Trójmorze – Polacy wpuszczają dobermana

Niemcy zgłosiły akces do udziału w realizacji koncepcji Trójmorza. I polski rząd, bez żadnych uzgodnień z partnerami, szybciutko przyjął to i ogłosił zaproszenie. Chyba zbyt pochopnie. Do Merkel nie powinno się mieć za grosz zaufania (choćby wskutek Nord Stream 2). Czyli – idąc za tym dalej – do polskiego rządu w tym wypadku też. Pamiętając o amerykańskiej roli w tej wschodnioeuropejskiej koncepcji od morza do mórz z północy na południe, to wydaje się – ten polski ruch – działaniem co najmniej dziwnym: Berlin rywalizuje z Waszyngtonem, prezydent Trump był w Warszawie na oficjalnym otwarciu przedtraktatowego porozumienia się państw Trómorza, a sama koncepcja, wspierana już ekonomicznie i politycznie przez Amerykę, miała być realną siłą polityczną i gospodarczą pomiędzy Niemcami i Rosją.

Polski prezydent ma z amerykańskim spotkać się w USA w okresie najbliższego forum Trójmorza w Bukareszcie. Czyżby tym ruchem – akceptacji udziału Niemiec w obradach – chciał wystartować za Ocean z lepszej pozycji, jako decyzyjny lider tego budowanego wschodnioeuropejskiego bloku?

Berlin rozumie regułę, skutki nic o nas bez nas. Dlatego Niemcy chcą być w stolicy Rumunii. Warto jednak w tej sytuacji postawić kilka pytań o charakterze ostrzegawczym, na zasadzie co może nawyczyniać wilk wpuszczony do zagrody owieczek?

Czyli inaczej: dlaczego wczoraj tak ochoczo przyjęto deklarację współudziału (czytaj: współdecydowania) Niemców do państw budujących strukturę Międzymorza? Co zamierzają w obradach państw Europy Środkowej robić Germańcy? Sypać piasek w tryby? Judzić? Podpuszczać? Prowokować? Skłócać? Proponować jurgielt na szczeblu rządowym? Siać zamieszanie? Optować na rzecz Rosji?
Tym bardziej, że istnieje mnóstwo rozbieżnych interesów pomiędzy państwami biorącymi w tym epokowym przedsięwzięciu udział - zatem u zarania jest możliwość je łatwo uwalić.

Oto odnośniki na ten temat:
https://wpolityce.pl/polityka/...
https://wpolityce.pl/polityka/...
https://wpolityce.pl/polityka/...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

29-08-2018 [20:53] - smieciu | Link:

Jakieś ruchy polityków i Morawieckiego można i należy obserwować. Ale trzeba mieć świadomość że polska dyplomacja ma tyle wiedzy i samodzielności co ta przed II WŚ. Czyli generalnie prawie nic.
Coś tam sobie gadają, gdzieś jeżdżą, odbywają spotkania, fakt. Ale tylko by pobrać wytyczne gdyż mocy decyzyjnej nie mają. Tyle ma Polska mocy decyzyjnej co miała w Monachium 80 lat temu.
Więc naprawdę nie ma o co się oburzać. Morawiecki widocznie dostał takie zalecenie. Albo jest to kompletnie bez znaczenia. Jeśli to drugie to nie ma co o tym dalej myśleć.
Ale jeśli to pierwsze to znaczy że jeszcze może niejedno zabawne ździwko nastąpić i nowe ruskie teorie powstać :)
 

Obrazek użytkownika mjk1

30-08-2018 [12:55] - mjk1 | Link:

Oczywiście, że Polska, na arenie międzynarodowej, nie ma kompletnie nic do gadania i pusty śmiech mnie ogarnia, jak słyszę te marzenia o międzymorzu i do tego z nami w roli głównej. Autor całkiem sensownie podsumował wpis „tego z Gdyni” a tu wywrócił wszystko do góry nogami. O co więc chodzi? O panowanie nad w Swiatem a dokładnie o zlikwidowanie międzynarodowej lichwy, którego to interesu, ta bez walki i to na śmierć i życie nie odda. W walce jak zawsze chodzi nie o to, kto przeciw komu, ale kto z kim przeciw komu. I tego właśnie jesteśmy świadkami. Polska podobnie jak w 1939 r. jest przeciągana z jednej strony na drugą. Wtedy stanęliśmy po stronie międzynarodowych lichwiarzy. Jak na tym wyszliśmy nie muszę tłumaczyć. I teraz historycznie. Niemcy przegrały dwie wojny światowe nie z Ameryką, ale właśnie z międzynarodową lichwą. Niemcy jako jedyne wykręciły tym międzynarodowym grandziarzom numer. O ile do materiałów sprzed I WS trudno dotrzeć, to już informacje na temat rozwoju gospodarczego Niemiec od 1933 r, choć mocno okrojone, można znaleźć nawet w sieci. Czy się to komukolwiek podoba czy nie, Niemcy konsekwentnie budują tamten ustrój gospodarczy. Podkreślam gospodarczy nie polityczny, wciągając do tego jak najwięcej państw. Niestety nasze społeczeństwo jest tak „fantastycznie wykształcone”, że podobnie jak w 1939 r. samo  podkłada się pod nadjeżdżającą kosiarkę. Smutne to, ale co zrobić?
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

29-08-2018 [21:08] - Marek1taki | Link:

Wszystko zależy co kto rozumie przez rolę partnera Trójmorza i jaka jest doktryna tego Trójmorza. Inaczej to widać z perspektywy Niemiec, inaczej USA, inaczej z Europy Środkowo-Wschodniej. Romuald Szeremietiew słusznie zauważa, że może to stać się formą realizacji Niemieckiego planu Mitteleuropa.
Z pochopności reakcji widać, że Duda się nie nadaje na prezydenta. Zapomniał jak Polska aspirowała do wejścia do unii. Nawet nie było mowy o EWG. Zamiast wchodzić całym Trójmorzem wybierali nas po sztuce, a przeszliśmy ścieżkę zdrowia, zwaną okresem dostosowawczym. Niemców nie należy izolować. To nasi przyjaciele. Na początek muszą jednak przenieść stolicę z Berlina nawet nie do Quedlinburga ale lepiej do Frakfurtu nad Menem - to byłoby nawiązanie do państwa wschodniofrankijskiego zamiast do pruskiego. Chyba, że Trójmorze ma realizować antycywilizacyjną doktrynę Berlina. Jeśli nie, jeśli w Trójmorzu mają dominować zasady cywilizacji łacińskiej, to okres dostosowawczy Niemiec jako państwa stowarzyszonego potrwa. Co w takiej sytuacji mieliby robić w Bukareszcie to nie wiem. Może Merkel chce czekać pod drzwiami?

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

30-08-2018 [20:46] - Zygmunt Korus | Link:

@ Marek1taki
Gratuluję daru płynnego przechodzenia od powagi do ironii: "Niemców nie należy izolować. To nasi przyjaciele."

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

30-08-2018 [19:06] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Marek1taki
No właśnie, Adenauer twierdził, że przeniesienie stolicy Niemiec do Belina oznacza wskrzeszenie idei pruskiej. Nie po to Kohl przeniósł ją do Berlina, aby ktokolwiek miał ją przenosić do Bonn czy Frankfurtu. Stolica w Berlinie, to Nord Steam 1 i 2, to porozumienie z Moskwą, to rozwój gospodarczy, to legenda i cały wschód, itd.
W poprzedniej notce poruszył Pan temat (chyba nie po raz pierwszy) lichwy i walki z nią. Wychodzi na to, że to prawda. Ale w związku z tym jak ma się ustosunkować Polska. Czy ma poprzeć Niemcy w walce z lichwą i skończyć tak samo jakby ich nie poparła? Czy... no właśnie i tutaj potykamy się o brak elit, które wyginęły z rąk tych samych Niemców i tych samych Rosjan. Czy cywilizacja łacińska jest jeszcze do odtworzenia, przy tak permanentnej słabości Kościoła? Jakim więc eksperymentem ma być Trójmorze? Jeżeli ma wchodzić w ten sam system ekonomiczny, który już się wali - dla jego ratowania, to takie przedsięwzięcie nie ma sensu. Jeżeli natomiast ma zaproponować coś alternatywnego, to musimy policzyć swoje zasoby kulturowe, bo wydmuszki ekonomiczne są balastem, a więc zdolności do tworzenia nowej myśli. Najbliższą siłą mogącą spiąć ten region są Amerykanie - 12+1. Amerykanie dlatego, że już są tu ich wojska. W odwodach są też Chińczycy (16+1). Ci ostatni czekają. A my, państwo kluczowe w tej grze, wystawiamy budyniowate twarze. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

30-08-2018 [23:25] - Marek1taki | Link:

Jak się bieszę to szydzę. My nie wchodzimy. To nas wchodzą.
Trójmorze jest oczywistością z powodu wzrastającej potęgi Chin. Ich relacji do USA w skali świata i do Rosji w skali Azji. Dlatego jest alternatywą dla wojny na Pacyfiku.
Stawia Pan konkretne, niebudyniowate kwestie.

Obrazek użytkownika Lektor

29-08-2018 [21:31] - Lektor | Link:

Niemcom należy spokojnie wytłumaczyć, że to jest trójmorze a nie czwórmorze. Gdyby Niemcy z morzem Północnym dołączyli, to byłoby to czwórmorze. A zatem to państwo nie wchodzi w grę jeśli chodzi o trójmorze.  Im nie przysługuje nawet rola obserwatora. 

Obrazek użytkownika xena2012

29-08-2018 [21:58] - xena2012 | Link:

Jeszcze brak tylko Rosji w tym szczytnym i tak zachwalanym projekcie.Tak się kończą sny o potędze,-na wasalnej postawie wobec Niemiec.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

29-08-2018 [22:02] - Zygmunt Korus | Link:

@ xena2012
Oby Pani nie wykrakała!

Obrazek użytkownika Ptr

29-08-2018 [22:05] - Ptr | Link:

Z punktu widzenia przeciętnego obywatela międzymorze byloby czymś fajnym , gdyby było oparte na takim minimum lojalnosci między państwami - nie knucie przeciw sobie, nie przedkładanie praw własnych nad prawa innych. Czyli jakaś solidarność ponad szarogęsienie się i nasyłanie agentury wpływu na sąsiada lub sypanie partnerom piasku w tryby. Wszak to polityka , a ta ma być brudna. I owszem polityka jest porąbana i na poziomie polityków ukryta. Ale jest też poziom społeczny i osobisty, a on ma inne kryteria niż stricte polityczna gra na górze lub cele dużego biznesu.  Niemcy samą swoją obecnością będą anihilować dobre odruchy politycznego porozumienia między krajami. (Te odruchy i uczucia pojawiaja się w "biedzie" lub zagrożeniu. Tak jak Polsko -Wegierskie zrozumienie od kilku lat) , a są niszczone gdy pojawiaja się w towarzystwie silni i wpływoi dobrzy przyjaciele, którzy ni w ząb nie zamierzają zrozumieć małych kraików w wschodniej Europie, ale bardzo chętnie postawią swoje markety.
Niemcy w obecnej chwili nie spełniają takich zdroworozsądkowych standardów międzymorza ( z punktu widzenia zwykłego człowieka z E.Środk-Wsch, może lekko idealizującego ). Sprowadzenie imigrantów, odbieranie dzieci i manipulowanie prawem oraz otwarte mieszanie w Polsce itp. itd to są działania chama , którego należałoby wyrzucić za drzwi. Czy Niemcy chcą mieszać, pouczać, zarobić czy może sami szukają dobrych wzorców ? Bo to też możliwe, że czują , że czegoś im brak. 
Ostatnio dużo analogii do sytuacji przedwojennej. Widać jak tzw. alianci wmanewrowali Hitlera , aby najpierw wojna toczyła się w Polsce. Ale nie zapominajmy , że najwiekszym sprawcą nieszczęść pozostaje niemiecki narodowy socjalizm, który nie rozliczył się z Polską, a wręcz wraca w innej formie.
( Anglicy w XIX w. potrzebowali kogoś przeciw Francji i pojawiły się Prusy. W XX w. zagroziły Anglii. Odwrócony stary zakon rycerzy szpitala ciagle wybucha ). 

Obrazek użytkownika HenrykHenry

29-08-2018 [22:20] - HenrykHenry | Link:

Powaznie watpie czy >Niemcy beda zaproszone i czy beda uczestniczyc ... gra , to jest gra , polityka , polityka ....

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

29-08-2018 [22:33] - Ryszard Surmacz | Link:

Duda jedzie do Stanów. Kolejna klęska po ustawie IPN-owskiej i przemilczanej ustawie 447. Przed wyborami, jak znalazł. 
Przyznaję, ze te bamboszki ma Pan trochę dziurawe.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

29-08-2018 [23:23] - Zygmunt Korus | Link:

@ Ryszard Surmacz
Witam!
Nie bardzo rozumiem, dlaczego wyjazd do USA miałby być klęską prezydenta AD?
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

30-08-2018 [18:17] - Ryszard Surmacz | Link:

Polski rząd poparł wniosek  dokooptowania Niemiec do "Trójmorza". Sposób, w jaki to zrobił musi nasuwać skojarzenie z wizytą Dudy u Trumpa. Wizyta pojawiła się nagle i wniosek w tym samym tempie. Nasuwają się jak najgorsze skojarzenia. Nie wykluczałbym, że polskie wojska pojadą na Ukrainę walczyć przeciwko Rosji. Na co jeszcze się zgodzą. W jakiej dziurze siedzimy? W PRL była, instrumentalnie wykorzystywana "opinia publiczna" w tzw. III RP nawet czegoś podobnego nie ma.
Teraz najważniejszym jest odpowiedź na pytanie: co takiego się stało (lub nie stało), że PiS traci to wszystko, co zbudowało przez dwa pierwsze lata swoich rządów? A wybory za pasem.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

30-08-2018 [21:50] - Zygmunt Korus | Link:

@ Ryszard Surmacz

Gra może być poważniejsza: chodzi o pokrywający się częściowo termin obrad w Bukareszcie i wyznaczenie takiej daty wizyty naszego prezydenta przez Amerykanów. To Niemcy mogły sprowokować zamieszanie w tym względzie. A PAD podjął tę "prowokację" z Berlina, a teraz pojedzie do USA jako pochylony - jednak - prawie na klęczkach, bo zastrzyk i parasol ochronny dla Trójmorza jest w Waszyngtonie. Oczywiście gdybamy. Największym zagrożeniem teraz jest sprawa podziału Ukrainy,  z zachodnią jej częścią przewidzianą dla chazarstwa. Podgatowka pod POLIN od wschodu, dokąd przywędrowali i potem stamtąd, ci wtórni judziciele, się po Europie rozleźli.
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

30-08-2018 [21:48] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Zygmunt Korus
Gdybając dalej, możemy też się domyślać, że Amerykanie nie znaleźli wśród Polaków odpowiednich partnerów i przerzucają się powoli na Niemców. Przecież interes jest najważniejszy. Wojciech Wasiutyński pisał: jak ktoś spojrzy na Niemcy i Polskę, to tylko te dwa kraje mogą rządzić Europą Środkową. Eugeniusz Kwiatkowski dodaje, że Polska w sposób naturalny, Niemcy za pomocą siły. Duda jest pochylony z natury. Jedyna grupą w Polsce, która mówi otwarcie o Polin, to narodowcy, reszta pije piwo. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

30-08-2018 [04:32] - jazgdyni | Link:

Witaj Zygmuncie

Wiedziałem, że to napiszesz, bo powtórzyłeś zdania z komentarza do mojego wypracowania. Wyrażasz słuszne i usprawiedliwione obawy. Konkretnie co do paskudnych intencji Niemiec i nie godnej zaufania kanclerz Merkel (Czyje interesy, a może kogo ona reprezentuje jest moim ustawicznym znakiem zapytania. Choć niewątpliwie jest to realizacja idei wyrażone jasno przez Haydna i Hoffmana - Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt,).
Dalej jednakże już tak gładko zgodzić się nie mogę.
Dlaczego napisałeś: "Czyli inaczej: dlaczego wczoraj tak ochoczo przyjęto deklarację współudziału (czytaj: współdecydowania) Niemców do państw budujących strukturę Międzymorza?"
Nigdzie takiego zaproszenia nie znalazłem. Wiesz coś z kuluarów? Polski prezydent, polityczna fatłapa, zgodził się na uczestnictwo Niemiec jako gościa.  I to pod warunkiem zgody pozostałych członków.

"Jeżeli na niemiecką prośbę pozytywnie odpowiedzą także pozostałe kraje członkowskie Inicjatywy, to jest możliwe, że przedstawiciel Niemiec weźmie udział jako gość w obradach najbliższego szczytu Trójmorza, razem z reprezentantami USA i przewodniczącym Komisji Europejskiej – zapowiada szef gabinetu prezydenta." [podkreslenie moje]
https://www.tvp.info/38687290/niemcy-partnerem-trojmorza-polska-poparla-wniosek

Ja to widzę, mimo całej ułomności poczynań gabinetu prezydenta, inaczej. Polska na razie unika wrogich gestów wobec Niemiec. Jak oni, dosyć sprytnie z teutońską arogancją zwrócili się do nas z taką prośbą, to nam, z przyczyn dyplomatycznej taktyki, nie pozostało nic innego, tylko odpowiedź: - Ależ oczywiście. Przyjeżdżajcie.
Nie jestem pewien, czy można było zastosować unik typu: - Sami decydować nie możemy. Na to musi być zgoda wszystkich członków projektu.
Przy tym nie można zapominać, że takie zaproszenia już mają dwa Donaldy - Trump i Tusk. Ciekawiej by było, gdyby z taką prośbą zwrócił się Putin. Czy jemu można by odmówić?

Nie wątpię, że Niemcy przebierają nogami, by przyjąć ich do wspólnej zabawy. I nie wątpię, że bardzo szybko by zdominowali projekt dla wyłącznie własnych interesów (ponownie Deutschland, Deutschland über alles). Co byłoby końcem wspaniałej jagiellońskiej idei.
Mam nadzieję i modlę się za to, by była to analogiczna zagrywka, jak z przyjmowaniem Turcji do Unii Europejskiej. Wiadomo z pewnością, że w ciągu najbliższych 50 lat do UE przyjęci nie zostaną, ale ciągle daje się im nadzieję.

Serdeczności

Ps. Znacznie więcej Tobie odpisałem, ale tekst mi wcięło. Lecz mnie zainspirowałeś i bedzie nowy felieton pod tytułem "Hierarchia polskich strachów"

 

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

30-08-2018 [20:47] - Zygmunt Korus | Link:

@ jazgdyni
Dzięki Janusz za szeroką wypowiedź. W tym momencie, gdy piszesz, jest jak jest. Ale ja tworzyłem notkę, gdy przez TV przemknęła półgębkiem lakoniczna wiadomość o wejściu Niemców do obrad w Bukareszcie. Za polskim przyzwoleniem. Na dowód tego moje linki do notek innych. A jak się zrobił raban, to wydano komunikaty szersze, ostrożniejsze. Czyli co? Wyszło na Twoje i Ryszarda Surmacza: należy reagować w sieci, bo jednak jest opiniotwórcza i "władcy" czytają. I czasem coś korygują.
Odnośnie Merkel: zauważ jak łatwo wszyscy przeszli do porządku dziennego nad Nord Stream 1 - a przecież to już wtedy była zdrada Polski. I tak jest z każdym faktem dokonanym... No może nie z każdym, bo np. późniejsze emerytury cofnięto. ALE GENERALNIE TREND JEST JEDNAK: jakaś "NIEODWRACALNOŚĆ"!
Uściski.

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

30-08-2018 [10:49] - jazgdyni | Link:

A wiesz, że to bardzo prawdopodobne. Asystenci wertują internet i jak widzą negatywne reakcje, to prostują przekaz. A generalnie komunikacja i przekaz władzy jest do d. Widać, że brak fachowców od public relations i dobrych rzeczników. Szczególnie ten prezydencki, to jakiś żart.
Nord S. 1 był za Tuska. Realizację kompletnie wyciszono do momentu blokady toru wodnego do Szczecina i Świnoujścia.

Serdeczności

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

30-08-2018 [18:33] - Ryszard Surmacz | Link:

@ jazgdyni
Mówiąc szczerze, nie wierzyłbym w polską dyplomację. Jak dotychczas nie dała powodów do dumy. Bardzo dobry tytuł notki p. Zygmunta. Tak właśnie zaczyna się smród. Trómorze, to ogromne przedsięwzięcie, które potrzebuje takich samych umysłów. Niemcy już zbudowały UE. Myślenie wyłącznie kategoriami ekonomicznymi, z pominięciem kulturowych, oznacza poddanie się Azji - i to bez mydełka i masełka. W Polsce nie ma charakterów, ani żadnej myśli politycznej, czy obronnej. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika jazgdyni

31-08-2018 [07:39] - jazgdyni | Link:

Faktycznie, teraz nie ma, lecz może niedługo będą?
Gdy jeździłem po Europie południowo - wschodniej, szczególnie ex-Jugosławia: Słowenia, Chorwacja, Bośnia, Macedonia, a nawet Serbia, to czułem wyraźnie to, co nazywa Pan więzią kulturową. To jakby wojaże po rodzinie.
Bardzo mocno wątpię, czy Trump, w swoich politycznych planach przerzuci się z Polski na Niemcy. On jest autentycznie antyniemiecki. Pewnie też żona Jowanka pierze mu mózg. Zresztą, kto lubi Niemców? Pamiętacie, co Berlusconi powiedział o Schultzu? I jeszcze teraz ten Chemnitz. Jak nie Trump, to siły wewnętrzne wyeliminują Niemcy z gry na wiele lat.
My z ideą Międzymorza nosimy już od wieków. Mamy ją dosyć dobrze przemyślaną. A cóż takiego nowego i oryginalnego Niemcy są w stanie zaoferować? Kolejne Lidle i Kauflandy? Kolejne montownie BMW i Mercedesa? To już nie te czasy. A nowoczesnej technologii, know-how nam nie dadzą... bo jej po prostu nie mają. W tym o pięć długości wyprzedziła już ich Francja, a nawet Szwecja. o UK nie wspominając. A najtęższe mózgi siedzą w Szwajcarii. Oni by pragnęli być w Międzymorzu kontrolerami. I to takimi, od których decyzji odwołania nie ma. Chyba już wszyscy mają po dziurki w nosie tej patologicznej postawy Niemiec.
Główny okrzyk niemieckich obywateli w Chemnitz był - Alle raus!!!

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

31-08-2018 [13:13] - Ryszard Surmacz | Link:

@ jazgdyni
Tak, pamiętam rozmowę z jakimś Serbem pod nowo budowaną świątynia Sawy w Belgradzie. Było to chyba w rok, lub dwa, po zbombardowaniu tego miasta. Serbowie chodzili wokół niej, jak my wokół Placu Zwycięstwa w Warszawie po homilii JPII. Mówił coś takiego: my zostaliśmy pokonani dziś, ale, gdy odbudujemy swoją świątynię, nie pokona nas już nikt. A Albańczyków wyrżniemy wszystkich... Solidarność Jugosłowian, jeszcze w PRL-u była bardzo widoczna. Gdy ktoś w Polsce bił np. Chorwata, Czarnogórzec biegł mu na ratunek. Podobnie było z Serbem, Bośniakiem, Słoweńcem itd. Później to wszystko pękło. Patriotyzm, to cecha narodów bałkańskich - dlatego min. tak łatwo rozpętać tam wojnę. Grecy są bardzo solidarni, ale też hermetyczni.
Podobno Amerykanie niemieckiego pochodzenia są antyniemieccy. Taka opinie słyszałem kilkakrotnie. Wydaje mi się, że Trump zrobi to, co przyniesie mu pieniądze i korzyści. Ma Pan rację, że Niemcy zostaną zdezorganizowane za pomocą muzułmanów. Teraz to jeszcze śmietanka, ale zacznie się, gdy Niemcy zachcą wprowadzić porządek. Pamiętam, kiedyś obiecałem coś Azjacie i nie dotrzymałem tego, omal nie straciłem życia. Ale gdy się zacznie, to my mamy u siebie Ukraińców, którzy podtrzymują polska gospodarkę i nieobsadzone granice. Przedsiębiorcy polscy nie myślą już kategoriami kulturowymi, lecz ekonomicznymi. Podobnie było na kresach. Polski pan do roboty wolał Ukraińca niż Polaka. W tym celu budował im cerkwie i faworyzował. Do czego to doprowadziło? Oczywiście, że Niemców nikt nie lubi, ale Amerykanów też, z wyjątkiem Polaków. I oczywiście, Niemcy nie mają już nic do zaproponowania, ale płacą i mają pieniądze. Dlatego mają swoich wiernych wyznawców.
Z tymi mózgami, to może być tak samo, jak z naukowcami. Każda praca oceniana jest na podstawie bibliografii. Jeżeli znajdzie się jakaś luka, zaraz zostanie autorowi wytknięta. Oczywiście jest to mechanizm konieczny, ale proszę zauważyć, że żadna myśl poza ten krąg nie wychodzi. A jak tylko komuś się to przydarzy, natychmiast jest sekowany, bo wprowadza nowe wątki i nowe myśli. Nie ma startup-ów humanistycznych. A humaniści rządzą światem.
Twierdzę, że największy potencjał jest w Polsce. Ale wszystko, właśnie w Polsce robi się, aby przypadkiem Polacy nie skorzystali ze swojego doświadczenia kulturowego i czegoś nowego nie wymyślili. I niestety, to się udaje. Wybuchła "S", mój dziadek, który brał udział w trzech wojnach, w 1980 r. mówił, że nic z tego nie wyjdzie, bo ten ruch nie miał kierownictwa. Oburzałem się. I miał rację. Podobnie jest dzisiaj. Ciśnienie coraz mocniej naciska na sprężynę, gdy zostanie uwolniona - nastąpi tylko wybuch. Jak w 1980 r. Alle raus!! możemy usłyszeć także w Polsce.
Optymistą byłbym, gdybym widział jakąś myśl. Myśli nie ma a dokarmia się nas papkami i piwem.

Obrazek użytkownika krystal

31-08-2018 [11:23] - krystal | Link:

Smród wystarczajaco wyraźnie ujawnił się już dawno temu, Szanowny Panie Ryszardzie. Wtedy, gdy JK wysunął kandydaturę Dudy do prezydenckiego fotela , a gdy wyrzucił ministrów Szyszkę, Macierewicza i Szydło, już bez maski przeciwgazowej nie dało się oddychać. My, głosujący na PiS znowu zostalismy paskudnie oszukani; aż dziw, że tak się dajemy nabierać. A co do zaproszenia Rosji na obrady dot.Trójmorza, to senior Morawiecki publicznie poradził swojemu synowi, aby zaprosił do Polski Putina ! Jedyne, co Polakom pozostaje, to zbojkotować wybory- teatrzyk pajacowania dla naiwnych.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

31-08-2018 [13:26] - Ryszard Surmacz | Link:

No, nie chcę krytykować, bo nie mamy alternatywy wyborczej. Ale ma Pan rację. PAD, że tak powiem, sam się przebił na powierzchnię, ale tylko dlatego, że część Polaków nie miała innej alternatywy, a druga część poszła na piękne słówka. Jak kiedyś "każda Polska głosuje na Olka".  Więcej, ten sposób myślenia trwa do dziś. Proszę zauważyć, że na prezydentów wielkich miast wysuwani są kandydaci, którzy muszą iść drogą AD lub nie mają większych szans.  Jaki idzie śladem AD, może mu się uda, Płażyński raczej szans nie ma, w Lublinie, to samo -  Tułajew itd. Wyjątkiem jest może M. Wasserman. No i co? Owszem, dusimy się, ale sytuacja jest taka, że wyborów zbojkotować nie możemy. Bojkot wyborów oznacza powrót do władzy złodziei i jeszcze większą dezorganizację. Jedyna droga, to nowe elity.

Obrazek użytkownika anakonda

30-08-2018 [07:01] - anakonda | Link:

Szanowni Panstwo, mnie jako Niemca interesuje kto ( jakie panstwo ) bylby liderem
w tej nowej organizacji, ktora nazywacie " Trojmorzem ", a takze to, jakie wspolne wartosci
mialyby jednoczyc panstwa czlonkowskie, jesli takie same lub podobne jakie propaguje sie 
w lewackiej Brukseli, to szkoda czasu i pieniedzy na jalowe spotkania.

Obrazek użytkownika Ptr

30-08-2018 [22:44] - Ptr | Link:

Można pomarzyć.
Wiele problemów rozwiązałoby się , gdyby Niemcy się nawróciły i zaczęły dzialać po chrześcijańsku , a jednoczesnie aby po chrześcijańsku działała Polska. Przede wszystkim aby Niemcy nie przeszkadzały w oczyszczeniu państwa polskiego z patologii, aby wsparły militarnie Polskę , czyli wschodnia flankę, aby zrezygnowały z wpływów politycznych w Polsce i wycofały się z wpływów biznesowych w gałeziach strategicznych przejetych za bezcen w dobie prywatyzacji. Aby przystąpiły do rokowań w celu zadosćuczynienia za ludobójstwa i niepotrzebne burzenie miast. Aby prowadziły politykę historyczną zgodnie z prawdą. I polityke społeczną normalną , a nie postępową.  Wówczas niemieckie byłoby cenione, a politycznie razem - nie ma sprawy. Ale Polska też musiałaby oczyścić się ze złodziejstwa, obcych wpływów tych, które mogłyby uczynić ją przewrotną , nielojalna , niezdolną do budowy jakiegokolwiek porozumienia, ubezwłasnowolnioną. Do tego układu mogłyby wchodzić następne państwa na tych samych zasadach.
 

Obrazek użytkownika KajKOSZ

30-08-2018 [08:44] - KajKOSZ | Link:

Drang nach Osten – propozycja nie do odrzucenia – otrzymał rząd:
Duda-Morawiecki.-
PAD jedzie do USA -"przyklepać" właśnie taki kształt Międzymorza.-
Co się dziwicie: polityka Bismarcka zawsze żywa i trwa nawet w TLE ..!
Niemcy to koń trojański.-
Najpierw z Putinem, chciały stworzyć Europę: od Władywostoku do Portugalii,
co jest zaprzeczenie Międzymorza !
Nie wyszło tak - to musi wyjść po niemiecku .-
Żydzi niemieccy – kontra żydzi amerykańscy – oni w myśl zasady:
„ my się rozproszymy, a jak będzie trzeba to się odnajdziemy” i to
jest sedno sprawy – INTERESY !!!
Polska to: BRAMA HANDLOWA na WSCHÓD – ŻYŁA ZŁOTA !!!
Co z tego będzie miała Polska,  może jakiś "ochłap" -  dostanie.?
Polacy tak naprawdę nie mają NIC do gadania.-
USA cel strategiczny  - Kontra CHINY -

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

31-08-2018 [08:06] - rolnik z mazur | Link:

Nie może być przeciez międzymorza bez Hegemona w Europie - Niemiec. Musi być ..ein Volk, ein Reich und ein See. Niemcy trzymają palec na pulsie i nie pozwolą, by jakas płotka  w ich jeziorze prowadziła własną polityke przeciwko szczupakowi. Juz bardziej przypada mi do gustu koncepcja pana Nikt ( Gryguć ) - SPT ( Szwecja, Polska, Turcja ) ale niestety z polska dyplomacja jest jak ten koń - kazdy widzi jaki jest. A Trump daleko zajęty swoimi sprawami. Idea miedzymorza to stary sanacyjny kotlet odgrzewany co jakis czas od nowa, by ekscytować miejscowych tubylców. Pzdr

Obrazek użytkownika Adam66

31-08-2018 [22:18] - Adam66 | Link:

A czy wiadomo kto imiennie wystosował to zaproszenie?  Czy był to premier czy któryś z ministrów?