Awangarda i ariergarda

Powszechnie wiadomo, że każda innowacja techniczna ułatwia życie lecz utrudnia opanowanie ewentualnej  awarii. Im urządzenie jest bardziej skomplikowane tym usunięcie awarii jest trudniejsze, a konsekwencje awarii bardziej poważne. Doświadczyłam tego wielokrotnie. W czasach dominacji płyt winylowych miałam dość prymitywny  gramofon, którego ramię było ustawiane ręcznie. Potem nabyłam gramofon o wiele droższy, z automatycznie ustawianym ramieniem  i od razu zaczęły się z nim kłopoty. Nieustannie się  psuło uniemożliwiając mi słuchanie muzyki (oczywiście wyłącznie klasycznej). Przeprosiłam się więc ze starym, niezawodnym gramofonem. Następne doświadczenie tego typu dotyczyło samochodu. Wracałam kiedyś ze znajomą w zimie, przy dwudziestostopniowym mrozie, całkowicie skomputeryzowanym samochodem. Komputer zepsuł się i okno nie dawało się zamknąć. Musiałyśmy zatkać okno poduszką - na szczęście taką miałyśmy w samochodzie. Potem samochód po postoju nie zechciał ponownie zapalić. Zatęskniłam do samochodów uruchamianych korbą, z oknami otwieranymi też korbką, albo zamykanymi na zatrzask jak w citroenie deux chevaux. Takim samochodzikiem przejechałam kiedyś bez awarii całą Francję. Jeszcze bardziej niezawodny jest Muscel. Taki samochodem wybrałyśmy się z koleżanką na Białoruś zaraz po wycofaniu się z tego kraju sowietów. Na szosach spotykałyśmy tylko podobne Muscele i słynne Ziły 105 ( mawiano w Polsce: ził sto piać- trochę jechać trochę pchać ). Tak, że nie rzucałyśmy się w oczy a o to nam wówczas chodziło.

Wygodne, zautomatyzowanie pilotowanie samolotem stało się przyczyną licznych katastrof lotniczych. Wiedzę na ten temat czerpię między innymi z programu telewizyjnego „Katastrofy w przestworzach”. Swoją drogą – to zrobiono z katastrofą w Smoleńsku całkowicie odbiega od sprawdzonych procedur badania katastrof lotniczych. Jeszcze inny przykład. Kiedy drzwi do chaty zamykało się na skobel nie było problemów z ich otwarciem w przypadku zepsucia tego prymitywnego zamka. Kłódkę można zawsze w ostateczności przepiłować. Znam przypadek gdy osoba, która zainstalowała w swoim mieszkaniu zamek otwierany telefonem nawet z innego kraju za pomocą specjalnej aplikacji, spędziła noc na klatce schodowej gdyż żaden ze ślusarzy nie potrafił sobie poradzić z tym zamkiem, a pancerne drzwi uniemożliwiły ich wyłamanie. Bardzo wygodnie jest jadąc na weekend włączać przez telefon ogrzewanie czy ustalać temperaturę  w domku letniskowym. Gdy jednak aplikacja zawiedzie można przez cały weekend marznąć bo nie uda się ustawić termostatu. Nie da się również napalić w chacie choćby szyszkami, bo olejowy czy gazowy piec jest sterowany przez komputer, a poza tym w ogóle nie ma paleniska.

 Polecam bardzo zabawny filmik (https://www.youtube.com/watch?v=wCpISezG7fA), który przedstawia perypetie człowieka jadącego elektrycznym samochodem z Wielkiej Brytanii do Iławy. Ma on poważne kłopoty z ładowaniem samochodu choć jest biegły w stosowaniu różnych aplikacji telefonicznych. Cóż ma powiedzieć w takiej sytuacji „ wykluczona cyfrowo” babcia?

Rozwój techniki jest nieuchronny choćby ze względu na wygodnictwo ludzkie. Powoduje jednak jako efekt uboczny ogłupianie ludzi i pozbawia ich elementarnych umiejętności. Obecnie młodzi ludzie nawet we własnym mieście używają GPS i jak zauważyłam tracą przez to orientację przestrzenną. Błądzą nie tylko w lesie lecz potrafią opuszczając stację benzynową pojechać w przeciwnym do zamierzonego zwrocie. Na przykład jadąc do Zakopanego wracają przez pomyłkę do Warszawy i reflektują się dopiero wtedy gdy odezwie się GPS. Dobry pilot gdy zawodzi automatyka wyłącza automatycznego pilota i przejmuje sterowanie ręczne. Automatyczny pilot ma ułatwiać prowadzenie samolotu a nie, jak to z tragicznym skutkiem często bywa, rządzić człowiekiem. Dobry pilot poradzi sobie mając wolant w ręku nawet w przypadku awarii. Nie bez powodu mawiało się kiedyś, że polscy lotnicy potrafili latać nawet na drzwiach od stodoły. Podobnie, ten kto potrafi dobrze jeździć konno na oklep zawsze poradzi sobie w siodle. Wybitna amazonka Paulina Wodzicka ukończyła kiedyś wyścig w Pradze nie sygnalizując utraty strzemienia, nie zmieniając nawet dosiadu. Komisja techniczna nie mogła w to uwierzyć więc jeden z członków komisji biegał po torze wyścigowym szukając zgubionego strzemienia. Większość jeźdźców amatorów po utracie strzemienia dobrowolnie wycofuje się z wyścigu, a pewien znany polski dżokej gdy odpięło mu się puślisko spadł z konia i wyścigu nie ukończył. Jak widać jeździł gorzej od Pauliny, więc jego nazwiska przez wyścigową solidarność nie podam. Amazonki wyginające się wdzięcznie w siodle podczas zajęć jeździeckich nie potrafią na ogół bez strzemion nie tylko galopować lecz nawet stępować.

Sklepowa, która aby ustalić ile wynosi dwa razy dwa uruchamia kasę, po awarii kasy nie jest w stanie sobie poradzić nawet ze sprzedaniem kilograma buraków. To samo dotyczy młodzieży szkolnej. Dlatego wielu nauczycieli zabrania używania kalkulatora na lekcjach matematyki, co przez młodzież traktowane jest jako szykana. Kalkulator oczywiście jest wspaniałym urządzeniem i wygodnie jest z niego korzystać. Starsi ludzie pamiętają koszmar towarzyszący obliczeniom technicznym czy statystycznym gdy dysponowaliśmy tylko tablicami logarytmicznymi i suwakiem logarytmicznym. Jednak nie jest dobrze gdy ludzie nie znają podstawowych algorytmów rachunkowych i w przypadku jakiejś awarii są równie bezradni jak niektórzy współcześni kierowcy bez GPS.

Chciałabym być dobrze zrozumiana. Nikt nie propaguje powrotu do jaskiń i oświetlania domów łuczywem. Nie pożądana jest jednak sytuacja takiego uzależnienia od sztucznej inteligencji, że osoba nie dysponująca GPS błądzi nawet w Lesie Kabackim. Nie do przyjęcia byłby również prawny nakaz używania GPS czy prawny zakaz oświetlania domu łuczywem. Prawo nie powinno się zmieniać w rytm zmiennych paradygmatów, które najczęściej są tylko niczym nie uzasadnioną hipotezą ad hoc, chwilową modą intelektualną.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-09-2023 [10:30] - NASZ_HENRY | Link:

Trzeba kształcić zarówno umiejętności cyfrowe (takie jak GPS) jak i analogowe (takie jak kompas), wtedy życie nie przynosi niespodzianek  ;-)

 

Obrazek użytkownika izabela

16-09-2023 [10:49] - izabela | Link:

@ NASZ-HENRY
Racja. Pomimo niskiej kultury cyfrowej korzystam z GPS. W obcym mieście , w absolutnej mgle mówi- kieruj się na północ. Bezpieczniej mieć kompas niż szukać drzew z porostami.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-09-2023 [14:02] - Imć Waszeć | Link:

W mieście zazwyczaj nie ma mchów. Za to menele, chlory i fenole zwykli przesiadywać od strony południowej ściany bloku. ;)

Obrazek użytkownika izabela

16-09-2023 [18:27] - izabela | Link:

@Imć Waszeć (14.02)
Dziękuję za wskazówkę . będę szukała meneli a nie porostów.

Obrazek użytkownika PIOTR Z GDAŃSKA

16-09-2023 [12:33] - PIOTR Z GDAŃSKA | Link:

Mój samochodowy GPS zawsze informuje mnie o konieczności skrętu po 50 metrach od właściwego zjazdu!!! Jak mówi moja córka lepiej zaufać naturalnej głupocie niż sztucznej inteligencji!!!

Obrazek użytkownika paparazzi

17-09-2023 [01:01] - paparazzi | Link:

To pestka, ja mam GPS Świra, ups przepraszam, wkierował mnie w USA w fabryczny parking mówiąc za chwilę skręć w prawo ale było jakieś 50 metrów drzew. Dalej widać drogę. Zima, śnieg i noc. Ale mam wytłumaczenie, militarne obiekty itp są chronione i GPS świr nie pracuje.

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

17-09-2023 [05:27] - SilentiumUniversi | Link:

Wystarczy przejechać 20 metrów w jakimkolwiek kierunku i głupi Google powie gdzie skręcić. Jak się będzie miało pecha trzeba będzie zawrócić. Tylko co za geniusz to wymyślił?!!!

Obrazek użytkownika izabela

17-09-2023 [10:49] - izabela | Link:

@ PIOTR Z GDAŃSKA (12.33)
Proszę serdecznie pozdrowić córkę. Podnosi mnie na duchu fakt, że w młodym pokoleniu są ludzie mądrzy a przede wszystkim realiści a nie tylko Julki marzycielki. 

Obrazek użytkownika spike

17-09-2023 [13:00] - spike | Link:

@piotr
z tym samochodowym GPSem jest taki problem, że dla celów cywilnych nie jest dokładny, to co nam pokazuje nawigacja, to "interpretacja" programu nawigacji, stąd te błędy.
Przykład, samochody autonomiczne mają dostęp do dokładnych danych GPS, jest licencjonowany, podobnie jak samoloty. Ograniczenia wynikają z obrony przed terrorystami.
Ogólnie mówiąc, wydawało się, że wszyscy powinni wiedzieć, że nie należy ślepo ufać nawigacji, w myśl zasady "ufać znaczy kontrolować".
Faktem jest, że oznaczenia polskich dróg jest fatalne, nie ma spójności logicznej, łatwo się zgubić, mi kilka razy pomogła wrócić na właściwą drogę nawigacja, w miastach raczej nie ma dróg wpadających do rzeki.

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [13:37] - u2 | Link:

Ja korzystam z auto-nawigacji z map Google w tele-fonie. W zupełności wystarczająca, na bieżąco aktualizowana. Podaje m.in. korki i inne przeszkody na drodze.

Obrazek użytkownika Tomaszek

18-09-2023 [21:14] - Tomaszek | Link:

Na tym rondzie tylko Tom Tom daje rady https://en.wikipedia.org/wiki/... . Trzeba tylko bardzo powoli jechać . Apple i Google się pieprzyły jeszcze pięć minut za skrzyżowaniem i pokazywały obrazki rodem chyba z kamasutry . Nawet miejscowi jeżdżą w kółko do skutku  .

Obrazek użytkownika Jabe

16-09-2023 [13:05] - Jabe | Link:

Innowacja może polegać na u­proszczeniu i u­czynieniu cze­goś bar­dziej nie­zawodnym.

Obrazek użytkownika Es

16-09-2023 [13:42] - Es | Link:

@jabe
Z zapartym tchem będę teraz oczekiwał komunikatów GPS: mech rośnie po przeciwnej stronie mijanego drzewa

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-09-2023 [14:05] - Imć Waszeć | Link:

GPS jest już przestarzały, co wykazały manipulacje Armii Czerwonej. Powstaje ASPN - następca GPS. Dlaczego DARPA nie ufa nawigacji satelitarnej?: https://gadzetomania.pl/powsta...
Zdaje się, że już o tym pisałem w kontekście "jak drony mają się orientować w terenie" (także nowe ustrojstwa manewrujące, którym obecnie wdrukowuje się mapę w głowę jak ptakom) w rzeczywistości silnie zurbanizowanej. Czyli, że np. powinny wychwytywać sygnały telefonów, WiFi i innych takich źródeł możliwych do zlokalizowania.

Obrazek użytkownika adarus2

16-09-2023 [14:02] - adarus2 | Link:

Nie zgadzam się. Rozwój techniki nie ogłupia ludzi i nie pozbawia ich elementarnych umiejętności. Jeśli już to pozbawia niepotrzebnych więcej umiejętności. Czy potrafi Pani skrzesać za pomocą krzesiwa zwykły ogień? Może tak ale większość ludzi nie potrafi. Kiedyś była to umiejętność elementarna. Dziś jest zbędna. Dla stolarza kiedyś umiejętność strugania ręcznym strugiem była elementarna. Dziś większość takiego narzędzia nigdy nawet nie widziała. Rozwój techniki wymusza na ludziach nabycie nowych umiejętności a to zmusza do jakiegoś wysiłku. Wysiłku umysłowego znaczy się. Dlatego niektórzy protestują.

Obrazek użytkownika paparazzi

17-09-2023 [01:11] - paparazzi | Link:

Adarus nie prawda, te innowacje raczej otępiają ludzi tak jak kalkulator. Mogą być pomocne ale trzeba polegać na inteligencji i wykształceniu. Zresztą ile trzeba stracić żeby zyskać.

Obrazek użytkownika izabela

17-09-2023 [08:46] - izabela | Link:

@adarus2 (14.02)
Życzę wszystkim i sobie samej żebyśmy nie musieli rozpalać ogniska w zimie bez zapałek. Z własnego doświadczenia. Dzierżawimy bacówkę pod Turbaczem. Spędzaliśmy w tej bacówce Sylwestra i kolejny tydzień. W Sylwestra przyszedł facet z sąsiedniej bacówki " pożyczyć" drewno. .Nie umiał porąbać leżących pniaków na kawałki mieszczące się w wiejskiej kuchni.  Daliśmy drewno bo było minus 20 stopni więc nie był to  czas na pedagogikę. Po Sylwestrze walił w okienko o 3 rano.. Kuchnia wygasła i zamarzają. Cierpliwie rozpaliłam pod kuchnią i poradziłam dyżury przy palenisku. Nie wiedzieli nawet co to jest szyber i do czego służy. Byli to muzycy z Gdańska. Gdyby nie my zamarzliby chyba do rana. albo następnego dnia kiedy było już minus 28 stopni i woda im zamarzła w czajniku. Chcieli schodzić razem ale odmówiłam. Skierowałam ich na drogę do Łopusznej .a sami zeszliśmy do Waksmundu. To nie są opowieści z mchu i paproci. Kilka lat temu facet zamarzł na progu bacówki choć miał zapałki i termos z kawą. Przyczyną mógł być tylko jego idiotyzm. Usiadł sobie odpocząć. 

Obrazek użytkownika Ijontichy

16-09-2023 [14:42] - Ijontichy | Link:

Mnie kiedyś żona wysłała po 65 cm bieżących tapety samoprzylepnej...mamy olbrzymi sklep z tapetami kilka krokow od domu.
Wchodzę,przy ladzie piękna dziewczyna,pazury jak u niedzwiedzicy pomalowane w kwiatki: 
Ja--poproszę 65 cm tej tapety ...kosztuje 2 PLN za metr.
Panienka ---mierzy,odcina i następuję kataklizm>>>ILE MI ZA TO POLICZYC? 
Woła koleżnakę z drugiego stoiska...MIRKA!!! PRZYNIES KALKULATOR!!!
Mirka przychodzi z kalkulatorem....i teraz SZOK! JAK TO POLICZYĆ?
Ja juz dawno w pamięci mam,a one kombinują...przychodzi szef. tego sklepu...co wy do cholery liczycie??? Bo klient chce 65 cm tapety tej po dwa złote! 
Ja już mam łzy w oczach i ryczę ze śmiechu...szef obie wygonił...podal cenę...zaplaciłem...szef mi mówi szeptem: OBIE MURWA KAĆ są po maturze!!!

Obrazek użytkownika izabela

16-09-2023 [18:08] - izabela | Link:

@ liontichy (14.42)
Każę uczniowi narysować wykres funkcji liniowej. Wyjmuje ogromny kalkulator który rysuje wykres punkt po punkcie. "Przecież wystarczą ci dwa punkty dla wytyczenia prostej, po co ci ten kalkulator, co zrobisz gdy się zepsuje? "- pytam." Kupie sobie nowy"- odpowiada. " A gdy wysiądzie prąd, nie będzie gdzie go naładować, to co zrobisz?"- drążę. " Epoka wojen już się skończyła, prądu też nie zabraknie>" - odpowiada butnie i z przekonaniem. Ojciec przybiegł z awanturą. " Dlaczego pani snuje takie katastroficzne wizje, zatrzymała się pani w ubiegłym stuleciu, już żadnej wojny nie będzie bo świat jest racjonalny". Pomylił się chyba trochę...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-09-2023 [19:41] - Imć Waszeć | Link:

Jest lepszy sposób na takiego cwaniaka z kalkulatorem i to nawet takiego bardzo wyuczonego:
1) Podaj ostatnie 10 cyfr rozwinięcia 1001^1001 albo lepiej 10001^10001, bo poprzednie liczy pewien kalkulator z Internetów.
O dziwo wystarczy też policzyć kilka małych potęg, żeby znaleźć cykle na ostatnich kilku miejscach rozwinięć potęg 10001.
2) Ile wynosi 0.123123123... (123 powtarza się w rozwinięciu) razy 0.2340112340112340112... (tu powtarza się końcowe 234011)
W tym przypadku odpowiedź może zadziwić nawet starego wyjadacza, bo rozwinięcie liczby będącej wynikiem ma okres długości 1998 cyfr. Kalkulatory tu klękają, ale nadal da się to policzyć zupełnie elementarnie. Jak? Trzeba rozwinąć pewną znaną metodę, mianowicie mnożenie Karacuby na przypadek ułamków dziesiętnych okresowych, a wtedy będzie to takie mnożenie "rytmiczne". Najpierw mnożymy wzorce 10010010010...*1000001000000100000010..., a otrzymany wynik pokazuje w którym miejscu dodawać odpowiedni fragment z wyniku mnożenia okresów 123*234011. To w dużym skrócie oczywiście, bo wzory wyglądają jak na tej tablicy z filmu o zagadce zeta Riemanna ;))
Komputer się tu też przydaje i nie pyskuje... :]
3) Jak wygląda w rzeczywistości ta liczba w rozwinięciu na tej stronie https://stdkmd.net/nrr/repunit... , którą zapisano jako [1000000000...<1001>], a także czy liczby [1000000000...<3201>], [1000000000...<5001>], [1000000000...<16001>] mają z nią coś wspólnego?
To jest wbrew pozorom dość proste zadanie, lecz użyta metoda rozwiązania może zaskakiwać nawet matematyków, bowiem żeby zobaczyć wzorce projektowe tych liczb, należy użyć cyfr ujemnych w zapisie tych liczb, czyli powiedzmy A=-1, B=-2,... (liczby cyklotomiczne, są tu one palindromami w zapisie z ujemnymi cyframi).
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Zofia

16-09-2023 [19:00] - Zofia | Link:

@Izabela - dorzucę do "współczesnego ogródka" i moje przeżycie z młodą sklepową. Pytam panienkę czy "ten żółty ser jest ostry czy słodkawy". Na to ona - nie wiem, bo nie jadłam. Ale umie pani czytać etykiety - odpowiadam. Na to ona - za to mi nie płacą. Zastanawiam się więc za jej płacą? Ale wymogi ma spore z zarabianiem pieniędzy.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-09-2023 [19:47] - Imć Waszeć | Link:

Kiedyś byłem świadkiem zawarcia na wschodzie Polski transakcji zakupu drewna opałowego w metrach.
Kupujący: "A wiele tego?"
Sprzedający: "A o."

Obrazek użytkownika izabela

16-09-2023 [22:11] - izabela | Link:

@ Zofia (19.00) 
We Francji jest kilkaset gatunków sera i sprzedawcy sobie z tym radzą. Za komuny w Polsce rozróżniano sery ostre i łagodne. Obecnie nawet ta wiedza jest zbyt skomplikowana dla sprzedawcy. A płaca minimalna to podobno 4900. Tyle w przybliżeniu ile profesorska emerytura.

Obrazek użytkownika spike

17-09-2023 [00:23] - spike | Link:

Kilka dni temu w teleturnieju "Postaw na milion", startowały dwie panienki, studentki prawa (!), na starcie podane były trzy kąty, miały określić który jest "ostry", nie wiedziały, straciły 500 tys. :)

W moim samochodzie mam wszystkie otwierane szyby elektrycznie, pech chciał, że jedno z tyłu nie dało się domknąć, a nie ma możliwości awaryjnego, ręcznego zamykania, coś mnie tknęło i przed naprawą usterki, na wszelki wypadek zabezpieczyłem folią, by jak spadnie deszcz nie wlała się woda, ledwo to zrobiłem, lunęło.
Na forach motoryzacyjnych czasami czytam z czym ludzie mają kłopoty, bo właśnie, najczęściej z elektroniką, a wynika to głównie z "dbałości" o nasze zdrowie, połączenia lutowane w obwodach elektronicznych, nie zawierają trującego ołowiu, przez co te połączenia ulegają utlenianiu i pękają, powodując "zimne luty", czy przerwy w obwodach, ołów jest dopuszczony w elektronice, która ma znaczenie dla bezpieczeństwa, np. aparatura medyczna, samoloty etc. bo wszystko ma działać tylko kilka lat, jak żarówki.

Obrazek użytkownika Czesław2

17-09-2023 [09:03] - Czesław2 | Link:

Za to życiodajny kobalt w elektrycznych fajerwerkach jest nam niezbędny.

Obrazek użytkownika Tomaszek

17-09-2023 [23:58] - Tomaszek | Link:

Kolec
Ten "zimny lut " to stary kit dupowatych elektroników , jak im się robota zesra . Oszczędź sobie . A elektronika jako taka jest jednym z najtrwalszych układów w samochodzie . Problemy zaczynają się jak zajrzysz i zobaczysz że "nasi tu byli ". Czerpanie wiedzy z forów jest jak leczenie baby przez babiarza . 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

18-09-2023 [14:29] - Kazimierz Kozio... | Link:

spike@zimny lut: slyszales ze dzwonia ale nie wiesz  w ktorym kosciele. zimny lut to pojecie odnoszace sie do jakosci spoiny ktore nie ma nic w wspolnego ze skladem metalu uzywanego do lutowania. nieistotne czy przewazajacym metalem stopu jest olow, czy cyna lub srebro to zimny lut moze powstac jezeli parametry dobrego lutowania nie zostaly spelnione. w elektronice samochodowej sporo polaczen elektrycznych w ogole nie jest lutowanych.

Obrazek użytkownika spike

18-09-2023 [16:00] - spike | Link:

odnoszę wrażenie, że ty kolego nawet tego bicia dzwonu nie słyszysz, bo nie pisałem o samym lutowaniu a o jego niskiej trwałości.
Ciekawe ile lutowań wykonałeś, ja np. wiele urządzeń elektronicznych uratowałem dzięki naprawie miejsc lutowniczych, to oznacza, że jakiś czas urządzenie działało, potem przestało, właśnie z powodu utlenionego lutowia, czy wiesz dlaczego nie lutuje się czystą cyną?
Dawanie jako przykładu połączenia elektryczne w samochodzie, dowodzi o braku wiedzy, jak można mieszać połączenia przewodowe z przekaźnikami, żarówkami etc. z połączeniami na obwodach drukowanych np. komp.sterującego, licznika etc.

PS. może Janusz ci coś wyjaśni, to ekspert w tej dziedzinie.

Obrazek użytkownika tricolour

18-09-2023 [18:14] - tricolour | Link:

@spike & inni

To teraz pytanie: do jakiej gęstości prądu płynącego przez połączenie stosuje się lutowanie cyna-ołów?

Tak, tak - dajcie experta, Janusza lutowania.

Obrazek użytkownika Tomaszek

18-09-2023 [19:54] - Tomaszek | Link:

Ciebie ciulu to w bąbel na końcu szyi przylutować by wypadało . Tam jest energia w Dżulach . 

 

Obrazek użytkownika tricolour

18-09-2023 [22:21] - tricolour | Link:

A co, chcesz mi dać swą córeczkę na ciula, żebym jej moim Dżulem bąbla zrobił, wycieruchu?

:)

Obrazek użytkownika Tomaszek

18-09-2023 [22:39] - Tomaszek | Link:

Swoją Renię Rączkowską dymaj jak zawsze palancie . Możesz jeszcze spróbować u wyleniałej do połowy twojej madonny po lewej na zdjęcu . https://www.pictoa.com/albums/... .

Obrazek użytkownika spike

18-09-2023 [23:18] - spike | Link:

@tri
nie wiem  jaki masz cel robiąc z siebie buca, problem jest inny, może ważniejszy, nawet go nie omówiłeś, pewnie nie rozumiesz, a wyrywasz się jak Filip gołą dupą z konopi :))))

PS. a wiesz że w sprzęcie wysokiej klasy, złącz przewodów z elektroniką się nie lutuje, nawet wtyków?

Obrazek użytkownika tricolour

19-09-2023 [12:36] - tricolour | Link:

@spike

Zadałem proste pytanie. Nie powinno być ono powodem do takich twoich nerwów. Szanuj się trochę, człowieku.

Wracając do meritum - tak, gęstość prądu oraz szybkość jego narastania.

PS. Co uznajesz za sprzęt wysokiej klasy?