"Zeroemisyjność", posłanka Kurowska i manipulatorzy z TVN

Każdy, kto uważał na biologii w szkole podstawowej wie, że do procesu fotosyntezy roślinom niezbędny jest dwutlenek węgla, a tenże sam dwutlenek węgla emitowany jest przez organizm ludzki w procesie oddychania.
Jak wiadomo, dwutlenek węgla emitowany jest także przez (inną niż oddychanie) działalność człowieka, jak przemysł, rolnictwo, transport itd. W tym momencie jednak w ogóle nie zamierzam wypowiadać się na temat tego, czy antropogeniczna emisja dwutlenku węgla ma czy też nie ma wpływu na klimat, ani też, czy i na ile ową emisję należałoby ograniczyć.
Zwracam natomiast uwagę, że od jakiegoś czasu karierę zrobiło pojęcie zeroemisyjności, przy czym tak naprawdę nie wiadomo, co konkretnie ów neologizm używany w poszczególnych przypadkach miałby oznaczać.
Jeśli pogrzebiemy w "internetach", okaże się, że próżno szukać tu jasnej, konkretnej, jednoznacznej definicji. Odnaleźć możemy, owszem, czym jest zeroemisyjny budynek lub zeroemisyjny autobus (przy czym, również w tym wypadku, można mieć duże wątpliwości co do poprawności użycia poszczególnych terminów).
Nie wiadomo i nikt nie mówi o tym, jak miałaby wyglądać zeroemisyjność w przypadku człowieka, choć pozostaje domyślać się, że zeroemisyjny człowiek to zapewne martwy człowiek.
To ciekawe, bo o zeroemisyjności w kółko opowiadają funkcjonariusze tworu zwanego Unią Europejską.

Od jakiegoś tygodnia znana i lubiana stacja TVN, sięgająca tradycjami służb specjalnych totalitarnego państwa, usiłuje zrobić wariatkę z Marii Kurowskiej, posłanki Solidarnej Polski.
Anatomia manipulacji jest tutaj bardzo ciekawa i pouczająca.
"Maria Kurowska podczas konferencji prasowej przekonywała, że jeśli ludzki przemysł przestanie emitować dwutlenek węgla, to zabraknie go w atmosferze, a fotosynteza nie będzie możliwa." - czytamy na twitterowym profilu Faktów TVN. Ciekawe, prawda? Według Faktów posłanka uważa, że przemysł jest warunkiem fotosyntezy roślin...
Obejrzyjmy zatem stosowny materiał Faktów (tutaj) i zobaczmy, co w istocie mówi Maria Kurowska i czy wygłasza w którymkolwiek momencie tezę, którą znana i lubiana stacja telewizyjna jej przypisuje.
Dla osób znających niunse tego rodzaju propagandy sprawa jest oczywista. Warto niewątpliwie zwrócić uwagę na manipulację kompletnie nieostrym neologizmem "zeroemisyjność" oraz zaprezentowanie widzowi dymiących kominów w ramach zilustrowania wypowiedzi posłanki Kurowskiej.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika spike

10-03-2023 [22:56] - spike | Link:

Nie masz litości, jak ta stacja TV z jej Faktami z mitów, każesz oglądać co wydalili, zamiast zacytować właściwą wypowiedź. :((((((

Swoją drogą ciekawe, czy ten francuski szmatławiec, co to bezkarnie obrażał katolików i muzułmanów, bo za drwiny z żydostwa "poleciały redakcyjne głowy", dalej sobie na to pozwala?

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-03-2023 [23:09] - Pani Anna | Link:

Banda nieukow, niestety łącznie z posłanką.  Ona chyba też nie uczyła się o fotosyntezie, tylko broszurkę przeczytała. Trochę wstyd nie wiedzieć o czym się mówi. Ale faktycznie nie usłyszałam w jej wypowiedzi niczego o działalności przemysłowej człowiek. Faktem jest, że fotosynteza jest podstawowym procesem biochemicznym w przyrodzie i dzięki niemu w ogóle istnieje życie na Ziemi. Człowiek oddycha tlenem, a wydycha CO2. Rośliny pod wpływem słońca pobierają poprzez tkanki zawierające chlorofil z powietrza CO2, a wydzielają O2 (jako produkt uboczny) oraz węglowodany,  czyli substancje odżywcze, niezbędne im do wzrostu. W nocy zachodzi proces odwrotny, rośliny oddychają O2, a wydzielają CO2. Ciekawe, ile te całe Fakty TVN zostawiły śladu węglowego w czasie tej scenki rodzajowej. Swoją drogą jeden porządny wybuch wulkanu wprowadzał do atmosfery więcej CO2 niż człowiek jest w stanie wyprodukować obecnie w ciągu kilku lat, jak nie więcej.  Choćby ten wybuch,  czy raczej seria wybuchów,  które w połowie pierwszego tysiąclecia n.e. spowodowały koniec Antyku.
Wedlug badań,  do atmosfery wydostała się taka ilość pyłu wulkanicznego, że zasłoniła słońce na 2 lata od Irlandi aż po Koreę. Prawdziwy koniec świata,  jednak przyroda poradziła sobie, ludzkość również przetrwała. 
Dobrze, że jeszcze mogę się podzielić tą wiedzą,  zanim zostanie uznana za przesądy i ciemnotę,  a tacy jak ja za płaskoziemcow. A tak pewnie się stanie.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

10-03-2023 [23:59] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Wedlug badań,  do atmosfery wydostała się taka ilość pyłu wulkanicznego, że zasłoniła słońce na 2 lata od Irlandi aż po Koreę." Pył to nie to samo co CO2. Po za tym wulkany wybuchają raz po raz, kompleksy energetyczne założone przez człowieka pracują non stop od praktycznie 150 lat w związku z tym założenie iż wulkan w czasie jednego wybuchu produkuje CO2 w ilości większej niż ludzkość jest bzdetem. CO2 w czasie wybuchu jest związane głównie z spalaniem otoczenia lawą i gorącym powietrzem, a nie emisją CO2.
CO2 nie występuje w płaszczu ziemskim.
Wybuch wulkanu na Kamczatce w otoczeniu jałowych skał dostarcza znikomą ilość CO2
Chroń nas Panie  Boże przed dyletantami bez względu czy chcą palić byle czym czy też nakazać żarcie świerszczy. 
Krótko pisząc w interesie człowieka jest jak najszybsze odejście od kopalin jako głównego źródła energii, dlatego że spalanie ich nie tylko uwalnia zbędny nadmiar CO2 ale towarzyszy temu uwalnianie całej masy innego główna do atmosfery. 
 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

11-03-2023 [00:46] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Rośliny pod wpływem słońca pobierają poprzez tkanki zawierające hlorofil z powietrza CO2, a wydzielają O2 "

Na raty czytam twoje mądrości i dziwuje się bo sama chyba biologię znasz z luźnych kartek. Pobieraniem powietrza zajmują się aparaty szparkowe ale nie one produkują substance odżywcze dla rośliny. Efekty fotosyntezy w tych strukturach utrzymują samą strukturę ale nie trafiają do reszty organizmu. 
Tak po prostu podstawy biologii mi się przypomniały sprzed parudziesięciu lat.

Obrazek użytkownika spike

11-03-2023 [10:54] - spike | Link:

@anna
"Faktem jest, że fotosynteza jest podstawowym procesem biochemicznym w przyrodzie i dzięki niemu w ogóle istnieje życie na Ziemi. Człowiek oddycha tlenem, a wydycha CO2. Rośliny pod wpływem słońca pobierają poprzez tkanki zawierające hlorofil z powietrza CO2, a wydzielają O2 (jako produkt uboczny) oraz węglowodany,  czyli substancje odżywcze, niezbędne im do wzrostu."

-to "fakty tvn" na zasadzie gdzieś bije dzwon, ale nie wiesz w którym kościele :))))))))))))

PS.chlorofil

Obrazek użytkownika Pani Anna

11-03-2023 [11:16] - Pani Anna | Link:

@spike
Dziękuję za uwagę.  Następny,  po Wielkopolskim, który potrzebuje referatu-rozprawy naukowej na wytłumaczenie zasady fotosyntezy, procesu tak zdumiewająco prostego w swej genialności. Może jeszcze podać wzory chemiczne? W którym zdaniu popełniłam błąd co do zasady? Ty chcesz się poczuć mądrzejszy,  a ja zapamiętałam sobie mojego profesora z uczelni,  który mawiał,  że prawdziwą sztuką jest mówić i tłumaczyć rzeczy skomplikowane tak, żeby nawet zupełnie prosty człowiek to zrozumiał. Do takich jak ty to nie trafi, o takich jak ty mawia się,  że "wyżej srają niż dupy mają ". Do tego modelu można sprowadzić twoje komentarze. 

Obrazek użytkownika spike

11-03-2023 [11:48] - spike | Link:

@ania
widzisz Aniu "z łonowego wzgórza", usiłujesz być mądrzejsza od swego profesora, a nawet nie rozumiesz co sama piszesz, dowodzisz tym samym, że nie rozumiesz o czym piszesz, z pewnością skopiowałaś pewien fragment i udajesz mądralę, jak ta słynna Samochwała.

Nie zainteresowało ciebie, jakiem mam uwagi, w odwecie wyjechałaś rynsztokiem, pewnie jesteś bufetową.

Parafrazując Alberta Einsteina "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz twoja głupota ",
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

11-03-2023 [12:26] - Pani Anna | Link:

@spike@all
Do wszystkich czytajacych - pisałam swój komentarz nie dla studentów i wykładowców biologii, ale dla wszystkich,  niezależnie od wykształcenia. Zapomniałam jednak, że  komentują tu również specjaliści od plucia wirusami na odległość i przechwytywania aerozolu z powietrza za pomocą szmaty. 

Obrazek użytkownika tricolour

11-03-2023 [13:37] - tricolour | Link:

@Anna

Zauważyła Pani jakim jest darzona zainteresowaniem? A jakie wyszukane zaloty?

Dochodzę do wniosku, że zanim osiągnę wiek starego, niedołężnego umysłowo durnia, trzeba będzie przestać się udzielać. Przecież nie ma NB jednego normalnego faceta w podeszłym wieku - wszyscy jacyś pojebani w tym swoim starczym zacietrzewieniu.

To ważne, by nie kończyć w szambie.

Obrazek użytkownika spike

11-03-2023 [16:05] - spike | Link:

@tri
Problem z tobą jest taki, że ty jesteś niedołężny umysłowo, a jak osiągniesz wiek starczy, to nie odróżnisz papu od kaku, prostaku.

Obrazek użytkownika tricolour

11-03-2023 [17:03] - tricolour | Link:

@spike

Życzę ci tego, czego ty mnie życzysz, sprawiedliwie, po chrzescijańsku, zgodnie z przykazaniem miłości. Niech ci Najświętsza Panienka wynagrodzi adekwatnie do twych intencji wobec mnie.

Obrazek użytkownika spike

11-03-2023 [16:09] - spike | Link:

@ani z łonowego wzgórza

masz nie tylko problemy intelektualne, ale szczególnie zachowawcze, zachowujesz się jak ta budząca wstręt, prostaczka Lampart.
Rzucasz obelgami, ani razu nie odniosłaś się do treści komentarza, co dowodzi, że nie masz pojęcia, co napisałaś :)))))))))))))))))

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

11-03-2023 [15:12] - wielkopolskizdzichu | Link:

" a ja zapamiętałam sobie mojego profesora z uczelni,  który mawiał,  że prawdziwą sztuką jest mówić i tłumaczyć rzeczy skomplikowane tak, żeby nawet zupełnie prosty człowiek to zrozumiał."
Radę zapamiętałaś ale nie skorzystałaś z niej

Obrazek użytkownika Czesław2

11-03-2023 [07:00] - Czesław2 | Link:

Dokładnie taką samą propagandę sieją portale "ekonomiczne", przy czym w większości to materiały na zamówienie producentów i banków. Dotyczy to także portalu wGospodarce. Dokładnie to samo mówią PIS-owscy prezesi wszystkich państwowych spółek paliwowych, energetycznych czy grzejnych.

Obrazek użytkownika Pani Anna

11-03-2023 [09:41] - Pani Anna | Link:

@Wielkopolskizdzichu 
Wiesz co Zdzichu, mogłam napisać tak: " W komórkach eukariotycznych proces fotosyntezy zachodzi w wyspecjalizowanych organellach – chloroplastach, zawierających barwniki fotosyntetyczne ". U roślin organami zawierającymi komórki z chloroplastami są głównie liście, będące podstawowymi organami asymilacyjnymi. Zadowolony? Czy mam napisać referat?
To jest tak, jakby zanegować twierdzenie, że człowiek oddycha, mówiąc, że proces oddychania u ssaków  rozpoczyna się od pobierania powietrza do płuc przez drogi oddechowe, przy czym niektóre organizmy są wyposażone w specjalne narządy oddechowe, a u innych oddychanie zachodzi przez powłokę zewnętrzną ciała. Jednak jest to tylko wymiana gazowa zewnętrzna. Następnie mamy transport gazów - rozprowadzanie gazów między płucami a tkankami organizmu.
 Wreszcie dochodzimy do oddychania komórkowego, ktore jest nazywane również metabolizmem oddechowym lub utlenianiem biologicznym. Etap ten polega na wykorzystywaniu tlenu przez wszystkie komórki organizmu, oraz odprowadzeniu dwutlenku węgla z komórek organizmu poprzez krew. Tak więc prostym zdaniem "człowiek oddycha" posługuje się tylko dyletant w ogóle nie wykształcony. 
Obawiam sie,  ze bardzo pobieżnie potraktowałam temat oddychania w przyrodzie jak na twoje standardy Zdzichu,  za co z góry się kajam.
 

Obrazek użytkownika spike

11-03-2023 [16:16] - spike | Link:

@ania z łonowego wzgórza

-nie wysilaj się, przez kopiowanie i wklejanie mądrzejsza nie będziesz, nawet nie rozumiesz jakie znaczenia ma O2 dla człowieka, a jakie CO2 dla roślin.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

11-03-2023 [20:31] - rolnik z mazur | Link:

@ pani Anna
ci idioci nie wiedzą co to jest fotosynteza? To niech wrócą do podstawówki.. Nlie dyskutuj z debilami. Szkoda czasu. Pzdr 

Obrazek użytkownika Pani Anna

11-03-2023 [23:34] - Pani Anna | Link:

@Rolnik 
Fakt, ręce opadają.  Najbardziej się ubawiłam czytajac, że pewnie przekopiowałam skądś tekst, bo to niemożliwe żebym taka mądra była.  A podałam najprostszą definicję,  skrótowy opis procesu  tak mniej więcej na poziomie pomiędzy VI - IX klasą. 

Obrazek użytkownika spike

12-03-2023 [00:28] - spike | Link:

Jakbyś nie była ograniczona intelektualnie włącznie z @rolnikiem, który zna się na wszystkim jak świnia na gwiazdach, to byś zauważyła, jaką głupotę ci wytknąłem, a której za diabła nie zobaczysz, bo do tego potrzeba rozumu.
Jacy wy jesteście prymitywni, głupotę zastępujcie prostactwem, do obory z wami. :))))))))))))))))))

Obrazek użytkownika zbychbor

12-03-2023 [12:03] - zbychbor | Link:

@spike
jakbyś się chamie urodził 200 lat temu, to karbowy na twoim grzbiecie by ci wytłumaczył.
Rozumu by nie przybyło, ale trochę byłbyś chamie  uprzejmiejszy dla kobiet.
 

Obrazek użytkownika spike

14-03-2023 [02:08] - spike | Link:

@zbych
ooo, rycerz się odezwał, a masz coś z nim wspólnego, zakuty łeb,  jakbyś miał w nim choć min. oleju, to byś wpierw sprawdził przyczynę, kim jest i co prezentuje twoja wybranka,  z pewnością byś milczał, rycerzu w zardzewiałej zbroi.

200 lat temu, były kobiety, teraz są Lampart, i @anny  :)))))))))))))))))