Poszukiwany jest Ojciec Mateusz

Obywatelowi demokratycznego kraju, w którym obowiązuje święte prawo własności wydaje się, że może spać spokojnie w swoim domu, że może zostawić go dzieciom, że wreszcie ma sens inwestowanie w nieruchomości. Bardzo się ten nieszczęsny obywatel myli. Nie wie o tym, że istnieje procedura ZRID która umożliwia wywłaszczenie każdego z jego nieruchomości i odkupienie jej przez inwestora za cenę wyznaczoną przez rzeczoznawcę za którą drogi czytelniku możesz- jak to mówią - nabyć sławojkę i to używaną.
ZRID to skrót od określenia „zezwolenie na realizację inwestycji drogowej”. Wydawane jest ono w formie decyzji administracyjnej przez właściwego wojewodę w stosunku do dróg krajowych i wojewódzkich lub starostę w stosunku do dróg powiatowych i gminnych. Wniosek o wydanie decyzji ZRID składa w przypadku dróg lokalnych właściwy zarządca drogi,. Wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ma charakter administracyjny a co za tym idzie nie wymaga zgody właścicieli nieruchomości objętych decyzją. Przejście własności nieruchomości na Skarb Państwa lub właściwego zarządcę drogi następuje z mocy prawa a nie poprzez zawarcie u notariusza umowy pomiędzy stronami.
Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji ZRID pozwala firmie budowlanej będącej wykonawcą na rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia praktycznie w dniu wydania tej decyzji. Jeśli dotychczasowy właściciel będzie próbował to uniemożliwić, mogą w stosunku do niego zostać zastosowane środki przymusu bezpośredniego przy udziale policji. Odwołanie wywłaszczanego jest bezskuteczne z wyjątkiem przypadku gdy decyzja ZRID narusza przepisy prawa.
Większość ludzi nie rozumie znaczenia ustaw dopóki nie staną się ich ofiarą albo żyje w złudnym przeświadczeniu, że ich właśnie ustawa nie dotknie. W 2009 roku gdy o tym pisałam ze zdumieniem stwierdziłam, że żadna z indagowanych przeze mnie osób nie identyfikowała się z rodziną Gmurków, którą miasto Warszawa z tryumfem pozbawiło własności, ani z właścicielem komisu samochodowego wyrzuconego siłą z jego posiadłości przy ulicy Marsa.
Sprawa Gmurków toczyła się w Warszawie przeszło 20 lat i według oficjalnych szacunków kosztowała podatnika 30 milionów. Czy nie lepiej byłoby dać im te pieniądze ( lub ich część) i 20 lat temu przebudować ulicę oszczędzając czas i nerwy kierowców?
Pisałam również kiedyś o wywłaszczaniu pod budowę „wielkiej rury”, oraz o osiedlu willowym powstałym w Legionowie na terenie przejętym rzekomo pod szpital.
Obecnie trafiła w moje ręce sprawa Pana Andrzeja Sarwy - pisarza z Sandomierza.
Urząd Miasta Sandomierza pozyskał z Polskiego Ładu dofinansowanie na budowę infrastruktury drogowej, łączącej budowane obecnie osiedle Okrzei z ulicą Kruczą. Jeden z trzech planowanych łączników wypada na wprost domu pana Sarwy posadowionego na działce nr 877.
 
W sierpniu zeszłego roku, gdy pojawiły się sygnały o planach budowy drogi mieszkańcy Sandomierza podjęli rozmowy z miastem na ten temat. Zostali zbyci. Gdy w bieżącym roku przyznano Sandomierzowi środki z Polskiego Ładu na ten cel zostali zaproszeni do Ratusza i wysłuchani, lecz władza zignorowała wszelkie ich wnioski. Obecnie otwarta jest procedura przetargowa, rozpoczęta 31 maja 2022 r. Nie uwzględniono żadnego z postulatów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców ul. Kruczej i uczestników ruchu drogowego na tym obszarze.
 
Najbardziej zagrożona jest posesja przy ul. Kruczej, nr działki 877, która jest usytuowana na wprost planowanego wylotu jednego z łączników pomiędzy ulicą Kruczą a osiedlem Okrzei, na którym docelowo ma zamieszkać 1000 osób. Planowana droga będzie miała 10 m szerokości i będzie to droga o znacznym nachyleniu, ponieważ na wprost tej posesji jest wysoka skarpa. Odległość pomiędzy krawędzią drogi (ul. Kruczej, przy której nie ma chodników, bo jest za wąska – od 2,5 do 3 m szerokości) a ścianą frontową domu na tej działce w najwęższym jej miejscu wynosi około 1,4 m. Dom ma ponad 100 lat, około 20 lat temu przeszedł kapitalny remont. Po uruchomieniu łącznika do Okrzei mieszkańcy będą żyli w stanie permanentnego zagrożenia życia i zdrowia na skutek potencjalnych wypadków komunikacyjnych oraz zagrożenia zniszczeniem domu, w którym mieszkają.
 
Wariantowe rozwiązania, o których pisze miasto w dokumentach przetargowych, opierają się na Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) sprzed około 20 lat, który od dawna nie przystaje do rzeczywistych warunków. Każdy z wariantów zakłada wysiedlenie mieszkańców tego domu, bez choćby nakreślenia perspektywy czasowej ani kwoty odszkodowania. W okresie, gdy MPZP został uchwalony właściciel domu otrzymał pozwolenie na remont kapitalny i wykonał go. Gdyby przeszło 20 lat temu prowadzono jakiekolwiek konsultacje społeczne prawdopodobnie właściciel nie inwestowałby w remont budynku planowanego do wyburzenia.
 
MPZP nie zmieniono nawet pomimo wpisania do rejestru zabytków carskich koszar usytuowanych w planowanym pasie drogowym od ul. Kruczej, do ul. Zawichojskiej. Nie oznacza to, że plan nie był nigdy zmieniany. Zmieniono na przykład plan zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na wielorodzinną w obrębie działek, na których dziś stoi już część bloków osiedla Okrzei.
 
Władze miasta realizują inwestycję, która ma na celu wprowadzenie udogodnień dla mieszkańców nowego osiedla kosztem bezpieczeństwa mieszkańców małej ulicy znajdującej się w sąsiedztwie tego osiedla i nikt nie chce im pomóc.
Chyba tylko Ojciec Mateusz.

P.S. 
Dość często :zamiast merytorycznej dyskusji spotykało mnie żądanie wyszukiwania źródeł dla tych którzy nie umieją tego zrobić albo im się nie chce. Dlatego z góry podaję linki do wszelkich źródeł dotyczących tej sprawy.
 
 
 

  1. https://platformazakupowa.pl/transakcja/620629
  2. https://bip.um.sandomierz.pl/163/165/wykaz-miejscowych-planow-zagospodarowania-przestrzennego.html -
  3. https://www.bgk.pl/polski-lad/edycja-pierwsza/#c21545https://www.bgk.pl/polski-lad/edycja-pierwsza/#c21562
  4. https://leliwa.pl/sandomierz-miasto-chce-budowac-drogi-dzieki-dofinansowaniu-z-polskiego-ladu/
  5. https://sandomierz.naszemiasto.pl/mieszkancy-ulicy-kruczej-w-sandomierzu-nie-chca-samochodow/ar/c14-8619177 -
  6. https://leliwa.pl/sandomierz-protest-mieszkancow-ulicy-kruczej/

 
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Adam66

02-07-2022 [06:44] - Adam66 | Link:

Polski bezŁad i to wyjaśnia prawie wszystko.  Sandomierz to miasto mojej młodości, przepiękne miasto, niestety, jak większość polskich miast, opanowane przez skorumpowaną post-komunę.  Teraz liczy się tylko kasa, z przykrością muszę stwierdzić, że za prlu włodarze miasta więcej troski przykładali do zachowania zabytkowego charakteru tego miasta niż ma to miejsce obecnie.  Za prlu użyto skomplikowanej metody do zabezpieczenia osuwania się historycznej części miasta i to w latach totalnego braku wszystkiego.  Na szczęście, prace zabezpieczające kontynuowano także w latach postprlowskich (kręcąc przy tym lody) i dlatego sandomierska starówka stoi na skarpie a nie osunęła się do doliny. 
https://www.google.com/imgres?...

Obrazek użytkownika izabela

02-07-2022 [09:08] - izabela | Link:

Starówka ocalała. Ale stare miasto za murami zostało wyburzone nie wiadomo po co. . W Polsce nie ceni się reliktów przeszłości.  

Obrazek użytkownika u2

02-07-2022 [10:03] - u2 | Link:

Starówka w Warszawie została odbudowana za PRL-u. Zamek Królewski również. Nikt co prawda nie przejmował się losem kamieniczników, których wywłaszczono z centrum Warszawy i zbudowano koszmar PKiN im. Stalina, który trzeba w końcu rozebrać.

Obrazek użytkownika izabela

02-07-2022 [10:20] - izabela | Link:

Kisielewski nazwał architekturę PKiN "snem pijanego cukiernika"

Obrazek użytkownika u2

02-07-2022 [11:04] - u2 | Link:

PKiN jest najpiękniejszym miejscem w Warszawie, bo stamtąd nie widać PKiN :-)

Obrazek użytkownika sake3

02-07-2022 [10:42] - sake3 | Link:

@u2.......,,Trzeba PKiN w końcu rozebrać....No tak tylko kto będzie wtedy miał zwrócone działki ? Wywłaszczeni kamienicznicy? No niech zgadnę,pewnie znajdą się dawni posiadacze bez papierów i 200letni ale z odpowiednim ,,pochodzeniem''.A może pani Gronkiewicz -Waltz? 

Obrazek użytkownika u2

02-07-2022 [11:07] - u2 | Link:

Od czasu nagłośnienia afery reprywatyzacyjnej przez Gazownię (GazWyb) już tak łatwo nie oszuka się skarb państwa. Co prawda "wolne" sądy nadal zwracają złodziejomi i oszustom kamienice zagarnięte w złodziejskiej reprywatyzacji, ale w końcu przyjdzie kryska na matyska :-)

Obrazek użytkownika Ijontichy

02-07-2022 [08:16] - Ijontichy | Link:

Wołodymir Zeleński ze swoimi ludźmi w naszym rządzie i w kancelarii Dudy...załatwią Ścianę Wschodnią podczas przyłączenia Polski do Ukrainy...może Kraków ocaleje?

Obrazek użytkownika izabela

02-07-2022 [09:11] - izabela | Link:

Nie byłabym pewna. W Krakowie też konserwator zabytków pozwala wyburzać stare domy pod inwestycje drogowe..

Obrazek użytkownika Ijontichy

02-07-2022 [12:10] - Ijontichy | Link:

Nie takie przewały ma pan Ćwik na sumieniu...zamiast iść na 20 lat do więzienia,to poszedł do kancelarii Dudy...w końcu Duda to Krakus! 
Ale kumpela pan Kornhauser droga psiapsiółka Bogna Janke...odeszła...razem studiowały germanistykę i Talmud...Une wiedzom co to solidarność handlowa..