Marsz Niepodległości 2017 – refleksje

 
Marsz Niepodległości stał się zbyt dużą imprezą, abyśmy mogli pozwolić na jej upadek czy też działanie na niekorzyść interesu Polski. Dlatego chciałbym podzielić się refleksjami w nadziei, iż staną się one częścią szerszej dyskusji która powinna się odbywać już dziś.
 
Choć sam nie jestem narodowcem tylko Piłsudczykiem zawsze kibicowałem idei Marszu Niepodległości. Myślę, że takich jak ja jest więcej – a jeszcze więcej jest zwykłych „bez-środowiskowych” którzy idą w marszu z rodzinami, nie identyfikując się specjalnie z ideologią. To wydarzenie łączące wiele środowisk. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do jego upadku. Uważam jednak, iż jeśli nic nie zostanie zmienione, Marsz może dryfować w złym kierunku i przynosić szkody. Dlatego powinna odbyć się dyskusja, która uchroni nas przed tym. Kilka moich uwag:

       1. Przekaz – hasło przewodnie. Jest czy nie ma?

Wiele szumu zdołano wygenerować(to właściwe słowo)  w tym roku w związku z transparentami, jakie niesiono na Marszu. Niektórzy pisali wręcz o „marszu nazistów”. Nie można winić naszych wrogów za to, że chcą naszej przegranej. Ale nam nie wolno im w tym pomagać. Dlatego mam pytanie – jaki jest sens organizowania Marszu Niepodległości pod konkretnym hasłem(w tym roku „My chcemy Boga”) skoro nikt nie pilnuje spójności przekazu?

Skoro organizatorzy tworzą jakieś hasło przewodnie, znaczy to, iż chcą, aby ono było mottem Marszu. Aby tak Marsz kojarzono. Jeśli tak, to nie można pozwalać na to, aby każdy mógł przynosić dosłownie dowolne banery i slogany bo to psuje przekaz. Mało tego – otwiera drogę do prowokacji. Mamy więc do czynienia ze sprzecznością i niekonsekwencją organizatorów Marszu. Zamiast właściwego hasła przebiło się tylko to o Białej Europie. Ja rozumiem że „wolność słowa” itd. Ale albo będziecie sami tworzyli przekaz który idzie w świat, albo będą to robić za was lewicowe media. Ktoś powinien kontrolować co ludzie głoszą na transparentach i eliminować je. Komu się nie podoba niech tworzy swój własny Marsz.

        2. Rozumienie siły  symboli

Na Marszu widziałem kilku uczestników z krzyżami celtyckimi. Zaraz usłyszę od organizatorów, że przecież to „forma krzyża, od wieków znana wyznawcom religii przedchrześcijańskich, w którym czteroramienny krzyż umieszczony jest w okręgu, symbolizującym celtyckie wianki, tzw. ruta.” Problem polega na tym, że 99% obserwatorów spoza Marszu o tym nie wie. Symbol ten utożsamiany jest z ruchami neonazistowskimi. Kropka.

Podobnie było kiedyś z „hajlowaniem”. Nikogo nie obchodzi, że to „salut rzymski”. Musicie rozumieć, że symbole nie są definicjami  w encyklopedii – to przechowalnie wartości. Niosą ze sobą ładunek emocjonalny i bardzo skrócone skojarzenia. Salut rzymski kojarzy się już dziś tylko z „hajlowaniem” i niemieckimi Nazistami. Choć byście na głowie stawali, NIE będzie znaczył już nic innego – NIGDY. Tak samo jak nikt nigdy nie pomyśli już o „swastyce” jako symbolu buddyjskim/hinduistycznym. Symbole mają swoje znaczenia – nie walczcie z nimi bo jest to porywanie się z  motyką na słońce.
Na Marszach nie może być żadnej tego typu symboliki – zresztą poza Marszem też nie. Do czego wam to potrzebne? Twórzcie nową rzeczywistość – ciągle mentalnie tkwicie w latach 30tych XX wieku.
 
 
       3. Podejrzane towarzystwo

Nie pozwalajcie, aby każdy mógł się lansować  na waszym Marszu. Wiem, że to bardzo trudne do wykonania, szczególnie przy tak dużej liczebności uczestników. Ale musicie coś zrobić w tym kierunku. Pamiętam z poprzedniego Marszu, że było na nim kilku prowokatorów prorosyjskich.
 
Na koniec

Pamiętajcie – żyjemy w XXI wieku. To nie są czasy Dmowskiego i czarno-białej fotografii. Żyjemy w świecie informacji, która bywa orężem w wojnach. Albo wy będziecie kreować przekaz swojego Marszu, albo będzie to za was robić lewica. Jeśli im na to pozwolicie, wielu ludzi będzie miało trudność z utożsamianiem się z Marszem i stopniowo zaczną odchodzić.
 
Sprawcie, aby Marsz był wielką reklamą patriotyzmu i Polski. Podjęliście się dużego zadania w imieniu wielu środowisk – róbcie to profesjonalnie albo wcale.

Ksawery Meta-Kowalski

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Gniewko

13-11-2017 [14:51] - Gniewko | Link:

Organizatorzy marszu muszą się zastanowić, co wyprawiają ich podopieczni idioci, dający lewakom POwód do atakowania Polski. Marsz jest wielkim dobrem i nie można jego niszczyć przez nieodpowiednie zachowania.

Obrazek użytkownika Jabe

13-11-2017 [15:03] - Jabe | Link:

Są dwie możliwości, albo się organizuje imprezę masową, narażając się równocześnie na rozmaite ekscesy, albo się ukrywa w Krakowie.

Obrazek użytkownika Gniewko

13-11-2017 [15:26] - Gniewko | Link:

Daj sobie spokój trollu i idź komentować na stronach G_wna Wybiórczego.

Obrazek użytkownika xena2012

13-11-2017 [15:31] - xena2012 | Link:

Organizatorem Marszu Niepodległości jest Stowarzyszenie Marsz Niepodleglości.Dziwne że Pan tego nie wie,tylko przebiera paluszkami po klawiaturze.

Obrazek użytkownika Jabe

13-11-2017 [15:51] - Jabe | Link:

Nie wiem tego?

Obrazek użytkownika Jabe

13-11-2017 [15:49] - Jabe | Link:

Autorowi wydaje się, że masowe imprezy organiuzje się odgórnym dekretem władz centralnych, które ściśle określają „spójność przekazu”. Poprzednia siła przewodnia w osobie prezydenta Komorowskiego próbowała organizować coś takiego – odbywały się „kondukty” z balonikami, bez podejrzanego towarzystwa. To nie chwyciło, nie wiadomo czemu, więc piłsudczykom marzy się, by Marsz Niepodległości przemodelować na ich podobieństwo.

Embrace, extend, extinguish.

Może czas, żeby zorganizować własny ściśle kontrolowany „kondukt”, który by nie dawał pretekstów do ataków?

Obrazek użytkownika Gniewko

13-11-2017 [18:18] - Gniewko | Link:

Spadaj ruskio-szwabski trollu prowokatorze.

Obrazek użytkownika A330

13-11-2017 [23:13] - A330 | Link:

A może czas, aby wybryki oszołomów z "niekontrolowanego" marszu nie szły na konto całego narodu jak to ma miejsce teraz? Organizatorzy sami przyznają że to była prowokacja więc strzelasz do własnej bramki.

Obrazek użytkownika Jabe

13-11-2017 [23:53] - Jabe | Link:

Gdy w jakimś kraju maszerują, myślimy, że to dziwolągi, albo – przeciwnie – cieszymy się, że się znalazła grupa rozsądnych. No ale na ten specjalny kraj świat patrzy inaczej. Dlatego Pan się martwi, co też ludzie powiedzą, co powiedzą o nas wszystkich.

Prawda jest taka, że chwilowo obydwu stronom politycznego kija opłaca się udawać, że to pisowski marsz. Dzięki temu, choć milusińscy głoszą urbi et orbi, że PiS to naziole, tuba rządowa, z braku czegoś lepszego, może się roztkliwiać nad odrodzonym partiotyzmem. Wydawałoby się, że pomiędzy patriotami nastąpił podział ról na kawiorowych i ludowych, tzn. takich, którzy potrafią ludzi zorganizować. No ale to się wiąże z niedogodnością – ci ludowi nie są dostatecznie kontrolowani przez tych kawiorowych. Można się co prawda od nich w razie potrzeby odciąć, ale wówczas ten podział unaoczni jałowość tych pierwszych. Bardzo niewygodne.

Myślę, że Pan to doskonale wyczuwa. Coś z tym fantem czynniki partyjno-państwowe będą musiały zrobić. Narodowcy powinni się mieć na baczności.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-11-2017 [00:18] - Imć Waszeć | Link:

A może czas na zliberalizowanie konduktu co nieco i stworzenie kolumny głównej oraz kawałków dla rozmaitych organizacji i "organizacji", żeby mogli sobie wystawiać tam hasła jakie chcą, ale w ramach obowiązującego prawa? Niech odpowiadają za swoje treści, a nie żeby ktoś z rządu miał formatować pod siebie myślenie wszystkich, albo won z marszu (nie zawsze musi być dobry rząd, jak pokazało ostatnie 8 lat). Nie powinno się też zmuszać organizatora, by tłumaczył się za ubeckie lewackie wtyki, spalone budki i miazmaty poglądów "prasy zagranicznej". Gdyby każda mniejsza część pochodu musiała kontrolować się sama, a miejsce w nim było zaszczytem i towarem luksusowym, to by uważali na słowa. Z drugiej strony nie sądzę, żeby hasło białej Europy było czymś o innym posmaku, niż hasło "precz z faszyzmem". Obie skrajności to zwykłe oszołomstwo i trzeba wreszcie się zastanowić po co ktoś komuś ma ustąpić. Niech lewactwo też spuści powietrze, bo idą dokładnie po bandzie z tym przeinaczaniem słów powszechnie uważanych za obelżywe. Proszę zauważyć, że im większy nacisk na niszczenie pojęcia narodowości i państwowości, tym więcej będzie tego rodzaju haseł i żaden Izrael nie zablokuje tego rodzaju kontestacji, bo jest to tak naturalne, jak opór Palestyńczyków rozjeżdżanych czołgami. W krytycznym momencie, pod okutym buciorem może powstać nawet coś w rodzaju Sinn Fein, a wtedy może dojść już do gorszących scen na ulicach. Póki powietrze ma ujście, a zawsze będzie go aktywnie szukać, póty jest możliwy jeszcze jakiś dialog. Choć dialog z eurolewactwem jest raczej bezprzedmiotowy, bo obie strony chcą sprzecznych rzeczy i warunkiem wstępnym eurolewactwa do rozmów jest likwidacja państwowości suwerennej.

Obrazek użytkownika Jabe

14-11-2017 [00:16] - Jabe | Link:

Przecież teraz tak jest – było wiele demonstracji, wśród nich jedna narodowców. Tylko tak się jakoś składa, że tubylcy wolą iść pod biało-czerwonymi, niż tęczowymi flagami.