Mokotowska 50, czyli komuna wiecznie żywa

Znana wielu, mi z autopsji, była po wojnie sprawa tak zwanych promes budowlanych. Komunistyczne władze nie radząc sobie z odbudowywaniem zniszczonej przez Niemców stolicy udzielały przedwojennym właścicielom nieruchomości zgody na jej odbudowanie zobowiązując się, że pozostanie ona we władaniu i użytkowaniu tych właścicieli. To zobowiązanie władz nazywało się właśnie „ promesą budowlaną”. Oczywiście komunistyczne władze nie miały najmniejszego zamiaru swoich zobowiązań dotrzymywać i w dniu zakończenia budowy do mieszkania czy willi wprowadzani byli na gotowe kwaterunkowi lokatorzy, najczęściej ze sfer ubecko- milicyjnych. Nie uczestniczyli w kosztach eksploatacji i ogrzewania budynku i żądali od właściciela wykonywania nawet najdrobniejszych napraw w użytkowanym mieszkaniu. Pamiętam, że cała nasza rodzina obsługiwała, również w nocy, piec centralnego ogrzewania, bo nie stać nas było na palacza, a ojciec klnąc jak szewc naprawiał lokatorom spłuczkę w toalecie i wymieniał uszczelki w kranach. Lokatorzy panoszyli się w cudzym ( należącym do siostry mojej matki) domu przekonani o swoich prawach.

Podobno mamy niepodległość, podobno komuna upadła lecz komunistyczna mentalność i sposób zarządzania społeczeństwem się nie zmieniły. Kilka miesięcy temu opisywałam sprawę pani Bargieł, której ojciec po wojnie przebudował rozpadający się baraczek czy magazyn na domek jednorodzinny o powierzchni przeszło 80 metrów kwadratowych. Oczywiście otrzymał wszelkie niezbędne pozwolenia. Już w wolnej Polsce gmina usiłuje wyeksmitować panią Bargieł do dwudziestometrowego lokalu socjalnego bez mowy o zwrocie poniesionych przez rodzinę nakładów, które niezależny ekspert (powołany przez sąd a nie przez panią Bargieł) wycenił na milion złotych. Z podobną sprawą mam do czynienia obecnie.
Dotyczy zabytkowej kamienicy przy ulicy Mokotowskiej 50 w Warszawie gdzie usiłuje się „wyrzucić” dyplomowanego muzyka z adaptowanego przez niego na mieszkanie strychu.

Historia jego prac adaptacyjnych rozpoczęła się w roku 1990. Muzyk otrzymał zgodę Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Dzielnicowego. Strych pochodził z wykazu pomieszczeń do adaptacji na cele mieszkalne zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Budownictwa. Z różnymi kolejami losu artysta wybudował w oparciu o pełną dokumentację i wyłącznie za swoje pieniądze lokal, w którym z rodziną mieszka ponad 20 lat. Wymienił zniszczone elementy więźby, wzmocnił legary, ocieplił dach, zmienił pokrycie dachu i zmurszałe krokwie- wszystko pod specjalistycznym nadzorem budowlanym i za zgodą konserwatora zabytków. Niespodziewanie gmina Śródmieście w 2021 r postanowiła wykonać remont na połowie dachu kamienicy nad mieszkaniem muzyka. Jednak przez ponad dwa lata nikt nie interesował się ani faktycznym stanem zachowania dachu (brak ekspertyz) ani pozostałą częścią dachu nad sąsiadami. Aktualnemu inwestorowi, który wpakował w przebudowę spore pieniądze przydzielono mieszkanie zamienne o znacznie niższym standardzie, nie dając żadnej gwarancji powrotu do przebudowanego lokalu. Co gorsza z zamiarem zniszczenia elementów stałej zabudowy lokalu i z pisemnym potwierdzeniem  braku możliwości ich odtworzenia.
Pikanterii tej sprawie dodaje fakt, że nikt z decydentów nawet nie sprawdził jak wygląda faktyczny stan dachu od strony wnętrz. Nie ma też mowy o kwestiach odszkodowawczych a obiecana możliwość wykupu lokalu, pozostająca tak jak w przypadku pani Bargieł w sferze mglistych obietnic, została anulowana. Informacja o decyzji odsprzedania lokali mieszkańcom pojawiła się na tablicy w urzędzie przy Nowogrodzkiej ale została szybko zdjęta. Zgromadzono liczną korespondencję pomiędzy zainteresowanymi osobami a gminą, w której zmienia się powody remontu jak rękawiczki. Są liczne dowody, że to sprawa szyta grubymi nićmi i bezprawnie kontynuowana.

Opisywany problem zastanawia zwłaszcza w świetle częstego nadbudowywania pod pretekstem remontu kolejnego piętra nad dachami okolicznych zabytków.
Wniosek nasuwa się sam. Gdy potomkowie stalinowców osadzonych w skradzionych prawowitym właścicielom mieszkaniach wykupili te lokale za około 10% wartości rynkowej sprzedaż mieszkań kwaterunkowych została wstrzymana. Faktycznie niektórzy szczęśliwcy zdołali również uwłaszczyć się za te 10%, zapewne by usankcjonować wykup apartamentów w Alei Róż, Alei Przyjaciół czy przy Szucha 16 zrabowanych przez komunę ich właścicielom. Obecnie przedwojennym właścicielom mieszkań proponuje się czasami ich wykup po cenie rynkowej podczas gdy w ramach fałszywej reprywatyzacji  złodzieje kupowali kamienice, a właściwie roszczenia do kamienicy nawet za 50 złotych. (taki rekord dotyczy kamienicy przy ulicy Hożej w Warszawie) i te kamienice „odzyskiwali”. W ten złodziejski proceder zaangażowane były sądy potwierdzające pełnomocnictwa podpisane przez osoby nie żyjące od przeszło stu lat, notariusze i adwokaci. Pewna pracownica ratusza powiązana podobno rodzinnie ze znanym adwokatem Robertem Nowaczykiem zajmującym się skupowaniem roszczeń uzyskała przeszło 40 milionów odszkodowania  za nieruchomości których nigdy nie posiadała. Jak wyliczono w akcie oskarżenia prawnik wywalczył dla swoich klientów około 96 milionów złotych z tytułu odszkodowań, zwrot ponad 40 kamienic i działek. Nowaczyk wyratował się od odpowiedzialności prawnej współpracując z prokuraturą, a w lipcu tego roku uprzejmie młodo zmarł. Nic nowego się już od niego nie dowiemy.

Trzecia Rzeczpospolita odwołując się do tradycyjnych wartości zamieniła je w parodię. „Święte prawo własności” w III Rzeczpospolitej oznacza „święte prawo własności ukradzionej”, prawna ochrona praw nabytych nie znaczy po prosu nic.  Ojciec pani Bargieł przeliczył się uważając, że przebudowując w zgodzie z promesą barak i zamieniając w domek jednorodzinny zabezpieczył swoją rodzinę. Artysta przeliczył się angażując finansowo i rzeczowo w przebudowę strychu przy Mokotowskiej 50. Urzędnik gminy jednym pismem jest w stanie anulować wszelkie podjęte wobec niego zobowiązania.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

25-11-2023 [19:36] - NASZ_HENRY | Link:

To że komuna wiecznie żywa to widać gołym okiem, bo PKiN im. piekłoszczyka Józefa Stalina stoi gdzie stał a dekret Bieruta hula sobie po Warszawie jak za życia nieboszczyka Bolesława.  Ale niech  żywi nie tracą nadziei  😎

 

Obrazek użytkownika paparazzi

25-11-2023 [19:41] - paparazzi | Link:

Widać pieniądze leżą na ulicy a biały orzeł z koroną siedzi na bananowym drzewie. "Urzędnik gminy jednym pismem jest w stanie anulować wszelkie podjęte wobec niego zobowiązania" a partia rządząca 8 lat nie wysublimowała takich urzędników by ukrócić komunistyczne patologie. Samorządy winne być pod specjalnym nadzorem.

Obrazek użytkownika u2

25-11-2023 [19:44] - u2 | Link:

partia rządząca 8 lat nie wysublimowała takich urzędników by ukrócić komunistyczne patologie. Samorządy winne być pod specjalnym nadzorem.

Przecież powstała komisja ds. złodziejskiej reprywatyzacji. Sądzisz, że tak łatwo pokonać opór zblatowanej sitwy urzędników, adwokatów i sędziów ? A spraw są dziesiątki tysięcy jeśli nie więcej :-)

Obrazek użytkownika paparazzi

25-11-2023 [20:22] - paparazzi | Link:

To że powstała komisja ds. złodziejskiej reprywatyzacji nie zmienia nic, ciemność widzę /Kononowicz/. Trzeba było moim skromnym zdaniem użyć prerogatyw a nawet dekretów by utrzymać status demokracji taki jak choćby we Francji. Niestety / i znów czyjeś / taki mamy klimat. Teraz będzie o wiele trudniej jak nie za późno odkręcić te patologie.

Obrazek użytkownika u2

25-11-2023 [23:40] - u2 | Link:

ciemność widzę /Kononowicz/

To akurat cytat z Seksmisji. A Konon jest znany z powiedzenia : Nie będzie niczego.

Aktualne i na czasie :-)

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

26-11-2023 [12:21] - AŁTORYDET | Link:

Samorządy to prawdziwa katastrofa, nawet jak na III RP. Samowola, patologia i bezkarność. Niestety, PiS dołożył do tego bagna swoje. Zamiast zmotywować mieszkańców do udziału w wyborach (np. co dwa lat wymieniać składu 1/3 rady), wydłużył kadencję. Prezydent wetując ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, też nie pomógł. Ale będzie jeszcze ciekawiej, gdy "Justysi" uda się zrealizować pomysły ze społecznymi radami przy sądach i składaniem sprawozdania przez Prezesa Sądu, przed lokalnym burmistrzem/prezydentem. Wiele nas czeka...

Obrazek użytkownika u2

26-11-2023 [13:42] - u2 | Link:

Samorządy to prawdziwa katastrofa, nawet jak na III RP. Samowola, patologia i bezkarność.

W większych miastach na pewno. Ale w mniejszych miastach jest sprzężenie zwrotne samorządy - mieszkańcy. Tutaj machlojki nie przejdą tak łatwo jak w MPO w Warszawie :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

26-11-2023 [17:33] - Imć Waszeć | Link:

Orzeł to siedzi, ale nie na bananowym drzewie i wiadomo już czemu jest biały ;)
https://niezalezna.pl/humor/15...
A na deser podsumowanie dwóch kadencji, gdzie żona=społeczeństwo, mąż=władza, lekarz to mi wygląda na.... nie ważne:
https://www.youtube.com/shorts...

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

25-11-2023 [19:45] - Alina@Warszawa | Link:

Gdyby w sądach pracowali ludzie posiadający choć trochę normalnego mózgu, można byłoby się spodziewać zawrócenia tego wariactwa. Ale, jak kiedyś napisał w sieci bloger Toyah, który organizował kursy językowe, nie spotkał w swoim życiu tak głupiej i ograniczonej umysłowo grupy zawodowej jak sędziny, które brały udział w jednym z kursów. Komentarz chyba zbędny? 

Obrazek użytkownika paparazzi

25-11-2023 [20:24] - paparazzi | Link:

A po co gdybać , czyny Alino, czyny.

Obrazek użytkownika izabela

26-11-2023 [16:00] - izabela | Link:

@ Alina 19.45
Znajomy adwokat mówił mi. Najlepsi robią aplikację adwokacką lub idą do notariatu. Trochę słabsi aplikację radcowską. Głupi idą na sędziów a najgłupsi z nich do sądów rodzinnych. Kompletni idioci, tacy którzy musieli brać korepetycje żeby zaliczyć kurs logiki , zajmują się filozofią prawa.

Obrazek użytkownika Pani Anna

26-11-2023 [16:30] - Pani Anna | Link:

@Izabela 
Pozwolę sobie zauważyć, że znajomy adwokat jest w mylnym błędzie, bądź usiłuje się dowartościować. Na aplikację adwokacką i notarialną dostają się głównie ci mocno umocowani "z domu", czyli potomstwo adwokatów i notariuszy, takie co choć do dwóch potrafi zliczyć i się podpisać,  bądź dzieci takich, których stać na to, by taką aplikację potomkowi kupić.  Całej reszcie,  czyli pospolstwu, choćby najbardziej zdolnemu zostaję droga przez mękę,  czyli załapanie się na aplikację prokuratorską lub sędziowską,  zdanie egzaminów oraz odpracowanie pewnej ilości lat, po których mogą starać się o adwokaturę lub notariat (najtrudniej).

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

26-11-2023 [21:57] - Alina@Warszawa | Link:

[16:00] - izabela 
Może coś w tym jest - świetny wpis niejako na temat u prof. Dakowskiego:
Sąd „izby lekarskiej” w Bydgoszczy zdemaskowany jako agenci Pfizera i Astra Zeneki. Czy firmy produkujące szczepionki skorumpowały wszystkich lekarzy zasiadających w Izbach Lekarskich?  

(...) Incydent w sądzie lekarskim w Bydgoszczy, może położyć kres nękaniu uczciwych lekarzy przez inkwizycje konowalskie  z Izb Lekarskich.
Podejrzewam, że firmy produkujące szczepionki skorumpowały wszystkich lekarzy zasiadających w Izbach Lekarskich, a ponieważ ich nazwiska są już znane, więc skompletowanie sądów które by nie były w konflikcie interesów będzie niemożliwe. 
Będzie to też potężny argument przemawiający za tym, aby rozpędzić Izby Lekarskie na cztery wiatry, jako obcą agenturę w systemie prawnym III RP
!! 

Szkoda tylko, że to się dzieje tylko w sądzie lekarskim, a nie w każdym ....

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

25-11-2023 [20:59] - Lech Makowiecki | Link:

Pani Izabelo.
Najpierw faszyzm, a potem komuna łamały  u nas przykazania Dekalogu...
Wszystkie po kolei.
"Nie kradnij!" - było tylko jednym z nich...
Jest przyzwolenie na to (i obojętność społeczeństwa), więc następcy ww. kontynuują z zapałem ten proceder...

Obrazek użytkownika izabela

26-11-2023 [12:50] - izabela | Link:

@ Lech Makowiecki
A teraz globaliści szykują nowy wspaniały świat bez własności prywatnej. Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało dokument zatytułowany " Witamy w roku 2030. Nie mam nic, nie mam własności, a życie nigdy nie było lepsze". Nie powinniśmy tego lekceważyć. Hitlera też nie brano początkowo poważnie.

Obrazek użytkownika u2

26-11-2023 [13:40] - u2 | Link:

Witamy w roku 2030. Nie mam nic, nie mam własności, a życie nigdy nie było lepsze

https://demagog.org.pl/fake_ne...

Słowa „Nic nie będziesz posiadać i będziesz szczęśliwy” nie zostały wypowiedziane przez Klausa Schwaba na spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego. Pochodzą one ze spotu tej organizacji oraz artykułu duńskiej polityczki Ide Aukene, które opisują wizje i prognozy, jak w przyszłości będzie wyglądał świat.
 

Obrazek użytkownika izabela

26-11-2023 [15:55] - izabela | Link:

@u2 13.40
Dzięki za link

Obrazek użytkownika spike

26-11-2023 [10:56] - spike | Link:

Kiedyś będąc u przyjaciela, spacerowaliśmy po centrum miasta, właściwie miasteczka, które ma średniowieczne korzenie , podziwiałem kamienice, które przetrwały do naszych czasów, przyjaciel zaczął opowiadać ich historię, okazało się, że spora ich ilość należała do jego rodziny, która była b.zamożna. Po wojnie przyszli komuniści, została im tylko jedna kamienica, w której mieszka.

Obrazek użytkownika izabela

26-11-2023 [12:44] - izabela | Link:

@ spike 10.56
Dobrze że chociaż jedna kamienica im została. 

Obrazek użytkownika spike

26-11-2023 [20:36] - spike | Link:

przyjaciel też to docenia i jest "dozgonnie" wdzięczny :))

W mojej rodzinie było podobnie.

Obrazek użytkownika lala

26-11-2023 [15:38] - lala | Link:

tak, Warszawa była bardzo zniszczona, ale kamienice i domy stały w Białymstoku, Lublinie, Łodzi - dużo było domów w małych miasteczkach - wprowadzili się do nich polscy lokatorzy... "uwłaszczyli" się nie za 10% a całkiem za darmo, jeszcze może znaleźli pierzynę na strychu...

może by tak przypomnieć książkę Ledera - Prześniona rewolucja....