Deszcz miliardów euro niemal do końca dekady

Wynegocjowana przedwczoraj przez rząd na realizację Umowy Partnerstwa kwota 76 mld euro, tj. niemal 350 mld zł to kolejne środki unijne - po tych z Krajowego Planu Odbudowy - przyznane w ostatnim czasie przez Brukselę.
Te z KPO mają w najbliższych latach wynieść 76 mld euro, tj. 158,5 mld zł, w tym 106,9 mld zł w postaci dotacji i 51,6 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek.
Z kolei środki z tzw. Umowy Partnerstwa zostaną przeznaczone na złagodzenie negatywnych skutków „ostatnich lat i miesięcy spowodowane przede wszystkim pandemią COVID-19, wojną na Ukrainie, rosnącymi cenami surowców energetycznych czy też szybko zmieniającą się sytuacją gospodarczą na świecie” - jak poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Mają zostać rozdysponowane do końca 2029 r.
Według informacji MFiPR KPO to program, który składa się z 54. inwestycji i 48. reform. Ma wzmocnić polską gospodarkę oraz sprawi, że będzie ona łatwiej znosić wszelkie kryzysy.
Polska z tego źródła otrzyma 158,5 mld zł, w tym 106,9 mld zł w postaci dotacji i 51,6 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek. A jednocześnie, zgodnie z celami UE, znaczna część budżetu zostanie przeznaczona na cele klimatyczne (42,7%) oraz na transformację cyfrową (20,85%).
Jak zaznacza ministerstwo dzięki pieniądzom z KPO zrealizujemy nowe inwestycje, przyśpieszymy wzrost gospodarczy, a także zwiększymy zatrudnienie. Fundusze zainwestowane zostaną m.in. w rozwój gospodarki, innowacje, środowisko, cyfryzację, edukację i zdrowie.
Jak mówił w wywiadzie dla filarybiznesu.pl Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP: - gdy dojdzie do realizacji inwestycji związanych z KPO i będzie ujawniał się w związku z tym popyt związany z realizacją rozmaitych działań czy programów z KPO - to (...)będzie działać proinflacyjnie. (...)Natomiast w dłuższym terminie, w horyzoncie kolejnych lat, już nie - kwartałów, KPO będzie działać dezinflacyjnie. (...)Realizacja wielu inwestycji przewidzianych w ramach KPO będzie zwiększać potencjał polskiej gospodarki, będzie ograniczać koszty transformacji energetycznej. I to właśnie będzie działać dezinflacyjnie poprzez wzmocnienie strony podażowej czy też zwiększenie jej produktywności.
W przypadku Umowy Partnerstwa Polska pozostanie największym beneficjentem polityki spójności spośród wszystkich państw członkowskich UE. - Udało nam się też rozszerzyć możliwość dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla dwóch dodatkowych województw - łódzkiego i małopolskiego. Natomiast program dla Polski Wschodniej, który pierwotnie miał zostać wygaszony, nie tylko będzie kontynuowany w nowej perspektywie finansowej, ale także zwiększy swój zasięg działania o część województwa mazowieckiego - poinformował minister Puda.
Pieniądze z Umowy Partnerstwa mają trafią do podmiotów, które zamierzają realizować swoje projekty także przy wsparciu jednego z szesnastu Programów Regionalnych.
Podobnie jak w latach 2014-2020, również w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 ok. 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw.
Większa część (ok. 60 mld euro) spośród przyznanych 76 mld euro ma zostać rozdysponowana w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (47,4 mld)
oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (12,9 mld).
- Polska jest największym beneficjentem całej polityki spójności - polityki wyrównywania szans, polityki tworzenia nowych dróg, wyrównywania szans pomiędzy regionami - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z unijną komisarz ds. spójności i reform, Elisą Ferreirą. - Umowa Partnerstwa to strategia wykorzystania środków pochodzących z budżetu UE na rozwiązania, które do tej pory wszyscy Polacy znają. Polska zmieniła się także dzięki tym funduszom - dodał premier.
Skala możliwego dofinansowania w ramach Umowy Partnerstwa zależeć będzie również od województwa, na terenie którego dany projekt będzie realizowany. Regiony słabiej rozwinięte będą mogły liczyć na dofinansowanie nawet do 85% realizowanego przedsięwzięcia.
Jak więc widać uczestnictwo Polski w Unii Europejskiej to wciąż przewaga korzyści nad ponoszonymi kosztami (choćby w postaci dorocznie płaconej przez nasz kraj składki członkowskiej). Taki korzystny bilans powinien pozostać jeszcze co najmniej do końca obecnej tzw. perspektywy unijnej - tj. do końca 2027 r., z przedłużeniem do końca 2029 r.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

02-07-2022 [16:49] - u2 | Link:

KPO to program, który składa się z 54. inwestycji i 48. reform.

Ale ale. Jeszcze Wiera Jourowa nie przejrzała polskich kamieni milowych, a Wiera jak sie uprze to nie pozwoli na wykonanie nawet szaga wpieriod :-)

PS. Wiera współpracowała z Andrejem Babiszem, który był kapuchą SB Czechosłowacji o pseudonimie Buresz. Ale to są zwykłe pomówienia Wysoki Sądzie :-)

Obrazek użytkownika Marek Kudła

02-07-2022 [18:47] - Marek Kudła | Link:

Pamiętajmy, że fundusze polityki spójności służą do dostosowania się do poziomu Europy zachodniej, szczególnie w infrastrukturze, rolnictwie i cyfryzacji. I tu nie ma idiotycznych warunków czy tzw. kamieni milowych. Tutaj taka przygłupka jak Jourova nie ma nic do powiedzienia. Fundusze te są zaakceptowane i będą wypłacane regularnie ! Inaczej sprawy się mają z KPO (Krajowy Plan Odbudowy). Obecnie Plan ten jest zatwierdzony przez RE oraz ministrów finansów wszystkich 27 państw członków UE, ale UE wymyśliła sobie jakieś "kamienie milowe", czyli 48 warunków jakie prawdopodobnie Polska będzie musiała spełnić by otrzymać te pieniędze ! Kurna, jeśli coś jest zatwierdzone, to nie rozumię kto w to zatwierdzenie wtyka mordę ?!!

Obrazek użytkownika Aquarius

02-07-2022 [21:03] - Aquarius | Link:

Z ciekawości zapytam: co mamy dać w zamian?  Bo ponoć mamy dać i to bardzo dużo. Jaka część tych środków powędruje do naszych "braci"?  Czy to co trzeba odbudować samo się zburzyło czy z premedytacją zostało zburzone?

Obrazek użytkownika Es

02-07-2022 [21:08] - Es | Link:

Te pieniądze nie pojawią się nigdy. I czas najwyższy sobie to uświadomić. Pozostaną jedynie złudną fatamorganą. No chyba, że Kaczyński z Morawieckim w workach pokutnych zaciągną Ziobrę na powrozie do Brukseli. Napewno zdali już sobie z tego sprawę, ale przyznanie tego głośno, przy tak rozbujanych obietnicach i nadziejach, oznaczałoby potężne tąpnięcie w kraju.
Pytanie tylko, czy zdecydują się sprzedawać nas po kawałku za każdy z tych 300 kamieni i ścigać się z opozycją w gorliwości spełniania życzeń Berlina i brukselskiej kliki.
Osobiście sądzę, że się zdecydują. Tyłka przy najbliższych wyborach im to nie uratuje, ąle ... przedstawienie musi trwać.

Obrazek użytkownika Tomaszek

02-07-2022 [23:08] - Tomaszek | Link:

Tak tak , na tej wierzbie oprócz gruszek rośnie jeszcze pietruszka . Związek Radziecki też dawał , ale jakoś się od tego dawania opędziliśmy . Wyszło całkiem całkiem . Angolom Brexit też widzę że wychodzi na dobre . A my tylko te ciągle na te gruszki i pietruszki liczymy . Daruj sobie redaktorku .

Obrazek użytkownika smieciu

03-07-2022 [11:26] - smieciu | Link:

To tylko zadowolenie z tego że jesteśmy na czyimś pasku. Dostajemy więcej niż inne popychadła więc lud ma się z czego cieszyć.
Widać tak swoją drogą jak niewiele trzeba wyborcom do szczęścia. Trochę socjalizmu. I dużo mordy Tuska, każącej cieszyć się tym co mamy. Jest dobrze. Co może pójść nie tak?

Obrazek użytkownika Tomaszek

03-07-2022 [12:50] - Tomaszek | Link:

Wszystko pójdzie tak . Jak obiecali to obiecali . Nic nie zabiorą bo nic nie dali . Tylko obiecali .