Dopłata za bilet w Pendolino.U nas 22-108x tyle co wCzechach

   Taka tam niby pierdółka: rzecz o opłacie dodatkowej w przypadku zamiaru kupna przez pasażera biletu na pokładzie Pendolino.
   Praktyka kupna biletu w pociągu była dotychczas czymś normalnym. Wsiadało się i zgłaszało do konduktora, płacąc dodatkowo kilkuzłotową dopłatę. Uruchamiając pół roku temu połączenia Pendolino wymyślono sobie jednak, że w tym wypadku tego rodzaju opłata wynieść musi 650 zł.
   Represjonowanie za chęć kupna biletu w pociągu tłumaczono przede wszystkim względami bezpieczeństwa pasażerów, którzy przy ponoć zawrotnej prędkości byliby narażeni na wypadek („w wypadku nagłego hamowania on po prostu przelatuje przez ten cały pociąg i może mu się coś złego zrobić” – to tylko jedna z perełek z wypowiedzi wiceministra infrastruktury Klepackiego - wpis i filmik tu).
   Interesujące, że jakoś ten problem nie istnieje w Czechach, gdzie tego rodzaju pociągi kursują od dobrych paru lat. Jak już pisałem, za wydanie biletu na pokładzie Pendolino dopłaca się tam 40 koron, czyli ok. 6 zł ("jízdenku si můžete koupit také u průvodčího přímo ve vlaku, zde však zaplatíte navíc manipulační přirážku 40 Kč" – czytamy na stronie kolei czeskich w sekcji Pendolino).
   Od paru tygodni serwis PKP-Intercity w łaskawości swej obwieszcza pasażerom: „Niższa opłata za jazdę bez biletu w Pendolino”. Tytuł jest mylący, bowiem informacja dotyczy nie tylko gapowiczów, ale także właśnie sytuacji, gdy ktoś po prostu zgłasza się do konduktora z zamiarem kupna biletu. Jak przy tym czytamy w nowych regulacjach: „warunkiem (niższej opłaty) jest uregulowanie należności na miejscu lub w ciągu 7 dni. W pierwszym przypadku kwota zostanie obniżona o 80% (wyniesie 130 zł), w drugim o 75% (wyniesie 162,50 zł). Do wspomnianej sumy należy doliczyć cenę biletu.”
    W pozostałych przypadkach (uregulowanie należności w terminie powyżej 7 dni), opłata, tak jak dotychczas, wynosi 650 zł.
   Cóż za łaskawcy!
   A zatem:
   Jeśli wsiądziemy do PO-lskiego Pendolino i zgłosimy się do konduktora z zamiarem kupna biletu, zapłacimy:
- bilet plus opłatę dodatkową ok. 22 razy wyższą aniżeli w takim samym przypadku w Pendolino czeskim – jeżeli uiścimy należność na miejscu,
- bilet plus opłatę dodatkową ok. 27 razy wyższą aniżeli w Pendolino czeskim – jeżeli uiścimy ją w ciągu 7 dni,
- bilet plus opłatę dodatkową ok. 108 razy wyższą aniżeli w Pendolino czeskim – w pozostałych przypadkach.
   U nas opłata za wydanie biletu w Pendolino jest traktowana jako forma represji, a pasażera traktuje się w tym wypadku wręcz jak sprawcę wykroczenia. W Czechach jest to po prostu zwykła „dopłata manipulacyjna” za wydanie biletu w pociągu.

*  *  *

Na deser z youtube;
PO-lskie Pendolino z zawrotną prędkością przejeżdża przez przejazd niestrzeżony w miejscowości Blachownia.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-07-2015 [10:06] - NASZ_HENRY | Link:

Zegarek Nowaka najdroższy na świecie ;-)