„Gazeta Wyborcza” czyli „Правда”

Reporterzy »Gazety Wyborczej« przedstawiają  w cyklu „Państwu już dziękujemy” osoby przeznaczone zdaniem redakcji do zwolnienia z pracy czy z pełnionych funkcji.  „Kogoś na naszej liście brakuje? Prosimy o kontakt ”. Ten sam nagłówek we wszystkich lokalnych wydaniach „Gazety Wyborczej” z 21 października 2023 r. zwiastuje wkroczenie „GW” w rolę instytucji, która przygotowuje listy nazwisk ludzi do zwolnień, zachęca do ich piętnowania i do donosicielstwa. Twórca i redaktor tej gazety Michnik chcąc zdyskredytować jakieś wydarzenie albo jakąś postać używa frazy: „marzec mi się przypomina”. Publikowanie list osób przeznaczonych do zwolnienia i nakłanianie czytelników do przysyłania własnych kandydatów do prześladowań jakoś nie kojarzy się słynnemu Adamowi z klasyką komunistycznych czystek. Dodajmy, że marzec też był przecież czysto komunistyczną czystką (gra słów celowa). Walczyły ze sobą dwie frakcje komunistycznego gangu. Według terminologii Jedlickiego Chamy I Żydy. Bardziej elegancko Natolińczycy i Puławianie.

Klasyka czystek komunistycznych to jednak raczej czasy stalinowskie w ZSRR gdy NKWD przychodziło aresztować człowieka z egzemplarzem „ Prawdy” w ręku gdyż artykuł w „ Prawdzie” traktowany był jako bezsporny dowód jego winy. „Gazeta Wyborcza” weszła zatem w buty sowieckiej „Prawdy”. Sprawdza się na niej treść biblijnego przysłowia: „Wraca pies do wymiocin swoich, oraz: Umyta świnia znów się tarza w błocie” ( Biblia Warszawska) Jak podaje Wojskowe Biuro Historyczne 19 kwietnia 1943 r. sowiecki dziennik „Prawda” opublikował artykuł zatytułowany „Polscy pomocnicy Hitlera”, w którym oskarżył Polaków o kolaborację z Niemcami. Co nam to przypomina?

W 2010 roku z okazji 65 rocznicy swego powstania redakcja  „Tygodnika Powszechnego" przygotowała wydanie specjalne, pod prowokacyjnym tytułem "Żydownik Powszechny". Wśród autorów, których teksty znalazły się w specjalnym wydaniu, byli Władysław Bartoszewski, kard. Stanisław Dziwisz, Marek Edelman, Jan Tomasz Gross, Czesław Miłosz i Jerzy Turowicz. Nie zabrakło przełomowego tekstu prof. Jana Błońskiego "Biedni Polacy patrzą na getto", który wywołał międzynarodową dyskusję, a także wyróżnionego nagrodą Grand Press artykułu ks. Stanisława Musiała "Czarne jest czarne". "Kto wie, gdzie byśmy dziś byli, gdyby nie artykuł Jerzego Turowicza +Antysemityzm+, napisany w 1957 r.? Jaki byłby stan naszych umysłów bez eseju +Biedni Polacy patrzą na getto+ Jana Błońskiego (1987)? Jak byśmy się bez niego i bez debaty, którą sprowokował, uporali choćby z problemem Jedwabnego? Mało kto zdaje sobie również sprawę, jaki byłby obraz polskiego katolicyzmu bez przełożonego na francuski, a potem na inne języki, artykułu +Czarne jest czarne+ ks. Stanisława Musiała (1997)..." - pyta redaktor „Tygodnika” ks. Boniecki. Władysław Bartoszewski jak pamiętamy twierdził, że bardziej się bał w czasie okupacji niemieckiej Polaków niż Niemców. Jan Tomasz Gross swoimi rojeniami na temat wydarzeń w Jedwabnem skierował oczy świata na rzekomą kolaborację Polaków z Niemcami w ich planie wyniszczania Żydów. Przełomowy tekst Jana Błońskiego odegrał też znaczącą rolę w konstruowaniu długofalowej polityki historycznej Niemiec, której celem jest zdjęcie z Niemców odpowiedzialności za hekatombę II Wojny Światowej i Holokaust. A przynajmniej rozmycie tej odpowiedzialności przez wskazanie współwinnych.

„Jest takie powiedzenie, które jest bardzo celne w tej chwili i odpowiada rzeczywistości, z jaką mamy do czynienia: trzecie pokolenie UB walczy z trzecim pokoleniem AK. To się niestety tragicznie sprawdza” - stwierdził kilka lat temu historyk Leszek Żebrowski. Teraz możemy doliczyć się być może już nawet czwartego pokolenia UB. Przeciwnikami potomków AK są żyjący jeszcze już nieliczni ubowcy, ich potomkowie, oraz liczni beneficjenci Okrągłego Stołu i ich potomkowie. Jak inaczej można wytłumaczyć niedawne usunięcie pod pretekstem remontu symbolu Polski Walczącej ze ściany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Pracownicy Ministerstwa oraz rzecznik prasowy tej instytucji to w większości ludzie młodzi. Dlaczego nienawidzą tego symbolu? "Wydawało się, że znak Polski Walczącej jest dla wszystkich Polaków symbolem świętym" – napisała zdumiona  Beata Szydło w mediach społecznościowych. Charakterystyczna kotwica -symbol Polski walczącej pojawiała się po raz pierwszy na ulicach Warszawy 20 marca 1942 r. Namalował ją prawdopodobnie na werandzie cukierni Lardellego harcmistrz Maciej Aleksy Dawidowski "Alek". 26 marca 1943 roku Alek brał udział w akcji pod Arsenałem, której celem było odbicie Jana Bytnara „Rudego”. Otrzymał postrzał w brzuch, w wyniku którego zmarł. Kto może nienawidzić opisanych w „ Kamieniach na szaniec” bohaterów czasów okupacji niemieckiej? Komu przeszkadzają prezentowane przez nich wartości?

W kawiarni Parana w Warszawie pracowała kelnerka, która w wyniku postrzału z czasów okupacji miała poważny ubytek w czaszce. Zapytałam ją dlaczego nie stara się o niemieckie odszkodowanie. Odpowiedziała, że gdy wybrała się w tej sprawie do ZBOWiD-u napotkała wśród urzędników człowieka, który przesłuchiwał ją kiedyś w Gestapo. Przerażona wybiegła przed budynek ale ten człowiek poszedł za nią. „ To była wojna, wszyscy cierpieliśmy, po obydwu stronach. Teraz to nie ma znaczenia po której byliśmy stronie”  – powiedział filozoficznie. Zrezygnowała raz na zawsze z kontaktów ze ZBOWiD-em. Filozofia życiowa konfidenta Gestapo a zapewne następnie konfidenta UB wydaje się przypominać obecną niemiecką historiozofię. Była wojna, w jej wyniku Polacy coś stracili, Niemcy też stracili część swoich terenów i właściwie to Polacy powinni płacić im odszkodowania i dziękować – jak Sikorski-za cywilizowanie naszego kraju.

 W kwestii donosów oraz niemieckiego cywilizowania odwołajmy się do Gałczyńskiego:

„Jeśli tak wszystko zacznie chwiać się
w tej biednej Polsce - ładny kwiat!
wtedy rozbiory, panie bracie,
i święta racja: Saisonstaat -
O czym poufnie i bez krzyku
donoszę, panie naczelniku".

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

19-02-2024 [09:04] - NASZ_HENRY | Link:

 

Chcesz znać „Правдy” czytaj Gazetę Wyborczą.

Do przemyślenia:
Myślałem, że Pani strajkuje i w ramach strajku solidarnościowego też kilka dni milczałem 🌼

 

Obrazek użytkownika izabela

20-02-2024 [00:16] - izabela | Link:

@ NASZ_HENRY
Gdyby to mogło pomóc rolnikom gotowa jestem całkiem zamilknąć albo iść w ślady mojej imienniczki, dzięki której nazwę ma oryginalna maść końska. 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-02-2024 [07:38] - NASZ_HENRY | Link:

 

Nocne rodaków rozmowy
W ciągu godziny tyle radosnych wspominek, że fju, fju 🌼

 

Obrazek użytkownika Darek65

19-02-2024 [09:22] - Darek65 | Link:

"„Gazeta Wyborcza” weszła zatem w buty" - ona nie musiała w nie wchodzić, ona zawsze w nich była.
https://www.fronda.pl/a/herber...

Obrazek użytkownika izabela

20-02-2024 [00:29] - izabela | Link:

@ Darek65
Herbert i tak przejrzał dość późno. Przypomnę dowcip z czasów mojej młodości. Jasiu mówi na lekcji wierszyk: "Nasza biała kotka ma kociaków siedem. Sześciu komunistów. Bezpartyjny jeden" Zachwycona nauczycielka każe Jasiowi zarecytować wierszyk przy wizytacji. Jaś mówi: " Nasza biała kotka ma kociaków siedem. Sześciu bezpartyjnych. Komunista jeden" " Ależ Jasiu" - protestuje nauczycielka. " Gdy tydzień temu mówiłeś wierszyk było na odwrót". Na to Jasio: " Bo one były ślepe ale już przejrzały". 

Obrazek użytkownika Marek Michalski

19-02-2024 [10:04] - Marek Michalski | Link:

Gazeta Wyborcza jest tworem Okrągłego Stołu czyli powrotu do sojuszu Puławian i Natolińczyków. Konsekwentnie taką propagandę głosi i wywarła wpływ na poglądy polityczne Polaków, z dziennikarzami i politykami na czele. Przesunęła okno Overtona w lewo. Efekty widzimy w dyskusjach, w głosowaniach, w decyzjach.
Równolegle, na równie uprzywilejowanych warunkach, powstały TVN i Polsat RMF i Zet. W centrum był Tygodnik Solidarność i Gazeta Polska, na prawicy Najwyższy Czas. Dysproporcja musiała zaowocować.
Co do opisanej akcji propagandowej "Państwu już dziękujemy" to przypomina TOP czyli Telefoniczną Opinię Publiczną z początków Gazety Wyborczej. Tępa agitacja ma liczne grono odbiorców.

Obrazek użytkownika izabela

20-02-2024 [00:36] - izabela | Link:

@ Marek Michalski 10.04
Tępą propagandę jestem w stanie znieść. Lecz nie zachęcanie do donosicielstwa. To tak jakby w czasie okupacji niemieckiej zachęcać do szmalcownictwa. Mój komputer nie zna tego słowa. A szkoda. Przypominam, że za szmalcownictwo  Polskie Państwo Podziemne wydawało wyroki śmierci. 

Obrazek użytkownika lala

19-02-2024 [10:18] - lala | Link:

ani mi Michnik brat ani swat, ale jednak może warto, by Autorka pamiętała o paru kwestiach:
- wygodnym schematem jest myślenie o marcu wedle Jedlickiego - może to była warszawska perspektywa, ale nie wrocławska, łódzka czy legnicka - tam ludzie (też bezpartyjni czy np. działacze żydowscy, którzy spędzili lata 50te w więzieniu - chcieli po zwyczajnie żyć banalnym życiem polskich obywateli)
- bardziej fundamentalne wydaje się założenie - jakże komfortowe - o nieistnieniu polskiego antysemityzmu - przed wojną, w trakcie wojny, po wojnie, - w tej optyce sami się Żydzi pozabijali i w latach okupacji i w 1946 roku - na Podhalu, w Kielcach czy w Izbicy....
przypomina to działalność gorliwych propagatorów z IPN, którzy zamówili tłumaczenia wspomnień Żydów, którzy przetrwali i wydali (poza Polską) książki w jidysz, zamawiający liczyli na rzewne opowieści o tym, jak to niczym innym niż ratowaniem zajmowali się wszyscy tzw. prawdziwi Polacy - niestety, kiedy tłumaczka oddała część tekstu, IPN-owcy zrezygnowali, bo zbyt dużo było tam o gwałtach, agresji, wymuszaniu pieniędzy, szantażach, donosach i takich morderstwach, o których cicho do dzisiaj  (Grynberg miał "szczęście", że udało się Łozińskiemu nakręcić film "Miejsce urodzenia", no, ale to było zanim propagandyści  z IPN czy innych zamożnych instytutów Pileckiego się wzięli za pisanie historii na nowo)
(jest taki tom reportaży Canina, przez lata nie tłumaczony na polski - ale wydany kilka lat temu - bardzo interesujący)
- cytowany Gałczyński świetnie się tu nadaje - jako "poeta dworski" - wszak antysemickie wierszyki pisywał do "Prosto z mostu", zaś gdy trzeba było w latach 50-tych - też potrafił stosowną poezję ułożyć...

Obrazek użytkownika MFW

19-02-2024 [11:04] - MFW | Link:

Parafrazując cytat z "Zemsty" A. Fredry: "Znaj proporcjum, mocium panienko lalu".

Obrazek użytkownika spike

19-02-2024 [11:07] - spike | Link:

@lala
tiaaa, a getto warszawskie postawili Polacy, chcąc żydów izolować od polskosci!
tylko dlaczego za żydowskie pieniądze i za zgodą przyjaciół Niemców?

Jak w wywiadzie (słyszałem) S.Weiss na pytanie o udział żydó w zbrodniczej formacji UB, odpowiedział, że to nie byli żydzi, ale szmalcowników na których Polska Podziemna wydawała wyroki śmierci, Polacy nie mogą się wyrzec, odpowiadać ma cały polski naród.

Mnie już nie dziwi, dlaczego żydów "nikt nie lubi", wszędzie gdzie się pojawią, sieją kłamstwa i oszczerstwa judząc ludzi przeciw sobie, dlatego zawsze byli przepędzani, nawet ostatnio z miasteczka w Gwatemali, a teraz mordują sobie Palestyńczyków, bezprawnie zajmując ich tereny.

Obrazek użytkownika Darek65

19-02-2024 [11:53] - Darek65 | Link:

Wojna budzi w ludziach różne demony. I faktycznie, wśród Polaków, byli tacy, co to ze strachu, co to z natury zrobili Żydom krzywdę. Tylko, jak to napisano, trzeba znać proporcje. Poza tym, jak to ujęła min. Hanna Arendt polscy kolaboranci brali się głównie z marginesu społecznego. Wśród żydowskich współpracowników Niemców dominowała inteligencja i tzw.elita. Do żydowskiej policji przyjmowano po znajomości lub za łapówką.

Obrazek użytkownika spike

19-02-2024 [13:03] - spike | Link:

jakoś pomija się folksdojczów, którzy kolaborowali, jak też byli szmalcownikami, żydzi święci też nie byli, pamięta ktoś aferę pewnego hotelu, w którym "sprzedawano" za sutą zapłatę bilety do USA, gdzie wielu mimo tego nie popłynęła, tajemniczo zniknęli, nie Polacy to organizowali, a co się działo, jak statek z żydowskimi uchodźcami dopłynął do USA, kto ich nie chciał wpuścić ??
W armii niemieckiej służyło około 250 tys. żydowskich żołnierzy i oficerów. itd.itd.

Obrazek użytkownika izabela

20-02-2024 [00:50] - izabela | Link:

@ lala
Gałczyński niewątpliwie był pieczeniarzem, jego żona rzekomą gruzińską księżniczką, a o córce nie wspomnę. Poeta dworski, tak jak błazen dworski, czyli na przykład  Stańczyk, często potrafi powiedzieć więcej i trafia w sedno. Zdrada klerków ma ciekawsze epizody niż wierszyki Gałczyńskiego. Przypomnę dowcip z Zielonej Gęsi albo stylizowany na " Zieloną Gęś" (Bo jestem we wspominkowym nastroju) . Występuje Naród i Ustrój.
Naród woła- Ustroju. Ustrój nie odpowiada.
Naród woła –Ustroju. Ustrój nie odpowiada
Morał: Ustrój nie odpowiada Narodowi..

Obrazek użytkownika marsie

19-02-2024 [11:58] - marsie | Link:

W poniedziałek chyba tu jeszcze nie byłem:
AI nas zbawi?
https://biuletynnowy.blogspot.com
Pozdrawiam i gratuluję tekstu!
(już dawno temu pisałem, że GW-no to jedna z najgorszych rzeczy, jaka trafiła się nam po 90 roku!)

 

Obrazek użytkownika izabela

20-02-2024 [00:55] - izabela | Link:

@ marsie 11 58
Ja też serdecznie pozdrawiam. Najgorszą rzeczą była Magdalenka i kanciasty stół . GW to tylko jeden z objawów ciężkiej, chronicznej  choroby.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

19-02-2024 [12:32] - Alina@Warszawa | Link:

Obrazek użytkownika izabela

20-02-2024 [00:59] - izabela | Link:

@ Alina 12 32
Dziękuję za link

Obrazek użytkownika Chatar Leon

19-02-2024 [13:21] - Chatar Leon | Link:

Widzę, że znowu troll "lala" się uaktywnił.
Nie wiem, co robi admin....
 

Obrazek użytkownika paparazzi

19-02-2024 [18:55] - paparazzi | Link:

"Zemsta" Fredry jak już  ktoś cytowal to i ja pozwolę sobie, troll lala, "cienkusz, cienkusz, co innego to nie macie? Papkin. I jeszcze to, " czy tych trzech za drzwiami jeszcze stoi?"

Obrazek użytkownika Jabe

19-02-2024 [14:27] - Jabe | Link:

Ploteczki

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

19-02-2024 [14:41] - Kazimierz Kozio... | Link:

Przy okazji wymienienia Jana Blonskiego zadaniowanego na odcinek tarzania Polakow w pierzu w r. 1987("Biedni Polacy patrzą na getto") warto pamietac o celebryckich prostytutkach bo nie brak ich i dzisiaj a zamilczanie takich postaw osmiela wspolczesnych celebrytow do haniebnych zachowan, nie spodziewajacych sie spolecznego napietnowania w dluzszej perspektywie czasowej. 

Jan Blonski i 52 krakowskich celebrytow, na miesiac przed smiercia 74-letniego Stalina, zdecydowali sie wystosowac apel poparcia stalinowskich władz PRL po zakończeniu pokazowego procesu krakowskich księży związanych z kurią metropolitalną, oskarżonych o działalność szpiegowską, w okresie gdy trzech skazanych oczekiwało na wykonanie wyroków śmierci, aresztowanych pod sfabrykowanymi zarzutami. Rezolucja literatów miała stwarzać pozór społecznego poparcia dla rozprawy z Kościołem.

Wsrod 53 sygnatariuszy haniebnego apelu z 8 lutego 1953 r. poparcia dla zbrodniczego rezimu wymienmy tych bardziej znanych: Jan Błoński, Karol Bunsch, Leszek Herdegen, Jalu Kurek, W. Machejek, Henryk Markiewicz prof., Bruno Miecugow (ojciec celebryty TVN), S. Mrożek(ulubieniec GW), Julian Przyboś, Maciej Słomczyński(Joe Alex), Wisława Szymborska, Olgierd Terlecki (ojciec polityka Ryszarda), Jan Wiktor, Adam Włodek (owczesny maz Szymborskiej), Witold Zechenter.

Powyzszych nie mylic z prostytutkami uaktywnionymi po innym sfingowanym procesie pokazowym bp Cz.Kaczmarka i czterech ksiezy kurii kieleckiej i jednej zakonnicy, ktory rozpoczal sie pol roku po smierci Stalina.
Oskarżonym postawiono zarzuty utworzenia ośrodka dywersyjno-szpiegowskiego, usiłowania obalenia przemocą ustroju PRL, wrogiej propagandy na rzecz waszyngtońsko-watykańskich mocodawców, i kolaboracji z Niemcami. 
Zaraz po skazaniu oskarzonych na dlugoletnie wiezienie 22 wrzesnia 1953 r. ujawnily sie celebryckie prostytutki z poparciem dla wyrokow wydanych przez zbrodniczy rezim. Posrod nich prym wiedli 26 letni zawodowy katolik Tadeusz Mazowiecki i 43 letni pisarz z dobra biografia Jan Dobraczynski.

Stalin kopnal w kalendarz w marcu ale stalinizm w peerelu mial sie dobrze: 14-22 wrzesnia proces kielecki, 25 wrzesnia internowali prymasa Wyszynskiego na 3 lata, 27 wrzesnia Mazowiecki potepia bp. Kaczmarka, 28 wrzesnia Eiskopat w ramach "normalizacji" stosunkow ze zbrodniarzami tez potepia wspolbrata w biskupstwie. Od marca 1953 do grudnia 1956 Katowice zmienily nazwe na Stalinogrod. 

Obrazek użytkownika izabela

20-02-2024 [01:09] - izabela | Link:

@ Kazimierz Kozio 14 41
W ramach wspominek. Jako małe dziecko stałam na dworcu z ciotką w kolejce po bilet za facetem wyglądającym na górnika. " Do Katowic" - powiedział. " Nie ma takiego miasta"- na to kasjerka. " To do Chorzowa" - górnik. Wolał więcej zapłacić niż wymienić przeklętą nazwę.

Obrazek użytkownika Jan1797

19-02-2024 [18:30] - Jan1797 | Link:

Co mi tam, w gospodarce rynkowej tworzącym kulturę seriali trzeba ufundować… No właśnie co? Artysta zawodowy, jakże to europejskie;https://www.youtube.com/watch?...
Wypadli autorzy lektur kojarzeni z prawicą:)). To z reformy oświaty usłyszałem od wykształconych bardzo… młodych ludzi. Linku nie podeślę, bo to wstyd dla nich. Pani uczniowie, tak by nie napisali? 
Wiem to. 
Ostatnio zakończyłem dość miło. Dziś będzie wylewnie. 
Proszę pisać, Pięknie jak o Alku częściej. Ja dla Pani opiszę klimat Zamkowej i BWA 80'.
Najładniej jak potrafię pozdrawiam.

Obrazek użytkownika izabela

20-02-2024 [01:21] - izabela | Link:

@ Jan1797 (18 30)
Ja też serdecznie pozdrawiam. Te 30 lat " wolności" zaowocowało wyprodukowaniem ogromnej liczby Julek, które wbrew logice i wychowaniu opowiadają się po stronie ruchów, których genezy, roli i konsekwencji nie rozumieją. " Ja chce mieć prawo wyboru"- mówi mi taka Julka w kwestii aborcji. Dodam, że nie zaczepiana. Nie mam czasu na dygresje, uczę matematyki. Zza okna dochodzi łomot jakiegoś techno. " Ja też chcę mieć prawo wyboru i mieć prawo do zamordowania tego kretyna, który mi przeszkadza" - odpowiadam. Julka otwiera usta ale nic nie mówi. 

Obrazek użytkownika Jan1797

21-02-2024 [12:42] - Jan1797 | Link:

@izabela,
Mnie wielokroć trudniej odpowiedzieć Julkom :) Znam doktoranta, który przechodząc w Tramwaju gwiazdkom z wysuniętą nóżką rzuca -noga. Te rozanielone kwitną. Sam chowam się za filarki, bo choć wychowany w starej dzielnicy, to jednak inaczej.  Mało tego jeszcze ktoś zobaczy. Siwy w dodatku, a i oczy od „wolności” stronią. Akceptowalne skutki prawa wyboru Pani Izo:)) 

Obrazek użytkownika paparazzi

19-02-2024 [18:49] - paparazzi | Link:

Świnie się nie myje a ubija. Bo ona tak mają, muszą się paplac choć maja geny zbliżone do człowieka. No chyba ze dzikie to znają zasady. Za młodych lat na ziemiach odzyskanych na stażu opowiadał mi, mąż zaufania rady zakładowej związków zawodowych, straszna, prymitywna kreatura, jak przywiązywal AK owców do tego słupa i bil na śmierć. Było to w zamku na dziedzińcu gdzie cele okalaly dziedziniec, siedziba spółdzielni. Polak za Buga.Pamiętam nazywał się Olko, nigdy tego nie zapomnę i jego zadowolonej twarzy.

Obrazek użytkownika izabela

20-02-2024 [01:27] - izabela | Link:

@ paparazzi 18 49
 Przed wizytą partyjnych notabli w Plękitach czyszczono konie i myto świnie w stowarzyszonym gospodarstwie. Zawsze zdołały się uświnić .ponowniw.