Życzenia, mały prezencik oraz kilka rozważań ks. Weryńskiego

Z okazji zbliżających się Świąt, chciałabym złożyć wszystkim moim Czytelnikom życzenia zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Do życzeń dokładam kilka propozycji książkowych, które mogą Państwa zaciekawić. Oto wybrane przeze mnie oraz serdecznie polecane Państwu tytuły :

1. "Religia katolicka jej podstawy, jej źródła i jej prawdy wiary. Rozprawy dogmatyczne dla ludzi wykształconych", biskup Józef Pelczar, Przemyśl, 1923.
2. "Obrona religii katolickiej. Tom 1. Jak wielkim skarbem jest religia katolicka i dlaczego ta religia ma dzisiaj tylu przeciwników", biskup Józef Pelczar, Przemyśl, 1920.
3. "Walka o dusze ludzkie", x. Julian Młynarczyk, Niepokalanów, 1936.
4. "Pociecha dla dusz chrześcijańskich czyli Nabożeństwo Zaduszne poprzedzone traktatem O Czyścu s. Katarzyny Gemeńskiej", x. Zygmunt Golian, Kraków, 1854.
5. "Psalmy Dawida na język polski wierszem przełożone", x. Kazimierz Buczkowski, Kraków, 1884.
6. "Skarbiec Pisma Świętego. Konkordacja rzeczowa", x. Feliks Feldheim, Kielce, 1924.
7. "Przewodnik prawdziwej pobożności czyli nowe praktyczne rozmyślania na każdy dzień roku o życiu Pana Naszego Jezusa Chrystusa ku użytkowi wiernych którzy, żyjąc wśród świata, dążą do doskonałości", o. Brunon Vercruysse (T.J.), Tom I - II; Lwów, 1886.
8. "Żywot Zbawiciela świata Pana Naszego Jezusa Chrystusa spisany wedle czterech Ewangelistów", praca zbiorowa, Warszawa, 1881.
9. "Rok Chrystusowy czyli rozmyślania na każdy dzień roku o życiu i nauce Pana Naszego Jezusa Chrystusa", O.M. Awancin, Kraków, 1896.
10. "O czci Matki Boskiej w Polsce", x. W. Mrowiński (T.J.), Kraków, 1898.
11."Nauka wiary i obyczajów Kościoła Katolickiego, wyłożona obszernie, stwierdzona i objaśniona miejscami z Pisma Świętego i Ojców Kościoła. Przewodnik życia dla rodzin chrześcijańskich", x. H. Rolfus, F.J. Braendle, Mikołów, 1875.
12. "Egzorty o polskich świętych i błogosławionych na niedziele roku szkolnego rozłożone", x. Władysław Vrana; Kraków, 1930.
13. "Wiara wobec nauki nowoczesnej", x. Segur; Kraków, 1873.
14. "Skarby rozumu i serca. Myśli i zdania wyjęte z naszych pisarzy" zebrał Stanisław Wegner, Poznań-Warszawa, 1922.
15. "Zew apostolski. Kazania niedzielne na tle lekcyj", x. Henryk Weryński, Kraków, 1933.

Ponadto zachęcam wszystkich Czytelników mojego bloga do odwiedzenia konta użytkownika : "Klemens Werner" z serwisu "Chomikuj.pl". W tym celu można posłużyć się specjalną wyszukiwarką "chomikuj.pl" :

http://chomikuj-wyszukiwarka.eu/

"Klemens Werner" --> "książki religijne" --> "XIX wieczna literatura religijna"

lub też przejść bezpośrednio na interesującą nas stronę :

https://chomikuj.pl/Klemens_We...

Wspomniany użytkownik dysponuje także szerokim wyborem książek z polskiej literatury pięknej (również tych z XIX wieku). Wspominam o tym, ze względu na jednego z Komentatorów mojego bloga, który dopominał się o recenzję jakiejś książki mieszczącej się w kategorii przedwojennej literatury pięknej.
Pragnę dodać, iż pod pozycją nr 14 znajduje się ciekawa pozycja bibliograficzna, szczególnie dla osób lubujących się w dziełach klasycznych z literatury pięknej.

Wszystkie wymienione przeze mnie książki można odnaleźć w Internecie (dostęp do całości tekstu), po wpisaniu tytułu oraz nazwiska autora do wyszukiwarki. Wyjątek stanowi ostatnia z wymienionych książek ("Zew apostolski", ks. Weryńskiego), którą chciałabym Państwu częściowo zacytować.

Zaproponowaną przeze mnie literaturę dedykuję szczególnie dla moich Komentatorów - tych, którzy nie zgadzają się z zawartymi na tym blogu treściami. Uważam, że dobrze by się stało, gdyby wszelkie swoje wątpliwości odnośnie zagadnień teologicznych, przedstawiali publicznie - tak, aby możliwe było ustosunkowanie się do nich, tzn. ich szczegółowe wyjaśnienie.

----
Oprócz słowa, szeroki oddźwięk w duszy człowieka znajduje obraz, dlatego polecam Państwu w celu lepszego zrozumienia istoty Świąt Bożego Narodzenia, kilka przedwojennych pocztówek świątecznych do obejrzenia :

https://www.rubylane.com/item/...

https://i.pinimg.com/236x/aa/5...

https://i.pinimg.com/474x/25/1...

https://i.pinimg.com/236x/10/d...

https://i.pinimg.com/236x/f3/5...

https://www.ebay.ie/itm/Early-...

A oto fragment z książki Weryńskiego zatytułowanej "Zew Apostolski" :

"Kazania, które podaję tu Czcigodnym Konfratrom, mają ułatwić przygotowanie się do najkrótszych przemówień niedzielnych dla inteligencji. Sądzę jednak, że posłużą one i do egzort dla starszej młodzieży szkół średnich" (ze wstępu).

"Na niedzielę IV Adwentu
Na czym polega godność kapłanów ?
Jest to jeden z przykrych objawów małego uświadomienia religijnego u nas, że musimy stwierdzić niezrozumienie stanowiska kapłana w Kościele i nieufne nastawienie świeckich do duchowieństwa. A nawet u tych, którzy życzliwie są usposobieni dla kapłanów, pokutuje fałszywe przekonanie, że księża katoliccy są jakby jakąś kastą, oddzieloną od reszty społeczeństwa, kastą trochę nam obcą...
Zawsze zatem jest "na czasie" zastanowienie się nad pozycją kapłana wśród nas.
***

1. Czasy dzisiejsze (rok 1933) nie sprzyjają poszanowaniu autorytetu.
Złe zrozumienie wolności i swobody pcha ludzkość do lekceważenia władzy i podrywania jej powagi. Prąd ten nie ominął i Kościoła katolickiego. Minęły czasy, gdy poszanowanie kapłanów było czymś, co rozumiało się samo przez się. Praojcowie nasi wyróżniali kapłana tytułem książęcym. Ale dziś ten tytuł : książę - ksiądz pozostał tylko zabytkiem językowym.
Dlatego bardzo "na czasie" jest to otwarte i śmiałe wezwanie Pawłowe ; "Każdy przeto niech patrzy nas jako na sługi Chrystusowe i na włodarzy tajemnic Bożych!".
Wielu przyuczyło się oceniać kapłanów według ich osobistej wartości. W myśli Bożej jednak i w planach Bożych zauważamy inny punkt widzenia. Kapłan jest "sługą Chrystusowym", jest "włodarzem Bożych tajemnic" i świętości. I to jego ustosunkowanie do Boga jest jedynym rozumnym punktem wyjścia w jego ocenie.
Nie zapomnę nigdy wyjaśnienia małego chłopczyny w szkole powszechnej, gdy chciał "własnymi słowami" określić, jaką rolę odgrywa kapłan we Mszy świętej. Oto powiada ten kilkuletni uczeń : jak krzyż na Kalwarii podtrzymywał Pana Jezusa, tak we Mszy świętej kapłan Go podtrzymuje...
Kapłan jest narzędziem Bożym i w tym jest jego wielkość.
Jest on wprawdzie ułomnym i grzesznikiem. Ale - i w tym jest plan Boży. "Nie wykluczając ze swego Kościoła grzeszników, chciał Chrystus Pan - ażeby podnosili ich i oczyszczali ich również grzesznicy, którzy w sposób nadprzyrodzony - pomimo swojej ułomności - stali się nieskazitelnymi narzędziami prawdy i żyjącymi arteriami jego Boskiego Ciała...
Chrystus wybiera pewnych ludzi, zapładnia ich święceniem kapłańskim, elektryzuje - jeśli wolno tak powiedzieć - życiem boskim, tak jak się ładuje motor elektrycznością. Mają nim przepełnione ręce, usta, cała swą istotę.
Jakże wobec tego wyglądają sądy ludzkie o kapłaństwie i kapłanach ? ...

2. Godność kapłana i wielkość kapłaństwa katolickiego zrastają się ściśle z tajemnicą Wcielenia Pańskiego i z niej czerpią swe soki żywotne.
Chrystus Pan przyszedł do nas, "z nieba wysokiego zstąpił na tę ziemię, ażeby do nieba wywiódł ludzkie plemię"... Misję tę - odchodząc od tej ziemi - zostawił kapłanom, którzy mają dalej prowadzić dzieło Wcielenia i Odkupienia aż do skończenia świata. On - kapłan na wieki według obrządku Melchizedecha - kapłaństwo swe mnoży jak chleby na pustyni, by nakarmić rzesze zgłodniałe. On żyje w swych kapłanach i działa "zawsze ten sam, wczoraj i dziś".
Stąd rozumiemy : dlaczego nam Kościół św. w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem przywodzi na pamięć wykład św. Pawła o kapłaństwie.
Ono się zrodziło w Betlejem ...
Zrodziło się w tym znaczeniu, że wyrosło z misji Chrystusa Pana, którą Zbawiciel rozpoczął żłóbkiem. Nie skończył jej Kalwarią, zostawił ją w rękach kapłanów...
Kiedy za kilka dni staniemy wszyscy około żłóbka, my - kapłani - znajdziemy tam swoje właściwe i tak odpowiedzialne stanowisko. I prosić będziemy Zbawiciela świata, by wierni zrozumieli nasze uprawnienia i nasze posłannictwo, polegające na .... przedłużeniu żłóbka, wieczernika i Kalwarii do końca świata (Weryński, str. 14 - 17).
------

Kolejny wpis - wyjątkowo za tydzień.

Pozdrawiam wszystkich moich Czytelników.