Dwie strony medalu

Wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kachka postawił ultimatum - w przypadku przedłużenia embarga Ukraina uda się po pomoc do Światowej Organizacji Handlu (WTO). I tak się stało. 

24 sierpnia w Dzień Niepodległości Ukrainy odbyła się premiera filmu Dowbusz. Jest to historia osiemnastowiecznego opryszka, który wsławił się mordowaniem polskiej szlachty. Dobrze widać, że zadekretowana miłość polsko ukraińska już się zaczyna sypać. Nie da się po prostu ukryć, że narodowa tożsamość Ukraińców została zbudowana na walce z Polakami. Bohaterem narodowym Ukrainy jest Bogdan Chmielnicki, który na mocy ugody w Perejasławiu spowodował oddanie Ukrainy pod władzę cara. Innym najsłynniejszym bohaterem Ukrainy jest Stefan Bandera, który jako lider OUN przez całe życie walczył z Polakami. Za tę działalność został przez sądy Rzeczpospolitej skazany na karę śmierci zamienioną na dożywocie. Pewien dowcipniś słusznie zauważył, że Konrad Mazowiecki sprowadzając do Polski trzystu Krzyżaków stworzył problem, z którym Polska borykała się przez trzysta lat i zapytał przez ile lat będziemy się borykać z problemami, które stworzono sprowadzając do Polski dwa miliony Ukraińców?

Ukraińcy posiadają „gen antypolski” pisze Paweł Sonisz w „Warszawskiej Gazecie”.  Spróbujmy wyjaśnić jakie są tego przyczyny. Rzeczpospolita wielonarodowa była to rzeczpospolita szlachecka. Właścicielami ziemi byli Polacy a chłopami pańszczyźnianymi , a potem robotnikami najemnymi „ tutejsi” czyli rdzenna ludność zamieszkująca tereny dzisiejszej Białorusi oraz Ukrainy. Białorusini zdobyli świadomość narodową anektując niejako polską arystokrację i uważając ją za własną elitę. Znam bardzo dobrze stosunki na Białorusi, bywałam tam po ustąpieniu sowieckiej władzy wiele razy i nie ulegnę obowiązującej, całkowicie fałszywej narracji. Po 89 roku Polska wybrała sobie Białoruś na tę żabę z bajki  Jean de La Fontaine’a, która ma się nas bać. Można sądzić, że widzenie tego kraju leczyło nasze narodowe kompleksy. Przez całe lata zupełnie niezgodnie z prawdą przedstawiano Białoruś jako obraz nędzy i rozpaczy. Miały tam panować bieda, zacofanie, brud i terror. Gdy ktoś chciał skrytykować jakiś polski obyczaj zadawał retoryczne pytanie: „czy jesteśmy na Białorusi?” Prawda była zupełnie inna i trudno uwierzyć, że nie znali jej politycy i dziennikarze. Na Białoruś można było się  wybrać bez najmniejszych kłopotów i bez trudu sprawdzić jak wygląda ten kraj i jakie panują tam stosunki. Prawda jest taka, że po wielu latach sowieckiego terroru i faktycznej nędzy Łukaszenko postawił kraj na nogi. Odbudował miasta, cerkwie, kościoły katolickie i liczne polskie arystokratyczne siedziby. W tym Nieśwież, Mir, pałacyk Ogińskiego- Zalesie i dwór Mickiewicza w Zaosiu koło Nowogródka.  Zbudował szosy. Rektor pięknie odrestaurowanego i działającego seminarium w Pińsku mówił mi żartobliwie, że codziennie modlą się o zdrowie batiuszki. Najważniejsze jest jednak, że Białorusini są niezwykle życzliwi wobec Polaków, całkowicie pozbawieni resentymentów wobec dawnych klas wyższych. To Białoruś należało „ zagospodarować”  i nawiązać z nią poprawne stosunki. Nieustanne wtrącanie się Polaków w sprawy obcego państwa, popieranie operetkowej opozycji i udział w próbach obalenia reżimu Łukaszenki dało spodziewany rezultat. Batiuszka „odwinął się” i pokazał jak łatwo jest destabilizować życie sąsiedniego kraju. Bardzo długo, lawirując jak mógł, łasił się do Polski. Teraz (nadal lawirując) przeszedł na stronę wroga. Można powiedzieć, że został wepchnięty w łapy Putina i raczej nie ma od tego odwrotu.

„Tutejsi” z Ukrainy to zupełnie inna historia. Kozacy mieli swoją arystokrację, swoją hierarchię społeczną i sprowadzanie ich do roli chłopów pańszczyźnianych czy służby nie mogło być  przez nich akceptowane. Ich świadomość narodowa, opierała się na walce z dominacją polskich panów prowadzonej właściwymi im okrutnymi metodami. Żądanie aby Ukraińcy wyrzekli się swoich narodowych bohaterów, którzy dla nas są zwykłymi zbrodniarzami ma taki sens jaki miałoby żądanie aby Polacy uznali za zbrodniarza na przykład Jagiełłę. Zauważmy, że kolaboracja z Niemcami w czasie II Wojny Światowej dawała Ukrainie złudną nadzieję na wybicie się na niepodległość. Podobne motywy kierowały niektórymi naszymi góralami którzy dali się wciągnąć w koncepcję  Goralenvolk, bo nie akceptowali pańskiej Polski. Góralska przyśpiewka mówiła:  „Hej panowie, panowie, będziecie panami, ale nie będziecie przewodzić nad nami”, a Wacław Krzeptowski przekonywał, że Niemcy wyzwolą górali spod niewoli „panów”. 

Jeszcze bardziej absurdalne jest wymaganie aby Polacy  zapomnieli o ludobójstwie na Wołyniu i udziale ukraińskich formacji po stronie hitlerowców w rzezi Woli. Nie jest możliwe napisanie synkretycznej historii podobnie jak niemożliwe jest stworzenie synkretycznej religii. Dobrym przykładem jest niepowodzenie prezydenta Indonezji Suharto w zrealizowaniu podobnej koncepcji. Opisuje to Sławomir Stoczyński w niedawno wydanej, bardzo ciekawej książce „ Indonezja kraj kontrastów i paradoksów”, którą wszystkim gorąco polecam. Otóż w 1945 roku po uzyskaniu przez Indonezję niepodległości państwowej prezydent Suharto oparł próbę zbudowania silnego państwa na dwóch koncepcjach. Jedną z nich była idea transmigracji czyli przenoszenia ludności z terenów przeludnionych, głównie z Jawy na inne wyspy. Drugą- był synkretyzm religijny i kulturowy czyli idea połączenia różnych systemów wierzeń i obyczajów. Obydwie te idee poniosły całkowitą klęskę. Kiedy w 1998 roku upadła dyktatura Suharto w Indonezji zawrzało. Krwawe bratobójcze walki, wywołane próbą wcielania w życie pomysłów Suharto trwały przez trzy lata. Zakończył je rozejm podpisany w 2002 roku.

Wniosek jest prosty. Wszelkie próby stworzenia wspólnoty dwojga narodów (narodu ukraińskiego i polskiego) przy ich wielkiej odległości kulturowej i historycznej skazane są na niepowodzenie. Co nie znaczy, że nie należy dbać o poprawne stosunki między tymi krajami. Pomagać też można ale rozsądnie.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

23-09-2023 [22:51] - u2 | Link:

Pewnie się z Żyrinowskim wyższością nad innymi podzielili jeszcze za dawnych czasów

Nie ściemniaj londończyku. Znowu się napiłeś ?

Plokhy to uznany historyk z Harvarda, a mosiek Żyrik to znany polakożerca, który skończył jak kończą wszyscy polakożercy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-09-2023 [23:48] - Tomaszek | Link:

O ! Widzisz Ubocie ?
Plokhy received his undergraduate degree in history and social sciences from the University of Dnipropetrovsk (1980), where he studied under professors Mykola Kovalskyi and Yuriy Mytsyk, and his graduate degree from the Russian University of the Friendship of Peoples (1982), specializing in historiography and source studies. He received his habilitation degree in history from Taras Shevchenko National University of Kyiv in 1990.[3] a google to tak tłumaczy Plokhy uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie historii i nauk społecznych na Uniwersytecie w Dniepropietrowsku (1980), gdzie studiował pod kierunkiem profesorów Mykoły Kowalskiego i Jurija Mytsyka, a stopień magistra na Rosyjskim Uniwersytecie Przyjaźni Narodów (1982) ze specjalizacją historiografia i studia źródłowe. Stopień doktora habilitowanego historii uzyskał na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w 1990 roku.[3] . Oświeć mnie , który to Harvard bo ja się w tych Harvardach nie mogę połapać . A może to Wyższa Szkoła  Wciskania Garnków Emerytom pobliska byłemu ogólniakowi mojej córki silnie promowana przez nauczycieli jako brzytwa i bat na nieuków . Sam se pewnie wpis w Wikipedii napisał , może się wstydził ? Płochij se na Plokhy zmienił bo to na Kiepski się tłumaczy ? Powiedz mu że Ferdek to spoko gość , niech nie boi żaby . A może to ten moskiewski uniwerek , to rzeczywiście taki sowiecki Harvard  , tam rzeczywiście "historii" óczyli przyszłych sowieckich dyplomatuf i nauk społecznych też . Radzieckich nauk , nie jakichś pożal się Boże Harvardów . Ale "nasz" Bolek to naprawdę miał wykłądy na Harvardzie . O ! A ja go nie cytuję . No i co z tym kursem jazdy na krowie , doczekać się nie mogę .
 

Obrazek użytkownika u2

24-09-2023 [07:41] - u2 | Link:

Oświeć mnie , który to Harvard bo ja się w tych Harvardach nie mogę połapać

Ojejku, jaki ty masz problem z tą ukrą, urodzonym zresztą w kacapii, w Niżnym Nowogrodzie, łapaj pierwszy z brzegu link o Płochym z Wiki, której nie uznajesz, ale to twój problem :

https://en.wikipedia.org/wiki/...

Serhii Plokhy, or Plokhii (Ukrainian: Сергій Миколайович Плохій; born 23 May 1957) is the Mykhailo Hrushevsky professor[a] of Ukrainian history at Harvard University, where he also serves as the director of the Harvard Ukrainian Research Institute.

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-09-2023 [10:31] - Tomaszek | Link:

U2
To on po Bolku tam schedę pewnie przejął . W polityce praktycznej to się nazywa karmieniem świń pod stołem pana . Cimoszewicz to se w Wikipedii wpisałał alma mater Columbia Uni . Ja se wpiszę Oxford i Cambridge , też tamtędy przejeżdżałem , a nawet w środku byłem . 
To może chcesz mnie skierować do niego na ten nieszczęsny kurs jazdy na krowie ?
 

Obrazek użytkownika u2

24-09-2023 [10:45] - u2 | Link:

Cimoszewicz to se w Wikipedii wpisałał alma mater Columbia Uni

Wtedy zwerbował go PRL-owski wywiad kiedy TW Carex wyjeżdżał do USA. Nie udawaj większego durnia niż jesteś. Amerykanie wynagradzają agentów PRL, jeśli im są wygodni. Stąd milion USD dla Lecha aka Bolka. W dodatku Bolek nie zapłacił podatku od tej ewidentnej łapówy. Jak każdy prl-owski agenciak narobił manka pomimo kosmicznej kasy, którą otrzymał :-)

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-09-2023 [10:57] - Tomaszek | Link:

U2
A nieagentów Nieukrainy to  nienagradzają . Oni od początku tacy "wybitni" po tym sowieckim moskiewskim Oxfordzie . Pewnie nawet z Saszą Kratesem studiował , to mu referencje na ten Harvard dał .
Migasz się . Widzę że o kursie jazdy na krowie mogę zapomnieć , bo mi go nie chcesz udzielić a i referencji nie będzie .

Obrazek użytkownika u2

24-09-2023 [11:09] - u2 | Link:

nieagentów Nieukrainy to  nienagradzają

Jednak udajesz większego durnia niż jesteś. Płochy to znany historyk, tego nigdy nie przyznasz publicznie boś ćwok z Londynu. A pamiętamy w Polsce jak haniebnie Londyn zachował się względem Polaków podczas II wojny światowej :-)

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-09-2023 [11:55] - Tomaszek | Link:

U2
A co , może nagradzają ? Niech ten twój Płochij będzie znany , wy wszyscy się znacie , ale jak absolwent sowieckich uczelni politycznych pisze historię , również Polski , to nie trzeba pytać co tam jest . Gross z Michnikiem też piszą a jakie ordery za to mają . "Autorytety" że job twaju mać" . Spytaj lepiej swojego Płachoja o "chwalebne" zachowanie UPAdlińców w czasie II WŚ . On się na tym pewnie "zna" , taki "wybitny". 
 

Obrazek użytkownika u2

24-09-2023 [18:44] - u2 | Link:

@tomaszew

Po tym jak Londyn haniebnie potraktował Polaków w czasie II wojny światowej nigdy bym tam nie zamieszkał, to dyshonor dla każdego patriotycznego Polaka.

PS. Uniwersytet Harvarda jest ok. Właśnie czytam książkę napisaną przez jednego z jego absolwentów pt. "Dreams from my father". Co innego Princeton. Tam studiowanie dla każdego Polaka to dyshonor, bo urzęduje tam polakożerca prof. Gross. To są proste sprawy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-09-2023 [19:25] - Tomaszek | Link:

Ubocie zakuty
Napisz to o wszystkich Polakach tam zamieszkałych włącznie z weteranami I i II WŚ Rządami RP i Prezydentami na emigracji. Do Huskyego , JzL i wielu na tej blogerni . Ja nie mieszkam w Londynie . To nie do mnie piszesz . Żadna świnia nie ześwini żadnego uniwersytetu . To świnie się zeświniają . Ześwinione do cna uniwerki to raczej w Polsce są powszechne , świń tam dostatek .
A propos
A czy wiesz że Ubota to wynalazł słynny sowiecki uczony Ubotow . A łeb Ubotowi zakuł Zakutow .
Do nich żale .

Obrazek użytkownika u2

24-09-2023 [19:34] - u2 | Link:

@tomaszew

Widać, że nadajesz z wysp, z okolic Londynu. To wstyd dla każdego Polaka tam mieszkać. Przeczytaj sobie książkę Cata-Mackiewicza pt. "Londyniszcze". Opisał on tam takie antypolskie stwory jak ty.

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-09-2023 [19:38] - Tomaszek | Link:

Ubot Tomaszew
Ty się jednak do kowala w kolejkę zapisz .

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-09-2023 [19:34] - Tomaszek | Link:

P.S.
Tomaszew to pisz do siebie . Ja mam  przyzwoite polskie nazwisko bez podtekstów historycznych . Z resztą Tomaszew to mi nic nie mówi ani z niczym złym się nie kojarzy . Łap okazję póki jest .

Obrazek użytkownika u2

24-09-2023 [19:39] - u2 | Link:

@tomaszew

mam  przyzwoite polskie nazwisko bez podtekstów historycznych

Wiele takich antypolskich wyrodków jak ty pozmieniało sobie nazwiska na czysto polskie, bardziej polskie niż mają sami Polacy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-09-2023 [19:42] - Tomaszek | Link:

Patrz 19:38 Ubocie Tomaszew .

Obrazek użytkownika u2

24-09-2023 [19:44] - u2 | Link:

@tomaszew

Wstydzisz się swojego prawdziwego nazwiska antypolski huncwocie.

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-09-2023 [19:57] - Tomaszek | Link:

Ubot Tomaszew
Zdjęcie mam w awatarze imię w nicku , ty masz numer ubota i w awatarze jakąś brygadę kowali co ci łeb zakuli . I odwal się od Polaków , to nie twój naród . Wal na Kijów do swoich .

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-09-2023 [17:38] - Pani Anna | Link:

Ujejska, jestem dziwnie spokojna o powodzenie tych twoich "misji" - skończą się tak, jak wyszczepianie narodowe i paszporty covidowe. Całe szczęście,  że do takich zleceń delegowane są takie biedy umysłowe jak ty.

Obrazek użytkownika spike

23-09-2023 [19:38] - spike | Link:

@ania z łonowego wzgórza
nie jesteś tak głupia jak nam się wydaje, jesteś dużo głupsza."

Obrazek użytkownika juur

23-09-2023 [18:57] - juur | Link:

Notka jak najbardziej na czasie i nie sposób przejść obojętnie.
Dziwny tylko brak frontalnego ataku na Autorkę za szarganie świętości. Być może nie wyszły jeszcze dyspozycje co i jak po bezczelnym, aroganckim uderzeniu w Polskę przez Zelenskiego w USA. Jeszcze nie wiadomo czy udajemy, że nic się nie stało czy tłumaczymy, że to co widzimy i słyszymy znaczy zupełnie coś innego....

Obrazek użytkownika izabela

23-09-2023 [19:32] - izabela | Link:

@ juur (18.57) 
Boli mnie nie atak lecz fakt, że nasze czasy cechuje całkowity upadek etosu lekarza, dziennikarza a przede wszystkim naukowca. We wszystkich sprawach obowiązują poprawnościowe paradygmaty.  a odstępstwo od nich (które jest przecież podstawą nauki jako szukanie prawdy) karane jest jak za Stalina nagonką gorliwych hunwejbinów w którą włączają się władze uczelni. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-09-2023 [21:15] - Tomaszek | Link:

Iza
Dziś etosy stoją w garażach a garaże trzydrzwiowe od frontu śwaidczą o autorytecie . Ja mam garaż od tyłu to i autorytet marny .

Obrazek użytkownika Jan1797

23-09-2023 [23:53] - Jan1797 | Link:

Biedne te dzieci.
Wszystko, co polskie be, ale nikt nie chce powiedzieć jak to cherubinowa, wymarzona rzeczywistość się zowie. Kolejne pokolenie to ukrywa. Pytasz dziełem wskazanym jest Dulkiewicz? Może Fijołek czy Trzaskowski wspólnymi siłami błyskotliwych wybrany? Ależ stąd cisza. Dobrze, ze obok żeglarz wskazał deskę ostatnią.. Biedne te dzieci.

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-09-2023 [00:04] - Tomaszek | Link:

Juur
Bo oni tak atakują dyskretnie , otrzepując kolana po każdym ataku . I nic nie widać . I w ogóle nikt na nikogo nie pluje , tylko deszczyk pada jakoś tak .

Obrazek użytkownika Jan1797

24-09-2023 [20:56] - Jan1797 | Link:

Przykro mi to napisać, ale nazywanie „obcieraniem kolanek”, czy „otrzepywaniem kolanek” jest określeniem tak niegrzecznym jak wstydliwe zachowaniem przy stole importowane zza Odry lewico. Dzisiaj w telewizji Polskiej żaden z was nie widzi obrazu Holland, bo czarno -biały i jest rzeczywistością opisaną pod tym artykułem bez litości, przy czym nasze uchybienia są jak gwizdanie w górach. https://www.salon24.pl/newsroo...  Tak, że kto z kim przy tranzycie zboża wkrótce się okaże i nie jest dobrze skoro nad przekazem nie panujecie od tygodnia:). Kolberg Wedel nie, ale czy Goethe? Tylko może nie zasługuje na pogardę. Unrugiem żaden z nich zdecydowanie nie był. 

Obrazek użytkownika Maverick

23-09-2023 [21:08] - Maverick | Link:

Za tym co dzieje się na Ukrainie stoji klan Kaganowiczów  dzisiaj ukrutego kaganatu co opanował wiele rządów i podstawił swoje kukły.
https://ibb.co/r2BwgS8
Jak myślicie który z nich jest ojcem chrzestnym?

Obrazek użytkownika lala

24-09-2023 [16:23] - lala | Link:

cóż, autorka jak widać z góry "wie lepiej" (kiedyś niejaki Kur wiedział), że tylko Kozacy mieli "właściwe im okrutne metody" gdy walczyli z polskimi panami i kolonizacją (nader brutalną) ukraińskich ziem....
cytuję -  "Kozacy mieli swoją arystokrację, swoją hierarchię społeczną i sprowadzanie ich do roli chłopów pańszczyźnianych czy służby nie mogło być  przez nich akceptowane. Ich świadomość narodowa, opierała się na walce z dominacją polskich panów prowadzonej właściwymi im okrutnymi metodami."
tak oto w dwóch zdaniach można dokonać zręcznej manipulacji - faktycznie Kozacy chcieli rządzić się sami u siebie, ale przypisanie im akurat jako cechy całej społeczności - "okrutnych metod" to sprytny sposób zrobienia z przeciwników ukraińskich po prostu aniołów z dobrą nowiną (a nie wykonawców krwawych podbojów), zaś z walczących z kolonizacją Kozaków  - wcielonych diabłów....
polecam lekturę Beauvois'a, który nieźle opisał dzieje tamtych terenów...
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

24-09-2023 [16:45] - jazgdyni | Link:

@Izabela

Witam Izo

Mówiąc o Indonezji warto podkreślić różnicę pomiędzy dwoma kolejnym przywódcami państwa - Sukarno i Suharto. Większości te ważne postaci ludziom się mieszają.

Serdeczności

Obrazek użytkownika izabela

24-09-2023 [17:29] - izabela | Link:

@ jazgdyni ( !6.46) 
Przyznam się, że mi się też mylili dopóki nie przeczytałam polecanej pozycji. Indonezja, jej 17 500 wysp i 400 wulkanów w tym 100 czynnych zawsze tak przekraczała granice mojej wyobraźni, że wolałam się już nic więcej na jej temat nie dowiadywać. Również porażająca jest liczba narzeczy i wierzeń ( czy można to nazywać religiami?). Książka Stoczyńskiego przybliża to wszystko nie nudząc. To akurat dla takich ignorantów jak ja. Pan Stoczyński mieszka w Dżakarcie bodajże od 8 lat. Ja też serdecznie pozdrawiam.. 

Strony