Król Julian na prezydenta

W trakcie wyborów prezydenckich w 2005 roku byłam z ramienia PiS mężem zaufania w jednej z mokotowskich komisji wyborczych. Ku mojemu  zdumieniu na bardzo wielu kartach wyborczych widniał dopisek: „król Julian na prezydenta”. Nie rozumiałam o co chodzi dowcipnisiom szczególnie, że głosy z różnymi, nawet wulgarnymi dopiskami okazały się ważne, dopóki zgorszone moją ignorancją wnuki nie namówiły mnie do obejrzenia ich ulubionego serialu: „Pingwiny z Madagaskaru”. Kilka dni temu z prawdziwą przyjemnością obejrzałam odcinek „Pingwinów” poświęcony pandemii, która wybuchła w ZOO. Objawem choroby było nieznośne swędzenie. Dla bezpieczeństwa ZOO król Julian, narcystyczny lemur, zarządził kwarantannę chorych w akwarium, do którego wepchnięto ich jak worki z kartoflami, jednego na drugim. Warto posłuchać wypowiedzi króla Juliana na temat jego odpowiedzialności za losy całego ZOO. Jakbym słyszała naszych propagandzistów od szczepionek, maseczek i zamykania ludzi w domach. Król Julian jest poza tym esencją – jeżeli można tak powiedzieć - przezydenckości.  Esencją polityka, którego jedyną rolą jest pilnowanie żyrandola, lecz który swoimi chaotycznymi i megalomańskimi posunięciami przynosi społeczności ZOO wiele szkody.

Po wielu latach zrozumiałam wreszcie o co chodziło dowcipnisiom z 2005 roku i bardzo się wstydzę, że nie widziałam tego wcześniej. Wzorcem władcy absolutnego,  zawsze  słuchanego przez swoich poddanych jest również król z którym spotyka się Mały Książe, bohater słynnej powieści dla dzieci od roku do stu lat, którą napisał Antoine de Saint-Exupéry. Król podczas rozmowy przekazuje Małemu Księciu filozofię swojej władzy.  Otóż jeżeli władca chce być dokładnie wysłuchiwany przez swoich poddanych musi im wydawać wyłącznie rozsądne rozkazy. „SI j'ordonnais à un général de voler une fleur à l'autre à la façon d'un papillon, ou d'écrire une tragédie, ou de se changer en oiseau de mer, et si le général n'exécutait pas l'ordre reçu, qui, de lui ou de moi, serait dans son tort?” Co znaczy: „Gdybym nakazał generałowi latać jak motylek z kwiatka na kwiatek, albo napisać tragedię, albo zmienić się w morskiego ptaka i jeżeli generał nie wykonałby otrzymanego rozkazu to kto popełniłby błąd, on czy ja?” 

Mały Książe dobrze zrozumiał króla. Poza tym poczuł się trochę znudzony jego wywodami więc powiedział: „Si votre majesté désirait être obéie ponctuellement, elle pourrait me donner un ordre raisonnable. Elle pourrait m'ordonner, par exemple, de partir avant une minute”. Co znaczy: „Jeżeli Wasza Wysokość pragnie być dokładnie wysłuchany może mi wydać jakiś rozsądny rozkaz. Może mi na przykład rozkazać abym odszedł stąd przed upływem minuty”. Nie mogłam się oprzeć przed zacytowaniem tych tekstów w oryginale bo podczas szkolnego międzynarodowego obozu językowego w Giżycku odgrywałam właśnie rolę króla i swoją rolę pamiętam do dziś. Małego Księcia brawurowo odegrała koleżanka Basia Sokół. Na marginesie. W szkolnych przedstawieniach zawsze grałam króla, mędrca albo smoka. Nigdy nie zagrałam królewny, księżniczki a nawet choćby tylko nieszczęsnej topielicy czyli Ofelii -a tak o tym marzyłam. Taki już jest mój podły los. Kiedy mały Książe poprosił króla żeby rozkazał słońcu zajść ten odparł, że czeka na sprzyjające okoliczności. Na planetoidzie numer 325 oprócz króla mieszkał – o ile dobrze pamiętam - tylko stary szczur. Król zaproponował księciu aby jako minister sprawiedliwości regularnie skazywał tego szczura na śmierć a potem go ułaskawiał. A Małego Księcia opuszczającego planetoidę zgodnie z wydanym rozsądnym rozkazem król mianował swoim ambasadorem.

Revenons à nos moutons -wracając do naszych baranów czyli do naszego tematu. Wydaje mi się, że filozofia władzy jaką prezentuje król z planety Małego Księcia jest dokładnie filozofią władzy naszego obecnego prezydenta. On też usiłuje zawsze być rozsądny i wydawać wyłącznie rozsądne rozkazy. Nie chce rozumieć, że nie da się wszystkich zadowolić i trzeba czasami zdecydowanie opowiedzieć  się po jednej ze stron. Ne da się służyć Ukrainie (takie sformułowanie padło w oficjalnej rządowej narracji)  oraz przyjaźnić z jej dość operetkowym prezydentem i wytłumaczyć potomkom ofiar rzezi wołyńskiej, dlaczego bezskutecznie się walczy o prawo do godnego pochówku ich krewnych. Jeżeli Ukraińcy chcą budować swą tożsamość narodową w oparciu o kult Bandery nie mamy prawa w tym uczestniczyć. Doszukiwanie się zasług Bandery oraz symetrii wzajemnych krzywd jest dla nas po prostu niedopuszczalne. To tak jakby trawestując znane powiedzenie zapalić Panu Bogu tylko ogarek a diabłu całą świecę. Nie można cieszyć się, że wilk jest syty jeżeli owca została pożarta. 

 innych działaniach prezydenta też widać zdumiewającą niekonsekwencję. Bez sensu jest inicjować reformę systemu prawnego i natychmiast tę reformę blokować. Albo wnosić poprawki do już przegłosowanej  i skierowanej tylko do podpisania ustawy. Pragnienie żeby zadowolić wszystkich to syndrom Zeliga, któremu w Chinach robią się skośne oczy.  Trzeba wreszcie zrozumieć, że tak jak niemożliwa jest synkretyczna religia, niemożliwe jest stworzenie synkretycznej wersji historii. Interesy ludzkie są sprzeczne, podobnie sprzeczne są interesy narodowe. Sprawa sądowa, z której obydwie strony wychodzą usatysfakcjonowane wyrokiem jest jedną ze szlachetnych utopii. Podobną utopią okazał się koniec historii, który głosił Francis Fukuyama. Natomiast niefrasobliwe pisanie historii pod cudze dyktando grozi, że staniemy się w oczach świata winnymi wszystkich jego nieszczęść i wszelkich zbrodni. Forsowanie podyktowanej doraźnymi względami politycznymi wersji historii grozi również utratą narodowej tożsamości . Szczególnie niebezpieczne jest gdy doraźnie przyjęty paradygmat polityczny jest traktowany jak dogmat, a sprzeciwiający się jego wyznawaniu traktowani jak schizmatycy. Tak został potraktowany ksiądz Isakowicz-Zaleski upominający się o pamięć o wołyńskim ludobójstwie nazywanym dla rozmycia odpowiedzialności tragedią.
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

12-09-2023 [07:01] - NASZ_HENRY | Link:

@Izabela

grzybki POsmakowały?

"operetkowym prezydentem" można  nazwać każdego kto zagrał w filmie?
Czyli Ronald Reagan i Lech Kaczyński też podpadają 😎

 

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2023 [11:06] - izabela | Link:

@ NASZ_HENRY
Amicus Plato.....  i tak dalej. Nie chodzi mi  o to ,że ktoś był aktorem czy nawet ukradł księżyc lecz o to czy teraz gra czy jest prawdziwym mężem stanu. To znaczy czy realizuje politykę korzystną dla jego wspólnoty czy gra wyznaczoną mu rolę. Zdania są tu podzielone i Ma Pan prawo uważać Zełenskiego za bohatera i osobowość polityczną. Ja nie będę go oceniać bo jest  chwilowo pod ochroną za sprawą wojny. Czas pokaże. .

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

12-09-2023 [07:44] - Piotr Węcław | Link:

Droga Pani Izabelo,
PAD of 2017 markuje pewne posunięcia aby uchodzić za przedstawiciela prawicy, W rzeczywistości jednak jego prezyedntura od 2017 to zdecydowane realizowanie wytycznych Klausa Schwaba z Davos, oraz sojuszników tego szalenie grożnego człowieka. Jednym z sojuszników Schwaba jest Joe Biden.  Davos probuje podporządkować sobie Ukrainę, i dlatego właśnie my Polacy mamy teraz poświęcić pamięć o ludobójstwie na Wołyniu. Nawet kosztem uświęcenia Bandery.  Zarówno dla Davos jak i dla Moskwy, Polska to tylko pionek na szachownicy. I idą nami "do przodu".

https://polishpanorama.com/202...
 

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2023 [11:19] - izabela | Link:

@Piotr Węcław
Święte słowa. Jesteśmy tylko pionkiem albo gorzej- tą żabą która gdy kują konie podstawia łapę. Jednak dla wielu Polaków ( a przede wszystkim kresowiaków) sprawa godnego pochówku ofiar ludobójstwa na Wołyniu jest papierkiem lakmusowym w ocenie polityka. Nie godzą się na narzuconą narrację. w której lansuje się symetrię wzajemnych przewinień. To sprawy poważniejsze niż zwykła dyplomacja gdzie w retorsji odwołuje się ambasadora.. albo wzywa go na dywanik.

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-09-2023 [21:48] - Tomaszek | Link:

Izabela
Ale na własnym podwórku odczuwam to jako kolejny wybór między dżumą a tyfusem . I nadal jesteśmy zakładnikami mniejszego zła , niezależnie od koloru papierka . Nawet o hmmm...  sraczce możemy tylko pomarzyć .

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

12-09-2023 [08:10] - SilentiumUniversi | Link:

Problem w tym, że król Julian jest w podbramkowych sytuacjach skuteczniejszy, niż pingwiny, co prawda czasami zupełnie przypadkowo. To nieadekwatny przykład.
A z drugiej strony - przydałby się nam dobry strateg względem Ukrainy, bo mają już sporo prawdziwych bohaterów i nie muszą sięgać po UPA. Ciekawe tylko, dlaczego kanadyjscy Ukraińcy, którzy dotąd reklamowali UPA zamilkli? Może po prostu nasze geniusze dziennikarskie przestały o tym pisać?

Obrazek użytkownika Jabe

12-09-2023 [08:57] - Jabe | Link:

Nie jest potrzebny strateg, tylko ktoś z kręgo­słupem.

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2023 [11:28] - izabela | Link:

@ SilentiumUniversi
To bardzo trafna uwaga. Właśnie wróciłam z Gładyszowa gdzie jest sporo Łemków  (którzy swoją drogą są dla Ukraińców niższą kategorią ich narodowości.) wyjeżdżających do Kanady i posiadających tam rodziny. Kanadyjscy Ukraińcy wzięli na wstrzymanie bo wiedzą więcej na temat wojny, która jak pisze Michalkiewicz ma się toczyć do ostatniego Ukraińca. Oni też nie są pewni czy to jest ich wojna. 

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

13-09-2023 [08:23] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

Izabela : Michalkiewicz jest antyamerykańskim, antyukraińskim  i anty natowskim propagandzistą. Przyglądam się. Jego ulubionym zadaniem jest szydzenie z  Kaczyńskich, PiSu i Amerykanów oraz obrzydzanie Ukraińców i Zełenskiego, w podstępny sposób uzasadnia zresztą pewne uprawnienie Rosji do Ukrainy. Zresztą kiedyś wprost w prawniczy i manipulacyjny sposób udowadniał, że UBekom należą się wysokie emerytury, bo "prawo jest prawo" :). Ładny mi "ekspert" od spraw ukraińskich,  którego działania  i publicystykę Rosja zapewne wysoko sobie ceni.   Co ciekawe, 97 % Ukraińców jest wdzięcznych USA za pomoc /  a te 3 % ......./, bo nie chce rządów sowieckich, więc niech się lepiej Michalkiewicz o niech tak nie "troska". Ta wojna nie za bardzo jest wojną " kanadyjskich Ukraińców", bo żyją sobie jak pączki w maśle , daleko od Rosji.
Wybór prezydenta był między Komorowskim a Dudą. I powinno się Dudę oceniać na tle prorosyjskich działań Komorowskiego, /wczorajszy odcinek Resetu /. 

Obrazek użytkownika Jabe

13-09-2023 [09:47] - Jabe | Link:

Może pan Michalkiewicz po prostu za­chował trzeźwe spoj­rzenie, a to, że przy­pisuje się przeróżne nie­godziwości, jest skutkiem jego nie­zależności?

Gdy kry­tykował wa­salną politykę Plat­formy, był dobry. Teraz widocznie zmienił front i – szuja jedna! – krytykuje wasalną politykę PiS-u.

Obrazek użytkownika u2

12-09-2023 [09:18] - u2 | Link:

propagandzistów od szczepionek, maseczek i zamykania ludzi w domach.

Ciekawi mnie, kogo autorka nazywa propagandzistami ?

Obrazek użytkownika sake3

12-09-2023 [11:25] - sake3 | Link:

Przypuszczam,że maseczki,szczepionki,zamykanie ludzi w domach będzie tematem wiodącym również za lat sto ,tysiąc, 10000 a nawet do końca świata..Żadne bowiem nawet ważniejsze problemy będą przemilczane.I chyba o to chodzi.

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2023 [11:36] - izabela | Link:

@ sake3
To są tematy ważne bo są modelowymi sposobami brania za pysk rzekomo wolnych społeczeństw. Będzie się o tym pisało w podręcznikach jako o sposobie zarządzania przez kryzys.

Obrazek użytkownika Pani Anna

12-09-2023 [13:49] - Pani Anna | Link:

W Niemczech jest wysyp pozwów p/ko Pfeizerowi o NOP-y. W szczepionkach, które udało się przebadać była wylacznie rozcieńczona sól fizjologiczna. Następnym razem wleja wodę z kranu, albo rzeczywiście jakieś świństwo. Czemu by nie, skoro barany aż się proszą,  żeby ich czesać. Dla takiej sake3 namordniki,  zamknięcie w domu i wyszczepianie Bóg wie czym w skali milionów to nie jest ważny temat. Jak również zgony tą polityką spowodowane. Ona żyje i to się liczy. Oraz co wczoraj powiedział Tusk.

Obrazek użytkownika sake3

12-09-2023 [14:24] - sake3 | Link:

@Izabela....To moze wreszce zaczniemy poruszać i inne temat które też są palące a które omijamy.Dlaczego? w końcu drążąc tylko jeden i ten sam temat szczepionek i maseczek nawet nie zauważymy jak weźmie nas się za pysk,

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2023 [15:07] - izabela | Link:

@ sake 3
Proszę podpowiedzieć co jest ważne. dla mnie to bardzo ciekawe co i kto uważa za ważne. Na pewno nie zlekceważę.

Obrazek użytkownika sake3

13-09-2023 [09:54] - sake3 | Link:

@Izabela.......Co tu podpowiadać,zagrożenia są ale trzeba chciec je dostrzec.Kto nam funduje rewolucję w edukacji? Od tego własnie się zaczyna ,od kształtowania postaw dzieci i młodzieży w kontrze do obecnej rzeczywistości.Czy ten nowy wspaniały świat będzie rzeczywiście taki wspaniały? I czy nowe wychowane już społeczeństwo będzie chociaż trochę lepsze od obecnego?Media,internet powinny takie problemy zauważać,powinno się o nich mówić nie tylko tłuc temat pandemii który dziwnym trafem rozgorzał przed wyborami.Czy nie jest zastanawiający problem seksualizacji dzieci od małego i związany z tym temat aborcji?Jak szybko to postępuje,najpierw aborcja chorych dzieci,teraz aborcja na zyczenie a nawet żądanie,już mysli się o aborcji na 5 minut przed porodem,a za chwilę zacznie się promowanie likwidacji noworodków niechcianych,nie spełniających wymagań rodziców i tak stopniowo dojdziemy dołaczając jeszcze eutanazję do likwidacji społeczeństw. Komu ma to służyć nawet się nie zastanawiamy,bo i po co.Rozprawiajmy o szczepionkach,szykujmy stosy dla Morawieckiego czy Szumowskiego..

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

13-09-2023 [08:26] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

Sake3 : W punkt.

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2023 [11:31] - izabela | Link:

@u2
Choćby niefortunnego ministra zdrowia, z wykształcenia ekonomistę. Nie można nazwać go specjalistą, Co najwyżej propagatorem czy propagandzistą.

Obrazek użytkownika u2

12-09-2023 [12:42] - u2 | Link:

Zaraz, zaraz, autorka napisała propagandzistów w liczbie mnogiej. Tak łatwo nie będzie. Proszę podać innych, najlepiej z wykształceniem medycznym. Jak autorka nie wie to mogę dopomóc, ale czekam najpierw na autorkę, która postawiła ryzykowną tezę. Czekam na dowody.

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2023 [13:03] - izabela | Link:

@ U2
Nie chce mi się przypominać tych wszystkich idiotów z medycznymi nawet tytułami. Niech wystarczy: Janusz Cieszyńskie, wiceminister zdrowia podpisujący kontrakt na zakup respiratorów od handlarza bronią,  Łukasz Szumowski kardiolog . Sama słyszałam jak przed świętami twierdził że w spotkaniach mogą brać udział trzy osoby.

Obrazek użytkownika u2

12-09-2023 [16:19] - u2 | Link:

Janusz Cieszyńskie, wiceminister zdrowia podpisujący kontrakt na zakup respiratorów od handlarza bronią,  Łukasz Szumowski kardiolog

Zaraz, zaraz, co oni mają wspólnego z tzw. propagandą szczepionkową ? Proszę próbować dalej.
 

Obrazek użytkownika sake3

12-09-2023 [16:46] - sake3 | Link:

@u2......Bardzo dużo wspólnego,będzie można będzie ciągnąć temat z 50 lat dłużej.

Obrazek użytkownika u2

12-09-2023 [19:01] - u2 | Link:

Ale, ale, autorka postawiła ryzykowną tezę, którą nijak nie może udowodnić. A z fałszu można wywodzić różne cuda. O ile pamiętam z logiki, implikacja p=>q jest zawsze prawdziwa, jeśli p=0.

Obrazek użytkownika Jan1797

12-09-2023 [09:34] - Jan1797 | Link:

W trakcie wyborów prezydenckich w 2005 roku byłam z ramienia PiS mężem zaufania w jednej z mokotowskich komisji wyborczych. Ku mojemu zdumieniu na bardzo wielu kartach wyborczych widniał dopisek: „król Julian na prezydenta”. 
------

Nikt im nic nie kazał na siłę, nawet mogli nauczyć się odróżniać Słowenię od Słowacji.
Problem polega na tym, że podopieczni ze świadomością króla Juliana chcą w brnąć w swojej „paletowej strefie wypoczynku” na tle dużego pałacu.
---
Słuchałem wczoraj przedstawicielki warszawskich rolników:
- Co rok zgłaszamy potrzebę referendum. 
Red; W czym problem, będzie 15.10.?
- Tak, ale to nie są nasze pytania, odpowiedziała. 
-----
Zapytam w odpowiedzi Co nosi Król Julian Ad.IX 2023 r?
Proszę nie myśleć o powodziach minionych, a Julianowi dać urlop na dekadę.
-„Ludzie z Twojej planety hodują pięć tysięcy róż w jednym ogrodzie… i

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

12-09-2023 [11:48] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Bez sensu jest inicjować reformę systemu prawnego i natychmiast tę reformę blokować."
Reformą nie jest stworzenie systemu w którym władza sądownicza, podobnie jak media publiczne spełniać ma zachcianki Partii.
Zablokowanie tego chorego pomysłu to jedna z nielicznych sensownych decyzji Dudy.

Obrazek użytkownika spike

12-09-2023 [13:49] - spike | Link:

"Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi."

współczesnym problem świata jest, że mowa polityków, naukowców, "mędrców" celebrytów etc. od Złego pochodzi.
od obecnego Papieża zaczynając, na prezydencie Dudzie kończąc, jak Pani napisała, nie jest możliwe by być prezydentem wszystkich Polaków, tym bardziej, że tylko decydująca część go wybrała, a Prezydent więcej zrobił dla tej zdemoralizowanej mniejszości, która i tak Go za to nie szanuje i nigdy nie poprze. Najbardziej były te kuriozalne tłumaczenia dlaczego tak, a nie jak oczekiwali Jego wyborcy.
Pzdr.

Obrazek użytkownika Jan1797

12-09-2023 [15:17] - Jan1797 | Link:

@spike,
- Jestem przekonany, gdy brakuje argumentów używają malkontentów - przepraszam przypadek. 
- Asekuracja, być może szeptana.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

12-09-2023 [14:14] - Roz Sądek | Link:

Nie wiem, czy Wy też tak macie, ale jak otwarłem ten artykuł, to pokazała mi się siedząca na klozecie babka w ujęciu "bez głowy" i tytuł: KONIEC Z ZAPARCIAMI, oraz podtytuł: "skończyła z zaparciami raz na zawsze". O co chodzi???

Obrazek użytkownika tricolour

12-09-2023 [14:22] - tricolour | Link:

@roz

Chodzi o to, że przeglądając informacje o własnych zaparciach stałeś się targetem reklamowym o zaparciach.

Obrazek użytkownika Pani Anna

12-09-2023 [14:26] - Pani Anna | Link:

@Tricolour
Ha, ha, dobrze, że tylko zaparcia mu się "ukazały", a nie młode Ukrainki...

Obrazek użytkownika Roz Sądek

12-09-2023 [14:42] - Roz Sądek | Link:

Jedyne czego szukam w necie, to połączenia komunikacyjne i ich ceny, a poza tym te zaparcia wyświetlają mi się tylko tutaj, gdzie indziej  różne, raczej ekskluzywne gadżety i nietanie wczasy. 

Obrazek użytkownika spike

12-09-2023 [15:17] - spike | Link:

"pokazała mi się siedząca na klozecie babka w ujęciu "bez głowy"
bez wątpienia jest to @ania, też nie ma głowy :))))

Obrazek użytkownika lala

12-09-2023 [16:47] - lala | Link:

nie hołduję teoriom spiskowym,  jak niektórzy z dyskutantów, czy nawet (czasami) autorka bloga,
a mam wrażenie, że tragedia na Wołyniu jest przez autorkę bloga postrzegana jako zdarzenie deux ex machina,
tymczasem - warto pytać (i dowiedzieć się z rzetelnych książek) - jakie były przyczyny nienawiści??
- podboje ziem ukraińskich
- pacyfikacja wszelkich ukraińskich buntów 
- w XIX i pierwszej połowie XX wieku - traktowanie wszelkich aspiracji państwowych Ukraińców z wielką pogardą
- bardzo chyba istotne są też doświadczenia z dwudziestolecia międzywojennego:
1. najpierw zachęcano Ukraińców, by wspólnie z Polakami brali udział w wojnie przeciwko bolszewikom, a potem - zdradzono ich haniebnie zawierając pokój z tymiż bolszewikami i dokonujące de facto rozbioru Ukrainy między Polskę a sowiecką Rosję....
co przyniosło Ukraińcom m.in. tragedię  Holodomoru, dramatu, jaki nie stał się udziałem polskich mieszkańców ziem kresowych
Piłsudskiego "przepraszam panowie oficerowie" - nie zmażą tej historycznej hańby
2. zwalczano powołaną do życia ukraińską republikę skutecznie i bez pardonu i było tam wiele ofiar
3. pod polskimi rządami - odbywało się zasiedlanie kresów wojskowymi, nadawanie ziemi, kolejna kolonizacja,
utrudniano istnienie wszelkich ukraińskich inicjatyw (i gospodarczych i kulturalno-edukacyjnych), palono grecko-katolickie cerkwie,
itd....

otóż, jeśli się chce - można zobaczyć przyczyny nienawiści (ale też innych relacji, choć rzadszych, wystarczy poczytać pamiętniki wojewody Józewskiego,
tylko komu by się chciało....

lepiej być Lucusiem i wykrzykiwać na salonach demonstrując braki w uzębieniu - "wybili, panie, wybili"
 

Obrazek użytkownika spike

12-09-2023 [18:02] - spike | Link:

Nie pamiętam gdzie czytałem o stosunkach Polsko - Ukraińskich, wg dok.historycznych było całkiem inaczej. Mam część rodziny pochodzącej ze Lwowa i okoli, nikt nie mówił o nienawiści Ukraińców do Polaków, owszem była zawiść, Polacy byli bogatsi, mówiło się, że tam żyło wiele narodowości i ogólnie panowała zgoda, nie było nawet wymyślonego "antysemityzmu", a żydów było sporo.

Los jaki spotkał Ukraińców zawdzięczają sami sobie, najlepiej mieli przy boku Rzeczypospolitej

Obrazek użytkownika sake3

12-09-2023 [18:20] - sake3 | Link:

Nie wiem gdzie ten komentator czy komentatorka wyczytał/ła,że kresy były zasiedlone wojskowymi.W róznych filmach pokazywani byli wyłacznie chłopi,urzędnicy czy rzemieślnicy.

Obrazek użytkownika spike

12-09-2023 [18:58] - spike | Link:

Też nie wiem, nie słyszałem w opowieściach o wojsku.
Będąc we Lwowie, byłem zaskoczony tym, że jest sporo ulic, mających polskie nazwy, nawet widziałem aptekę, która przetrwała wojnę, nie pamiętam czyja jest obecnie Tam Polaków jest sporo, mieliśmy hrabiego za przewodnika, który należy do jakiegoś polskiego stowarzyszenia, zwiedziliśmy spory kawałek Ukrainy, oglądając dawne posiadłości polskiej szlachty, jak też byliśmy na cmentarzu polsko-ukraińskim, to ofiary Bandery, którzy mordowali Ukraińców, którzy pomagali Polakom, skąd my to znamy.
Ciekawe jak obecnie wygląda Lwów, szczególnie polski kościół, na mszach zawsze pełny wiernych.
 

Obrazek użytkownika u2

12-09-2023 [19:14] - u2 | Link:

Wystarczy przeczytać książkę Piotra Zychowicza pt. "Ukraińcy". Tam jest mowa o kolonizacji Wołynia wojskowymi. Dostawali najlepszą ziemię, co musiało wzbudzać co najmniej zawiść.

No i argumenty "lali" są jakby żywcem wyjęte z tej książki. Niemniej nie usprawiedliwia to kolaboracji OUN z Niemcami, wcześniej z Rosjanami w 1939, i ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce wschodniej. Najpierw  żydów, potem Polaków. O czym zresztą pisze sam autor książki p. Zychowicz.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

12-09-2023 [21:37] - NASZ_HENRY | Link:

@sake3

Koniec języka za przewodnika. Zasiedlane nie zasiedlone!  Póki co konsultacje masz u mnie gratis ;-)
 

Obrazek użytkownika izabela

12-09-2023 [18:45] - izabela | Link:

@ Lala 
Napiszę o tym w następnym tekście. Jestem z Kresów i znam te sprawy. 

Obrazek użytkownika Es

12-09-2023 [19:02] - Es | Link:

Ukraińcy tak byli zainteresowani walką o niezależność, że z obiecanego Piłsudskiemu kontyngentu w antysowieckiej batalii, Petlura zdołał zmobilizować 10-20 procent wojska.Tak niespodziewane osłabienie potencjału wojennego było zasadniczą przyczyną wstrzymania kampanii i zawarcia pokoju. Jeśli mówimy zatem o zdradzie to należałoby takie słowa skierować akurat w stronę ukraińców. Zdradzili zresztą nie tylko sojuszników, ale  przede wszystkim własne dążenia niepodległościowe. Co zresztą bardzo szybko odczuli na swojej skórze.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

12-09-2023 [19:34] - Imć Waszeć | Link:

Bo Ukraińcy do dziś nie potrafią zrozumieć, że ich idole Niemcy grają w tym samym zespole co Rosja, która ich regularnie morduje. Nie jest to zresztą dziwne, gdy się spojrzy skąd Ukraińcy biorą elity. Kiedyś w czasie trwania już tej wojny do Berlina jeździł wysłannik rządu Ukrainy, żeby dziękować za niebotyczną pomoc jaką Niemcy w przeciwieństwie do innych krajów świata świadczą walczącym. My widzieliśmy dziurawe hełmy i amunicję z przerdzewiałymi zapalnikami, zaś Ukraińcom propaganda serwowała widok kolumn niemieckich czołgów, wozów piechoty i artylerii. Wysłannikiem był niejaki Kliczko, który związany był z niemieckim klubem bokserskim, a w uniwersytecie w Monachium dostał doktorat honoris causa. Czyj jest ten uniwerek? Należy do ukraińskiej organizacji, której założycielami byli kuzyni Bandery, m.in. Andrij Kucan. W folderach tejże uczelni jest jawnie napisane, że są główną uczelnią kształcącą kadry dla potrzeb nowoczesnej europejskiej Ukrainy. To są właśnie takie ukraińskie Tuski i kijowskie PO. Dopiero teraz się zdziwicie, kiedy po "wylewnej, bezinteresownej" polskiej pomocy w przyłączeniu Ukrainy do Unii, amplifikowanej w sieci oraz mediach przez hordy pisowskich trolli, dostaniecie dwa gospodarczo-finansowe kopy w twarz - z Niemiec i na dokładkę z Ukrainy.

PS: Na potrzeby polskie Niemcy "utworzyli" (odkurzyli) analogiczny projekt uniwersytetu "europejskiego" we Frankfurcie nad Odrą ("Viadrina"), gdzie kształci się "kasty" na Polskę.
https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Es

12-09-2023 [19:48] - Es | Link:

@Imć
O takiejże "wdzięczności" i sojuszniczej przyjaźni również tutaj pisywałem , ale tutejsi stachanowcy "służebnej roli" , za takie słowa odsądzają wszystkich od czci i wiary.

Obrazek użytkownika Jan1797

12-09-2023 [20:43] - Jan1797 | Link:

To samo mogę napisać. Co który wie o wojnie? Może potrzeba czasu dla rozpoznania króla, :https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Jan1797

13-09-2023 [09:33] - Jan1797 | Link:

Dopiero teraz się zdziwicie, kiedy po "wylewnej, bezinteresownej" polskiej pomocy w przyłączeniu Ukrainy do Unii, amplifikowanej w sieci oraz mediach przez , dostaniecie dwa gospodarczo-finansowe kopy w twarz - z Niemiec i na dokładkę z Ukrainy.
PS: Na potrzeby polskie Niemcy "utworzyli" (odkurzyli) analogiczny projekt uniwersytetu "europejskiego" we Frankfurcie nad Odrą ("Viadrina"), gdzie kształci się "kasty" na Polskę.
@Waszeć
Trochę to poplątane, trudno się nie zgodzić z częścią, ale;
-Jeden przykład zachowań proszę hord pisowskich trolli, zastrzegam przy tym odpowiedź.
-Z łaski swojej Waszeć przypomnij co takiego psl zrobił… by na Odrze był rozwój gospodarczy, wszak współrządził dwadzieścia cztery lata.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

13-09-2023 [14:39] - Imć Waszeć | Link:

Pokazałbym nie jeden ale nawet cały plik dowodów co albo jak "robią trolle", bo mam zrzuty rozmów z historycznej Kataryny i Onietu . Niestety, chwilowo na padniętym dysku, ale to da się odzyskać (w przyszłości). Dokładnie tak samo zachowywali się trollowie polszewii i do każdego wątku był przypięty co najmniej jeden, który musiał się odezwać w każdej sprawie zgodnie z agendą partii, albo żeby ludzi powkurzać. Dopiero analiza porównawcza uświadomiłaby młodym czytelnikom jak bardzo podobna jest tu obecnie sytuacja.
Co do PSL to nie mam pojęcia co zrobił, bo co najmniej od 2004 roku jest to mój wróg rasowy. A to z racji pewnego typka który poszedł po tej linii do polityki, a z którym obecne władze pisowskie obściskują się przy różnych okazjach jak z misiem w Zakopanem (byłym starostą). Co zaś do miejscowego tuza PIS, to miałem przypadkiem na korepetycjach jego brata, bo Ojca już ku..wica zdławiła w serce, a był zawałowcem. Koleś był po prostu tak zakochany w jakiejś, odjechał tak bardzo, że w danej chwili nie umiał nawet zdania przeczytać po polsku. Ale jego ojciec znajomy mojego ratować się rzucił, błagał i pomstował na zmianę....

Obrazek użytkownika Jabe

12-09-2023 [19:46] - Jabe | Link:

Autorka napisała o godnym po­chówku, a przy­czyny nie­nawiści nie mają nic do tego.

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-09-2023 [21:20] - Tomaszek | Link:

Lalunia
Ty się chyba historii z Wikipedii po ostatnich korektach i od Zychowicza uczyłaś . Sorry , tak to widzę . Ale do rzeczy , punkt po punkcie . Podboje ziem Ukraińskich to duże nadużycie , to były Dzikie Pola a jedynym konkurentem do tych ziem były Rosja i Turcja , A miejscowi Rusini nie byli zdolni do jakichkolwiek ruchów państwotwórczych . Bunty o których piszesz to przede wszystkim rzezie Polaków i bunty dla buntu . Powstanie Chmielnickiego skończyło się oddaniem się Rosji a Mazepa oddał się i bez powstania Piotrowi I , benrficjentami każdego powstania była więc Rosja . Ale co się dziwić , taka natura . Nie wiem tylko o jakich aspiracjach państwowych piszesz , bo żeby wywalczyć niepodległość trzeba trochę więcej mobilizacji niż 30 tysięcy z kraju 40 milionowego . Okres międzywojenny to przede wszystkim działąlność terrorystyczna i zamachy . Szkoły ukraińskie likwidowano bo nie miał kto do nich chodzić , o współfinansowaniu też można wspomnieć . Kto chciał ten skończył ale np tacy Bandera , Sawur , Kłączkiwski i wielu innych pokończyło nawet studia na polskich uniwerkach , głownie we Lwowie . Tak takiego np Banderę gnębili, że ocenia się że zorganizował 11 zamachów w tym na Ministra Spr Wewn RP S Pierackiego . Za to ostatnie został skazany na śmierć a prezydent Mościcki to  pewnie w ramach represji go ułaskawił . Ukraińców to może zachęcano , ale oni się zachęcić słabo dali , 30 tys nabór w porównaniu z ponad milionową armią wystawiona przez Polskę to żart na smutno , czy na durno? Co może jak Polacy podarowali im więcej jak pół dzisiejszej Ukrainy mieli jej jeszcze bronić ? Tu nie było żadnej zdrady , to była realna ocena zdolności państwotwórczych . Sami nie chcieli się bronić to tak jak  sami wybrali . Hłodomor był tylko konsekwencją tego co sami sobie zgotowali . Polska międzywojenna byłą dla nich najbezpieczniejszym miejscem , sielanką w porównaniu . W okresie poprzedzającym  I WŚ rzezie Polaków były na porządku dziennym i w skali podobnej do okresu II WŚ , tyle że wtedy nie było takiego przekazu i jakoś się rozeszło w euforii niepodległości . "Przepraszam " Piłsudskiego było tylko grzecznościowym gestem do oficerów bez wojska . Zwalczanie Ukraińskiej republiki było prostym następstwem jej wspólnej z sowietami agresji na Polske . Może jeszcze napisz że Lwowskie Orlęta były be , bo się postawiły i broniły Lwowa . Zasiedlanie ziem , byłych dóbr carskich , które przeszły na polski skarb państwa było nadawaniem tej ziemi ludziom zasłużonym w sprawie niepodległości . Ukraińcy mieli świadomość ruską i rosyjską i w tej armii głównie dotychczas służyli . Nagradzanie ich ziemią za to byłoby co najmniej zdradą swoich obywateli . Jaja se robisz , czy co ? O Józewskim to tylko tyle , że próbował jednak wprowadzić Ukraińców do samorządów i nie tylko , ale wprowadzał tylko konia trojańskiego . To jak by po II WŚ wprowadzać esesmanów władzy w takim np Szczecinie  czy Wałbrzychu .
CDN

Obrazek użytkownika u2

12-09-2023 [22:08] - u2 | Link:

30 tysięcy z kraju 40 milionowego

Primo nie było kraju Ukraina, na pewno nie było ich wtedy 40 milionów, secundo Polacy odbili z rąk Ukraińców Lwów w 1918 więc Petlurę traktowali jako zdrajcę. Tertio w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 Ukraińcy byli po stronie Polski, bronili bodajże Przemyśl przed Budionnym. Skutecznie.
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-09-2023 [23:49] - Tomaszek | Link:

Ty lepiej się czasami wynurz Ubocie , bo niedotlenienie działa , nie na nogi oczywiście .
30 tysięcy do ponad miliona , dobry alians , po równo co ? Matematyka na miarę tricoloura . Lwów odbili Polacy dopiero definitywnie i obronili przed UPAdlińcami w maju 1919, łosiu i Petlury tam nie było . W wojnie 1920m było ok 20 tys Ukraińców po wodzą Petlury właśnie i chwała mu i im za to , ale narodzik z tryzubem generalnie miał go w dupie i hłodomorem za to zapłacił . Po stronie bolszewickiej było ich wielokrotnie więcej .Jedyną obroną Przemyśla była ta z lat 1918 -19 przed Ukraińcami właśnie , Są nawet Przemyskie Orlęta . A Budionny naciął się w 17 sierpnia 1920 na Orlęta Lwowskie , tak , tak , nie jakieś twoje sugerowane  lwowskije arły z tryzubami . Dziś też żyją na krzywy ryj u potomków ofiar swoich dziadków , pomordowanych w sposób niewiarygodnie bestialski i wojnę prowadzą na krzywy ryj i tylko drą japy za kogo walczą i dajcie jeszcze . Walczą za siebie i owoce swoich ostatnich 400 lat . Zanim dziady parszywe zdążyły podziękować już latają z meldunkami do Ursulki VdL że z Lachami taką biedę mają . Nie podoba się to wyp...rdalać . Proste ? Jednemu siurkowi w Warszawie gliniarze to próbowali wyjaśnić , słusznie z resztą . Tylko się ryje jakieś najemne z telewizorni rozpiłowłay . I już teraz niektóre parszywce tryzubami wymachują przed kamerami . Oni walczą za UE , gebelsów i swoich wykarmionych oligarchów  , szkoda mi ich , ale cóż "Volenti non fit iniuria" podobno . Jak się obejrzą to będzie jak zwykle . Kartoflany medal i goła dupa .Eurounion zamiast Sovietunion , różnica żadna . Oni jeszcze o tym nie wiedzą .
Ale to nie mój cyrk i nie moje małpy .

Obrazek użytkownika u2

13-09-2023 [15:04] - u2 | Link:

W wojnie 1920m było ok 20 tys Ukraińców po wodzą Petlury właśnie i chwała mu i im za to , ale narodzik z tryzubem generalnie miał go w dupie i hłodomorem za to zapłacił .

No nie, była kontrofensywa rosyjska i Piłsudski musiał zmykać z Kijowa, a Ukraińcy jeśli nie Przemyśla bronili to zapewne Zamościa, tam Budionny definitywnie dostał w 4 litery i musiał zmykać.

PS. Armia ukraińska pod wodzą Petlury była największą armią sprzymierzoną z Polakami w 1920 roku. Zrozumiałe, że Polacy walczyli przede wszystkim o swoją niepodległość, a nie o ukraińską. Ale gdyby utworzyli autonomię ukraińską na terenia Małopolski wschodniej i Wołynia oraz otworzyli katedrę języka ukraińskiego na uniwersytecie we Lwowie, to Ukraińcy byliby wtedy sprzymierzeńcami Polaków, a nie wrogami. To są proste sprawy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

13-09-2023 [20:07] - Tomaszek | Link:

Niecałe 20 tysięcy to mniej jak kiboli na ustawkach po kolejce ligi w dobrych czasach . Kijów Piłsudski zostawił Ukraińcom i to oni odpuścili . Po prostu nie było chętnych do walki i tyle . Fakt że Dywizja Siczowa wspólnie z Polakami broniła Zamościa , ale łupnia dał bolszewikom tam gen Haller i gen Sikorski w bitwie pod Komarowem parę dni później . Znaj proporcje . I przestań pieprzyć bzdury o jakiejś autonomii , bo tego na świecie jeszcze nie było , chyba że Ukraina sowiecka , nawet katedry mieli tam też . Wtedy UPadlińcy to był wróg narodowy , rzezie jak na Wołyniu były z Wołyniem porównywalne , tyle że przekazu takiego nie było i była euforia niepodległej . W Krynkach gdzie przed wojną mieszkał twój dziadek słowa tryzub i Ukrainiec to były obelgi jeżeli tego nie wiesz . Petlura i innni byli tylko wyjątkami i chwała im że byli . Jeszcze raz , to że nasz największy sojusznik miał niecałe 20 tysięcy nie czyni go równoprawnym do milionowej armii z naszej strony . Wybór był taki że albo Polacy przeleją krew tego miliona za Ukrainę , której narodzikowi nie chciało się na wojnę i zawsze ciągnęli gremialnie ku Rosji . Nie przewidzieli tylko że Rosja sowiecka jest inna niż Rosja , podobnie jak z krzesłem elektrycznym . Albo będzie przynajmniej trochę pokoju . Jak wybrali tak mieli .

Obrazek użytkownika lala

13-09-2023 [18:18] - lala | Link:

1. nie cenię Zychowicza
2. książki o dziejach tej części świata napisali - m.in. autor świetnych publikacji Daniel Beauvois, Timothy Snyder,  Paul R. Magocsi,  Plokhy Serhii, Robert Conquest, i inni
3. nie cenię czarno-białejgo postrzegania świata - rozbioru Ukrainy dokonała sowiecka Rosja wraz z Polską - zawierając pokój, jakoś mało się o tym w Polsce pamięta...

Obrazek użytkownika Tomaszek

13-09-2023 [22:48] - Tomaszek | Link:

Zychowicza nie cenisz , twoja sprawa ale zajechało mi jeszcze Twoimi zagranicznymi , a jeżeli znalazł się tam Sierhiej Płochij zakamuflowany przez Ciebie po angielsku to wszystko jasne . Badacze na odległość to dla mnie ludzie słynni bo znani , nic poza tym . Twoje autorytety , każdy je ma . Ale sobie ich wyguglowałem i jak widzę od kogo nagrody i medale dostawali to dla mnie wszystko jasne . Książkę to nawet durny Teziek niedługo napisze , i co ? Też medal dostał i to wcale nie kartoflany . Moimi są są ludzie , którzy to przeżyli, Panie WK LA ,Panowie CA czy JK i kilka innych osób . Ostatnio sporo Youtube'a np Leszek Żebrowski , niehistoryk bez dyplomu , ale warsztat rzetelny i poparty źródłąmi  , świadectwa setek ludzi , którzy to przeżyli , Leszek Pietrzak i wielu innych z doskoku . Do literatury tu gdzie jestem dostęp mam ograniczony , co , może tak Encyklopedia La Rousse'a , gdzie pisali że kozacy mieli okrzyk bojowy "job twaju mać " co miało znaczyć "Bóg z nami". T adecydowanie lepiej niż wikipedia . Przynajmniej weselej . Nie muszę Cię prosić o wybaczenie , ale jedziesz po jednaj bandzie i tyle . Podobnie z tym rozbiorem . Przesada to słowo nic przy tym co wypisałaś .
Nie było państwa Ukraina i Ukraińcy słabo go nawet chcieli jak z 30 czy 40 milionów zmobilizowali 20 czy 30 tysięcy . Tyle to na ustawkę po meczu nie na Rosję . Przy milionie ponad  Polskiej Armii to żart na smutno . Przelać krew za kogoś i sprawę cudzą , najpewniej  niechcianą to co ? To byłaby gorzej niż zdrada swojego narodu . Zbrodnia to mało powiedziane . Polacy reprezentowali Polaków i Polskę . Szacunek dla Petlury i jego żołnierzy , ale "znaj proporcje mocium Pani". To była ziemia wyrwana Rosji  i tyle . 
Przeczytaj jeszcze może co do Ubota napisałem to będzie na tyle .
 

Obrazek użytkownika u2

15-09-2023 [23:10] - u2 | Link:

Leszek Żebrowski , niehistoryk bez dyplomu , ale warsztat rzetelny i poparty źródłąmi  , świadectwa setek ludzi , którzy to przeżyli

Podaj źródła, nie ściemniaj. Pan Żebrowski już przeszedł auto-lustrację ? Czy to krewniak tego aktora Żebrowskiego, który zapewnił Czajkowskiemu wygraną w stolycy ?

Obrazek użytkownika u2

15-09-2023 [23:09] - u2 | Link:

rozbioru Ukrainy dokonała sowiecka Rosja wraz z Polską - zawierając pokój, jakoś mało się o tym w Polsce pamięta

Tyle, że wtedy Ukrainy jako państwa nie było. Była onegdaj Rzeczpospolita Obojga Narodów, gdzie wchodziły tereny współczesnej Ukrainy. Tak do Dniepra. Polacy pomogli Ukraińcom odzyskać Kijów w 1920, ale nie mogli ryzykować utratą własnej niepodległości. Zachód chętnie by wysłał Polaków na Moskwę, ale to by było samobójstwem.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

12-09-2023 [16:56] - Lech Makowiecki | Link:

Pani Izabelo. Cóż tu komentować. Smutne to wszystko...
“Wołyń 1943”
https://www.youtube.com/watch?v=KDK2AVGobdA

Obrazek użytkownika izabela

15-09-2023 [05:16] - izabela | Link:

@ Lech Makowiecki Jak zwykle bardzo dziękuję za link i serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

12-09-2023 [18:45] - Kazimierz Kozio... | Link:

możliwe że kabareciarz, autor "ucha prezesa" jest w znacznej mierze odpowiedzialny za kuriozalną woltę Adriana w realu.

piętnowanie kowidian przy każdej okazji jest koniecznością. inaczej wcześniej niż później okaże się iż największa w historii operacja psychologiczna "strach" była tylko ćwiczeniami przed następnym etapem zamordyzmu. nie dziwimy się też, że kolaboranci chcieliby temat zamilczeć. tak trudno przyznać się iż zostało sie wpuszczonym w maliny
 

Obrazek użytkownika sake3

12-09-2023 [20:58] - sake3 | Link:

@Kazimierz Koziorowski.........Kolaboranci? 

Obrazek użytkownika juur

13-09-2023 [17:41] - juur | Link:

To że "...Miejscowy idiota z tutejszą kretynką..." w swoim mieszkaniu chodzili/chodzą w maskach to ich prywatna sprawa i nikomu nic do tego do czasu gdy zaczynają wymuszać takie zachowania na innych, głosząc, że niechybną zagładę ludzkości udało się zażegnać zakazem wchodzenia do lasu. szmatkami na tasiemkach, bandanami, przyłbicami...... czy tajemniczymi injekcjami o nie zbadanym działaniu gdzie jedynie prawdziwa jest kasa którą zarobili producenci i ich klienci z którymi się dzielili. To kontynuacja z Kevorkiana z tym, że dla wszystkich nie pytając ich o zdanie. Udawanie, że się nie wie o tajemniczej, światowej, epidemii pochodnych zakrzepic, dotykających, też, młodych, zdrowych ludzi to chowanie głowy w piasek jak by nie pamiętając, że im głębiej głowa w piasku tym bardziej d.... wystaje.
W świetle tego co już wiadomo, obrona tego co jest nie do obrony  dowodzi, że wielu przypadkach idiotą się nie bywa a jest i to jest przerażające...że udało się specom od socjotechniki wyłączyć instynkt samozachowawczy na taką skalę.
Jak jest obecnie? Gorzej niż było ale lepiej niż będzie....

Obrazek użytkownika izabela

15-09-2023 [05:13] - izabela | Link:

@ juur (17.41)
Wydaje mi się, że działa tu mechanizm podobny do przysłowiowego  plucia do kawy przez gruźlika.. Ludzie którzy włączyli się w głupotę ( jak plandemia) lu zbrodnię ( jak komunizm) nie chcą być w swej sytuacji osamotnieni i zarażają głupotą czy zbrodnią.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

13-09-2023 [09:28] - Kazimierz Kozio... | Link:

Garstka oszołomów macherów cowidowych nigdy by nie odpaliła globalnej akcji bez milionów  kolaborantow.  Okazuje się że można otumanić miliony i nie trzeba do tego wyrafinowanych środków byle padgatowka była systematyczna i trwała dostatecznie dlugo

Obrazek użytkownika izabela

15-09-2023 [05:07] - izabela | Link:

@ Kazimierz Kozio... (09.28)
Oglądałam film dokumentalny poświęcony początkom hitleryzmu. Trudno uwierzyć, że tłumy wyły i wiwatowały słuchając tego porąbanego i zakompleksionego pokurcza opowiadającego nieprawdopodobne lecz groźne brednie. Dlaczego w tłumie, ( w tłuszczy) uruchamia się mechanizm zablokowania rozumu i instynktu samozachowawczego ? To samo dotyczy macherów covidowych. Znam przypadek osoby która po dwóch dawkach preparatu zwanego szczepionką straciła wzrok a jednak nie tylko przyjęła trzecią dawkę lecz odsądzała od czci i wiary niezaszczepionych.

Obrazek użytkownika lala

13-09-2023 [18:09] - lala | Link:

ustawa z 17 grudnia 1920 - "Zgodnie z zapisami ustawy do otrzymania ziemi darmo uprawnieni byli „inwalidzi i żołnierze Wojska Polskiego, którzy się szczególnie odznaczyli oraz żołnierze, którzy dobrowolnie wstąpili do Wojska Polskiego i odbyli służbę frontową."
W 1922 został założony Centralny Związek Osadników Wojskowych. Prezesem związku był inż. Wiktor Zygmunt Przedpełski, a działaczem kpt. Jerzy Bonkowicz-Sittauer.
warto wiedzieć!

Obrazek użytkownika izabela

15-09-2023 [04:59] - izabela | Link:

@ lala 18.09
Warto również wiedzieć, że do rodziny Przedpełskich należała i nadal należy willa przy Ikara 5 zrabowana przez rodzinę Jaruzelskich.

Obrazek użytkownika Tomaszek

15-09-2023 [21:37] - Tomaszek | Link:

Lalunia 
Warto również wiedzieć że UPAdlińcy służyli głównie w armii rosyjskiej a póżniej sowieckiej . Czy to dziwne że ich ustawa nie objęła ?  Mnie też nie objęło wiele przywilejów a nikogo nie zabiłem .Ci , którzy służyli w WP byli uważani za zdrajców i na tę ziemię się w większości nie odważyli z obawy zemsty . Nawet bez UPA .