Polski rynek pracy czekają zmiany

To głównie wskutek wojny Rosji w Ukrainie i spowodowanymi tym masowymi wyjazdami Ukraińców do swojego kraju po 24 lutym ub. roku, w całym 2022 r. wydano ponad 2,3 mln pozwoleń różnego typu na podjęcie pracy przez cudzoziemców w Polsce, a więc o ponad 560 tys. mniej niż w 2021 r. - wynika z danych opublikowanych przez resort rodziny i polityki społecznej. Czy lukę tę będzie można zapełnić?

Okazuje się, że – przynajmniej po części – tak. A ponadto w związku z postępem technologicznym, a także m.in. unijnymi wymogami dotyczącymi rozwoju zielonych technologii wytwarzania i dostarczania energii opartych na OZE - w miejsce wykorzystujących wysokoemisyjne kopaliny, miliony pracowników czeka przebranżowienie (tzw. reskilling) i proces nabywania nowych umiejętności zawodowych.

Z jednej strony, jak poinformowała firma Personnel Service, zajmująca się pośrednictwem pracy, lukę po Ukraińcach „zaczynają wypełniać obywatele innych krajów, w tym m.in. Indii, Uzbekistanu czy Turcji”.
Z drugiej, jak wynika z niedawnej publikacji Regionalnego Obserwatorium Rynku Pracy w Łodzi, pełne zastąpienie pracownikami innych narodowości Ukraińców, którzy opuścili nasz kraj po 24 lutego nie będzie łatwe.
„Stanowi to ryzyko dla rozwoju branży budowlanej, sektora przetwórstwa przemysłowego i transportu, czyli dziedzin, które od dawna cierpiały na niedobory kadrowe. Łącznie te trzy resorty zatrudniały ponad 30% wszystkich pracujących w Polsce obywateli Ukrainy. Brak pracobiorców odczuwa także rolnictwo. Może to skutkować wzrostem oczekiwań płacowych, zwyżką cen owoców na rynku podstawowym i detalicznym, a także wpływać na poziom inflacji” – napisali eksperci Obserwatorium.

Podobnie ocenia to w wywiadzie, który przeprowadziłem dla portalu filarybiznesu.pl Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego: - To jest poważny problem. Wyjazd Ukraińców z Polski na dużą skalę w krótkim okresie może okazać się poważnym szokiem na naszym rynku pracy, prowadzącym do wzrostu kosztów pracy, do pogłębienia się niedoboru podaży pracy, szczególnie w niektórych branżach. Stanowi to poważny czynnik ryzyka dla naszej gospodarki.
Jednak ekspert ten zauważa, iż nawet jeśli część z Ukraińców wcześniej pracujących w Polsce nie wróci do swojego kraju, ale wyjedzie w celach zarobkowych do „bardziej rozwiniętych od naszej gospodarek, które zaoferują im wyższy poziom wynagrodzeń, to można zadać pytanie, czy nie pojawią się w naszym kraju nowi uchodźcy, czy też imigranci z Ukrainy”.

Bujak także dostrzega fakt, że „pozostaje jeszcze opcja w postaci zwiększonego napływu pracowników z innych krajów niż Ukraina. To widać w danych, chociażby w liczbie obcokrajowców płacących składki w ZUS. A więc to zjawisko może przybrać na sile”.
Wspomniana firma pośrednictwa pracy przytacza potwierdzające to dane: w 2021 r. 64 proc. zezwoleń na podejmowanie przez cudzoziemców pracy w naszym kraju trafiało do Ukraińców, podczas gdy w 2022 r. tylko 23 proc. Reszta w ub.r. przypadła na obywateli innych krajów, „z czego największą ich liczbę otrzymali mieszkańcy: Indii (41,6 tys.), Uzbekistanu (33,3 tys.), Turcji (25 tys.), Filipin (22,5 tys.), Nepalu (20 tys.) oraz Białorusi (18,4 tys.)”.

Jak wspomniałem najbliższe lata przyniosą na naszym rynku pracy nie tylko zmiany w składzie narodowościowym pracowników, ale też coraz szybsze przebranżowienie zatrudnionych. Nie jest to jednak, przynajmniej na początku, proces łatwy.
Z niedawno zaprezentowanego w gmachu warszawskiej giełdy raportu „Reskilling pracowników, odpowiedzialność społeczna firm czy rozwiązanie na brak specjalistów?”, wynika, że choć ponad 62 proc. firm w naszym kraju bardzo korzystnie ocenia reskilling, to bariery i ograniczenia powodują, że tylko 6 proc. pracowników zostało przekwalifikowanych. W rekomendacjach do raportu podkreślono, że jeśli polskie firmy nie zaczną działać na rzecz podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników, to ich pozycja na świecie znacząco osłabnie.

Podobnie widzi ten problem Polski Instytut Ekonomiczny. Wyniki badania PIE z grudnia ub.r. wskazują na „już istniejące trudności firm w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach oraz pokazują, że większość firm nie podejmuje inwestycji w rozwój kompetencji pracowników w formie szkoleń”. Według PIE „w czasach dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, zmian w stylach zarządzania i modelach współpracy, udział firm inwestujących w kompetencje pracowników powinien być większy”. Zapewne stanie się tak w kolejnych latach – w miarę wychodzenia z obecnego kryzysu, wysokiej inflacji i powrotu do zahamowanego obecnie wysokiego wzrostu gospodarczego.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika r102

04-02-2023 [05:54] - r102 | Link:

"unijnymi wymogami dotyczącymi rozwoju zielonych technologii wytwarzania i dostarczania energii opartych na OZE - w miejsce wykorzystujących wysokoemisyjne kopaliny, miliony pracowników czeka przebranżowienie (tzw. reskilling) i proces nabywania nowych umiejętności zawodowych."

Autor słabo rozwinął tą koncepcję - czy chodzi może o nowe umiejętności zawodowe związane z pedałowaniem na rowerowych  OZE ?

Obrazek użytkownika u2

04-02-2023 [09:52] - u2 | Link:

Indii (41,6 tys.)

W USA Hindusi są najlepiej zarabiającą grupą, to wszystko dzięki Tata Steel. U nas też jest Tata Steel, ale Hindusi przyjeżdżają do Polski do pracy głównie w budownictwie. Są rzetelni i uczciwi, a to się liczy na rynku pracy.

Obrazek użytkownika Jabe

04-02-2023 [13:45] - Jabe | Link:

Skąd te wieści?

Obrazek użytkownika u2

04-02-2023 [16:24] - u2 | Link:

Skąd te wieści?

Te wieści są z dobrej treści :-)

Obrazek użytkownika Jan1797

05-02-2023 [12:58] - Jan1797 | Link:

@Autor,
Dlaczego uważam, będziecie państwo pisać o korporacjach i ruchach anty szczepionkowych, powtarzając w kółko domniemania „przyjaciół”? Teoretycznie choć nie ja kpiłem, poddano dużą część humanistów socjotechnice wyuzdania z oglądu otaczającej rzeczywistości. Pozbawiono ich zdolności radzenia sobie w sytuacji trudnej czy awaryjnej. Czy można dzisiaj postawić socjologa lub działacza związkowego, przy pulpicie sterowniczym współczesnej maszyny? Proszę sobie odpowiedzieć.
@U2,
Przejdźmy na poziom wyżej, temat zatrudnienia imigrantów z Indii. Jak zapewne wiesz podobna sytuacja była przed wybuchem II wojny światowej. Można sądzić przed wojną II, jak i dzisiaj podobieństwo sytuacji wynika z faktu braku rąk do pracy. Tych gotowych do przygotowania zawodowego na poziomie pracownika operującego współczesną techniką? Póki korporacje nie wyszkolą kolejnych kadr pracowników o światowych kwalifikacjach, trzeba przynajmniej szczątki rozsądku zachować zatrudniając zdolnych do proceduralnego wykonania obowiązków. Jeżeli nie dociera do wszystkich złożoność sytuacji światowej bezsensem jest kolejne tłumaczenie?
@Sake,
Zrobiliśmy, co można było zrobić dla wyzwolenia z pajęczyny wielopokoleniowej nagonki na Polskę i dalej trzeba to robić, bronić nasze społeczeństwo w sporej części przed nim samym.
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

04-02-2023 [12:00] - Pani Anna | Link:

Psi fryzjerzy na przykład. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

04-02-2023 [12:15] - Pani Anna | Link:

Zawsze mówiło się i  pisało NA UKRAINIE. Tak uczyli w szkole i tak było i jest poprawnie. "W UKRAINIE" to następne zwycięstwo poprawności politycznej nad rozumem.  Tyle dobrze, że nie musimy mówić "w Węgrzech ". Przynajmniej dopóki rządzi Orban.

Obrazek użytkownika Jabe

04-02-2023 [13:46] - Jabe | Link:

Tak, obrzydliwe to.

Obrazek użytkownika zbychbor

04-02-2023 [15:41] - zbychbor | Link:

Na przekór można mówić:
na Wukrainie

Obrazek użytkownika Ijontichy

04-02-2023 [16:21] - Ijontichy | Link:

Kto usunął mój komentarz i dlaczego???Pytania są retoryczne,bo wiem! 
Znowu strach Adminowi ścisnął pośladki? Jak Admina stresuje ta praca,to wziąć kredyt i wyjechać za granicę :-)))

Obrazek użytkownika Ijontichy

04-02-2023 [16:32] - Ijontichy | Link:

Napisałem,że w języku polskim piszemy NA UKRAINIE, a w ---elicie grubym...dokładniej.
Funkcjonariusz Pawlak interweniował?

Obrazek użytkownika u2

04-02-2023 [16:36] - u2 | Link:

NA UKRAINIE

Wina, wina, wina dajcie,
A jak umrę pochowajcie
Na zielonej Ukrainie
Przy kochanej mej dziewczynie.
Hej, hej…
 

Obrazek użytkownika Ryan

05-02-2023 [18:37] - Ryan | Link:

Stare polskie przysłowie mówi:
Z pustego to i Kwaśniewski nie poleje

Obrazek użytkownika Ryan

06-02-2023 [19:07] - Ryan | Link:

A krzyczo: inflacja, inflacja...
PO czym ją rozpoznać?

https://pbs.twimg.com/media/FoPCMfyXEAAgirI?format=jpg&name=small