Cudze chwalicie, swego nie znacie.....

W listopadzie przypada 99  rocznica otwarcia grobu faraona Tutenchamona. Jego bogato  wyposażony grobowiec w Dolinie Królów odkrył Howard Carter. Mumię faraona wielokrotnie przebadano dostępnymi w tamtych czasach metodami. Dziś uznalibyśmy je za niedopuszczalne i profanujące zwłoki. Badający zwłoki faraona dr Douglas Derry stwierdził, że Tutenchamon w chwili śmierci miał około 19 lat co raczej wykluczało śmierć z przyczyn naturalnych. Badanie rentgenowskie przeprowadzone dopiero w 1968 roku przez doktora Harrisona z Liverpoolu potwierdziło podejrzenia odkrywców mumii. U podstawy czaszki młodego faraona znaleziono ślad po rozległym krwiaku. Najprawdopodobniej faraon został zamordowany przez konkurentów do władzy w Egipcie.
Po otwarciu grobowca  nastąpiła seria niewyjaśnionych zgonów, które uznano za klątwę faraona. Pierwszy zmarł lord Carnavron , który finansował poszukiwania. Kolejni zmarli to Douglas Reid, który prześwietlał mumię, egiptolog Arthur Weigall, lord Westbury i jego syn. W sumie zmarło  z niewyjaśnionych przyczyn około 20 osób. i tu dochodzimy do sedna sprawy. Z podobną serią niewyjaśnionych zgonów mieli  do czynienia badacze po otwarciu grobów królewskich na Wawelu . Szczegółowo opisał historię tych badań i związane z nią odkrycia polski pisarz Zbigniew Święch. Co ciekawe Zbigniew Święch pierwszy zwrócił uwagę  na to, że zgony mogły być spowodowane obecnością w grobowcach grzyba, kropidlaka złocistego ( Aspergirllus .flavus).  Historię odkryć w grobach królewskich na Wawelu szczegółowo opisał w trylogii „ Klątwy, mikroby i uczeni”, która uzyskała entuzjastyczne recenzje  wielu znawców przedmiotu, a przede wszystkim historyka Aleksandra  Gieysztora. Zaczęło się to właściwie przypadkiem. Otóż Zbigniew Święch realizujący wraz z Adamem Bujakiem cykl filmowy na temat obrzędów religijnych różnych kultów na terenie Polski dowiedział się, że w katedrze wawelskiej odbędzie się powtórny pogrzeb pary królewskiej Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Uroczystość celebrowana przez prymasa polski kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę odbyła się 18 października 1973 roku. Pierwsze rozdziały trylogii Zbigniewa Święcha do której zbierał materiały przez wiele lat ukazały się w piśmie „Literatura” w 1983 roku. Natychmiast, bo 2 lipca tego samego roku napisał o tym brytyjski „The Times” a za nim cała światowa prasa. Pisano o „Klątwie Jagiellończyka” w Niemczech, we Włoszech, we Francji, w ZSRR a nawet w Bułgarii. W następnym roku wytwórnia „Lotos- Film” we współpracy z UNESCO nakręciła film dokumentalny pod tytułem „ Klątwa Faraona”. Jedną trzecią tego dokumentu poświęcono wątkowi wawelskiemu eksponując postacie Zbigniewa Święcha i  mikrobiologa profesora Bolesława Smyka zasłużonych w wyjaśnieniu tajemnicy Tutenchamona. Film ten był emitowany w wielu krajach w tym trzykrotnie w Polsce. W uznaniu zasług Zbigniew Święch jako jeden z nielicznych Polaków  został członkiem elitarnego „The Explores Club”
W listopadzie przyszłego roku przypada okrągła setna  rocznica odkrycia w Dolinie Królów. Nie tylko o „Klątwie Faraona” lecz również  o „ Klątwie Jagiellończyka” nie zapomniano na świecie. W Krakowie pojawili się  przedstawiciele wytwórni „BlinkFilms”,  którzy we współpracy z  „National Geographic” nakręcili film dokumentalny poświęcony wydarzeniom sprzed 50 lat. Przeprowadzili również wywiad rzekę ze Zbigniewem Święchem. Rozmowy i nagrania trwały dwa pełne dni.
To bardzo dziwne, że polscy dziennikarze nie zainteresowali się tak nośnym tematem jak powiązanie tajemniczych zgonów po odkryciach w Dolinie Królów z serią równie tajemniczych zgonów po otwarciu krypty na Wawelu. Ludzie lubią takie sensacje. Przy okazji przekazano by  przecież szerokim masom wiele informacji na temat historii i kultury starożytnego Egiptu, na temat pracy archeologów, a nawet  na temat mikrobiologii i  zagrożeń ze strony niektórych gatunków grzybów obecnych w starych grobowcach. Jeszcze dziwniejsze jest, że polscy dziennikarze i politycy nie chcą wykorzystać tak sensacyjnego tematu do propagowania na świecie osiągnięć polskiej kultury. Film dokumentalny, który właśnie nakręcili zachodni dziennikarze będzie zapewne pokazywany w Polsce jeżeli któryś z telewizyjnych notabli zdecyduje się go kupić.  Czy nie można było nakręcić takiego filmu w kraju? Szczególnie, że mówi o naszej historii, o Wawelu , o skarbach światowej kultury i o wybitnych polskich naukowcach. Ciekawa jestem czy minister kultury pan Piotr Gliński zna trylogię Zbigniewa Święcha? Wydaje mi się, że zamiast futrować stypendiami i grantami różne gwiazdy i gwiazdeczki zajmujące się publicznym pluciem na nasz kraj warto byłoby zainteresować się wybitnymi osiągnięciami Polaków znanymi wszędzie na świecie tylko nie u nas. Warto byłoby również zając się propagowaniem tych osiągnięć.
Znane przysłowie mówi, że nikt nie jest prorokiem w swoim kraju. To przysłowie ma szczególne zastosowanie w Polsce.  Nie umiemy i nie lubimy chwalić się swoimi osiągnięciami i swoimi wybitnymi ludźmi. Najlepszym tego przykładem jest historia Jana Czochralskiego – genialnego inżyniera, wynalazcy metody otrzymywania monokryształów, która  jest podstawą rozwoju naukowego i technologicznego elektroniki półprzewodników. Czochralski był poza tym autorem wielu wynalazków o światowym znaczeniu z dziedziny metalurgii. Jest najczęściej cytowanym uczonym polskim. W czasach stalinowskich stał się ofiarą zazdrosnych o jego sukcesy kolegów „uczonych” z PW przy czynnym udziale UB. Czasy się jednak zmieniły. Niezrozumiale jest dlaczego obecnie dziennikarze nie zajmują się tą wybitną postacią i  jej osiągnieciami zamiast wałkowania w nieskończoność wulgarnych popisów różnych niedorozwiniętych aktywistek i artystek.
Władysław Bartoszewski powiedział kiedyś, że „Polska to brzydka panna bez posagu, która nie powinna być zbytnio wybredna”.
Bardzo się pomylił . Polska to piękny kraj, a jej posagiem są wybitni Polacy.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

20-11-2021 [18:20] - u2 | Link:

W czasach stalinowskich stał się ofiarą zazdrosnych o jego sukcesy kolegów „uczonych” z PW przy czynnym udziale UB.

Z tego co pamietam to umarł na atak serca podczas przeszukania przez UB. Nie mam wiedzy o wkładzie "zazdrosnych kolegów". Profesor Czochralski został zrehabilitowany na PW, choć dopiero w 2011 roku :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika izabela

20-11-2021 [18:28] - izabela | Link:

To długa i szpetna historia.Może ją opiszę. Problem jest taki, że większość winnych już nie żyje natomiast żyją ich potomkowie zupełnie niewinni.

Obrazek użytkownika u2

20-11-2021 [18:34] - u2 | Link:

Z tego co wiem prof. Czochralski działał w konspiracji, ale był tak głęboko zakonspirowany, że Polacy po wojnie o tym nic a nic nie wiedzieli. A donosik do UB mógł sie zdarzyć. Swoich największych odkryć dokonał w laboratorium w Niemczech.

Obrazek użytkownika gość z drogi

20-11-2021 [18:39] - gość z drogi | Link:

ad Zb.Swięcha ,"cudze chwalicie swego nie znacie " :) znacie,znacie zakochałam się w Jego książkach ,właśnie   przed momentem sięgnęłam po jedną z nich "Klątwy, mikroby ,uczeni" zaczytana ,poprzekładana zasuszonymi listkami z przed wielu,wielu laty> Dzięki za przypomnienie :)
kocham te klimaty :)

Obrazek użytkownika izabela

20-11-2021 [19:58] - izabela | Link:

Jest dobra okazja aby tę postać przypomnieć. Myślę, że wielu miał czytelników. Teraz pamiętają o nim telewizje światowe. Ale nie nasza. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

20-11-2021 [22:14] - Tomaszek | Link:

Tak zupełnie niewinni , tylko garściami czerpią z ich "dorobku " i  "dziedzictwa"  . A protoplaści rodów są na wszystkich listach zasłużonych i ich legitymacją w "lepszym" świecie . Miernoty dziedziczne , specjaliści od dysertacji o metodach wyważania  otwartych drzwi . Krótko ,  szuja dziedziczna . Nie widziała Pani takich ?  Najlepsze uniwerki w rankingu szanghajskim poniżej piątej setki , a Timesa ósma . O większości czołówki nie słyszeli tam nic . Ot i wybitni specjaliści naukowcy . Tak wmawiali światowi , że Polacy to durnie , że świat w to uwierzył . Jedyna rzecz co im wyszła to kop w dupę samemu sobie . Polak potrafi .

Obrazek użytkownika izabela

21-11-2021 [09:47] - izabela | Link:

Ma Pan rację.Wprawdzie Michnik nie odpowiada za czyny swego ojca i brata . ale zrabowanego przez nich mieszkania nie oddał. Jedyny w tym środowisku który nie korzystał z przywilejów ojca był to chyba Antek Zambrowski. A może czegoś nie wiem.

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-11-2021 [10:03] - Tomaszek | Link:

Fajno jest mieć rację , ale jakaś chata mieszkanie czy kasa to pikuś w porównaniu z ich pasożytnictwem i szkodami jakie wyrządzają tylko swoim "byciem" w śród "elit". A jak już coś zaczną robić to demolka gorzej wojny . I wcale nie chodzi tu o demolkę "Carexa" w leśniczówce .

Obrazek użytkownika izabela

21-11-2021 [11:41] - izabela | Link:

I znowu racja. Szkody które wyrządzają Polsce nie sprowadzają się do korzystania z tego co zrabowali ich rodzice. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-11-2021 [14:26] - Tomaszek | Link:

To może pozwolić im kraść pod kontrolą np milion rocznie dla czołowych pół dla średnich , żeby tylko pozamykali ryje . Na pewno będzie do przodu i to grubo ? Może to dziwna hipoteza , ale z tą szują to albo nakarmić , albo wybić . Póki co humanitarnie . A jak świnia ni żre to jak  chłop obuchem . 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-11-2021 [19:00] - NASZ_HENRY | Link:

W ocenie ministra G. znaczy od grobów, groby na Kazimierzu wygrywają z grobami na Wawelu,  z jednym wyjątkiem ☺☻
 

Obrazek użytkownika izabela

20-11-2021 [19:54] - izabela | Link:

Dobrze, że jest przynajmniej jeden wyjątek.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

20-11-2021 [20:44] - Marek Kudła | Link:

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma !!!
Z uporem maniaka  część z nas nie potrafi się zadowolić tym czym dysponujemy.   I  każdy z osobna chciałby, aby jego kandydaci rządzili !  Być może, albo na pewno  tych,  którzy dzisiaj byliby dla nas idealnymi politykami wymordowali  Hitler i Stalin.  Tego nie wiemy ?!   Przestańcie więc marzyć o tym, że być może ci nieżyjący byliby lepsi od tych żyjących, i przestańcie już marzyć o tym, że być może wśród żyjących są lepsi od tych, którzy są czynni politycznie.  Nawet jeśli są, to nie chcą byś politykami – a zatem uszanujmy ich decyzje !
Cieszmy się z tego co mamy i wsadźmy sobie marzenia o idealiźmie do kieszeni !   Mamy lewicę i prawicę.  I co ? Czy my Polacy potrafimy te dwie formacje rozróżnić ?!  Napisano i powiedziano już na ten temat tony, przeżyliśmy to wszystko, więc nie będę ich powtarzał.  Powiem tylko, że przewaga prawicy jest ogromna i nie wymaga dyskusji !  No więc skoro nie ma lepszych to bądźmy zadowoleni z tych co mamy.  Pomóżmy im, piszmy i mówmy o nich prawdę i głosujmy na nich, bo w innym przypadku powrócą ci gorsi – znacznie gorsi !  Cieszmy się z pracy naszego wspaniałego premiera M. Morawieckiego i jego teamu ministrów.  Uświadommy sobie co się dzieje z rządami w Holandii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, itd..  Popchnijmy do lepszej pracy parlamentarzystów PIS-u, by szybciej i lepiej zmieniali prawo.   I wybierajmy do władzy tych, którzy są lepsi, godni zaufania, uczciwi i prawdomówni !!!
 

Obrazek użytkownika izabela

20-11-2021 [21:27] - izabela | Link:

Własnie,  piszmy o Banachu,o Czochralskim,o Święchu o wielu innych których nie umiemy docenić i robią to za nas inni.  Doceńmy również tych co usiłują posprzątać po wszelkiej maści aferałach. 

Obrazek użytkownika terenia

21-11-2021 [01:28] - terenia | Link:

Szanowna Pani Izabelo
Pozwolę sobie podać link do artykułu ( wprawdzie z 2012 r) pod znamiennym tytułem "Klątwa Zbigniewa Święcha" .....nieco przybliży fakt  przemilczania Jego Trylogii https://dziennikpolski24.pl/kl... perturbacje z dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu (do 1989 r prof.Szablowski,od 1989 r do 2019 r prof.Ostrowski ) spowodowało wydanie książki p.Święcha "Czakram wawelski". Za dużo turystów z całego świata przytulało się do ścian w pobliżu czakramu ,co nie licowało z powagą zamku i jego zbiorami .https://pl.wikipedia.org/wiki/...  ..Osobiście znam p.Romę ,małżonkę p.Zbigniewa i Jego też.Cudowni ludzie,niesamowici pasjonaci,przy tym życzliwi i serdeczni,Dziękuję i przesyłam pozdrowienia z Krakowa.

Obrazek użytkownika izabela

21-11-2021 [08:52] - izabela | Link:

Ja też pozdrawiam. Nie miałam okazji poznać osobiście pana  Święcha, rozmawiałam z nim tylko przez telefon.i oczywiście czytałam jego książki.  Rzadko zdarza się taka pasja i konsekwencja w dążeniu do celu.  Chętnie przeczytałabym o " Klątwie Zbigniewa Święcha" niestety ta klątwa działa. Jak się okazuje strona zaginęła w archiwum.

Obrazek użytkownika u2

21-11-2021 [11:13] - u2 | Link:

Własnie,  piszmy o Banachu

No właśnie. Wiadomo, że ojcem Stefana Banacha był niejaki Greczko. A czy wiadomo kim była jego biologiczna matka ? Biologiczny ojciec łożył na utrzymanie syna, więc dzięki temu mógł się kształcić w Krakowie.

Obrazek użytkownika izabela

21-11-2021 [11:39] - izabela | Link:

Banach był genialnym samoukiem.Odkrył go Steinhaus usłyszawszy przypadkiem jego rozmowę o całkach w parku.Tytuł uzyskany na Politechnice Lwowskiej był czysto formalny. Banach nie potrzebował studiów ani tytułów. Był po prostu genialny. Jego ojcem był góral z Ostrowska.  Z tamtych okolic pochodził również ksiądz Tischner .Górale sa po prostu utalentowani. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-11-2021 [14:51] - Tomaszek | Link:

To podobnie jak tricolour . Tylko trocoloura żaden psychiatra jeszcze nie odkrył z jego całkami . Chociaż  , kto wie ? Może pisze z Tworek .

Obrazek użytkownika tricolour

21-11-2021 [16:16] - tricolour | Link:

Bo widzisz, Tomaszku, gdybyś chodził do szkoły, to byś wiedział, że od całek nie jest psychiatra. Więc psychiatra nigdy nie będzie miał szans mnie odkryć. Z całkami oczywiście odkryć, bo z innymi sprawami, to kto wie? Gdyby to miała być bezpruderyjna psychiatryczka, to bym wręcz chciał...

A'propos psychiatrii: zauważyłeś, jak ważną osobą jestem dla ciebie? Te natręctwa, powroty do mnie, wtręty i nieustanne odnoszenia.

Bez wzajemności 😛

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-11-2021 [17:46] - Tomaszek | Link:

Psychiatria nie jest również od historii i polityki , a popatrz ilu w szpitalach Napoleonów , Stalinów , i innych postaci  historycznych , dla całkujących z adiabatami i innymi zjawiskami miejsca też wystarczy . Kopernik (Kola Piernik według twoich mentorów) Też był odsądzany od czci i wiary , a potem co ? Tak że nie bierz tego mocno do siebie . Tylko jak schodzisz na niwę techniki użytkowej to poznaj istoty procesów , żebyś wiedział co podważasz  i nie dyskutował z tabliczką mnożenia . Pamiętaj parowanie i skraplanie a adiabaty to tylko jak rzemyczek do koniczka .  Rzemyczek nie jest istotą koniczka .
A co do psychiatryczki , to nie wiem czy to wymarzona Pani Doktor czy współpacjentka , ale bzykać się w szpitalu nie można , Rób to na przepustce . Bo ci ordynator komputer zabierze . I czym będziesz wojował ?

Obrazek użytkownika tricolour

21-11-2021 [19:25] - tricolour | Link:

Tomaszku, przepraszam za szczerość, ale nie jesteś dla mnie partnerem do rozmowy. W żadnej dziedzinie. Nauczyłeś się dwóch słów (parowanie, skraplanie), którymi po raz kolejny publicznie się podniecasz, a które nic nie mają do sprawy. Rozumiem. Tak działa prostota będąca wynikiem nieusuwalnych braków szkolnych. Nawet w zakresie języka ojczystego.

Miłego wieczoru.

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-11-2021 [21:46] - Tomaszek | Link:

Mentor profil napisał i on w to uwierzył , ale jaja. Uważaj tylko z doktoratem bo od współpacjentek się nie wywiniesz . Póki co się trzymasz jak widzę . Bo ci doktory ni komputra ni telefonu nie zabrali . Tak trzymać .
Do następnego .

Obrazek użytkownika u2

21-11-2021 [20:55] - u2 | Link:

Banach był genialnym samoukiem.Odkrył go Steinhaus

Steinhaus żartobliwie nazwał to największym odkjryciem matematycznym w swojej karierze. Ale poważniej. To dzięki ojcu o nazwisku Greczko Banach mógł wyjechać do Krakowa i słuchać tam jako wolny strzelec wykładów prof. Zaremby.

Czy Greczko był góralem ? Możliwe, że pochodził z Karpat, ale mieszkał i pracował we Lwowie. Ciekawsze jest ustalenie biologicznej matki syna Greczki.

Obrazek użytkownika sake3

21-11-2021 [14:41] - sake3 | Link:

Pani Autorko......Czy nie byłoby wskazane by sporządzić poczet zasłużonych ale nieznanych bądź zapomnianych Polaków? Zwłaszcza teraz kiedy Polskę i polskość deprecjonuje się na każdym kroku? Przez całe lata jesteśmy obwiniani o zagładę Żydów, agresję,teraz o ludobójstwo arabskich migrantów. Robi się wszystko aby wykazać ,że Polacy to naród podludzi  stworzonych do bycia niewolnikami,a Polska co najwyżej jakimś landem.Pomijano nasze zasługi w czasie wojen,pomija się zasługi dla nauki.Media opozycyne swoją krecią robotą i jazgotem takich ,,autorytetów'' jak Środa czy Hartman klasyfikują Polaków jako chamów, prostaków bez wykształcenia,brudnych,zaściankowych,nieokrzesanych i prymitywnych. Czas więc chyba wreszcie dać odpór,ale nie takimi metodami jakie oni stosują.Mało jest teraz księgarni czy antykwariatów,ale cieszy chociaż jak na razie spora frekwencja w bibliotekach.Może więc tędy droga by sprowadzać i czytać tak ciekawe pozycje jak te które Pani na blogu opisuje.

Obrazek użytkownika izabela

21-11-2021 [22:52] - izabela | Link:

To bardzo  dobry i ważny pomysł.Za komuny był wydany "Poczet królów polskich"i widziałam to w wielu domach w tym na wsiach i w małych miasteczkach. Musiałby to jednak napisać historyk z dobrym warsztatem. Nie można sobie pozwolić na nawet przypadkowe nieścisłości i mimowolne przekłamania. Faktem jest, że wynikiem działania naszych pseudo-elit jet utrwalanie stereotypu Polaka barbarzyńcy nie przystającego do nowoczesnej Europy.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

23-11-2021 [17:48] - Kazimierz Kozio... | Link:

prof. Czochralski juz zaczyna funkcjonowac w panteonie wybitnych Polakow naukowcow, wynalazcow, wybitnych inzynierow, ale koniecznie trzeba do niego wprowadzic setki zapomnianych poki jeszcze edukacja historyczna nie zostala kompletnie wyrugowana albo przekrecona przez agentow wplywu na obca narracje. podaje kandydatów: Jan Szczepanik (1872-1926) "polski Edison", Adam Ostaszewski (1860-1934 ) "Leonardo ze Wzdowa", Witold Zglenicki (1850-1904) "polski Nobel".

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

21-11-2021 [21:06] - Zbyszek_S | Link:

"Znane przysłowie mówi, że nikt nie jest prorokiem w swoim kraju."
To mówił już Pan Jezus i jest to zapisane w Ewangelii. Tak, że to jest dość powszechna cecha ludzi.

To działa także i w mniejszych społecznościach. U siebie we własnym otoczeniu, trudno o docenę. Bo... mniejsza o przyczyny.
Pozostaje jednak zwracać uwagę na rzeczy dobre, jak np. na dobre teksty, jak ten, bo bez naszej doceny i zwrócenia uwagi, królować będzie naprawdę chłam.

Obrazek użytkownika izabela

21-11-2021 [22:56] - izabela | Link:

Sam fakt, że możemy dyskutować na tym forum ma swoje znaczenie.Osobiście wiele się dowiedziałam od komentatorów. Często przypominali mi o różnych faktach albo wskazywali źródła. Trzeba doceniać również tę możliwość.

Obrazek użytkownika Czesław2

22-11-2021 [07:55] - Czesław2 | Link:

Pani autorko, to niestety historia. Aktualnie nie mamy kształcenia, tylko produkcję magistrów, bo takie są potrzeby prawne. Natomiast tu coś ciekawego, w jaki sposób skanalizuje się młodzież. Przy czym kluczowym pytaniem jest to, KTO to organizuje, bo przecież Zukierek to tylko frontman.
https://filarybiznesu.pl/swiat...

Obrazek użytkownika izabela

22-11-2021 [10:34] - izabela | Link:

Tak to bardzo ciekawe szczególnie że przygotowania do realizacji tego projektu  ( подготовка)  rejestrujemy od wielu  lat .Moi uczniowie cieszą się, że tak wiele rzeczy mogą załatwić czy osiągnąć nie wychodząc z domu. . Dla starych taka perspektywa jest upiorna. Załatwi to biologia.

Obrazek użytkownika Czesław2

22-11-2021 [11:29] - Czesław2 | Link:

Tak, tylko co innego jest zdalne załatwienie spraw, a co innego bycie w równoległym świecie.

Obrazek użytkownika Czesław2

22-11-2021 [09:37] - Czesław2 | Link:

Polski rząd próbuje zrzucić odpowiedzialność za totalne podwyżki cen energii na krasnoludki.
https://wysokienapiecie.pl/425...
Sam aktywnie uczestniczy w planach Timmermansa.

Obrazek użytkownika izabela

22-11-2021 [10:36] - izabela | Link:

Dziękuję to też bardzo ciekawe. Brniemy w utopię a realizacja każdej utopii źle się kończy.