Dwie drogi

Zadziwiająca jest wszechobecna symetria naszego świata. Dotyczy ona jednak nie tylko świata materialnego, ale również intelektualnej i duchowej strony człowieczeństwa.                                                         
                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Dwie drogi

Nie o takie Polske walczyłem.
A o jakie? Zapytałem – zachowując konwencję gramatyczną wypowiedzi, znanej mi już wcześniej ze słyszenia.
Widać było, że wprawiłem go w zakłopotanie, bo zmarszczył brwi i miał wyraz twarzy człowieka szukającego ratunku. Wreszcie zaczął mówić.
Mówił dość bezładnie i nerwowo. Treść zawierała szereg „elementów podstawowych”, zaczerpniętych żywcem z gazet – tych największych.
Była tam, przede wszystkim, krytyka Kościoła, który „wtrąca” się do polityki i stanowi „hamulec rozwoju” i „ostoję ciemnoty” w państwie nowoczesnym, kilka przykładów „niemoralnośći” praktykowanej pod sutannami oraz obciążenia finansowe, wprawdzie dobrowolne, ale jednak, pomniejszające dobrobyt obywateli.
Wspomniał o konieczności oddzielenia kościoła od państwa, o nietolerancji, dyskryminacji, braku poszanowania różnorodności, wykluczaniu, i żeby złagodzić nieco wypowiedź chwalił ekumenizm, celebrację innych religii w Kościele Katolickim oraz postępową, dostosowaną do współczesności, interpretację Ewangelii.
Zamilkł i patrzył na mnie dysząc.
To wszystko co ma pan do powiedzenia? Zapytałem.
Panie, poczekaj pan. Ja jeszcze nie skończyłem... No, weźmy na ten przykład dyskryminację i faszyzm.
O jakiej dyskryminacji pan mówi?
Jak to o jakiej? Ludzkiej, obywatelskiej.
Czy mógłby pan jaśniej trochę?
Więc nie słyszał pan o dyskryminowaniu mniejszości etnicznych, kobiet, zwierząt, płci i jeszcze kilka innych by się znalazło? Czy prawa człowieka się nie liczą? No?
A Konstytucja mówi coś panu ? A czy słyszał pan, jak taki jeden w telewizji obrażał aktywistki Ruchu Kobiet, zadając uporczywie pytanie : „ kto to rucha?”
Zaczynał być agresywny w tonie i obawiałem się, że przestanie ze mną rozmawiać, więc odpuściłem i postanowiłem zapytać go jeszcze tylko o faszyzm.
Kątem oka zobaczyłem, że obok nas zatrzymało się dwóch przechodniów z których jeden, w popielatej czapce, przysłuchiwał się rozmowie.
Interesujące spostrzeżenia - rzekłem, ale powiedz mi pan jeszcze o tym faszyźmie.
Proszę pana, jak naziści opanowali Europę, to zaprowadzili faszyzm. Maszerowali ulicami, robili demonstracje, a mniejszości etniczne - a czasem nawet zwykli obywatele - musiały ukrywać się, żeby ich nie zabrano do obozu.
I obawia się pan tego dzisiaj?
Nie żartuj pan, tak źle jeszcze nie jest, ale wkrótce to się to stanie.
Nie widzi pan jak chodzą? W Warszawie było ich 10 tysięcy, a chwalili się, że prawie pół miliona. Rozumie pan teraz to niebezpieczeństwo?
Prasa na całym świecie o tym pisała. Wstyd i hańba.
Facet w popielatej czapce nie wytrzymał.
Jaka prasa? Czyja prasa.? A czy wie pan kto pisze takie artykuły do tamtej prasy ? To nasze sk...syny, zdrajcy.
Nie wtrącaj się pan nieproszony – odparł mój rozmówca. Ja mówię o amerykańskiej, angielskiej, niemieckiej i innej poważnej zagranicznej prasie. Pan, z pewnością, nie znasz języków, więc co możesz na ten temat powiedzieć?
Zauważyłem, że zbliżają się do nas dwaj policjanci. Stanęli w odległości kilku metrów i patrzyli po drzewach jak ornitolodzy, wypatrujący ciekawego gatunku. W końcu, jeden z nich podszedł do nas, a drugi pozostał na miejscu.
Jakiś problem panowie?
Nie, tak sobie tylko rozmawiamy. Ładny dziś dzień, nie ma co siedzieć w domu.
Ładny, ładny. Proszę panów o dokumenty.
Ale o co chodzi? Dlaczego?
Mieliśmy zgłoszenie o zakłócaniu porządku.
Od kogo? Przecież my tylko rozmawiamy.
To nie pańska sprawa.
To powiedziawszy spisał nasze dane i wrócił do stojącego dalej kolegi, po czym obaj oddalili się poprawiając fałdy na mundurach.
Zachodziłem w głowę kto wykonał to zgłoszenie, aż nagle skojarzyłem, że mój rozmówca już na samym początku rozmowy wyciągnął z kieszeni telefon i bawił się nim cały czas. Teraz sam wrócił do tematu:
Polske, to ja chce widzieć w Europie.
Toż przecież jest.
Nie jest. Europa idzie do przodu, a Polska ciągle w tyle i som takie siły, co chcom ją z Europy wyprowadzić. Musimy gonić Zachód, a nie opóźniać. Trzeba nowoczesnego podejścia do sprawy. Przyspieszenia integracji, dostosowania edukacji, sądownictwa, waluty. Należy rozliczyć się z historią, zlikwidować antysemityzm, potępić żołnierzy wyklętych, ułatwić mniejszościom życie na równych prawach.
Zamilkł na chwilę, żeby złapać oddech. Widać też było, że odgrzebuje z pamięci resztę punktów swego expose.
Facet w popielatej czapce, który z jakichś powodów wydawał mi się znajomy, ofuknął gościa, który nie zdążył jeszcze pozbierać myśli:
A co mi pan tu bredzisz. Polska, przede wszystkim, musi odzyskać suwerenność. To pańskie wychodzenie z Europy jest infantylne, jak sam pan jesteś. Polska była, jest i będzie w Europie, czy to się panu podoba, czy nie. Zresztą, wróć się pan do szkoły podstawowej, albo kup sobie atlas geograficzny.
I jeszcze jedno Panu powiem: Kościół był i jest fundamentem Narodu i Państwa Polskiego. Bez Kościoła Polska już dawno nie istniałaby. Dlatego tak go zwalczacie.
Musimy przejąć kontrolę nad przemysłem, prasą i co najważniejsze - zasobami naturalnymi. Tacy jak pan oddali by wszystko w obce ręce i zaakceptowali status
niewolnika.
Obawiałem się, że nastąpi ostra riposta ze strony mego rozmówcy, lub może dojść do rękoczynów, ale nic takiego nie nastąpiło.Mój rozmówca spojrzał na faceta w popielatej czapce i powiedział: głupiś pan jak but z lewy nogi. A tamten nic. Milczał chwilę, po czym spokojnym głosem powiedział, kierując się w moją stronę:

Panskie pytanie jest niewłaściwie postawione. Nie, jaką Polskę chcielibysmy stworzyć, bo naród polski jeszcze, dzięki Bogu, istnieje, ale przede wszystkim, jak odtworzyć to, co utraciliśmy, by móc iść dalej.
Nic nie dzieje się nagle, lub według życzeń i wytycznych ustalonych na partyjnym spotkaniu. Narody i państwa przechodzą przez długie i burzliwe procesy historyczne, budując powoli swoją spójność i narodową tożsamość.
Te procesy uwarunkowane są sytuacją geopolityczną, gospodarczą oraz stanem państwa w danym momencie dziejowym, i trwają wieki. Wynikiem ma być coraz lepiej funkcjonujący mechanizm, w którym każdy trybik jest osiągnięciem rozwoju i udoskonalania przez kolejne pokolenia. Oczywiście wszystko to dzieje się i jest możliwe tylko w ramach określonej, nieskażonej wrogim obcym wpływem, cywilizacji.
Jest wszakże jeden odwieczny problem: bandytyzm.
Proszę sobie wyobraźić, że mieszka pan w swoim domu odziedziczonym po rodzicach i dziadkach, gdzie wszystko, w końcu, mniej więcej gra i jest urządzone według własnego planu i możliwośći .
W garażu dobry samochód, ale w sieni domu stoją żarna po dziadku, których wprawdzie pan nie używa, lecz smak zdrowego chleba wpisany jest w pańskiej pamięci i pańskich dzieci.
Święta, które obchodzili pańscy przodkowie obchodzi i pan, czasem nie znając ich genezy, ale nauczył pan dzieci i one też będą je obchodziły, gdy dorosną. Nauczył się pan bronić przed niedobrym sąsiadem, i zna odpowiedzi na trudne pytania, które niosą trudne do przetrwania czasy.
Nie jest to utopijna sielanka, bo, jak w każdym domu, są problemy, tragedie, ale jeśli jest jakieś miejsce na świecie, gdzie czuje się pan bezpiecznie i godnie, to jest to właśnie pański dom.
Któregoś dnia napadają pański dom bandyci. Dewastują budynek, okaleczają pana, kradną kosztowności, zabijają rodziców, a panu pozwalają żyć i dzielić dom z dokwaterowanymi obcymi ludźmi.
Po jakimś czasie bandyci odchodzą, zostawiając w domu nadzorcę, który podsuwa panu do podpisania umowę, mówiącą, że zrzeka się pan domu na rzecz bandytów, a w zamian za lojalność i posłuszeństwo, otrzymuje pan do użytkowania jedną trzecią powierzni, z ograniczeniami określonymi w umowie.
Umowy negocjować nie sposób - z lufą pistoletu włożoną w gębę - więc musi pan się zgodzić na warunki.
I co dalej?
Ma pan wówczas dwa rozwiązania. Nie są one, tym razem, uwarunkowane przewagą siły bandyty, a dotyczą wyłącznie pana, pańskiego charakteru, struktury psychicznej, siły moralnej i wiary - krótko mówiąc - pańskiego człowieczeństwa.
Pierwsze rozwiązanie - zgodzić się być niewolnikiem i powiedzieć sobie i innym że rozpoczyna pan „nowe” życie, lepsze od tamtego, które było.
Zrywa pan z przeszłością, robi „grubą kreskę” i stara się być innym człowiekiem - wypełniającym z nawiązką polecenia i życzenia nadzorcy - w zamian za możliwość życia oraz drobne ulgi i benefity.
Bierze pan od nadzorcy wysoko oprocentowany kredyt na remont domu, podkrada materiały za jego plecami, a nawet zamierza pan dobudować solarium. Dzieci wysyła pan za granicę, żeby się dorobiły, a sam wstępuje do partii rządzącej i po pewnym czasie otrzymuje awans na kierownika czyjejś kancelarii.
Wszystko jest niby OK, ale jest jeden szkopuł; Swoją deklaracją i zachowaniem anonsuje pan wszem i wobec swoją słabość, bezbronność i uległość, więc wystawia się pan na ataki kolejnych bandytów, wietrzących łatwy łup. Ta jedna trzecia pańskiego domu też wcale nie jest już taka pewna, bo pańscy współlokatorzy mają inne zdanie na temat podziału powierzchni.
I żeby pan nie wiem co robił i jak sobie próbował wytłumaczyć, że tak jest rozsądniej i lepiej, to wiele nocy w objęciach zmory pan spędzi - oczywiście, o ile nie jest pan ostatnim sukinsynem.
A jak pan myśli ? Co stałoby się z ludzkością, gdyby bandyci nie napotykali sprzeciwu, tylko wyrozumienie i kooperację ze strony napadniętych?
Rząd światowy byłby faktem od zarania dziejów a orwellowska wizja - niekwestionowaną rzeczywistością.
Nawet na cmentarz nie będzie pan miał ochoty pójść, bo kłuć w oczy będzie nagrobek ojca i dziadka, przed którymi stanać, byłoby, jak stanąć przed wierzycielem, któremu trzeba wytłumaczyć się z niespłaconego długu.
Druga opcja jest z pozoru trudniejsza, ale tylko z pozoru.
Opcja ta, to naturalny wywód logiczny i moralny, który zakłada, że nie chce pan być inny, nie poddaje się pan i pozostaje tym, kim był, z całym dobrodziejstwem dziedzictwa jakie otrzymał, i z celem odtworzenia i kontynuowania przerwanego przez bandytów biegu dziejów.
Tutaj, nie musi pan rozpoczynać od zera i narażać się na klęskę, bo za panem jest siła wielu pokoleń i mądrość pańskich przodków. Wiele zrobiono już przed panem.
Tu nie można przegrać.
Nie będzie łatwo. Trzeba będzie wykazać się inteligencją, determinacją, niezłomnością, nawet podstępem, ale to są cechy prawdziwego człowieka. A jakim chce pan być?
Wroga można pokonać nie tylko, wybebeszając mu flaki, ale na tysiące innych sposobów.
Na studiach, gdy przychodziły ciężkie czasy mawiało się: „masz głowę i ch.j, to kombinuj”.
Tacy jak ten - tu wskazał na mojego rozmówcę - chcą zrobić z nas niewolników, i doprowadzić do unicestwiena narodu przez wrogie, od początku istnienia Państwa Polskiego, nacje. My powinniśmy wiedzieć lepiej co mamy robić i jak przywrócić Polskę.
Jeszcze raz powtórzę: nie musimy rozpoczynać od zera, jakbyśmy spadli nagle z księżyca. Byliśmy kiedyś mocarstwem, tu na tej ziemi, i w naszej historii były nie tylko klęski. Trzeba o tym pamiętać, chociaż wrogowie starają się temu zaprzeczać.
Słuchałem z zainteresowaniem, ale zrobiło się już późno, więc rozeszliśmy się, każdy w swoją stronę.
Idąc, myślałem o facecie w popielatej czapce, o tym jak formułował myśli, o treści jego wypowiedzi i coraz bardziej byłem przekonany, że widziałem go w czasie jakichś obrad plenarnych transmitowanych przez telewizję.
Piękna kobieta przeszła mi drogę. Ponoć to dobry znak. Widok jej sylwetki, kołyszących się bioder, zadziałał na mnie jak odgromnik odprowadzający napięcie, spowodowane rozmową i gonitwą myśli.
Instynktownie podążałem za nią jakiś czas, po czym skręciłem w boczną uliczkę, zatrzymałem się i straciłem ją z oczu.
Przypomniało mi się, że dziś w nocy w Sejmie miało odbyć się głosowanie nad ważną dla Polski ustawą.

kmeehow

czerwiec 2020
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika maxilampus

16-06-2020 [18:18] - maxilampus | Link:

Witam Pana..
..."w popielatej czapce, o tym jak formułował myśli, o treści jego wypowiedzi"..
W mojej opini on nie "formulowal mysli" i tresci nie nalezaly do niego..Sluzyl jako pudlo rezonansowe..Zniewolony Umysl..jak "cymbaly brzmiace na wietrze" w przeszlosci..

Obrazek użytkownika kmeehow

17-06-2020 [23:42] - kmeehow | Link:

Również witam.
Może tak, może nie?
Koła nie wynajduje każde pokolenie, czy każdy filozof.
Zostało wynalezione i trzeba z niego korzystać.
Wiem, że notka jest "na potępienie", ale czasem i z tego mogą płynąć jakieś wnioski.
pozdrawiam 

Obrazek użytkownika paparazzi

16-06-2020 [20:29] - paparazzi | Link:

Piękna, krótka nowoczesna historia Polski powiązana z dniem dzisiejszym. Ach żeby ludzie chcieli to wiedzieć a intelekt pojąć. Odczytałem z tego tekstu kawałek mojej rodzinnej historii.

Obrazek użytkownika kmeehow

16-06-2020 [21:15] - kmeehow | Link:

paparazzi
Zastanawiałwm się, czy nie zakończyć tą notką mojego tutaj blogowania, ale wystarczył jeden taki komentarz jak Pański i wiem, że warto zostać, mimo wszystko.
Dziękuję i pozdrawiam.

Obrazek użytkownika tricolour

16-06-2020 [21:33] - tricolour | Link:

@Kmee

Proszę zostać. To często trudne, bo forum zabiera choćby czas, a także zżera emocje. 

Ale jest Pan jedyną osobą na forum, która wnosi spokój. Drugą, którą znam w necie (trzecią jest moja żona, ale mówię o tylko dlatego, że wiecej takich nie znam już w ogóle).

To wyjątkowo rzadki dar.

Obrazek użytkownika kmeehow

16-06-2020 [23:07] - kmeehow | Link:

Dziękuję tricolour. Zacny z Pana człowiek.
pozdrawiam

Obrazek użytkownika EsaurGappa

16-06-2020 [22:09] - EsaurGappa | Link:

Dawaj dawaj nawet okruchy prawdy są na wagę złota!
Prawdziwie cierpiące jest ostatnie powojenne pokolenie Polaków które musiało znieść takie upokorzenie przed całym światem.Prawdziwi patrioci i zdrajcy summa summarum i tak musieli żyć jedni z drugimi w miarę spokojnie.Jak było wszyscy wiemy a kto nie wie niech pozbędzie się złudzeń że ich dzieci,czy wnuki są inne.
 

Obrazek użytkownika kmeehow

16-06-2020 [23:09] - kmeehow | Link:

Dokładnie tak było jak Pan pisze.
Dziękuję i pozdrawiam

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-06-2020 [22:50] - wielkopolskizdzichu | Link:

Uczmy się kochać blogerów.
Tak szybko odchodzą, szybciej niż kropla porannej rosy na płatku róży, rozgrzanym bezlitosnym blaskiem Słońca. 

Obrazek użytkownika kmeehow

17-06-2020 [10:03] - kmeehow | Link:

I mądrych komentatorów, też.
pozdrawiam

Obrazek użytkownika paparazzi

17-06-2020 [03:05] - paparazzi | Link:

O nie chcial bym być potraktowany, sorry, argumentum ad vanitatem. Wiem kim jestem. Tez pozdrawiam.

Obrazek użytkownika kmeehow

17-06-2020 [09:59] - kmeehow | Link:

Nic z tych rzeczy. Nie mam powodów się krygować, a to co napisałem, napisałem od serca.
A z tym "wiem kim jestem" proszę nie przesadzać. Nikt z nas do końca nie wie kim jest.
Wiemy na kogo się kreujemy i jak chcemy być postrzegani, ale niewiele poza tym.
Dopiero nagłe sytuacje ekstremalne są testem kim jesteśmy.
Vide ostatnia wojna, jej bohaterowie, święci, zdrajcy, tchórze.
 

Obrazek użytkownika paparazzi

17-06-2020 [17:52] - paparazzi | Link:

Musze się z tym zgodzić ale dobrze mieć ugruntowany moralny core. Niesamowite jakie kiedyś wrażenie na mnie zrobiła  książka Molnara "Chłopcy z Placu Broni".

Obrazek użytkownika kmeehow

17-06-2020 [19:09] - kmeehow | Link:

Na mnie też. Wspaniale zarysowane charaktery i sytuacja ze sprzedanym Placem Broni, też nam się z czymś kojarzy.

Obrazek użytkownika maxilampus

17-06-2020 [00:51] - maxilampus | Link:

.." Symetria intelektualnej i duchowej strony człowieczeństwa"...
Roznie Europejczyk moze rozwazac temat Czlowieczenstwa..wedle klasycznego Greckiego wzorca lub . Lacinsko-Chrzescijanskiego..
Dwa inne swiaty dwa rozne punkty odniesienia..
...Ta czesc  pisalem przed dzisiejszym spacerem..Wlasnie wrocilem z niego.Lipy tak pieknie pachna.. Nie mam juz zamiaru tego tematu kontynuowac.
Nie mam rowniez zamiaru kontynuowac w Blogosferze na NB..Po 16 latach obecnosci tutaj ,mam juz dosc....
Mam dosc uczestniczenia w tym falszywym swiecie, Polskiej ,falszywej i zaklamanej rzeczywistosci,,Zafalszowanych ludzi,z  i ich zafalszowanymi i urojonymi problemami..
Popelnie jeszcze jeden komentarz na blogu Krzysztofa ( o ile admin go pusci) Zegnam ..Przestalem wierzyc w Polske i Polakow..Cala klasa polityczna do tego sie przyczynila...Polska i Polacy okradli mnie z moich marzen o niej..
Zegnam Marcheba ,ktorej piosenki i ich tresci trafily do mojej duszy ,dedykuje ja na koniec Pielgrzymom jak ja.. :https://www.youtube.com/watch?...
I heard I lost it on the grapevine
I must admit I had a great time
There are words for people like me
But I don't think there's very many

I've gained the world and lost my soul
Maybe it's 'cause I'm getting old
All the people that I know
Have gained the world and lost their soul

There's no persuasion that I'm into
I've made some sense of what we've been through
We should form a new foundation
If we could find the right location

Is it prey
On display
I'm feeling weak

I've gained the world and lost my soul
Maybe it's 'cause I'm getting old
All the people that I know
Have gained the world and lost their soul

I've gained the world and lost my soul
Maybe it's 'cause I'm getting old
All the people that I know
Have gained the world and lost their soul ....
Dla Autora i Imcia :
https://www.youtube.com/watch?...
....with the moonlight to guide you
Feel the joy of being alive
The day that you stop running
Is the day that you arrive
And the night that you got locked in
Was the time to decide
Stop chasing shadows
Just enjoy the ride
 

Obrazek użytkownika kmeehow

17-06-2020 [09:46] - kmeehow | Link:

@Maxilimpus
Chciałoby się wykrzyczeć: Góralu, czy ci nie żal? Góralu, wracaj do hal.
No cóż. Nie tylko rozumiem Pana, ale czuję dokładnie to samo.
Ale, wie Pan co? Gdy myślę, o sobie, o swoim „ja”, że jestem zmęczony, że mam dość, jakoś automatycznie, w sposób niechciany, nachalnie wciskają mi się w głowę obrazy młodych ludzi nie zmęczonych, tryskających zdrowiem z lufą pistoletu przyłożoną do potylicy i za chwilę spadający do zbiorowej mogiły bez żadnej drugiej szansy. Nie mogę uwolnić się od tych i podobnych obrazów i nagle zaczynam czuć się źle, jakbym był niegodnym dezerterem.
Jeszcze niedawno myślałem o tym, że być może, mimo wszystkich konspiracji i nieufności systemowych, byłaby szansa spotkać się z Panem i Imć Waszeciem przy kuflu piwa i pogadać
jak ludzie, nie tylko jak blogerzy, ale...
pozdrawiam serdecznie i dziękuję za piękną dedykację

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-06-2020 [14:49] - Imć Waszeć | Link:

Dzięki Max. W ramach odpowiedzi link do subtelnego triphopa ;))))
Portishead, Morcheeba, Bonobo: https://www.youtube.com/watch?...
Interesujący dualmix: Massive Attack vs Portishead - Teardrop on Roads: https://www.youtube.com/watch?...
Jednak ja wole oryginał. Jest taki jakby bardziej skondensowany i sprawia wrażenie dużej spójności: https://www.youtube.com/watch?...

Love, love is a verb
Love is a doing word
Fearless on my breath
Gentle impulsion
Shakes me, makes me lighter
Fearless on my breath
Teardrop on the fire
Fearless on my breath

Night, night of matter
Black flowers blossom
Fearless on my breath
Black flowers blossom
Fearless on my breath
Teardrop on the fire
Fearless on my

Water is my eye
Most faithful mirror
Fearless on my breath
Teardrop on the fire
Of a confession
Fearless on my…

炎かつ雨 ... 火の涙

https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

17-06-2020 [08:28] - rolnik z mazur | Link:

Więcej takich tekstów. Są 3 sprawy, które powinny nas zjednoczyc- wolność gospodarcza, trwanie w wierze katolickiej i dobrze rozumiana solidarność narodowa. Wtedy może wyzwolony się z tego domu niewoli i upodlenia
 Super tekst , pozdrawiam

Obrazek użytkownika kmeehow

17-06-2020 [09:48] - kmeehow | Link:

Rolniku, pańskie słowa są dla mnie szczególnie cenne.
dziękuję i pozdrawiam

Obrazek użytkownika Czesław2

17-06-2020 [19:51] - Czesław2 | Link:

Rolniku, zdajesz sobie sprawę, że wolności gospodarczej nie ma nigdzie na świecie? Wolność gospodarcza jest postrzegana między innymi z równością. Niestety, gdy banki stały się pełnoprawnym graczem na rynku za swoją rezerwą cząstkową wszystko szlag trafił. Sądzę, że tego tematu tutaj tłumaczyć nie trzeba, tylko czasem przypomnieć.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

17-06-2020 [20:49] - rolnik z mazur | Link:

@ czeslaw 2

nie było i nie ma. I nie o to chodzi.rezerwa cżstkowa nie ma nic do rzeczy, chociaż jesteś na ścierzce i kierunku Pzdr

Obrazek użytkownika Czesław2

17-06-2020 [21:08] - Czesław2 | Link:

Nie rozumiem odpowiedzi. Jeśli ja mogę wydrukować pośrednio dowolną ilość kasy a Ty nie, i pójdziemy z takimi aktywami na giełdę, to mamy równe szanse?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-06-2020 [23:58] - Imć Waszeć | Link:

W takiej przestrzeni musi być najpierw określona jakaś norma. Jeśli normy nie ma, to wszystkie sytuacje są możliwe. W przypadku opisanego przez Rolnika systemu dwuwalutowego w Chinach, celem jest odizolowanie rynku wewnętrznego od mechanizmów i skutków normowania, stosowanych przez zarządzających pieniądzem zewnętrznym. Jest to element globalnej wojny gospodarczej. Ot taka zagwozdka dla ryżych - "monety" i "zapisy" jak tu kiedyś opisywałem. :))

PS: "Monety" są odrobinę więcej warte, bo można je wywieźć, ale to w "zapisach" dokonuje się większość operacji wewnątrz odizolowanego systemu finansowego. Najczęściej nie ma tam takiego mądrego, a już na pewno tak odważnego, żeby zapytał ile jest "zapisów" w obrocie. W zasadzie jest to przymus dla współczesnych gospodarek, bo nie jest wykonalne nagłe "zmonetyzowanie" wszystkiego, żeby zobaczyć jak mają się "zapisy" do ilości dostępnych dóbr. Stąd naciski na przelewy, płatności kartami itp. hece. Kiedy tylko komuś uda się krzyknąć 'sprawdzam', to robi się tak jak na Cyprze.

Obrazek użytkownika kmeehow

18-06-2020 [01:36] - kmeehow | Link:

Imć Waszeci,
Czy Pana zdaniem Bitcoin mógłby załatwic sprawę wewnętrznego rachunku i zewnętrznej bariery
bez potrzeby tworzenia systemu dwuwalutowego?
Ostatecznie, dualność mogłaby mieć miejsce na poziomie komputerowym, ale w praktyce byłaby jedna waluta. Jak widzi Pan przyszłość Bitcoin, czy tego typu walut w polskiej rzeczywistości?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

18-06-2020 [11:51] - Imć Waszeć | Link:

Bitcoin jest już za starym systemem, żeby konkretnie on stał się jakąś alternatywą dla cudzych "monet" wypłukujących dobra z rynku częściowo zamkniętego. Ponadto on sam właśnie jest narzędziem wypłukiwania. Trzeba opracować nową analogiczną walutę i nowe zasady wyliczania wartości. To dobra są realne, a nie ich wartości. Wartości przypisywane są na podstawie niezbędności dobra, użyteczności, chęci posiadania, mody itp. Ludzie na zachodzie za grubą kasę kupują Bitcoiny, bowiem spekulują zgodnie z jego definicją, że jego wartość będzie stale rosła. To skutek skończonej liczby Bitcoinów. Czyli jeden Bitcoin z roku 2010 o wartości $1, w roku 2050 może mieć wartość k*$1. Z tym, że następują co jakiś czas forki, czyli rozdzielenia na dwie różne linie waluty. Nie jest to jakaś indywidualna wada, gdyż cały wewnętrzny rynek finansowy jest oparty na obietnicy, że gdy ja otrzymam papierek opiewający na jakąś sumę, to za samą obietnicę kupię chleb, a gwarant zapłaci tę sumę każdemu okazicielowi. gdyby to nie działało, to wielu ludzi musieliby ze sobą targać skrzynie pełne złota. ;)

Dlatego wewnętrzna waluta zwana "zapisami" w moim pomyśle wirtualnej ekonomii jest tylko i jedynie wyrażeniem całego obrotu, czyli sprzedaży/kupna wszystkich dóbr i usług według ich aktualnej wartości dla uczestników gry rynkowej. Jest to zapis czysto księgowy, czyli zlokalizowane do jednego "miasta" (w grze serwer). Nie ma sensu dociekać ile jej jest w danym momencie, bo nie znamy wszystkich zawieranych transakcji. Wyrażeniem siły ekonomicznej miasta jest więc druga waluta, zwana "monetą". Bicie monety jest już przywilejem niektórych, tak samo jak tylko niektórzy mogą wystawiać weksle. W ten sposób spekulacje cwanej brodatej społeczności rozproszonej po różnych miastach, gdzie ceny są różne, staje się zależna od zasad przeliczania "zapisy miasta A" -> "monety miasta A" -> "monety miasta B" -> "zapisy miasta B". Nie ma w tym nic szczególnego, bo ten system panuje w rozliczeniach bankowych, gdy np. dokonujemy zakupu i przelewu pomiędzy Polską i USA. Właśnie tak to działa z technicznego punktu widzenia. Jedyny problem stanowi stały nacisk na równanie cen dóbr, co jest ekonomicznym bezsensem. Woda na Saharze będzie zawsze towarem deficytowym, zaś piasek na Grenlandii. Dlatego nie da się wprowadzić cen globalnych.

Ten pomysł trudno jest wytłumaczyć za pomocą samego machania rękami. Trzeba trochę matematyki. Sam pomysł zrodził się podczas moich szaleństw na Second Life, gdzie był system pieniędzy zbieranych z drzewa, krzeseł, gdzie zarabiało się za siedzenie itp. atrakcji, których wspólnym mianownikiem był system typu "pay back" za uczestnictwo w czymś. Próbowałem obliczyć, czy opłacałoby się stworzyć własny serwer z takimi krzesełkami i w jaki sposób stworzyć obieg pieniądza, żeby siedzący także go wydawali. Skomplikowana sprawa, wymagająca wstępnie zrozumienia jak działają procesy stochastyczne. Zresztą to działa w realu. To różne portale społecznościowe z grami i sklepami.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

19-06-2020 [18:50] - Imć Waszeć | Link:

"Cryptocurrency: Redefining the Future of Finance" : https://www.visualcapitalist.c...
Wszystko pokazane na obrazkach. Przyszłość to "decentralized finance" (DeFi) i analogicznie zdecentralizowana bankowość. Właśnie to świetnie pasuje do mojego modelu enklaw. Każda enklawa byłaby takim "miastem" bijącym własną "monetę", ale wewnętrznie rozliczające się jak sobie tam chce. A nie tak, jak chcą posiadacze większości pieniędzy świata.
"Decentralized Finance, Explained": https://cointelegraph.com/expl...
Polecam też pracę na ten temat:
"Blockchain disruption and decentralized finance: The rise of decentralized business models" - Yan Chen, Cristiano Bellavitis (rok 2020). Łatwiej wygooglować, bo link ma kilometr, potem trzeba coś kliknąć (portal Sciencedirect lub ELSEVIER plik 1-s2.0-S2352673419300824-main.pdf).

PS: Co zaś do naszego ostatniego tematu o czasie i przestrzeni, a konkretnie tego, co o nowej fizyce na poziomie Plancka (geometrie nieprzemienne i centra algebr Banacha;) sądzi ks.prof. Michał Heller, polecam film: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-06-2020 [12:44] - Imć Waszeć | Link:

W Hiszpanii powstaje gejowska biblia. Przekonuje się dzieci, że życie LGBT jest ciekawsze: https://www.youtube.com/watch?...
Lewusy już dziś nie odpowiadają za swoje zbrodnie, a co będzie dalej? Pieniądze tam dziś nie idą na potrzebujących, tylko na zboczeńców. Kto daje na to pieniądze? Pytanie retoryczne. Wystarczy trochę poczekać i wszystko stanie się jasne. Gdy w Danii powstała Biblia, w której wyeliminowano lub zastąpiono wszystkie słowa "żyd" i "Izrael", np. słowami "my", nasz", "lud", na świecie rozpoczął się jazgot i huragan semickiego oburzenia. Natomiast gdy hiszpańska Biblia będzie opisywać stosunki homoseksualne postaci ze ST, a nawet Boga, molestowanie dzieci itp. atrakcje, będzie na świecie martwa cisza. Zakładamy się? Bo Eskimosom z plemienia wybranego przez Szatana o to właśnie dokładnie chodzi. Właśnie o to. Wzorzec idealnego relatywizmu zwanego prześmiewczo Testamentem nie ma dla nich żadnego znaczenia, prócz tego, żeby miało zadane przez nich znaczenie dla nas. Kolejny przykład kłamliwości jest tu: „Rz”: Departament Stanu USA pisze o „polskim antysemityzmie” - http://www.bibula.com/?p=114821 Kaczyńskiemu wydaje się wciąż, że obłaskawił Lewiatana, a tu taki zonk. Bo "W USA trwa rewolucja komunistyczna! " - http://www.bibula.com/?p=114718 , a jak się trafnie wyraził pewien czytelnik "maRek OczOplĄs: LGBT działa wg schematów wypracowanych przez eskimoskich rasistów". I jeszcze dodatki, żeby się dłużej nie łudzić, iż da się z tym uporać pojedynczo, bo to wszystko działa na jednym silniku z USA:

"Mosbacher zrobiła awanturę Dudzie o LGBT?! Jonny Daniels poucza prezydenta!" - https://www.youtube.com/watch?...
Marek Jurek ostrzega: ideolodzy gender nie cofną się przed cenzurą Nowego Testamentu! - http://www.bibula.com/?p=104216
Hiszpania: gender krytykować nie wolno. Nawet biskupom podczas homilii - http://www.bibula.com/?p=89100
"Not Good to be Alone: Rethinking the Bible and Homosexuality" - https://www.abc.net.au/religio...

A skoro już jesteśmy tutaj, to warto zauważyć jakie są konsekwencje literalnego traktowania tekstów z Biblii. Gdy gdziekolwiek pojawia się słowo miłość, w jakimkolwiek kontekście np. "m. bliźniego", to my starokulturowcy rozumiemy to na bazie naszej starej kultury. Natomiast zboki wszystko to sprowadzają do zapinania w popielnik. Właśnie tak działa lewacki świat. Ojciec rodziny mówi lewakowi, że bardzo kocha własne dziecko? To musi pedofil i tyle. Tak uzasadnia zboczoną tezę lewaków marksistów, używając na pozór zwyczajnych i zrozumiałych "dla wszystkich" słów. Problem w tym, że lewacki koronawirus atakuje mózg, zaczyna od pomieszania słów i znaczeń plus zniszczenia pamięci. Prawica tego nie rozumie i dalej próbuje z lewactwem dyskutować, zawstydzać, a nawet przekonywać logicznie. "Antifa to terroryści! Dr Ozdyk analizuje taktykę tej lewicowej organizacji!"- https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika kmeehow

17-06-2020 [19:03] - kmeehow | Link:

Imć Waszeci, pisze Pan:

„Problem w tym, że lewacki koronawirus atakuje mózg, zaczyna od pomieszania słów i znaczeń plus zniszczenia pamięci „
Otóż to.
Biblia nie jest winna jej przekrętnej i zboczonej interpretacji.
A przykłady, linki które Pan podaje są przerażające. Osbiście, nie mam wystarczająco dużo odporności, żeby te apokaliptyczne wieści asymilować. Sytuacja staje się drastycznie nagląca, jak to przedstawia Rolnik z Mazur.
Jeśli mówimy o Apokalisie, to wydaje się, że jesteśmy u jej początku i że Biblia ma w tym miejscu rację. Nieprawdaż?
pozdrawiam

Obrazek użytkownika sake3

17-06-2020 [13:07] - sake3 | Link:

,,My powinniśmy wiedzieć lepiej co mamy robić i jak przywrócić Polskę''.Jacy my?Żeby cokolwiek zrobić to trzeba o tym rozmawiać,dyskutować,powołać się na autorytety.Gdzie je mamy dzisiaj? Zostały ośmieszone,zastraszone przez tych którzy uważają się za Europejczyków i których polskość uwiera.Gdzie widzi Pan kadry które sa w stanie poprowadzić naród,może na uczelniach opanowanych przez elity typu Sadurski czy Hartman z ich knajackim językiem i chamstwem?Ja dziękuję Bogu,że studia podjęłam z zamilowania do nauk ścisłych i skończyłam bez indoktrynacji lewacką poltyką.Dzisiaj prawdziwymi autorytetami stali się zwłaszcza dla młodzieży róznej maści celebryci nadając nam ton życia bez żadnej wartości.To oni mają być naszymi przewodnikami ku intelektualnej i duchowej strony człowieczeństwa?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

17-06-2020 [13:48] - rolnik z mazur | Link:

@ sake 3

Jacy my ? I kto do tego doprowadził. ? Prosze o odpowiedź - co z tym robić ? Pzdr

Obrazek użytkownika sake3

17-06-2020 [15:15] - sake3 | Link:

Ja też zadałam to pytanie Autorowi.Przede wszystkim trzeba trwać przy swoim zdaniu i przestać się bać.Ja nie reaguję na zaczepki na NB ,na nazywanie mnie przez przez Pana baranem a przez paniusię Panią Annę idiotą z ilorazem inteligencji równej rozmiarowi buta.Co zauważyłam na NB,zresztą i na innych portalach?Nieustanną krytykę rządu i tych którzy do tej krytyki nie przychylają się.Nieustanne przekonywanie,że rząd jest do kitu.Tyle że krytykanci nie wspomną ani słowem o rzadach poprzednich,o aferach poprzednich,nie potrafią nawet wskazać kogo i z jakiej partii by w tym wymarzonym przez siebie rzadzie widzieli.Czy naprawdę wszystkie działania rządu były złe lub nietrafione,albo propagandowe?Gdyby nie nieustanne walenie w rząd w mediach,w prasie internecie może jeden z drugim Polak potrafiłby się zastanowić co wybrać 28-go czerwca.Teraz obawiam się,że wybierze na prezydenta dyletanta i narcyza Trzaskowskiego zwiazanego z KGB poprzez swoich doradców (gen.Cieniuch) i czlonka jakiejś sekretnej grupy Bilderberg.No ale to nieważne,przecież ważniejsze były maseczki,obroże i łamanie przez ich noszenie praw człowieka. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-06-2020 [15:47] - Pani Anna | Link:

@sake3
fakt, przesadziłam z tym rozmiarem buta jako wyznacznikiem Pani inteligencji. Przeszacowałam.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

17-06-2020 [16:22] - rolnik z mazur | Link:

@ sake 3

przeczytaj co napisalem w moim blogu. . Tu już nie ma czasu na błedy. Naprawde nie rozumiesz tej gry ? Pzdr

Obrazek użytkownika sake3

17-06-2020 [16:46] - sake3 | Link:

Owszem ,przeczytałam.Błędów nie robi ten co nic nie robi.Pisze Pan że nie mamy jako naród  już czasu.To prawda nie mamy.Tylko dlaczego nie założymy poprawki że większośc z tych błędów wynika z działania opozycji?Nieustanne donosy do UE,wołania o sankcje,krecia robota samej UE wobec Polski,nieustanne występowanie o wotum nieufności dla kolejnych ministrów,hucpy sejmowe i intrygi Grodzkiego nie przyczyniało się aby do popełniania tych błędów stale atakowanego rządu?A co Pan zrobił w tej sprawie jako bloger?Jechał Pan równo z opozycją po tym rządzie naskakując na każdego kto ośmielił się mieć inne zdanie.Niech Pan wskaże choc jeden swój blog na którym by nie wieszał psów na prawicy i wskazał jawne antypolskie działania opozycji.Czemu Pan milczał?To właśnie tacy jak Pan ,a jest was wielu daliście przyzwolenie na zniszczenie prawicy i jedynego normalnie działającego rzadu. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

17-06-2020 [18:49] - rolnik z mazur | Link:

 sake,

olejmy to. obawiam sie , że ma  pan racje pzdr

 

Obrazek użytkownika kmeehow

17-06-2020 [17:30] - kmeehow | Link:

Droga Sake3
Pytanie z pozoru płytkie i prowokacyjne, jakie przewijają się w dyskusjach na każdym forum, ale tylko z pozoru.
Zapytam więc Panią: czy czuje pani więź ze swoją mamą, tatą, rodzeństwem i czy ta więź jest inna niż z jakąś Franią, znajomym Ziutkiem, Staszkiem? Podpowiem Pani - tak, czuje Pani mocną więź.
Rodzinne więzy są więzami o szczególnej ważności.
Teraz, czy czuje Pani więź z ludźmi, których żywotne interesy są takie jak Pani? Na przykład w dziedzinie obrony dóbr materialnych, dziedzictwa kulturowego, etc...? Oczywiście, będzie Pani bronić dorobku swego i dorobku Pani przodków jak lwica.
Czy czuje Pani więź z ludźmi o takim podobnym stopniu duchowości, podobnych marzeniach i planach na przyszłość? Tak, wśród tych ludzi czuje się Pani najlepiej.
Przykłady można mnożyć, ale myślę, że wyraziłem się jasno.
To właśnie są owi „my”, o których Pani pyta.
pozdrawiam