Ukraina: w przewidywaniu "spec-okoliczności"...

Świat na rozdrożu! Zachód - Ukraina - Rosja: czy zakulisowe ustalenia zdecydują o losie Ukrainy,  odsłaniając zarazem prawdziwe oblicze Zachodu?   Zwyciężą Interesy - czy człowieczeństwo?
Odpowiedzi próbuje udzielić w kijowskich "Faktach" - Irina Gał.

(bezmetki)

                                                                                                                   
                                                                                                     ---*  *  *---

Zachód będzie wywierał presję na Kijów, a Zełenski długo nie będzie mógł się opierać: Ukrainę ostrzeżono przed nieoczekiwanym zagrożeniem.

Zachodni eksperci nie wykluczają, że Putin, który zdecydował się samodzielnie dowodzić wojskami,
https://world.fakty.ua/ru/400136-eto-budet-ochen-interesno-grozev-ocenil-reshenie-putina-lichno-pokomandovat-armiej-rf


polecił im odnieść sukces w Mariupolu do 9 maja - sakralnej daty dla Federacji Rosyjskiej.

Jednak według The Guardian https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/apr/21/putin-war-victory-russia-ukraine

może on ogłosić zwycięstwo w dowolnie wybranym momencie. W końcu Kreml po raz kolejny wymyślił nowy cel wojny na Ukrainie i teraz może powiedzieć, że został on osiągnięty i ogłosić zakończenie „operacji specjalnej”.

To postawiłoby Ukrainę przed kolejnym trudnym dylematem – koniecznością kontynuowania walki, podczas gdy Rosja jakoby oferuje pokój. Dla Ukrainy może to oznaczać utratę poparcia zachodnich partnerów, którzy woleliby zaprzestać działań wojennych, nawet jeśli w dłuższej perspektywie, oznaczałoby to koniec Ukrainy.

Autor artykułu, Keir Giles, ekspert ds. bezpieczeństwa w problematyce rosyjskiej, pisze, że jednostronnie ogłoszone przez Rosję zakończenie wojny spowoduje, że zachodni partnerzy Ukrainy zmuszą Kijów do pójścia za przykładem Kremla, czemu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski może nie być w stanie się oprzeć. W końcu, partnerzy mogą ograniczyć pomoc potrzebną do kontynuowania działań wojennych.

Z datą 9 maja lub bez, Rosja ma dobry pretekst, aby szukać tymczasowego zaprzestania działań wojennych, nie tylko po to, aby umożliwić przegrupowanie swoich poobijanych sił. Deklaracja zwycięstwa dałaby Rosji „wyjście”, które byłoby naprawdę korzystne dla Moskwy, w przeciwieństwie do wielu opcji proponowanych na początku roku przez zachodnich przywódców, którzy starali się przede wszystkim uniknąć konfliktu” – przekonuje Giles. .

Jego zdaniem zdobycie Mariupola, Putin może przedstawić jako wielkie zwycięstwo strategiczne – sukces w „denazyfikacji”. W końcu, ukraińskich pozycji w mieście, broni także pułk azowski, który w Rosji przedstawia się jako „wściekłych nacjonalistów”. Zatem propaganda „narysuje” odpowiedni obraz dla ludności. Ukraina zaś, nie będzie w stanie kontynuować wojny, bez poważnej pomocy gospodarczej i wojskowej.

„Jeśli Zełenski zaakceptuje pokój, Ukraina nie będzie mogła ingerować w plany Rosji wobec okupowanych terytoriów. Już wcześniej informowano, Kreml planuje przeprowadzenie referendów na terytoriach okupowanych, powtarzając wydarzenia na Krymie z 2014 roku. Podczas gdy Zachód i Ukraina wezmą na siebie ciężar odbudowy wielu zniszczonych miast, Rosja będzie mogła wznowić wojnę, gdy uzna, że ​​nadszedł odpowiedni czas – dodał Giles.

https://politics.fakty.ua/ru/400140-zapad-budet-davit-na-kiev-i-zelenskij-ne-smozhet-dolgo-soprotivlyatsya-ukrainu-predupredili-o-neozhidannoj-ugroze
Запад будет давить на Киев, и Зеленский не сможет долго сопротивляться: Украину предупредили о неожиданной угрозе
Ирина ГАЛ, «ФАКТЫ»
22 апреля 2022

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam - bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

23-04-2022 [09:16] - sake3 | Link:

Czyli wojna propagandowa którą prowadzi Putin chyba nawet przewyższa militarną.

Obrazek użytkownika Pers

23-04-2022 [09:42] - Pers | Link:

@sake
//Czyli wojna propagandowa którą prowadzi Putin chyba nawet przewyższa militarną.//
W wojnie propagandowej nikt nie przeskoczy mediów ukraińskich i zachodnich.
Niewykonalne.

Obrazek użytkownika sake3

23-04-2022 [13:58] - sake3 | Link:

@Pers......Tak słabo oceniasz własną ,,twórczość'' propagandową ,że publicznie przyznajesz się że nie możesz sprostać innej ? Ale chociaż zgadzamy się z jednym,faktycznie piszesz beznadziejnie. To tak jakby w torcie było za dużo olejku zapachowego i przez stał się niezjadliwy.Ale przed tobą jeszcze i tak świetlana droga do kariery rasowego politruka.Putin ostrzy ząbki na Nadniestrze i zamierza tam bronić przed nazistami kudności rosyjskojęzycznej więc ręce będziesz miał pełne roboty. Usmiechnij się.

Obrazek użytkownika Pers

23-04-2022 [14:03] - Pers | Link:

@sake
//Ale chociaż zgadzamy się z jednym,faktycznie piszesz beznadziejnie.//
Nie wiedziałem sake, że jesteś także krytykiem literackim.
No wprost kobieta Renesansu :)))))

Ale chyba trochę przesadzasz bo wielu czytelnikom podoba się to co piszę.

Obrazek użytkownika bezmetki

23-04-2022 [10:19] - bezmetki | Link:

Właśnie pod kopią powyższego tekstu zamieszczonym w “Salonie” znalazłem interesującą informację -poniżej:

ankobiels23 kwietnia 2022, 17:36

“W przyszłym tygodniu, do Ramstein  w Niemczech, na zaproszenie USA zlecą sie niemal wszystkie
dyrekcje  państw wolnego świata.
Zostaną odpytane: co ty(!) przekazałeś Ukrainie? 
 Co jeszcze dasz Ukrainie?

Po sporządzeniu listy proponowanego  do przekazania uzbrojenia i wybraniu konkretnych ofert -
wojna na Ukrainie nabierze nowych rumieńców. “

- Brzmi obiecująco-optymistycznie.
Ktoś coś wie na ten temat?
 

Obrazek użytkownika bezmetki

23-04-2022 [12:17] - bezmetki | Link:

Właśnie znalazłem szczegóły spotkania w Ramstein: cz.I
Długoterminowa pomoc dla Ukrainy do omówienia na spotkaniu Ramstein
22 kwietnia 2022 | John A. Tirpak

„Interesariusze” z 40 krajów spotkają się 26 kwietnia z sekretarzem obrony Lloydem J. Austinem III w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, aby omówić sposób dostarczenia rozszerzonej i bardziej śmiercionośnej pomocy Ukrainie, powiedziano w Pentagonie.

Spotkanie to „nie jest spotkaniem ministerialnym NATO”, ale zgromadzeniem osób zainteresowanych udzieleniem pomocy Ukrainie w jej oporze wobec rosyjskiej inwazji, powiedział 22 kwietnia dziennikarzom sekretarz prasowy Pentagonu John F. Kirby. Zaproszenie przyjęło ponad 20 krajów. powiedział.

Unia Europejska, Finlandia, Gruzja i Szwecja znalazły się wśród podmiotów zaproszonych do udziału w ostatnich spotkaniach NATO poświęconych wojnie na Ukrainie.

„Jedną z rzeczy, których [Austin] oczekuje” od spotkania,to „początki dyskusji z podobnie myślącymi narodami na temat długoterminowych relacji obronnych, których Ukraina będzie potrzebować w przyszłości” – powiedział Kirby.

„Oczywiście chcemy porozmawiać o tym, co się teraz dzieje. Z pewnością chcemy usłyszeć od… innych narodów o tym, co robią, w zakresie natychmiastowej pomocy obronnej i jak to może się zmienić” – powiedział Kirby.

Ponieważ walki na Ukrainie wkraczają w „nową fazę,… myślę, że chce też spojrzeć z dłuższej, szerszej perspektywy na stosunki obronne, których Ukraina będzie potrzebować w przyszłości po zakończeniu wojny”. To ewoluująca kwestia i „dlatego chcemy mieć spotkanie” – powiedział Kirby.

„Sądzę, że już ponad 20 [narodów] zgodziło się” na uczestnictwo „w stosunkowo krótkim czasie, co jest potężnym wyrazem siły oddziaływania Stanów Zjednoczonych i znaczenia, jakie nie tylko my, ale i te inne narody przywiązują do potrzeb obronnych Ukrainy. I aby iść naprzód – zapewnił Kirby.

Kirby powiedział, że nie będzie żadnych decyzji NATO wynikających ze spotkania w sprawie przyszłej postawy sił USA w Europie, ponieważ „nie jest to spotkanie NATO”.
Austin nie ma „ustalonej agendy” zobowiązującej uczestników , powiedział Kirby.

„Chce usłyszeć od sojuszników i partnerów oraz… od samych Ukraińców o tym, co… robią i czego będą potrzebować w przyszłości. Dlatego nazywamy to „grupą konsultacyjną”. Możemy więc właściwie skonsultować… ale… nie będziemy w to wchodzić z gotowym zestawem decyzji”.

Jeśli nie zostaną podjęte konkretne decyzje, DOD ma nadzieję, że uczestnicy wymyślą „ramę podejmowania konkretnych decyzji w przyszłości” – powiedział Kirby. Powiedział, że Austin zwróci się do prasy na zakończenie spotkania, aby wyjaśnić „co słyszeliśmy i czego się dowiedzieliśmy”.

 

Obrazek użytkownika bezmetki

23-04-2022 [11:59] - bezmetki | Link:

CZ.II

Spotkanie następuje po apelach prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby USA i inne kraje wysyłały cięższą broń i środki obrony przeciwlotnicząej aby pomóc w walce z Rosją. Wynika to również z tego, że Biały Dom obiecał Ukrainie kolejne 800 milionów dolarów pomocy, która obejmuje artylerię, pociski artyleryjskie, pojazdy i drony kamikaze, które mogą niszczyć czołgi. Stany Zjednoczone do tej pory dostarczyły Ukrainie ponad 3,3 miliarda dolarów pomocy wojskowej.

Kirby powiedział, że kwoty autoryzacji Kongresu na śmiercionośną pomoc dla Ukrainy są coraz mniejsze, ale nie są jeszcze bliskie wyczerpania. Powiedział, że Pentagon będzie wkrótce omawiał z Kongresem nowe kwoty.

Zapytany, czy Pentagon wierzy, że wojna wkrótce się skończy, Kirby powiedział: „Nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, jak długo to potrwa”.

Ponieważ Rosja „koncentruje teraz swoje wysiłki na mniejszym obszarze geograficznym” Donbasu, gdzie toczą się walki od ośmiu lat i gdzie Rosja „nielegalnie okupuje [terytorium], … spodziewalibyśmy się, że walki mogą się przedłużyć”.

Konflikt może trwać tygodniami lub „potencjalnie… dłużej”, powiedział Kirby, ale „nikt nie chce tego widzieć. Prawda jest taka, i jestem pewien, że macie już dość tego, że mówię, że… jeśli pan Putin wycofa swoje siły i powstrzyma tę nielegalną inwazję i usiądzie w dobrej wierze z panem Zełenskim, to konflikt „może być zakończony.

– Najwyraźniej nie ma zamiaru tego robić. Rozumiem to, ale to nie znaczy, że nie powinno się tego nadal mówić” – dodał Kirby.

Kirby powtórzył również, że bezzałogowy samolot Phoenix Ghost do niszczenia czołgów, który Pentagon zapewnił Ukrainie, „był już w fazie rozwoju przez Siły Powietrzne USA” i nie został opracowany na potrzeby tego konfliktu.

Możliwości systemu „okazały się być bardzo odpowiednie do rodzaju walk, które, jak się spodziewamy, będą toczyć się w regionie Donbasu” – powiedział Kirby. Jednak na Ukrainie „nie został wprowadzony dotychczas do walki”.

Stany Zjednoczone dostarczą 121 jednostek, ale Kirby nie mógł podać szczegółów. Ukraińskie wojsko będzie potrzebowało szkolenia w zakresie systemu, „ponieważ nie ma go w ich ekwipunku”, ale Kirby powiedział, że może to nastąpić szybko „i zamierzamy przyspieszyć dostawę”. Powiedział, że szkolenie będzie podobne do tego, które przewidziano dla bezzałogowego statku powietrznego Switchblade do niszczenia czołgów.

https://www.airforcemag.com/lo...

Obrazek użytkownika sake3

23-04-2022 [14:17] - sake3 | Link:

Chciałabym przytoczyć treść listu otwartego niemieckich elit do kanclerza Scholtza apelującego do zaprzestania dozbrajania UKrainy i przekonanie władz KIjowa do kapitulacji Sygnatariusze listu-finansiści, intelektualiści,artyści ubolewają,że NATO dostarcza Ukrainie broń stając się w ten sposób stroną wojny  Żądają też by rząd federalny zmusił władze Kijowa do zaprzestania oporu.List został wysłany jako otwarty a więc nie ma wątpliwości kto chce zakończenia wojny by móc znowu prowadzić interesy.Co wzamian sygnatariusze listu oferują Ukrainie? Zawieszenie broni ,uznanie Krymu za rosyjski i referendum w sprawie statusu Donbasu.a wycofanie wojsk rosyjskich może nastąpić dopiero wtedy kiedy zostanie zagwarantowanie bezpieczeństwo Rosji. List -słowny bezczelny potworek,nie ma w nim bowiem apelu do Niemiec i Macrona by przestały dozbrajać Rosję.Sygnatariusze otwarcie przyznają że są skłonni popierać każde działania Putina i dowściągają się zapewnienia bezpieczeństwa Putinowi i Rosji na którą przecież nikt nie napadł.,a więc zapewne by nie było sądu o ludobójstwo..                                                                                                                                                                                                                                                       aja/Do Rzeczy.pl berliner-zeitung.de   

Obrazek użytkownika Pers

23-04-2022 [14:54] - Pers | Link:

@sake
Bardzo dobry list.
Nie podejrzewałem, że w Niemczech jest tylu mądrych ludzi.

Obrazek użytkownika sake3

23-04-2022 [17:44] - sake3 | Link:

@Pers....Ci mądrzy niemieccy ludzie to pewnie w swej mądrości odpowiedniki naszych Michników,Urbanów ,Tusków czy Trzaskowskich..Nie zdziwiłabym się gdyby sie okazało że wśród piszących były czy byli jacyś celebryci których nikt chyba nie posądza nawet o ułamek rozumu. Najbardziej rozkoszny był fragment listu w którym sygnatariusze proponują Ukrainie ,,świetny interes''-oddanie niepodległości w zamian za zawieszenie broni. w sytuacji gdy wojsko rosyjskie wyraźnie przegrywa wojnę.

Obrazek użytkownika Pers

23-04-2022 [17:47] - Pers | Link:

@sake
Jakiej "niepodległości"
Ukraina oddała swoją niepodległość w 2014 roku i teraz jest jedynie pieskiem USA.

Obrazek użytkownika sake3

23-04-2022 [20:55] - sake3 | Link:

@Pers.....I to cię tak boli? USA nie bombardują, nie palą Ukrainy tylko twój guru.USA nie gwałci kobiet i dzieci w tym noworodków tylko mięso armatnie twójego guru Putina, USA nie morduje cywili tylko twój guru Putin,USA nie ostrzeliwuje konwojów humanitarnych tylko twój guru Putin.Za co więc mają Ukraińcy kochać Rosjan? Jak chcesz do tej miłości ich zachęcić? Odpowiesz?

Obrazek użytkownika Pers

23-04-2022 [22:49] - Pers | Link:

@sake
//USA nie bombardują, nie palą Ukrainy tylko twój guru.USA nie gwałci kobiet i dzieci w tym noworodków tylko mięso armatnie twójego guru Putina, USA nie morduje cywili tylko twój guru Putin,USA nie ostrzeliwuje konwojów humanitarnych tylko twój guru Putin//

Zgadza się, na Ukrainie może nie.
Wyżyli się w Jugosławii, Iraku, Libii, Somalii, Afganistanie, Wietnamie itd.
I mówimy o milionach ofiar.
Za co mają ich tam kochać?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-04-2022 [15:10] - wielkopolskizdzichu | Link:

Jakiś link do tego listu podasz. Ja znalazłem jedynie to, ale nie jest to nawet w połowie tak tragiczne jak twa opowiastka.

https://www.berliner-zeitung.d...

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-04-2022 [21:21] - wielkopolskizdzichu | Link:

Jakby ktoś chciał przeczytać oryginał tego listu to proszę bardzo. Czy ktoś wyjaśni mi mi dlaczego szczekaczki pisowskie boją się podać źródło informacji?
https://www.ippnw.de/aktiv-wer...

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2022 [07:57] - sake3 | Link:

@Zdzichuzwielkopolski.......Już wyjasniam......Ja jedynie zasygnalizowałam ze taki list został napisany i w skrócie podałam treść. Tak więc to nie ja jestem szczekaczką pisowską bo w swoim komentarzu nie podałam nic kłamliwego ani oczerniającego.Dlatego powtórzę fragment tego listu ,,wzywamy rząd niemiecki,państwa UE i NATO do zaprzestania dostaw broni dla wojsk ukraińskich i zachęcania rzadu w Kijowie do zaprzestania oporu militarnego przeciwko obietnicy ngocjacji w sprawie zawieszenia broni i rozwiązania politycznego.''.Coś przeoczyłam powtarzając ten fragment? Zamiast wyzywać mnie od szczekaczek należało go sobie zanalizować i odnieść się do niego.Całość listu mógł Pan sobie bez trudu znaleźć wystarczy zamiast okazywać pogardę ,,pisówce''poszperać w internecie.Ten fragment zresztą wyraźnie pokazuje jak owi ,,intelektualiści'' postrzegają tę wojnę.Dostawy broni na Ukrainę należy wstrzymać,ale dla Rosji już nie .Niepodległość jednych państw jest mało wazna więc po wejściu wojsk rosyjskich Ukraina powinna witać zapewne kwiatami. W zamian za posłuszeństwo  dostaną obietnice negocjacji. Jak widać wspaniałe perspektywy dla Ukrainy a także i innych krajów które zamierza wielka Rosja sobie przywłaszczyć. Idąc tym tokiem rozumowania jeśli Putin ze swoim wspaniałym wojskiem zechce wkroczyć do Polski powinniśmy mu to ułatwić,okazać zrozumienie nawet jeśli jego armia będzie się zachowywała równie bestialsko jak obecnie Ci sygnatariusze smią się nawet nazywać intelektualistami? Sa tylko pazernymi ,bezwzględnymi trybikami w machinie robienia interesów wpychającym im pieniądze do kieszeni.Mówi o tym wyraźnie końcowy fragment listu-,,Dominującą logikę wojny trzeba zastąpić lpgiką pokoju i stworzyć nową i europejską i światową architekturę właczając w to Rosję i Chiny.''Jakież to piękne wzniosłe,niemal poetyckie.To Rosja ostrzeliwując,gwałcąc ,zabijając ,burząc jest tym przykładem odwaznej logiki pokoju? Tego intelektualiści nie widzą?

Obrazek użytkownika bezmetki

24-04-2022 [01:07] - bezmetki | Link:

Cz.I
Poniżej przytaczam (bez poprzedzającego komentarza),  w tłumaczeniu na polski, list niemieckich intelektualistów do kanclerza Scholza:
https://www.salon24.pl/u/wtema...
https://www.berliner-zeitung.d...

LIST OTWARTY ELIT NIEMIECKICH
DO KANCLERZA SCHOLZA:

Szanowny Kanclerzu Scholz,
Jesteśmy ludźmi o różnym pochodzeniu, postawach politycznych i stanowiskach wobec polityki NATO, Rosji i rządu federalnego. Wszyscy głęboko potępiamy tę nieuzasadnioną wojnę Rosji na Ukrainie. Jednoczymy się w ostrzeganiu przed niekontrolowaną eskalacją wojny z nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla całego świata oraz w przeciwstawianiu się przedłużaniu wojny i rozlewowi krwi dostawami broni.
Dostarczając broń, Niemcy i inne kraje NATO de facto stały się stroną wojenną. I tak Ukraina stała się także polem konfliktu między NATO a Rosją o ład bezpieczeństwa w Europie, który narasta od lat.
Ta brutalna wojna w sercu Europy toczy się kosztem narodu ukraińskiego. Jednocześnie rozpętana obecnie wojna gospodarcza zagraża dostawom dla ludzi w Rosji i w wielu biednych krajach na całym świecie.
Narastają doniesienia o zbrodniach wojennych. Choć trudne do zweryfikowania w panujących warunkach, należy założyć, że w tej wojnie, podobnie jak w innych przed nią, będą popełniane okrucieństwa, a brutalność będzie się nasilać wraz z jej czasem trwania. Jeszcze jeden powód, by szybko to zakończyć.

Wojna kryje w sobie realne niebezpieczeństwo  eskalacji militarnej, której nie można już kontrolować – podobnie jak podczas I wojny światowej. Rysowane są czerwone linie, które następnie przecinają aktorzy i hazardziści po obu stronach, a spirala idzie o krok dalej.
Jeśli odpowiedzialni ludzie, tacy jak pan, drogi panie kanclerzu, nie zatrzymają tego rozwoju, koniec będzie kolejną wielką wojną. Tyle, że tym razem z bronią jądrową, rozległą dewastacją i końcem ludzkiej cywilizacji. Dlatego unikanie coraz większej liczby ofiar, zniszczeń i dalszej niebezpiecznej eskalacji musi mieć absolutny priorytet.
Mimo doniesień o sukcesach armii ukraińskiej w międzyczasie: ta armia jest znacznie gorsza od rosyjskiej i ma niewielkie szanse na wygranie tej wojny. Ceną długotrwałego oporu militarnego, niezależnie od możliwego sukcesu, będzie więcej zniszczonych miast i wsi oraz więcej ofiar wśród ludności ukraińskiej. Dostawy broni i wsparcia wojskowego ze strony NATO przedłużają wojnę i sprawiają, że rozwiązanie dyplomatyczne jest odległe.
Słuszne jest żądanie „Precz z bronią!” przede wszystkim po stronie rosyjskiej. Ale jednocześnie należy podjąć dalsze kroki, aby jak najszybciej zakończyć rozlew krwi i wysiedlanie ludzi.

 

Obrazek użytkownika bezmetki

24-04-2022 [01:19] - bezmetki | Link:

CZ,II
Jakkolwiek gorzkie jest wycofanie się z przemocy, która narusza prawo międzynarodowe, jest to jedyna realistyczna i humanitarna alternatywa dla długiej, wyczerpującej wojny. Pierwszym i najważniejszym krokiem byłoby wstrzymanie wszelkich dostaw broni na Ukrainę, połączone z natychmiastowym wynegocjowaniem zawieszenia broni.
Wzywamy zatem rząd niemiecki, państwa UE i NATO do zaprzestania dostaw broni dla wojsk ukraińskich i zachęcania rządu w Kijowie do zaprzestania oporu militarnego przeciwko obietnicy negocjacji w sprawie zawieszenia broni i rozwiązania politycznego.

Omawiane już przez prezydenta Zełenskiego oferty dla Moskwy – ewentualna neutralność, porozumienie w sprawie uznania Krymu i referenda w sprawie przyszłego statusu republik Donbasu – dają ku temu realną szansę.
Negocjacje w sprawie szybkiego wycofania wojsk rosyjskich i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy powinny być wspierane własnymi propozycjami państw NATO dotyczącymi uzasadnionych interesów bezpieczeństwa Rosji i państw sąsiednich.

Aby jak najszybciej powstrzymać dalsze masowe niszczenie miast i przyspieszyć negocjacje w sprawie zawieszenia broni, rząd federalny powinien zasugerować, aby oblężone miasta, najbardziej zagrożone i dotychczas w dużej mierze niezniszczone, takie jak Kijów, Charków i Odessa, stały się „miastami niebronionymi”, w rozumieniu Pierwszego Protokołu Dodatkowego do Konwencji Genewskiej z 1949 r.
Dzięki koncepcji zdefiniowanej już w konwencji haskiej o wojnie lądowej, liczne miasta zdołały zapobiec ich dewastacji podczas II wojny światowej .
Dominującą logikę wojny trzeba zastąpić odważną logiką pokoju i stworzyć nową europejską i światową architekturę pokoju, włączając w nią Rosję i Chiny. Nasz kraj nie może tu stać na uboczu, ale musi odgrywać aktywną rolę.

Z poważaniem,
PD Dr. Johannes M. Becker, Politologe,  Zentrums für Konfliktforschung in Marburg
Daniela Dahn, Journalistin, Schriftstellerin und Publizistin, Pen-Mitglied
Dr. Rolf Gössner, Rechtsanwalt und Publizist, Internationale Liga für Menschenrechte
Jürgen Grässlin, Bundessprecher DFG-VK und Aktion Aufschrei ‒ Stoppt den Waffenhandel!
Joachim Guilliard, Publizist
Dr. Luc Jochimsen, Journalistin, Fernsehredakteurin, MdB 2005-2013
Christoph Krämer, Chirurg, Internationale Ärzte für die Verhütung des Atomkrieges IPPNW (deutsche Sektion)
Prof. Dr. Karin Kulow, Politikwissenschaftlerin
Dr. Helmut Lohrer, Arzt, International Councilor, IPPNW (deutsche Sektion)
Prof. Dr. Mohssen Massarrat, Politik- und Wirtschaftswissenschaftler
Dr. Hans Misselwitz, Grundwertekommission der SPD
Ruth Misselwitz, evangelische Theologin,

plus 6 innych sygnatariuszy, których nazwiska, z braku miejsca - pomijam
 

 

Obrazek użytkownika bezmetki

24-04-2022 [03:17] - bezmetki | Link:

List pozostawia mnie z niejednoznaczną oceną. Dostrzegam lub domyślam się kilku lejtmotywów, właściwych współczesnym Niemcom. Niewątpliwie w zbiorowej psyche niemieckiej, wojna jest wśród nich niepopularna wcałym przekroju wiekowym i społecznym. I z tego powodu zarzutu im czynić nie należy , bo to oczywisty samograj, po wszystkich kataklizmach wojennych wywołanych ale i przeżytych przez ten naród/kraj. Po prostu , podobnie jak Japończycy, odrobili lekcje. I teraz mają dokładnie wbite, co jest be - a co jest cacy. Ale to w teorii, bo życie ma swoje prawa. W odróżnieniu od wielu, nie wrzucam Niemców do wora stereotypów jako bezwdzięcznych tępaków.
Twierdzę z całym przekonaniem, że w swej zbiorowości, to naród wybitny. Dla ilustracji, w skrócie i katalogowo: filozofia, nauka, technika, ekonomia, wojsko, etyka i kult pracy. Resztę niech sobie każdy sam dośpiewa. Myślę, że dominującą niemiecką cechą jest pragmatyzm.

Dla Niemców ta wojna na Ukrainie – to tragedia dla interesu i dobrobytu Tak ładnie żarło i zdechło. Kowboje urządzili im hurtem demol dla real politik, podważyli europejskie liderstwo, niszczą odwieczne niemiecko-rosyjskie zaloty. A zaloty, jak w życiu, wymagają interesu.Najlepiej dużego z Gaspromem….
O pełnej oddania wdzięczności, za demontaż DDR-u, nawet nie wspomnę. Więc te protesty antywojenne uznaję za szczere i reprezentatywne dla całej ich nacji, choć różnie umotywowane w zależności od tego, jak komu w niemieckiej dusza gra. Obok Ostforshung –to przecież nie tylko gminne umfa-umfa Oktober Festy are również romantyzm “Wiosny Ludów”...Goethe, Heine, Beethoven…
A Unia Europejska, jak hybryda, zawierając wśród innych, wszystkie te niemieckie składniki - cierpi na równi z nimi. Zwłaszcza jeśli pacyfizm utożsamia się z interesem.
A, że Rosja napadła na Ukrainę? “Trzeba jej było znać miarę aspiracji.”
“A teraz wszyscy cierpimy przez Ukrainę!”

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2022 [07:04] - sake3 | Link:

@bezmetki....Tyle,że niemiecko-rosyjskie zaloty już raz kończyły się awanturą i rozwodem.

Obrazek użytkownika Czesław2

24-04-2022 [07:35] - Czesław2 | Link:

Cechy charakteru naszych kochanych sąsiadów są znane od zawsze. Może raczej skupmy się na tym, dlaczego polacy sprzedali kraj politycznie i gospodarczo. I nie zrobiły tego tylko kolejne  rządy, ale zdecydowana większość ludzi o mentalności i niewolnika, a czasem przygłupa. Zbiorowego samobójstwa racjonalnie wytłumaczyć się nie da.

Obrazek użytkownika bezmetki

24-04-2022 [13:25] - bezmetki | Link:


Niemal wyzwala mnie Pan z potrzeby szukania odpowiedzi. Sam jej Pan sobie udziela a mnie pozostaje jedynie ją wyłuskać: ...”Polacy sprzedali kraj politycznie i gospodarczo” … ponieważ
“zdecydowana większość ludzi (była) o mentalności i niewolnika, a czasem i przygłupa”. A rządy ma się takie na jakie się zasługuje. One wyrastają przecież na miejscowej glebie.

Zacznę od popularnego “co konia obchodzi że wóz się przewraca?”.

System feudalny –arystokracja, szlachta ± 10%. Reszta chłopi pańszczyźniani, Żydzi, mieszczanie, mniejszości etniczne. Ta reszta, w masie, nie była związana, pozytywnie z władzą, miała się jedynie bać. O narodzie jeszcze mówić nie pora.
- Jedyne spoiwo: język i kościół, z podwójną lojalnością.

Arystokracja: własne - poza władzą centralną - interesy, jak współczesny oligarchat. Lojalność problematyczna.
Szlachta, ograniczona intelektualnie, wrażliwa ekonomicznie (patrz Żydzi, wyszynk, arendy i lichwa) i stąd podatna na manipulacje- zerwane sejmy i liberum veto.

123 lata pod zaborami (czapka mniej, czapka więcej - bez znaczenia, to dodatkowy czynnik dezintegrujący. Nakazem etycznym było przeżycie. Element zapalny i podatny na manipulujące intrygi- wyzuta z przywilejów i spauperyzowana szlachta. Stąd ograniczone liczbowo i sprowokowane z zewnątrz – Powstania częściej – przeciw - niż za, z nieodłącznym kultem męczennika i bohatera - inicjujące patriotyzm z cechami kultu jak z ikonicznych obrazów Grottgera, Nakazem czasów było jednak przeżycie , z wynikłym sytuacyjnie a później utrwalonym pokoleniowo oportunizmem. Patrz Polacy w obcej służbie, z różnym powodzeniem w każdym z zaborów, zapewne z ograniczoną lojalnością. Jak to niewolnikom właściwe. Nie wierz niewolnikowi - bo on także władzy nie wierzy. Kwadratura koła. A w końcu, prawie jak przekaz genetyczny. Nie wierz władzy okupanta! A stąd już krok do nie wierz żadnej władzy, bo każda władza to okupant! “Ważne to je co je moje”. Polska wskrzeszona z popiołów. Dwadzieścia lat Międzywojnia. Wielkie wyzwania i wielke spory i przerwany proces budowy tożsamości narodowej. Proces upośledzony przez brak jednomyślności w określeniu ustrojowego charakteru państwa. Socjaliści, komuniści, endecy, chienopiasty, piłsudczycy. “My chcemy Boga, my poddani” ale zarazem “Na Kowno” i “Chcemy kolonii”, “Żydzi na Madagaskar”. “Zaolzie wraca do macierzy”, “Polska hieną Europy” (Churchill) ale także “Polska Chrystusem narodów”.
A po latach tuskowe “Polska to nienormalność” - więc jak szukać “nieba gwiaździstego nade mną i ładu moralnego we mnie”. “A na drzewach zamiast liści”.. I zaraz potem “komuno wróć!”. Variatenhaus. I kompleks niższości z wyparciem przez wyższość. I szczurze nienachapanie parweniuszy zazdroszczących innym bogactw gromadzonych stuleciami. To tyle . Czas na mnie, Siostra Mildred przez nagłośnienie taktownie przypomina “medication time, medication time”...