x. Ildefons Bobicz - po raz drugi + kilka niespodzianek

Kazanie, które dzisiaj chciałabym Państwu zacytować nosi tytuł: "Na Nowy Rok (z Jezusem !)" i pochodzi oczywiście ze zbioru "Nowa Biblioteka Kaznodziejska" wydanego w 1933 roku.
Autorem kazania jest ksiądz Bobicz (zaprezentowany w jednym z poprzednich wpisów na blogu).

Bobicz pisze :

"Równo z ostatnim uderzeniem zegara o dwunastej godzinie w nocy skonał dziś stary rok, a rozpoczął się nowy. Ludzie światowi spotykają go zazwyczaj w gronie znajomych i bliskich, przy kieliszku i zabawie. Wesoło im, ale dlaczego ? Czy nie dlatego, że oto udało im się w roku ubiegłym szczęśliwie uniknąć śmierci ? Że nie znaleźli się w liczbie tych, którzy w ciągu roku odeszli do wieczności... może nagle ? Ale czy hulanka jest prawdziwym podziękowaniem Panu Bogu za otrzymane dobrodziejstwa ? Czy zdoła zapewnić szczęście w roku przyszłym ? ...
My, katolicy wierzący, inaczej spotykamy tę godzinę dwunastą w noc sylwestrową. Modlitwą żegnamy rok stary, modlitwą witamy nowy. Nad grobem jednego śpiewamy poważne "Te Deum", na progu drugiego kładziemy uroczystą Mszę świętą. Wiemy bowiem z cała pewnością, że ani wino, ani zabawa, ani najszczersze choćby życzenia nie zdołają dać nam szczęścia w roku nowym, ale że tego szczęścia spodziewać się mamy tylko od Boga.
(...).
Jezus Chrystus, Mądrość najwyższa, mądrości Źródło i Dawca, oświecał Apostołów, którzy, acz nieuczeni, nawracali mędrców pogańskich i zawstydzali żydów, najbieglejszych w zakonie; oświecał Ojców i Doktorów Kościoła, których pisma po dziś dzień wzbudzają swą głębokością powszechny podziw i szacunek.
(...).
Oświeca też Chrystus i nas, ludzi zwykłych, kiedy zachodzi potrzeba. Umiemy nieraz dać odpowiedź tak trafną, zwłaszcza w rzeczach wiary i obyczajów, że zdumiewają się nad nią wielcy uczeni. Zdumiewamy się niekiedy i my sami, albowiem nie wiemy, skąd nam taka odpowiedź przyszła. Przyszła zaś ona od Chrystusa" (str. 463 - 465).

Przedwojenny duchowny, reprezentujący mądrość wcześniejszych pokoleń Polaków, odznacza się niezwykłą znajomością duszy ludzkiej, która to wiedza została ostatnio (w naszych czasach) całkowicie zniekształcona i zawłaszczona przez wszelkiej maści idiotów z psychologii i im podobnych.

Oto, co napisał Bobicz opisując życie pewnej kobiety :

"Znałem pewną panią, której bandyci w roku 1924 zamordowali męża. Pani ta po tak bolesnej stracie popadła w rozpacz i po prostu odchodziła od zmysłów. Otoczenie czuwało nad nią, by nie targnęła się na życie. Żadne namowy nie pomagały. Ale gdy jej własne serce doradziło na miejscu, gdzie zginął mąż, postawić niedużą kapliczkę, wnet nastąpiło uspokojenie. Biedna wdowa spędziła w niej niejedną godzinę na modlitwie, a Bóg dał jej w zamian chęć do życia i wielką pogodę ducha. Wróciła do swych zajęć, które się znacznie pomnożyły po śmierci męża, dzielnie rządzi swą majętnością i pięknie wychowuje swe dzieci, a co najważniejsza, mężnie, prawdziwie po chrześcijańsku znosi wszelkie przeciwności, których i teraz jej Pan Bóg nie szczędzi. Znosi mężnie, bo w pobliżu jej domu stoi mała kapliczka, a w niej - klęcznik do modlitwy" (str. 469).

Proszę zauważyć, że w obecnych czasach, kobieta taka zostałaby wysłana do debili z psychologii, tudzież z psychiatrii, którzy - będąc święcie przekonanymi o "dobru", które rozsiewają, odwiedliby co prawda biedaczkę od myśli samobójczych, ale jednocześnie skutecznie odcięliby ją od własnych myśli, rozważań nad własnym losem i nad typowo polskimi sposobami pokonania trudności, które pojawiły się w jej życiu. Najprawdopodobniej zażegnana zostałaby możliwość pogłębienia więzi z Bogiem, wzmożenia własnej pobożności, a uwaga kobiety zostałaby skierowana na dyrdymały pseudo-medyczne, którymi powszechnie karmi się dziś całe społeczeństwa.

Tamta kobieta, o której wspominał Bobicz, zapewne podniosła się po ogromnej tragedii, jaką była dla niej utrata męża (który najprawdopodobniej został zabity na jej oczach, obok ich wspólnego domu). Powróciła do codziennych zajęć, sumiennego wypełniania rodzicielskich obowiązków. Najpewniej też nie wyszła po raz kolejny za mąż. Dzielnie i pogodnie znosiła wszelkie problemy pojawiające się w jej życiu.
A jak dziś wyglądałaby jej sytuacja ? Czy ludzie nie namówiliby jej do kolejnego ślubu, pod pretekstem,"zdrowego rozwoju" jej dzieci ? Czy i dziś potrafiłaby się sprzeciwić wszystkim "doradcom", którzy nakłanialiby ją do znalezienia sobie "partnera" i w konsekwencji sukcesywnego przemienienia się w kobietę lekkich obyczajów ?
Moje pytania dotyczą w istocie zachowania naszej polskiej tożsamości.

-------

Jednocześnie chciałabym zaprezentować Państwu kilka ciekawych stron, które udało mi się ostatnio znaleźć w Internecie.

Po pierwsze, chciałabym zwrócić Państwa uwagę na piękną ekspozycję w Muzuem Piastów Śląskich w Brzegu.

W takim oto stylu mieszkali niegdyś Polacy, na każdym kroku odczuwając bliskość i opiekę Boga :

źródło: https://ksi.btx.pl/jpg/2019/wy...

W miastach zaś nie brakowało świetności, jednak i tam towarzyszyły Polakom mądre książki (najczęściej o treści religijnej) :


źródło: https://brzeg.pl/wp-content/up...

Z potrzeby zachowywania polskich pamiątek i świadectw wiary religijnej doskonale zdaje sobie sprawę na przykład Pan Jacek Piętka Rakoczy, udostępniając zgromadzoną przez siebie kolekcję, która stanowi już stały element Katolickiego Centrum Kultury.

vide :
http://dobremiejsce.org/kultowa-kolekcja-przedmiotow-religijnych/

Godnym polecenia jest także profil użytkownika występującego pod nazwą "Klemens Werner" i dzielącego się własnymi zasobami publikacji przedwojennych w serwisie "Chomikuj.pl"

vide:
https://chomikuj.pl/Klemens_Werner/*23*23*23+KSI*c4*84*c5*bbKI+RELIGIJNE+*23*23*23/XIX+WIECZNA+LITERATURA+RELIGIJNA

Ciekawą inicjatywą jest wydawanie reprintów i faksymilii przez Wydawnictwo Bernardinum :

vide:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/c/Faksymile-i-reprinty/104

Sądząc po mnogości przedmiotów antykwarycznych sprzedawanych w Internecie, można pokusić się o stworzenie kolejnych (tym razem stałych) ekspozycji muzealnych, do których oglądania zapraszać by można ludzi z całego świata.

Proszę choćby zerknąć na te skarby polskiej kultury i zarazem polskiej pobożności :


źródło: https://thumbs.img-sprzedajemy...


źródło: https://f.allegroimg.com/s1024...


źródło: https://a.allegroimg.com/s1440...


źródło: https://apollo-ireland.akamaiz...

Przy odrobinie pomysłowości i niewielkim nakładzie pracy możnaby stworzyć też centra muzealne kultury europejskiej (tej prawdziwej i wielowiekowej !) :

vide:
https://allegro.pl/oferta/jezus-z-apostolami-przedw-swiety-obrazek-1925-8770924942?reco_id=b6fe6658-33a4-11ea-99df-b02628c81960&sid=1cd3d0f84797ee9dbaaf52fac42b60e8c157c38c529f4e34b5162f65fddea227

Polecam też Państwa uwadze niektóre strony traktujące o innych niż katolicka religiach świata, na przykład strona : www.modlitwa.pl (o religii żydowskiej) :
http://modlitwa.pl/biblioteka-cyfrowa/

Warto odwiedzić także stronę, którą zareklamuję w taki oto sposób :


źródło: http://bibliepolskie.pl/_wydan...

lub :
http://bibliepolskie.pl/przeklady.php?tid=4

------
To tyle na dziś.
Kolejny wpis zostanie opublikowany za około 2 tygodnie.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika maks jamnicki

11-01-2020 [10:14] - maks jamnicki | Link:

Przyznam, że porusza Pani b.miłe mi tematy. Chociaż wiem, że to świat którego istnieją już tylko okruchy,relikty. A może ciut więcej wśród polskiej diaspory katolickiej na wsi białoruskiej, wśród starszych, ale i to raczej moje przypuszczenia.Na marginesie, adres  dobremiejsce.org zaprowadził mnie i na filmik jak samemu zrobić studnię za 150 zł w ciągu 2 godz pracy ,/dłużej, ale super / i wybudować w stanie surowym domek murowany za 25 tys, prawdziwy, 35-70m /góra/. Miło się oglądało, chociaż przecież budował nie będę, ot, zasadzki internetu, że nas ...wciąga. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia nie tylko na rok aktualny, ale i wszelkie następne :).

Obrazek użytkownika maks jamnicki

11-01-2020 [11:00] - maks jamnicki | Link:

A tam trafiłem jakoś poprzez stronę informacyjną o  CAMINO DAY , /też dobremiejsce.org/, co ma być  jutro. Mam pewną  nadzieję w tym roku odbyć ten szlak, tą pielgrzymkę. Ale  w Warszawie jutro być nie mogę. Boli :)  .  // 12 stycznia 2020 godz. 10:00 | Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wejście B Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki CAMINO DAY – drogi św. Jakuba w pigułce //. Cały dzień i ludzie poświęcone temu tematowi.