Hej nad rzeką niedaleko

Jest to ponoć najlepszy odcinek serialu pt. "Ojciec Mateusz", wzruszający do tego stopnia, że niektórzy, jak słyszę, oglądali go już czterokrotnie, za każdym razem ze łzami w oczach. Opowiada historię ukraińskiego chłopczyka, oddanego obcym, który po piosence, jaką śpiewała mu do kołyski przedwcześnie zmarła mama, rozpoznaje rodzinę – brata i ojca, do których powraca.

Tak à propos : nasz wielki Sienkiewicz, gdy owdowiał mając 39 lat, dostał propozycję przekazania na wychowanie córeczki Jadwisi (zwanej Dzinką) bliskim znajomym; tak o tym napisał teściom:
„Co do oddania małej Dzinki Dembowskim, naturalnie że się rozczulam, ale nie dam. Wiesz, co by się stało. My byśmy schli o nią z niepokoju, oni by schli również, rozkarmiliby albo przez troskliwość głodzili, żeby nie zaszkodzić, rozpuściliby na dziadowski bicz – i rozpaczali, jakby przyszło oddać, bo naturalnie przyszłoby kochanie jak własnej. Jak będzie miała dziesięć lat – dobrze, ale teraz ani myśleć." /1

Odcinka nr 98 z "Ojca Mateusza" nie widziałem, ale przypadła mi do serca melodia puentująca te rodzinne perypetie, będąca rodzajem dumki zza wschodniej granicy, nawiązującej do ludowej poezji wykorzystującej w sposób przepiękny hiperbolę. W oparciu o ten trop postanowiłem do ukraińskiej kompozycji zaproponować wiersz po polsku – a nuż ktoś podchwyci... zanuci, zaśpiewa...?

Metryczka:
Ukraińska piosenka "Hej tam nad rzeką" z serialu "Ojciec Mateusz", odc. 98;
https://www.youtube.com/watch?...
Muzyka: Wiktor Nykolyszyn
Wykonawcy oryginalni: Bohdan Nykolyszyn (syn kompozytora) i Sergiusz Gumenny

Propozycja tekstu polskiego: Zygmunt Korus

Hej nad rzeką niedaleko

Hej nad rzeką niedaleko
Mostek stoi bieluteńki
Kozak ciemne myśli koi
Pełne obaw i udręki
Kozak ciemne myśli koi
Pełne obaw i udręki

Po kamieniach wodo dudnisz
Będziesz płynąć po tym świecie
Źródło twoje w mojej studni
Ukochaną znajdź mi przecie
Źródło twoje w mojej studni
Ukochaną znajdź mi przecie

Rzeka prośby wysłuchała
Popłynęła w kraj daleki
Gdzie na moście panna stała
Pełna obaw i udręki
Gdzie na moście panna stała
Pełna obaw i udręki

Po kamieniach woda dudni
Nie skacz w ciemne jej odmęty
Tam u źródła koło studni
Ktoś cię czeka jak ty smętny
Tam u źródła koło studni
Ktoś cię czeka jak ty smętny

Przypis:
1/ H. Sienkiewicz, Listy. Oprac. M. Bokszczanin. T. 2. Cz. 1, Warszawa 2008, s. 384.

Tekst opublikowany na łamach kanadyjsko-amerykańskiego tygodnika polonijnego "Głos" nr 8/2021 (24.02-02.03), s.9.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angela

08-03-2021 [08:51] - angela | Link:

Zaznaczam, ze jestem za pojednaniem, bo wrog  wspólny jest grozny, ale nie ulegam rozrzewnieniu, bo na przeszkodzie stoją mi obrazy historyczne z Wolynia, a i do dziś  wielu, nie moze  pochowac swoich bliskich i zaplakać na ich grobach, dlatego ze Ukraińcy nie godzą się na przeprowadzenie ekshumacji .

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

08-03-2021 [10:48] - Zygmunt Korus | Link:

Kompozytor Nykolyszyn pisze ładne melodie do polskich tekstów, włada naszym językiem, śpiewa, opracował dla śp. kamilianina Bogusława Palecznego religijną płytę o naszych zesłańcach pt."Stepy Kazachstanu". Mieszka w Kamieńcu Podolskim. 
Prawa autorskie do "Hej nad rzeką" ma producent 98 odc. OM.

Obrazek użytkownika Teutonick

08-03-2021 [13:50] - Teutonick | Link:

Rzekłbym nawet, że jeden "wspólny wróg" groźniejszy od drugiego, ze szczególnym uwzględnieniem tych spośród nich, których wszelakie idące na obcych paskach medialno-polityczne "ośrodki" zwykły raić nam jako przyjaciół. "Z wrogami poradzę sobie sam..."

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

08-03-2021 [14:06] - Zygmunt Korus | Link:

Spotkałem się kiedyś z taką koncepcją politologiczną, że Ukrainę będzie można pozyskać na zasadzie jednokierunkowej konwergencji, tzn. poprzez to, że nasza kultura i gospodarka będzie na tyle atrakcyjna, iż sami poproszą o sprawiedliwy sojusz. Pewnie to mrzonki...; mam na tym forum sporo anty-neobanderowskich tekstów, ale w indywidualnych kontaktach międzyludzkich wystrzegam się fobii na wyrost. Bo to politycy winni załatwiać międzynarodowe kwestie - z honorem.