Komentarz do: "O życiowych wyborach niepolitycznie" :)

Autorka komentowanego tekstu pyta: Dlaczego ludzie dokonują niekorzystnych wyborów w życiu? Dlaczego powtarzają takie wybory?

Wyjaśniam:

1. Każdy wybór lub decyzja jest pochodną:
a) odczuć
b) namysłu

Rolę decydującą, przeważającą i ostateczną powodują ODCZUCIA. Namysł, umysł, rozum pełni rolę modyfikującą, korygującą owe ODCZUCIA, jednak w ostateczności KAŻDA decyzja jest efektem impulsu emocjonalnego. To zostało już zweryfikowane przez naukę, bo osoby posiadające wadę w mózgu, polegającą na niezdolności odczuwania, nie potrafią podejmować ŻADNEJ decyzji. Nie potrafią jej podjąć mimo, iż intelektualnie są w pełni sprawne. Dlaczego? Dlatego, że liczba danych wejściowych, które można brać pod uwagę i proces ustalania możliwych konsekwencji decyzji, którą chce się podjąć są - nieskończone. Musi zaistnieć impuls emocjonalny, generowany w mózgu, aby człowiek podjął decyzję, musi on CZUĆ, że tak, to tę decyzję chce podjąć.

Rozum, namysł, umysł, choć sam z siebie nie może być wyznacznikiem decyzji, to może i powinien korygować te odczucia, w wyniku których decyzja jest podejmowana. Stopień i skala korygowania sfery emocjonalnej przez sferę racjonalną jest różna dla każdego człowieka i nie istnieje u zwierząt. W sensie ilościowym jest to wpływ marginalny, bo w dominującej liczbie decyzji rozum nie uczestniczy. W sensie krytycznym, wpływ rozumu jest marginalny, bo wystarczająco silne emocje zwyciężą w człowieku racjonalne jego postanowienie w danym, konkretnym, momencie. Stąd ten o ten wpływ rozumu należy dbać, gdyż jest on "wyprzedzający", jest "kształtujący", sferę emocji, zanim ona wygeneruje decyzje.

2. Odczucia człowieka są pochodną:
a) doświadczeń jakie były jego udziałem w życiu, w szczególności do 6 roku życia
b) wpływu innych ludzi (szczególnie rodziców)
c) posiadanych - często nieświadomie - przekonań na temat siebie, ludzi, rzeczywistości
d) posiadanych - często nieświadomie - wartości, tj. tego, co dla człowieka jest ważne, z czym wiąże swój stan emocjonalny
e) posiadanej sieci połączeń neuronów, która powstaje dzięki neuropalstyczności mózgu, a która zawiera system preferowanych ciągów: percepcja->interpretacja->emocja->działanie
f) równowagi i poziomu neuroprzekaźników: dopamina, kortyzol, serotonina, oksytocyna itd.

Kwestie biologiczne (ścieżki neuronowe oraz przepływ neurotransmiterów) pozostają we wzajemnej relacji z kwestiami mentalnymi tj. przekonaniami, wartościami, interpretacjami rzeczywistości. Tzn. jedne odziaływują na drugie i odwrotnie. Z obrazu świata i siebie wynikają kwestie chemiczno-biologiczne. Ze zmiany kwestii biologiczno-chemicznych mogą wynikać zmiany obrazu świata i siebie.

3. Konkretne decyzje należałoby rozpatrywać w konkretnych kontekstach. Dlaczego alkoholik ponawia decyzję o sięgnięciu po butelkę? Skąd są zachowania autodestrukcyjne? Skąd są agresywne? Skąd są krzywdzące innych lub siebie? Są pochodną wyżej wspomnianych przyczyn. W każdym przypadku ODCZUCIE występujące w MOMENCIE decyzji, tę decyzję uzasadnia. Nie mają znaczenia odczucia późniejsze, bo są... późniejsze :)

Stąd tak kluczowa dla ludzkości i każdego człowieka jest zdolność patrzenia na życie w perspektywie, zdolność przewidywania w długim horyzoncie skutków decyzji, zdolność korygowania swojego systemu emocji za pomocą rozumu, co jednak jest trudne, ale jednocześnie nie - nie możliwe. Tu się kłania kora mózgowa, myślenie racjonalne i dłuższe doświadczenie życiowe, którego wartość była przyczyną szacunku, jakim dawniej obdarzano osoby starsze. Tu się kłania też szkodliwość współczesnego behemota medialnego, który wszystko sprowadza do "tu i teraz", liczy się tylko "dzisiaj", i tylko to, co teraz jest "nowością".

4. Nasze decyzje są ostatecznie pochodną tego JACY JESTEŚMY.
A że jesteśmy, jak to religia powiada, grzeszni, to i nasze decyzje bywają dla nas niekorzystne. Ameryki tu nie odkrywamy :)

-----------------------------------------------

Polecam swój BLOG pielgrzymkowy, wpisy nt. DIETY, na blogu ogólnym oraz książkę :)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Teofila77

01-08-2022 [10:59] - Teofila77 | Link:

Dziękuję za tak obszerny komentarz do mojego wpisu i podjęcie dyskusji. Sądzę, że poruszył Pan w niej ważny aspekt, mianowicie: "zdolność patrzenia na życie w perspektywie, zdolność przewidywania w długim horyzoncie skutków decyzji, zdolność korygowania swojego systemu emocji za pomocą rozumu", jako przesłanka podejmowania właściwych decyzji. Odnosząc się do tego, mam wrażenie, że odkąd upowszechniły się w naszym życiu przedmioty jednorazowego użytku, odkąd wszystko w prosty sposób można wymienić na nowy model, a "stary" (choćby nawet taki nie był) wyrzucić, zamienić, zmienić, bez naprawiania, to tak też zaczęliśmy traktować swoje życie w jego części nie przedmiotowej, a odnośnie relacji, pracy itd. Po co cokolwiek naprawiać, starać się budować, skoro można zerwać, zmienić, zamienić, wymienić itd. Po co myśleć, co będzie za 5-10 lat, skoro świat tak szybko się zmienia, że nie wiemy, co będzie za rok, po co coś budować wytrwale, skoro świat tyle oferuje nam możliwości, a że są to możliwości "z kartonu", to nie ważne, liczy się emocja, liczy się tu i teraz. Ale zadam teraz trochę przewrotne pytanie, czy to źle? A może ten etap, na którym jesteśmy, jako ludzkość, etap nietrwałości, jednorazowości, jest potrzebny, abyśmy zrozumieli, że wszystko, co buduje człowiek na tej ziemi, jest w rzeczywistości nietrwałe, a jedyny cel, jaki mamy to własne zbawienie? Przyznam, że sama mam wiele różnych wątpliwości, co do przyjęcia właściwej perspektywy...
A co do Pana książki, to tematyka mnie zainteresowała, zamierzałam w 2020 roku wybrać się na taką pielgrzymkę, samotnie, przeszkodziła mi w tym pandemia, a dokładniej wprowadzone obostrzenia. Nadal jednak o takiej pielgrzymce myślę. Serdecznie pozdrawiam. 
 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

01-08-2022 [11:54] - Zbyszek_S | Link:

"Ale zadam teraz trochę przewrotne pytanie, czy to źle?"
Pojęcia "dobrze" i "źle" są pojęciami względnymi więc to nie jest pytanie przewrotne, czy to źle, że liczy się "tu i teraz", a nie perspektywa i potem.

"Dobrze" i "źle" są pojęciami istniejącymi wyłącznie w odniesieniu do CELU. Pytanie co jest tym celem. To co służy realizacji celu jest "dobrze", to co utrudnia jego osiągnięcie to "źle".

Jeśli celem jest doświadczenie przyjemności tu i teraz, to szereg zachowań nie zakwalifikujemy jako złe, bo przyczyniają się do realizacji tego celu.
Jeśli będziemy dążyć do celu wymagającego długiego i owocnego życia, np. dobre wychowanie dzieci, wnuków, zostawienie czegoś istotnego potomnym, to te same zachowania co uprzednio, mogą osiągnięcie tego celu utrudniać, więc będziemy je postrzegać jako "złe".

Oczywiście, życie nie jest zero-jedynkowe i matematyczne. Ale generalnie te zasady funkcjonują i doraźność, gdy zaczyna dominować, utrudnia realizację celów odłożonych w czasie.

Książa jest dostępna do pobrania w celu wysłuchania lub przeczytania, bez konieczności ponoszenia opłat {TUTAJ}

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-08-2022 [09:20] - Tezeusz | Link:

Autorze a czego ten materiał ma dotyczyć ? piszesz o ludzkości o biologi, odczuciach wielkie frazesy itp...a o rocznicy wybuchu PW zapomniałeś ? widocznie ten temat nie jest dla ciebie ważny - dlaczego ? taki temat przyziemny ale chyba ważny, ale czy dla wszystkich ? tak się pytam..
A ja " Drogę I cz.1" i " Drogę II cz2" przeczytałem.. Tym się różnimy !

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

02-08-2022 [10:21] - Zbyszek_S | Link:

Zachęcam do używania form kultury europejskiej Pan/Pani wobec osób postronnych.
Wycieczki i oceny  osobiste, zarzuty i oskarżenia, proszę zachować dla siebie.
Lektury gratuluję.

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-08-2022 [10:46] - Tezeusz | Link:

Słuszna uwaga.Choć zwrot " Panie literacie " czy autorze " to bardziej nobilitacja ...
Co do " osobistych wycieczek " tylko vice versa" nic poza tym..

Obrazek użytkownika EsaurGappa

02-08-2022 [18:43] - EsaurGappa | Link:

Życiowe wybóry są tylko jednym z setek codziennych kluczy do otwarcia tych samych drzwi przyszłości.Ludzki interkosmos zawężony do pętli jądra ewolucji,staje się siecią wzajemnych gonitw ucieczek i snu,symbioza z systemem ponad wierność własnych marzeń rodzi bezwolność wyborów,kto żył w Metropoli i stał się jej członkiem ten budował sieć wzajemnej adoracji żródła mocy,postępu, nowoczesności.
Nierzadko zdarza się też stać w miejscu,a nawet się cofnąć zatrzymać puls rozumu  i można zanurkować w werbalno-towarzyską ascezę,istnieją decyzje które są ponad naszą świadomością są ogniwem między sprzecznościami a logiką. 
Powinność wobec rodziny i jej wszechmogącą  pętla miłości czyni ludzkkie wybory oczywistymi,jest jednak na jej drugim biegunie egzystencji samotność która skrywa klucze do władzy absolutnej samotnej śmiertelnej.