Nie pozwól sobą manipulować

Należy jeszcze bardziej rozkołysać łódkę. Wtedy to pasażerowie skupią się na swoim bezpieczeństwie a w zagrożeniu namiętnie będą podziwiać bohaterskiego sternika. Metafor na temat zarządzania społeczeństwem jest bardzo wiele. Jest też taka o kozie. Jeżeli społeczeństwo narzeka, że ma małą przestrzeń życiową, np. ciasne mieszkanie, wprowadź im do mieszkania kozę, czyli jeszcze bardziej utrudnij egzystencję. Po co? Bo, kiedy uwolnisz ich od kozy, gdy rozkażesz im kozę sprzedać, narzekający odczują to jako gwałtowną ulgę. Proste?
Co najmniej od czasu panowania faraonów ludzkość specjalizuje się w zarządzania grupami swoich współbraci. Wśród metod jest także najdawniejsza, biblijna i ewangeliczna - podburzanie tłumów. Trwa i niezmiennie nadal jest najbardziej skuteczna. Specjalizowali się w tym królowie, teraz zajmują się tym władcy medialni. Metoda jest taka sama - opłacone słowo. Schemat jest tak prosty i czytelny, iż każdorazowo doznajemy zdziwienia, że jednak nadal działa. Działa, ponieważ nasz niedoskonały atawistyczny układ nerwowy mimo, że całym jestestwem temu się przeciwstawiamy, uruchamia odwieczne kody alarmowe.

Nawet tonem wypowiedzi, sposobem układania zdań, wykrzyknikami, możemy do podświadomości odbiorcy, rozmówcy, słuchacza, wprowadzić sygnały alarmowe o grożącym niebezpieczeństwie. Odbiorca choć, jemu samemu się wydaje, że potrafi oddzielić podszczuwanie od rzeczywistości, popada w popłoch, a w zasadzie w popłoch wpada jego organizm. Zaczyna się produkcja chemiczna adrenaliny a wyprodukowane paliwo musi zostać wypalone. Stąd już tylko krok do działań irracjonalnych, czyli ratuj się kto może. Zarządzający lękiem, staje się zarządzającym tłumem.

Jest to tym ciekawsze, że manipulowani zarzekają się o posiadaniu swojej wolnej woli. Czytają najnowsze książki z dziedziny socjologi i polityki społecznej, mają ugruntowane przekonania, żaden podżegacz nie ma na nich wpływu. Nic bardziej mylnego.

Badając wpływ reklamy na odbiorów, stwierdzono, jednak na usprawiedliwienie dodam, że nie tak dawno, że nawet kiedy nie patrzmy na reklamę, ale znajduje się ona w naszym polu widzenia oddziałuje na nas i kształtuje nasze decyzje. Krótko mówiąc - jeżeli ci się wydaje, że bilbord z reklamą rajstop nie wpływa na twoje pobudzenia seksualne jesteś w błędzie. Twierdzisz że nie działają na ciebie kobiece uda? Nadal jesteś w błędzie. Jeżeli uda były w twoim polu widzenia do mózgu popłynęły już odpowiednie sygnały.

Jeszcze gorzej sprawa się przedstawia jeżeli chodzi o dźwięki, które docierają do twojego mózgu. Nie słuchasz przemawiającego w telewizorze autorytetu, bo akurat krzątasz się w kuchni, ale twój mózg go słyszy, analizuje jego ton, rozważa jego komunikaty, pod kątem twojego bezpieczeństwa. Jest zagrożenie, łódka się kołysze, musicie kupić natychmiast kozy i zakwaterować je w swoich mieszkaniach. Jeżeli tego nie uczynicie, biada nam, biada, wszyscy zginiemy.

Irracjonalne? Śmieszne? Nie bardzo. Twój mózg już zadecydował, pierwotne lęki zostały uruchomione, ratuj się, kto może - a nawet jeżeli nie ma zagrożenia, to co w końcu przeszkadza mi koza. Jeżeli mówi to autorytet? Kupujemy kozę.

Istnieje obrona przed tym masowym szaleństwem. To po pierwsze świadomość. Nie zmienię rozkazem swojego organizmu, on nadal będzie produkował adrenalinę, gdy krzykną "zagrożenie! alarm!" ale mogę spróbować nad tym zapanować. Po drugie, trzeba unikać odbioru treści w tzw. tle. Idiota krzyczący na całą wioskę, że "zgroza i skandal!" "niebezpieczeństwo i zagrożenie!" jest nie groźny. Jest łatwo definiowalny, rozpoznawalny, no taki sobie powiedzmy koloryt lokalny. W każdej społeczności trafia się egzaltowany głupek, tolerowany na posadzie błazna. Jednak głupek i autorytet, to już jest mieszanina nieubezpieczana. Głupek podparty autorytetem, może doprowadzić do zbiorowej autodestrukcji. Oczywiście podburzony tłum, po jakimś czasie, ochłonie, dojdzie do przytomności, ale wtedy najczęściej okazuje się, że jest to za późno. Podjęto działania destrukcyjne, wycięto zagrażające bezpieczeństwu drzewa, choć nie zagrażały, zburzono zabytkowe budynki, choć były cenne i do uratowania, zwolniono pracownika, choć był wartościowy.

Ostatecznie płacący za podburzanie tłumu, utrzyma się na powierzchni, bo zawsze zdąży kazać sprzedać kozę ale głupek pozostanie głupkiem. Jaki będzie mia dorobek życia? Podburzałem tłum, kołysałem łodzią, kazałem kupować kozy? Szczułem na ludzi. Czyż robiłem coś złego? Legalnie zarabiałem pieniądze. Pieniądz jak wiadomo nie śmierdzi.

Oczywiście tak jak i w atawistycznym zakodowaniu naszego jestestwa, tak i w tym przypadku pod wpływem tego tekstu nie dojdzie ewolucyjnych zmian. Nie przestaniemy ulegać reklamom, dziwnym autorytetom i szczującym sensatom. Pełni lęku, w rozkołysanej łodzi, zrobimy wszystko dla iluzorycznego bezpieczeństwa, nie zastawiając się kto i dlaczego tą łodzią kołysze. Będziemy ulegać, bo tak jesteśmy zbudowani. Ewangeliczna rewolucja Jezusa polegała na pokazaniu wartości nadrzędnych nad władzą i autorytetami. Oderwanie się od zwierzęcego atawizmu na rzecz wartościowania jest procesem ewolucyjnym. Do dzisiaj ta nauka jest aktualna, tylko nadal mimo dwóch tysiącleci mamy problem z jej zrozumieniem. Pozostaje praktyczne wezwanie do czujności, by nie dać sobą manipulować.

JB tekst dla www.kolobrzegwiary.pl

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-05-2020 [15:02] - Pani Anna | Link:

Mądrego, to i warto poczytać. Nawet, jeżeli to wołanie na puszczy.

Obrazek użytkownika Jarosław Banaś

24-05-2020 [14:16] - Jarosław Banaś | Link:

Dziękuję,  miło się piszę w dobrym gronie. 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

23-05-2020 [17:40] - Kazimierz Kozio... | Link:

100/100. trzeba z tym przekazem docierac do jak najszerszego kregu odbiorcow i nie zrazac sie wydawaloby sie niklymi efektami. niestety odpornosc spoleczenstwa na manipulacje maleje albo manipulacja staje sie coraz bardziej wyrafinowana przez to ze bywa tak subtelna ze poczatkowo trudna do wyczucia, a pozniej ofierze manipulacji wypada wierzyc w to ze okreslone poglady czy zachowania wypracowala samodzielnie.
czy kazdego mozna zmanipulaowac? bez nadzwyczajnych srodkow pewnie nie kazdego, jednak prawdziwych spustoszen dokonuje manipulacja mas poprzez wyrobnikow mediow czyli ludzi zmanipulowanych przez nadrzedny osrodek sterowania masami. takie osrodki to profesjonalisci wiec uczciwi pracownicy mediow tym bardziej powinni byc czujni 

Obrazek użytkownika Jarosław Banaś

24-05-2020 [14:15] - Jarosław Banaś | Link:

Liczę na kolejne teksty na ten temat. Dziękuję. 

Obrazek użytkownika maxilampus

23-05-2020 [19:26] - maxilampus | Link:

Obraz zjawiska prawidlowy..i mechanizmy powszechnie znane..No i co z tego ? mozna zadac sbie pytanie ?
Kto w naszej rzeczywistosci "kolysze ta lodka obecnie " ?..po nazwisku  !! Na to autorowi zabraklo ,odwagi ? stara sie byc politycznie pprawny ?
Operowanie ogolnikami nic nie zalatwi, nie rozwiaze problemow..Autor doskonale wie o tym..wiec dlaczego Autorze ?

Obrazek użytkownika Jabe

23-05-2020 [19:44] - Jabe | Link:

Ano właśnie.

Obrazek użytkownika Jarosław Banaś

24-05-2020 [14:15] - Jarosław Banaś | Link:

Było jest i będzie. ostatecznie wszyscy łódką kołyszemy... 

Obrazek użytkownika maxilampus

24-05-2020 [00:52] - maxilampus | Link:

..."Ewangeliczna rewolucja Jezusa polegała na pokazaniu wartości nadrzędnych nad władzą i autorytetami"...
Tutaj musze zaprotestowac ! Jezus NIE wyczynial zadnej Rewolucji !
Jezus przyszedl WYPELNIC ...Prawo Boze..Trzeba rowniez miec odwage pojscia dalej za Jezusem,ktory adresowal bezposrednio i nigdy nie uogolnial..To MORZU nakazal sie uciszyc..To Faryzeuszow nazwal Grobami pobielanymi..To GRZESZACEJ NIEWIASCIE nakazal porzucic grzechy, ze tylko tymi przykladami sie wespre..
Posilkujac sie Jezusa autorytetem nalezy rowniez poslugiwac sie Jego Nauka..a nie bawic sie w nic nie znaczace uogolnienia i pusta acz ciekawa dla niektorych katecheze..
Pan zapomina ,ze Polacy nie potrzebuja edukacyjnych kazan..Potrzebuja nazywania waznych rzeczy po IMIENIU ! zw wskazaniem Imiennych ZRODEL wszechobecnego KLAMSTWA w Polsce.....bowiem " wszystko inne od Zlego pochodzi "..Pzdr...
Przepraszam ,ze w tak pouczajacym tonie..ale od pana nalezy spodziewac sie duzo wyzszych standardow niz uogolnienia czy etykietkowanie Jezusa "rewolucjionsta"..

Obrazek użytkownika Jarosław Banaś

24-05-2020 [14:13] - Jarosław Banaś | Link:

Tak, oczywiście, to skrót - Jezus nie jest rewolucjonistą, oczywiście jest bogiem -  tylko w historii cywilizacji to jest jednak rewolucyjne - przyjście, nauczanie oraz nowy system wartości. . 

Obrazek użytkownika ruisdael

25-05-2020 [07:48] - ruisdael | Link:

maxilampus- całkowicie się z Panem zgadzam. Dodam o opowieściach w wiadomościach TV dot. przekretów działaczy PO, ale ŻĄDEN nie siedzi (dot. nawet Gawłowskiego).- to potwierdza Pana zdanie, że Polacy nie potrzebują edukacyjnych kazań ale konkretów. (exempla trahunt)

Obrazek użytkownika Trotelreiner

24-05-2020 [08:23] - Trotelreiner | Link:

Wtedy sie zaczęło manipulowanie...tylko jest pytanie...KTO manipulował :-))

https://youtu.be/ZtdU8vs4czU

Obrazek użytkownika maxilampus

24-05-2020 [10:23] - maxilampus | Link:

Sorosowska "edukacja" oplacana z jego pieniedzy..
Erasmus Program ksztalci neo-komunistyczne kadry kaznodziei i neofitow, Nowej Religi..a ty reke do tego przykladasz..

Obrazek użytkownika Jarosław Banaś

24-05-2020 [14:06] - Jarosław Banaś | Link:

Oczywiście. racja, ale do tego łapki nie przykładam. Pozdrawiam. 

Obrazek użytkownika Jarosław Banaś

24-05-2020 [14:05] - Jarosław Banaś | Link:

Bardzo dziękuję za zainteresowanie i wpisy, ale z jakiś tajemniczych dla mnie przyczyn, nie mogę opisywać Państwu indywidualne, korzystając z przycisku odpowiedz. Poczekam zatem na rozwiązanie problemu i wtedy odpiszę. Serdecznie pozdrawiam,.