Komnata luster

Komnata luster to popularna rozrywka w dawnych prowincjonalnych wesołych miasteczkach. Osoba, która znalazła się w pomieszczeniu ze wszystkimi ścianami a czasem i podłogą oraz sufitem pokrytymi lustrami często wypukłymi albo wklęsłymi, więc zabawnie deformującymi sylwetkę, traciła całkowicie orientację. Widząc wszędzie wokół swoje wielokrotne odbicia a także wielokrotne odbicia drzwi i innych bezładnie poruszających się osób  miała kłopot z trafieniem do wyjścia. W gabinecie luster byłam pierwszy i ostatni raz kilkadziesiąt lat temu ale do dziś pamiętam uczucie dezorientacji i paniki, które towarzyszyło tej na pozór niewinnej zabawie. Gabinet luster jest  z całą pewnością bardziej bezpieczny niż popularny obecnie tak zwany „escape room”, lecz komnata luster lepiej się nadaje moim zdaniem na metaforę współczesnego świata i roli w nim jednostki.  
Przede wszystkim pozbawieni jesteśmy niezdeformowanej informacji, a wielokrotnie odtwarzanie i przetwarzanie tych samych tematów w różnych deformujących je mediach powoduje, że tracimy jak w salonie luster poczucie rzeczywistości. Nie wiemy co jest prawdą co grą złudzeń, które zwierciadło jest krzywe a które wierne. Media dawno zapomniały o tak zwanych standardach BBC, każda nawet niesprawdzona albo zupełnie nieistotna informacja krąży w różnych odsłonach wielokrotnie zdeformowana. Podobnie jak w salonie luster gdzie kilka obecnych osób stwarza wrażenie tłumu dziwacznie zdeformowanych postaci, rzeczywistość w naszych mediach jest sfałszowana i odrealniona. Zamiast faktów oglądamy wielokrotne odbicia  cudzych poglądów na temat tych prawdziwych czy rzekomych faktów.
Poza tym cały system edukacji nastawiony jest wyłącznie na odbijanie cudzych poglądów. Wzorcowa praca licencjacka czy magisterska w dziedzinie humanistyki powinna obecnie być właściwie zbiorem cytatów, oczywiście z podaniem źródła. Nie do pomyślenia jest aby ktoś taki  jak Jean-Jacques Rousseau ( niezależnie od tego co o nim prywatnie myślimy) napisał sobie w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Akademię w Dijon  bez żadnego przygotowania, tak od serca, rozprawkę na temat „Czy odnowienie sztuk i nauk  przyczyniło się do odnowienia obyczajów?” i żeby  ta rozprawka uzyskała zaszczytną pierwszą nagrodę. Pisał w niej z rozbrajająca szczerością : „Usuńcie ten nieszczęsny postęp, zabierzcie nasze błędy i nałogi, zabierzcie wytwory cywilizacji, a wszystko będzie dobre”. Dziś takiej pracy nie zechciałby nawet przeczytać, żaden promotor. Dziś praca studenta musi świecić światłem odbitym, musi być przeglądem obowiązujących na dany temat poglądów. Własne poglądy studenta nikogo nie interesują, są niemile widziane i najczęściej wykreślane z tekstu przez promotora. Ważne jest wielokrotne odbicie obowiązującego w danym okresie paradygmatu w wielu zwierciadłach naukowej komnaty  luster.
We współczesnym świecie brak jest indywidualizmu, brak jest wybitnych osobowości. W polityce brak jest konkurencji, brak prawidłowych mechanizmów wyłaniania nowych elit. Na politycznej karuzeli, choćby w polskim sejmie widzimy stale te same postacie coraz mniej przekonujące. Nie brakuje również różnych skandalistów, błaznów, którzy kiedyś mogliby co najwyżej popisywać się w cyrku. Nic dziwnego, że polski parlament przypomina cyrk albo salon luster w wesołym miasteczku w Kaczych Dołkach Mniejszych. Oceniając polityka nie wiemy nigdy czy widzimy jego czy jego kolejne odbicie w wielu deformujących jego postać lustrach czy poznajemy jego autentyczne  poglądy czy poglądy wielokrotnie odbite i zdeformowane.
Brak osobowości i  brak szacunku do nietuzinkowych osób charakteryzuje zresztą wszelkie inne dziedziny życia. Nie jest ważny człowiek lecz jego wizerunek w krzywych zwierciadłach współczesnej komnaty luster jaką są media i PR. Dziś byłoby niemożliwe żeby zblazowany arystokrata Louis de Broglie   znudzony kontaktami z tancerkami z Folies Bergère napisał  sobie tak en passant pracę pt. Recherches sur la théorie des quanta (Badania nad teorią kwantów) wprowadzając teorię fal elektronu i żeby tą pracą zajął się cały świat fizyki, w tym Einstein. Sam Einstein też zresztą nie miałby dobrego PR w salonie luster współczesnego naukowego świata. Był zwykłym urzędnikiem patentowym i właściwie bezprawnie zajmował się kwestionowaniem obowiązującego paradygmatu. Dziś raczej to by mu się nie udało.
Najbardziej istotne jest jednak że w salonie luster którym stał się współczesny świat  my wszyscy, zwykli ludzie tracimy poczucie rzeczywistości. Przestają nas razić odchylenia od normy, a właściwie jest jeszcze gorzej. W zdeformowanej rzeczywistości odchylenie od normy staje się normą. Widząc szereg zdeformowanych ( w tym własną) postaci tracimy również poczucie tożsamości. Nie wiemy który z naszych obrazów jest prawdziwy, a który powstał w krzywym zwierciadle, bo nie wiemy które zwierciadło jest krzywe.
 W styczniu 2019 podczas pożaru w escape roomie w Koszalinie podczas urodzinowej zabawy zginęło pięć nastolatek. Nie znalazły wyjścia z salonu tej wątpliwej rozrywki i zabawa zamieniła się w autentyczną tragedię. My wszyscy uwięzieni w salonie luster współczesnego świata też nie umiemy rozpoznać prawdziwego wyjścia z kryzysu wywołanego obecną pandemią. Nie wiemy nawet czy ta pandemia jest prawdziwa czy z nieznanych nam przyczyn wygenerowana przez media, nie wiemy czy jej obraz nie jest wyolbrzymiony i wykoślawiony. Nie wiemy czy testy są rzetelne, nie wiemy czy statystyki nie są fałszowane, nie wiemy czy szczepionka, którą chcą nam zaaplikować władze będzie skuteczna i jakie będą jej powikłania uboczne. Wszak jesteśmy w komnacie luster ale zamiast dobrej zabawy przeżywamy wszyscy, tak jak nastolatki w Koszalinie autentyczny dramat. Wiele osób chciałoby przerwać tę zabawę ale organizator nie przewidział jak w Koszalinie wyjścia awaryjnego, wiele osób chciałoby stłuc krzywe zwierciadła ale nie wiedzą które z nich deformują obraz rzeczywistości.
A niektórzy szukają wyjścia z salonu z zamkniętymi oczami obijając się o jego ściany.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-12-2020 [22:49] - Marek1taki | Link:

NIHIL NOWI...
... MUSI ODEJŚĆ...
W KAJDANKACH!!!
:-) :-) :-)

Obrazek użytkownika izabela

20-12-2020 [09:11] - izabela | Link:

Szczerze życzę Panu jak i sobie cierpliwości. Czy uda się nam przetrzymać potop zalewającej nas głupoty?

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-12-2020 [08:13] - jazgdyni | Link:

Witaj Izo

Bardzo mądry i istotny tekst. Osobiście dziękuję Ci za niego. Bo sytuacja staje się dramatyczna. Jeżeli już nawet Witek Gadowski produkuje tekst w którym opowiada o czym w poufnej rozmowie "w sześć oczu" rozmawiali Viktor Orban z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim, to skala zjawiska krzywych zwierciadeł (nb. wg. le Carré to ulubiona metoda wywiadów) jest katastrofalna.
Świadomie prokurując scysję z przeciwnikami władzy, poprzez proste podanie pozytywnych dla Polski faktów, widzę, że na przeciwko mam ludzi pozbawionych własnego namysłu i tylko jak w zabawie w głuchy telefon powielających komunały z jedynie słusznych mediów. Przy okazji plując na autora, jak nie przymierzając pani Lempart.
Wiem, że to jaskrawy rezultat bolszewickiej i post-bolszewickiej "testowej" edukacji i pedagogiki zatracenia osobowości i pozbawienia charakteru.

Sprawa jest o tyle drastyczna, że nie wiem, czy jeszcze jesteśmy w stanie odwrócić ten demolujący trend. Patrząc na wiele państw zachodu mam wielkie obawy.
Widocznie po wielkim resecie obywatele już nie są potrzebni. Wystarczy zadowolony motłoch. Byle koryto było pełne i zapewniona rozrywka, w większości sprowadzona do wpatrywanie się w telefon.

Serdecznie pozdrawiam i życzę zdrowych, spokojnych, a nawet radosnych Świąt Bożego Narodzenia

Obrazek użytkownika izabela

20-12-2020 [09:08] - izabela | Link:

Ja też Cię serdecznie pozdrawiam i życzę zdrowia i spokoju. O radości nie śmiem nawet myśleć. Własnie dlatego,że jak piszesz nie wiem czy jesteśmy jeszcze jako społeczeństwo zdolni do refleksji, logiki i zdrowego rozsądku. Jeden z autorów ( bodajże Pan Marek) napisał kiedyś, że jesteśmy traktowani jak bydło, dba się o nasz dobrostan przed zarżnięciem. Byłam trochę zdziwiona, uważałam to za przesadzone.  Teraz przyznaję mu racje i to  w skali światowej. Przesądziła sprawa szczepionki..Jak mówił Szpotański (towarzysz Szmaciak) : 
"To także mu utkwiło w głowie, że ludzkość również jest surowiec,więc trzeba doić, strzyc to bydło,a kiedy padnie, zrobić mydło".

Obrazek użytkownika Trotelreiner

20-12-2020 [09:14] - Trotelreiner | Link:

Przepraszam Panią...
Ten komentarz był wyraźnie zaadresowany do @jazgdyni,ale ja strzelam,a kto kule nosi?
Saluti

Obrazek użytkownika Trotelreiner

20-12-2020 [09:11] - Trotelreiner | Link:

"Widocznie po wielkim resecie obywatele już nie są potrzebni. Wystarczy zadowolony motłoch. Byle koryto było pełne i zapewniona rozrywka, w większości sprowadzona do wpatrywanie się w telefon."---koniec cytatu.

Niesamowite! Czyżby @jazgdyni zaczął widziec rzeczywistość? Ciekawe jak długo...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-12-2020 [18:54] - Imć Waszeć | Link:

Tak. Bo do serca motłochu można dotrzeć dając mu w prezencie błyszczący smartfon i butelkę wódki. Z intelektualistami jest ciągle kłopot i niektórzy z nich mają zbyt wygórowane oczekiwania, np. aby być władzą w kolejnym rozdaniu. Tak mnie kiedyś zastanowiło, o co chodzi z tym królem, czy cesarzem, który żyje sobie dostatnio na koszt wszystkich podatników, ale nie za bardzo może się do polityki wpieprzać. Wtedy wpadło mi do głowy słowo "stabilizator". Nie fundament, nie opoka, nie dźwigar, lecz takie małe figo fago, które gdzieś tam wystaje z samolotu i odgina tylko tych kilka najbardziej niebezpiecznych strumieni opływających konstrukcję w ruchu. U nas stabilizatorem była dotąd hierarchia kościelna, co tłumaczy ciągły atak na nią z zewnątrz i od wewnątrz.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-12-2020 [05:59] - jazgdyni | Link:

@Imć Waszeć

Czyli wracamy do teorii układów. I to dynamicznych i kryterium Nyquista. Tylko, żeby zbadać, kiedy dochodzi do niestabilności, to cholera, trzeba odpiąć sprzężenie zwrotne w nieco tutaj tajemniczym węźle sumacyjnym. Jak sobie z tym Imć Waszeci poradzić?

Obrazek użytkownika Czesław2

21-12-2020 [14:04] - Czesław2 | Link:

Do tajemniczego węzła sumacyjnego są wejścia i jest wyjście. Dla laika wyjściem, czyli to co mu się wdrukuje są media. Dla bystrzejszego, jednym z wejść też są media.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

21-12-2020 [15:41] - Imć Waszeć | Link:

W pewnym sensie racja. Chociaż algorytm jest bezpośrednio odporny na manipulacje mediów, to już algorytm, uwzględniający głosy ludzi w swoich kalkulacjach, nie. Ludzie są bardzo podatni na wpływy mediów i dlatego mogą podejmować nieracjonalne z punktu widzenia zaimplementowanej logiki w programie decyzje. Ogłupione masy wnoszą manipulacje mediów do wnętrza systemu bezwiednie siłą swojej masowości. Wracamy więc do punktu wyjścia, czyli jak wyłonić zbiór odpowiedzialnych reprezentantów, w innym ujęciu "elektorów", którzy będą podejmować większą część każdej decyzji w systemie przypominającym głosowanie, albo będą ukierunkowywać takie wybory wbrew mediom pokroju "Pudelka" i innych organów "informacyjnych" dla sekt "płaskoziemców". W każdym razie owa okrzyczana Sztuczna Inteligencja ma dokładnie ten sam problem, czego dowiodły eksperymenty prowadzone w Internecie m.in. przez Google i Microsoft (przypomnę, że po spotkaniu z tłumem jajcarzy AI tak się nauczyła, że stała się wulgarnym rasistą o poglądach nazistowskich;). Proponuję dla dalszych celów dyskusji rzucić okiem na symulacje typu Cywilizacja lub Europa Universalis. Stworzenie symulacji państwa i społeczeństwa w celu zainicjowania giełdy pomysłów na dobre rządzenie, jeśli w ogóle, to odbędzie się dokładnie taką drogą. Ale to są już problemy rzekłbym humanistów. Mnie interesuje aspekt techniczny. Jak stworzyć system odporny na exploity określonego rodzaju, posiadający do tego cechę wykrywania poglądów-intruzów. Kiedyś wrzuciłem tutaj link do zdjęcia pewnej koszulki, na której w kilku liniach w systemie zapisu zwanym sekwentami Gentzena, zakodowano całą logikę transakcji za pomocą rejestrów rozproszonych (Distributed Ledger Technology, w szczególności BlockChain i Bitcoin). Uważam, ze właśnie od tego trzeba zacząć tworzenie systemu - od zapisania jego logiki. Przypominam tylko, że logika programów, czy dynamicznych procesów jest czymś innym niż logika dwuwartościowa :).
Proszę rzucić okiem na ten język: https://blockstream.com/simpli...
Na stronie 9 jest wzmianka o kryptografii, ale to jest już dość słaba kryptografia. Może powinienem napisać artykuł o tym zagadnieniu, czyi o teorii liczb, faktoryzacji, wykorzystaniu w kryptografii, kodowaniu RSA i na krzywych eliptycznych i hipereliptycznych. :))) Na zachętę powiem tak: mamy ciała skończone F(q), gdzie q jest potęgą liczby pierwszej, ale one są bardzo duże i niewygodne w stosowaniu (implementacji), dlatego klucze w RSA muszą być bardzo duże dla bezpieczeństwa systemu; z drugiej strony mamy ciała liczbowe skończone dość podobne do tych pierwszych, dużo wygodniejsze w użyciu, dla których bezpieczne klucze są znacznie krótsze - kryptografia na krzywych eliptycznych w grupie punktów (patrz Wiki i zagadnienie sprytnego obliczania punktów o współrzędnych wymiernych), ewentualnie dla bardziej skomplikowanej krzywej hipereliptycznej obliczenia w jakobianie tej krzywej. Więcej, każda rodzina krzywych wnosi jakiś wkład do tej krzywej arytmetyki.

Obrazek użytkownika Czesław2

21-12-2020 [16:55] - Czesław2 | Link:

Nie jestem fachowcem od algorytmów, przypominam tylko, że są one tyle warte, ile wiarygodny jest wejściowy strumień danych. Przypomina mi się taki eksperyment , dziennikarz pożyczył kilkadziesiąt komórek i jeździł z nimi w kółko po rondzie jakiegoś niemieckiego miasta. Sparaliżował cały ruch, ludzie z Googla czy Yanosika mieli fałszywe info o korkach.

Obrazek użytkownika sake3

20-12-2020 [12:06] - sake3 | Link:

@jazgdyni.......Ciekawe gdzie schowany był Gadowski w trakcie rozmowy Orbana z Kaczyńskim?Przypomina mi to sprawę wyjazdu do Smoleńska w 2010 roku.Wtedy niejaka Olejnik siedząc w studiu potrafiła odczytać z ruchu warg rozmowę na lotnisku Lecha Kaczyńskiego z gen,Błasikiem tuż przed wejściem na pokład.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-12-2020 [08:58] - NASZ_HENRY | Link:

Widząc ENTER szukaj EXIT ☺
I nie zapomnij nici Ariadny ☺
 

Obrazek użytkownika izabela

20-12-2020 [10:20] - izabela | Link:

Jak zwykle celne.Serdeczne życzenia.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

20-12-2020 [10:48] - Kazimierz Kozio... | Link:

@nasz henry re:exit
niewielu zaryzykuje zbicie wszytkich luster. a to bywa jedyna opcja exitu

Obrazek użytkownika Swisspola

20-12-2020 [11:14] - Swisspola | Link:

 Witam serdecznie i pozdrawiam.
Pamiętam, kiedy pierwszy raz usłyszałem o alegorii platońskiej jaskini, gdzie Platon wyjaśniał skrzywienie postrzegania świata. Mnie natychmiast alegoria skojarzyła się ze współczesną rolą mediów. Najpierw politycy i możni tego świata wybierają posągów, jakie media mają nosić przed jaskinia, które będą rzucały cienie na ścianę jaskini. Te same media ustawiają posagi-informacje pod wygodnym sobie kątem, a my jako niewolnicy widzimy wyłącznie cień rzeczywistości na ścianach jaskini. I chyba Platon się nie mylił, że gdyby któremuś z nas współczesnych niewolników udało się odwrócić i wyjść na zewnątrz to nawet nie jesteśmy w stanie wyobrazisz sobie i uwierzyć w jak strasznej ułudzie, zakłamaniu i propagandzie żyjemy.  I jak widać alegoria jaskini nawet po 2400 latach nadal aktualna, na tym polegała wielkość Platona i nieszczęście ludzkości.
 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

20-12-2020 [11:36] - Trotelreiner | Link:

Witam Pana...
Platon...jak Pan słusznie zauważył...było to 2400 lat temu...ale, rzeczywistość w XXI wieku jest straszniejsza...
Po Platonie wynaleziono druk,radio,telewizor i internet...i co gorsza zrobiono tych wynalazków użytek.
Mając pod ręką coraz głupsze społeczeństwo...postarano się o pogłębienie tej głupoty...i powoli docieramy do ściany.

Tu na NB niektórzy są na mnie wściekli,że uważam Polaków/polaków,naród/Naród,społeczeństwo...za zbieraninę idiotów,zatomizowanych przez stan wojenny
i obserwuję  degenerację tego Zbioru.

Ja jestem socjologiem i etnografem...broniłem sie na UJ z socjotechniki medialnej...inżynierię społeczeństw mam w małym palcu...wszystkie paleosocjotechniki widze z daleka.

U nas w "tymkraju" stosuje sie właśnie paleosocjotechnikę medialną....dlaczego? bo wystarczy...

Platon....wystarczy z nowszych czasów poczytać listy Machiavellego do Soderiniego...biblioteka we Florencji i zbiory watykańskie...zapisy na dostęp...i czekanie ok. 3 lata.

Na odpowiedź....bo z Watykanu...wieczność,ale co to dla nich...:-))

Ciao

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-12-2020 [15:17] - Imć Waszeć | Link:

Dużo słów, a można to ująć trochę zgrabniej. Po prostu propagandzistom różnych ideologii udało się wejść w posiadanie multimedialnego symulakrum. Pisał o tym zagrożeniu Herbert Marshall McLuhan. A teraz wszyscy pozostali też muszą zacząć używać symulakrum, żeby przebić się ze swoim przekazem poprzez wszechogarniający bełkot mediów ;)

A Platon? Chyba słusznie nazywają go protoplastą totalitaryzmu, bo swoje ma za uszami. Według Platona człowiek to element państwa, pionek, którym zarządza państwo. Dobre dla człowieka jest to, co postanowi państwo. Na przykład szczepienia, albo eutanazja. Twierdził że "wszystko jest dla państwa, przez państwo, w państwie" , a jednostka ma się słuchać. Na przykład w czasie wojny wojskowych, w czasie reform policjantów, ogólnie sędziów, a dziś wypadło na lekarzy. Bo "państwo jest wszystkim, jednostka niczym". Każda nadzwyczajna kasta ma swój czas. Jednostka ma się jedynie ich słuchać i niewp... ;)

Właśnie dlatego niektórzy współcześni uważają, że powinien raczej rządzić pozbawiony uczuć i własnych celów algorytm (komputer), który skutecznie pozbawi kasty wszelkich złudzeń i uniemożliwi ręczne sterowanie nawiedzonym wodzom. Woda na młyn Chińczykom, którym się jeszcze wydaje, że to Partia będzie sterowała tym algorytmem ;)

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-12-2020 [16:26] - jazgdyni | Link:

@Imć

1, Platon to nie filozof. To doktryner. Postać patologiczna i zarzewie lewackości.
2, Starałem się wymyślić taki algorytm, uwzględniając meta dane z potęznych analiz charakterologicznych (nie tylko IQ i EQ). Ciężka sprawa, by w końcu mądrzy zaczęli rządzić głupcami, a nie jak jest odwrotnie.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-12-2020 [19:17] - Imć Waszeć | Link:

@jazgdyni
A pomyślał Pan o symulacji, która będzie izolowała tych decydujących od zarządzanego świata, przez co będzie można zastosować już niemal demokratyczne metody wyboru najlepszego rozwiązania? Właśnie tak działa giełda papierów wartościowych w ujęciu systemowym. Można wszystkim chętnym dać przypominający rzeczywistość obraz firm oraz kursów akcji i wirtualne wahania, ileś wirtualnych środków na start, a potem rodzaj abonamentu, żeby ludzie grali swoimi pieniędzmi co rodzi odpowiedzialność, a wszystko to w celu sprawdzenia jak myślą ludzie i co z tego może wyniknąć. Są takie firmy na NASDAQ-u, które w ten właśnie sposób próbują odczytywać nastroje uczestników rynku, trendy, możliwe strategie. To jest tak samo jak z inną ideą, gdzie system finansowy "miasta" w grze dzielimy na dwie różna strefy: "zapisy" (rozliczenia wewnętrzne) i "monety" (zewnętrzne plus bicie monet jako przywilej nielicznych - zamiast obligacji), przez co niemożliwe staje się granie wahaniami kursów za pomocą nieograniczonych środków z zewnątrz. Ach rozumiem AJ WAJ! AJ WAJ!! :)))

http://www.zb.eco.pl/bzb/19/wa...

"Sukces gospodarczy miasteczka Vorgl zainspirował ponad 300 innych austriackich społeczności lokalnych, lecz legalne przeciwdziałanie sił centralistycznych (Tyrolskiej Partii Pracy i Państwowego Banku Austrii) sprawiło, że eksperyment ten został uznany za niezgodny z prawem i zawieszony. Podobna sytuacja spotkała prowincję Alberta w Kanadzie, która w połowie lat 30. próbowała wprowadzić "deprecjonującą się walutę". "Niebezpieczeństwo" sukcesu dało impuls centralnemu rządowi w Ottawie do zakazania eksperymentu."

Obrazek użytkownika Swisspola

20-12-2020 [17:05] - Swisspola | Link:

 Nie do końca się z panem zgodzę. Uważam, że poglądy Platona były oparte na uważnej obserwacji słabości demokracji, która to zamordowała jego ukochanego nauczyciela Sokratesa. Dodając do tego wyidealizowanie człowieka - filozofa wyzutego ze wszystkich negatywnych cech. Cech, które to w puch obracają najszlachetniejsze ustroje i idee czyniąc je utopijnymi.  Tak właśnie dzieje się też z demokracją. Zresztą metafora okrętu wyraźnie pokazuje, że według Platona demokracja nie ma szans stać się dobrym ustrojem dla człowieka, bo okrętem jakim jest państwo nie mogą sterować wszyscy, a już na pewno nie dwóch opojów z pod kiosku z piwem mających w demokracji więcej do powiedzenia niż profesor filozofii. A proporcje we współczesnych społeczeństwach wypadają o wiele gorzej na niekorzyść plebsu. Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie totalitaryzmy powstały na nieszczęściu mas, czyli plebsu! Wtedy i tylko wtedy totalitaryzm ma szanse rozwoju. Społeczeństwo mądre, syte i szczęśliwe nie podda się totalizmowi, bo to społeczeństwo myślące. Niestety mamy obecnie mało takich społeczeństw a na pewny Polska do nich nie należy! Nie należała do nich też carska Rosja furtka dla komunistycznego totalitaryzmu. Nie należała też Republika Weimarska, czyli furtka do niemieckiego faszyzmu. Na czele tych totalitaryzmów stali Stalin czy Hitler których trudno nazwać miłującymi mądrość filozofami. I proszę zwrócić jeszcze na to uwagę, że u podstaw każdego z tych totalitaryzmów leżało społeczne poparcie zdecydowanej większości ówczesnych społeczeństw! czyli niejako zasady demokracji. Proszę w takim razie spróbować z obecnej Polski zrobić społeczeństwo otwarte o jakim pisze Popper czy Bergson, społeczeństwo, które oceniałoby rządzących a Ci zmieniali się pod wpływem tej oceny. Prawda ze sama myśl brzmi paranoidalnie! Dziś działa rzymska zasada „dziel i rządź.” Rządzą, ale chyba bardziej dzielą.
 

Obrazek użytkownika paparazzi

21-12-2020 [00:11] - paparazzi | Link:

@ Swisspola Holy Moly nigdy nie myślałem ze zgodzę się ze autorem wpisu a tu masz. No, no zawiklane to jest nasze myślenie.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-12-2020 [06:11] - jazgdyni | Link:

@Swisspola

Problem ze mną proszę pana jest taki, że z powodów oczywistych nie akceptuję, żadnych totalitaryzmów, a z drugiej strony demokrację uważam za zło. 
Anarchia też mnie nie pociąga.

Rację ma Imć Waszeć, zwracając uwagę na potrzebę stabilności. A tą, wg. reguł fizyki, osiągnąć tylko można instalując odpowiednią strukturę sprzężeń zwrotnych. Właśnie teraz jesteśmy na granicy stabilności państwa. Takich brzegowych sytuacji Platon nigdy nie rozważał. Niestety w demokratycznych strukturach państwowych to stan niemal permanentny.

Wniosek - coś nowego powinno być wymyślone. Niestety, jak na razie, zabrali się za to krypto-komuniści.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Roz Sądek

20-12-2020 [23:08] - Roz Sądek | Link:

@Trotelreiner :
Ja jestem socjologiem i etnografem...broniłem sie na UJ z socjotechniki medialnej...inżynierię społeczeństw mam w małym palcu...wszystkie paleosocjotechniki widze z daleka.
=======
To dużo tłumaczy, no gdzieś się musi Pan spełniać. Poza tym spadł mi Pan z nieba, trafiłem na dość dobry tekst i go być może trochę mało gramatycznie przetłumaczyłem, ale oddaje sens oryginału. Co Pan o tym sądzi:
"Współczesny Świat, świat drugiej dekady 21 wieku to nie Świat reguł i zasad które obowiązywały jeszcze w wieku 20, a powstawały i kształtowały się przez tysiąclecia w oparciu o tradycje i moralnośc religijną. Dla przeprowadzenia swiatowego eksperymentu (rewolucji, przewrotu, zmian systemowych) czy nawet szerszej akcji reklamowej nie wystarczą pieniądze i władza, nie jest to też pole dla działań wojska. Powodzenie wymienionych kampanii jest dziś o wiele prostsze niż rok, dwa, czy 10 lat temu. Należy wcześniej wychować w każdym kraju milionową armię robotów - rezonatorów, do ktorej wyhodowania zaprogramowano i zbudowano w ostanich latach dziesiątki globalnych narzedzi medialnych. I to zostało zrobione.  Ci wychowani przez internet i media "zawodowcy" (profesjonaliści, znawcy, eksperci) powielają i upowszechniają każdą zasłyszną bzdurę. Powstał instrument na którym można wygrać nie tylko proste akordy, ale kompletne arie. Perfekcyjnie dopracowane metody podprogowego prania mózgów są tak doskonałe, że po zastosowaniu, nie myślący już samodzielnie człowiek będzie powtarzał zakodowaną mu informację nieskończoną ilośc razy. I to bezinteresownie. I to w dowolnym kierunku. Najgorsze, że tego co już nastąpiło nie da się odwrócić, nikomu zresztą na tym nie zależy." ?

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-12-2020 [16:57] - jazgdyni | Link:

To chyba nie ja pisałem?
Ale tak jakbym to ja napisał. Ciekawe...

Obrazek użytkownika izabela

20-12-2020 [12:04] - izabela | Link:

Alegoria jaskini to archetyp wszelkich późniejszych opisów metod okłamywania społeczeństwa, Należy do nich miedzy innymi Truman Show, film o człowieku żyjącym w stworzonym dla niego fikcyjnym świecie. I wiele, wiele innych. Serdeczne życzenia.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

20-12-2020 [12:43] - Kazimierz Kozio... | Link:

mamy kolejna odslone syndromu Munchhausena ver.2020: traktowanie zdrowych tak jakby chorowali i stanowili zagrozenie epidemiologiczne poprzez wymuszanie "bezpiecznej" odleglosci, wymuszanie noszenia masek "zabezpieczajacych", izolacje i kwarantanne. tym razem w indokrtynacje tej oczywistej dysfuncji psychicznej wsrod mas zaangazowne sa wydaje sie nieograniczone srodki medialne. dosc porownac szacowana ilosc cytatow w mediach tyczacych sars cov2-covid19 w czasie mniej niz jednego roku  do drugiej w kolejce zarazy hiv-aids od 1984r i mamy zastanawiajaca dysproporcje: covid 3 miliardy artykolow (3 000 000 000) przez 1 rok w stosunku do nieuleczalnego hiv - 70 milionow ( 70 000 000) przez 36 lat. 

ilosc artykulow na jedna ofiare smirtelna:
1875 dot. covid19 przy 1.7 mln deklarowanych ofiar smiert.
  100 dot. hiv, 0.7 mln przy 0.7 ofiar smiert. od 1984 r
    86 dot. koronawirusa sars cov 1 (2002), 0.8 tys ofiar smiert.
    35 dot. koronawirusa mers (2012), 0.9 tys ofiar smiert.
 1430 dot. ebola (2013-16), 11.3 tys ofiar smiert.
z powyzszego wynika iz media nakrecaja sie lub sa nakrecane wg jakiegos specyficznego klucza

Obrazek użytkownika Andrzej Szumski

20-12-2020 [14:57] - Andrzej Szumski | Link:

@Pani Izabela
Dwa cytaty z Pani przemyśleń nad pandemią i rządzącymi (przepraszam, to jakaś obsesja?):

„My wszyscy uwięzieni w salonie luster współczesnego świata też nie umiemy rozpoznać prawdziwego wyjścia z kryzysu wywołanego obecną pandemią. Nie wiemy nawet czy ta pandemia jest prawdziwa czy z nieznanych nam przyczyn wygenerowana przez media, nie wiemy czy jej obraz nie jest wyolbrzymiony i wykoślawiony. Nie wiemy czy testy są rzetelne, nie wiemy czy statystyki nie są fałszowane, nie wiemy czy szczepionka, którą chcą nam zaaplikować władze będzie skuteczna i jakie będą jej powikłania uboczne. Wszak jesteśmy w komnacie luster…”

Rozumiem, że te „władze” to oczywiście nasze? Dały się mediom (którym? wmanewrować? No to proszę przeczytać sobie poniższy tekst z Niezależnej.
 
Zamknięte bary i restauracje. Zakaz wychodzenia z domu. Tak będą wyglądały święta w Europie
Druga fala epidemii koronawirusa sieje spustoszenie na całym świecie. By przeciwdziałać jej skutkom, kolejne kraje Europy wprowadzają surowe ograniczenia na czas świąt Bożego Narodzenia. Bez uzasadnionej potrzeby nie będzie można wychodzić z domu m.in. we Włoszech, na Słowacji i w części Wielkiej Brytanii….itd. itp.
Źródło: niezalezna.pl, pap  Kto chce, niech tam zajrzy.

Przesądziła sprawa szczepionki..Jak mówił Szpotański (towarzysz Szmaciak) : 
"To także mu utkwiło w głowie, że ludzkość również jest surowiec,więc trzeba doić, strzyc to bydło,a kiedy padnie, zrobić mydło".

Przywoływanie tutaj znakomitego poematu Janusza Szpotańskiego dla poparcia tezy o „uwięzionych w salonie luster anno 2020”  to jakieś grube nieporozumienie. (na wszelki wypadek przypomnę, że zmarł w 2001 roku), wręcz nadużycie.
WIKIPEDIA:
„Towarzysz Szmaciak (1977 rok) to ironiczna apoteoza Polski Ludowej, dzieło będące kwintesencją twórczości Janusza Szpotańskiego.”
 
Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Blogerom!
Pod-bloger Andrzej Szumski
 
 

Obrazek użytkownika izabela

20-12-2020 [18:14] - izabela | Link:

Nie ma najmniejszego znaczenia kiedy zmarł Szpotański. Jak widać antycypował pewne wydarzenia, był prekursorem pewnego myślenia o relacjach społeczeństwa z władzą. Machiavelli zmarł jeszcze dawniej ( 21 czerwca 1527 r) a do dziś dnia powołują się na jego tezy teoretycy państwa i prawa.

Obrazek użytkownika Andrzej Szumski

20-12-2020 [18:53] - Andrzej Szumski | Link:

Z całym szacunkiem dla Pani dokonań (piszę to jako wierny czytelnik), tym razem nie mogę się zgodzić na imputowanie obecnej władzy, że traktuje społeczeństwa jak „bydło”. Gdzieś to już słyszeliśmy, prawda? Hadko czytać!
PS: Nasza lekarka "1-go kontaktu" (figura stylistyczna równie dziwaczna jak „rekonstrukcja rządu”, „restrykcje sanitarne/epidemiologiczne”, „wypłaszczanie krzywej” itp.) przechorowała się na COVID 19 i jako lekarz niezwykle obowiązkowy możliwie jak najszybciej pojawiła się w przychodni. Prawie jej nie poznaliśmy. Była blada jak kreda …. I  to ona będzie czuwać nad naszym (żony i moim) bezpiecznym zaszczepieniem się przeciwko koronawirusowi, zgodnie ze swoją (bogatą) wiedzą medyczną.

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-12-2020 [19:31] - Pani Anna | Link:

Andrzej Szumski
matko boska, józefie święty, blada jak kreda powiada Pan? No to trzeba wyszczepić cały naród, teraz mnie Pan przekonał. Co prawda, jak ja w ubiegłym roku przechorowałam "zwykła" grype i byłam tez blada jak kreda to pies z kulawa noga się tym nie zainteresował, ale co tam. Jak władza mówi, że teraz trzeba, to trzeba.

Obrazek użytkownika Andrzej Szumski

20-12-2020 [21:19] - Andrzej Szumski | Link:

Cóż  dodać. Drwiny na poziomie wściekłych macic pani Anno. (Ma pani, Izabelo, cenną, wielce merytoryczną sojuszniczkę w walce z opresyjną władzą)
AS 

Obrazek użytkownika Andrzej Szumski

20-12-2020 [21:40] - Andrzej Szumski | Link:

I żeby było trochę merytorycznie. Cytuję:
9XII 2020:"Prof. Gut zauważa, że wszystkie wymagania i procedury określające dopuszczenie szczepionek są niezmienne, a weryfikacja należy do odpowiednich organów. Podkreśla przy tym, że w Unii Europejskiej żadna szczepionka nie została dotąd dopuszczona, a ocena choćby preparatu firm Pfizer/BioNTech wciąż trwa. – Nie tempo się liczy, tylko to, czy spełniła wszystkie wymagania "
                    O ekspercie:
Profesor Włodzimierz Gut z Zakładu Wirusologii NIZP-PZH stopień magistra biologii w zakresie mikrobiologii uzyskał w 1976 r. po obronie pracy pt. „Wykrywanie antygenu wirusowego w hodowlach komórkowych
i przeciwciał w surowcach metodą immunofluorescencji na przykładzie wirusa różyczki.” ……..
Po obronie pracy doktorskiej, prof. Gut pracował w zespole opracowującym metody diagnozowania neuroinfekcji wirusowych. Od 1977 r. brał udział w badaniach nad odpowiedzią immunologiczną dla wirusa odry w SSPE, a zgromadzone podczas badań dane stały się podstawą rozprawy habilitacyjnej pt. „Analiza odpowiedzi immunologicznej dla wirusa odry u chorych na podostre stwardniające zapalenie mózgu.”, złożonej w 1993 r.
W 1984 r. prof. Gut objął kierownictwo Ośrodka Referencyjnego ds. Zakażeń Arbowirusami włączonego do Pracowni Entero- i Neuroinfekcji i otrzymał roczne stypendium DAAD w Instytucie Wirusologii i Immunobiologii w Würtzburgu.
Od 1998 roku uczestniczył w realizacji programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mającego na celu eradykację poliomyelitis wywoływanego dzikimi wirusami polio, a od 2002 r. uczestniczył w pracach nad utworzeniem i uruchomieniem w Zakładzie Wirusologii PZH Narodowego Laboratorium WHO ds. odry/różyczki,  które w 2005 r. uzyskało akredytację WHO. W 2009 r. został kierownikiem nadzorującym prace prowadzone w laboratorium BSL-3 uruchomionym w NIZP-PZH. Od 2011 roku w ramach pracowni Wykrywania i Zwalczania Wybranych Zakażeń Wirusowych Zakładu Wirusologii NIZP-PZH zajmuje się nadzorem nad realizacją programu WHO dotyczącego eliminacji odry/różyczki oraz uczestniczy w prowadzeniu badań nad etiologią wirusowych zakażeń układu oddechowego.
W trakcie swojej kariery naukowej był kierownikiem kilku programów badawczych oraz realizował projekty międzynarodowe WHO, Med.-Vet_Net, GRIP 2007-2010 i CRDF POBI-2965-WA-09.
Jest członkiem Polskiego Tow. Mikrobiologów, a w latach 2001-2008 był przewodniczącym Oddziału Warszawskiego tego Towarzystwa. Jest przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Komitecie Taksonomii Wirusów.
Od 4 kadencji członek Rady Naukowej w NIZP-PZH.
Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Przew. Rady Naukowej przy MZiOS (1980 i 1982), czterokrotnym laureatem Nagrody im. L. Rajchmana (1985,1992, 1993 i 1998, i laureatem zespołowej nagrody naukowej PAN z 1992 r.

 

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-12-2020 [07:49] - Pani Anna | Link:

@Andrzej Szumski
olaboga Panie, jak to dobrze, że nas Pan oświecił co do osoby niejakiego Guta, który jest prawdziwym fenomenem nawet jak na płatnego "eksperta". Mianowicie jest on z równą radością cytowany przez antyszczepionkowców jak i fanatyków szczepień, a każdą rozmowę rozpoczyna od pytania "a dla kogo ten wywiad?". Pan jest książkowym przykladem tego, co opisała P. Izabela, czyli ofiarą sali krzywych luster.

Obrazek użytkownika Andrzej Szumski

21-12-2020 [12:31] - Andrzej Szumski | Link:

@Pani Anna od babci Weatherwax
Ooo, Pani Anna ogląda tvp info (zapewne z należytym wstrętem). Ale do rzeczy – skoro nie odpowiada Pani osoba profesora Guta, to może zagraniczni eksperci do czegoś przekonają?
Na początek dwie wybrane przeze mnie dywagacje z włoskiego frontu walki z pandemią COVID-19:  

….Covid, vaccino: «Facciamolo prima ai ragazzi», la proposta divide gli esperti, Miozzo e Battiston: «Studenti tra le priorità»
…..Covid, szczepionka: „Zaszczepmy najpierw dzieci”, propozycja ta dzieli ekspertów, Miozza i Battistona: „Studenci wśród priorytetów”
https://www.huffingtonpost.it/entry/covid-italia-ecco-perche-siamo-finiti-cosi_it_5fca5ebec5b6636e0924e153
“Abbiamo sbagliato la prima volta e ci poteva stare, la seconda volta abbiamo commesso tanti errori che avremmo potuto evitare, ora non può esserci la terza”. Per definire la fase che stiamo vivendo, il fisico Roberto Battiston ripete: “C’è un due, ma non deve esserci un tre. Non possiamo permetterci la terza ondata, la pagheremmo molto cara”.
„Popełniliśmy błąd za pierwszym razem i mogło tak się zdarzyć, za drugim razem popełniliśmy wiele błędów, których mogliśmy uniknąć, teraz nie możemy popełnić trzeciego”. Aby zdefiniować fazę, której doświadczamy, fizyk Roberto Battiston powtarza: „Jest druga, ale nie może być trzeciej. Nie stać nas na trzecią falę, drogo byśmy zapłacili ”.
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-12-2020 [18:24] - Pani Anna | Link:

@A. Szumski
widzę, że Pan mentalnie wciąż w PRL. ten nabożny szacunek do tego co zagraniczne... Zapewniam, że ci zagraniczni nie sa lepsi, za granica tak samo jak u nas są linczowani ci lekarze, którzy mają jeszcze odrobinę rozumu i etyki. Reszta tak samo siedzi w kieszeni koncernów, głównie pfeizera, może nie tak nachalnie jak u nas, że w poczekalni poza kolejka najpierw włazi do gabinetu przedstawiciel handlowy z najnowsza ofertą "sympozjów" zagranicznych, ale jednak. Do tego kajdanki poprawności politycznej i mamy "pandemię". Panu oczywiście nikt nie zabrania sie szczepić czym tylko Pan chce, ale proszę nie obrażać ludzkiej inteligencji i nie opowiadać o bladej lekarce. Pewnie mkijażu rano zapomniala zrobić.

Obrazek użytkownika Andrzej Szumski

21-12-2020 [19:55] - Andrzej Szumski | Link:

@Pani Anna od babci Weatherwax i niani Ogg
Nabożny stosunek?  Po prostu jako zawodowy tłumacz włoskiego i angielskiego czytam, zwłaszcza teraz, niewesołe przecież doniesienia z różnych stron świata. A tak w ogóle to enough is enough (co się po włosku wykłada il troppo, stroppia). Polemizowanie z Panią to strata czasu.
Andrzej Szumski
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-12-2020 [21:20] - Pani Anna | Link:

@Andrzej Szumski
tak? No cóż, skoro ma Pan jednak możliwość poczytania i posłuchania w oryginale doniesień z różnych stron świata, to może wymieni Pan jakieś niezależne i wiarygodne media, nieprzeżarte politpoprawnością i próbujące jakoś dać odpór oficjalnej, rządowej linii propagandy? I nie mam tu na myśli Polski, ani ha, ha Gazety Wyborczej. Nie liczę na odpowiedź, spokojnie.

Obrazek użytkownika Andrzej Szumski

20-12-2020 [22:38] - Andrzej Szumski | Link:

Gdy już dałem tu i ówdzie odpór, to teraz też sobie ponarzekam. Żeby nie było, że jestem wpatrzony w ten rząd jak w obrazek. Na telewizję „rządową” (większość naszych koleżanek i kolegów zapatrzonych w tefaueny i polsaty puka się domyślnie w czoło, gdy się dowiaduje, że z TVP czerpiemy wiedzę o aktualnych sprawach. Ale…wiedza wiedzą, natomiast to jak owa TVP rozumie swoją misję („Misją TVP jest jednoczenie Polaków wokół pozytywnych emocji” (J. Kurski); „Misją TVP jest w pierwszym rzędzie popularyzacja polskiej kultury i twórczości”. (A. Kwiatkowski) „Misją TVP jest produkcja treści najwyższej jakości, które interesują naszych widzów, z uwzględnieniem trendów i zmian na rynku, także w zakresie sposobu konsumpcji treści przez widzów” – stwierdza biuro prasowe spółki) oznacza raczej, że sobie o owych szczytnych celach i założeniach dawno zapomniała. Tymczasem właśnie podczas pandemii ze wszystkimi towarzyszącymi jej ograniczeniami aż się prosi, żeby zamiast nieustannej rewii kiepskiego gustu a niekiedy wręcz szmiry („Telewizja na śniadanie”, tureckie i ostatnio kozackie seriale, kłopoty alpejskich lekarzy, zalew teleturniejów, przy czym aż żal patrzeć, gdy redaktor Radosław Brzózka,  świetny popularyzator nauki, prowadzący program „Jak to działa” został potraktowany jak pierwszy lepszy (czy może gorszy) prezenter i z dobrą miną ciągnie miałką „Krzyżówkę”. Równie miałki jest program „Postaw na milion”, gniot, co się zowie. Wyjątkiem, poza wspomnianymi jest teleturniej „Jeden z dziesięciu” od lat utrzymujący widza w napięciu i prowadzony z wielką swadą przez Tadeusza Sznuka (miałem przyjemność być razem z nim na studiach na Wydziale Elektroniki PW), czy „Giganci historii” (z nieco dziwaczną formułą).   
A dlaczego od dawna nie ma lekcji języków obcych?  Właśnie teraz, gdy bardzo dużą część dnia spędzamy w domach. Co z Telerankiem??? Dlaczego w jakiejś TVP ABC?
Na tym tle nie najgorzej przedstawia się kanał „Historia”, kawał dobrej historii. Ale to za mało, stanowczo za mało.
Aż strach pomyśleć, co to będzie, gdy zostaną spolonizowane inne media… Czy też będą produkować w większości sieczkę? Rządzie, działaj. „Zrekonstruuj” Zarząd TVP i zrewiduj umowy z niektórymi pożal się Boże celebrytami.
Dobranoc.
Andrzej Szumski
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-12-2020 [09:01] - Marek1taki | Link:

@Szumski Jaka tezę Pan udowadnia?
Jeśli wyższość jedynie słusznych chorób nad mniej słusznymi a jednych pacjentów nad mniej wartościowymi to trafił pan jak z transportem na rampę.
Jeżeli adekwatność podjętych działań to brak przesłanek.
Jeżeli o chorobie swojej lekarki to proszę o chwilę refleksji dlaczego akurat o tej lekarce i tej chorobie Pan pisze i dlaczego w kontekście szczepień.
Jeżeli o prof Gut to nikt nie kwestionuje jego wiedzy a jedynie dobrą wole uczestnictwa w programach, w których jego wypowiedzi były poszatkowane i nie wiadomo co powiedział, czego nie puszczono, a zastanowić się należy nad wypowiedziami, które do nas dotarły, nierzadko błędne w kontekście tej choroby. Warto się też zastanowić kto go wysłał do WHO i zrobił profesorem bo chyba nie tak z ulicy bo mądry.
Jeśli o szczepieniach to czym się Pan będzie szczepił skoro jeszcze nie ma szczepionek a tylko akcja propagandowa. Nie znamy ani skuteczności ani szkodliwości szczepionek, ani nie znamy faktów, które udowadniałyby sens szczepień - to nawet na pierwszym miejscu. W dodatku preparaty te nie przeszły żadnych procedur biurokratycznych w UE ani w Polsce - czy postuluje Pan zniesienie ich dla wszystkich leków i wszystkich chorych?

Obrazek użytkownika Andrzej Szumski

21-12-2020 [11:30] - Andrzej Szumski | Link:

@ Marek1taki
„Jeżeli o chorobie swojej lekarki to proszę o chwilę refleksji dlaczego akurat o tej lekarce i tej chorobie Pan pisze i dlaczego w kontekście szczepień”.
Odpowiem – i niech to nie zabrzmi banalnie - ponieważ od wielu lat czuwa nad naszym zdrowiem (i wielu innych) – dzięki czemu (między innymi) w wieku 75+ jeździmy(liśmy) w sezonie od rana do wieczora na nartach, co parę dni wyskakujemy na przejażdżkę na składanych rowerach, a jeśli chorujemy, to  na katar. Aktualnie odpada pływanie no i mój sport nr 1, łyżwiarstwo.
Naturalnie, bez podtrzymania parasola ochronnego odpowiednimi lekami w tym wieku by się nie obyło, ale nasza Jola pilnuje naszych kuracji do tego stopnia, że jeżeli pokusimy się aby wziąć coś na własną rękę, spotyka się to z ostrą reprymendą.  
Mając do niej pełne zaufanie poddamy się szczepieniu, gdy tylko będzie to możliwe.
I jeszcze jedno- może najważniejsze – zrobimy z siebie świadomie króliki doświadczalne, aby nasze dzieci i wnuki mogły zostać bezpiecznie zaszczepione. Taka fanaberia…   
c.b.d.o.
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-12-2020 [17:35] - Marek1taki | Link:

Rozumiem zaangażowanie emocjonalne - cbdo.

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-12-2020 [17:38] - Marek1taki | Link:

W uzupełnieniu: miej Pan litość dla dzieci i wnuków. Po pierwsze im to niepotrzebne, chyba, że chore np. na cukrzycę. Po drugie Pan nie ma pełnej wartości jako królik dla królicząt bo wiek i wielkość badanej populacji.

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-12-2020 [05:18] - Pani Anna | Link:

Andrzej Szumski
drwiny? Ależ szanowny Panie, ta pańska lekarka "blada jak kreda" po przeziebieniu autentycznie mnie wzruszyła, aż spac nie mogę. Całe szczęście, że nasza dzielna służba zdrowia ma być wyszczepiona jako pierwsza. Gdyby jednak miało dla nich zabraknąć, to chętnie oddam swoja działkę, a i cała moja rodzina też.

Obrazek użytkownika tricolour

21-12-2020 [12:45] - tricolour | Link:

@Anna

A tymczasem, gdy tumaneria szykuje sie do szczepień: "Aż 80 proc. mieszkań w budynku na Pradze-Północ kupił hurtem holenderski fundusz inwestycyjny. Przeznaczy je na długoterminowy wynajem. - Zaproponował odkupienie mieszkań od osób, które poczują się oszukane - informuje deweloper".

Cena spadła, to bogaty wykupil, by wynająć biednym. Takie to proste...

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-12-2020 [18:30] - Pani Anna | Link:

@Tricolour
No ba. Chodza też słuchy, że wokół właściceili hoteli, którzy niedługo będą bankrutować kręcą się już jakieś typy, które "rozopoznaja teren". Wkrótce cała branża będzie do wykupienia za 1E. Ale cieszmy się jak głupi do sera, że pierwszy elektryczny samochodzik zjedzie z taśmy za 4 lata. Juz widzę, jak niemieckie i francuskie koncerny na tę wieść drżą z trwogi i zachodza w głowę, jak też maja się na te chwile przygotować.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-12-2020 [18:37] - Imć Waszeć | Link:

No tak, ale pomyślmy teraz "praktycznie" jak politycy. Mamy władzę, mamy problemy, społeczeństwo chce nas obalić wraz z jedynie słusznym ustrojem i o zgrozo zaciągnąć przed sądy, nad którymi tracimy władzę. Cóż począć?
Kiedyś wystarczyło rozpętać jakąś wojnę. Ale wojna jest droga i sponsorzy wojny muszą mieć z tego jakiś zysk. Dziś wystarczy zmutować i wypuścić wirusa, a potem wszystkich w kagańce w te i we wte. ;)
To jest właśnie drugie dno obecnej pandemii. Owszem, społeczeństwa muszą zrozumieć, że solidarność i odpowiedzialność jest dziś konieczna jak nigdy dotąd w historii, ponieważ pojawiły się nowe masowe zagrożenia. I szybko nie znikną, bo są wygodne dla różnych grup w cieniu, różnych sekt jawnych (globaliści, ekologiści), różnych instytucji w naszej cywilizacji (kasty, partie, unie, federacje), w tym dla rozmaitych manipulatorów u władzy.

Właśnie dlatego fikcyjny hipotetyczny program komputerowy rządziłby dziś sprawiedliwiej, sprawniej i uczciwiej niż jakakolwiek władza ludzka. Oczywiste stało się też, że nie wszyscy mogą mieć głos o takiej samej wartości w nowej demokracji, ponieważ słabość ta została już wykorzystana praktycznie przez lewusów do zdobywania władzy i nadal będzie eksploatowana aż do upadku idei wyborów w ogóle. To np. taka bomba imigracyjna lub zaraza przepływów ludzkich. Można przecież wymusić (metoda Unii), żeby każdy, kto przebywa na jakimś obszarze miał tam od razu prawa wyborcze. Wtedy robimy plebiscyt, zwozimy ludzi autokarami jak PO na manify lub spędy "równości" i wyślizgujemy autochtonów od rządzenia u siebie. Proste.

No dobrze, tylko jak wybrać tych, których głosy są w danym głosowaniu (w danym kontekście mechanizmu demokracji) najbardziej wartościowe? Paradoksalnie komunistyczny chiński program kredytu społecznego właśnie to robi. Z drugiej jednak strony świetnie znamy metody komunistycznej władzy, która potrafi zrobić z intelektualistów dziadów, a z przygłupów decydentów. Było to u nas po wojnie, gdzie "zaplute karły reakcji" lądowały w slumsach, zaś chłopki małorolne z czworaków z punktami za pochodzenie robiły kariery, majątki, stołki m.in. naukowe (co dziś nas dręczy jako ataki na Polskę konferencjami PAN). Właśnie dlatego potrzebny jest taki ślepy program, żeby żaden dureń ideologiczny (patrz EU i poprawniactwo) nie był w stanie uruchomić analogicznego mechanizmu za pomocą tzw. demokracji lub bardziej trafnie za pomocą "programów kredytu społecznego" pisanych pod siebie i swoją formację ideologiczną. Chodzi o to, żeby ubiec cwaniaków, którzy gdy się dorwą do steru, potem będą się szarogęsić już nietykalni jak sędziowie w Polsce, choć ich wyroki to są raczej występki i wrobienia.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

21-12-2020 [20:44] - Roz Sądek | Link:

Wiele, wiele lat temu, gdy nie było blogów i FB, dyskutowało się, w usenecie na newsgrupach. Każda tematyczna lub regionalna, z szczegółową tematyką. Jedne grupy mniej, inne bardziej popularne. Tysiące grup. Dyskutanci, tak jak tutaj - anonimowi. Rekordową była mająca sporo podgrup grupa "samochody". Grupy nie były moderowane. Na wspomnianych "samochodach" (pl.misc.samochody) "siedzieli" tak jak tu, stale aktywni starzy wyjadacze i piszący sporadycznie naiwni, którym się wydawało, że przedstawiając jeden czy drugi wynik testów czy rankingów, przekonają kogoś że jednak Honda lepsza od Opla. Nic z tych rzeczy, w ostrych starciach - niekiedy kilkaset postów na dobę, rację, choć pisali niepojęcie niedorzeczne posty, mieli Mixol101, SpOjLeR_x, 12magneto i i ich paru potakiwaczy. Moderatora, nie było, ale dyskusja się chwilowo wyprowadzała na prostą, kiedy od czasu do czasu ktoś, jakiś debiutant, zapytał: LUDZIE, SKĄD WAS PRZYWIAŁO, I ILE WY MACIE LAT?

Obrazek użytkownika Andrzej Szumski

21-12-2020 [21:20] - Andrzej Szumski | Link:

Moja grupa dyskusyjna to była pl.hum.tlumaczenia. Szkoda, że prawie wszystkie ślady po niej zaginęły. 
Pozdrawiam
Andrzej Szumski 

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-12-2020 [22:13] - Marek1taki | Link:

Becik cię w kroku uwiera to zmień na rajtuzki. Będą w sam raz do przedszkola jak cię Morawiecki puści. Będziesz jedyny co nie w skarpetkach.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-12-2020 [14:48] - Roz Sądek | Link:

@Marek1taki
Wyraźnie puszczają Wam nerwy. Macie problem i dlatego się nie dziwię. Po paru miesiącach łebscy ludzie, najlepsi z najlepszych, tytani nauki i intelektu, prawdziwi specjaliści i prawdziwi zawodowcy, trusty mózgów, ludzie poważni i bardzo poważni wyprodukowali szczepionkę, wysyłając Was, dziwaków na przedwczesną emeryturę. Rok z pomocą Bożą i będzie po pandemii. A szło jak po maśle. Na dodatek ludzie się szczepią. Za słabo, albo nie na tym kanale co trzeba nadajecie.  Wy też się zaszczepicie i to nie jako ostatni, incognito. 
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-12-2020 [18:53] - Marek1taki | Link:

@Roz Mamy problem i nie chowamy głowy w piasek ani nie zanosimy się zachwytem nad "walką" ze sztucznie zrobionym problemem. Po pandemii będzie do lata niezależnie od szczepionek. Bez zrobienia knockdownu społeczeństwu byłoby po pandemii minionego lata. A lemingi oczywiście powinny się szczepić bo to dobrze im zrobi na głowę.