Profesor Pimko i spółka

Zdarzyło się to kilka lat temu. Polski filozof, doktor habilitowany Piotr Nowak pracujący na stanowisku profesora na uniwersytecie w Białymstoku, redaktor pisma Kronos, autor wielu książek i przekładów miał po prostu pecha. Jego zajęcia permanentnie zakłócał człowiek psychicznie niezrównoważony. Komentował, wznosił bezsensowne okrzyki,  łaził po sali, zaczepiał innych słuchaczy. Profesor Nowak zwrócił się więc do władz swojej uczelni o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Okazało się, że władze uczelni nie tylko nie miały zamiaru relegować kłopotliwego studenta z uczelni, albo wysłać  go do szpitala psychiatrycznego lecz zarzuciły profesorowi prześladowanie niepełnosprawnych studentów i zaproponowały powołanie psychologicznego „zespołu wsparcia”, który pomógłby profesorowi zrozumieć rolę uczelni i jego własne, jako wykładowcy, zadania. Niepoprawny profesor Nowak zamiast zrozumieć, że podstawowym zadaniem każdego uniwersytetu jest wspieranie osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim niepełnosprawnych umysłowo, opublikował w „ Rzeczpospolitej” filozoficzną opowiastkę opisującą alegorycznie jego perypetie. Niefortunnie powołał się przy tym na zdefiniowany przez Hannach Arendt problem „ ograniczonego wykluczenia,” które jest warunkiem funkcjonowania każdej cywilizacji. Arendt twierdzi, że choć w zasadzie niedopuszczalne jest wykluczanie kogokolwiek ze wspólnoty ludzkiej, które stało się podstawą ludobójstwa (a obecnie dotyczy choćby dzieci nienarodzonych) każda społeczność aby przetrwać musi wypracować kryteria usuwania ze swego grona osób, które zagrażają jej istnieniu albo uniemożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie.

System prawny współczesnego społeczeństwa izoluje na przykład poprzez wyrok dożywocia niepoprawnych czy nie rokujących nadziei na poprawę morderców. Kiedyś eliminowano ich fizycznie. W wielu prymitywnych plemionach najwyższa karą było wykluczenie z plemienia, czyli wygnanie równoważne czasami  wyrokowi śmierci. Idąc dalej tokiem rozważań Arendt -do szkoły muzycznej przyjmuje się osoby obdarzone słuchem, do szkoły baletowej sprawne fizycznie i odpowiednio zbudowane, a do Konkursu Chopinowskiego dopuszcza kandydatów po wnikliwych przesłuchaniach. Wyobraźmy sobie, że domagam się dopuszczenia do udziału w Konkursie  Chopinowskim. Potrafię ( słowo daję) zagrać marsza żałobnego, oraz preludium e-moll Op. 28 nr 4 Chopina i mam nieodpartą ochotę zabłysnąć publicznie, jednak jurorzy nie chcą nawet ze mną rozmawiać. To skandal, horrendum, czuję się bezprawnie wykluczona. Zresztą sama idea konkursu jest w założeniu wykluczająca. Dzieli się wykonawców na lepszych i gorszych, pozostawia tylko kilku najlepszych. Czyż nie jest to nieludzkie i niedemokratyczne?

Wracając do perypetii profesora Nowaka. Rozhulały się społeczne komunikatory. Dominowała opinia, że uniwersytet jest powołany właśnie do tego, żeby „każdy mógł odkryć dla siebie coś nowego”. Wykładowca uniwersytecki Tadeusz Bartoś raczył umieścić na Facebooku uwagę świadczącą dowodnie o głębi jego umysłu: „  A co jeśli profesor to świr?”. Następnie rektor uniwersytetu Robert Ciborowski przeprosił wszystkich za to , że „ przedstawiciel kadry uniwersyteckiej publicznie wyraża poglądy, które mogą być odbierane jako podważające ideę tolerancji”. Redaktor Rzeczpospolitej Bogusław Chrabota oznajmił, że „ redakcja nie podpisuje się pod przedstawionymi tezami” i przeprosił dotkniętych publikacją czytelników, a redakcja niezawodnej Gazety Wyborczej nazwała profesora faszystą. W obronie profesora Nowaka stanęli studenci a także profesor Ryszard  Legutko oraz  publicysta i polityk Jan Maria Rokita. Ostatecznie profesor Nowak został ukarany przez rektora uniwersytetu upomnieniem.

Podobne jak profesor Nowak kłopoty mają często księża celebrujący Mszę Świętą. Zdarza się, że osoba niezrównoważona przerywa Mszę poprawiając księdza, komentując głośno kazanie, wrzeszcząc, śpiewając albo szarpiąc wiernych. Czy ksiądz ma prawo  usunąć takiego wariata z kościoła? Czy powinien wzywać policję? A może każdy ma prawo przeżywać Mszę na swój sposób nawet zachowując się nieprzyzwoicie i uniemożliwiając uczestnictwo w Mszy innym wiernym? Stosując reductio ad absurdum- jakim prawem urządza się konkursy na różne  stanowiska rządowe  i co gorsza przesłuchuje kandydatów? Przecież każdy -jeżeli tylko zechce- ma prawo być ministrem a nawet  Marszałkiem Sejmu. Ma prawo wejść do sali obrad sejmowych nie zatrzymywany przez straże i poprowadzić obrady.

Przypadek profesora Nowaka jak w soczewce pokazuje podstawowy problem współczesnego świata. Z tyranii większości  demokracja przerodziła się w tyranię mniejszości, a tolerancja zabraniająca prześladowania odchyleń od normy doprowadziła do prześladowania braku tych odchyleń. Nie ma się co obrażać to tylko statystyka. Jeżeli przyjmiemy za Kinseyem, że 10% populacji to homoseksualiści (realnie to około2,5%) dlaczego mamy nauczać szacunku do homoseksualizmu w szkołach? Wystarczy, że homoseksualizm nie jest karany, a jego zwolennicy nie są prześladowani. Jeżeli dominanta wzrostu  ucznia w szkole podstawowej wynosi 1,6 metra a odchylenie standardowe 0,2 metra projektujemy drzwi o wysokości 1,8 metra. Jeżeli wśród 40 uczniów klasy znajdzie się nawet jeden 2 metrowy drągal (2,5%populacji )  będzie musiał przechodząc przez drzwi się pochylić. Nie ma najmniejszego sensu pakować się w koszty instalowania wyższych drzwi we wszystkich szkołach całego kraju  tylko po to żeby nikt nigdy nie musiał się pochylić przechodząc przez te drzwi.
Szlachetna idea wspomagania osób niepełnosprawnych zamienia się w parodię tej idei i prowadzi do infantylizacji  społeczeństwa, a przede wszystkim uniwersytetów. Dowodzi tego choćby fakt, że program Erasmus szczyci się wymianą studentów niepełnosprawnych umysłowo.

Proponuję żeby elektrowniami jądrowymi na świecie zarządzał student profesora Nowaka, który wywołał  w świecie naukowym taki ożywczy  ferment. Będzie wówczas nadzieja, że wszystkie problemy ludzkości raz na zawsze się rozwiążą.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-09-2020 [10:28] - Marek1taki | Link:

Terroryzowanie absurdem okazuje się skuteczne dzięki propagandzie i sukcesom marksizmu w marszu przez instytucje. Każda nienormalność jest dobra by robić nam wodę z mózgu a rozkład państwa i społeczeństwa postępuje na naszych oczach. "Nowa normalność" jak zażartował człowiek pełniący obowiązki premiera Polski.

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-09-2020 [12:09] - Pani Anna | Link:

Uniwersytet czy psychiatryk to teraz żadna różnica. 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

19-09-2020 [12:29] - RinoCeronte | Link:

No może nie jest aż tak źle. Wszystko zależy od tego kto rządzi i jak... Zatem właśnie w pełni demokratyczne wybory mają sens.

Obrazek użytkownika u2

19-09-2020 [13:33] - u2 | Link:

"Jego zajęcia permanentnie zakłócał człowiek psychicznie niezrównoważony. Komentował, wznosił bezsensowne okrzyki,  łaził po sali, zaczepiał innych słuchaczy."

To musiała być reinkarnacja Pawła Floreńskiego, taki rosyjski Faust 21 wieku. Pan profesor nie znał języka starocerkiewnego, wiec nie był w stanie przepędzić Demona. Powinien był się zgłosić do pobliskiej cerkwi, do Popa, aby mu pomógł.

Obrazek użytkownika mmisiek

20-09-2020 [02:02] - mmisiek | Link:

"Proponuję żeby elektrowniami jądrowymi na świecie zarządzał student profesora Nowaka"

Zamiast do elektrowni to ja bym proponował najpierw powysyłać takich np. do zarządów korporacji stojących na czele siewców "postępu".
Zdaje się, że w zarządzie takiego Gugla nie ma ani jednego Murzyna, ani jednego niepełnosprawnego umysłowo i ani jednego transwestyty - przecież to jawne wykluczenie, rasizm i nagromadzenie wszelkich możliwych fobii. Aż się prosi aby zrobić użytek z ich własnej broni i zaiste nie wiem dlaczego do tej pory jeszcze nikt tego nie próbował. Tym bardziej, że idea wykorzystania siły przeciwnika jest znana od stuleci.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-09-2020 [09:19] - jazgdyni | Link:

Brawo!

Co za hipokryci. Pokazywać palcami, jacy oni są nietolerancyjni.

Obrazek użytkownika mmisiek

20-09-2020 [15:44] - mmisiek | Link:

Ano tak, do tego biura regionalne zarządzające lokalnie biznesem itd. itd. A co się dzieje w bankach...
Albo taka np. postępowa Ikea, ciekawe ilu zatrudnia menadżerów, dyrektorów i inżynierów z tych co to tłumnie tu przypłynęli na pontonach.
Spokojnie można robić jakieś "Top Racist Companies" bo to są wszystko sami faszyści i farbowane lisy - zamiast ciągłej defensywy walić jak w bęben i tylko patrzeć czy równo puchnie ;)

Obrazek użytkownika Czesław2

20-09-2020 [09:54] - Czesław2 | Link:

Może już ktoś próbował, tylko, że go już nie ma.

Obrazek użytkownika Guildenstern

20-09-2020 [08:56] - Guildenstern | Link:

"System prawny współczesnego społeczeństwa izoluje na przykład poprzez wyrok dożywocia niepoprawnych czy nie rokujących nadziei na poprawę morderców". Cudne zdanie. I jakie otwiera opole do dyskusji. Ile wątków można zahaczyć.
W ogóle o naszym aktualnym porządku prawnym można by napisać wiele lecz "bez nadziei na poprawę". Przygody pana profesora Nowaka z zaburzonym (bo liczne osoby upośledzone są np. spokojne, dobrze wychowane i aspirujące do tego by podnosić swoje kompetencje) studentem to jest niestety tzw. pan Pikuś. Źródło problemów zapewne wiele osób dostrzega w sposobie wyłaniania kadr (kasta i jej progenitura). Aktualnie widzimy, że to się już nie zmieni.

https://gloswielkopolski.pl/ni...

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-09-2020 [09:17] - jazgdyni | Link:

Witaj Izo!

Sprytnie wywnioskowałem, że Twoje filozoficzno - socjologiczne rozważania skierowane są do Administracji naszeblogi.pl, by ukazać, jak w ramach idiotycznie pojmowanej tolerancji, pozwala tym, powszechnie nazywanych trollami, permanentnie zakłócać, jak to robi człowiek psychicznie niezrównoważony. Komentują, wznoszą bezsensowne okrzyki,  łażą po blogach, zaczepiają innych słuchaczy. [Chyba mi wybaczysz twórcze użycie twoich słów].

Ale żarty na bok. Oto do czego prowadzi źle (albo wcale) pojmowana demokracja. Oto czym jest niezrozumienie tolerancji. I oto czym jest komunistyczne wbudowanie w umysły tezy, że wszyscy ludzie są równi.
Niezrównoważony, głupi szczeniak ze swoimi egzystencjalnymi problemami "lata" po tekstach i tak, jak to opisałaś, zachowuje się. jest bezkarny, bo takie właśnie standardy dała nam właśnie lewacka Europa. 
Czasami jest to nawet żenujące. Dla mnie przykre jest (wielu zapewne się oburzy natychmiast) uczenie metodą pałką w łeb tolerancji, jak na przykład nadmierne promowanie (z udziałem prezydenta RP), czegoś co nazwano AMP FUTBOL. Autentycznie podziwiam tych kalekich sportowców. Bardzo ich szanuję. Ale to nie jest spektakl medialny. To coś podobnego do decyzji amerykańskiej Akademii Filmowej, że o Oskary będą mogły walczyć te filmy, które spełniają parytety rasowe, seksualne (gender i LGBT), niepełnosprawnościowe, pewnie też obowiązku liczby rudych, zezowatych, jąkających, etc, etc.
Nie można na jednej planszy stawiać zdrowych sportowców i kalekich sportowców. To sztuczna równość

Równość, homogenizacja, to domena chaosu, entropii, a także kisielu i zupy - krem. Takie przysłowiowe "ni pies, ni wydra, coś na kształt świdra".

Jesteśmy różni. jesteśmy indywidualistami. Dojrzali mamy prawo decydować o sobie i wszystkim wokół - co jemy, co robimy i z jakimi ludźmi chcemy mieć do czynienia.
Każdy ma swój własny świat. I nikomu bez powodu nie wolno go naruszać. Oczywiście idea wzajemności jest zawsze obowiązująca.
Indywidualizmem na wyższym poziomje jest także grupa, zespół ludzi, klub, plemię, drużyna, naród. Tu muszą być stosowane identyczne zasady wzajemnego porozumienia i stosowanie się do nich.
Umysłowi durnie skażeni marksizmem i Spinellim usiłują złamać fundamentalne zasady społeczne. Ośmieszyli się z multi-kulti. Ośmieszają się z gender i ideologią LGBT+. A cichcem, boczkiem usiłują wprowadzić klasyczną urawniłowkę pod pretekstem tolerancji.

Czekam na poważną rozmowę z Mikołajem Jaokiem Januszem, dlaczego absolutnie nie zareagował, jak gdy filmował demonstrację, wściekła kobieta opluła go.

Wydaje mi się, że pora skończyć z nadstawianiem drugiego policzka.

Serdeczności
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

20-09-2020 [10:31] - rolnik z mazur | Link:

@ jazgdyni,
dokladnie pora skończyć też z panagierykami
 Tu chodzi o wyższe cele niz partyjniactwo. Pzdr

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-09-2020 [11:34] - Pani Anna | Link:

Ojej, Janusz, kto taki śmie kalać sacrum twojego bloga? Sa tacy, którzy nie doceniają głębi twoich myśli? Nie wierzę...

Obrazek użytkownika Guildenstern

20-09-2020 [14:25] - Guildenstern | Link:

A jak niby ten Jaok miał zareagować w sytuacji gdy:

"§ 2. Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary."

Jaok akurat powinien się cieszyć, że osoby, które napotyka biorą pod uwagę jego gabaryty oraz tego miśka ochroniarza co za nim łazi.Chociaż już parę razy popisowo jęczał do kamery. Inna sprawa, że on się wydaje bliski @jazgdyni osobowościowo. Już to panu wytknąłem po tym jak się pan chwalił pobiciem okularnika czy rzucaniem błotem w harcerzy. Oczywiście bez osób o tym rysie żadna armia nie zwycięży ale robienie z Jaoka pokrzywdzonej niewinności to gruba żenada. To jest performer i to czasami naprawdę bardzo agresywny. Niełatwo znaleźć ten fragment jak się nie wie:

https://wiadomosci.wp.pl/aktyw...

Obrazek użytkownika sake3

20-09-2020 [12:09] - sake3 | Link:

Szczescie,że ,,nietakt'' prof.Nowaka skończył się tylko upomnieniem bo było to kilka lat temu.Dzisiaj nie miałby tak ,,komfortowej ''sytuacji.

 

Obrazek użytkownika izabela

21-09-2020 [12:22] - izabela | Link:

bardzo dziękuję wszystkim za komentarze.Nie mogę włączyć się do dyskusji gdyż korzystam z cudzego komputera podczas wyjazdu.