Operacja "zdjęcia ze Smoleńska" 2?

W październiku ubiegłego roku popełniłem artykuł pod tytułem Operacja "zdjęcia ze Smoleńska". Zawarłem w nim tezę, iż epatowanie zdjęciami ofiar ze smoleńska było świadomą operacją, której głównym celem było sprowokowaniem PiSu do dyskusji o Smoleńsku. Cytat:

"Moim zdaniem, mamy do czynienia z próba prowokowania PiSu, aby powrócił do tematu Smoleńska. Proszę zauważyć, iż odkąd PiS odłożył Smoleńsk na "boczny" tor, i zajął się merytorycznym punktowaniem Tuska, notowania PiSu poszły w górę. Zauważmy, że zdjęcia pokazują prezydenta - ewidentnie prowokują więc Jarosława Kaczyńskiego. Chcą aby wrócił temat Smoleńska - lemingi się znowu zniechęcą do PiS". - źródło: http://naszeblogi.pl/33046-operacja-zdjecia-ze-smolenska

Dziś pojawiły się "doniesienia", iż szczątki wraku Tupolewa znajdują się "w tragicznym stanie". Dostępne są zdjęcia, a artykuł na ten temat można przeczytać na niemal każdym portalu, przy czym na Onecie wisi na pozycji numer 1 - oznacza to, iż "redaktorzy prowadzący" uznali, że trzeba to nagłośnić, a nie "przyciszyć". Cytat z ONET:

"Dziennikarze RMF FM ujawnili niepublikowane dotąd, szokujące zdjęcia z lotniska w Smoleńsku. Ukazują one szczątki tupolewa przemieszane z ziemią i zepchnięte do betonowych hangarów na lotnisku Siewiernyj. W takich warunkach były przechowywane szczątki maszyny w czasie, gdy ustalano przyczyny katastrofy. Autorami zdjęć są polscy archeolodzy. Badali oni teren wokół lotniska dokładnie pół roku po katastrofie.

Jak informuje RMF FM, fotografie wykonano z ukrycia, gdy Rosjanie wpuścili do hangarów przedstawicieli polskiej ekipy." - źródło: Onet

Postawmy sobie pytanie - jaki cel mają przychylne władzy media w poruszaniu tematyki, która choćby teoretycznie może uderzać w PO? Pokazuje przecież niekompetencję władz w sprawie Smoleńska(atakuje też Rosję). Moim zdaniem możemy mieć do czynienia  z kolejną, świadomą prowokacją. Jaki jest jej cel? Wywołanie dyskusji o Smoleńsku w nadziei, iż uda się skompromitować nią PiS i opisać jako "sektę smoleńską", a nie jako merytoryczną alternatywę dla PO.
 

Zwracam uwagę, iż zarówno wtedy(w październiku 2012) jak i dziś sondaże były dla PiS bardzo dobre! Pierwsza "operacja" miała miejsce po serii udanych debat merytorycznych PiSu. Dziś PiS wyprzedza PO w sondażach. Czy to jest jeden z tych ataków, jakich się wszyscy spodziewaliśmy? Czas pokaże. Jeśli temat będzie ponad-naturalnie "wałkowany" dziś(i być może w następnych dniach) będzie można być pewnym, iż celem jest dzielenie polaków "Smoleńskiem". O ile ludzie są w stanie zaakceptować PIS u władzy widząc niekompetencję PO, o tyle temat Smoleńska dla wielu wciąż jest nie do przyjęcia, szczególnie z hipotezą o zamachu. Alternatywnie, może być to wstęp do straszenia polaków: "zobaczcie, jak wygra PiS to wywoła wojnę z Rosją".

Najlepszym rozwiązaniem dla PiS powinien być całkowity spokój. Nie podejmować dyskusji, nie wdawać się. To może być prowokacja. Zachować spokój i ignorować!

Ksawery Meta-Kowalski

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

18-06-2013 [13:35] - dogard | Link:

dla wiekszosci Polakow jest faktem.W samym PiS DOKONANO PODZIALU ZADAN.zAMACHEM ZAJMUJE SIE KOMISJA SEJMOWA Macierewicza,ktory swietnie sobie radzi, majac do pomocy swietnych, miedzynarodowych profesjonalistow.To wystarcza dla systematycznego obnizania wiarygodnosci sekty pancernej brzozy, bez nerwowych ruchow i zbednych polemik.Tu PiS WYRAZNIE PROWADZI,a ma w zanadrzu wiele atutow.Czyli dobrze rozlozono akcenty.

Obrazek użytkownika A330

18-06-2013 [18:17] - A330 | Link:

Nie trzeba było długo czekać. Już o godzinie 16:00(co za punktualność!) na pierwsze miejsce w Onecie wchodzi kolejny artykuł(wisi jeszcze teraz o 18:15), podtrzymujący rozbudzone rano emocje. Tytuł: " Mocne słowa biskupa: To nie mgła i nie brzoza. Wyście nas zabili "

Tymczasem w środku czytamy nieco inne słowa, z homilii biskupa: "- To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili. "Odstrzelimy ich, kaczorów", mówiliście, "kartoflane nosy" mówiliście na nas (....) Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają (...) - mówił w homilii podczas odsłonięcia pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich bp Józef Zawitkowski."

Pomijając fakt, iż sama publikacja artykułu ma określony cel(podtrzymanie "smoleńskich" nastrojów rozpoczętych "zdjęciami") to jeszcze mamy do czynienia z ewidentną, ale subtelną manipulacją. Biskup powiedział:"Wyście wcześniej nas zabili. "Odstrzelimy ich, kaczorów", mówiliście, "kartoflane nosy" mówiliście na nas", podczas gdy Onet daje w tytule: WYŚCIE NAS ZABILI", w kontekście Smoleńska i samolotu(gdyż obok jest mowa o brzozie i mgle!)

Pewnego razu napiszę cały, oddzielny artykuł na temat manipulacji Onetu, gdyż portal ten przoduje w manipulacjach i nie odstępuje poziomem od niemieckich "gadzinówek"(czyt. polskojęzycznych źródeł informacji) z okresu okupacji.

 

Obrazek użytkownika gregoz68

18-06-2013 [18:23] - gregoz68 | Link:

Tyle doniesień przyniosły ostatnie dni, że trudno o tym rozmawiać. Dla mnie chyba Oleksy z "aplikacją" jest najciekawszy. Zdegenerowane ścierwa plotące coś o "debacie" i aplikacjach. Gdyby żył obecnie Jacek Malczewski... aż strach pomyśleć. Powstałby jakiś nowy obraz. Koszmarny.
Wiszą jak pająki. Szczur [Stur] na bilbordzie; zaściankowy; wszystko to bula się bula.

Obrazek użytkownika Robert

19-06-2013 [00:38] - Robert | Link:

W mojej opinii PIS powinien właśnie szczególnie starannie eksploatować temat Smoleńska. Owszem wielu ludzi mimo iż doskonale wiedzą, że to co tam się stało nie było wypadkiem odrzuca od siebie tą świadomość, ale robi to z czysto pragmatycznych powodów. Polskie społeczeństwo doskonale wie, że jest to bardzo ważna sprawa i, że jej wyjaśnienie będzie wymagało poniesienie istotnych kosztów społecznych i politycznych. Dlatego do puki była ciepła woda w kranie śpiewali nic się nie stało. Jak zaczyna ludziom brakować na jedzenie to nie tylko będą szukali rozwiązania ale i usprawiedliwienia dla swojej naiwności za czasów rządów PO, a najlepszą metodą zrzucenia z siebie tego szamba zgotowanego przez Donka i Bronka będzie ukaranie winnych Smoleńskiego zamachu. I nie zapominajmy, że zbliża się moment ogłoszenia wyników badania próbek a znając naszą prokuraturę to wszystko jest możliwe i tym bym się martwił bardziej tego typu zdjęcia raczej na prowokację są za słabe.

Obrazek użytkownika A330

19-06-2013 [10:26] - A330 | Link:

Panie Robercie - Smoleńsk zostanie wyjaśniony. Metodologicznie - krok po kroku, za pomocą nauki i faktów. Szczególnie, JEŚLI PiS wygra. To jest nasz cel - zdobyć władzę. Czym innym jest natomiast pozwolić się "sprowokować" i "krzyczeć" na warunkach przeciwnika. Pamięta Pan sprawę "trotylu"? Co z tego, że "mieliśmy rację", skoro i tak obrócono sytuację na swoją korzyść i zbito PiSowi wiele punktów poparcia w sondażach? Ostatnio wypłynął temat "prowokacji Andrzejka"...3 lata na to było potrzeba aby ktoś się zorientował, jak nas zmanipulowano. Książkowy przykład prowokacji. Ilekroć przeciwnik będzie chciał osłabić PiS, będzie chciał pokazać partię jako "oszołomów i krzykaczy" a nie "merytoryczną opozycję". To nie Smoleńsk pcha ludzi do PiS ale coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza i ewidentne porażki PO. Smoleńsk jest ważny dla nas. Dla reszty społeczeństwa - właśnie tej, którą PiS chce pozyskać aby rządzić samodzielnie - widmo wyboru między "PiSem który ciągle o Smoleńsku - wywoła wojnę" a "nieudaczną, ale "cywilizowaną" PO, działa na korzyść tej drugiej. PiS tymczasem ma zdobyć przynajmniej 45-50%!

Obrazek użytkownika wicenigga

19-06-2013 [01:49] - wicenigga (niezweryfikowany) | Link:

po pierwsze "polaków" pisz Pan z dużej litery, koniecznie!

Po drugie; PiS wie co mu robić, łatwo to poznać po jego wynikach. Nie ignorować a przeciwnie, rozebrać do imentu; kto, dlaczego, w jakim celu. I ewentualnie dobić łobuza! To takie trudne? Łatwiej dudy w miech i udawać, że nic się nie stało? Taka miałaby być polityka PiSu?

Obrazek użytkownika A330

19-06-2013 [10:17] - A330 | Link:

Widzę, że albo niewiele Pan rozumie z tego jak działa polityka i media, albo namawia PiS do porażki. Wszystko co napisałem można obiektywnie sprawdzić(archiwum, sondaże, wałkowane tematy w mediach i ich wpływ, daty publikacji). Prawda nie ucieknie - żeby rozliczyć zdrajców trzeba najpierw zdobył władzę. Od krzyczenia jesteśmy MY - PiS ma zdobyć legalną władzę. Bez tego żadnych rozliczeń nie będzie.

Obrazek użytkownika wicenigga

19-06-2013 [14:33] - wicenigga (niezweryfikowany) | Link:

wystarczą Pana własne: "niewiele Pan rozumie [..] Ostatnio wypłynął temat "prowokacji Andrzejka"...3 lata na to było potrzeba aby ktoś się zorientował, jak nas zmanipulowano".

No właśnie łaskawco; być cicho, czy demaskować prowokatora?

I generalnie kto to ma robić, bo raz Pan piszesz - "To jest nasz cel - zdobyć władzę, [..] "nas zmanipulowano", a innym razem - "rozwiązaniem dla PiS powinien być całkowity spokój".

Trudno się połapać w której grupie Pan właściwie jest.

Obrazek użytkownika A330

19-06-2013 [15:23] - A330 | Link:

"No właśnie łaskawco; być cicho, czy demaskować prowokatora?"

Pan nadal nie rozumie :) To właśnie "Andrzejek" narobił "nam" bałaganu, gdyż wszyscy brali go za zwolennika PiS. A zachowywał się tak, aby wyglądać na oszołoma. Na tym polegała prowokacja. On miał udawać oszołoma, oni go filmowali i później straszyli Polskę opcją "oszołomów i szaleńców".

Podejmowanie tematu Smoleńska przez media głównego nurtu(proszę zauważyć, że to TAMTE media rzuciły temat, nie "nasze") ma na celu wciągnięcie nas w dyskusję, z której znowu zrobi się to co wtedy, lub co później przy Trotylu.

Powtarzam - prawdę odkryjemy. Najpierw musimy jednak mieć władzę! Inaczej będzie Pan sobie krzyczał na zawołanie Onetu przez następne 15 lat, a szansa PiS na wygraną ucieknie. Tego Pan chce? Prawda obroni się sama....PiS sam się nie obroni.

Obrazek użytkownika wicenigga

19-06-2013 [20:19] - wicenigga (niezweryfikowany) | Link:

więc nie ma o czym gadać. A oszołoma, wsio ryba czy nasz, czy ich, zdejmuje się i po kłopocie (Czym jest prowokacja? Najkrócej rzecz ujmując prowokacja jest przejawem mniej lub bardziej czytelnego idiotyzmu i tyle wystarczy)

Obrazek użytkownika A330

19-06-2013 [22:32] - A330 | Link:

Panie kolego - czyli zaprzecza Pan, iż po poprzednich "zdjęciach ze Smoleńska" spadło PiSowi w sondażach? Zaprzeczy Pan, iż po "Trotylu" spadło PiSowi w sondażach? Przecież to wszystko można sprawdzić. Pan nie spiera się ze mną, tylko z faktami.

Powtarzam jeszcze raz - tu nie chodzi o prawdę(o jej zagłuszanie czy przykrywanie), która sama i tak się obroni! Chodzi o to, żeby nie dać się prowokować. Dojdziemy do władzy - prawda wyjdzie i tak. Ale najpierw dojdźmy do tej władzy. Jeśli po drodze zespół Macierewicza wpadnie na coś nowego, opublikujmy. Ale nigdy nie dajmy się ustawiać na ich warunkach. Gdy PiS rośnie w sondażach oni chcą, aby PiS zaczął "wariować"...pocieszające jest, że tylko tyle im zostało i działa to coraz słabiej.

Obrazek użytkownika wicenigga

20-06-2013 [15:16] - wicenigga (niezweryfikowany) | Link:

że obaj dobrze życzymy PiSowi :)