczne skutki.

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [21:45] - u2 | Link:

kanały na YT

Obejrzałem wykład Michaela Penna nt. równania (x+y)^n=x^n+y^n

Ale wcześniej obejrzałem artykulik po francusku Stefana Banacha nt. równania f(x+y)=f(x)+f(y)

PS. Francuzi olali Stefka. Mają swoje własne interesy.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [21:47] - Imć Waszeć | Link:

A umie Pan to obliczyć?
x^4+4x^2-8x+15 mod 2100?

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [21:54] - u2 | Link:

2100

E tam, ja zatrzymałem się na rankingu 2215, wiadomo mistrz ciągle traci, aby nie prawo Entropii ? :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

10-12-2022 [22:11] - Edeldreda z Ely | Link:

 A propos entropii to czytałam co nieco Prigogine'a 😎

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [22:26] - Imć Waszeć | Link:

@Edeldreda z Ely, obawiam się, że następuje właśnie wycofywanie się cichcem i rakiem z twierdzeń motywowanych entropią. Ostatnio w necie dużo jest o fraktalach p-adycznych (fizyka i matematyka) i o całkowitej nieciągłości jako wyjaśnieniu własności wszechświata. Może nie będzie to teoria wszystkiego, jak zawsze, ale jakieś warstwy i naleciałości pozostaną z nami na lata. Ot tak jak ta entropia ;)
PS: Widziała Pani spin elektronu?
https://pl.wikipedia.org/wiki/...
https://en.wikipedia.org/wiki/...
To jest właśnie to o czym pisałem: wstęga Mobiusa, przestrzeń rzutowa i ogólnie rodzaj "obrotu" ruchu w przestrzeni. A dla u2 kolejny rodzaj algebry do rozkminienia: algebra Clifforda ;)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

10-12-2022 [22:38] - Edeldreda z Ely | Link:

Podobne odnoszę wrażenie, gdyż, o ile pamiętam i Prigogine podobnie utrzymywał - powołałabym się na coś konkretnego, ale pobieżne poszukiwanie Jego wykładów w biblioteczce nie dało pożądanego rezultatu, gdyż przedświąteczne porządki wywołały lokalny gwałtowny przyrost entropii 😊

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [22:51] - Imć Waszeć | Link:

No to ja spróbuje swoimi słowami ;)
"Entropia jest wyrazem naszego niezrozumienia i niedopasowania metod opisu do subtelnej struktury rzeczywistości...".
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

10-12-2022 [23:02] - Edeldreda z Ely | Link:

Jest jeden taki pogląd kwestionujący entropię poniekąd, pochodzący z obszaru filozofii przyrody i - polskiego autorstwa. Może kiedyś strzelę na ten temat wpis... 

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [23:19] - u2 | Link:

strzelę na ten temat wpis

Ale co Tobie, droga Ely, zawinił Peace ?

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

10-12-2022 [23:23] - Edeldreda z Ely | Link:

- a lot 😁

No dobra - popełnię tekst. 

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [23:30] - u2 | Link:

a lot

Chodzi Tobie, droga Ely, o nieszczęsną żonę Lota ?

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

10-12-2022 [23:41] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć & @u2
Dziękuję Panom za miły wieczór oraz za zlitowanie się i dopuszczenie mnie do dyskusji 🤪
Jako odtrutkę zapodałam sobie aktualnie astrofizyczne tematy na YT - Imć Waszeć kazał wszakże oglądać tylko pożyteczne filmiki 🙂

Obrazek użytkownika u2

11-12-2022 [00:21] - u2 | Link:

dopuszczenie mnie do dyskusji

Ale któż Tobie, droga Ely, zabrania dyskutować na NB ?

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

11-12-2022 [00:25] - Edeldreda z Ely | Link:

@u2

Głównie ignorancja własna 😉

Obrazek użytkownika u2

11-12-2022 [00:30] - u2 | Link:

ignorancja własna

Jeśli czegoś nie rozumiesz to się pytaj. Kto pyta nie błądzi. Poza tym jeśli ktoś nie potrafi czegoś wytłumaczyć prosto, to oznacza że sam tego nie rozumie :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

11-12-2022 [00:39] - Edeldreda z Ely | Link:

@u2
Jest jeszcze kilka innych wariantów:
- ktoś tłumaczący zawile nie ma na przykład  życzenia i woli, by słuchacz wykład zrozumiał  🙂
Lub też: słuchacz pozbawiony jest podstaw, bez których nie ruszy ze zrozumieniem bardziej zawiłych rzeczy, nawet jeśli przedstawione są w maksymalnie dostępny sposób. 
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

10-12-2022 [22:44] - Edeldreda z Ely | Link:

Spin to pasjonujące zagadnienie. Zgłębiałam kiedyś na chwilę, dwie zasadę działania MR. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [22:22] - Imć Waszeć | Link:

No ale to znaczy, że ogląda Pan wybiórczo i bez zrozumienia ;)
Tam też to było, a poza tym Enigma to w zasadzie nic poważniejszego. Teraz enigmę roztrzaskałby pilny student. Jeżeli rozłożymy liczbę 2100 na czynniki 2^2*3*5^2*7, to wystarczy najpierw rozwiązać cztery równania (mod 2, mod 3, mod 5, mod 7), bo tyle wiemy z Chińskiego twierdzenia o resztach. Ale dla potęg musimy poprawić równania za pomocą lematu Hensela, czyli mod 2^2 i mod 5*2.
Podobne zadanka można policzyć też dla pierścieni, gdzie Chińskie twierdzenie o resztach ma postać: Jeżeli I1,...,In są ideałami pierścienia R i Ij+Ik=R, dla różnych k i j ("względnie pierwsze"), to przecięcie H (jako zbiorów) ideałów I1,...,In równe jest iloczynowi tych ideałów I1*...*In i pierścienie ilorazowe R/H = R/I1 x ... x R/In są izomorficzne. Ogólnie H tylko zawiera I1*...*In. Ale jest klasa pierścieni (wspomniana wyżej) gdzie równość zachodzi zawsze. Analogicznie można sformułować pierścieniowo-ideałową wersję lematu Hensela (pewne szczególne przypadki potęg ideałów pierwszych, bo ogólnie są ideały prymarne nie będące potęgami pierwszych, albo potęgi ideałów pierwszych nie będące prymarnymi; ważna jest też rola ideałów pierwszych wysokości 1), a to właśnie znaczy tyle co kiedyś tu mówiłem: można dla pierścieni Dedekinda i niektórych pierścieni Krulla wprowadzić praktyczną arytmetykę opartą na moich systemach pozycyjnych. Tylko tyle trzeba wiedzieć, żeby ruszyć z miejsca, ale ile muszę się namachać rękami, żeby coś ktoś przyjął do wiadomości ;) Najzabawniejszą reakcję obserwuję u tych, którzy słysząc "system pozycyjny" myślą sobie "eee trywialne...". Jak trywialne to proszę - niech to policzą. 8]

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [22:42] - u2 | Link:

38*38=1444

distance to the Moon

384,400 km

PS. 62*62=3844
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-12-2022 [22:48] - Imć Waszeć | Link:

Zacytuję Monkey Island: "Chickening out already?"

Obrazek użytkownika u2

10-12-2022 [22:52] - u2 | Link:

great discoveries made by little people

Obrazek użytkownika smieciu

08-12-2022 [11:38] - smieciu | Link:

Tacy jesteśmy, w oczach władzy. Nieodpowiedzialni, głupi i źli.

Tacy jesteśmy przede wszystkim w swoich oczach. To największy problem anarchistów. Ludzie nie chcą anarchizmu gdyż uważają się za głupków potrzebujących władzy, która im będzie mówić co i jak. No i mówi, traktując ludzi jak głupków, czyli właśnie zgodnie z wolą większości ludzi.
Takie błędne koło.
Anarchista mówi: ludzie, damy sobie radę, obalmy tą gównianą władzę.
Lud: Nie! Ludzie są zbyt głupi, ktoś musi tym zarządzać.
Władza: Ludzie są zbyt głupi, prowadźmy to stado.
Lud: Władza traktuje nas jak opornych głupków. Co to ku... jest?
Anarchista: Obalmy to!
Lud: Nie!
I tak w kółko.

Strach przed własną głupotą. Ciekawi mnie czy jeszcze na świecie coś drgnie w tej materii czy ludzie faktycznie zostaną już definitywnie zredukowani do dojnych, otępiałych cieląt.
 

Obrazek użytkownika Czesław2

08-12-2022 [11:41] - Czesław2 | Link:

To nie jest strach przed własną głupotą. To jest własne JAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.

Obrazek użytkownika Es

08-12-2022 [12:19] - Es | Link:

Rozsądni ludzie nie chcą anarchii z obawy przed nie objętych żadnym nadzorem głupkami , bandziorami i innym elementem. Nawet obecność owych w strukturach samego nadzoru daje większe poczucie bezpieczeństwa niż takiego nadzoru brak. Nie ma bezwzględnie wyznawanego i przestrzeganego przez wszystkich bez wyjątku absolutu to poczucie gwarantującego. Aby zatem uchronić się przed życiem jak  w jakimś zakątku dzikiego zachodu, do którego szeryf jeszcze nie doterł musimy zadowalać  się substytutami.  Zrozumienie tak prostej prawidłowości filozofii nie wymaga

Obrazek użytkownika smieciu

08-12-2022 [14:11] - smieciu | Link:

@Es
Ilu znasz tych mitycznych bandziorów? W realu a nie z TV.
Poza tym ci ludzie są ważni. Bez nich anarchia stałaby się zbyt anarchistyczna...
Po prostu Es nie chce ci się pomyśleć jak mogłoby wyglądać społeczeństwo anarchistyczne.

Obrazek użytkownika Es

08-12-2022 [15:24] - Es | Link:

@smeciu
Paru znam. Większych i mniejszych. I zapewniam, że wystarczy jeden we wsi, aby wszelkie utopie obrócić w proch. 
" ci ludzie są ważni. Bez nich anarchia stałaby się zbyt anarchistyczna" - tutaj wymiękam. Poruszasz się na nieosiągalnym dla mnie poziomie transcendencji.

Obrazek użytkownika smieciu

08-12-2022 [15:51] - smieciu | Link:

@Es
To proste. Bez zbirów ludzie tworzyliby swoje indywidualne oderwane światy. Zbiry natomiast to konieczność powrotu do rzeczywistości. W której liczy się silna wspierająca się społeczność...
Anarchia może być negatywna, w której tylko myślisz o sobie. Zbiry sprawiają że musisz się organizować, dogadywać z innymi - sam bowiem musisz przegrać. Zbiry są więc takim pozytywnym impulsem by ludzie się za bardzo nie rozleźli. Nie rozmymłali, by nie zamienili się w nadmiernie luzackich palaczy gandzi...

Obrazek użytkownika Es

08-12-2022 [16:56] - Es | Link:

@ smieciu
Nie. Ludzie w przeważającej większosci nie dążą do tworzenia" indywidualnych oderwanych światów", oderwanych od rzeczywistości w dodatku. Chyba , że  z powodu anarchii, zbiry tę rzeczywistość będą tworzyli. A z  racji swoich predylekcji inwencji i środków do dyktowania swoich warunków, zazwyczaj im nie brakuje. W przeciwieństwie spokojnych ludzi, których  naturalną potrzebą jest spokojne życie w gronie rodziny i znajomych, bez konieczności organizowania straży obywatelskiej na każdym osiedlu, w trosce o najbliższych i hufca przybocznego w drodze do pracy. 
Jeśli jednak żyjąc w naszej ulubionej anarchii zaczynamy się organizować, tworzyć jakieś relacje i związki, które mają nam zapewnić ochronę, to co my takiego tworzymy? Nie państwo aby? 

Obrazek użytkownika smieciu

08-12-2022 [17:20] - smieciu | Link:

@Es
Państwo jest tworzone od góry. Tak to wyszło historycznie. Możliwe że są i inne przyczyny. Efektywnie zawsze jednak państwo było tworzone przez jakieś wąskie elity.
My natomiast tworzylibyśmy społeczność, społeczeństwo. Które mogłoby się oprzeć i pewnie by się oparło na zupełnie innym systemie wartości. Przykładowo dzisiaj wszystko kręci się wokół własności. Prawo historycznie na tym zostało zbudowane. „Jeśli Kali ukradnie ci krowę to musi wypłacić coś tam”. Jeśli zabijesz niewolnika Kalego to wypłacisz coś tam” Itp. Ochrona własności elit, które tą własnością dysponowały. Czy to jest jednak droga słuszna?
W praktyce bardzo jest wątpliwe by oddolnie tworzone społeczeństwo pragnęło wytworzenia elit, które za pomocą przewagi posiadania dóbr materialnych będą rządzić taką społecznością. W grę wchodzą też inne czynniki. Dużo można by gadać. Ale tak czy owak jest właściwie pewne że taka oddolnie tworzona społeczność anarchistyczna czyli oparta na zgodzie, porozumieniu na takie czy inne zasady działania takiej społeczności, poszłaby zupełnie inną drogą.
Coś by powstało ale raczej niewiele przypominające dzisiejsze państwa.

Obrazek użytkownika Es

08-12-2022 [20:18] - Es | Link:

@smieciu
Filozofię tego co proponujesz opracowało trzech brodatych gości, kiedyś przedstawianych apostołami nowego szczęśliwego świata na wizerunkach w każdym urzędzie i instytucji publicznej. Podstawowym założeniem ich" propozycji" było zrezygnować ze zbytecznych dotychczasowych elit i zorganizować obdarowanych ich szlachetną apostolską opieką  państwa - tym razem "oddolnie". Wynik coś około dwóch setek milionów tych którzy nie przystawali do wyzwań budowy lepszego świata robi nadal wrażenie. 

Obrazek użytkownika smieciu

08-12-2022 [20:43] - smieciu | Link:

@Es
Taa. Jak zwykle ten sam idiotyzm od rzeczy. Widzę że własnego pomyślunku to ty za wiele nie masz. Więc, faktycznie, ktoś musi robić to za ciebie. W twoim przypadku bez rządu się nie obejdzie.

Obrazek użytkownika Es

08-12-2022 [20:46] - Es | Link:

@smieciu
Taaa. Klasyka. Jeśli brak sensownych argumentów, aby obronić opowiadane bzdury, to najlepiej komuś nawymyślać. To jedno z przykazań tego nowego, " innego" systemu wartości, który towarzysze macie zamiar wyznawać ?

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

08-12-2022 [15:58] - Edeldreda z Ely | Link:

@Es & @smieciu
Znowu zaspamuję i polecę film, jako piękną ilustrację do Waszych dzisiejszych rozważań. 
Przedstawiona w filmie opowieść sympatyzuje nieco bardziej z przekonananiami jednego z Panów. Film znajduje się od lat na moim filmowym top ten, a tytuł, to: "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Polecam. 
 

Obrazek użytkownika smieciu

08-12-2022 [17:25] - smieciu | Link:

@Edeldreda
Kiedyś zacząłem to oglądać. Ale stwierdziłem że nie mam ochoty na kolejny film o tym co może się stać dzięki działaniu obecnego zwalonego układu społecznego. To znaczy nie wiem czy miałem rację bo obejrzałem może trzecią część filmu. Nie to że film był zły. Nie miałem nastroju...

Strony