Pendolino w POlsce i Czechach /porównanie cen i czeski film/

   Tak sobie kuknąłem na strony internetowe kolei celem porównania podróży Pendolino w dwóch porównywalnych pod względem poziomu życia krajach: w Polsce i w Czechach.
   Wpisałem w wyszukiwarki rozkładów jazdy, polskiego i czeskiego, mniej więcej podobne (pod względem długości) trasy na jutro rano. Z Krakowa do Warszawy (293 km) i z Ołomuńca do Pragi (250 km) /ewentualnie z Bogumina do Pragi (364 km)/. Krótkie zestawienie poniżej:

U NAS:
Kraków Główny - Warszawa Centralna
Odjazd 8.03, przyjazd 10.31.
Odległość 293 km. Czas jazdy 2.28 g.
Cena biletu w drugiej klasie od 150 zł (w pierwszej od 195 zł).

U NICH:
Olomouc hlavní nádraží - Praha hlavní nádraží
Odjazd 8.09, przyjazd 10.21.
Odległość 250 km. Czas jazdy 2.12 g.
Cena biletu 255 koron czeskich czyli ok. 40 zł.

Bohumín - Praha hlavní nádraží
Odjazd 7.06, przyjazd 10.21.
Odległość 364 km. Czas jazdy 3.15 g.
Cena biletu 350 koron czeskich czyli ok. 55 zł.

Tak więc jazda Pendolino (drugą klasą) kosztuje w Polsce 3 razy więcej aniżeli w Czechach (przy podobnej prędkości). I nie jest to bynajmniej jakaś specjalna promocja kolei czeskich na akurat ten kurs, bo sprawdziłem.

A TERAZ UWAGA, UWAGA:
Opłata dodatkowa za wejście do Pendolino bez biletu i wykupienie go u konduktora:

W polskim Pendolino - 650 zł.
W czeskim Pendolino 40 koron, czyli ok. 6 zł.

Czyli w Polsce ponad 100 razy drożej!

   Oprócz cen można by tu pisać wiele o innych standardach czeskiego Pendolino, które wyróżniają pozytywnie naszych południowo-zachodnich sąsiadów (nawiasem mówiąc jeździ toto w Czechach od ośmiu lat, a pierwsze jazdy próbne tego rodzaju pociągów wykonano tu jeszcze przed upadkiem komuny). Nie chcę się tutaj rozpisywać o takich wynalazkach jak "cichy oddział" (specjalny wagon dla osób, które akurat mają taki kaprys, że nie chcą słyszeć rozmów innych osób przez komórkę ani nawet np. siedzieć obok współpasażerów mających na uszach słuchawki), albo o możliwości wyboru miejsc dla dzieci z wmontowaną w stół grą elektroniczną „Elfíkova cesta“ (oczywiście opcja bezpłatna).
   Ooo przepraszam... Przyznaję uczciwie, że na stronie internetowej czeskich kolei w sekcji dotyczącej Pendolino znalazłem jeden mankament: Na podstronie z jadłospisem nie wyświetla się karta win.

   Poniżej:
   To już prawdziwy czeski film: Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Klepacki przemawia w polskim Sejmie m.in. uzasadniając, dlaczego dodatkowa opłata za wejście do polskiego Pendolino bez wcześniej zakupionego biletu musi wynosić 650 zł.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Andrzej_były_gość

19-12-2014 [21:45] - Andrzej_były_gość | Link:

Pozwolę sobie skopiować tekst, który przed chwilą zamieściłem na FB, bo jest "na temat"

Tak sobie myślę o "naszym" wspaniałym Pendolino. Myślę i myślę, jaka to najlepsza na świecie kiełbasa tam jest... bo bardzo lubię kiełbasę...
Az tu nagle dzwoni znajoma z pociągu IC SKARBEK i melduje, że tenże pociąg wyjechał ze stacji W-wa Centralna z opóźnieniem ponad 80 minut...a z W-wy Wschodniej wyruszył punktualnie... Pytam, czy choć jest kiełbasa najlepsza??? Nie ma kiełbasy i to żadnej - brzmi odpowiedź, a nawet wagonu restauracyjnego. Nic z tego nie rozumiem, ale jako jednostka tępa od urodzenia (doktorat aż 12 lat temu..) mam prośbę. Może ktoś z redaktorów GW oświeci mnie ciemnego, dlaczego tak jest??? Tylko bardzo proszę bez tekstów w rodzaju "sorry, taki mamy klimat, bo przecież śnieg nie pada...
No i najgorszy ten brak kiełbasy...
A na pocieszenia dla PT Redaktorów link:
http://naszeblogi.pl/51601-pen...

Pozdrawiam wszystkich miłośników kiełbasy
Andrzej R.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

19-12-2014 [23:45] - Chatar Leon | Link:

Dziekuję za komentarz,

Zastanawiam się...
Czy nauczyciel z Małopolski czy Górnego Śllaska , chcąc zabrac dzieciaki pociągiem Pendolino na wycieczke do stolicy, pojedzie do Warszawy czy do Pragi (Bogumin to na granicy własciwie)
Pozdrawiam)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-12-2014 [12:25] - NASZ_HENRY | Link:

Zegarek Nowaka przykrywa Pendolino, Pendolino Przykrywa Aneks Komorowskiego, Aneks WSI przykrywa skok na lasy w sumie takie часы ;-)