Ceny szybują (na razie) w górę

Wzrost inflacji zdaje się nie mieć końca. Z poziomu 3,2% w marcu poszybowała do 4,3% w kwietniu. W dodatku według przewidywań ekspertów ekonomicznych na tym nie koniec. Okolice 5% w maju raczej nie będą dla nikogo zaskakujące.
Oznacza to, że obecnie, tak, jak i w najbliższej przyszłości, poziom inflacji wymyka się spod tzw. celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (maksymalnie 3,5%).
Jak mówił na zakończonym w mijającym tygodniu Kongresie 590 minister finansów Tadeusz Kościński wzrost inflacji spowodowany jest głównie czynnikami zewnętrznymi. Tym niemniej jej skutki w mniejszej lub większej mierze dotykają praktycznie każdego z nas. Nasze zarobki tracą na wartości, a w sklepach czy na stacjach benzynowych otrzymujemy za tę samą, co niedawno kwotę coraz mniej. Co więcej, powinniśmy być przygotowani na to, że taki stan rzeczy potrwa co najmniej do końca roku.
Składa się na to kilka czynników. Zacznijmy od tych zewnętrznych, o których wspomniał minister Kościński. Chodzi o zwyżkujące na światowych giełdach ceny surowców - nie tylko ropy naftowej. Na przykład ceny miedzi na londyńskiej giełdzie pobiły w tym tygodniu rekord wysokości od początku notowań tego surowca - wyniosły ponad 10,2 tys. dol. za tonę. To nie tylko świetna wiadomość dla naszego potentata miedziowego KGHM Polska Miedź. Jest to, podobnie, jak ostatnio zwyżkujące ceny ropy naftowej, wynik optymizmu inwestorów na świecie wywołany spodziewanym wskutek słabnięcia pandemii ożywieniem gospodarki na całym świecie.
Jednak, jak piszą analitycy Pekao SA, „konsekwencją rosnących cen surowców są opóźnienia produkcyjne, spadek zapasów oraz coraz wyższe koszty produkcji. W warunkach silnie stymulowanego popytu producenci nie mają problemów z przełożeniem wyższych kosztów działalności na ceny swoich wyrobów gotowych. Powoduje to pogorszenie się perspektyw inflacyjnych. Wprawdzie banki centralne w sposób mniej (EBC) lub bardziej bezpośredni (Fed) deklarują, że ich celem jest przestrzelenie celu inflacyjnego w średnim terminie, a obecny wzrost cen ma przejściowy charakter, jednak inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że inflacja może wymknąć się spod kontroli, co może wymusić zacieśnienie warunków monetarnych”.
To jednak nie wszystko. Bowiem, choć faktycznie dużą rolę we wzroście inflacji odgrywają czynniki zewnętrzne, wpływ na nią mają także te wewnętrzne. Oprócz zdrożałych o kilkadziesiąt procent cen wywozu śmieci (prezydent Trzaskowski obarcza za to winą ustawę „śmieciową” rzekomo powstałą za rządów PiS, tymczasem uchwalono ją jeszcze za rządów PO, której jest sam wiceszefem) należy wymienić w tym kontekście wysokie ceny żywności spowodowane wyjątkowo jak na ostatnie lata wyjątkowo dolegliwą zimą i zimną wiosną.
Jak podkreślał w ostatnim wywiadzie dla portalu filarybiznesu.pl główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński: „prawdopodobnie w tym miesiącu dolegliwe będą ceny paliw, ale w związku z tegorocznymi niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi wszystkie nowalijki pojawią się w maju - później niż zwykle i będą sporo droższe, niż zwykle. Myślę, że w końcu maja jeszcze nie nastąpi w handlu przejście z żywności szklarniowej w tę produkowaną pod folią”.
Co nastąpi dalej? Dość charakterystyczną - wśród ośrodków analitycznych sektora bankowego - opinię co do tego, jak będzie zachowywać się inflacja w kolejnych miesiącach można przeczytać choćby w opinii ekspertów Santander Banku: „trajektoria inflacji na resztę roku przesuwa się w górę: wydaje się teraz całkiem prawdopodobne, że dynamika CPI osiągnie 4,6% r/r w maju i nawet jeśli w II poł. roku się trochę cofnie, to i tak przez resztę roku będzie wyraźnie powyżej celu inflacyjnego. Taki scenariusz byłby poważnym wyzwaniem dla deklaracji NBP utrzymywania stóp procentowych bez zmian aż do końca kadencji RPP”.
Co do tego ostatniego także zgodni są eksperci. Przeważa jednak opinia, że ewentualne podwyżki stóp procentowych nastąpią najwcześniej w przyszłym, 2022 roku, wraz z rozpoczęciem nowej kadencji Rady Polityki Pieniężnej. Choć to nie jedyny warunek. Zacytujmy tu fragment serwisu ekonomicznego PKO Banku Polskiego. Jak podkreślają jego autorzy „niezmiennie zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną stabilne nawet do końca 2022, a NBP będzie niechętny, by rozpocząć podwyżki stóp, zanim na zacieśnienie polityki pieniężnej zdecydują się główne światowe banki centralne (głównie EBC)”.
Na razie zatem bądźmy w najbliższych miesiącach przygotowani na raczej niemiłe dla naszych portfeli niespodzianki cenowe w sklepach i na stacjach benzynowych.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

08-05-2021 [15:23] - Jabe | Link:

Jak mówił [...] minister finansów Tadeusz Kościński wzrost inflacji spowodowany jest głównie czynnikami zewnętrznymi. – Minister, więc pewnie prawdę gada.

konsekwencją rosnących cen surowców są opóźnienia produkcyjne – A to feler.

prezydent Trzaskowski obarcza za to winą ustawę „śmieciową” rzekomo powstałą za rządów PiS, tymczasem uchwalono ją jeszcze za rządów PO – Za tą ustawą głosowała koalicja PO + PSL + PiS. Zresztą gdyby PiS był jej przeciwny, to by ją zniósł, nie?

wysokie ceny żywności spowodowane wyjątkowo jak na ostatnie lata wyjątkowo dolegliwą zimą i zimną wiosną. – I układem planet.

Obrazek użytkownika Pers

08-05-2021 [15:45] - Pers | Link:

Czyli bida zaczyna nam zaglądać w oczy...
Nie wiązałbym tego z rządami PiS bo zarządcę naszych finansów mamy, jak poprzednio, z samego City.
Rozdawnictwo PiS, oczywiście w szlachetnym celu (nie mylić z łapówkami wyborczymi!) też ma ogromny wpływ na inflację. Wpuszczenie do obiegu takiej masy pieniędzy nie mających żadnego związku z produkcją towarów i usług (czyli pracy) zawsze powoduje inflację. Przekonał się o tym Hugo Chávez w Wenezueli, który chciał dobrze a wyszło jak wyszło...
No ale to w szlachetnym celu przecież jest.

Najgorsza jednak jest żebracza postawa "dobrej zmiany" i "totalnej opozycji", która nie widzi źródła bogactwa narodu w pracy tylko w "dotacjach" unijnych a ostatnio w tzw. "funduszu odbudowy". To nic, że te dotacje pochodzą z naszych składek a "fundusz odbudowy" z lichwy. To co ich naprawdę poróżnia to tylko walka o lepszy dostęp do koryta.
Najważniejsze, że władza, jaka by nie była, będzie miała możliwość zarządzania tymi środkami. Stąd dziwne wolty PO i jeszcze dziwniejsze sojusze PiS.
Przecież "po nas choćby potop". Więc władza, jak zwykle, "się wyżywi".

Obrazek użytkownika u2

08-05-2021 [16:01] - u2 | Link:

niespodzianki cenowe w sklepach i na stacjach benzynowych

Paliwo tankuję od czasu do czasu i już od dłuższego czasu jest grubo powyżej 5 PLN. To znak że czas przesiadać się na elektryki.

Co do cen w sklepach to bez przesady, nie jest aż tak zabójczo drogo. Da się lekko przeżyć. To nie PRL :-)

Obrazek użytkownika Pers

08-05-2021 [16:22] - Pers | Link:

u2
"To znak że czas przesiadać się na elektryki."

Ty to se porządne trampki kup i zacznij chodzić pieszo. Zdrowiej i jeszcze taniej.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

08-05-2021 [22:27] - Marek Kudła | Link:

Pers, aleś ty gupi !

Obrazek użytkownika tricolour

08-05-2021 [19:19] - tricolour | Link:

@U2

Hahaha. Przesiadaj sie na elektryki. Hahaha

Z czego bedziesz ładował? Z gniazdka?

Hehehe... To policz ile kosztuje kilowatogodzina i ile z niej przejedziesz. Piec kilometrów? To policz ile kosztuje dwadzieścia kilowatogodzin - tyle wydasz na setkę.

I sto tysięcy na start...

Obrazek użytkownika paparazzi

09-05-2021 [01:09] - paparazzi | Link:

Piec kilometrów to jakieś 3 KW.  3 zł na 100 km. Nieźle.

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-05-2021 [08:38] - Marek1taki | Link:

@U2 "Pora przesiąść się na elektryki" - a nie pora pieniądze wypłacać z bankomatu zamiast je zarabiać?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

08-05-2021 [17:50] - NASZ_HENRY | Link:

Inflacja już pożarła 13 emeryturę. Cała nadzieja w 14- stej ☺2
 

Obrazek użytkownika Jabe

08-05-2021 [20:40] - Jabe | Link:

To jednak 14 ma być?

Obrazek użytkownika Jan1797

09-05-2021 [18:08] - Jan1797 | Link:

Dobrze napisane dodałbym jedynie dostępność surowców i komponentów pozaeuropejskich
a co za tym idzie ich cenę. Przejedzone w części wsparcie tarczy finansowej, oczywiście „sza”
pomijam. Wspomnę cenę korzenia pietruszki 2019 r, bo przecież zużywamy ją w ilościach
ziemniaczanych;)  Dość powiedzieć dużo dobrych notek na portalu NB. I niech tak zostanie.